De klein-lopitalist en rentenier Verzamelt gebruikte Postzegels het goed Werk van Bethlehem te Een Spartaansche. Advertentiën. iSfUMItliitl Finantieel Nieuws- en Uitlotingsblad. De Klein-Kapitalist en Rentenier Vaals (Limburg.) Telegrammen. Belangrijk Burgerlijke stand. H andelsberichten Voor Verstand en Hart MEN G ELW ËRK. MAANDBLAD van Botertmadcl. De import van boter in Engeland ge schiedt uit verschillende landen ons land neemt onder de export-landen de derde plaats in, terwijl Denemarken met 43,99 pCt. van al de geïmporteerde boter in 190U de eerste plaats bekleede. Wij leverden in datzelfde jaar 8.37 pCt. dat is dus iets minder dan 1/5 van hetgeen Denemarken in Engeland verkocht. Wil men «ene ver gelijking in Engelsche vaten van 1016 K.G., dan leverde Denemarken 74.317 en Neder land 14 140. Uitgedrukt in geldswaarde is de verhouding voor Denemarken en Holland als 100 millioen guldens tot 18 millioen guldens ongeveer. Schoeisel der infunterie. Naar het llbl. meldt, zal bij de regimen ten infanterie een proef op ruime schaal worden genomen met schoeisel van chroom leer. Voor de proef zijn aangewezen twee bataljons ven het reg. grenadiers en jagers het 6e en Se reg. en van ieder der overige inf.-reg. ééu bat. Per bat. worden daartoe aan de miliciens der lichting 1903 200 paar chrooralederen schoenen in proef ge geven. De proef is een voortzetting van een in 1901 gehouden. Naar aanleiding daarvan schrijft een milicien in de N. R. Ct. In eenige dagbladen nam ik kennis, dat bij sommige regimenten (infanterie een proef zoude worde genomen met een ander soort schoenen. Dit lijkt mij een goede zaak waut onze schoenen zijn niet goedvandaar dat vele eigen schoenen dragen, ook in dienst. Tegelijk rntt deze proef, zoude ik de aandacht van bevoegden willen vestigen op het aanschaffen van zoo genaamde beeustukken, min of meer zooals de fietsers ze gebruiken en dan van zwart poetsleder. Het voordeel dat de beenstukken hebben is verwarming van het been in den winter, het voorkomen van slijtage en vuil wordeu van den pantalon bij modderige wegen. Als men ons ziet liggen in de polderter reinen, met opgeslagen broekspijpen, wat uit zuinigheid al heel spoedig gebeurt en veelal te korte sokken, wegens het krimpen in de wasch, waardoor een deel van het been bloot komt, zal wel niemand betwisten dat beenstukken zeer goed zouden zijn. Door minder reparation aan de pantalons zou het verstrekken van beenstukken mo gelijk wel daartegen opwegen. Ik vermeen dat in vee! legers iets der gelijks bestaat, hetzij een slobkous als anderszins. Wij, iu osize veelal natte ter reinen en wegen, zijn niet voldoende be schermd zoo ook al9 wij 's winters op post staan. Drankmisbruik. Iu de laan van Knijpe naar Tjalleberd is Dinsdagmiddag in een sloot het lijk ge vonden van een manspersoon, dat herkend is als dat van S. W., veehouder te Tjalle berd. Van de kermis te Knijpe komende en onder den invloed van sterken drank, is hij voorover in de sloot geraakthet lijk werd gevonden met het hoofd in de modder en met de beenen op den wal. Te Hoorn is op den avond van een der lotingsdagen een jongeling van 20 jaren, die door de lotelingen op sterken drank was onthaald, en er blijkbaar te veel van had gekregen, aan den dijk dood gevonden. Een zwerver die Donderdagnacht te Amsterdam wegens dronkenschap gearres teerd en naar het Pietershal overgebracht werd, om daar zijn roes uit te slapen, is niet meer ontwaakt. Slechts zijn lijk is naar het Gasthuis overgebracht. Overmatig gebruik van sterken drank moet de oorzaak van den dood zijn geweest. Dusscn, 17 