Rectificatie. Een Spartaansche. Telegrammen. Ingezonden stukken. Gemengd Nieuws Belangrijk Correspondentie, Burgerlijke stand. 370ste Staatsloterij. Handelsberichten. De lloogstc prijzen der 5de klasse. waren liet hij deze uit de rij treden en sprak hen cenige vriendelijke woorden toe. Onder een laid hoerah verliet daarna Z. K. H. de Prins deze prachtige fabriek. SubsldiCn Lugcr Onderwijs. Het, vermoedelijk bedrag door het rijk over 1902 uit te kecren aan de bijzondere lagere school als bijdrage, beloopt in de hier na te noemen districten: le. "oor de onderwijzers 2e. in de kosten om te voor zien in de behoefte aan schoollokalen (krachtens art. 54-bis der schoolwet): '.«.-Hertogenbosch f 65,700 f 8553, totaal f 74 253* Breda f 89,675, f 10,943, totaal f 100,618; Tilburg f f 87,103 Eindhoven f 69,169 76,815, 61,185, 10,288, totaal f 9784, totaal Tweede Kamer. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneranl in 'net kiesdistrict Gouda zijn gisteren candidaut gesteld de heeren dr. II. Gorter (soc.dem.); mr. M. M. Schim van der Loeff (lib)mr. S. de Vries Cz. (anti.rev.) en C A. Zei- velder (vrijz.-dem.). Zelfmoord van eeu gevangene. Toen Woensdagmiddag de dienstdoende marechaussee zekeren van O nit Uil varen beek, gedetineerd, verdacht van brandstichting na zijn verhoor voor den rechter-coinmissans, uit een der cellen in het paleis van justitie te 's-Bosch wilde halen om hem naar den gevan gen wagen te geleiden, schrikte hij niet weinig, daar hij van O. hangeude vond aan den knop van den klep voor het luchtiaain. De flinke politie-ambtenaar herstelde zich echter spoedig, den ongelukkige van den das af te snijden, waarmede deze een strop om den hals had gelegd, was het .werk van een oogenblik. Voelende dat het lichaam van den man nog warm was ijlde hij weg tot het halen van geneeskundige hulp, «aar in hij spoedig slaagde. Deze hulp mocht echter niet baten niet tegenstaande alle pogingen werden aange wend, kon dokter Ghijsen, die de hulp ver leende, de levensgeesten niet meer opwekken en niets anders dan den dood constateeren. Oplichstcrs. In het Biblc-Hötel te Amsterdam stapten dezer dagen eer. dame en haar gezelschaps juffrouw af; zij lieten 't zich aar niets ontbreken en schenen van plan geruim en tijd te zullen vertoeven, 't Trok evenwel de aandacht, dat de bagage van de dames maar niet arriveerde, voor het uitblijven waarvan zij telkens schoonklinkende redenen aanvoerden. Eindelijk beweerden zij, dat de koffers abusievelijk moesten gezonden zijn naar de woning van een zeer bekenden predi kant te dezer stede, hetgeen bij onderzoek bleek geheel uit de lucht gegrepen te zijn. Voor dat men haar daarover echter op heldering vragen kon, waren de dames ver dwenen, zonder 't de moeite waard te hebben gevonden naar een rekening te vragen. Het toeval wilde, dat uitlekte, dat het zelfde tweetal in den laatsten tijd ook reeds andere hotelhouders en winkeliers te Am sterdam had opgelichtzoodat ;t de politie raadzaam voorkwam eens een ong in 't zeil te houden. Aan een paar wakkere rccherheurs werden zij zoo volledig mogelijk uitgeduid en dezen kruisten de stad door, om zoo mogelijk de vluchtelingen op het spoor te komen. Woensdagmiddag drentelden een paar dametjes op het perron van de Weesper- poortstation, die wonderwel aan de bcschrij ving beantwoordden. Zij gaven zich het air of zij uit den den trein kwamen en namen plaats in do omnibus van het Hotel de Pavs-Bas, werwaarts de argelooze portier haar met de noodige strijkages heenreed. Bij aankomst voor het Hotel werden de dames evenwel opgewacht door, per telefoon gewaarschuwde andere politiebeambten, die haar mede naar het bureau namen, waar al spoedig bleek, dat zij werkelijk de gezochte oplichtsiers '.waren. Totnogtoe hadden zij in de schildersbuurt een bedrijf aiigeoefend dat zij wel eens wilden afwisselen met wat anders. Onze infanterie. In den loop van het volgend jaar wordt een