goedkoope huishoudgroenten Consultatie voor Ooglijders ÏH, A, VAN WIJCK, Extra 1 Nicolaas-Cadeaux Gedistilleerd Waalwijksche Snelpersdrukkerij. DRUKWERK, Advertentiën. Ontvangen Oogst 1902 Groenten in blik COMESTIBLES. Dr. L. J. Verlinden Caacurreereade prijsea- Van Gool-van der Schoot, Het beste adres Foor Verstand en Hart. burgerlijke stand. B andels berichten. Ingezonden stukken. MENG HL W KBK. De samenzweerders. Markt, Waalwijk. Bamboe- en Banden- Kindermeubelen, PORTRET LIJSTEN, Groene Erwten, Spleeterwten Bruine en Witte Boonen, Ca- pucijners, Linzen, Kievietsboonen, Abricozen, Pruimendanten, Rozij nen voor boerenjongens, Tafelro— zijnen, Schijfappels,Smyrna Vijgen in kistjes en Dadels. Nieuwe Zalm, Kreeften, Sardi nes en Ansjovis. EN FIJNE SOORTEN Alles aan scherp concurreerende prijzen. als Tafeltjes, Stoeltjes, Wiegjes, voortsnieuwe Toilet-werkdoozen, Schrijfcassettes, Figurenkastjes, Albumtafeltjes, Wandtasschen, Hoek— en Boekétagerès, Boek— hangers, Vouw-, Fantaisie- en Leuningstoelen. 1 SPIEGEL groot 1.08 bij 62 zwaar Fransch glas met facet wordt geleverd met Noten lijst, grieksche hoeken met 2 noten schilderijen, beneden f 12.00. WAALWIJK. «5 Op verschillende plaatsen is rle leiding reeds aangelegd. Binnen niet te langen tijd zullen we van de nieuwe verlichting profiteeren. Van een gezelschap dames, die Don derdagavond de Brantsche Steeg passeerden raakten er eene door de duisternis mislei I te water. Zij kwam gelukkig met den sclvik en een nat pak vrij. Een beetje meer licht in zoo'n donkere steeg was wel wenschelijk. Om de lezers van dit blad niet gedurig te Vervelen met berichten van zoogenaamde teerdagen, doelen we hun hierbij mede, dat deze week alhier de serie feestdagen der verschillende gezelschappen begonnen is. Tot 't voo'jaar hebben we nu elke week /een o! meer fcestpartijijes, die bij de tegenwoordige malaise de gemoederen een beetje opbeuren. Kuamsdonksreer, 28 November. De dezer dagen door Notaris Scholtens finaal v.i kochte terreinen, kelders en kantoren der in het faillissement verkeerende Ned. Wijn Import- en Export—Maa'schappij zijn voor rekening van dhr J. H. Schoenmakers alhier gemijnd op f 74^0 Indien de geruchten waarheid bevatten zal een nieuwe maatschappij woidcn opge richt. waarvan dhr. Schoenmakers als directeur zal optreden. Eergisteren nacht zijn ten nadeele van dhr. C. Sagt alhier een tiental kippen ont vreemd. De politie doet onderzoek. Door dhr, S. alhier is aan den overweg vau den spoor-veg met een zwaar met hout be laden wagen een afsluitboom stuk gereden. Het ongeval gaf nogal eenige vertraging. Men besteedt thans voor vette schapen f 18 a f 22, magere f 12 f 16, vette lammeren f 14 a f 19, magere f 8 a f 13. De handel in vette is zeer leveudig, ma gere matig. •«rvav'MU«tm MTHMI De werktuigen der duisternis verkonden ons, om ons in 't verderf te lokken, in het kleine de waarheid, winnen ons door eerlijk heid in liet kleine doch verraden ons in het grootste. Shakespeare. Niets verschrikkelijker dan, op der ziele pijnbank ons te wringen in rustelooze angsten. id. Wat zondig aanvangt, zoekt zijn kracht in schuld. id. Geen nacht zoo lang, waarna de dag niet daagt. id. De werelding is in zijn leven als een arm speler, die op het tooneel der wereld zijn uurtje praalt en raast, en dan verstomt en verdwijnt, id. Sterkte doet ons volharden in het goede niettegenstaande de gevaren des doods matigheid, niettegenstaande de wereldsche en vreeselijke aanlokselen geduld, niet tegenstaande