Oct. Klaagde menig landbou wer, dat de aardappelen veel te lijden hadden van den beet der veldmuis, nu bij 't rooien der peefin blijkt, dat die geduchte kuagers ook daar het hunue vau hebben genoten. Dat die vijanden van den landbouw dit jaar druk in den polder alhier vertegenwoordigd zijn, wordt bewezen door het feit, dat een arbeider in een uur tijds met boren 80 van die knagers ving. Raamsdonksrecr, 16 October. Een zoontje van den heer J. K. viel gistereu bij het spelen zoodanig dat een schouder brak. Dr. Gutteling verleende de eerste geneeskundige hulp. Wegens het onvoldoend aantal deelne mers voor een cursus van voorbereidend militair onderricht alhier, zijn de jongelieden in de gelegenheid gesteld dien cursus te volgen te Geertruidenberg. Ongetwijfeld zouden er zich meer jongelieden hebben aangemeld wanneer zij goed op de hoogte waren vau de voordeeleu welke onder de tegenwoordige wetgeving aan het militaire onderricht verbonden zijn. Gisteren avond schrok het paard van den voerman v. d. L. en sproug bezijden uit met het gevolg dat zoowel paard als de voerman en zijn zoontje in een sloot terecht kwameu doch allen werden door toevallige aanwezigen van een wissen dood gered. is de geluksaankondiging van Samuel Heck- scher senr- iu Hamburg welke zich in dit nomrner van ouze courant bev'ndt. Dit huis heelt zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier eu in den omtrek ge wonnen bjjdrugen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. De jaarmarkt werd druk bezocht. In e huidenmarkt blijft de opinie steeds de zelfde vastheid behouden. Dagelijks ruimen de beste partijen op en wat er in zware goede gezouten La Plata zeilende wordt aangeboden, vindt zelfs aan de hoogste no teeringen spoedig koopers. De voorraad te Antwerpen bedraagt thans slechts 67609 stuks, dat wil zeggen eene vermindering van p. m. 10.000 huiden tegen verleden week. Onder dezen voorraad bevinden zich 17500 Saladeros en Mataderos Ossenhuiden van behoorlijk goede qualiteit met een klein gedeelte half doch meestal winterhaar. In de bijsoorten is de verkoop ook leven dig, zoo werden o. a. eenige kaveliugen droge Colombia-haiden, enkele francs boven taxatie in veiling afgedaan. Eene bijzondere gunstige meening bestaat voor zwaar goed beleerd zoolleder volgens oud systeem, waarvan de prijzen dan nu toch eenmaal rijzende zijn. De vraag is altijd nog of de hausse-beweging, die zeer gemotiveerd is, zich zal handhaven overeen komstig die der huiden prijzeu. Daarin bestaat echter reeds sedert jaren eene anomalie, zoodanig dat de looierij de hoop op beter schap reeds geruimen tijd heeft opgegeven, ilenige ledige kuip geeft daarvan het treurig bewijs, maar juist het inkrimpen van den arbeid zou nu wel eens oorzaak :unnen worden van een gezonderen toestand. Iutusschen zoowel in het buitenland als bier spreekt men van schaarschte evenals van prijsverhoogiog der ledersoorten. Iu schors en alle andere looimiddelen is de iandel stil, prijzen stationnair. DUSSEN, 16 Oc». Botorprijs per K.G. vau fl.15 u f 1.28. Middel- markt f 1.24. Aanvoer 130 K. G. Eieren f 1.30 de 26 stuks. Dees langzaamheid past groote zaken. Eeu eik, die, met zijn hoofd vol blaan En bladige armen, zal beslaan Veel gronds, veel luchts en winterbuien Van Oosten, Westen, Noorden, Zuien En bliksemstraal en donderkloot Verduren, wordt allengskens groot. Vondel. En God heeft ons in 't o.»g, die ziet door linJebladen, door merg eu nieren heen. Wat schuilt er voor Gods oog? id. Zijn eer zal bloeien op zijn graf Het loof der deugd valt nimmer af. id. De slechten hebben niets