nieuw regiment infanterie bij ons leger opgericht. Het ligt in de bedoeling van minister Bergansius, het wapen der infanterie, thans bestaande uit 9 regimenten, e'.k van 5 ba taljons, waaraan in geval van mobilisatie een zesde wordt toegevoegd, geleidelijk uit te breiden tot 12 regimenten, elk in tijd van vrede bestaande uit 4 bataljons, waar uit in geval van mobilisatie onraiddelijk 6 bataljons moeten gevoimd worden. Voor geval van oorlog zou daardoor dus verkre gen worden een uitbreiding met 7254 is 18 bataljons, terwijl door vredestijd het aan tal vin die onderdeelen met slechts 3 zal toenemen Het onderscheid tusschen veld- en bezet tingstroepen zal vervallen. Een weggegoockeld paard. liit Den Haag deelt men mede Men kent de anecdote van den persoon, die aan een ander vroeg of hij het verschil kende tusschen een pianino en een kauarie- vogel en op het argelooze bescheid neen, omdat hij zich op een goede witz spitste, ten antwoord kreeg: „dan stuur ik je nooit uit om een pianino te koopen, anders kom je met een kanarievogel thuis." Onwillekeurig kwam dat grapje voor den geest in de kantongerechtzaal dezer dagen, bij eene plaats gehad hebbende metamor-^ pliose. Op het afroepou van zijn naam door den deurwaarder, verschijnt een heer, correct deftig in 't zwart gekleed, maar met een glimlachje op het gelaat, dat eeri physiono- mi«t geen oogenblik kon doen aarzelen in zijn diagnose man, jij gaat de luidjes te pakken nemen. De kantonrechterU heeft met een rijwiel gereden op het strand, tusschen trandpalen nos. zooveel en zooveel De mijnheer in 't zwart, deftig, beleefd, overbeleefd D*t bob ik niet kunnen doen, Edelachtbare, want ik rijd geen fiets. Kantonrechter Nou ja hm agent, wat is daar van Agent't Was een paard, Edelachtbare Tableau 1 Het straks beschreven glimlachje van den mijnheer in 't zwart accentueert zich tot een grijns. De ambtenaar O. M. U kunt wel leen gaan, mijnheer, u zult niet verder lastig gevallen worden, ik trek de aanklacht in Over de vraag, wie het paard in een rij wiel veranderd had, de verbalisant of de steller van de dagvaarding, werd ter terecht zitting de kantonrechterlijke mantel der liefde gespreid. Capelle, 9 October. Iledon avond is alhier een comité gevormd om in deze ge meente gelden in te zamelen voor de Boerenvrouwen enz. Het comité bestaat uit de heeren A. Ver- icijden Azn., Adrs. v. d. Hoeven, G. Ver- tieijden en W. Vermeulen. Loonopzand, Chrispijn komt weer op de proppen en wel op Maandag den 21 sten dezer, dan viert dat gezelschap volop feest, na eerst onder volle muziek tcmpelwaarts ie ziju getrokken. Er zal worden gedanst ge sprongen en gezongen, gekaart en gebiljart en de heer Vroom zal zorgen, dat de inwendige mcnsch op tijd kau gesterkt worden. Een prettige dag voor de schoenmakers dus in 't zicht. Dassen, 10 Oct. Door heeren Ged. Staten dezer Provincie is aan de openb. scholen voor de wijken A. en C. wederom voor vijl jaren vrijstelling verleend voor 't geven van onderwijs in de vrije orde oefeningen, voo wijk B. is het wederom voor 5 jaren ver plichtend gesteld. Daar de ambitie voor voordracht en blijspel onder de werkende leden dér fanfare „Wilhelmina" steeds aangroeit en het reeds ten gehoore gebrachte bij verschillende uit voeringen steeds meer en meer den bijval van de contrubueerende leden heeft mogen ver werven, heeft het bestuur van Wilhelmina het plan geopperd en een ontwerp—reglement voorgesteld ter oplichting eener dilettanten club „Excelsioi" onder de leder van „Wil helmina" en als onderafdeeling derzelve. Daartoe zou het bestuur uitgebreid worden van 5 op 7 leden, u.l. met een regisseur en een commissaris der tooncelkunst. Met genoegen hebben wij vernomen dat de heer E. J. De Koning—Kooij de aanlegger der huizinge „Casa Cara" alhier met den daar bij behoorenden grooten en prachtigen tuin, vroeger inwoner onzer gemeente, be noemd is tot burgemeester der stad Goes. schoonvader