~üüïtên"land. Gemengd Nieuws. r»e bemesting van den Groentetuin. Spanje. Enge] and. duitschland. f" BlNNEINLAlN D.~~™ Ingezonden stukken. 3 5 o S'* 5 g 3 M'§ss> 8 I I Hebt gij vijanden machine wordt reeds fijn, zelfs zeer elegant en fijn, maar vooral regelmatig werk geleverd en het regelmatige, dat is het, wat bij het handwerk nog wel eens te wenschen overlaat. Een stap in de goede richting noemen wij het dus, dat getracht wordt door ver deeling van arbeid en door op eene werkplaats alle knechts te zamen te doen werken, eenheid tc doen ontstaan. Wat blijft er verder voor het hand werk ook nog niet te doen in maatwerk, in schoeisel voor abnormale voeten, orthopaedisch schoeisel enz. Dat alles tot meer volmaaktheid te brengen, moet liet streven van iederen handwerker zijn. Duidelijk blijkt dus dat zoowel Machi nale schoenfabrieken als Handwerk een groot belang hebben om niet alleen te toonen wat men reeds vermag, doch door vergelijking van het een met het andere, nog die verbeteringen te leeren kennen en aan te brengen die de schoenindus trie in het algemeen weer vooruit brengen. Niemand is er die zeggen kan dat hij volleerd is, dus de grootste kan van den kleinste nog leeren en omgekeerd ook schrikke men nooit terug of denke, ik zal afsteken bij de anderen, deze of geene kan grootere inzendingen doen, het kan waar wezen, dat zoo iets meer effect maakt op Tentoonstellingen van allerlei aard, maar op deze Vaktentoon stelling komt het kleine even zoo goed lot zijn recht als het groote. Zeiden we boven reeds dat vroegere Tentoonstellin gen voor onze Industrie reeds vruchten afwierpen, hoeveel te meer mag men dit van deze Tentoonstelling verwach ten eene Tentoonstelling- uitsluitend van Schoen- en Lederindustrie en aan verwante artikelen. Zal men hier kunnen bewonderen een keus van prachtig schoenwerk in alle soort en genres, vanaf den zwaren zeelaars tot aan het fijnste salonschoentje men zal er ook bijeenvinden een verzame ling van ledersoorten zooals velen tot nu toe nog niet zagen Fournituren benoodigd voor het bewerken van de bovenstukken, Leesten in alle modellen, eveneens een groote verscheidenheid in oe nieuwste uitpoetsartikelen Gereed schappen van keus tot keur en least not least, machines van de laatste en beste uitvindingen, alles uitsluitend op schoen en leerfabricage betrekking hebbend. Werd men op andere Tentoonstellingen afgeleid door vele, zeer zeker mooie zaken, die echter voor ons vakmenschen geen practisch nut hadden, op deze Tentoonstelling zal men alleen en uit sluitend zijn aandacht kunnen wijden aan wat ons zoo na aan het harte ligt, daar waar wij in opgaan, steeds van spreken en over denken, daar zal ons vak en ons vak alleen worden gehuldigd en gevierd. Wat een gelegenheid dus voor velen om te toonen wat men reeds vermag, voor anderen om te leeren. Welnu dat men deze gelegenheid aangrijpe en ieder naar vermogen meewerke om deze Tentoonstelling te doen slagen, dit is men verplicht tegenover zich zelve, dit is men verplicht ook tegenover die personen, die alleen voor het algemeen belang, voor de waren voouitgang en ver heffing van de Schoen- en Lederindus trie, deze onderneming op touw hebben gezet. Off. Org. A. N. 13. v. S. f v TwnM'-jimmf i.i I— ff» T)e gezainentlijke oppervlakte van den urond, waarop tuinbouw gedreven wordt, is grooter dan men wel oppervlakkig beschouwd zou vermoeden. Wanneer we alle hoven en tuinen, door liefhebbers en tuinlieden met groenten beteelii, bij elkander rekeuen, krij gen we een niet onbelangrijke uitgestrekt heid. Het is daarom ook van het hoogste belang, dat de bemesting van den groente tuiu met einst bestudeerd