Nummer 93. Zondag 23 November 1902. 25° Jaargang. Tweede Blad. BUITENLAND. België. Duitschland. Italië. Rusland. "BINNENLAND".'" Gemengd Nieuws. i iSfë&fia&saoEB I2SUiöSaikZSa^tTV^JE^.S$&V5^T..^i'J: ST»^-'i-'*2^ïaS2BEr£S2 UITVOERINGEN. WAALWIJK. 330.78s 266.02s Diefstal. Corcert te geven door de Liedertafe) „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen met hoogstvereerende medewerking van het Operette Gezelschap „T.A. V.E.N.U. op Zaterdag 22 November 1902. Aanvang 's avonds 8 uur. CAPELLE. Uitvoering te geven door de Rederijkers kamer „Vriendentrouw" te 's-Grevelduin- Capelle, met hoogstvereerende medewerking van de Operette-vereeniging „T.A. V.E.N.U." uit Waalwijk, op Donderdag 27 November 1902, ir. het lokaal van den heer L. F. van Dongen te Capelle, aanvang des avonds 71/s uur. De commissie uit de Kamer is dezer dagen naar het paleis gegaan om den Koning geluk te wenschen, dat hij Zaterdag aan den aanslag op zijn leven ontsnapt was. De Koning antwoordde met een toespraak die opzien zal wekken in den lande. Het is een troebele tijd zeide de Koning waarin wij leven. Er zijn volksleiders die de orde willen verstoren welke een waarborg is voor alle publieke vrijheden. Buiten de orde staat slechts de bandeloosheid, die on vermijdelijk voert tot despotisme. Op hun weg vinden de volksmenners eerst de staats hoofden. Kunnen zij die niet treffen, dan vallen zij hun vrouwen aan, gelijk in de afschuwelijke misdaad van Genève geschied is. Valt ook dat hun riet gemakkelijk, dan leggen zij het aan op de ministers, zooals Canovas, en bij gebreke van ministers laten zij de huizen der burgers in de lucht vliegen. Zij willen ons schrik aanjagen, maar dat zal hun niet gelukken, en al velden zij een man vau gewicht, aan het hoofd van den staat siaande, deze zou dadelijk vervangen worden. Hun aanslHgen geschieden niet altijd door revolverschoten, uiet enkel met wapens en helsche machines, soms gebruiken zij het papier, dat immers zoo geduldig is. Wat mijzelf betreft, ik sta aan den avond van mijn leven niemand kent het uur van zijn dood, hoe lang ik nog leven zal weet ik niet, en evenmiu hoe lang men mij zal laten levep. Maar ik kau u verzekeren dat de tijd die mij nog gegeven is, geheel gewijd zal zijn aan mijn land. De officieele cijfers aangaande het bezoek aan de Dusseldorfsche tentoonstelling, zijn alleszins belangwekker. In 't geheel zijn er 5.095.125 bezoekers geweest, van wie 3.186.126 betalende en 1.907.999 abonnés eu houders van vrij biljettenDe totaal—ont vangst bedroeg 3.263.810.50 mark, waarvan ongeveer een half millioen mark van perma nente toegaugskaarten. Zoo werd dus de tentoonstelling bezocht door gemiddeld 29.446 personen per dag, met een ontvangst van 18.866 mark per dag. Gedurende acht tien dageu kwamen er meer dan dertig duizend personen en gedurende drie meer dan veertig duizend, terwijl er daarentegen 12 dagen waren met minder dan vijf duizend bezoekers. Het zwakste bezoek was den eersten Mei, namelijk 2690 en de drie drukste Zondagen waren 17 Augustus, 12 October, 19 October namelijk 44.586, 44.849 en 45.258 betalende bezoekers. De Duitsche nationale kunsttentoonstelling werd bezocht door 456.462 betalende bezoe kers met een opbrengst van 353.256 mark en een maximum-bezoek van 5384 en een minimum—bezoek van 499 personen per dag. Van de 173 tentoonstellingsdagen was het weder op 19 mooi, op 36 veranderlijk eo op 45 slecht uit welke opgaaf men zou op- nuken, dat de statisticus aangaande