geen aanspraak tc maken in den hemel, en gij hebt niets van deze wereld te verwachten. Chan. Humbert, naar St. Thomas. Voor iemaud die niet uit het geloof leeft, klinkt het paradoxaal, dat grootste vreugde heerscht in het hart van iemand, die geduldig eu blijmoedig lijdt. Roland Yssu. Hoe meer men opoffert, hoe grooter be wijs van liefde. Offer is de openbaring van zijue liefde. Geduldig lijden nu is zich of feren en dus zijne liefde openbaren. id. Flaneur schrijft in de N. T. Ct. Alwie goed advertentiën kan lezen vindt wel iederen dag gelegenheid tot het in zijn geest opbouwen van vele drama's des levens. Somtijds wordt het gemoed van den lezer aangegrepen door aankondigingen, die aan Sephocles, den grooten treuspeldichter van Griekenland stof zouden hebben gegeven voor onsterfelijke meesterstukkenmeester stukken van te hoogere waarde, omdat hun onderwerp in de volle werkelijkheid van het dagelijksch leven zouden zijn geplant. Zooeven las ik in dit blad een mede- deeliDg, die mij als met tooverslag een aantal van de meest roerende tafereelen uit het menschelijk zijn voor den gee9t bracht..,. Ik zag eerst een statig schip doorklievend de blauwe wateren van den Indischen Oce aan, stevenend naar de groene kusten, waar zacht de palmen en djati's wuiven en weelderig melati's bloeien, in witten zil verglans. De rustige en toch beweeglijke zee spat en bruist en joelt en woelt om de vlugge kiel, waaromheen het iu het zonlicht stralend schuim der gekamde golven, een zilveren Hitsenden kring trekt. Op het dek staat onder de vele passagiers, die genieten van den heerlijken dag, een jong officier. De galons van de uniformjas zijn nog glimmend nieuw, zoo kort geleden is het, dat studie ijver met de langgeweoschle koninklijke beuoeming werd gekroond. Zijn oog staart ver over de wateren heen naar het kleine vaderland, waar hij achterliet zijn ouders, wier trots hij is, zijn magen, zijn vrienden zijne bruid, wier hoop en vertrouwen hij is voor 't leven. Een blik op de Nederlandsche driekleur, die vroolijk klappert in de bries, herinnert er hem aan, dat hij vrijwillig koos een leven, vol van opoffering en gevaren, voor de gemeenschap voor het vaderland. In dat vaderland zit ergen9 eene jonge rruid in haar stil vertrek, arbeidend aan het uitzet voor haar huwelijk. Op het werktafeltje igt een geopende briefhet gescheurde omhulsel er van draagt de postzegel van Vederlandsch-Indië. Haar gedachten zweven over kusten eu zeeën naar den groenen Archipel, waar de vrouwen op slendangs eu sarongs al de liefde batikken van beur ïart. 1) Zij batikt wel niet, en niet zangerig neu riet zij een Maleisch liefdelied, waarin de inelati geheimzinnig wordt bezongen, maar toch denkt geheel haar wezen aan den verren bruidegom, wier liefde en steun zij wezen zal, daar in het tropisch land van overzee. Het is zoet en eervol te sterven voor het vaderland. De soldaat, die zich naar ndië begeeft, kan zich die oud-Romeinsche spreuk herinneren. Kris en klewang snijden heel wat levens af, menige kogel doodt een Hollandsch hart. Onze jonge luitenant denkt er evenwel niet aan. Zijn geest is naar de „lauwe westerstranden*, in zijn ouderlijk huis, waar men een schitterende krijgsjaansloopbaan voor hem droomtbij zijne toekomstige vrouw, die weldra naar Indië zal overkomen, met haar het geluk. Het kan wel ziju, als hij straks voor den vijand komt, dat dc bleeke dood hem tref fen zal, maar iedere kogel heelt zijn vaste )est«.mming, ons aller leven is in Gods hand, en het is zoet en eervol te sneven voor het vaderland Daar loopt een rilling over zijn lichaam in