wordt, liet is algemeen de gewoonte den tuingrond met sialmc.r te bemesten, zeer vaak vermengd ii.et bladinest. Door bet aanhoudend en veelvuldig gebruik van stalmest, krijgen we op <lni duur een wannen, zwarten, liumes- iijken bodem, die voor het telen van groen den zeker een eerste vereisebte is, toeh is dez bemesting op den langen duur zeer cfnzjdig. Vooreerst eenzijdig, om dezelfde reden, als waarom een bemesting met enkel stalmest in den landbouw eenzijdig is: de bekende, noodzakelijke voedingsstoffen komen niet alle in voldoende hoeveelheid in dien mest voor. Vooral daar niet, waar men meer op de vaste dan op de vloeibare uitwerpselen van den mest let. En toch is dit laatste een noodzakelijk gevolg van den aard der dingen. Vaste stoffen zijn nu eenmaal gemakke lijker te bewaren dan vloeibare. Vooral de tuinier, die, als regel, niet in bet bezit is van eeii eigen stal, moet vaak zeer onvol- maakten stalmest gebruiken. Wanneer wij in aanmerking nemen, dat in de vaste uit werpseLii van bet paard slechts 1/6 van al de kali voorkomt, die in paarden mest z ti de rest, dus 5/c in de urine; wanneer wij zien, dat bij rundermest en scbapenmest slechts 1/16 van de kali, en bij varkensmest 1 '5 van de kali in de vaste uitwerpselen voorkomtwanneer wij dan verder nngaar, dat. zooals we boven zegden, de urine slechts komt, dan staat bet, in aanmerking genoineu, dat bijna alle tuinvruchten enorme kwanti teiten kali verslinden, reeds vast, dat bij loutere bemesting met stalmest, de kali up den duur in den grond gaat ontbreken. Hoe vaak gebeurd het niet, dat een tuin man peic elen heeft in zijn tuin, waarop bet een of ander gewas niet meer gaat. Bijna altijd vindt liet zijn oorzaak in het feit, dat de een of andere noodzakelijke voedingsstof zeer vaak kali, iu den grond ontbreekt Doch ook om ccn andere reden is de be mesting van den tuin niet louter stalmest eenzijoig, ja gebrekkig. Voor den tuinier- handelaar, en in mindere mate ook voor den liefhebber is bet een eerste vereischte, niet dat bij groenten verkrijgt, maar dat hij „vroege" groenten wint, vroege groenten, die als zij 10 u 20 dagen eer op de markt komen, met 100 a 200°/o> meer winst ver kocht kunnen worden. liet i3 een vereisebte, d-t de groenten een mooi uiterlijk en een lekker, n smaak hebben. En om nan deze drie vereischten te kunneii voldoen „vroeg", „mooi" en lekker" is bet niet voldoende, dat men alleen bemest met stalmest. Dan is liet noodzakelijk, dat men ook scheikundige meststoffen gebruikt. Er zijn dit jaar in tal van plaatsen proeven gedaan met. bet gebruik van Chilisalpeter, superphosphaat en zwavelzure kali op groenten. Daarbij beeft men tot uitkomsten gekregen, dat de rijkste en vroegste oogsten overal daar gewonnen werden, waar, naast stalmest, een volledige bemesting van zwavelzure kali, superphos phaat en Cbilisalpeter gegeven werd. Sommige tuiniers gebruiken in bun tuinen naast stalmest Teru-Guano. Wanneer zij dut doen, moeten zij bedenken, dat cr zeker en vast op den duur kali gaat ontbreken. Wanneer zij opgelosten Peru Guauo gebrui ken, moeten zij daarbij kaïniet, wanneer zij ruwen Peru-Guano nemen, zwavelzure kali gebruiken. Het is natuurlijk, dat de hoe veelheden kunstmest in den tuin grooter moeten zijn, al naar men ineer oogsten iu een jaar van het zelfde perceel wint. Er is ecu nieuw minisieris gevoimd met den heer Sdvela als president. De portefeuilles ziju als volgt verdeeld: buitenlandsche zaken Abuizuza, jusutie Dato, financiën Villaverde binneulandsche zaken Maura, oorlog Lmares marine Sanchez Toca, ouderwijs Allen 'Ie Santazar, openbare werken markies Cadillo. De nieuwe ministers hebben