Bijverdienste. Th. A. v. Wijck WIKKELOPSTAND J. A. Dekkers, MAGAZIJN Oude Katiels worden ingeruild. Dejeuners,Diners. SOUPERS, Koude en Warme SCHOTELS, A. C. TAN TILBURG. Landverhuizers. Advertentiën. Kachelzeilen en Linoleum, Gateaux, Nougats Fantaisie-ijs, Dessert, Chocolaterie, Bonbons artikelen en Comesti bles. 370ste Staatsloterij. MENGELWERK. Handelsberichten. Voor Verstand en Ilart Burgerlijke stand. Meubelen, Tapijten, SpiegelsSchilderijen Was-, Zeil- en Leerdoeken P0RTRETL1.T STEN. Kachelfabriek. Koperslagerij. Kunstlakkerij. Lijstenpletterij. Patisserie Moderne. Cuisine Frangaise. Servies Tafellinnen en Zilver 7oien ik mij in casu, speciaal wend, aan het verstand te brengen, van welk niet te be rekenen gewicht die herzieningsplannen op protectionistische» grondslag voor hen zijn. Zij weten het dat een goed stuk van hun bestaan herbij in het spel is. Nu dt gewenschte samenwerking met de looiers niet is tot stand gekomen, moeten zij met nog te meer ijver voor hunne be langen waken en krachtig daarvoor opko men. En welken weg belmoren de schoenfabri kanten van deze streek daartoe in te sUan Zj moeten beginnen met krachtig te enJlu enceeren op de Kamer van Koophandel. Het is al dik wij Ij gefluisterd, er is al menigmaal in stilte of half luid gemopperd, en het is nu tijd om het kindje eons wat harder aan te pakken en ronduit te zeggen „De Kamer van Koophandel heeft zich in „de betreffende kwestie tegenover tie groote „Langstraatsche industrie, de schoenindustrie, niet gedragen- zooals 't behoort Wij hadden van hare meerderheid en speciaal van haren president eerie andere houding verwacht en vermeenen beslist 't recht te hebben verandering van die hou ding te vorderen. De zaak is van te groot gewicht om te trachten tusschen twee pan netjes in, voor ieder een lekker beetje te bakken. Dat gaat nu eenmaal nietEr behoort klaar en duidelijk te worden gezegd wat men wil I Met pogingen om beide partijen tevreden te stellen, of beter uitgedrukt met een kluitje in het riet te sturen, wordt de zaak op slot van rekening voor beide par tijen bedorven. Nu kennen wij de stemming van de Ileeren Leden der K. v. K. zeer goed. De president, de heer Bernard Timmer mans en de heer Van Loon verklaarden zicli vóór heffing van invoerrecht op over- leder; dc Heereu Timmermans van Turen- renhout en Fauo verklaarden zich er tegen, terwijl aldus op den heer Verbunt de groote verantwoordelijkheid der beslissende stem rust. h die beslissing aan den lieer Verbunt toevertrouwd Is hij genoegzaam op de hoogte van schoenmakerij en looierij Wij hopen toch van ja En zoo niet, dat hij zich dan toch spoedig geheel op de hoogte stelle van alles wat deze zaak betreft en zich wel doordrin- ge van het groot gevolg dat zijn besluit voor Waalwijk hebben kan. Wij voor ons, wij achten het een groot bezwaar dal een niet-deskundige in deze zware kwestie uitspraak zal moeten doen en zouden het zelfs niet te veel gevorderd achten van den lieer Verbunt als wij hem vroegen zijn mandaat neer te leggen en daardoor de belanghebbenden in de gelegen heid te stellen tijdelijk iemand in zijne plaats te brengen, volkomen bevoegd tot oordeel en uitspraak. Wij zeggeu tijdelijk als tariefherzieniug va i de baau is, zou door onderling overleg deu heer Verbunt