N immer 2. Zondag 4 Januari 1903. 26e Jaargang, Tweede Blad. landbouw. BV nm LAND. felgië. FEUILLETON. Duitschland. Marokka. Engeland. BINNENLAND. I EERSTE GEDEELTE. UITVOERINGEN. PERl/-GUANt>-FEITfiN. Gede wijn behoeft geen krans. De Peru-Cuano hejft den strijd aange bonden niet tegen dt scheikundige mest stoffen, zawb Chilisabeter, superpbosphaat en de venchiliende kalizouten. Neen, zij erkent het goed rccit dier verschillende zouten, alhoewel zij net rechtmatige trots de gewicitige plaats, die zij naast deze scheikundige meststofen inneemt, wil be houden. Doch (b Peru-Guaao strijdt tegen alles, wat ontbr haar naam verkocht wordt en geen Peu-Guano is, evenveel op echte Peru-Gumo gelijkt, als water op bouillon, lichte Piru-Guano is een organische mest- sof, dij van nature een zeker gehalte stkstof, phosphorzuur en kali bevat. \)och !§men mag niet den naam Peru- Gu^io geven, aan de een of andere grond stof, din soms nog geen Peru gezien heeft, en \<jlke men slechts kunstmatig, op een zekerpCt. stikstok enz. heeft gebracht. In de maand November, 1902 is voor rekeiiig van de de Anglo-Continentale (voru. Óblendorlfsche) Guano-Werke gelost te iottejdam het zeilschip Astoria van de Balistaseiiuiden met 2150 tons, waarvan een monster volgens scheikundig onderzoek var liet pioefstition te Goes. (Directeur De Swaving, teratte 11,5 pCt. totaal stistof; 10,8 yCt phosphorzuur. 2,3 pCt. in water oplosbatr Kali. Het monster was vogens No. 3074 van genoemd station ecile Peru-Guano. In dezelfde maaid is te Antwerpen gelost vior rekening vin dezelfde maatschappij bt zeilschip de GJenfijne van de Ballestas elanden met een lading van 1500 tons. Het monster vai deze Peru Guanohe- 'atte volgens No. f120 van het Ilijksproefsta- ;iou te Goes, 11,4 pC. stikstof 10, 4-pC. in raineraalzuur oploèaar phosphorzuur en 23, pCt. in water ophsbaar Kali. Verder is daar ook in Novemba gelost het zeilschip de Annasena van de lacabi eilanden met 2400 tons Peru Gu.no. Volgens No 3121 van genoemd station te toes bevatte deze Peru Guano, il, 3 pC. stikstof, 11, 9pC. pho- phorzuur on 2, 7 p(t. Kali. Zulke feiten spre ken. Er bestaan dusruimschoots echte Peru Guano met een toldoend gehalte aan alle planten voedingsstoffen. De Koning heeftlieuwjaarswenschen ont vangen van het óffomatencorp, de Kamers en verschillende illoriteiten. De toespraak van den _Kamernorzitter beantwoordende, maakte de Konig een toespelling op hot initiatief dat hij mUgmaal genomeu had, in 't b'jzonder in zacn betreffende China de Vrij naar het Diiteh bewerkt door J. M. S. (8) VIE1ÜE HOOFDSTUK. Belangriie verklaringen. Voor een oogen'lk verbleekt de gevraagde dan glinstert er ets zeer boosaardigs in zijn duisteren blik - en rustig zegt hij, doch op eeuigszins vei basen toon: «De nicht mijns broeders die jng dame laar!' «Hml* ik iüe helaas een gerechtelijk on derzoek aanvrago, zant naar mijn voorloopige diagnose is uw bieder tengevolge van vergif gestorven." «Onmogelijk zeg de president. vliet verdere odezoek zal het uit wijzer.," zegt de arts, terwijl lijijjn schouders ophaalt. Richsrd v. VVUigen keert zich om en zegt «Niemand verlat kamer. Gij alleen, Frans, gaat terstond nar én burgemeester en verzoekt hem met een pargetuigen hier te komen, om deze kamer geschelijk te sluiten. Voor dien tijd verlaat niemnchet vertrek ,Dus ook ik net' klinkt er een stem en uit een vensternis tredde vreemdeling te voorschijn, dien de presidentonler al deze snel op elkander volgende, schokken! gebeurtenissen vergeten had. Allen zien verbad op. Ilichard van VVollin- gen treedt verscifilt ecnige passen achteruit. Sedert wannee ii