Juan Gomez herkende. D ander was een /.ckcre Gabitio Lavin. Zijn beide aanvallers hadden hem met steeoen neergeslagen en hem toen hij bewusteloos ineenzakte, hem. na hen van vün zilveren horloge en geld beroofd te hebben, in de meening dat hij dooi was, op de rails geworpen. Weder tot bewu tzij'. gekomen, beproefde de ongelukkige zich van de rails te wentelen, maar te vergeefs. Beide boenen weiden hem e enige oogenblikkcr. later door eet. trein afgereden en na een half uur door een anderen trein zijn rechterarm. De wissel- wschter riep dadelijk om hulpeeoige spoorwegarbeiders brachten Landa toen op een brancatd naar huis, waar hij enkele uren later overleed. De schoonvader is reeds in handen der justitie. Zijn medeplichtige heeft de vlucht genomen, maar men is hem op het spoor. GENEVE, 10 October. Vanmiddag zijner wanordelijkheden voor de stallen van de train geweest. Paarde vulk cn voetvolk moesten op de menigte ingaan. Er zijn verscheiden gewonden. Alle troepen staan klaar. LINE ASpanje, 10 October. Werklieden wilden hier, ondanks het verbod, een bijeenkomst houden. De gendarmerie kwam tusschenbeide. Er werd met steenen gegooid, de gendarmes schoten, de werklieden schoten terug. De opstootjes duurden ruim een uur lang. Er vielen vele schoten. Er ziju drie dooden en ecnige gekwetsten. Een apotheek is vernield. De stad is door de troepen bezet. BELGRADO, 10 October. Te Koemanovo is er een bloedige botsing geweest tusschen Servet: en Arnauten. Aan weerszijden vielen er dooden en gewonden. rrvTOMSJcmt» wr .«f.viot Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Met genoegen lazen wij uw verslag van den gemeenteraad. Onder de verschillende goede voorstellen van het lid Mulders, was het ons zeer aangenaam te zien, dat hij wenschte een flinke urinoir op de Markt Wij gelooven dat deze wensch algemeen word t gekoesterd, want zoowel bij de Ma réchaussée-kazerue, maar vooral op de z.g Kloosterwerf, is 't een treurige, smerige boel Thans met de waterleiding kon daarin op zoo uitstekende wijze worden voorzien, zoo dat het voorstel van den heer Mulders ten zeerste aanbeveling en steun verdient. Wij hopen dat de begrootings-commissie zeer zeker daarvoor een post op de begrooting zal brengen en zoo noodig met kracht in den raad zal verdedigen, want het is zeker dat den inwoners en vooral hun die van den tegenwoordigen toestand zooveel last onder vinden, een grooten dienst zal zijn bewezen U Mijnh. de Redacteur onzen dank voor Uwe voortdurende bereidwilligheid, Verschillende Ingezetenen. Een snoes van een jongetje. De 13-jarige Ricardo Galdez, het zoontje van een aanzienlijk koopman te Buenos Ayres, heeft reeds acht menschen van het leven beroofd in de eerste plaats twee van zijn broertjes, waarvan het eeDe ouder, het andere jonger was dan hij. Zijn doel was, naar hij bekend heeft, eenige erfgenaam te blijven van het vermogen zijner ouders. Toen hij eenmaal gearresteerd was, gaf hij cynisch te kennen, dat hij bewijzen kon nog 6 moorden te hebben gepleegd, waar van de daders tot dusver onbekend waren gebleven. Onder de vermoorden bevonden zich twee volwassenen een jonge vrouw en een grijsaard, en vier speelmakkers, van Ricardo. Allen was met een scheermes de keel afgesneden. De terugkeer van Barnum en Bailey. De circus van Barnum en Bailey, die sedert 1900 Europa bereisd heeft, zal van Duinkerken uit naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Duinkerken is als punt van vertrek gekozen, omdat de haven van die stad over de noodige werktuigen beschikt, om de enorme vrachten te laden. Twee stoomschepen Yau de //Atlantic Transpoit Line" worden 25 dezer uit Londen te Duinkerken verwacht. Het zijn de Min— nea-polis", die 183 meter lang is en 18.000 ton meet en de „Michigan" van 14.000 ton inhoud. Op de bruggen cn in de ruimen van deze schepen zullen de 67 groote wagens, ieder van 16 meter lengte, geborgen worden. De circus van Barnum en