weer spoedig een plaatsje in den kring onzer vroede zaken-mannen bezorgd zijn. Jaeven bescheiden aangestipt, even be scheiden gefluisterd Zou het in dit ge wichtig geval wellicht als aangewezen weg kunnen ziju dat alle leder, der K. r. K. hun mandaat neerleggen De nieuwe ver kiezing 7ou dau plaats hebben onder de leuzevóór of tegen invoerrecht op overleder eu de kiezers hadden dan de gelegenheid zich hierover officieel uit te spreken. Mijnheer de Redacteur hiervoor veroorloofden wij ons met alle respect, voor zijne vele goede hoedanigheden, speciaal eene klacht te uiten over de houding van den President ouzer K. v. K. Dit dient gemotiveerd. En v\ij kannen dit niet beter, dan door hier open hartig te zeggen welke verklaring wij van hem hadden verwacht. O. i. had hij positie moeten nemen door de volgende ridderlijke verklaring ylk ben voorzitter van de Looiersveree- „niging en President van de Kamer van Koophandel. In eerstgeuoemde qaaliteit verklaar ik mij voorstander van een in voerrecht op zoolleder omdat dit in ons z/land in voldoende hoeveelheid en in goede //kwaliteit wordt gefabriceerd, maar als President der K. v. K. van Waalwijk en ^omstreken op en de op bekend met de //toestand der schoenindustrie, wetende dat //die industrie tl'ans met volle energie strij- z/dende is tegen den bcuarden toestand in «rzaken, overtuigd dat zij in die strijd niet ,mag worden verzwakt, verklaar ik mij per- //tiuent en zonder eenig voorbehoud tegen u heffing van invoerrecht op overleder, nog yte meer omdat hier bescherming wordt ^genoemd ter plaatse waar niet beschermd kan nworden, om reden geen drie procent van ,het hier benoodigde overleder in Nederland 0wordt geproduceerd. Ziet Mijnheer de Redacteur dat ware nu klare wijn I Dat ware eene houding den Presi lent waardigi En bovendien eene positie die niet zou bestreden zijn, omdat het toch al te duidelijk is, dat eeue derge lijke verklaring geheel iu overeenstemming zou zijn met de werkelijk bestaande toe stand. Binnenkort kom ik nader op een en ander terug. Mede namens vele Schoenfabrikanten, X. Gods rechter weet de vrucht te maaien. Vondel. De drooraen grenzen dicht aan ijdelheid [en logen. Wie 's nachts van schatten droomt, vindt ['s morgens zich bedrogen id. Mrt opvoeden heeft, men geen succes, of men moei op de eerste plaats den wil zelf van het kind richten naar het goede. Weiss. Wat heeft de meester aan het verstand van den leerling, als dit niet w i 1 leeren of waartoe dient den overste het verstand van den onderdaan, als dit zich niet w i 1 onderwerpen id. De raensch is bij zijne geboorte niet wat hij zijn moet, dikwijls liet tegendeel. Hij kan niet verbeterd worden, dan door ern stige, duurzame tucht. id. Als het hart zoo is gevormd als het zijn moet, dan kan men alles van ontwikkeling verwachten. Roland Yssu. I)e straffen tegen de kinderen verminderen, de straffen tegen de grooten vermeerderen. De gevaugenissen zijn minder ledig. id. SPRANG, over September. De hoogste prijzen der 5de klasse. Trekking van 1 October. Prijs van f 1000, No. 581 2998 6774 8613. Prijs van f400, 1955 18159. Prijs van f 200, No. 781 1263 7052 12643 18709. Prijs van f 100, No. 521 1394 5088 5307 6212 7360 10250 11622 14003 15913 17652 19500 20263. Trekking van 2 October. Prijs van