deze man in de bibliotheek? is hij onder de Iguneene verwarring hier bin nengetreden O vas hij den president op den voet gevolgd? Va' wil 'hij hier? Wat heeft hij gezien? En waron heeft hij zich tot nu toe verborgen gehoaen? Koning verzocht de Kamer hem in de toe komst blindelings vertrouwen te blijven schenken, gelijk zij dat altijd gedaan heeft Ik zal er geen misbruik van maken, zeide de Koning dank zij de nauwe band tusschen den Koning eu de wetgevende macht zullen wij dingen tot stand kunnen brengen waar over thans niet uitvoeiiger gesproken kan worden, maar waarvan het volk eerst later de strekking zal begrijpen. Het herlevend Polen. Het Poolsche „gevaar" schijnt wederom toe te nemen. De eerste burgemeester van de stad Kattowitz schetst den tegenwoordigen stand van zaken iu de volgende woorden: Wie den toestand gekend heeft, zooals die 20 jaar geleden nog was, en nu de tegenwoor dige omstandigheden nagaat, zal schrikken van de verandering die in zoo korten lijd heeft plaats gehad. Toen was voor de Opper Silezisch arbei ders „Pollak" een scheldwoord, dal niet kalm werd opgenomen. De bewoners van Opper Silezie voelden zich iu alles Duitschers n wilden geen Polen zijn; op straat hoorde meu slechts weinige Slavische woorden zelfs de :iuderen van Poolschsprekende lieden, uit de dorpen kwamen, trachtten zoo goed en zooveel mogelijk Duitsch te spreken uithangborden met Poolsche opschriften bestonden niet en aan de oprichting van Poolsche vereenigingen dacht niemand, Door den toevloed van agitators eu door hun propaganda en agitatie zijn die toestanden nu geheel veranderd. Vele kleine inlandsche handwerkers voelen zich Polen eu zijn beleedigd, als men hen als Duitscheis aanspreekt; op straat hoort men zelfs goed gekleede menscheu Poolsch spreken de kinderen spreken thuis en onder het spelen Poolsch de uithangborden hebben dikwijls een tweetalig opschrift. Door de gunstige ligging schijnt Kattowitz het hoofdkwartier der Poolsche beweging te zuilen worden. Zij heeft in de laatste jaren twee couranten, vier vereenigingen en een bank in het leven geroepen en wil nu een Poolsche kiesvereeniging voor geheel Opper- Silezië stichten. Een telegram uit Melilla meldt dat daar een Marokkaau uit Fes is aangekomen met geruststellende tijdingen. De Kabylen in de buurt vau Melilla hielden zich kalm, huu sjeiks leggen een goede gezindheid jegens Spanje aan den dag. De Temps verneemt nog uit Tandzjer dat de opstandelingen in het geheel 12 kanounen hebben buitgemaakt en dat het gebied van den opstand zich van Moeloeja tot 30 KM. van Fes uitstrekt. De Sultan heeft bevolen troepen samen le trekken om een nieuwen opmarsch te beginnen. De ontevredenheid tegen den Sultan zou nog toe zijn genomeD, tengevolge van het heffen van nieuwe belastingen. Deze laatste bewering lijkt in strijd met de geruststellende berichten. Maar misschien bedoelen de optimistische bericht gevers, dat meu goede moed heeft, dat de Sultan machtig genoeg zal zijn om den opstand te dempen. Al deze vragen doorkruisen het brein van den ontstelden president. Intusschen is de vreemde ling, die natuurlijk niemand anders is dan Ernst Willburg, achter den zetel van den notaris ge treden, waar hij zich snel bukt. «Pardonneer me, mijnheer de notaris," zegt hij koud, doch hoffelijk, «toen u het door den over leden dicteerde testament tusschen de onbeschre ven aktepapieren schoof, viel deze brief uit uw tukken op den vloer. Veroorloof mij'hij leest het opschrift: Aan vrouwe Alma van Wol- lingen, echtgenoote van den jongen W. van Wollingen," «Ah, deze brief kan voor het verdere onderzoek zeker van groote waarde zijn Een luide gil weerklinkt. 