plot3e huivering trillen al zijn ledematen, de koorts brandt hem door het hoofdhij wordt ouwel, onpasselijk, kan het niet meer louden, valt doodziek neer, getroffen door de cholera. Door de grijze golven van den Atlanti- schen Oceaan stoomt krachtig een schip. Weldra ia de reis voleind, zoo verheugen zich de passagiers, die na lang verblijf in Insulinde verlangen naar het vaderland. Het schip heeft ook de mail. De maildat wil zeggen, de tijdingen, de brieven, de couranten uit het verre OosteD, ongeduldig verwacht door zoovele ouders, verwanten, vrienden, verloofden van hen, die ginds over de zee, strijden ,ora 's levens bestaan. De mail Zonder twijfel een brief van hem aan haar. Hoe zou het anders kunnenge liefden vergeten geen enkele mail. De mail In een «Ier bladen staat kil en koud, ernstig als de ernstige mededeeling Cholera. De Java-Bode van 6 Septem ber berichtMet cholera begint het te Batavia steeds meer te luwengisteren overleden aan die ziekte slechts twee inland- sche vrouwen. De correspondent te Soerabaja schrijft dato 9 September De cholera breidt zich de laatste dagen weer uit; van 21Si Augustas zijn officieel vermeld 177 gevallen, dus ongeveer 18 per dag, maar nu zal het wel meer zijn. Gisteren werd aangetast en overleed in het hospitaal de 2de-luitpnant der infanterie J. van Gey ten beek.* Om het schip spat en bruist en joelt en woelt de zee. Wat zou het leven wreed zijn, wanneer niet het christelijk hart aan alle rouw-ge- troffenen den troost gaf, dat wat God doet is welgedaan. H. Een Engelsche geschiedenis. Men kan zoo iets niet merken, of men moet een specialiteit zijn. De gevatte kou in die gure dagen heeft 't hem eigenlijk gedaan. Op 't oogenblik heeft zij helaas vliegende tering, en de toebereidselen en de reis zelve zouden haar te veel vermoeien. Wat raadt u dan Ik zal probeeren den voortgang van de ziekte tijdelijk tegen te houden en haar dan zooveel mogelijk versterken, misschien kan zij dan van 't voorjaar de reis onder nemen. U hebt 't haar toch niet gezegd Natuurlijk niet en ik raad u af om het te doen. Het zou waarschijnlijk haar dood zijn en er is geen reden voor. Neen, zeide de predikant, als er iemand op aarde geschikt is voor den hemel, dan is zij hei. Men moet haar echter wel iets zeggen vervolgde de dokter, en 't beste zal zijn haar moeder de waarheid te vertellen. Laat zij zelve weten, dat zij van 't voorjaar naar Arizona gestuurd zal worden en dat een reis daarheen haar er boven op zal helpen. Zijzelf moet meewerken tot haar herstel, daarvan hangt veel af. De predikant had een moeielijk kwartier toen hij Jeanne, mee moest deelen, dat zij vooieerst hare functies niet waar zou kun nen nemen. Hij trachtte haar duidelijk te maken, dat het nu haar plicht was, te pro beeren op krachten te komen, en zij be loofde haar best te zullen doen. Doch nog harder was zijn taak, toen hij de arme moeder den waren staat van zaken moest meedeelen. Jeanne was de steun van het gezin, Josephine de zonneschijn. Jeanne deed de geldzaken en betaalde de rekeningen Jeanne had alle zorgen op zich genomen en Josephine bracht de vroolijkheid in hun kalm leventje. De twee meisje vulden elkaar aan en hadden samen haar moedertje ver troeteld en verzorgd zoodat deze wel eens geloofde haar hemel op aarde reeds gevonden te hebben. Men vond het verstandiger Jo sephine noch Ralph de vrees die men koesterde mee te deelen. Ralph kwam zoo dikwijls hij weg kon en wanneer Jeanne hem niet kon zien omdat zij hoofdpijn of koorts had, dan bracht hij uren gezellig met Josephine door. Hij vond Jeanne's ziekte heel