allerlei tegenspoeden, St. Thomas. WAALWIJK. Van 22 28 Nov. 1902. GEBORENAdrian» ijMaria Johanna d. v. J. Bijlhout en H. Stokwielder. Petrus Lambertns z. v. F. IJpelnar eu P. v. d. Pangaard. Jacobus z. v. J. v. d. Hoek en J. M. Vos. Nicolaas Cornelis t. v. J. v. Ham en H. Beerens. Adriana Eliza Johanna Maria d. v. A. N. C. Gerris en M. II. C. Simons. OVERLEDEN: Johanna C. v. Kuik 3 mnd. BAARDWIJK. GEHUWDAdrianus de Jong 36 j. en Hen- drika Maas 37 j. GKBOREN: Johanna Petronella d. van Karei Leijtens en llendriku van der Pennen. Petronella d. van Johannes Lomuiers en Gijsberdina van Bijnen. Johannes Jus- tious z. van Hermanus Greve en Wilhel- mina Glavimans. WAALWIJK 28 Nov. 1902. Er was veel aanvoer ter hoornveemarkt, handel vlug, prijzen hooger. Kalibeesten f 150 f 260 Dito vaarzen f 140 a f 180. Jonge varkens aangevoerd 26 stuks, verkocht van f6 25 a f 9.50 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1211 kt. van f 1.08 a f 1.22 per kg. Eieren 5 7 cent per stuk. De huidenmarkt blijft nog altijd in zeer vaste stemming. De geheele voorraad te Autwerpen bedraagt slechts 48000 stwks. Voor de 15000 gezouten Liebig Ossen, de laatste lading die verwacht wordt, per Stc-amer Wakher G, zal men zeer hooge prijzen moeten betalen hetzij deze huiden bij lossing of op levering verkocht worden. De laatste Concordia Ossen 25/32 kilo's van N 1363, een der beste kavelingen aau de Antwerpsche markt, zijn a fr. 75 ver kocht en voor tamelijk goed beleerde Mon— livideo Mataderos van 25/32 kilos meestal, met winterhaar, betaald men fr. 73. De berichten uit Hdvre luiden eveneens van buitengewoon geriugen voorraad, 't Is haast niet aan te nemen, maar volgens de jongste tijdingen zijn ook daar slechts 40.000 geclasseerde huiden aan de markt en men verwacht, dat de voorraad met het oog op de nieuwe slachting eerst tegen einde Februari eenigszins noemenswaardig kan toenemen. Tegen pariteit van fr. 76, eerste hand, begin Februari onder zout, worden enkele partijtjes Moutivideo ossen van La Plata met bestem ming voor HAvre aangeboden. De Londen— sche markt is zeer schaarsch voorzien, prijzen gaan dagelijks hooger. Alles teekent alzoo eene verdere rijzing, 't Is dus niet te ver wonderen dat de leerlooiers de prijzen hunner gefabriceerde waar verhoogen en hun leer liever in de kuipen houden dan nieuwen voorraad ruwe waar, meer dan hoognoodig is, op te doen. Dc leerlooiers en schoen fabrikanten die geiuteresseerd zijn bij aan bestedingen voor 't Leger mogen ook wel in 't bijzonder rekening houd-n met den tegenwoordigen toestand als niet de naaste toekomst. Er is binrenkort bij de verhoo— ging van het militair contingent veel noodig, men zij dus attent. Inl. Schors in een doen. Garouille en Valonea meer en iets billijker aangeboden. DUSSEN, 27 Nov. Boterprijs per K.G. van f 1.15 a f 1.25. Middel- markt 11.22. Aanvoer 150 K G. Eieren fl.70 de 26 sluka. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Waalwijk, 28 November 1902. Mijnheer de Redacteur Het zou OU3 zeer aangenaam zijn, het volgend schrijven in uw geëerd eu veel gelezen blad te zien opgenomen. Zooals algemeen bekend is moet de re- cruut, die garnizoen naar keuze wil hebben en voor den verkorten viermaaudelijkschen diensttijd in aanmerking wil komeu, naast het militair onderricht ook gymnastiek onderwijs ontvangen. In onze gemeente zijn, zooals te verwachten is, verscheidene jongelui die dit laatste gaarne willen ont vangen. Aanvankelijk was men ook van plan dit te geven, maar daar men