't Is Hilda, die dezen slaakt. Zij was, doof voor alles, wat er in de kamer voorviel, neerge knield, naast hel lijk van haar oom, dien men zacht op het tapijt had nedergelegd. Nog eens stoot ze eeu gil uit, terwijl ze ze nuwschokkend roept «Dokter, dokter, kom toch vlug hier I Mijn oom is nog niet dood hij beweegt nog zijn oogen hij kijkt mij aan 1 O, mijn God I hij kan zich niet bewogen. het was zeker een beroerte, die h^m met alge- heele lamheid heeft geslagen De geneesheer buigt zich over den herleefden doode «Het is, zooals de dame zegt," bevestigt hij na eenige oogenblikken. Hij gelast nu den verlamde op te heffen en in zijn stoel te plaatsen. Daar zit dan de arme man, totaal met lamheid geslagen, hij is als 't ware levend-doodalleen zijn oogen verraden, dat er leven in hem is. En of die verlamming nog gedeeltelijk genezen zal, kan de arts dezelfde, die voor weiüige minu ten den ouden heer nog voor dood hield niet zeggen. Alle aanwezigen moeten de kamer verlaten, want de zieke moet ontkleed worden, opdat de dokter hem onderzoeken kan. Weenend staat Hilda aan de zijde van haar ongelukkigen oom. Zij kust hem de levenlooze handenzij kust zijn koude, stramme wangen, waarlangs de tranen om harentwille vloeien. Dan rukt zij zich lo9 van dit «levende lijk,' zuouls het Ge dokter noemde. Ook Ernst Will burg verwijdert zich. Niemand, zelfs niet de president, let op hem. En na eenige oogenblikken De Engelsche bladen hebben lange tele^ grammen over de plechtige proclamatie op de Durbar te Dehli. De afkondiging der kroning vau den Ko ning en Keizer had plaats op dezelfde plek waar Lord Lyttelton indertijd het Indische Keizerrijk proclameerde. Uren achtereen had een stroom van toeschouwers zich daarheen gericht. In de onmiddellijke nabijheid der estrade bevonden zich, toen de plechtigheid een aanvang nam, de Indische vorsten eD de voornaamste leden der Britsch—Indische ambtenaarswereld. De kleurrijke kleedij en schitterende ju.veelen der Indiërs vormden met de Europeesche uniformen en toiletten een luistterrijk geheel. Onder de kroningsvlag die midden op het veld geheschen was, was de eerewacht100 man van Gordon's hoog landers, opgesteld daarbij de muziekcorpsen der Engelsche en Indische regimenten wel 2000 instrumenten. Buiten het plein, zoo ver als het oog reikte troepen en nog eens troepen, 40,000 soldaten infanterie, cavalerie en artillerie, onder bevel van lord Kitchener die de komst afwachtten van den stoet van den onderkoning. Toen alle aanzienlijke gasten reeds bijeen waren, verscheen ook nog een kleine groep grijsaards, Europeanen en Indiërs, van wie er soms met moeite voortstrompelden het waren de oudgedien den uit de Indische oorlogen, nu bijna een halve eeuw geleden. Alle aanwezigen begroet ten hen door op, te staan. Ont kwart over twaalven verscheen de hertog van Connaught in een open rijtuig, met een escorte van lancters. Nauwelijks had de hertog de estrade beklommen of men zag den stoet van Lord Curzon naderen eerst een regiment dragonders, vervolgens de Indische lijfwacht van den onderkoning waarvan alle leden tot Indische vorstenge slachten behooren, dan het rijks-cadettencorps, jongere zoons uit prinselijke families, in hun schitterende uniform vaa blauw, wit en goud. Naast het rijtuig van den onderkon ug reed maharadja Pertab Sing Eidar, op een prach tigen zwarten strijdhengst, De galakoets van den onderko iug, rnet vier prachtige paarden bespannen, werd voorafgegaan door pikeurs in uniformen van scharlaken met goud, Op het oogenblik dal de onderkoning de trappen der estrade beklom, weerklonk het eerste