Nummer 95. Zondag 30 November 1902. 25e Jaargang. Tweede Blad. BUITENLAND. Duitschland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. JAARMARKT te Waalwijk op Donderdag 4 December. I iJfü surnÊ»M*tmSÊtMiWmWim-IMW—Mi WAALWIJK. Op Zondag 30 Nov. 1902, des namid dags om 12 uur, zal door de Liedertafel Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Besoijen, op de zaal Musis Sacrum" worden uitgevoerd 1- Verbeidend, Rijken. 2. Lied van Nederland, Hol. 3. Voin Rhein Max Bruch. De begrafenis van Krupp heeft met indruk wekkende plechtigheid eo onder nog meer treffende sympathie te Essen plaats gehad. Van de fabriek naar het kerkhof was de geheele weg in rouwdecoratië, terwijl binnen het fabriekscomplex van af het stam huis der familie, waar 't lijk stond, tot aan de hoofdpoort obelisken stonden, met vlam mende fakkels gekroond en door zwarte vanen omgeven. De poort van het kerkhof was bekleed met eeu groot baldakijn en «taaiboven een groot kruis. De lijkstoet was indrukwekkendaan de spits een eskadion Dusseldorfer huzaren, dan een bataillon de Muhlheimer infanterie daarop de prachtig georganiseerde brandweer der fabriek en een eindelooze stoet van arbeiders met kransen en bloemen. Dan de lijkwagen waarachter de Keizer voortschreed. De keizer was blijkbaar diep getroffen en heelt voor zijn vertrek een toespraak gehouden waar hij in de eerste plaats verklaarde, hoe diep^de dood van Krupp hem en de kiezerin had getroffen. Hij zelf mocht zich den vriend van den overledene en van ziju huis noemen. De bizondere omstandigheden, welke aan de treurige gebeurtenis verbonden waren, waren de aanleiding geweest dat de keizer als hoofd van het Duitsche rijk hier was gekomen. De keizer legde vervolgens nadruk op den fijn— en teergevoeligen aard van den overledeue, welke ock het mikpunt was geweest van den pijl die hem doodelijk trof. Er was een daad geschied in de Duitsche landen zoo laaghartig en gemeen dat zij ieders hart deed trillen. „Deze daad met hare gevolgen was niets anders dan een moord. Neen, er was geen verschil tusschen giftmenger en dengene die uit den veiligen schuilhoek van een redactie-bureau met de vergiftige pijlen van den laster zijn mede— menscheu beroofde van hun eerlijken naam." De keizer lichtte zich nu tot de arbeiders hen opwekkende de eer van hun meester te beschermen en diens aandenken voor schimp en schande te behoeden. Wie niet den band tusschen zichzelf en deze lieden stuksnijdt, neemt in zekere zin zedelijk de medeplichtig heid voor de daad op zich. Ook dc directeur-generaal van de rabrieken van Krupp, sprak van de „individuen zonder vaderland",£die de eer van den overledene op zoo lasterlijke wijze in het slijk hadden getreden. In steeds treuriger licht komt de houdiDg van het sociaal-democratisch hoofdorgaan, de Vorwürts, in de zaakKrupp te staau. Want terwijl het blad met zeer gewichtig air deed voorkomen, alsof het eerst de nauwkeurigste informaties had genomeD, terwijl het verklaarde, niets te hebben willen publiceeren, voordat het directe iuformaties had ontvangen, blijkt nu het geheele artikel bijna letterlijk vertaald te zijn uit een Ita- liaansch schendblaadje, de Propaganda. Dit blad is niet eens meer een socialis tisch blad de ernstige partijgenooten hebben de redactie neergelegd thans is het een orgaan geworden zooals er helaas ook in ons land en onze hoofdstad zijn, levende vau schandalen, in overdrachtelijken en letterlijken zin van het woord: leven. Al de dwaasheden van dit krantjede villa die niet bestond, de geheime schand daden