wegens circa 15 gulden verschil in huurprijs betref fende de te huren zaal (Musis) uiet tot een vergelijk kon komen, viel dit plan in liet water. Nu is er een zaal gehuurd bij den den heer J. Fransen. Deze zaal is veel kleiner dan die op Musis, zoodat er dit jaar slechts 26 jongelui aau de oefeningen kunnen deelnemen. En dit getal is feitelijk nog te groot, want in zulk een bekrompen ruimte is 't onmogelijk zich vrij te bewegen. De 26 jongelui zijn verdeeld in drie klassen. Met één klasse daarin te exerceerer. is nog eenigszii s doenlijk. Als er twee in bezig zijn, staat men elkander gedurig in den weg. In de breedte der zaal toch, kan een klasse niet op den gelid staan en staat zij in de lengte aangetreden dan kunnen er slechts een paar passen voorwaarts gedaan worden of men loopt tegen de kachel op. Voor de gymnastiek is er slechts noodig een springtouw met stutten, een halter, een polsstok eu een klimtouw. Ons dunkt, deze kon de gemeente zeer goed aangeschaft hebben, evengoed als b. v. de veel kleinere gemeenten Sprang, Waspik en anderen. U ten hoogste dankend voor de verleende plaatsruimte. Alle deelnemers van het militair onderwijs, i Mijn Waalwijkeche vriend. Aangenaam was 't me, een antwoord op mijn schrijven te ontvangen, door middel van de „Echo*. Ja, ja, 't is waar. de zaak waarover ik met U correspondeerde raag en moet zelfs in 't publiek worden behandeld. Minder aangenaam,' ja zelfs treurig stemde mij hetgeen ge me in dat antwoord mede- deeldet omtrent den toestand van zaken in Waalwijk en de Langstraat. Willen werken en uiet kunnen: hoe staan mij die woorden steeds als iets verschrikkelijks voor oogen een goed en flink werkman, die zün vak verstaat, kan niet door hard en goed werken, op eene wijze hem waardig een stuk brood verdienen, hij zal vooral met het oog op den winter moe ten gaan bedelen: gaan bedelen, de menschlievendheid en 't medelijden vau den evenmensch inroepen en dat voor een vakman. Treurig, treurig, Maar ook voor patroons ist volgens u een wreede tijd, werkelijk daarvan zien we de bewijzen. Ge schrijft me, als er maar meer menschen opstonden met energie die fabrieken begon nen. Volgens mij zeer waar, want in dit blad, dat ik reeds vanaf zijn bestaan lees, is voor tientallen van jaren en toen vooral met veel bestrijding, beweerd dat het ma chinale de toekomst had, dat 't met 't handwerk zou gedaan raken en de bewijzen zijn er. Op die verzuchting, beste vriend, laat ge volgen Maar 't zit 't gewoonlijk in gebrek aan geld. Dat geef ik toe, maar ik las onlangs ergens anders: „Zou het nu niet mogelijk zijn, dat eenige flinke handwerkschoenfabrikanten zich ver- eenigden, om voor gezamenlijke rekening eene fabriek op to richten. Heeft één niet voldoende kapitaal, meer te samen zullen dat wel hebben en de uitkomsten na eenige jaren verkregen zullen de verschil lende deelhebbers in staat stellen flink te leven, want zij hebben tenminste het voor uitzicht ook in de toekomst mee te kunnen. Ook hier kan 't woord „Vereenigt U« een goede klank hebben, veel goeds uitwerken en voor velen die thans schroomvallig de toekomst instaren, een heldere lichte straal zijn.