f1000 No 16863. Priis van f400 No. 6201 9873 10525 14660 *15193 16481 19622. Prijs van f200 851 4439 5583 7743 18680. Prijs van f 100 No. 3093 3272 8988 10669 11714 13456 14092 14535 14581 14631 15789. Op de looiersbeurs was de handel, bij een druk bezoek, geanimeerd. Voor leder blijft de opinie zeer gunstig gestemd, alle soorten zijn gevraagd, meestal tot opgaande prijzen, maar vooral zijn de goede kwali teiten -zwaar en licht zoolleder gezocht. Overleder met meer handel, gevraagd, het seizoen zet zich zooals te verwachten was, niet slecht in, paardenleder in de 3 gewone assortimenten evenals paardeschachten ge zocht, laatsgenoemd artikel ook voor 't buitenland en hoewel de prijzen voor alle leersoorten in evenredigheid der huiden nog veel te wenscheu overlaat, gaan ze toch zachtjes aan vooruit. Do huiden handel ver keerd in een stadium van willigte. Zoowel iu Havre als te Antwerpen, om slechts een paar hoofdmarkten te noemen, krimpen de voorraden van goede zware eu lichte osse- huideu zoodanig in, dat men als 't zoo doorgaat weinig meer kan aanbieden en mpn zich hoe langer hoe meer het groote risico zal moeten getroosten om op levering, dus ougezien en zonder makelaars-beschrij- viug te koopen. Lichte koehuiden zijn min of meer verlaten. Looimiddelen vast gestemd zonder prijsveraudering. Laat ;s llators liuksche hand vry zaaien, Het groote stoomschip //Rijndam* der HollandAmerika-Lijn ligt aan de Wilhel- minakade en is bezig zijn lading in te nemen. Kisten, vaten, en balen worden aan kettingen hoog opgeheschen om dan pijl snel te verzinken iu het donktre ruim en zoowel op het dek, als in het ruim eu op de kade is een groot aantal bootwerkers aan den arbeid, want het schip moet deuzelfden dag nog van Rotterdam naar NewYork vertrekken. Behalve een lading vau koopmansgoederen neemt dc //Rijndam* ook nog een menschelijke lading mee: een mtn'gte landverhuizers uit de oostelijke streken van ons werelddeel. Aan de Maasstation arriveeren die onge- lukkigen, soms in lompen, altijd onzindelijk, zwoegende onder hun pakken, leunend op zware knoestige stokken. Zoo worden zij uit den trein naar de rivierboot //Colum bus* gebracht, waarmee de stoomvaartmaat schappij beu laat afhalen om hen, over de Maas, direct aan boord te brengen of, zoo zij nog niet aan boord kunnen, een onder dak te verschaffen in haar eigen logement speciaal voor de landverhuizers ingericht. Maar een vreemde stad trekt altijd aan, vooral menschen, die uit eenzame, vaak on herbergzame oorden komen en die de prach tige ligging van Nederland's tweede koop stad van de Maas af hebben bewonderd. De landverhuizers die dus niet direct aan boord kunnen gaan, stappen gaarne eens de Wil lemsbrug over om de stad eens wat meer van nabij te beschouwen. Dat had ook 's morgens een familie land verhuizers gedaan, die den vorigeu dag was aangekomen en 's nachts in het N. A. S. M hotel had geslapen om hedenmiddag met de ^Rijndam* te vertrekken. Het waren Duitschers, afkomstig uit een afgelegen dorp in Silezië, waar Schraalhans keukenmeester is. Het gezelschap bestaat uit drie getrouwd» paren, twee broeders en een zuster met te zameii negen kinderen en een grootvader. De oude man moet bij het g3au steunen op een dikken stok en aan zijne zijde hangt ecu lederen^ tasch, die zijn zoons niet uit het oog verliezen, want daarin is het geld geborgen, een handvol goudstukken, de op brengst van den verkoop van liet huis, waar in de oude jarenlang gewoond heeft, waar zijn kinderen geboren zijn en waar hij ge meend had ook te zullen sterven, van het bed, waarop zijn vrouw is gestorven en van de koe en de hoenders, die het gezin hadden helpen voeden. De kinderen hadden er zoo lang op aan gedrongen, tot vader eindelijk besloot zijne bezittingen te verkoopen en zich losgemaakt had van den grond, waarin hij als een ouden boom met wortels was vastgehecht. Zij dwaalden de stad door, straat uit en straat in, door nieuwsgierigen aangegaapt, ofschoon landverhuizers te Rotterdam een alledaagsch verschijnsel zijn, zij wederkeerig aangapende allerlei dingen, die voor hen wel nieuw en vreemd waren. Bij dit alles ïielden zij echter nauwkeurig de stadsklok ken in het oog, want zij wisten hoe laat zij aan boord moesten ziju, wilden zij hier niet acnterblijven. Maar die drukte en dat gewoel, dat eerst zoo hun belangstelling gaande maakte, dal zij in den beginne zoo aardig, zoo prettig vonden, maakte hen weldra suf in het hoofd, zij duizelden er van eu voor een herberg bleven zij staan, verlangend naar een zitje eu een dronk. - Zullen wij hier eens binnea gaan vroeg de oudste zoon. Niemand was er tegen en eenigszins schuw en bedremmeld traden zij binnen. Kunnen wij hier snaps krijgen was de vraag, welke weer de oudste zoon richtte tot de kasteleines, die van achter haar buf fet de schamel gekleede gasten ietwat wan trouwig aanzag. Ja, cognac 1 stamelde grootvader, die van vermoeienis op een stoel neerviel, ter wijl alle anderen bleven staan. In gebroken Duitsch, maar dat voor hen toch goed verstaanbaar was, antwoordde de vrouw Laat eerst eens zien of jelui geld hebt. Grootvader gaf een slag op ziju tasch, waamit zich het gerammel van muntstuk ken deed hooren eu nu werd de vrouw eensklaps vriendelijk, noodigde het gezelschap uit om hun gemak te nemen en het duurde niet lang of er stond een flesch cognac op tafel. Toen grootvader een vol glas van zijn zoon aannam, kwam er een glans van ge noegen op zijn gelaat en met zichtbare voldoening liet hij het bijtende vocht, dat hier voor cognac moest doorgaan, in zijn keelgat glijden. De alcohol gaf hem nieuwe levenskracht, deed zijn oogen fonkelen en verdreef zijn treurige gedachten. Hij vond het nu werkelijk een goed.plan om de geboorteplaats den rug toe te kee- ren het was een armzalig dorp, waar iner. meestal in zorgen leefde. En wat waren de zoou8 liefderrijk voor hun vader.... vooral Karl, de oudste, die zoo sprekend op ziju gestorven moeder geleek. Hij vulde het glas van den ouden man telkens weer. Het ;s toch maar een zegen voor een vader, als hij zijn leven te midden van zulke kinderen eindigen kan. Terwijl Karl met de waardin afrekende, zat de oude man met een vergenoegd lachje voor zich uit te kijken. Nog een klein glaasje, Karl, zei hij, toen zijn zoon terugkwam, om op onze goede reis te drinken. De zoon schonk nogmaals in en de oude man meende nog nooit iels gedronken te hebben, dat zoo heerlijk smaakte. Nu nog een wandeling, voor zij weer aan boord zullen gaan. In de verte zien zij boomen. Die hadden zij op hun wandeling door de stad zeer