reeds den eed afgelegd. LONDEN, 8 December. In het Lagerhuis heett Baliour, op eeu vraag ter zake van Venezuela, het volgende geantwoord Wij hebben nu sedert vijf jaren ernstige reden gehad lot klachten, bij verschillende gelegenheden, wegens onrechtmatige huilde iingcu der Venezolaanschc regeering tegen over de vrijheid en den eigendom van Engelsche onderdanen. Onzerzijds is geen moeite gespaard om een minnelijke schikking teweeg te brengen ten aanzieu van die ge vallen, maar nooit zijn behoorlijke verklarin- geu afgelegd, en laatstelijk is aan de ver- toogeu van den Engelschen gezant zoo goed als geen aandacht geschonken. Wij hebben saamgewerkt met de Duitsche regeering. Aan de regeering van Venezuela is een laatste vertoog gericht, en iudien daarop geen bevredigend antwoord komt, zullen de beide regeerrogen de maatregelen treöen, die uoodig kunnen zijn oin aan de eischen kracht bij te zetten. Volgens de offieieele stukken, aan den Duitschen Rijksdag voorgelegd, berekeut de de Duitsche regeering de schade, tot 19U0 in Veuezucla toegebraent aan Duitschers, op 1,701)0,000 bilivar, en die tengevolge van den jougsteu burgeroorlog daarenboven op 3 miilioen, Het besluit, 24 Januari 1901 door president Castio uitgevaardigd betreffende de aanspraken op scnadeloosstclhng, door de vreemdelingen ingediend, is niet door Duitschland erkend en evenmin door Engeland, de Vereenigde Stalen, Italië, Spanje en Nederland. Het ultimatum is den 7deu dezer aan de regeering te Caracas overhandigd. De Amerikaaiische gezant tc Caiacas meldt dat prestdent Castro een proclamatie uitgevaardigd heeft, waarin hij Venezuela's buitenlandsche schuldeischers verzoekt, geduld te hebben totdat de rust iu het land ge! eel hersteld is dan zullen zij ten volle uitbeiaa d werden. Voor hun vertrek uit Caracas hebbeu dc gezanten van Duitschland en Engeland aan Bowen, den Amerikaauscheu gezant verzocht de belaugen van Duitschers cu Eo- gelscheu te behaitigen. Aan dit verzoek zal voldaan wordeu. WAALWIJK, 10 December 1902. Benoeming. Naar wij vernemen, is de WelEerw. heer v. d. Suilden, kapelaan te Kaatsheuvel heden bij den Bisschop van 's-Bosch ontboden, en zal Z. D. H. hem tot pastoor benoemen. Jubiiié Tegelijk met den heer Notaris Bink herdacht ook de Heer J. van Calker, den dag waarop hij voor 25 jaar als lid det ler-nii" werd yzi-o. Aan den jubilaris die zich dus 25 jaren aan de edele zaak der armen wijdde, bieden wij otize felicitaties. 't IJs. Onze liefhebbers van schaatsenrijden profiteereu zooveel mogelijk. Jammer dat er geene betere gelegenheid bestaat. Zondagmiddag zakten een heer en twee dames uit onze gemeente op 't kanaaltje te Labbegat door 't ijs. Met spoedige hulp en groote krachtsinspanning werden zij gered ven vonden bij den lieer O. aldaar goede verpleging. Later zijn zij per rijtuig naar Waalwijk gereden. De stoomponten te Drongelen, Capelle en Keizersveer hebben bij vernieuwing de vaart moeten staken. Hierdoor kan men alleen over Heusdeii de gemeenteschap tusschen Heuadeti en Altena en de Lang straat onderhouden. Duiden- en Lederprijzcn. Als een bewijs dal het met de stijging der huiden- en lederprijzen hooge ernst wordt, vertalen wij hieronder het laatste bericht uit Havre De invoer is gedurende de afgeloopen maand gestegen tot 63.356 huiden, tegen 78.135 't vorige jaar, op 't zelfde tijdstip. De afname is geweest 75.944 ffegen 85.699. De voorraad op 30 November bedroeg 38.651 tegen 109.592. De weinige keuze die onze voorraad geeft, is tot zulk een stand gekomen, als wij zelden zagen de hooge prijzen die op 't oogenblik gegeven worden en die iederen dag stijgen, de voorraad die nog