* Zou dit gaan, dan was ook, voor den werkman de toekomst beter, enfin laat me bij gelegenheid uw oordeel eens weten. Wat de looierij betreft, ik geloof dat die iets betere toekomst tegemoet gaat, ook de werkman in dat vak heeft nogal geregeld werk. Tenminste dat meen ik uit uw schrijven te mogen optnerkeu, hoewel ik nu juist geen kenner ben en de zaken slechts uit de verte bespied. Ik hoop met u dat de looiers bij 't in dienst nemen van knechts, Waalwijkers boven vreemden zullen trekken. Van vreemden gesproken nog iets. In dezen benarden toestand van schoen en lederiudustrie lijdt natuurlijk ieder handeldrijvende, ieder neringdoende. Ieder een zal dit onwilkeurig in zijne zaken voelen d. i. duidelijk. Wat is nu 't treurige van 't geval dat thans nog en vooral nu de zaken hier al gemeen lijden onder dc hccrschcnde malaise, talrijken hun geld gaan brengen naar v r e c m d e n, hun inkoopen, die ze even goed en goedkoop hier konden doen, in de naburige steden gaan verricht-u, ii e t geld uit de gemeente dragen, voor al diegenen aangeduid door de woorden „Zij die hier geen verplichting hebben.* Zie je, dat vertelden me verschillende neringdoenden, toen ik deze week uwe ge meente bezocht en dat vind ik treurig en hoogst treurig, om het niet met sterker naam aan te duiden. Gij ook niet Gegroet, Uw vriend. Van den winter woonde ik te Parijs in het „Grand Hotel National" eens een bal bij ik weet waarlijk niet meer, voor welke liefdadige instelling, wel weet ik, dat het er vol was, stampvol. Onder de dansers trok een grijsaard mijn aandacht. Gezond van gelaatskleur, vriendelijke blauwe oogen, een bijna geheel kale schedel, alleen omlijst door een randje vlokkerig grijze haren, een gelukkige glimlach oin de lippen, goedaar dige uitdrukking op het geheele gelaat, als een kind, dat een onschuldig genoegen met volle teugen geniet, ziedaar het signalement van den grijsaard. Wat zijn kleeding aangaat, hij droeg een rok van ouderwetschen snit met te korte panden en te groote revers, zijn vest had hem in vroeger dagen minder corpulent gekend, pantalon had de ondeu gendheid telkens boven den verlakten schoen een klein streepje van een grijze kous te laten zien. Een echt type was het van een grootva deronwillekeurig zag men hem zitten, omringd door kleinkinderen, die op zijn knie klanterden, voor wie hij altijd wat lekkers medebracht en altijd nieuwe ver haaltjes wist om ze met open mond naar te laten luisteren. Het bal scheen den oudeu heer bijzonder aan te trekken, hij danste! En zooveel jon ge lieden schenen voor alles te zijn geko men, behalve juist voor het bal zelf. Dat was dan ook oorzaak, dat hij de be wondering van alle dames gaande maakte. Met verontwaardiging zagen zij naar die jongelui, die in groepjes van het eene sa lon naar het andere gingen, de jonge da mes op een manier aankijkende, welke de mama's gewoon onbeschaamd vonden. Kijk, die oude heer geeft hun nog een lesje. Wat drommel, iemand gaat toch naar een bal om te dansen, en die jongelui Neen, toen wij jong waren, nietwaar Men kon zoo zien, dat de dames dat onder el kaar zeiden. De oude heer maakte mijn bijzondere be- belangstelling gaande, 't was dan ook een eigenaardig gezicht hem daar met jeugdig vuur aan het dansen te zien, ondanks zijn kalen schedel, zijn buikje zijn heele welgedane figuur en altijd met denzelfden vergenoegden glimlach op het blozende gelaat. Plotseling hoorde ik een lichten kreet en het krakend scheuren van zijde. Hslaas de oude heer had bij het walsen den voet gezet op deu sleep eener dame, en een halve meter kant was losgerukt van den rok. Hij spoedde zich naar zijn slachtoffer, vuurrood, aan al zijne leden bevende en stamelde O, juffrouw, neem me toch als u be lieft niet kwalijk O wat spijt me dat Het is ook zoo vreeselijk vol, dat men nau welijks plaats heeft om te dansen Maar er zal nog wel wat