die... gefotografeerd zouden zijn en dergelijke meer, al die dwaasheden heeft de Vorwarts klakkeloos overgeschreven. Maar de photographieen bestaan toch Zeker ze bestaan en ze zijn reeds voor eeu paar jaar... Ktupp zeiven aangeboden. Men begrijpt nu o„k hoe en waarom ze zijn ontstaan. Het bedrijf dier lieden is blijkbaar overal hetzelfde. De laatste woorden vau den stervende waren „Ik verlaat de wereld zonder haat eu wrok, en vergeef allen, die mij kwaad hebben gedaan", E i zijn weduwe heeft 3 millioeu geschonken voor werklieden fondsen. Inderdaad christelijke wraak. WAALW IJK, 29 November 1902. Leerlooierij. Men schrijft ons Toen ik u eenige maanden geleden schreef over onvermijdelijke prijsverhooging van alle soorten leder, werd mijn artikeltje wel door het hoofdorgaan der schoenfabricalie over genomen, maar onder bijvoeging dat met den inhoud niet al te sterk moest worden rekening gehouden. Ik geloot dat mijne voorspelling, voor zoover overleder betrett reeds tamelijk goed is bewaarheid en dat niemand zal ontkennen dat ook de prijzen van het zoolleder gestegen zijn, al wordt de prijsverhooging daarop door de geregelde productie der stoomlederfabrieken nog wel wat tegen gehouden, speciaal wat lieht leder betreft. Als de voorraad ruwe huiden uier fabrieken van een paar maanden terug, echter zal zijn opgeruimd, zullen ook zij tot beduidende prijsverhooging wel verplicht zijn. Het is toch eene uitgemaakte zaak dat voor de lichte huiden, met winterhaar onder nog voortdurende stijging, tegenover de'zomerwaar gerekend 15/20% meer moet worden be taald. Als wij nu verder zien dat voor Rio Janeiro huiden francs 64.50 wordt gevorderd dan behoeft het geen betoog dat zonder zeer beduidende prijsver hooging ook de zwaar-zoolleerlooierij hare deur wel sluiten mag. Daarom nogmaals een beroep op de schoenfabrikanten om toch met alle macht te pogen hooger prijzen te verkrijgen. Het voorjaar zal leeren dat ik den toestand goed heb iugezieD. En is het nu toch in derdaad zóó moeilijk om tot hoogere prijzen voor het schoeisel t.e komen Nu de schoentabricatie zich al meer en meer omzet in machinalen arbeid, komt het mij voor dat een vereenigd optreden van, laat ik zeggen 20 der grootste fabrieken van ons land in die richting den grooten stoot zal geven. De kleinere zullen blijde genoeg zijn te mogen volgen. Eene zaak staat vast Worden de prijzen der schoenen niet tijdig verhoogd, dan zal de schoenindustrie in 1903 voor moeilijk heden komen te staan, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Men moet niet vergeten dat ook de looierij zich in eene positie bevindt, sterk als nooit te voren. Dat ieder in zijne buurt slechts naga, hoeveel looierijen de laatste jaren zijn verdwenen, hoe de productie van zoolleer in ons land is verminderd. Nu moge vroeger de vrije invoer van het Buitenland daarin hebben voorzien, maar als men uit vertrouwbare bron verneemt dat b.v. in Duitschland ruim zes maal honderd duizend huiden minder zijn ingewerkt dan in een normaal jaar, dan zal het wel duidelijk zijn, dat ook van die zijde geen douceurtjes te wachten zijn. In verband met de thans gevorderde huiden- prijzen moet het zoolleer minstens met 15/29% stijgen. Laiigstrantsche Administratieve Vereeniging. Vergadering van de „Laugstraatsche Administratieve vereeniging", gevestigd te Waalwijk, diS te houden alhier in het Hotel Verwiel, op Zaterdag 13 December a.s., des namiddags ten 2% uur. Punten van behandeling 1. Wat verstaat men onder administra tief recht 2. Is een artikel in een verordening tot heffing