Nummer 79. Zondag 5 October 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. BUITENLAND. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije* Turkijë. BINNENLAND. Uelangrij k Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Katholiekendag. WAALWIJK. Op Zondag 5 Oct. 1902, des namid dags om 12 uur, zal door de Liedertafel Oefening en Vermaak'', van V aalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. NIEUWKUIK. te geven door de Liedertafel baart Kunst", op Diusdag 7 October 1902, ten huize van G. de Bont. Aanvang 10 uur precies. (Zie programma's.) Matinee h Oefening Eigenaardig is, dat men zich te Londen heel wat drukker maakt over het aanstaande bezoek van de Boerengeneraals aan Duitschland en meer in het bijzonder over hun verblijf te Berlijn met een audieutie bij den keizer als pièce—de—milieu, dan in Duitschland-zelve en met zeker leedvermaak ziet men aau de Spreeboorden de jingo's aaD den Theems zich kronkelen en wentelen van woede over over het vreeselijk geval. Gelukkig weten sommige Britsche bericht gevers te vertellen dat alleen vaststaat, dat de Boerenaanvoerders den zeventiende dezer naar Berlijn zrllen komen; om een audiëntie bij den keizer zou evenwel nog niet eens gevraagd wezen doch mochten de generaals zooiets in 't schild voeren, dan zouden ze toch eerst behoorlijk permissie moeten vragen te Londen en van daaruit zou men, in het allergunstigste geval, den Britscheu gezant te Berlijn opdragen bij den keizer voor de ge neraals een goed woordje tc doen. Eu ondcrtusschen wordt te Berlijn verteld dat de officieuse bladen aanzegging hebben ontvangen om niet iu te gaan op een peune- strijd met de Britsche organen en alleen te verklaren, dat het bezoek geen politiek ka rakter zal dragen de keizer zou alleen maar eens kenni; willen maken met de wakkere strijders en hun een en ander willen vragen van militairen aard. Prinses Hohenberg, de morganatische ech'.- genoote van den aartshertog—troonopvolger Frans Ferdinand, heeft het leven geschonken aan een jongen. Verleden jaar was uit het huwelijk reeds een meisje geboren. De kinderen van den prins en prinses Hohen berg zijn van de troonsopvolging uitgesloten. Zoolang zij zich slechts in 't bezit eeuer dochter verheugden dacht men er ook uiet aan daarin wijziging te brengen. Maar nu er een jongen is, meent men, dat het niet uitgesloten is dat Frans Ferdinand, eenmaal Keizer, be proeven zal zijn zoon alsnog den toegang tot den troon der Habsburgers te verzekeren ondanks de niet-Ebenbllrtigkeit der moeder, de prinses, vroeger gravin Choteck. Men begint zich ongerust te maken over dc toenemende onlusten in Macedonië. Moord en doodslag zijn er aan de orde van deD dag, zooals blijkt uit een particulier telegram van het „N. W. Tagblatt«. Diens correspon dent seiut uit Saloniki dat in de provincies Koisovo, Monastir en Saloniki verschrikke lijke toestanden heerschen. Een ontvanger, die met 3 man belastingen inde, werd doodgeslagen. Turksche troepen welke die horde achtervolgden, kouden haar niet meer bereiken. In het dorp Gwegeli werd een Turksch kapitein met 10 soldaten door Macedoniers aaugevalleo en slechts met moeite ontzet. Sinds dien wordt op die bende een drijf jacht gehouden. Een paar dageu later*werd een Albaneesche afdeeling in de schansen bij Mitrowitza door de oproerlingen inge sloten en met kanonvuur beschoten toen deze zich niet wilde overgeven. Treurig maar zeker voor een goed deel te wijten aan het Turksch bestuur en... aan de „verdraagzaamheid" waarmee de „be schaafde" mogendheden de Turksche tiranuie hebben laten begaan. Zoo ziet men dat de diplomatie zelve qieriu de naad heeft. WAALWIJK, 4 October 1902. Tram Thans is men begonnen aan het Hoek- eiude met het leggen der tramrails. Met bekwamen spoed zal worden voortgewerkt en binnen eenige weken hoopt men door de straat te zijn. Spoedig dus zal de tram door Waalwijk rijden. De Qanzc. Afdeeling Waalwijk en Besoijen. Zooals besloten was in de vorige alge- ineene vergadering werd 1.1. Donderdagavond te Besoijen, in het hotel Brokken eene vergadering