naar, maar be greep niet hoe ernstig het was. Het Ari- zona-plan lachte hem zeer toe en hij stelde voor of zij 't voorjaar niet konden trouwen en daar samen heengaan om hun nieuwe leven te beginnen. Jeanne glimlachte en gaf haar opinie maar zij nam geen besluit Ter wijl de winter heenspoedde, werd zij al zwakker. Zij praatte gaarne over haar reis en had menig gesprek met hare moeder over wat zij er dacht te doen. Of zij de waar heid reeds toen besefte, is iets wat niemand ooit geweten heeft. De predikant die haar zeer dikwijls bezocht dacht wel eens, dat zij voorzichzelve wel de zekerheid had baarka mer niet meer te zullen verlaten en dat zij over Arizona sprak om er de vroolijkheid bij hare moeder in te houden. De bezoeken van Ralph worden onder tusschen hoe langer hoe korter en zijn ge lukkigste ureu waren die met Josephine. Hij had nooit gemeend 't te doen, hij be greep niet, hoe hij er toe kwam, maar eens op een morgen nam hij haar in zijn armen en kuste haar. Het was een kus zooals hij er nooit een aan Jeanne gegeven had. Hij begreep, dati alles voorbij was van het oude engagement. De liefde, die hij onbewust voor 't mooie jonge meisje voor hem gekoesterd had, had plotseling allle andere gevoelens verdreven, hij was een jongen, toen Jeanne en hij el kander trouw hadden beloofd, maar de aan raking met Josephine deed hem een ir.an worden. Hij begreep echter plotseling, Wat hij in zijn hartstocht gedaan had en sprak dat eerlijk uit. Hij beschuldigde zelf de gevoelens van Jeanne te hebben verraden, hoewel hij zwoer dat die gedachte voor dit oogenblik nooit in zijn brein was opgeko men. Was 't niet karakteristiek voor de on schuld van Josephine, dat zij onder die har de woorden een schuilplaats in zijn armen zocht Doch eindelijk rukte hij zioh los en ging naar buiten om tot zichzelf te komen en te beslissen, wat hem te doen stond. De arme Josephine zonk op haar knieën en verborg haar gelaat, in de kussens van de canapé Maar terwijl zij daar zoo verlaten lag, ver liet een grijze gestalte de zijkamer, de hand vour den mond, opdat geen hoest haar ver raden mocht. Geruischloos verliet zij het vertrek, kroop den trap op en wierp zich op haar bed neer Het was Jeanne. Zaj had zich laten verleiden door den heerlijken zonneschijn om, zonder dat haar moeder of Josephine het wisten, naar beneden te gaan om eens haar krachten te beproeven. Daar had zij alles gehoord. Josephine vloog nog geheel ontdaan naar bovenJeanne glimlachte tegen haar en hijgde tusschen haar hoesten door, dat het niets was. Een oogenblik later kwam haar moeder binnen en Jeanne vroeg haar zuster haar alleen te laten. Toen nam de weduwe haar kind in de armen, legde het vermoeide hoofd op haar borst, waar 't toen zij klem was, zoo dikwijls gerust had en fluisterde haar woorden van liefde en troost in, zooal* alleen een moeder dat kan. Jeanne lag heel stil en luisterde naar haar moeders liefkoozicgen. Eindelijk na" een lange tijd zeide zijMoeder ik zal beter worden, als ik in Arizona ben. (Slot Volgt. @^e/. (i^so-nie-ri ^Vaalwijk, De betrouwbare finautieelc gidsen zijn (23ste JAARGANG 1902) verschijnt Maandag-, Woensdag- (alleen Beursnoteering) en Vrijdagavond. De goedkoopste Beurscourant, tevens vol ledig, onpartijdig, nauwkeurig. Prijs per 12 maanden, 2 Nrs. p. w. f 4.— Met Beursnoteering en Restantenlijst 3 Nrs. p. w.f 6 Voor Buitenland en Koloniën -f extra porto. Vermeld ook alle uitlotingen van Gemeen telijke-, Waterschap»- en Kerkelijke Lee ningen. inzonderheid van Buiten— en Binnen— landschc premieleeningen (5e JAARGANG 1902) Prijs per 12 maandenf 1.