van hondenbelasting van kracht, wanneer het veimeldt, dat de honden, waarvan de belasting niet op tijd is voldaan, door de politie zullen worden gedood 3. Is lett. C. van art. 28 van het Prov. Reglement van politie op het gebruik der openbare wegen in N. Brab. zoo te verstaan dat bij plaatselijke politie-verordeniug niet kan worden verboden om met honden be spannen voertuigen de openbare wegen te berijden zonder dat de honden door een geleider te voet behoorlijk worden geleic en in bedwang gehouden 4. De Gemeenteraad besluit, dat aan de commissie tot wering van schoolverzuim een presentiegeld zal worden toegekend van f20 per jaar. Behoort de verdeeling van die f 20 over gelaten te worden aan de commissie zelf of moet door een aan het bevelschrift te hechten betaalsrol blijken welk aaüdee ieder lid van dat presentiegeld heeft ge noten 5. Het innen van belastingpenningen door een gemeente-ontvanger ten bate van ande re gemeenten moet dit beschouwd worden als een dure ambtsplicht of meer als een gewilliglijk te verleenen collegiale hulp Een zilveren jubilé. Had het vorig jaar de vereeniging Vin- centius h Paulo het voorrecht een zilveren jubilaris ouder hare leden te tellen., ook wederom thans. A. s. Dinsdag 2 Dec., zal de algemeen hooggeachte notaris A. J. Bink den dag herdenken, dat hij voor 25c jaren (1877) als lid dezer vereeniging wen-d aan genomen. 13 Augustus 1899 werd hij tot vice-president en na 't overlijden van den heer Van Gemert in 1892 tot president gekozen. Wat de Vincentius-vereeniging in 't bijzouder en de arme injj 't algemeen aan den heer Bink te danken hebben, ieder Waal wij ker weet dat te goed alsaat het noodig zou zijn daarover verder uit te wijden want zijne verdiensten vooral voor de Vincentius-vereeniging zijn groot, zijne milde giften aan die vereeniging ett den arme zijn talrijk. Zijn eenvoud en min zaamheid zijn overbekend en eischcn van ons over zijne hoedanigheden, op 't gebied der naastenliefde niet te .grooten lof te zwaaien. Wij wenschen den hooggeachten grijsaard van harte geluk en spreken de hoop uit dat het hem gegeven zij nog talrijke jaren vruchtbaar in zijnen geliefden werkkring te blijven arbeiden, tot zijne eigene vol doening en heil der St. Vincentius-vereeni ging en den met weinig aardsche goederen bedeelden evenmensch. Propaganda-elub. Woensdag had de tweede vergadering plaats der leden van de St. Paulus-vereeni- ging, die zich tot oropaganda-club wenschtei te constitueeren. Tegenwoordig was ook de lieer president der St. Paulusvereeniging. Vier nieuwe leden verschenen mede ter ver gadering, zoodat het ledental thans 19 be draagt. De statuten der club gingen vastgesteld worden. In de eerste vergadering hadden de opgeroepenen aan den weleerw. Heer Adviseur der St. Paulus-ver. hun wenschen en bedoelingen bloot gelegd en waren enkel-- punten besproken, die zouden worden op genomen in de statuten. In de vergadering nu van Woensdag logde de weleerw. Heer Adviseur hun een concept-reglement voor, gebaseerd op hetgeen in de eerste verga dering was verklaard. Het werd behoudens enkele kleine wij zigingen goedgekeurd. Tevens werd een voorloopig bestuur ge kozen, dat echter, zoo verder zich geen moeilijkheden voordoen, ook zal optreden als definitief bestuur, zoodra de propaganda- club als geconstitueerd moet beschouwd worden. De statuten moeten nog ter goed teuring voorgelegd worden aan het bestuur der St. Paulus-ver. en ter kennis gebracht van alle leden dier vereeniging in eene algemeene vergadering. De gekozen bestuursleden zullen