Nummer 83. Zondag 19 October 1902. 25e Jaargang. f Tweede Blad. ■mn Al doende leert men. BUITENLAND Amerika. BINNE'NLAWD. Frankrijk. Engeland. homasslakkenmeel Kaïniet. of Duitschland. ■ii mmtr UITVOERINGEN. -Sfli flEBEfiZSS^MMBaMBBSHBIWHMMEMia E££S De Echo van het Zuiden WAALWIJK. Op Zondag 19 Oct. 1902, des namid dags om 12 uur, zal door de Liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Besoijen, op de zaal „Musis Sacrum" worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Van het theoretische onderwijs gaat men allengskens meer over tot het praktische onderwijs. Meer en meer begrijpt men het woord- van Dr. Borgman, scholen moeten zijn or ganismen, die zich ontwikkelen door en ten behoeve van de maatschappij. Het* herlialingsonderwijs zal meer en meer het karakter krijgen van vakonderwijs naar plaatselijke behoeften georganiseerd. Gebaseerd op algemeene ontwikkeling is het vakonderwijs eene voorbereiding voor de praktijk in den arbeid, die het meest nationaal is, als bouwen, kleeden—voedsel- versehatfen, werktuigkunde, handel enz. Zoo in de lederindustrie tracht men te komen tot curcussen, waar men de technologie van het leder wetenschappelijk, methodisch kan leeren in de suikerindustrie tot mechanische technologie van dit bedrijf om door flinke theoretisch en eenigszins praktisch geoefende jongelieden uit Neder land de Indische suikerindustrie te bevor deren. Wat zou, zegt Dr. Borgman in het on misbaar „Katholiek Sociaal Weekblad",, het onderwijs in de ledertechnologie Twente en Noordbrabant direct helpen en tot meerderen bloei brengen. Voor de meisjes zou dan het herlialings onderwijs hoofdzakelijk bestaan in huishoud- ouderwijs, b.v. kooken, wasschen, strijken, vorstellen en weet ik het wat al meer. Men vergeet te zeer dat de roeping van liet meisje op de eerste plaats huismoeder is. Bij het emancipeeren der vrouw denkt men er te weinig aan dat het huisgezin, de grondslag der maatschappelijke samenloving, terecht op de eerste plaats hare eischen stelt. Vooral in huishoud-onderwijs li e d e n ten dage zoo noodig. Meisjes leeren op 't fabriek geld verdienen, maar zij leeren niet het nuttig te besteden. G. Bulten schrijft terecht in het K. S. W. de vrouw moet het geheim kennen niet een dikwijls karig loon door orde en netheid voor haar man een aangenaam tehuis te scheppen. Hot huiselijk leren kan door een man niet geleefd worden te midden van op waggelende stoelen, verspreide kleding stukken, aan tafels, overvol van onrein en geschonden vaatwerk, bij afgescheurd be hangsel en gerafelde gordijnen. De man wordt natuurlijk uithuizig en krijgt te doen mot iiet alcohol vraagstuk. Het ÜuitSche volk heeft op dit gebied reeds krachtige daden gesteld. Het K. S-, W. geeft in het laatste nummer weer bericht dat ook te Munster eene huis hond-school is opgericht. Het onderricht wórdt gegeven door Eerw. Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid. Minister en Bisschop hechten hunne goedkeuring er aan Door daden in dien geest kan de wensch vu a H M. Koningin-Moeder in vervulling ga;1.'-, kan ons land groot worden in alles waarin oen klein land groot kan zijn. Onderwijs wordt er genoeg gegeven, maar vaak niet praktisch genoeg. He ondervinding leert veel te verbeteren. Och Al doende leert men. Christelijke Democratie. Doch ik wou in dit opstel er op wijzen, dat thomasphosphaat moet gepaard gaan met „kaïuiet." Algemeen gelooft men, dat het thomasphosphaatmeel vooral daardoor zoo gunstig werkt, dat door zijn gebruik de groei der vlinderbloemige weideplanten, m. a. w. dus de verschillende klavers zeer bevorderd wordt. Dit is nu niet juist. Het is niet het phosphorzuur alleen, maar in de eerste plaats de kali, die den groei der vlinderbloemigen in de haui. werkt. Uit vroegere proeven, gedaan door Lames en Gilbert bleek, dat men kreeg zonder bemesting 6,89% vlinderbloemig, met phosphorzuur alleen2,60°/0 met phosphorzuur en kali zonder stikstof 24,09% t> met phosphorzuur kali en stikstof 0,00% Het spreekt van zelf, dat men hieruit niet de