der Hanze gehouden, die ta melijk werd bezocht. Het doel en de werking werden uiteengezet, wat het resul taat had, dat 6 nieuwe leden toetraden. In de voorafgaande bestuurs-vergadering werd inplaats van den heer Zijlmans, die als zoodanig bedankt had, tot president gekozen, de heer Th. Vianen. In den breede werden door den gekozene de bezwaren die hij tegen de benoeming had ontvouwd, en naar wij thans ktjnnen mecdeelem is hij besloten de benoeming niet te aanvaarden. Maasmond. Tot voortzetting der werken tot opening van den Nieuwen Maasmond zal eerlang te Dussen een aanvang worden gemaakt met de oprichting van een centraal-statior., ten behoeve van de bemaling van polders en boezems, uitwaterende op de Bleek en Oostkil. De bij de hinderwet voorgeschrevene zitting van eene commissie van Gedepu teerde Staten heeft reeds plaats gehad, waarop geene bezwaren zijn ingebracht. De Boeren—Generaals. Generaal De Wet gaat Maandag met de beide andere generaals mede naar Brussel. Na Brussel zullen hoogstwaarschijnlijk eenige Belgische hoofdsteden bezocht wor den tot aan het vertrek naar Parijs, den I4n dezer. Daar blijven zij slechts kort, want reeds den 16n zullen de generaals te Berlijn zijn. De Hanze. Gelijk reeds vroeger is vermeld bestond bij het Dagelijksch bestuur dezer vereeni- ging het voornemen een maandblad uit te geven. Alvorens tot de oprichting over te gaan heeft het bestuur over dit plan het gevoe len der afdeelingen ingewonnen en de uit slag is van dien aard, dat alle afdeelingen, Waalwijk alleen uitgezonderd, hunne goed keuring aan het voorstel 'nebben gegeven, zoodat, nu de overgroote meerderheid der afdeelingen er voor is, met November het maandblad voor het eerst zal verschijnen, en wel den eersten Vrijdag dier maand en zoo vervolgens iederen eersten Vrijdag. Als redacteuren treden op de hoeren M. van Hout te Helmond, W. Nieuwenhuizen te Nijmegen en dr. J. Nouweus te Heeswijk. De naam van het orgaan zal zijn „De Hanzebode". De leden ontvangen "Dc Hanzebode# kosteloos. Voor niet-leden is de abonnementsprijs 50 ct. per jaar, franco huis. De gelegenheid wordt opengesteld voor alle leden der „Hanze" om mede te dingen bij inschrijving tot de uitgave van het blad. Zij die alsnog als lid willen toetreden, krij gen dan gelijk recht om in te schrijven Drukkers die hiertoe genegen zijn, kunnen de voorwaarden aanvragen bij den Secretaris der Vereeniging, den heer W. Nieuwenhuizen, Verlengde Hezelstraat, te Nijmegen, vóór Zaterdag 4 October. De inschrijving wordt gesloten den 10 Oct. a.s. Op een nader te bepalen dag en plaats zai in 2e helft der maand October te Nijmegen eene algemeene vergadering van leden, aspirantleden en belangstellenden plaats hebben. Als spreker zal dan optreden de weleerw. zeergel. heer dr. J. Non wens te Heeswijk. Wij kunnen mededeelen, dat naar aanlei ding van de rede van den zeereerw. heer pastoor Prinsen op de afdeelings vergadering van den Katholiekendag een groot aantal neringdoenden uit Nijmegen weder als lid zijn toegetreden. Wij sporen neringdoenden aau vooral deze zeer belangwekkende vergadering bij te wonen, waar vooral punten van practischen aard door den bekwamen spreker worden behandeld. Het Hof. H. M. de Koningin-Moeder wordt Vrijdag of Zaterdag op 't Loo verwacht. Woensdag namiddag te ruim twee uur kwam H. M. de Koningin-Moeder met een hof rij tuig, vergezeld van jhr. Van Tets,jhr. De Rauitz en freule Van Ittersum de ten toonstelling van visscherij en schilderijen te Katwijk aan Zee bezoeken. Bij den in gang werd Hare majesteit door de jonge juffrouw Meerburg een bouquet aangeboden. De muziek der jagers uit Den Haag speelde het Wilhelmus. Daarna werd H. M. toe gesproken door den eere-voorzitter, den heer De Ridder, burgemeester vau Katwijk, die namens de commissie dank bracht voor het koninklijk bezoek. Hij sprak van de warme verknochtheid der visschersbevolking aan ons dierbaar Vorstenhuis en beval deze in Harer Majesteits voortdurende bescherming aan. Ook de voorzitter, de heer van Maasdijk, sprak een kort woord, waarna H. M. aller vriendelijkst