Bailey, die thans in Amerika is, komt in Europa voor stellingen geven. Duinkerken is ook als haven van aankomst gekozen. Een afschuwelijke moord is Maandag bij het station Baracaldo aan den spoorweg naar Bilbao in Spanje gepleegd. Een wisselwachter hoorde plotseling gekerm langs den weg en op het geluid afgaande, vond hij een vree— selijk verminkten jongen man van omstreeks 30 jaar, wien beide beenen en een arm waren afgereden. De gewonde, eeu zekere Victor Landa, had nog de kracht d-n spoor wegbeambte te vertellen hoe hij daar kwam. Hij was in Bilbao 255 pesetas wezen halen. Op weg naar huis werd hij aangerand door twee personen in een waarvan hij zijn was er toch minder vraag voor 't Buitenland dan verleden week. Men moet echter in aan merking nemen dat dezer dagen veel vee met bestemming voor Spar.je uit do weiden van den Waalwijkicbon buitenpolder tegen ferme prijzen werd opgekocht. Kalfbecsten f 100 a t 200. Dito vaarzen 1145 1 220. Slachtvee werd aan flinke prijzen vlug ver kocht. Jonye varkens aangevoerd 95 stuks, verkocht van f5.25 a f 11.75- Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 509 kg. van f 1.05 a t 1.15 per kg. Eieren 4 k G cent per stuk. Eene ongekende levendigheid voor het seizoen kenmerkt de huiden markten op alle import-plaatsen van Europa. De kooplust uit zich niet alleen voor Amerika maar thans schijnt de geheele looierswereld, ge steund door de tweade hand als kooper op treden. "Voor Eugelsche rekening werden sedert de tweede helft der vorige maand en thans nog gezouten La Plata huiden opge kocht waardoor de prijzen vooral voor zware ossen beduidend hooier zijn geloopen. TV Antwerpen waar de voorraad thans slechts 78.521 stuks" bedraagt, zijn huiden vau 25/40 kilo's in een paar dagen wederom fr. 2 hooger geloopen. Deze week werden aldaar zeer vele zaken gedaan en de be richten uit Havre, Hamburg en eenige andere Duitsche markten zijn gelijkluidend. In Londen liep de veiling van gisteren zeer vlug af. Voor zware drooge Kaap huiden en dito Columbia's werden veel ïooger prijzen besteed. Hoewel de ledermarkt een vast aanzien verkrijgt en de prijzen zelfs ook hooger zijn, zijn deze in verre na niet in even redigheid der tegenwoordige huidenprijzen en moet de looierij om het noodzakelijk tegenwicht te verkrijgen noodwendig betere prijzen maken en dit zal moeielijk gaan daar de schoenmakerij niet in een stadium verkeerd waardoor zij eene prijsverhooging van grondstoffen kan toelaten. Het eenige middel is, dat ook de schoen fabrikanten betere prijzen bedingen waartoe het toch wel zal moeten komen. Eikenschors met eenige afdoeningen stationnair. Garouille en Valonia vast gesterad. DUSSEN, 9 Oct. Boterprijs per K.G. van f 1-15 a f 1.28. Middel- arkt 1 1.22. Aanvoer 160 K. G. Eieren f 1.30 markt de 26 stuks. Mijnheer de Redacteur Gaarne wenschte ik in uw veelgelezen blad, onder de aandacht van de betrokken autoriteiten te brengen, dat Vrijdagavond aan het hoekeinde of in de Nieuwstraat geen enkele lantaarn was opgestoken, ofschoon door het leggen der rails en het opbreken van de Groote Straat, groote weg en trot toirs nu niet zoo erg secuur waren. Op de trottoirs o. a. voor het hnis van den Heer van Dooren lag een hoop keien, die bij het geringe maanlicht bijna niet te zien was. Het rijden door de Groote Straat is natuurlijk op 't oogenblik bij avond in 't geheel niet veilig en degenen die de Nieuw straat willen doorrijden beloopen de groote kans om met paard en rijtuig in den sloot bij de Putsteeg terecht te komen. Te hopen is het, dat tenminste die put gedempt worde voordat er geen kalf, maar menschen ver dronken zijn. U M.h. de Redacteur dan kend voor de verleende plaatsruimte, wil ik hopen dat wat meer licht in de duisternissen moge schijnen. X. is de ge'.uksaankondiging van Samuel Ilcck- seher senr. iu Hamburg welke zich in dit nomraer van onze courant bev ndt. Dit huis heelt zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier en iu den omtrek ge wonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze aanertentie acht te geven. Een Boercnvricud. Wegens gebrek aan plaatsruimte, moet uw ingezonden stuk, dat wij ook te laat ontvingen tot een volgend nummer blijven liggen. Tevens moeten verschillende stukken, als ook „Verstand en Hart" om die reden bewaard WAALWIJK. Van 4—10 October 1902. GEBOREN Antonetta d. v. P. Son en M Verhoekx. Johannes z. v. J. v. d. Berg en A. J. de Peffer. Christina Antonia d. v. A. Duivenkam en J. Papenhoven. Petronella Johanna d. van L. Korthout en J. Verhoeven. OVERLEDEN Th. J. v. Delft 67 j. echtgenoot van N. A Duquesnoy. HUWELIJKS-AANGIFTE J de Gouw 32 j. Drunen en M. A. van Loon 22 j. Waalwijk. A. v. d. Heijden 29 j. Besoyen en M. v. Loon 25 j. Waalwijk. Trekking van 8 Oct. Prijs van f 1000 No. 15804 7884 3655 16938 400 4877 6308 19369 13629 200 15361 13773 1457 I, 100 y 14135 18131 4656 18732 12720 20962 14964 12367 3G59 4895 1948 11905 15051 Trekking van 9 Oct. Priis van f 1000 met premie van f 30000 No. 13775 - 1000 No. 1774 99s7 18053 - 400 4295 18316 20924 200 233ö 4729 6122 12804 15768 - 100 3992 6186 7785 9149 9936 10541 12068 12143 15176 18558 19093 19305 Trekking van 10 Oct. Prijs met premie f3100 No. 14436. Prijs van f400 No. 15714 J v „100 17603 In ons vorig nummer staat in het verslag van den gemeenteraad Afwezig de heer Qurijns met kennis geving d i. een fout, de heer Quirijtis was tegenwoordig, de heer Timmermans van Turei.hout was met kennisgeving de heeren Baijens en van Schijndel zonder kennisgeving afwezig. Red. BXHUBMy I. blijven. Red. WAALWIJK 10 Oct. 1902. Do handel in hoornvee wa9 heden op de week markt weer vlug bij veel aanvoer en terwijl de prijzen voor prima kalfbeesten weer hoog waren Een Engelsche geschiedenis. Het zou waarlijk geen kwaad kunnen, een nieuwgekozen predikant van de High Churc' behalve de gebruikelijke vragen nog deze voor te leggen Belooft ge al uwe brieven getrouw en zoo goed mogelijk te beantwoor den En alleen diegene zou toestemmend mogen antwoorden, die besefte, welk massa werk hij zich daarmee op den hals haalde. Men zou boekdeelen kunnen vullen vol wijsheid en dwaasheid, vol humor en pathos met de brieven aan een zeer gewonen predi kant geschreven enj wanneer, zooals in onze geschiedenis, de predikant een buitengewoon man is, wel dan... De zorg voor dc kerk is een zware last voor menschelijke schouders, maar om in de bezwaren van al die brievenschrijvers te treden, is nog moeielijker. Onze predikant merkte dan ook spoedig, dat een secretaresse voor hem onontbeerlijk was. Met ren oneindig geduld en een vast vertrouwen iu 't vrouwelijk geslacht probeerde hij achtereenvolgens verschillende aspiran ten voer deze verantwoordelijke, betrekkiug. Had hij toevallig een bekwame gevonden dan bleek zij nieuwsgierig en wilde ze alles weten, wat er behandeld werd, of ze was indiscreet en vertelde aan anderen, wat zij uit de brieven opmaakte. Weer anderen maakten den predikant krieuwelig door haar zenuwachtigheid. Van nature had hij een gelijkmatig humeur, maar 't drukke leven en de ellende, die hij dagelijks onder de oogen zag, deden hem de behoefte gevoelen aan een rustig persoontje in zijn studeer-t kamer. Maar eindelijk werd zijn geduld beloond door een secretaresse, zoo goed, als men maar wenschen kon. Zij was nooit gehaast, maar zeer bevattelijk; zij babbelde nooit gaf geeu raad, vertelde nooit iels kortom zij was een ideaal. Verder was zij een wel opgevoed, slank jong meisje van een jaar of vier-en-twintig, met blauwe oogen en zacht bruin haar, waarover een gouden glans lag. De predikant, als de meeste mannen, had gevoel voor 't aesthetische en haar prettig gezicht en aardig, keurig ge kleed figuurtje, gezeten aan een lessenaar tegenover hem, deden hem weldadig aan. De vrouw van den predikant zoowel als zijne kinderen waren dol op haar en zij was weldra de