onder zich de posten van president, vice-president, lste en 2de secretaris, van penningmeester en lsten en 2den commissaris verdeelen en in overleg met den weleerw. heer Adviseur het huishoudelijk reglement vaststellen. Hunne namen zijn: G. v. Huiten, J. Gerris, (x. Coppens, Corn. Donkers, H. v. Calker, Am. Verwiel en J. Marckx. (Jouden bruiloft. Heden hebben de echtelieden Piet Wijk- mans en A. van Maasbommel, alhier het zeldzame voorrecht hunne 50jarige echtver- vereeniging te herdenken. Vanmorgen had in de kerk der St. An- toniusparochie te hunuer intentie eene plech tige H. Mis plaats en aan blijken van be langstelling en sympathie heeft 't hun niet ontbroken. Moge het den krasse oudjes gegeven zijn nog vele jaren gelukkig saam te zijn. Paardenfokkerij. Men schrijft ons Als zich daartoe gedrongen gevoeld heb bende door de „Wet op de paardenfokkerij van 1901", hebben, dezer dagen, een twintigtal pachters, eigenaars en rentmees ters van hoeven en landerijen in den Biesbosch onder de gemeente Werkendam te Werkendam opgericht de „Vereeniging tot verbetering van het paardenras in den Biesbosch en Omstreken", welke vereeniging haar doel zal trachten te bereiken door het aankoopeu, onderhouden, en ter dekking stellen van één of meer dekhengsten van uitnemende hoedanigheden. Uit de leden zijn tot bestuur gekozen, als voorzitter Dingeman Timmerman?, landbouwer te Raamsdonk en pachter van de „Prins Maurits Hoeve", polder „Vogelenzang" als ondervoorzitter: Aart van Vugt, land bouwer en pachter van de „Koning Willem II Hoeve", op den polder „Kroon en Zalm„ en als secretaris-penningmeester L. Groene- wege, landbouwer eD pachter van de „Anna Pauwlona Hoeve", polder „Kievitswaard„ aan den Bandijk, zijnde genoemde hoeven alle drie gelegen onder de gemeente Wer kendam en eigendom van Het Kroondomein. Divisiemunoeuvrcs. Naar wij vernemen zullen in 1903 door de 3e divisie infanterie van 1217 Septem ber wederom groote manoeuvres gehouden wor den in Limburg. Dat moet daar goed bevallen zijn. Landbouw. Men meldt uit Werkendam Hier aan den zelfkant van den Biesbosch waarvan men in vele streken van ons land nog zoo'n vreemd denkbeeld heeft, onder vinden wij, misschien meer dan elders, deu invloed van den vroegen winter. De Bies bosch namelijk bestaat uit tal van groote polders, besloten tusschen de Nieuwe Mer- wede, den Amer en de lijn Werkendam- Geert ruidenberg. Daar is het één groot gewirwar van kreken, killen en andere watcrloopen, meestal zeer ondiep, vooral bij ebbe, als groote zandplaatsen en rietgorzen bloot liggen. Bijna op alle polders worden suikerbieten geteeld en in de maanden October-half December is het in den anders zoo eenzamen Biesbosch bepaald druk. Met bonderden platboomde vaartuigen, aken en vletten, worden de bieten van de laadplaat- op de polders afgehaald en naar de of naar grootere schepen ver se u fabrieken voerd. Deze jaarlijksche drukte was in vollen gang, toen de streuge vorst de vorige week inviel, die in een paar nachten een einde maakte aan alle. scheepvaart. De gevolgen ziju nu deze. Waar het eenigszins mogelijk is de bieten per kar of wagen weg te halen, geschiedt dit, zoodat onafgebroken rijen van alle soorten van voertuigen hoogop- eu vaak overladen den grooten Bandijk passeeren in dc richting van de Suikerfabriek aan hel Steragat. Zoo komen er zelfs karren uit Capelle en uit Drongelen. Vele laadplaatsen zijn evenwel niet door wagens te bereiken en daar liggen honderd duizenden K.G. bieten na het invallen van den dooi te verrotten. Ook zijn de bieten, die