de commissie toesprak. H. M. toefde geruiinen tijd in het tentoonstellings gebouw en betuigde Haar ingenomenheid met een en ander. Landbouw vertegenwoordiging. Naar wij vernemen, is door den minister vau Waterstaat het gevóelen vau Gedepu teerde Staten der onderscheidene provinciën gevraagd aangaande een wetsontwerp tot regeling der landbouw vertegenwoordiging. President Stcijn. President Sfeijn is Donderdag 45 jaar geworden. Hij werd den 2en October 1857 te Bloemfontein geboren. Dit is geen vroolijke verjaardag, dien de president viert. De //sterke held" ligt ter neer //hulpeloos als een kind", zooals ge neraal Botha te Zwolle gezegd heeft. Maar dit is het niet wat zijn verjaardag droevig maakt. Hij is wel ziek, maar hij betert gaandeweg en een volledig herste ligt in het verschiet. Hij is weer hereenigc met vrouw en kindereu, van wie hij zoo lang gescheiden is geweest. Dit is echter de eerste verjaardag dien hij viert, terwijl zijn land de vrijheid heeft verloren. In 1854 herkreeg de Oranje- Vrijstraat zijn onafhankelijkheid. Nu is het een Eugelsche kolonie. Eu hoe rampzalig is zijn volk geworden. Evenwel, generaal Botha heeft 't te Zwolle gezegd en wij wisten het al uit zoo menig getuigenis, president Steijn is bij uitnemendheid de man van het vertrouwen Waar niemand uitredding meer zag, zag hij den weg van ontkomen. Waar de meesten versaagden, wekten zijn hoopvol en opwek kend woord den bedrukten geest tot nieuw leveu. Te midden van twijfel en wankelen den moed stond hij als een rots. Hij zal ook nu in de toekomst vertrou weu. Dat, met hst vooruitzicht van zijn herstel, mogen dezen gedenkdag voor hem verlichten. En dan kan hij nog gesterkt worden door de wetenschap, dat de geheel wereld met eerbied hein gedenkt. Indien wij juist zijn ingelicht, beslaat bij het bestuur vau den Bossche katholiekendag het voornemen, om in 1903 geene vergadering te hcuden. De eerstvolgende Katholiekendag zcu dan in 1904 te Eindhoven worden gehouden en daaraan zou een nieuwe afdeeling de R.K Pers worden toegevoegd. Lichting van 1903. Bij de oorlogsbegrooting is er opgerekend dat van de lichting van 1903 zullen worden ingelijfd 12.300 man tot volledige en 5200 tot korte oefening. Bovendien zullen in 1903 teugevolge van de bepaling der laatste zin snede van art. 99 der Militiewet 1901, nog ongeveer 800 man der lichting van 1902 voor volledige oefening worden ingelijfd. Het voornemen bestaat om in 1903 bij de bereden korpsen twee en bij de onbereden, met uitzondering van het korps genietroepen drie lichtingen van herhalingsoefeningen in werkclijken dienst te doen komen. Tilburgsehc Moord. Een 50-jarige tnan te Tilburg heeft zijn 48-jarige vrouw met wie hij reeds meer dan 25 jaren gehuwd was vermoord. Het Dagblad van N. Br. meldt dienaan gaande Hun huwelijksleven was niet al te best, doordat de vrouw meermalen misbruik maakte van sterken drank. De man is een werkzaam fabrieksarbeider, die nimmer misbruik maakte van sterken drank en ook nooit met justitie of politie iu aanrak ng is geweest. Zijn superieuren ziju zeer over hem tevredeu. Zijn buren hebben mede lijden met hem, zelfs nu nog. Hij ontkent den hem ten laste gelegdeu doodslag. De buren hebben niets gehoord, zelfs niets verdachts, maar men deukt dat zich de zaak als volgt heeft toegedragen. Zondagavond zou de vrouw weer beschon ken geweest zijn. De man had toen nog 'n paar. maatjes jenever gehaald. Daarop zal twist zijn ontstaan, de kinderen waren nog uit, zoodat man en vrouw heel alleeu thuis wareu. Van O. heeft daarbij waarschijnlijk zijn vrouw aangegrepen en tegen den grond geworpen. Men veronderstelt dat hij haar toen in een vlaag van drift heeft gedood. Het slachtoffer had twee groote bloedende wonden op 't hoofd en de beenderen der borskas bleken gebroken, zoodat de borst rij de sectie met de hand gemakkelijk kou worden platgedrukt. Het lichaam moet dus samengeperst zijn i wel met zooveel kracht, dat hart en lever waar beleedigd werden. Het hart vras gescheurd en de lever geheel gespleten. Vermoedelijk heeft v. O. met de knieën liggend op