weinig aangetroffen en daarheen richtten zij dus hun schreden, want als echte buitenmenschen vinden zij groen toch nog veel mooier dan al het moois, waarmee de stad hen verbaasd heeft. En wat is het er mooi, in dien grooten tuin, het Park, met zijn breede lanen en boomen zoo dik en zwaar, dat zij aan de wouden van Silezië doen denken. Ongemerkt komen zij aan den Maaskant en staan opnieuw verbaasd, bier de rivier te aanschouwen, die zij als 't ware als een oude bekende begroeten, terwijl zij elkaar lacheni wijzen naar de schepen, die langs de kade liggen, net zulke schepen als //Rijndam*, die hen straks naar het nieuwe vaderlanc. zal brengen. En kijk nu eens daarheen roept Karl, terwijl hij zich weer van de rivier afwendt en naar de Belvedère wijst. Wat hoog, hé Daarboven moet men een mooi gezicht over de rivier hebben. Zij gaan er heen, op grootvader na, die zoo moe is, dat hij op een bank neervalt. Het klimmen zal voor u te moeielijk zijn, hè vader zegt Karl. Nu, blijf gij ook maar liever hier zitten, dan komen wij u straks halen. Ge kunt in dien tijd wat uitrusten. Ja, dat is goed, Karl. Maar daar bekenk ik wat. Wij kunnen u niet alleen laten met zooveel geld bij u, geef mij zoolang de tasch. De oude weifelt, het valt hem zwaar van het geld te scheiden, al is het maar voor een half uurtje, maar toch vindt hij, dat Karl gelijk heeft. Hier mijn jongen, maar blijf niet te lang weg. De grijsaard kijkt hen na, terwijl hij be haaglijk op de bank achterover leunt. Maar dat geroezemoes van die groote stad gonst hem nog in het hoofd, de drank doet ook zijn uitwerking gevoelen, weldra vallen zijn oogen dicht en zinkt het grijze hoofd op de borst Ileila, ho ouwe! t Is hier geen lo gement. Kom sta op en ga wat loopen, dat zal je opfrisschen. En een ruwe hand schudt den ouden man aan den arm, totdat hij slaapdronken rond kijkt en zich de oogen wrijft. Je mag hier niet zitten maffen, opge marcheerd Door een teeken geeft grootvader den politieagent te kennen, dat hij hem niet verstaat, maar deze trekt hem overeind. Dan ziet hij angstig om zich heen Karl, noch de andere zoon, noch de dochter noch de schoonzoon of dc kinderen zijn er. Hij rukt zich los van den agent, hij zou miners hier op zijn kinderen wachten en wat zou er gebeuren, wanneer zij terugkwa men en hem niet meer vonden Maar eensklaps strekt hij beide handen uit naar de rivie r. waar hij een groot stoomschip statig over het kalme water ziet glijden en op den voorsteven van dat schip leest hij het woord, dat hij sedert gisteren zoo ontelbare malen hoorde uitspreken door zijn kinderen //Rijndam*. En met een schorren kreet valt hij be wusteloos neer. Voor het groote koffiehuis op de Belve dère staat een menschenmassa, die nieuws gierig naar binnen kijkt, waar een oude mau op drie stoelen ligt eu eeD dokter be zig is hem te helpen. Wat is er gebeurd vraagt men. De man die vooraan staat, geeft ten ant woord Ach, zoo'n oude mof is daarginds neergevallen, natuurlijk bezopen. Men haalt de schouders op en loopt door Is 't anders niet. R. N. Voor een net, vertrouwd persoon, die geregeld LEERLOOIERS, SCHOEN FABRIKANTEN, enz. in deu omtrek be zoekt, bestaat gelegenheid mede als VER TEGENWOORDIGER op te treden, in een artikel, tegenwoordig algemeen benoo- digd en