het wter een uiterst optiraisch man is 91 mooie dagen in den zomer van 1902 Kapitool werden geluid en vreugdeschoten gevuurd van de forten. De hoop van het Italiaansche hof en het volk, dat koningin Helena nu aan een troon opvolger het leven zoude schenken, is verijdeld. Donderdagmorgen om 1.45 is zij bevallen van een meisje, dat den naam Mafalde heeft gekregen. Deze naam is ongeveer hetzelfde als Mathilde en is door verscheiden prinsessen uit het van Savoye gedragen. De doop zal over een dag of veertien plaats hebben. Ondanks de teleurstelling ontbrak het te Rome toch niet aan zeker vreugdebetoon over de blijde gebeurtenis. Zoodra de Koninaan den eerste—minister Zanardelli van de geboorte der prinses had keunis gegeven en de officieele bekendmaking aan het publiek had plaats gehad, werd overal de vlag uitgestoken, de klokken van het De czaar is voornemens in het laatst van Januari van Libau uit aan bcord van zijn jacht „Srandartu, geëscorteerd door een aantal oorlogsschepeu, scheep te gaan met bestemming naar Civita Vechia, vanwaar hij zich naar Rome zal begeven. Var. Italië reist de czaar naar Cetlinje, Athene en Konstanti— nopel. De geheele reis zal ongeveer een maand duren en bijna geheel over zee geschieden. Er bestaat kans, dat de czaar in volle zee, op nader aangegeven plaats in de Middel— landsche Zee, een ontmoeting zal 'r,ebben met president Loubet. WAALWIJK, 22 November 1902. Lezing. Naar wij met genoegen kunnen tnede- deelen zal de ZeerEerw. Zeergel. heer J. Knaa- pen, profesor a./d abdij van Berue teHeeswijk in dit seizoen voor leden, eere- en buiten gewone leden van „Geloof en Wetenschap" eene lezing houden over 'i onderwerp „Kerkgeschiedenis". Rijkspostspaarbank. Van den Directeur der Rijkspostspaarbank ontvingen wij wederom een verslag aan de Koningin betrekkelijk den dienst der Rijks postspaarbank in Nederland over 1901. Dit lijvig en interressant boekdeel, dat nauwkeurige en belangwekkende bijzonder heden over dezen dienst bevat, bewijst al weer dat de resultaten dezer zegenrijks in stelling belangrijk zijn het aantal inleggers toch bedraagt 955.000, met een saldo te goed van ongeveer 99 millioen gulden. Uit een bijgevoegde tabel, vergelijkende de resultaten verkregen door een 6 tal Post spaarbanken in Europa, aan het einde van 17t levensjaar n.l. in de landen Zweden, Engeland, Italië, Nederland Frankrijk en Oostenrijk blijkt, dat Nederland, zoowel wat hel aantal boekjes «ls wat het gemiddeld tegoed betreft, de eerste plaats inneemt, met 125 boekjes, met een tegoed van f12.318 per 1000 inwoners. Thans nog eenige bijzonderheden meer uit ouze omgeving Saldo der inlagen en terugbetalingen idem. 31 Dec. 1900. 31 Dec. 1901. Almkerk. f Baardwijk. Besoijen. Dongen. Drunen. Dussen. Eeten. Elshout Genderen. 's-Gravemoer. - 's-Grev-Capelle - Haarsteeg. Js-Bosch. Heusden. Kaatsheuvel. Loonopznnd. Meeuwen. Nieuw kuik. Oisterwijk. Raamsdonk. Sprang. Tilburg. bijk. - Vlijmen. Yrijh.-Cappel. - Waalwijk. Waspik. Werkendam. Woudrichem. - 14.490.65 16.082.99 18.729.995 61.382.74s 60.324.86 13.547.67 66.18 9.443.81 10.529.71s 9.164.03 22.823.77 47.520.44s 560.399.97 125.361.54s 68.109.95 16.353.22s 2.363.83 19.157.72 72.132.04 78.091.64 12.449.84 427.892.15s 40.581.69 66.942.71s 21.874.93s 120.363.12 25.372.67s 32.631.03s 77.714.43s IJö. f 17 - 18 - 23 - 71 - 71 - 14 - 1 - 12 - 12 - 10 - 25 - 48 -610 -135 - 78 - 14 - 2 - 21 - 81 - 83 - 12 -494 - 45 - 71 - 27. -128. - 30 - 36. - 78. .460.55 .089.16 .939.36s .900.20* .890.75 578.54 ,752.77 158.18 .450.30 ,819.94 362.30 504.915 780.06 .338.91 ,759.71s .464.59 .748.79 769.71s .548.12 767.83 869.74 ,509 88s 411,63 367.18s 849.39s 195.72 249.38 De overtocht over den nieuwen Maasmond per veerpont is gestremd, er is een pad overgemaakt voor voetgangers. Jammer voor onze vele liefhebbers van schaatsenrijden, dat er bijna geen gelegen heid is tot rijden, nergens bijna vindt men een een flinke baan. Naar men ons mede deelt zou het Oude Maasje echter goed ziju. De maréchaussees te Dussen hebben he dennacht een man gearresteerd, verdacht van veediefstal. Hedenmorgen werd £de vermoedelijke dader geboeid naast de koe naar den eigenaar geleid. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Gevangenis. Als bewijs dat Waalwijk een' mooi contingent aan de gevangenis te 's Bosch levert, kan dienen dat op 't oogenblik een 30-tal personen, daar nog een of meer dagen hsbben te voldoen Aanbesteding. Bij de op 19 November aan het Depar tement van Waterstaat, Handel en Nijver heid gehouden aanbesteding voor het maken van een steenen inlaatauiker met toebehooren in de Zuider rivierdijk onder de gemeente Herpt en Bern, provincie Noord-Brabant behoorende tot de werken voor de verleg ging van de uitmonding der rivier de Maas (raming f 22,600) ziju ingekomen de navol gende inschrijvingen van F. II. Kommers, te Raamsdonksveer voor f21,654 Th. Blij- levens te Made voor f 21,340 K. J. Looijen te 's-Gravenhage voor f20,275 S. Schoon- boom te Voorburg voor f 21,135 J. M. de Jong te's-Grevelduin-Capelle voor f 20,777 C. Nieuwenhuyse te Yerseke voor f 21.378 A. Michaël Jzn., te Aalburg voor f21,100; T. Kloosterman te Sneek voor f 20,890 G. Klootwijk te Papendrecht voor f 22,500 B. A. Kentie te Woudrichem voor f 23,680 L. van de Wiel te Dordrecht voor f 31,640. Prov. Staten. In de Woensdag gehouden vergadering der Staten van dit gewest is aangenomen het verzoek der gem. Holden tot het verlee- nen van een verhoogde bijdrage in de aan- legkosten van den keiweg door die gemeente naar den rijksweg Bergen-op-ZoomBreda een voorstel van het lid Aarden, om het reglement op de paardenfokkerij zóó te wij zigen, dat voortaan méér precies en bewa- ringsprijzen van merriën zouden beschik baar zijn, kon geen meerderheid verwerven. Aan den Noordbrabantschen Zuivelbond te Eindhoven en aan de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is elk f 1000 subsidie toegestaan, de eerste in de kosten van aanstelling van een zuivelconsulenl, de andere voor het houden van cursussen in paarden- en runderkennis, hoefbeslag enz., mits de zuivelconsulent voor alle botei fa brieken in de provincie beschikbaar wordt gesteld, en de bedoelde cursussen voor iedereen toegankelijk zullen zijn. De vereeniging Noord-Brabanl's Proeftuin, te Breda, zal f 150 subsidie ontvangen, en voor bijdragen aan teekenscholen is in plaats van f4000, de soin van f 6000 uitgetrokken. Goedgekeurd is voorts met 38 tegen 12 stemmen het ontwerp-besluit tot toekenning eener provinciale bijdrage van 40 pet. tot een bedrag van hoogstens f 11,000 aan de gemeente Oud-Heusden c. s., in de kosten van aanleg van een keiweg van de grens scheiding der gemeente ürunten en Oud- Heusden door Elshout naar den provincialen weg DrunenHeusden. In behandeling kwam vervolgens het ontwerp-besluit tot vaststelling van een reglement op 't pensioneeren van vaste ar beiders in dienst der provincie. De commissie van rapporteurs stelde voor dit ontwerp goed te