de borst zijuer vrouw en daarop met geweld drukkend haar met kracht op het hoofd geslagen, zeer waarschijnlijk met een hard voorwerp. De vrouw is terstond onder de mishande ling die Zondagavond moet gepleegd zijn, bezweken, wat de omstandigheden verklaart dat de buren geen gerucht eu ook geen hulpgeroep gehoord hebben. De sectie heeft uitgewezen dat het drama zich moet hebbeu afgespeeld tusscheu 7-9 de* avonds. Zooals we reeds zeiden is dien tijd met de vrouw tehuis uur v. O. al gnweest. Dat is een sterke aanwijzing tegen hem. Na den tijd waarop do mishandeling moet zijn gepleegd is v. O, uitgegaan en heeft aan de buren verteld dat zijn vrouw niet wel was. Hij heeft nog waarschijnlijk om voor te geven dat zijn vrouw door een beroerte was getroffeu een buurvrouw geroepen om even te komen, daar zijn vrouw plotse ling ziek was geworden. Deze buurvrouw is echter niet medegegaan waarschijnlijk omdat ze niet durfde. De kinderen zijn om ongeveer 10 uur thuisgekomen en zeggen niet in de slaap kamer hunner ouders, waar het drama, is afgespeeld, te zijn geweest. Ze hebben door dc openstaande deur wel iets op den grond zien liggen, maar hebben daar geen acht op geslagen. Den volgenden ochtend is v. O. al zeer vroeg den dood zijner vrouw gaan vertellen aan een in de buurt wonenden kruidenier. Dokter Bloemen werd toen geroepen en deze heoft omstreeks 10 uur de lijkschouwing verricht. De politie is daarna gewaarschuwd, waarop een uitgebreid onderzoek volgde door hoofdinspecteur Soentjens. Bloedvlekken zijn gevonden op den grond en ook tegen de tafel en eon stoel, waaruit" bleek dat bij de mishandeling het bloed is opgespat. Op de kleeren van den verdachte zijn bloedvlekken gevonden. De inan was uiterst kalm, hij toonde geen spoor van berouw. Hij ontkent dan ook trouwens alles en ook bij de confrontatie. Maandag avond verliet hem die ijzige kalmte geen oogenblik. Prins Hendrik tc Kerkrnde. die zich niet alleen tot het meest begaanbare deel der mijn zooaL de begeleiders gedacht hadden maar tot lage eu verafgelegen zijgangen uitstrekte werd in de mijn van den Prins en zijn gevolg een photografischc op name gemaakt met magnesiumlicht. Deze groep zal Prins Hendrik aan H. M. de Koningin aanbieden als een herinnering aan zijn bezoek aan de Domaniale Mijn. Nu was de tijd tot opstijgen gekomen. Toen daartoe het sein gegeven was hief de Bcrgkapelle, die zich aau de schacht in groot tenue had opgesteld, het lied „Der Bergmanu kommi" aan, welks tonen den hoogen gast reeds in de schacht tegenklonken. Boven gekomen werden de waschinrichting, de machinekamer eu al wat er verder interessants te zien was met de grootste belangstelliug in oogcuschouw genomen. Om 5 uur betraden de Prius en de heeren van ziju gevolg de directeurswoning, waar een feesttafel stond aangerecht. In het midden der tafel was een prachtige bloemversiering aangebracht, te midden van welke de buste van koningin Wilhelmina. Hier werd de inwen dige meuseh versterkt om daarna de terugreis naar de Keizer Karelstad weer te aanvaarden. Om half zes hadden zich de werklieden der mijn, die „Dagschicht« hadden, op het plein opgesteld met de Bergkapel, die het Bergmannslicd speelde. En toen even later de Prins de directeurswoning verliet, klonk het „Wien Neerlandsch Bloed" hem tegen. En onder een daverend, driewerf herhaald Hoch reed de wagen tusscheu de rijen mijnwerkers door, terwijl de Prins, naast baron von Pel er gezeten, minzaam groette. Intusschen stond een massa volk langs den weg den wagen af te wachten en hoeden waaiden, „hoera's" en „hoch's" giügen op en de teiugtoc'nt naar Aken werd aanvaard. Bloemen, slingers van groen en tallooze vlaggen versierden de mijwgebouwen, die de Prius passeerde. Een prachtig „Glück auf 1", door bloemen en guirlandts omkranst, prijkte boven de mijnschacht, 't Geheele feest maakte een treffendeu indruk. 