de fabrieken bereiken, vaak niet meer bruikbaar. De pulp, het overschot, nadat de suiker uit de bieten is gehaald, kan evenmin per vaartuig worden verscheept en daarom worden dan ook enorme massa's ingekuild. En terwijl de dooi uitzicht gaf op herstel der scheepvaart en ieder zich daarom verheugde, is thans ook die hoop door de opnieuw invallende vorst vervlogen De schade zal dar. ook enorm zijn en niet alleen, wat de bieten betreft, maar ook wat de late aardappel aangaat. Duizenden 11.L zijn ook daarvan bevroren. Kortom, de roege vorst van November 1902 zal vele landbouwers in deze streken lang heugen Vlceschuitvoer. De Staats-Ct. bevat een Koninklijk be sluit van deD 21 November, waarbij de vol geilde bepalingen worden vastgesteld ter be vordering vau der. uitvoer van deugdelijk vleesch Art, 1. lo. Er wordt van Staatswege zooveel mogelijk gelegenheid geven tot het doen onderzoeken van vleesch, afkomstig van herkauwende diereu of varkeus ter ver krijging van een merkteeken als bewijs dat het vleesch geschikt is om te worden uitgevoerd. 2o. Tot dit onderzoek wordt niet toegela ten vleesch, afkomstig van uit nood geslacht vee. Art. 2. lo, Zij, die van de gelegenheii in artikel 1 genoemd wenschen gebruik te maken richten daartoe een aanvrage tot onze minister van waterstaat, handel en nijverheid, met gebruikmaking van een door dieu minister vastgesteld formulier, waarvan exemplaren kosteloos op alle gemeente secretarieën verkrijgbaar zijn. 2o. Op deze aanvrage wordt na onderzoe door genoemden minister of van zijuentwe «e beschikt. Art. 3. lo. Het onderzoek van het vleesch geschiedt door Rijks-keurmeesters vastgesteld door onze minister van waterstaat, handel en nijverheid. Art. 4. Door onzen minister van water staat, handel en nijverheid worden voor schriften gegeven omtrent. a. de gemeente en de plaatsen, waar alsmede de tijdruimten, waarbinnen vleesch ten onderzoek wordt toegelaten b. den staat, waarin het vleesch ten on derzoek moet worden aangeboden c de regelen voor de keuring van het vleesch d. de wijze, waarop het merkteeken wordt ingericht en aangebracht. Art, 5. lo. De uit dit besluit voort vloeiende kosten zijn ten laste van het Rijk. 2o. De Rijks-keurmeesters genieten een belooning, door ons te bepalen, benevens, zoo noodig vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. 3o. Vergoeding van keuringskosten wordt geheven naar een door onzen minister van waterstaat, handel en nijverheid vast te stel len tarief. Art. 6. De keuringsdienst neemt een aanvang op een nader door ons te bepalen tijdstip. Noonlbrnbantsclie bank. Bij liet verhoor van Donderdag voor den Rchtcr-Coinmissaris, belast met de instructie der strafzaken, bij de arrondissemeuts Rechtbank te 's-Bosch werd door den heer Aug. F. C. M. Raupp te Eindhoven o.a. verklaring atgelegd en geteekend dat naar zijne vaste overtuiging, dnor t irectie en commissarissen, van bovenge- neinde bank, strafbare feiten gepleegd zijn dat, naar aanleiding hiervan door hem eene aanklacht bij de justitie zal worden ingediend iudien eene dergelijke aanklacht niet met bekwamen spoed door de commissie van advie3 ingediend wordt. Kcgchvcdstrijd. Wij ontvingen van de Sociëteit Ktgel- wedstrijd „Strijdlust", gevestigd te Tilbu-g, aan het Wilhelminapark, het \olgende cir culaire Wij Bestuurderen van bovengenoemde Sociëteit; allen, die deze zullen zien of hooren lezen, onzen Sportbroederlijken groet doen te weten Alzoo wij in overweging genomen hebben dat de oprichting onzer Sociëteit dagtee:kent van 26 November 1892 en wij