gevolgtrekking kan makcD, dat men bij een stikstof bemesting geon vlinderbloemen in de weide zou hebben, maar wel, dat dc stikstof de klavers verdringt en eenzijdige Flora van grassen doet ontstaan. Een be mesting met phosporhzuur alleen heeft on geveer hetzelfde gevolg. Doch een gepaste bemesting van kali en phosphorzuur doet het aantal vlinderbloemen toenemen. Daarom moet men bij het bemesten der weide kal— niet en thomasslakkenmeel in gepaste hoe veelheid en in de juiste verhouding gebruiken. De dikwijls gebruikte verhouding van 3 kg. thomasslakkenmeel t:gen 2 kg. kainiet is totaal verkeerd, daar de weide planten zoowel klavers als grassen, de kali en het phosphor zuur in geheel andere verhouding opnemen, dan zij in bovengenoemde hoeveelheden voor komen. De verhouding zou juist audersom moeten zijn, zoodat men naast twee baaltjes thcmasslakenmeel minstens 3 a 4 baaltjes kainiet moet gebruiken. De landbouwers, die tot hedeu geen kainiet op de weide gebruikt hebben, raad ik ten sterkste aan dit najaar voor huu verschillende gras en hooilanden naast het thomasslakken meel of het superphosphaat ook kainiet te bestellen. WanDeer zij eenmaal een proef genomen hebben met een dergelijke bemesting zullen zij volgende jaren zeker in die richting doorgaan, als zij acht slaan op de grootere opbrengst en den aard der grassen en klavers die de weide opbrengen. De werkstaking is gelukkig geëindigd een commité uit werklieden en werkgevers heeft het geschil naai beider genoegen weten te beslechten. Hoe de juiste toestand is in Venezuela Columbie en Haïti, kan niemand beoordeelen Gedurig komen zeer tegenstrijdige berichten. Omtrent het gerucht waarvan wij in ons vorig nummer melding maakte verluidt als volgt Volgens een alhier uit Willemstad ontvangen telegram, is aldaar bericht "ontvangeu dat de strijd nabij La Victoria Maandag begonnen voortgezet is zonder eenig be paald resultaat. Er nam slechts een deel der opstandelingen deel aan. De regeering verloor 247 man en de opstandelingen 310 man. Men meent, dat Valencia verloreu is. De zitting der Kamer in Frankrijk is ge opend. Direct werd, begrijpelijkerwijze de aanval begonnen op de vrijheidslievende regeeringsmannen der republiek. Baudry d'Assou schoot de eerste wel wat onpraktisch zware bom at door een voorstel in te dienen, waarbij het ministerie in staat van beschuldiging zou worden gesteld. Het projectiel sloeg terug tegeu een meerderheid van 361 stemmen. Maar de Kamer was terstond bereid den strijd te beginnen over de meer zuiver gestelde vraag was de sluitiug der klooster scholen rechtvaardig of eigenlijkwas zij wettelijk, want recht en wet zijn helaas niet altijd indentiek. Daarop streden dapper graaf r'.'Aunis, graaf de Mtin e. a. maar of het hielp, mm zie de telegrammen. wel niet allen de noodzakelijkheid o.' vele landbouwers en veehouders breekt' weldra de tijd aan meststoffen te be stellen voor de weide. Nog ïoerdrongen van O'ïk de weiden te bemesten, maar men ziet toch teeds op vele plaatsen, dat er verandering kom' in de oude manier van doen en dat men ook de weide bemest. Wanneer ik zoo l wélke raestoffen voor de weide het meest V uikt worden, vrees ik tcch, dat de weide fc ting eenigszins eenzijdig geschiedt, t Vin-ent in 't algemeen, dat een phosphaac- bem sting voldoende is en men bestelt i homasslakken meel. Inderdaad is thomas slakkenmeel voor de weide zeer aan te bevelen In het Engelsch Lagerhuis stelde Balfour aan de orde de onderwijswet en een crediet tot vervulling der vredeswaarden. De lersche leden verzoch'en, dat er gele genheid zou worden gegeven om den toestand van Ierland te bespreken. Balfour weigerde. Na een langdurige beraadslaging stelde Balfour voor, het debat te sluiten. Toen stond John O'Donuell, een lersche nationalist, op om de beraadslaging voort te zetten. De voorzitter riep hem tot de orde, maar O'Donnell. weigerde te gaan zitten en trachtte, temidden van gedruisch en de toejuichingen der Ieren, met spreken door te gaan. Al sprekende verliet hij de banken der Ieren, liep de middenruimte over en vlak voor Balfour blijvende staan, schreeuwde hij het slot vau zijn rede den minister in het gezicht. Eerst dacht men, dat hij Balfour te lijt wilde, maar toen hij zijn rede geëindigd had, keerde hij rustig naar zijn plaats terug. Balfour bleef heldhaftig kalm en O'Doonel 1 werd vau 'tHuis uitgesloten met groote meerderheid. De Boerengeneraals zijn Donderdag om 51/2 uur te Berlijn en roet een on beschrijfelijk enthousiasme nog grooter dan waar ook ontvangen. Het zou ons te ver voeren wederom in alle bijzonderheden te treden. 