in de looierij bestaat en die men zooveel moge lijk verlengt, hebben de zaken gedurende de maand November verlamd. Wij geloove.il dat de maand December op dezelfde manier zal veistrijken, en dat de vraag eerst in Januari wederom le vendig zal worden. Maar zij zal op groote inoeielijk heden stuiten, want wij voorzien zeer hooge prijzen op dat tijdstip want waarlijk overal zal de voorraad opraken en de bezitters van ecnige partijtjes zullen buitengewoon veeleischend zijn. De eerste maanden van 't jaar zullen moeilijk zijn door te komen maar ook zal het voor de achterblijvers 't best zijn, zich niet door de gebeurtenissen tc laten voor bij loopen De berichten van La Plata bevestigen den aanvang der zaken in saladerus te La Plata, maar slechts op zeer bescheiden schaal. De offertes zijn zeer schaars en worden direct geaccepteerd. Voor Monti- video saladeros ossen onder zout Januari, zal men moeten rekenen op een koers van 76 fr. 50 it 77 en voor gezouten Buenos- Ayres ossen, onder zout November/Decem ber op eene van 70 fr. Wat be reft Montevideo Sahderos-koeien daar gaat 't om 73 fr. 50. De naburige plaatsen, die sinds lang een gereserveerde houding aannamen, zijn als koopers opge daagd en naar alle waarschijnlijkheid zullen zij hooger bieden dan Havre. Met het oog op de algeheele uitputting der Europeescht stapelplaatsen, hebben de landen van herkomst mooi spel en gedu rende langen tijd moeten wij hunne wen schen inwilliggen. Be lichte huiden gaan steeds hooger en alle partijtjes, die te koop komen, gaan direct aan de gevraagde prijzen van de hand. Het zijn de China-huiden, die tegen woordigjuist het voorwerp van ernstige mededinging onder de koopers vormen en wij vernemen dat eenige duizenden huiden vau deze herkomst ver kocht zijn, de helft van 14/20 Engelsche pond, de helft 20/30 aan prijzen van 108 fr. Voor zware van 20/30 Eng. pond, moest men 111 fr. betalen. Wij komen zoo langzamerhand tot de hooge prijzen van 1895, en om curiositeits- wille, laten wij hier volgen de vergelijkende prijzen. CÏSr'NI-'S'DOQ N 3 3 rt> p W g" i? TO U. 1 H n V o'=rro:2 sr c o- o to cp era TO —I cp (o to 3 o 5. 2 w 5 a o «5 3 'Si C X O S 2. I 2- CD. o 3. a o 3 3 ^J35E®9,'°'cwtc -j h ©P<J°tOlt*U'<OcDGOO'COO a 1 1 I '1 'I 'I SÏ I 'I SS I CO >-»■ :C«C1»0<3)«CW-]CD p p Ci cc; OJ C OJ to. 1 1 Halte-bordjes. De. „haltebordjes*', waarover we in ons vorig nuunner schreven zijn reeds aangebracht met 't opschrift „stopplaats tra in." Een groote dienst is door de directie hierdoor zeker aan t publiek bewezen. Lit de Hofwereld. De Koningin en Piins Hendrik met ver* schillende hofdignitarissen hielden zich Zon dag met schaatsenrijden onledig op den vijver in liet Koninklijk park. H. M. is, zooals men weet, een groote liefhebster dezer Hollandsohe sport. Ook Maandagmiddag werd door H. M. gereden. Minister van marine. Naar men uit den Haag meldt, is de toestand van den minister van marine zeer ernstig. De nacht is vrij rustig voorbijge gaan. Tweede Kamer Amsterdam III. Bij de Dinsdag in Amsterdam III ge houden herstemming voor de Tweede Ka mer werden uitgebracht 5992 geldige stem men. Gekozen mr. P. J. Troelstra (soc.- dera.) rnet 3397 stemmen. De heer J. W. IJzerman (lib.) kreeg 2595 stemmen. Bij de eerste stemming op Dinsdag 2 December werden uitgebracht 4977 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) 2476, J. W. IJzerman (lib.) 1165, mr. A. Anenia (antir) 959, H. Groenewegen (ehriat.