dus ons Tienjarig bestaan kunnen herdenken. Zoo is het, dat wij onze leden hebben gehoord en in de Algemeene Vergadering is goedgevonden als volgt „Onze Sociëteit Kegelvereeuiging „Strijd- ust" zal ter herdenking van haar Tienjarig bestaan van 17 Mei15 Juni 19u3 een Grooten Internationalan Kegelwedstrijd hou den, bestaande uitKorps-, Personeele- en V rije-baan-W edstrijd." besoijen, 28 November. Zondag 23 No vember 1.1. gaf de LiedcrtaJel „Oefening baart Kunst" haar eerste Winteruitvoeriog de zaal van de Heer VV. Brokken. Gelijk aliijd was een talrijk publiek opge komen dat met belangstelling dit concert had {tegemoet gezien, wijl deze Liedertafel alhoewel nog jong ïu de rij harer zusteren steeds iets goeds en degelijks ten gchoore gaf. Echter zou het klankgehalie en gehoor sireelender zijn ware de localiteit beter tot concertgebouw ingericht. Het ware te wen schen dat de Heer Brokken dit inzag en een weoschelijke, tevens gemakkelijke veran dering ten spoedigst aanbracht terwijl hij alzoo gennemd gezelschap voor 2ich a's 't ware verbond. Waren de verwachtingen hoog wisten we dat die vereeniging over goede krachten be schikt, we mogen volmondig bekennen, dat het alle illus'es heeft overtroffen en Besoijen met recht trots mag zijn op zijn Liedertafel. Onder het tiental gezongen koren, welke alle met juistheid werden uitgevoerd, kwamen vooral ,,'t Vendel op de thuismarsch" van Van Hamel en „Wiegelied" van Zttudcr 't best tot hun recht; ook „Am Meer* van Sc'nubert eu „Zwiegezang* van Ktlcke, Baritonsolo met Bromstemmen, gezongen door den Heer L. Madiol, met zijne heldere buigzame en klankvolle stem werden mees terlijk uitgevoerd en kon dit geheel met recht den toets der kritiek doorstaan. Het comisch gedeelte waarbij vocral uit kwamen de soloscènes »'t Gild teert" en „De Boef" voorgedragen door den gevierden komiek den heer J. VVtlmout vond zeer veel bijval. Ten slotte een hartelijk woord van lof aan den bekwamen diricieur den Heer L. Kooien onder wiens leiding genoemd gezelschap in betrekkelijk korten tijd tot eene goede hoogte kwam en den Pianist den HeerJ.de Bree die steeds door zijne welwillende mede werking een krachtigen en onmisbaren s'.eun is voor de Liedertafel. Moge dit Gezelschap op den ingeslagen weg doorgaan. C'apcllc, 28 Nov. De rederijkerskamer „Vriendentrouw* alhier bezorgde gis:ereu haren leden weder een genotvolle» avond zeer heeft zij zich ingespannen, waut hare krachten zijn, jammer genoeg, gering en toch werd het blijspel „Een Raadsvergadering te Koekamp" flink door haar opgevoerd. Het gering aautal werkende leden is oor zaak dat Vriendentrouw" medeweiking ver zocht heeft van de operette-verceniging T.A.V.E.N.U- te Waalwijk. Die medewerking werd volgaarne verleend. Eerst werdeu eenige zangstukken ten beste gegeven. Had men eerst' «Afscheidslied uit Miguon" door een auder vervangen, op ver zoek der aanwezige dames werd het later tot aller genoegen ook nog gegeven. Daaiop volgde de operette „De Verkie zing", die zoowel door inhoud als door zang zeer voldeed. Wel kwam allen het woord vau dank toe, dat de Heer A. dc Jong sprak. Bijzonder dank bracht de heei J. Quirijos namens allen aau T.A.V.E.N.U. voor hare bereidwillig heid. Wat meer publiek ware wel geweuscht geweesttoch het was een genotvolle avond. Ecu vroolijk bal was het slot. Kaatsheuvel. De heeren W. v. Beurden, W. IJpelaar en W. Lutgers zijn candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad. De acyteleengasfabriek is bijna gereed.

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 5