700.000 mark is opgehaald, 7e mil- lioen is reeds voor de Boeren gebru-kt, 200.000 werd heD overhandigd, benevens nog verschillende andere giften. Talrijke toespraken werden gehouden en geen enkel incideut is voorgevallen. WAALWIJK, 18 October 1902. intercommunaal Telefoonnet. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk richtte zich per adres tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, met het dringende verzoek, het daar heen te willen leiden, dat Waalwijk als middenpunt der nijvere Langstraat aange sloten worde aan het Intercommunale Telefoonnet. Zij acht deze nuttige eu voor de eischen des tijds noodzakelijke instelling zeer in het belaug dezer plaats en omstreken welke met haar talrijke en groote fabrieken, met hare nijverheid en haar handel zeer zeker niet achter behoeft te staan bij zoo veel andere, reeds aangesloten gemeenten. Levensverzekering-Maatschappij Noord— Braband. Het is ons een waar genoegen te mogen vermelden, dat onze gemeente wederom een monumentaal gebouw rijker is geworden. Alles toch wat kan bijdragen tot de ver fraaiing eener plaats, heeft ook indirect grooten invloed op de nijverheid welke aldaar wordt uitgeoefend en komt den in woners, den een in mindere, den ander in meerdere mate 3teeds ten goede. Het gebouw der Levensverzekering-Maat schappij Nuord-Braband nadert thans zijne voltooiing. Opgetrokken in gemengd Oud- Hollandschen stijl maakt het met zijnen fraaien toren, zijn met kunstig smeedwerk versierde vensters, zijn balkons, wapens en verdere versieringen in den gevel, waar onder de afbeelding van het oude raadhuis, dat hier eenmaal stond, een bij uitstek gunsti- gen indruk. Ook het inwendige beantwoordt geheel aan de uitwendige pracht. De vestibule van het kantoor is een waar kunststuk en moet op ieder, die ook maar een weinig schoonheidsgevoel bezit, grooten indruk maken. Waar men het oog ook wendt overal ziet het kunstig beeld houwwerk, prachtige met bloemen en wapens versierde glazen en blinkend marmeren trappen. Het eigenlijke kantoor, waarin bijna dertig klerken een ruime plaats kunnen vinden, beantwoordt in alle opzichten aan de eischen welk aan zulk een inrichting gesteld kunnen worden en zoo is het met alle vertrekken. Overal vindt men het schoone met het nuttige en practische ver- eenigd. Ook het gedeelte dat tot woouhuis is ingericht valt zeer te roemen. Kortom het heele gebouw is een sieraad, dat wij, leeken op bouwkundig gebied, toch niet voldoende naar waarde kunnen schatten. Het strekt den talentvollen architect, den heer Bouman uit Tilburg, die ook gelijk bekend is het bestek der St. Antoniuskerk maakte, tot groote eerc, zulk een groot plan ontworpen te hebben. Een woord van lof mag ook zeker niet onthouden worden aan dan aannemer den heer De Waal uit Tilburg, die het werk op zulk een onberispelijke wijze afleverde. Van harte hopen wij, dat de Maatschappij die zulk een gebouw hier deed verrijzen, door eene nog grootere uitbreiding, zoo hier als elders, een vergoeding moge vinden voor de hooge kosten, welke zij zich voor dezen bouw heeft getroost en dat haar reputatie die zij in geheel Nederland geniet, nog zal stijgen, haar naam op het gebied van levensverzekering steeds grooter zal worden. De Tram. Het volgend jaar zal behandeld worden 1Onderwijs in de aardrijkskunde door den heer v. d. Horst van Kaatsheuvel. 2. De kleine Johannes van Fr. v. Eden door den heer A. Princen alhier. 