Wz Geen Nieten Groote Spiegel Tombola. STUIVERSZEEP Advertentiën. Ontvangen Oogst 1902 „MBRCLTRITJS", Sint Nicolaas-Etalage. SINT NICO LA AS-CADEAU X. IVL J, PETERS. Directeut. Nederlandsche-Tombola Maatschappij „Fortuna," Een fraaie groote Salon spiegel Vroeger f 22. Thans slechts f 11,85. Wegens ©vergroof© voorraad Spiegel- en Lijstenfabriek „Fortuna" KI. Houtstr. 88. Haarlem, Een fraaie groote Spie gel met Grieksche hoeken, Te zamen voor den ongelooflijk lagen prijs van f 11.85. goedkoope huishoudgroenten Groenten in blik COMESTIBLES. Zendt uw strookjes /oor 1 Dee. a. s. STUIVERSZEEPPOEDER. Vereenigde Zeepfabrieken Burgerlijke stand. 371ste Staatsloterij. Voor Verstand en Hart B andelsberichten. Ingezonden stukken. R Markt, Waalwijk. Rijke keuze Indische karpetten. Groot Succes Groot Succes Directie M. v. d. LEEST, Haarlem. GRAVURE in fraaie lijst. M. v. d. Leest, KI. Houtstraat 88, Haarlem Met recht van inzage. Een paar bijpassende fraaie Schilderijen met Grieksehe hoeken, groot 69 bij 83 cM. De platen stellen voor Landschappen. Franco Station restant met recht van inzage. Groene Erwten, Spleeterwten Bruine en Witte Boonen, Ca- pucijners, Linzen, Kievietsboonen, Abricozen, Pruimendanten, Rozij- Inrichting ter COMPLEETE MEUBILEERING. Voorheen G. VAN NIJNATTEN ZOON. BEHANGERIJ. MEUBELEN. STOFFEERDERIJ. Telefoon 266. C. 43 Hinthamerstraat. Uitgebreide sorteering in artikelen, geschikt voor r>-': W-ff* en is tevens verkrijgbaar bij den Agenten. Het aantal aandeelen voor elke Tombola bedraagt slechts 425 zoodat de kans tot winnen uiterst ruim gesteld is. Trekkingslijsten worden franco toegezonden, 6 dagen na afloop der trekking. De toezendig der prijzen geschiedt geheel franco. Voor den verkoop van aandeelen, worden in alle plaatsen soliede AGENTEN gevraagd. FRANCO STATION GELEVERD. Men heeft dus het recht alvorens de goederen in ontvangst te nemen, zich eerst van den soliditeit en waarde te overtuigen. Na ontvangst van postwissel of tegen rembours. Voor den verkoop agenten gevraagd. nen voor boerenjongens, Tafelro zijnen, Schijfappels, Smyrna Vijgen in kistjes en Dadels. Nieuwe Zalm, Kreeften, Sardi nes en Ansjovis. EN FIJNE SOORTEN Alles aan scherp concurreerende prijzen. Januari uitloting van 2000 Geldprijzen van EEN tot HONDERD gulden elk. Naamlooze Vennootschap Probeert vooral sodex. ROTTERDAM. den de navolgende hoofdregelen aangege— ven 1. Rook niet beneden den achttienjarigen leeftijd 2. Rook nimmer zeer zware tabak of sigaren en wees bovenal matig in het rooken 3. Rook eene sigaar steeds met een pijpje en werp het laatste stukje, bij voor beeld het V6 gedeelte weg, daar hierin vooral het vergif aanwezig is 4. Reinig dikwijls tabakeu sigarenpijp5. Rook nooit vóór het ontbijt of met een leege maag, daar dit voor de spijsvertering nadeelig is 6. Rook nooit bij eenige stcike lichaamsoefening, zooals bij wtclrijilen, roeien, enz.7. Haal uooit den 100k door de 3Iieus> 8 Rook iu 't geheel niet als gij lijdt aan ontsteking der keel of strottenhoofd of zoo gij zenuw lijder zijt. Men meent wel, dat de tabaksrook zekere besmettingswerende eigenschappen heeft en men zich, zoo men in een huis komt, waar een besmettelijke ziekte heerscht, door hei rooken van een sigaar of pijp tabak, tegen het krijgen van die ziekte, in min of meer dere mate kan vootbehoeden. Proeven in Eogelaud genomen, heblreu echter aange toond, dat dichte wolken tabaksrook gedu rende 100 tot 150 uren op milboenen cho lera— en typhuskicmen in werkende, alleer de ontwikkeling daarvan belemmeren. Voor de practijk is dus de tabaksrook als ont smettingsmiddel zonder waarde, daar geen mensch het zoolang iu een dichten tabaksrook uithoudt. Vrceselijk drama. Uit de stad Falum, in Zweden, word gemeld, dat Vrijdag nacht de infanterieovcrste Pihlström zijne beide zoontjes 10 ueu 8 jaar oud, heeft doodgeschoten en zijn derde 6-jarig zoontje gevaarlijk heeft gewond. Kapitein Pihlström vau het Dalregim nt, was in den