-hist.) 151, B. Sinnema (door ouderofficieren ge steld) 122 en B. H. Heldt (vrijz.dem.) 1U1 stemmen. Bij de herstemming werden een groote 10UU stemmen meer uitgebracht dan bij de eerste stemming en mr. Troelstra zag zijn stem mental met meer dan 900 rijzen. I)e thuisblijvers van de eerste stemming zijn hem dus bij de herstemming gunstig ge weest. Door zijne verkiezing is nu het aautal socialisten in de Kamer op 8 gebracht en hebben dezen hun leider terug, wat zeker niet tot bekorting en kalmeeriug der de batten zal strekken. Provinciale Staten. De uitslag der verkiezing van twee leden der Provinciale Staten van Zuid-Holla d is als volgt Gekozen werden de heeren dr. E. F. Dissel (lib.) met 2019 en II. C. J uta (lib.) met 1897 stemmen. De heer H. M. Sasse (antirevol. en kath had er 1788 en mr. P. J. M. Aalherse (antirevol. en kath.) 1660 stemmen. De uitslag der stemming voor de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht is als volgt Uitgebracht geldige stemmen 3195. Ge kozen de heer F. L S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) met 1826 stemmen. Op mr. Dion Kooien (r-k.) waren er 1369 uitgebracht. Verbrand. Vrijdag viel liet 3 jarig zoontje van den landbouwer G. V., te Leerdam, in een fornuispot met kokend varkensvoer. Gisteren is liet, onder een smartelijk lijden, aan de bekomen brandwonden overleden. Twee kinderen van R. van den Molen aan den Peeloëostraatweg te Assen, een meisje van 6 en een jongentje van 10 jaar, wier moeder twee jaar geleden is gestorven, waren Zaterdagnamiddag alleen thuis. Het meisje schijnt door het haardvuur in brand te zijn geraakt. Toen de pogingen van den knaap, om de vlammen te dooven, niet gelukten, snelde hij naar zijn grootmoeder, die iu de buurt woont, op zijn weg gevolgd door het meisje. Nadat het vuur door middel van water was gebluscht, bleek hot, dat van de arme kleine het geheele vel was verbrand. Tengevolge van de bekomen brandwonden is zij gisteren overleden. Aankomst vun H. M op 't Loo. Te halfzes Zaterdagavond arriveerden H. M. de Koningin en Prins Hendrik op Het Loo, in den salonwagen van het Holl. Spoor. Ter begroeting waren aanwezig de burgemeester, de hofarts Pot, de jager- ineester Loudon en de stalmeester baron Bentinck. H. M. en de Prins reden iu een gesloten rijtuig naar liet Paleis. De inspecteur vau het Holl. Spoor Joris- sen, begeleidde den trein. Nedcrlandseüe sigaren industrie. Naar mm verneemt is de firma Goulmy en Baar en de Bond te Amsterdam de laagste inschrijvers voor de levering van 9 miilioen sigaren, waarvoor door de Servische regeering de internationale inschrijving was geopend. De levering is gegund. Brand. Te Oisterwijk is de sigarenfabriek van den heer Marechal uitgebrand. Verdronken. Te Oosthuizen geraakten gisteren tegen het vallen van den avond de drie broers Klaarenbeek bij 't schaatsenrijden iu een wak. De 17-jarige Karei kon nog intijds gered wordeu, de twee andere broeders, 19 en 21 jaar oud, verdronken. Te Giesendam is Arie Hoek, uil Gieseu- Oudkerk di)'»r lirt nu cz.ikt en verdronken Zijn beide broeders die hem wilden helpen, vielen eveneens door het ijs doch werden gered. Te Venendaal zakte zekere A. door het is. C. Serscheggert wilde hem redden, doch verdronk. A. werd door anderen be houden op het droge gebracht. Bij Genemuiden zakte de 20-jarige H., uit Meppel, door het ijs. Hij verdronk. Op het Apeldoornsche Kanaal zijn twee zoons van den wagenmaker v. Dijk, uit Hatlem, bij het schaatsenrijden ver dronken. ie Buineu is de 30-jarige landbouwer L. Takens, uit Borger, bij het schaatsen rijden door het ijs gezakt en verdronken. Op de Ringvaart te Haarlem reden twee jongens en twee meisjes in eeu wak. Een 24 jarige jongen verdronk. Te Beerta is de 12-jarige Jacob Goldhoorn zoodanig op het ijs gevallen, dat hij onmiddellijk dood was. De 64-jarige onderwijzer J. R. F