3. Een blik op den toestand der Langstraat gedurende de Mid deleeuwen door den J. v. d. Hammen van Besoijen. 4. Hel teekenonderwijs op dc L. S. door deu heer A. Froklage alhier. 5. Rap port over de schoolvergaderingen in Waal wijk door den heer A. G. Pulles alhier. 6. Herstellingsoord te Lunteren door den heer Neuteboom van Capelle. Voorts werd nog bepaald, dat de voor jaarsvergadering voortaan zal gehouden worden den tweeden üiusdag in de maaud Maart en niet meer in April met het oog op de examens voor de hulpacte. Muzikale avond. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Heer A. Gerris-Siraons, ons, begin No vember, weer^eeu aangename, gezellige avond bezorgen. Op de zaal Musis Sacrum zal bij genoegzame deelneming den tweeden of derden Zaterdag in November eeu groot vocaal en instrumentaal Coucert gegeven worden, door de Heeren W. v. Son, tenorKallenbach vioolBern Rehl Cello en pianist Dezer dagen zal de ondernemer een lijst ter inteekening laten circuleereu en wij twijfelen niet of meer dan genoegzame deel name zal volgen, want ons staat, afgaande op hst coucert van genoemde Heeren van 't vorig jaar een genotvolle, prachtige avond te wachten. Dc tram vordert goed er wordt gewerkt met een ploeg van 25 h 30 man. Half November hoopt men behoudens bijzondere gebeurtenissen, in exploitatie te zijn. Onderwijzersvcsgadering. In aansluiting met ons verslag der onder wijzers-vergadering in ons vorig nummer nog het volgende: St. Crispijn. Maandag a. s. de3 namiddags ten 3 ure zal de Harmonie, St. Crispijn eene muzi kale wandeling door onze gemeente maken. Hieraan zal ook deelnemen de Gilde St. Crispijn eu Crispinianus dit alles ter vie ring van haar patroonfeest. Des avonds, zullen Gilde en Harmonie zich Tereenigen in het café van den Heer var. Drunen-Jansen om deel te nemen aan een gezamenlijke feestdisch. Laten wij hopen dat het weder gunstiger is dan heden, dan voorzeker'zal het niet alleen feest zijn voor de gilde en hare Harmonie maar ook voor alle volgelingen van St. Crispijn en Crispianus. Oefening in Wapenhandel. De oefeningen in den wapenhandel zijn wederom begonnen. Zij worden gehouden eiken Dinsdag en Donderdag van de week in het hotel „De Twee Kolommen" alhier en wel op Dinsdag van half twaalf tot half twee en op Donderdag van half zes tot half acht. Er hebben zich reeds ruim 30 jongelingen aangemeld. Uitvoering. Dat de vereenigingen hier welig tieren is bekend en verdwijnt er nu en dan al eens een, een oogeoblik later verschijnt zij weer als een frisch plantje boven den grond Thans is 't weer een tooneelvereeniging genaamd „Ons Genoegen" die hare intrede op het wereld tooiipel doet. Zij geeft op Maandag 17 November een uitvoering ip de zaal bij den Heer G. Smolders, in de 2e Zeine en wel met medewerking van het gezelschap „De Weerbaarheid* beide gevestigd bij den heer Smolders. Eenige comische voordrachten zullen worden gege ven, alsook twee kluchtspelen „Schuiven gaan ze" en Kees Pimpel voor het gerecht" terwijl de gebroeders Versteeg eenige zangnummers zullen ten beste geven. Het feest wordt opgeluisterd door mu ziek. Diefstal. Ziet men menige huismoeder een tevre den blik werpen bij het inkoopen van haar voorraad kooien, men wil ze nog goed- kooper hebben dan hij thnns is. Waren al reeds bij verschillende landbouwers witte en roode kooien ontvreemd, dezer dagen moest het den tuin van den landbouwer A. v. H. in de tweede Zeine ontgelden en is deze bijna totaal leeggeplunderd. En hoewel onze wakkere veldwachter alles reeds in 't werk stelde om de dieven op te sporen,de kool is verdwenen en dient wellicht reeds als winterprovisie voor een „zorgzame" huismoeder. Koiffincndicfstal. Eenige dagen geleden .werden te Baard wijk ten nadeele van A. S. zes stuks konijnen ontvreemd. Meermalen valt dat hier en elders voor zonder dat de daders te achterhalen zijn, doch deze keer werden de verloren konijnen door de eigenaars bij eeu opkooper teruggekocht, die natuurlijk den verkooper moest keuuen en waardoor] de dader bekend werd en deze de dans thans niet zal ontspringen. Een flink