aan te doen zijn.,.. Er is een naaister aan het einde van de galerij rechts.... O juffrouw, het spijt me zoo vreeselijk.... Neem me toch vooral niet kwalijk Het ongelukkige meisje, wier toilet door den ouden heer zoo was gehavend, was doodsbleek, het huilen stond haar nader dan het lachen. Het eenige wat haar te doen stond, was een beroep te gaan doen op de hulp van de naaister, die door de voorzienige zorg van den directeur ter beschikking van de dames was gesteld.. In een klein salon, uitkomende op de galerij langs de groote zaal, was de naaister voortdurend druk aan het werk. Bij eiken dans haast kwam een dame haar vragen 't een of ander aan haar toilet weer in orde te maken. Dan eens was het een ceintuur die losgetornd was, dan weer dreigde een guirlande bloemen los te gaan... Maar de meeste ongevallen waren te wijten aan de onhandigheid van de heeren dansersals ze snel ronddraaiden bij het walsen, trapten ze vaak op de slepm der dames, die vlak voor hun voeten ronddwarrelden. Het slachtoffer van den ouden heer werd door de omstanders beklaagd, maar hijzelf werd niet met die verontwaardigde blikken aangezien, als anders in zulke gevallen ge bruikelijk is. Integendeelik hoorde een paar mama's tegen elkaar zeggen Dat arme meisje, zag je wel, dat ze haar tranen haast niet kon bedwingen? Maar die oude heer kon het waarlijk niet helpen. En wat had hij een spijt, hé Hoor eens, als mij dat was overkomen aldus een jong blond meisje naast me en als een jong inensch me dat koopje had bezorgd, ik geloof, dat ik hem een paar draaien om zijn ooren zou geven. Maar dat oude heertje Ik weet niet wat ik doen zou, ant woordde een alleraardigste bruneftc. Ik zou dol worden van woede- Maar een ouden man kan je zoo iets niet zoo erg kwalijk nemen. Nu ja, je hoeft hem er niet voor te bedanken, maar hoos worden toch ook niet. En kijk eens, als iemand van zoo'n leeftijd nog danst, dat is heel wat beter dan die jonge snaken, die voortdurend maar bij het buffet staan te draaien. Als schaamde hij zich over zichzelven, was het oude heertje stilletjes afgedropen naar een verder gelegen salon, [k volgde hem op eenigeu afstand, want ik gevoelde levendig belang voor hem, ik had werkelijk met hem te doen, een zekere sympathie, die bij me voor hem opkwam, deed me zijn gezelschap zoeken. Tot mijn onuitsprekelijke verbazing invi teerde het oude heertje een jong meisje voor den volgenden dans, die een mazurka was. Nu, dat noem ik je nog eens durven Terwijl hij daar heen en weer sprong met zijn oude, stijve, beentjes, trok zijn schoei sel oj) eens mij bijzondere aandacht. Het was me, alsof ik zijn schoenen geheel niet had bekeken, z66 breed en zwaar kwamen ze me voor, je zou zeggen, alsof ze gemaakt waren om iets te vernielen. lederen keer, die door een bruske beweging een japon wat dichterbij kwam, hield ik mijn hart vast, het was alsof ze begecrig naar een sleep toe sprongen ieder oogenblik dacht ik, dat mijn ooren door een scherp gekraak zouden wor den verscheurd. De mazurka liep echter zonder ongeluk ken af Een lancier volgde... Krrak bij de derde figuur; een dubbele kreet weerklonk! Klaaglijk scheurde zijde... Het oude heertje had elk zijner voeten op een sleep gezet... En wat een verwoesting had hij aangericht... Em allerbekoorlijkste brunette, die een crêrae zijden toilet droeg met een chantilly overrok, raapte heelemaal in de war een heele baan kant opeen jong meisje, met een mauve faille japon, de rok gegarneerd met een strook van mousseline, die