— Voor Buitenland en Koloniën -f extra porto. Proefnummers zijn op aanvrage gratis verkrijgbaar en Abonnementen (welke op den isten van eiken maand kunnen ingaan) worden aangenomen bij den Uitgever van deze Courant en aan het Bureel hoek O. Z. Kolk, Zeedijk 16. Amsterdam. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden toe gezonden. INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan BERLIJN. Gisteren brachten de Boeren een bezoek aan 't Rijksdnggebouw waar zij geestdrif tig werden toegejuicht. Gisterenavond ontvangst in de Philharmonie, waar an 3000 personen deelnamen. De generaal» hielden eene redevoering en 25.000 Mark was aan entrée's gebeurt3 gouden lauwer kransen vrerden hun Bangeboden. PARIJS, 17 Octorer. Te midden van vele interruption antwoordt Combes op alle verwijten. H:j toont de noodzakelijkheid en de billijkheid uan der tusschenkora.-t van het leger en betoogt dal het Comité de liésistance gehandeld heeft met een staatkundig doel. Wij staan, dus ging hij toort, bij een wendig in den weg onzer nationale geschiedenis. De republiek zal ten ondergaan, zoo gij toegeeft tegen over de eongratiën. Wij willen de invasie der monniken tot stilstand brengen. Het hangt v u af, of deze staatskunde zal kunnen volvoerd worden. Wat mij betreft, nederig dienaar der republiek, heb ik tot devies gekozen het beroemde woord „Périsse ma memoire, pourvu que vive la république*. Langdurige toejuichingen. Levendige gclukwensclien. Combes aanvaardt de motie van ver trouwen, ingediend door Maujan, Sarrien Devèze, Gouzy, motie die de handelingen der regeering goedkeurt eu vertrouweu uit— uitspreekt in 't Kabinet. Deze motie is aangenomen met 329 tegen 233 stemmen. PARIJS, 17 October. Combes brengt een wetsontwerp ter tafel tot aanvulling van de wet van 1901, bijzonderlijk de congregaties treffende. Over de urgentie wordt beraadslaagd. De urgentie is aangenomen met 336 tegen 223 Hemmen. WAALWIJK. Van 11 17 October 1902. GEBORENHendrika Maria d. v. J. A. Bakker en W. van Scbijndel. OVERLEDEN: Theodora Johanna van Delft echtg. v. N. A. Duquesnoij 67 j. Anto- nius Henricns Hendriks 2 mnd. HUW.-AANGIFTEPetrus van Daeleu 28 j. en Wilh. Beereu» 37 i. Jac. Th.Henkeloi 29 j. en H. van der Leeden 28 j. P. Leltx 24 j. en A. M. Drese 23 j. BKSOIJEN. GEBOREN l'aujui i. v. Louis van Zutphen en Johanna Maria de Geus. Adrianus Jacobus z. v. Johannes Baptist Wageraakers en Maria Vermeulen. Josephus Petrus x. v. Kloris Paulus van Eekert en Elisa beth de Koek. Catharina Wilhelmina d. Antonius Cornelis Brans en Cornelia Musters. GEHUWD: Wilhelmus Johannes de Barse oud 32 j. wonende te Oss en Johanna Ammer- dorffer 38 j. OVERLEDEN Peter van der Zaken wedr. van Alida Vriens oud 75 j. Cornelia Maria van der Ven oud 11 w. d. v. de echtelieden Hendrikus van der Ven en Maria Johanna Klerkx. Petrus Klomp wedr. Wilhel mina Beaart oud 57 j. WAALWIJK 16 Oct. 1902. De heden gehouden jaarmarkt werd druk be zocht, de aanvoer van vee was groot en de han del, vooral in prima soorten, buitengewoon vlug Kalfbeesten f 185 k I 220. Dito vaarzen f 130 k i 200. Jonge varkens aangevoerd 165 stuks, verkocht van f5.25 a f 10. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 486 kg. van f 1.06 k t 1.14 per kg. Eieren 5 k 7 cent per stuk. 1) Sarong en slendang zijn Javaansche keeding- stukken; batikken is het uit de hand beschilderen van het weefsel. De melati is een kleine witte boom, xeer populair bij het Javaansche volk, en bexongen in alle balladen en volkszangen, zooals bij ons de roos.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6