geschenk. Laatstleden Zaterdag vertrok van Schiedam de familie VV. C. Janson, die, na gedurende eenige maanden in het moordkamp van Middelburg (Transvaal) te hebben doorge bracht, naar Nederland was gekomen en een liefderijke opname en verzorging had gevonden in het Tehuis voor echtgenooten van strijdende mannen. Deze familie is een van de gezinnen van het door Smith Dorrieu verwoeste dorp Dullstroomwaarvan de mannen en vaders tot het uiterste hebben gestreden en eerst laatstleden 10 Juni de wapens hebben neergelegd terwijl huo vrpuwen eu kinderen iq gevangenschap werden weggevoerd. Met deze familie hebben eenigen vrienden van den hier te lande vertoevenden beer J. II. Janson Jr., door bemiddeling van notaris A. G. Mulié van Kaatsheuvel, eene kist meegegeven, bevattende 200 paren vrouwen- en kinderschoenen. Deze schoenen zijn van uit Noordbrabaut ter beschikking gesteld van den heer Janson, om te worden uitgedeeld aan de bewoners van de om streken van Dullstroom, wier magistraat hij vele jaren is geweest. De heer Janson heeft ter uitdeeling van deze hoogst welkome gift als commissie aan gewezen de heeren T. N. II. Janson, M. P. Faute, veldkornot van de wijk Steen- kpmpsberg en L. C. Laubscher, ouderling van de Ned. Hervormde gemeente van Gijdenburg, allen wonende in de streek waar eenmaal het dorp Dullstroom \vas gelegen- Een eeresaluut aan den lieer Notaris Mulié, die reeds zoo machtig veel voor 4e Boeren heeft gedaan, en ook wederom van deze edele daad de ziel is. Uit de Hofwereld. Volgens buitenlandsche bladen verkeeit H. M. de Koningin in gezegende omstandig heden en kan de blijde gebeurtenis tegen Ajpril of Maart worden tegemoetgeziqn. Z. K. U. Prins Hendrik te Aken. Men schrijft uit Aken d,d. 15 October a^n de L. K. Z. K. H. Prins Hendrik bezocht heden middag met zijn adjudant de stoeterij van Meulenbergh op het landgoed Hoffstadt bij Herzogenrath. In een gereserveerde tram- rjjtuig reed de prins naar Herzogenrath, waar hij door den landheer en den consul yan Nederland jonkheer von Pelser Bereus- berg werd ontvangen. Gisterenavond waren de regeeringspresi- dent von Hartmann, diens schoonzoon land raad Pastoor en twee hoogere jachtambte- naren bij den Prins aan tafel genoodigd. Eergisteren bezichtigde Z. K. 11. de glasblazerij van Gebrs. Siegwart Co. te Stolberg- De Prins kwam om 3 uur 's mid dags, vergezeld door .zijn adjudant en den landraad Pastoor, da^r aan, alwaar de di rectie hem ontving, rondgeleidde en de i^oodige inlichtingen verstrekte. Bijzonder veel belapg stelde de Prins in het maken yan gekleurde signaalglazen voor spoorweg en marinegebruik. De bezichtiging duurde anderhalf uur, Jvia nog eenigen tijd Jen huize yen dgn directeur, den heer Stang, vertoefd te hebben keerde Z. K. H. om 6 uur Aken terug. Prins Hendrik te Valkenberg. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Donder dag een bezoek aan Valkenberg. Hij maak,te pen rijtoer door 't schoone Geuldal, bezocht ,de beroemde grot en de oude ruine. De commissaris der Koningin in Limburg .en de burgemeester van Valkpubprg ,Tpr- gezelden Z. H. die zijne bijzondere inge nomenheid over dit heerlijk bezoek betuigde. Wielr(]den. Aau de wielerwedstrijden die aaustaanden Zondag tot sluiting van het seizoen op de Bredasche baan gehouden worden, is een nummer toegevoegd. Het programma luidt th ins als volgt I. Wedstrijd om deu brassard van dpn Nederl. wielerbond korten afstand. II. 5 K.M. zonder gangmakng tusschen Dop uit Lochem, Diehle en Vonk uit 's-Gravenhage en v. Groeneveld (Woerden). III. 25 K.M. met gangmaking, Smout (Bergen op Zoom) tegen winnaar en 2de van No. II. IV. 5 K.M. multiplettes, waaraan o.a. wordt deelgenomen door de quintoplette Fack uit Amsterdam. De „Christen Democraat". Wij -ontvingen het eerste nummer van de „Christen-Democraat, weekblad voor Neder land" onder hoofdredactie vau A. P. Staal man en mr. T. de Vries „met medewer king van verschillende bekende partijge noten.* Het bureau is gevestigd Den Helder.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5