't Was Woendag feest op de Domaniale Mijn. De Nederlandsche en de Mecklen- burgsche driekleur wapperden boven de mijngebouwen. Om 2 uur reed de priuselijke wagen, met 4 schimmels bespannen, het plein op. Prins Hendrik zat achterin, met baron vou Pelzer Berensberg, directeur der mijn, naast zich. Voorin zaten 's Prinsen adjudant en de Bergassessor Mtlller, commissaris der mijn. Zonder veel oponthoud, na korie voor stelling der aauwezige mijnautoriteiten en eventjes omkleeden, werd in de lift gestapt en ging 't langzaam naar beneden. Baron Von Pelzer, de ingenieur der mijnen Blankevoort en assessor Mülier vergezelde» den Prins. De Prins en alle deden van zijn gevolg in de mijn droegen eeu mijnlamp. Die des P>iusen was vau zilver. Ze werd Zijne K. Hoogheid door baroD Von Pelzer als her innering ten geschenke aangeboden en welwillend aanvaard. De tocht door de mijn duurde auderhalt uur. Voor alles tooude de Prins belangstel ling. De hoofdgangen werden in kolen wa gentjes, door mijnwerkers voortgeduwd, 'bezichtigd. Doch ook tot in de lage zijgangen drong de Prins door. Daar zag hij het mijnwerk in vollen omvang. Er werd eeu gat in een koleolaag geboord, dat met buskruit gevuld, de lont daarmee in contact gebracht, deze aangestoken, de ontploffing op voor- zichtigen afstand bijgewoond, haar uitwerking geconstateerd. De gewone houwers die het hoog gezel schap van uit hoekeu en zijgangen met eeu krachtig Glück Auf lygroetten, maar overigeas ongestoord bleven voortwerken werdeu ook aan het werk gezien. De Prius wilde blijkbaar van alles het zijne hebben. Hij bukte zich als de beste eu bleef in half liggende houding op de uitgehouwen kolen rustend met belangstelling het werk Drutien. Na 23 jaren lang in het café van den Heer C. van Huiten te zijn ge- vestigi zal a. s. Maandag onze Harmonie „De Eeudrachl" verhuizen naar het café van den Heer M. Pulles. Onwillekeurig komt ous het spreekwoord voor den geestAls men eeu oude boom verplant leeft hij niet lang meer Kuutshouvei, In de raadsvergadering van deze week is nog met 7 tegen 5 stemmen besloten de straatbelasting af ie schaffen. Verder werd nog f 1000 op de begrooting uit getrokken voor het planten van boomen langs de wegen. De harmoniën „Euphonia" en „Apolio zullen een concert geven ten bate van het fonds voor de weduwen en wezen der Boeren. Capelle. Vergadering van de Landbouw- vereeniging Capelle, Vrijhoeven—Cappel en Sprang, op Woensdag 8 October 1902, des avonds ten uur bij den heer L. F. vau Dongen te Capelle. Aan de orde 1. Rekening over 19011902. 2. Benoeming 2 ledeu san 't Bestuur, (periodieke aftreding.) 3. Aanvrage om lid te worden. 4. A nschaffing van Hulpmeststoffen en Vee lerartikelen. Dussen, 3 Oct. Dat een groot deel der gemeente Dussen tengevolge van 't graven van den Nieuwen Maasmond, vooral ook wat 't drinkwater betreft, in veel slechteren toestand is gekomen als 't oorspronkelijk was, is algemeen bekend. Heel wat papier is reeds verbruikt om hierin verbeteriug te verkrijgen. Eindelijk is meu deze week begonueu den zoogenaamden „vloeisloot", die vroeger tweemaal per dag versch water verschafte en nu reeds zeer lang in verval was, wat op te knappen. Men vreest echter zeer, dat deze verbetering maar een halve maatregel zal blijken en de volksgezondheid nog niet in die mate daarmede gebaat zal wezen, als wel te wenschen was. beschouwen. Telkens sprak de Prius zijne is de geluksaaakondiging van Sumuul Heck- scüer senr. iu Hamburg welke zich in dit uoramer van onze courant bev'ndt. Dit huis heelt zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier en in den omtrek ge wonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze aauertentie acht te geven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de liedacteur. Zooals de laatste berichten luiden, zal hooge tevredenheid uit over de io mijn eu de voortreffelijke voorzorgen tegen gevaren. Na afloop van deo tocht door de gangen ZExcellentie de Minister van Financiën, alvorens zijn tarief-herziening in de Kamer aan de orde te brengen, hierover de Kamers richlingdër v.n Koophandel in ons land raadplegen Nu behoef ik liter van u geeu plaats ruimte te vragen om den industrieelen van deze streek vooral de schoenfabrikanten tot

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5