keuren, met de aanvul ling, dat de gewezen arbeiders, die thans een toelaag genieten, in de pensioneering worden begrepen, en dat bij eventueele verhooging van bezoldiging een deel dier verhooging door de arbeiders zal worden gestort voor hun pensioen. De voorzitter gaf in overweging, niet over te gaan tot aanvulling van dit besluit met het voorstel der commissie omtrent hen, die thans een toelaag genieten, daar het in de bedoeling ligt van Gedeputeerde Staten om, als dit besluit de koninklijke goedkeu ring zal hebben verkregen, bij deze verga dering te komen met een voorstel om ook die menschen er in te doen deelen. Zonder stemmiug is het ontwerp-besluit daarop goedgekeurd. Goedgekeurd is het ontwerp-besluit van Ged. Staten tot wijziging van het reglement van politie op het gebruik der openbare wegen, ter zake van motorrijtuigen. Met 26 tegen 22 stemmen is het voor stel aangenomen om de tramwegmoatschappij EindhovenGeldrop voor den tramaanleg EindhovenGeldrop-Mierloo-Helmond een bijdrage te verleen van f 35,000. De najaarsvergadering is gesloten. Tweede kamer. In de Tweede kamer is aan de orde de Indische begrooting. In het algemeen debat is druk gesproken, vooral door den heer van Kol. Meer en meer ziet men van alle partijen flinke mannen opstaan, die voor Indië pleiten en bewijs is er dat de Kamer ernstig van plan is, de zaken Indië betreffende, eens flink aan te pakken, dat de tijd van handelen gekomen is. Zeer veel indruk, bij voor- als tegen stander maakte de eerste rede van den nieuwen ministerzij werd met luide bravo's begroet. De heer Cremer, een politieke tegenstander had van te voren reeds verklaard, van een jonge kracht als de heer I denburg is, voor Indië nog veel te verwachten en wat de minister daarna sprak, bevestigt die ver wachting geheel. Hij verklaarde volkomen zijn beginsel als Kamerlid te aanvaarden, nl. dat wij in onze koloniën een zedelijke roeping hebben te vervullen, die omvat zoowel de stoffelijke als de zedelijke belangen der bevolking. Zijn militaire loopbaan zal geen aanlei ding zijn tot mindere behartiging van andere belangen, hetgeen eveneens het goval is met den gouv. generaal. De middelen tot verdediging tegen den buitenlandscheu vijand worden nu niet voor het eerst besproken en de Minister wijst er op, dat een Indisch blad geschreven heeft, dat het eigenaardig is dat alles den stempel draagt van direct van den gouverneur-generaal te zijn uitge gaan. Doch zeker is hel thans een niet genoeg te waardeeren feit, dat men nu heeft een gouverneur-generaal die de militaire zaken kent. De minister waarschuwde tegen tot moe deloosheid stemmende overdrijving van den chronische.il nood op Java hoewel hij erkent dat de cconomischen toestand zorg vereischt. In afwachting eener krachtiger inlandsche industrie met inlandsch kapitaal gedreven, gepaard aan oordeelkundig onderwijs dient huisvlijt bevorderd. De minister betoogde voorts dat goed voorbereide irrigatiewerken en landbouw- crediet de opbrengst kunnen verhoogen. Ook emigratie dessa'sgewijze van Java naar andere eilanden van den archipel kan helpen tot verbetering van den ongunstigen eco- nomischen toestand, hoofdzakelijk een gevolg van bevolkingstoename buiten verhouding tot de productie-vermeedcring. Ook de minister meende, dat aan eeu goed ontwikkeld inlandsch element ruimer plaats moet worden ingeruimd in bestuurs- betrekkingen, zoowel uit het oogpunt der billijkheid, als ter bezuiniging. De minister verklaarde dat de regeering de