vriendin en vertrouwde van 't heele huisgezin. De predikaut liet hoe langer noe meer werk aan haar over en zij was niet alleen secretaresse, maar zijn helpster in vele moeielijkheden. Toch had zij twee nadeelen. Ten eerste was zij niet sterk en had zij de ingevallen borst en roode lippen van hen, die aauleg voor die vreeselijke ziekte de tering hebben. Jeanne had echter een vasten wil en vermoeidheid deed haar uooit haar plicht verzaken, zoodat de predikant laar reeds eenige jaren kende, voordat hij ontdekte welke ziekte zij onder de leden had. Het tweede nadeel was haar verloving. Zij had zich geëngageerd, reeds lang voor zij den post van secretaresse aanvaardde. Toen zij die betrekking solliciteerde, bad ij 't feit geconstateerd, er bijvoegende dat haar moeder en zuster door haar onder houden moesten worden en dat Ralph Henley een mr. in de rechten, die de jour nalistiek gekozen had, eerst veel meer moest verdienen, voor zij zich gerechtigd zou voelen hem te trouwen. Het engagement was van ouden datum en beklonken voor Ralph naar de academie ging. Hoewel zij geen hartstochtelijke natuur had, had zij haar sterken, knappen aan staande lief met haar geheele ziel. Ralph nam dit als iets heel gewoons aan en dacht er maar weinig over en zoo heerschte er een kalm geluk in 't huis van de weduwe. Josephine, de andere dochter, was verscheidene jaren jonger dan de secretaresse. Zij had juist haar examen als onderwijzeres gedaan. Twintig gelukkige jaren lagen achter haar en zij ging 't leven met een gliir lacli te gemoet. Zij en Ralph waren altijd de beste vrienden van de wereld geweest. Voor de scherpe oogen van den predikant was hun verhouding wel wat al te intiem, maar Jo sephine was even onschuldig als zij snoezig was en Ralp beschouwde die oude affectie als zooiets vanzelf sprekends, dat hij om de bedekte waarschuwingen van den predikant lachte. Zoo bleven de zaken kalm stroom afwaarts glijden, totdat de felle kou inviel. Als de temperatuur 10 &15 graden onder uul daalt, er een grijze, loodzware lucht hangt en de sneeuw in compacte massa's neervalt, als de N.W. wind over de velden blaast, dan is het gevaarlijk weer. Paarden en koeien sterven, als zij onb.e- schut in de wei zijn gelaten en verstandige menschen blijven in huis. Doch er zijn van die dwazen, die zulk een hooge opvatting van plicht en eer hebben, dat niets hen te rug kan houden, van wat zij gelooven dat zij behooren te doen. De predikant werd door den sneeuwstorm drie dagen langer dan zijn plan was in een kleine gemeente opgehouden en toen hij terugkwam, hoorde hij dat Jeanne, hoe 't ook gestormd had op haar post was geweest. Men kon dit ook waarlijk wel aan Nhaar zien. De predikant zond haar nog dienzelf den dag met een rijtuig naar huis en bezocht haar den dag daarop, vergezeld van een specialiteit in longziekten. Deze onderzocht haar nauwkeurig en deelde daarop den predikant mede, dat hij naar een andere secretaresse zou moeten omzien. Jeanne had haar taak volbracht. De dokter deed zijn, mededeeling zoo verzachtend mogelijk, doch 't vreeselijk feit kon hij niet verbloemen. De predikaut had liet meisje lief als een eigen dochter. Hij hoorde de jobstijding in stilte aan in zijn halt bad hij den God, dien hij diende, om den beker aan hem te laten voorbijgaan. De dokter stond rustig voor hem totdat hij sprak. De predikant wss niet schatrijk, maar een welgesteld man. Hij deelde den dokter mee, dat zoo er een plaats was, waar Jeanne met hoop op her stel heen zoo kunnen gaan, hij alle kosten voor zijn rekening nam. Na een oogenblik nadenken, zei de dok- ter; Nu, daar is nog eenige kans, als wij haar naar Arizona kunnen krijgen. Dan zou 't verloop van de kwaal gestuit kunnen worden; maar de moeielijkheid is, dal zij de kiemen al jaren met zich, omdraagt en.. Hoe zal ik het mijzelf ooit vergeven, dat niet eerder ontdekt te hebben. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6