Hoen, uit Sliedrecht, reed te Oud-Alblas in een wak en schoot er het leven bij in. Onder Sloten (bij Amsterdam) is een 12-jiirig zoontje van den heer J, v. D. iu een (vak gereden en verdronken. Kaamsdonksvcer, 9 December. Eene boo'., waarin twee arbeiders van dc firma L. alhier werd Zaterdag door het s.s. „Thor„ opge pikt en te Drimraelen aan wal gebraeh'. Aldaar bleek dat de arbeiders reeds bewus teloos waren. Een woord van lof mag den kapitein van s.s. „Thoi" niet onthouden worden. Bussen, 9 Dec. 20 Dec. as. zal het 121/8 jaar geleden zijn, dat de ZeerEerwaarde Heer H. C. Baekers de gewichtige functie van herder der parochie van onze Lieve Vrouw Geboorte alhier aanvaardde. Dezen gedenkdag wenscht men niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Als een blijvend bewijs van dankbaarheid en verknochtheid hebben de parochianen, voorgegaan door de notabel - ste ïugezetenen, besloten, hunnen beminden eu hooggeachte!) pastoor te dier gelegenheid eene flinke som gelds te offreeren, ten einde hem in staat te stellen daarvoor in de door hem gestichte parochiekerk eeu degelijk torenuurwerk aan te koopen. Zondag, 21 December, zal de dag der inlunctie—treding feestelijk worden herdacht. Alsdan zal door den jubilaris om tien uur een plechtige mis van dankzegging worden opgedragen, waarna door het R.K. Zanger- koor een schoone, voor die gelegenheid gecomponeerde feestcantate zal worden uit gevoerd. De fanfare „Wilhelmina" zal den jubilaris met een schoone fcestraarsch van de pastoiie in plechtigen optocht ter kerke geleiden en hem na de mis eene prachtige aubade brengen. Moge het weder medewerkeu deze feeste lijkheden wel te doen slagen. Tilburg. 9 December. Heden is bij enkele candidaatstelling gekoztD tot lid van den raad dezer gemeente (district 1) de heer E. N. R. van Roesel. Door de politie alhier zijn tusschen de 20 ad 25 tappers (bierhuishouders) verbali— seerd wegens het tappen vau sterken drank zonder vergunning. Hedenochtend werd alhier in de Rauw- braken gevonden het zwaar verminkte lijk van J. v. I. oud 30 jaar, liggende lusschcu de rails, onder een wagen, waarmee leem naar de steenbakkerij van deu heer Klaassen, waar v. I. werkzaam was wordt gerede .Men veimoedt, dat de man van den wagen ge vallen is. Hij laat een weduwe met twee kiuderen na. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Af. de R. Maandag vertrok ik en verschillenden met mij met den tram, in de meening dat het er beter was dan buiten, dit toch was echter niet het geval. Stil zitten in den den tram met dit koude weder kan nogal, als men zijn voeten nog maar op een warme stoof, zoo zal ik het maar noemeu, kan plaatsen, maar dit behoefde echter niet, een enkele was er aanwezig, en die was zoo warm als een stuk ijs. Niet zonder reden klaagde het vrouwvolk, daar :ij klappertandden van de koude. Zou daar niet beter voor-gezorgd kunnen worden, dan was het reizend publiek een groote dienst bewezen, dunkt mij. X Spoorwegongeluk. De trein van Halifax naar Montreal (in Noord-Amerika) is Zater dag op 70 mijlen afstands van het eerst genoemde station gederailleerd. Zeven personen, onder wie de machinist, werden gedood, twaalf gewond. De ongelukken bepaalden zich tot de waggons der 2e klasse, die omsloegen. De passagiers der andere waggons bleven ongedeerd. Het schijnt, dat een defect aan de locomotief oorzaak van het déraillement is geweest. Terwijl, naar wij zeiden, de machinist gedood werd, ontsnapte de stoker, die naast hem aan het werk was eu door den schok van de locomotief werd geworpen, ongekwetst den dood. O L'-ps Hoo'de ik Hij e?r> ber>r*f*>M« doof

Echo van het Zuiden | 1902 | | pagina 2