noodzakelijk heid inziet, om naarmate de kracht der moederlandsche financiën, Indië tijdelijk ter hulp te komen teneinde verdere verzinking tegen te gaan en de bevolking op hooger standpunt te brengen. Met het oog op de toestanden in andere koloniën, mag het voor indië van belang heeten, te blijven onder de Nederlandsche heerschappij. Ten aanzien van Atjeh verklaarde de heer Idenburg met stemverheffing, dat hij en de Indische regeering geen beter, sneller en meer afdoend middel kennen, om den oorlog te beëindigen dan consequente door voering van het stelsel sedert 1896 gevolgd. Te dezen aanzien bestaat noch iiier noch in Indië schijn van aarzeling. De minister beschouwt de kerstening van Indië ook uit politiek oogpunt von groot belang; maar met nadruk voegde hij erbij dat de overheid nog zijdelings, nog recht streeks de kerstening mag bevorderen. K. K. Patroonsbond. Naar wij vernemen, heeft Mgr. W. van de Ven, de statuten van den R.K. Patroons bond in het bisdom 's-Hertogenbosch goed gekeurd en tot geestelijk adviseur van dezen Bond benoemd den Zeer Eerw. Heer J. P. van den Heuvel, oud-secretaris van het bisdom, thans pastoor te Tilburg. Landweerwct. Van welingelichte zijde verneemt de Nbr. dat het in de bedoeling der regeering ligt de Landweerwet op 1 Augustus 1902 in werking te doen freden. Het volgend jaar zal alzoo geen nieuwe lichting der schutterij meer worden ingelijfd. Naar men aan het Hbl. mededeelt, wordt bij den generalen staf ijverig gewerkt aan de voorbereiding tot oprichting van de Landweer. De militairen die bij de Land weer overgaan, worden zooveel mogelijk ingedeeld in het militie district waarin hun tegenwoordige woonplaats is gelegen. De chef van den generalen staf heeft daartoe van de korpsen inlichtingen gevraagd van kader en manschappen der lichtingen 1895 en 1896, voor zoover zij bij de Landweer overgaan. Ongeluk. Dondernamiddag gebeurde te Nieuwediep een ernstig ongeluk. Drie officieren der in fanterie liepen nabij het fort Dirks Admi- laal langs de spoorlijn, toen er een loco motief met een wagen achter hen aankwam rijden. Door den harden wind bemerkten zij haar t^-laat. Twee hunner konden nog juist bijtijds ter zijde springen, maar de derde, de pasbenoemde 2e luitenant der infanterie Engers, struikelde, zoodat zijn voet onder een wagen kwam en verbrijzeld werd. De voet werd in het Marine-Hospitaa te Willemsoord afgezet. Kaawsdonkvccr, 21 Nov. Gisteren om vingen de ouders alhier bericht dat ou7,e dorpsgenoot, de schipper P. v. D. te Rot terdam over boord geslagen en verdronken is. Hij was eerst kort geleden gehuwd. Een bejaard man, A. de G. is gisteren nabij Drimmelen in een boot dood gevonden. Hij was Maandag middag van hier ver trokken om eenige werkzaamheden op een polder te verrichten. Men kan zich de droefheid der echtge— noote cn kinderen voorstellen. De werkman R. der stoombootreederij M. Verschuien Zoon die enktle weken geleden in het ruim eener boot viel en daarbij zeven ribben brak en andere ir— wendige kneuzingen bekwam is thans zoover hersteld, dat levensgevaar niet meer te vreezen is. Dussen, 21 Mei. Door den streng inge vallen vorst is het verkeer per pont aan 't Capelsche Veer alhier gestaakt moeten wor-' den. Alleen per roeiboot wordt no,' over gezet. Men vreest dat het verkeer met Gorkum Maandag a. s. ook verbroken zal zijn. Houdt de vorst aan, dan treedt voor deze streken weer een treurige toestand in, die alleen door het aanleggen van een tram voor goed op te