afgeloopen zomer zieb geweest en Had zich doeu verzorgen Söderkópiüg later te Falun en te Uppsala. Acht dagen geleden was hij naar huis ge komen, oogeuschijnlijk bijna geheel gene zen- Niets deed vermoeden dat hij zelfmoord plantie/i koesterde. Vrijdagavond nu was hij alleen thuis met zijne drie kinderen. Hij las met hen hunne lessen eu avondgebeden, waarna hij de kin dereu tc bed bracht. Denkelijk sliepen de kinderen reeds toen het vrceselijk feit ge beurde. Niemaud heeft het drama bijge wooud, Eerst toen Mev.3Pihlstr0m.r0nd half elf thuis kwatn vau een Scholander—concert, out dekte he'. drama. Zij vond haren man en twee kiudeieu dood en het derde gewond. De kapitein had zich namelijk gezelfmoord. Denkelijk heeft de ongelukkige gehandeld iu eenen aanval van waauzin. De echtgenooten Pihlström hadden nog twee andere kinderen, twee kleine meisjes, die juist dien avond bij de familie W*ren. Dit treurig feit wekt natuurlijk groote declueming in Falum. De kapitein was 40 jaar oud. WAALWIJK. Van 15 21 November 1902. GEBOREN: Petrus Johannes z. v. C. A. A. J. Hombergen en J. M. van Beijnen. Jo hanna hrancisca d. v. J. F. van Bokhoven en C. van Assen. Lambertus Jacobus Cornelia z. v. G. C. Hamers en J. M. Missot. OVERLEDEN M. Jansen 7G j. P. Verhoeven echtg. v. C. Verl'elst 74 j. HU\V.-AANGIFTE: H. Vleeschhouwer 37 j. en S. H. Cohensius 29 j. Do Hoogste prijzen der le klasse. Trekking van 19 Nov. Prijs van 1 5000 No. 6737 - 1500 3734 11105 - 1000 11969 r - 400 5027 - 200 r 10525 100 3673 5390 7087 19060 Trekking van 20 Nov. Prijs van f 400 No. 18668 Zooals de mensch door lichamelijke kracht lichamelijke hindernissen overwint en uit den weg ruimt, zoo weerstaat hij door kracht des geestes moeilijkheden, die hem aftrek ken van het redelijke goede, dat hij wil na streven. St. Thomas. De kracht van verlangens bewerkt het verdragen van lasten en smarten en niemand zoekt uit eigen beweging te lijden dan juist voor datgene, wat hem aanlokt, wat zijne liefde trekt. Augustinus. Onder de voornaamste en moeilijkste bit terheden, die te dragen zijn, komen de ge varen des doods. Daarom is hij, die deze overwint, een man van kracht. St. Thomas. Geduld is een vrijwillig en langdurig verdragen van harde en moeilijke dingen ter wille van deugd en nuttig gewin. Tullius Cicero. Een heusche groeten is kan onlust en [krakeelen En huistwist, tusschen bloed en broeders [somtijds heelen, Eu harten strengelen door onderlinge» [vree Eu vriendschap. Vondel. Als 't lichaam bitter lijdt en de ziel zich geheel tot God keert, dan daalt een verfrisschende hemeldauw neder, dan regent ev een verkwikkend manna en de mensch te midden van 't bitterste lijden vloeit over vaii blijdschap. Roland Yssu. WAALWIJK 21 Nov. 1902. Bij flinken aanvoer ter veemarkt was de han- dol vlug. Kalibeesten f 145 a f 185 Dito vaarzen f145 a, f 165. Jonge varkens aangevoerd 55 stuks, verkocht van f6-— af 9.50 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1105 kg. van f 1.10 f 1.20 per kg. Eieren 6 ft 8 cent per stuk. Tengevolge van den onverwachts invallenden winter, die om te beginnen zoo streng optreedt is al liet nog te veld staand veevoeder verloren, zeer ten nadeele van den kleinen boer. De hooi- prijzen zijn er in de Longstraat reeds op gerezen. De geringe voorraad huiden op de we reldmarkt begint thans eens voor goed zijn invloed te doen gevoelen. De prijzen gaan dagelijks nog vooruit hoewel die reeds ge ruime» tijd hijzonder hoog zijn opgevoerd en toch beweert men, dat de rijzing haar laatste woord nog niet heeft gesproken. De looierij moet wel behoefte hebben om tegen zulke hoogen prijzen nog voortdurend te koopen, waarlijk er behoort moed toe als men de prijzen van gefabriceerde waar toetst aan die der ruwe waar. Intusscheu verheugt zich de looierij iu een goed voor uitzicht want overal zoowel in 't binnen- als 't buitenland heerscht goede vraag en gaan de prijzen vooral voor goed beleerd zwaar leder dagelijks hooger