met hooge provisie. Brieven onder letter X bureau van dit blad. IN heeft ontvangen tegen het aanstaande najaar, eene prachtige collectie afgepaste prachtige nieuwe PATRONEN. STOVEN in verschillende soor ten, zoowel de gewone stoof als de eiken en mahonie, warmwater- stoven, voetkussens. Hij vestigt ook de aandacht ^an het publiek op zijne mooie, groote sorteering Hoek- en boekhangers en éta gères, handdoekrekjes, kapstokken theedoekrekjes en ander klein meubelwerk. Scherp concurreerende pi ijzen. Wordt ook TE KOOP AAN GEBODEN, een gebruikte, goed onderhouden, flinke met bakken van binnen. te C A P E L L E. VAN waarbij alle modellen in de uitgebreidste sorteering voorhanden zijn, geheel nieuwe en verbeterde modellen. Veel verminderde prijzen. met of zonder DIVERSE Aanbevelend, CONFISEUR CUISINIER DRUNEN. Van 2 September tot en met 28 September. GEBOREN Francisctis, z. v. Johannes Benrooij en Adriana Pelders. Johannes, z. v. Johannes Brok en Jncnb.i Pelders. Adri&un z. v. Jacob Teuni* Stuij en Wil- lempje de Vroom. Maria Martina d. v. Petrus van Delft en Johanna Maria v. Leijden. Murinus Cornells z. v. Hen- drikns Johannes van Noort en Anna van üiera. OVERLEDEN. Petrus Lambertus Musters, oud 8 njuandeu. Hendrikus Kogels oud 47 j. Adriana v. Hnlten, weduwe van llendrikus Timmermans oud 87 j. Cor nelia van Nuuen oud 89 j. GEBOREN: Jacobus, z. v. Jacobus Nieuwenhuize en Ida Kooijmans. Abraham Johannes, z. v. Francis Maat en Johanna Kuberdina Vroegop. Wilhelmina Jucoba Coenrarda Godefrida, 0. v. Coenraad Frederik Kien en Adriana van der Hoeven. Adriana d. v. Sebrecht Cornells Haverhals en Anna Maria van der Hoeven. GEHUWD: Antonie van Vuuren, 23 jr. met Bernadinu Christoffelina Hoffman 24 jr. OVERLEDEN: Adróian Marinus Geencn 4 mnd. Adriana Versteeg, 4 mnd. Helena Vos, 1 mnd. WAALWIJK 2 Oct. 1902. Do St. Bavo-markt werd ondanks het ongun stige weder druk bezocht. Zij ker.merkte zich door een grooten aanvoer van hoornvee die reeds vroeg in den ochteud gepaard ging met zeer levendigen handel, vooral iu nagenoeg rijpe kalfbeesten, Vet vee was eveneens zeer gezocht Kalf beesten f 155 1 225. Dito vaarzen 130 i 220. Slachtvee werd aan flinke prijzen vlug ver kocht. Jonge varkens aangevoerd 124 stuks, verkocht van f6.25 a f9.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 387 kg. van f 1.19 a i 1.27 per kg. Eieren 5 k 6 cent per stuk. DUSSEN, 2 Oct. Boterprijs per K.G. vnn f 1.16 f 1.36. Middel- markt 1 1.32. Aanvoer 170 K. G. Eieren f 1.25 de 26 stuks. WAALWIJK. Van 27 September 3 October 1902. GEBOREN. Maria Jacoba, d. v. J. B. Pulles en W. Brok. Arnoldina d. v. P. v. d. Leur en E. v. Son. OVERLEDEN. Clara M. Dekkers, ond 2 m. - Johannes A. A. Verhoeven, 14 d. BAARDWIJK. GEBOREN. Jacobus ArnSldus z. v. C. Kruijssen en A. Jochrijms, Cornells Hendrikus z. v. J. van Mierlo en J. Pullens, Maria, Oijsberdina, Cornelia d. van H. A. van Hoof en M. A. Schilders, Martiuus z. van P. van Iersel en J. van Veldhoven. HU WEL.-AANG.: Jacobus Kruijsseu 34 j. en Adriana Antonetta Pullens 27 j. GETROUWD: A. G. D. Laporte 36 J. en C. van Woensel 22 j. OVERLEDEN. Johannes van Herwijnen 66 J. Ludovieus Henricus Antonius Pullens 2 m. Maria Francisca van do Grind 25 j. KACHELS,

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6