heffen is. Moge het spoedig daar- heen geleid worden Als een wonderlijke en zeker slechts zelden voorkomende speling der natuur, kan gemeld worden, dat dezer dagen een duif alhier een ei gelegd heeft. Capelle, 20 Nov. Een onzer ingezetenen, J. v. H die veel leed aan zenuwaandoenin gen, ts Dinsdag 1.1. te Waspik uit het oude Maasje opgehaald. De ongelukkige gaf nog teekeneu van leveu. Geneeskundige hulp baatte evenwel niet. Hij stierf kort daarop, Een woord van lot komt toe aan een paar ;èfcheepmakers te Waspik de Graaft en Rekkers, die den man in 't water zagtn loopen.' Zij gingen trots het ontstuimige weder, met een boot direct naar den man toe zij trokken hem in de boot en pastten de voor schriften tol het redden van drenkenliiigeu direct toe, waarop hij eerst bijkwam, maar zooals hierboven vei meld, is hij ondanks de beste verpleging gestorven. De dokter verklaarde dat hij was gestorven door de poginfl om zich te verdrinken, ten gevolge waarvan zijue zenuwen te veel ge schokt waren. De gemeenschap met het land van Altena ove den Nieuwen Maasmond is door de strenge vorst gestremd. liet rooken van tubuk. Men schat dat het gebruik van tabak op 2500 millioen kilo's kan berekend worden. Zooals men weet, werd de tabaksplant in 't jaar 1560 door Jean Nicot, gezant van Frankrijk aan 't Portugeesche hof, naar Frankrijk overgebracht, onder den naam van „Herba Nicotiana". Ook de namen nicotine, uicoiein, nicotelliu en nicotiuin, (in de tabak aanwezige vergiftige sloften) zijn van den naam Nicot>fgeleid. De hoeveelheid nicoti ne, die in de verschillende soorten tabaó wordt aangetroffen, loopt nogal uiteen. Havana tabak bijvoorbeeld bev. i/j a 2 pCt. nicotine, gewone rooktabak daarentegen 4 pCt. en meer. De geurigheid, het aroma der tabak is geen maatstaf voor de daarin aanwezige nicotine; lichte, weinig aromati sche sigaren bevatten dikwijls veel, en de zwaardere, meer aromatische soorten, daaien- tegen weinig nicotine. Het rooken is een langzame, onvolkomene verbranding der tabak, waardoor zich kool- oxyde—gas vormt. Het is aan de voiming van deze gassoort, dat de schadelijke wer king, die het rooken op het lichaam van eeu raensch kan hebben, wordt toegeschreven. Wordt de rook uitgeblazen, dan gaat natuur lijk het daarin voorkomende kcoloxydcgas mee de lucht in wordt de tabaksrook tchter ingeademd, dan mo^t dit als bepaald uadcelig voor de gezondheid worden aangemeikt. Bij het rooken gaat door de hitte de nicotine in een niet vergiftige stof over. Onderzoekingen hebben geleerd, dat, be halve aan het mogelijk aanwezig kooloxyde- gas, de schadelijke werking bij het tabak rooken vooral aaD die teerachtige stoffen, welke onmiddellijk achter het vuur van de sigaar of de tabak tot stand komen, moet worden toegeschreven. Deze stoffen hebben een scherp prikkelende werking, en zoo een sigaar zonder pijpje gerookt of half gekauwd wordt, komeu die scherpen stoffen in on middellijke aanraking met het slijmvlies van den mond. Dat het intusschen niet de nicotine is, die de schadelijke uitwerkingen teweegbrengt, welke uit het te veel rookeu kunnen voortkomen, wordt zeker wel het best door de dagelijksche ervaring bewezen. De nicotine toch is eeu zwaar vergif en niet tegenstaande hier te lande sterk gerookt wordt, komen toch zelden vergiftigingsver schijnselen door het tabak rooken voor. O 3 het rooken zoo weinig mogelijk om in hetlgeheel niet schadelijk te doen ziju ,wor-

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5