en de andere soorten zullen wel van zelf volgen. De groote lederfabrieken in Duitschland en de voorname leerlooierijen in België en Frank rijk maken aanstalten om tegen het voor jaar hunne fabrieaten beduidend hooger te noteeren, dewijl ze nu reeds ongeveer 10°/o beter zijn als in de maand September. Het vriezend weder werkt zéér gunstig op de zoolleerprijzen, de voorraad die toch reeds gering is zal weldra geheel uitverkocht zijn indien het waar is, dat we een strengen winter te geraoet gaan. Men verwacht binnenkort militaire aanbestedingen van schoenen en leder, dat zal ook weer leven in de brouwerij brengen. Over 't geheel gaat 't in de schoenmakerijen wat drukker; maar over de betalingen wordt algemeen geklaagd. DUSSEN, 20 Nov. Botcrprijs per K.G. van f 1.— u f 1.30. Middel- markt fl.lfl. Aanvoer 100 K G. Eieren f 1.70 de 26 stuks. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Als u goed toeziet, zult u bemerken, dat de tram-directie reeds thans het handje licht met de voorschriften. De voorlooper met de roode vlag, gaat niet meer stapvoets vóór de locomotief, maar op een sukkeldrafje er naast. Dat behoort nietZoodoende geeft de tram-direetie voedsel aan de geruchten: „Laat het maar „wat verder zijn, dan stoort ze zich aan „geen enkel voorschrift meer Ik verzoek u beleefd M. de R. in uwe Courant de instructies voor den tram, be treffende het rijden door onze straat af te drukken, we kunnen dan controleeren of hieraan streng de hand wordt gehouden. Speciaal vraag ik u mij in te lichten of men stoom mag laten schieten in de straat en welke straf op overtreding staat. Een voorstander van den tram door de straat. NOOT DER REDACTIE. Naar aanleiding van de gestelde vragen in bovenstaand ingezonden stuk 't volgende: 1°. De inzender verzoekt ons de instructies voor den tram, betreffende het rijden door onze straat af te drukken. Hierop moeten we antwoorden, dat we niet in staat zijn, die in zijn geheel te geven, waarom zal nader blijken. Nochtans geven we zooveel mogelijk inlichtingen. De zaak zit als volgt: Door Gedeputeerde Staten is aan de Mij.„Vici- naux Hollandais* concessie verleend om op zekere voorwaarden door de Groote Straat te mogen rijden. De raad is hiervan bij H. M. de Konin gin in beroep gekomen; H. M. heeft echter hel besluit van Gedeputeerde Staten om op zekere voorwaarden den tram door de straat te laten rijden, gehandhaafd, zoodat de voorwaarden in deze concessie aangegeven, alleen door de tram weg-Mij. te volgen zijn. Andere instructie bestaat er dan ook niet. Bovenbesproken concessie van Ged. Staten is in de raadsvergaderingvan 13 Juni 1901 ter sprake gekomen; in ons verslag zien wij ze echter niet opgenomen, zoodat wij overschrijving daar van hebben verzocht, waarop ons werd beduid dat eene overecbrljving daarvan niet kon worden gegeven als zijnde, de eoncessie, een stuk van Ged. Staten, dat berustende in het archief, niet gepubliceerd mocht worden. Wij kunnen het dus niet mededeelen. In bovengenoemde vergadering verklaarde volgens ons verslag de voorzitter, in vergelijking met de voorwaarden die de .Vicinaux' had aan geboden en die welke men thans bedotte: »En welke zijn nu de voordeelenalleen dat „een inau met een roode vlag overdag, en des „avonds met helder brandende lantaarn stapvoets »lC Metervóór de locomotief loopt, en dat ae lo- „coraotiei in de straat geen stoom of rook mag „laten vliegen.