bijna geheel losgescheurd was, drukte haar zak doek beschaamd tegen de oogen Met tranen in de stem smeekte de grijs aard om vergeving, hij bezwoer, dat de naaister wel raad zou weten Hij was zoo overstuur, dat zijn "slachtoffers zelfs met hem te doen hadden. Hij geleidde beide daines naar het salon, dat voor de uaaister was gereserveerd en nam daar met diepe bui- gingeu, voortdurend nog excuses makende, afscheid. Weer volgde ik hemzijn ongelukken maakten hem meer en meer interessant voor me, ik had innig medelijden met hem. Hij begaf zich naar een andere zaal van het reusachtig hotel, een zaal, gegarneerd met divans, versierd met kolonnades met mo zaïekwerk, met Moorsche arabesken, die de gedachte aan een Oostersch paleis opwekte. De dansenden kwamen daar om uit te rus ten, maar eenige paren, die het in de groote salon te vol vonden, dansten er, op de tonen van een gedempte muziek, op het dikke, zware tapijt. Toen ik den oudeu heer zag buigen voor een jonge dame om haar voor een polka te engageeren, dacht ik, dat ik ten prooi was aan een gezichtsbedrog. De arme stumper is zeker niet wel bij liet hoofd dacht ik. Nu al drie toiletten die hij bedorven heeft. Hij is zeker kiudsch geworden En het meisje, dat een prach tige japon had, guipure op mousseline Dat is nu juist zoo erg teer het zou wer kelijk zonde zijti Maar de orkest begon de eerste mate van de polka te spelen Ik beefde, toen ik de schoenen van het oude heertje in beweging zag gaan. Wat hadden die lompe schoenen al een angst eu kommer veroorzaakt, wat een ver nieling hadden zij reeds teweeggebracht Plotseling kreeg het jonge meisje een schok, ze wankelde en kwam als een door den storm geknakte bloe ra te vallen, terwijl de grijsaard in de kanten verward was. Nu zal hij dan toch eindelijk eens zijn verstand gaan gebruiken en ophoudeo met dansen, dacht ik. Maar jawel, van het eene salon naar het audere gaande zag ik overal den ouden man met een onverstoorbaar gelaat aan 't dansen. Van het salon Louis XV naar den wintertuin, de een na de ander alle zalen van het hotel bezoekende, bleef hij voort gaan met zijn vernielingsarbeid, het eene damestoiletje na het andere werd door den onvermoeiden danser gehavend Wie is die zonderling toch vroeg ik me met zekeren angst af. Een toeval gaf me do oplossing van het raadsel. Toen de laatste dans was afgeloopen, het was zoowat vijf uur in den morgen, zag ik het oude heertje naar het salon der naaister gaan, oen lief, kraakzindelijk vrouwtje van een jaar of zestig. Ik hoorde onwillekeurig een paar volzin nen van wat ze tot elkander spraken. Wel, oudje, heb je het nogal druk gehad Zeg eens, dat ik me niet heb ge weerd, rk voor mij alleen heb wel vijftien dames naar je toegestuurd Nu, je hebt je zeker goed gehouden, vader. We hebben geen van beiden onzen avond verloren. Ik denk, dat we wel een honderd francs rijker geworden zijn Het oude heertje was de man van de naaister en dat hij met zoo'n jeugdig vuur den geheelen avond danste, was alleen oin zijn vrouw werk te geven. esseis in alleen puik kokende kwaliteiten; diverse kwaliteiten; Meest uitgebreide sorteering in jn bekende goede kwaliteit, GROOTE KEUZE IN Ververstraat A 247, 's-BOSCH. van 1—3 uur. Kosteloos 11—12 uur. „Een eetlepel SODEX zal in den regel beter voldoen dan V4 Kilo gewone Soda.* Tegen St. Nicolaas geëtaleerd met eene mooie keuze Een prachtige sorteering en overige bekende artikelen. Aanbevelend, voor alle soorten

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 6