* Dus dit (dat zullen de voornaamste voorwaar den zijn alsook naar wij tneenen, dat op markt dagen wegens groote drukte een of meer treinen kunnen vervallen), waarmede de tram heeft reke ning te honden. do speciale vraag omtrent het laten vliegen mg te Wat van stoom in de straat betreft, verwijzen wij naar bovenstaand en wat de straf betreft, kunnen wo meedeelen, dat iu de concessie met geen en kele strafbepaling wordt bedreigd. Voorts vertrouwen wij dot de tramdirectie zooveel mogelijk aan de voorwaarden, aan de maatregelen van veiligheid en gerief der inwo ners zal voldoen, maar wat het laten vliegen van een weinig sioom, hier en daar in de gemeente betreft, dit zal, r.nar wij van goeder hand ver- uamen, onmogelijk anders gaan, daar door 't geheel ophouden der stoom, de vuren gedoofd worden. En zeer zeker is er de concessie r.iet, om niet te kunnen rijden. Wij hopen met een en ander den inzender zooveel mogelijk tevreden gesteld te hebben. RED. Een open antwoord op uw gesloten Brief. Jan, gij vroegt mij, of 't hier in zaken tegenwoordig nog al goed gaat. Mijn vriend, 't is allertreurigst. Ik wist niet, dat het zoo herd was voor een huisvader „geen werk hebben". W i 11 a u werken eti niet kunnen. Uw brood te moeten bedelen of met vrouw en kinderen honger lijden. En de schoenmakers die werk hebben, verdienen nog maar een beetje. De bazen kunnen het niet geven. Zij willen concurreeren tegen de fabrieken en geven den werkman een hongerloon. Er zijn er zelfs die van den slechten toestand gebruik maken, zij kunnen immers tegen elk loon werkvolk vinden. Daar komt nog bij, dat de werkman bij den een of den anderen (sommige moeten er zijn, naar men zegt) in den winkel het zuur verdiend geld moet besteden en dat hij daar op één ons koffie b.v. 2 h 3 ct. meer moet betaleu als bij een ander, en zoo in andere waren natuur lijk ook. Wat dat in de toekomst moet geven, ik weet het niet. Mtar dit weet ik, dat zéé de toestand niet zuiver is. 't Handwerk belooft niet veel meer. Een vader mag wel eens honderd keer nadenken, alvorens hij zijn zoon aan 't handwerk der schoenmakerij zet. Hij doet beter hem bakkersknecht, slagersknecht, verver, tim merman enz. te laten worden. Als er maar menschen opstonden met energie, die fabrieken begonnen. Maar 't zit hem gewoonlijk in gebrek aaD geld. En men geeft tegenwoordig zoo maaï geen crediet. Nu zijn er sommige werkloozen, over wie zich de patroons der looierijen nog ontfermen, 't Hemd is nader dan de rok. Zij nemen voortaan Waalwijkers in plaats van vreemden. Maar voor de looierij zijn allen niet geschikt, sommige vallen toch mee. Op den oogenblik, vriend Jan, zijn de schoenmakers al blij als ze precies hun brood hebben. Van kleêren komt niet veel. Ge moest de linnenkast eens zien. 't Is erbarmelijk. Kapotte dekens en lakens, geen kussenslopen, ieder een of twee hemden en dit niet in sommige huishoudens, maar er zijn mijnen en dammen, woar 't deur voor deur zoo is. Die 't goed hebben, mogen dezen winter wel eens flink ir. de zak voelen en dikwijls ook, 't zal noodig zijn. Vooral mogen ze wel eens denken aan huishoudens, waar vele kinderen zijn en aan wat kleeding en dekking. Nu begrijpt ge, hoe 't hier in zaken gaat. Weet jij er geen middel voor, Jan Toe, schrijf me eens. Je bent nog al gevat en hebt een praktisch oordeel Gegroet Uw Waalwijksche vriend. UWessels in alléén puik kokende kwaliteiten; diverse kwaliteiten: Aanbevelend en Hoogachtend, te houden PUBLIEK op 30 December a. s. iu mijn magazijn KI. IIoutstr.88 Haarlem. HOOFDPRIJS: met prima Fransch glas, benevens EEN PAAR EXTRA FIJNE Voorts5 Salonspiegelsin kleinere afmetingen. Elegante Kap- Naai- en Werkdoozen, alle versierd met spiegels, Fransche Spionnen, enz. enz. Terwijl elk aandeelhouder beslist als prijs ontvangt een aardige Keukenspicgel, waarover een ieder rniraschoots tevreden zal zijn. Een genommerd aandeel in deze Tombola kost slechts 45 cent cn wordt na ont vangst van dit bedrag per postwissel of in postzegels, franco toegezonden door de Directie De prijzen zijn reeds allen aangekocht en publiek te bezichtigen in mijn magazijnen Kleine Houtstraat 88, en Kruisweg 60, Haarlem. Letwel! wordt zoolang de voorraad strekt door de in Notenhout, tint gepolitoerd, groot 108 bij 62 cM., zwaar Fransch glas van prima kwaliteit en facet geslepen. Breedte der lijst 9 cM. Desverkiezende andere voorstellingen. Meest uitgebreide sorteering in in bekende goede kwaliteit, GROOTE KEUZE IN

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6