kanonschot vau het koninklijke salvo terwijl de standaard van den ouderkoning boven den middelsten koepel geheschen werd. Lord Curzon nam plaats op een verzilverden met goud belegden troon. De zetel van den hertog van Connaught stond iets lager dan die van 's Keiz rs vertegenwoordiger. De mise—en—scène was daarmede afgc— loopen. Het moei een schouwspel van onver gelijkelijke pracht geweest ziju. Nn kwam de secretaris van buitenlandsche zaken den onderkoning verlof vragen om de durbar geopend te verklaren. Het teeken werd gegeven tromgeroffel en trompetge schal vei kondigde de komst van den heraut, majoor Maxwell, die met een stentoistem de proclamatie vooTas, De heraut, opeen gitzwart paard gezeten en in een schitterende uniform droeg een ebbeuhouten staf met zilveren kroon in de hand. Een trommelslager en twaalf trompetters volgden hem. Na de lezing van de proclamatie speelden de kapellen het volkslied, alle aanwezigen stonden op. Het salvo van 101 kauonschoten weerklonk is het stil doodstil in de ziekenkamer, waar de kunst wellicht niets meer vermag dan een ongelukkig leven te rekken. VIJFDE HOOFDSTUK. Oude Herinneringen. Hilda is naar haar kamer gegaan. Stil, ineen edoken van droefheid en smart zit ze daar. Zuchtend drukt zij de handen op haar bang kloppend hart. Als een snel opkomend onweer in de lente is het over huar gekomen, dit ongeluk. Nog vóór eenige uren had het leven haar zoo schoon toegeschenen wel dreigde haar des presidents huwelijksaauvrage maar och de jeugd weet spoedig te vergeten en bovendien, haar oom er. voogd was dan toch altijd nog daar, om dit uiterste te verhinderen maar nu En dan die onthullingen van den heer Will burg! die ontzettende scène in de ziekenka mer een huivering overvalt haar bij de ge dachte er aan. Wat moet er van haar worden, nu de eenige, die haar liefheeft en steeds over haar als een vader heeft gewaakt, van haar is weggenomen I 't Is waar, hij leeft nog wel, doch is dit leven niet zoo goed als de dood de arme ver lamde Alleeu, geheel alleen staat ze nu op een vul kaan echter, de laat9te groeten hare moeder klinken vertroostend tusschen deze weemoedige stemming door. Zij treedt met loome schreden aan het venster, schuift het raam op en ademt defrisscha avondlucht in, die bezwangend is met den geur van resida's en andere welriekende bloemen. Haar dweeperige oogeu glijden vol weemoed over het park en den eenzamen landweg in de verte. De maan schudt aarzelend haar wolkermas ker of als durfde ze geen blik te werpen op dat droeve schepseltje aan het venster. Stil, weldadig stil is het, nu de avond zich over de aarde heeft uitgestrekt de koele en langs de gelederen der infanteristen koer ierde het geweervuur. De muziek speelden marschen en daarna weder het volkslied. Toen kwam er stilte, de trompetters bliezen een fanfare en de onderkoning stond op om een toespraak voor te lezen. Daarop gaf de heraut, door het oplichten van zijn helmhoed, het sein tot een gejuich, waarbij zich de don derende hoera's voegden van de tienduizenden buiten het plein. Het eerste gedeelte der plechtigheid was daarmede afgeloopen. Vervolgens delifieerden negentig Inlandsche vorsten voor den onderkoning en den hertog van Connaught en met hetzelfde ceremonieel als bij de opening werd dc durbar gesloten verklaard, waarop Lord en Lady Curzon het eerst vertrokken. WAALWIJK. Concert te geven door de Harmonie /,1'Es- pérance* op Maandag 5 Januari 1903, iu de zaal van den lieer C. Van der Werff, met optreding van de Heeren Solser en Hesae de zoo gunstig bekende Humoristen. Aanvang ten half acht ure. Zie Programma's. KAATSHEUVEL. Groot Concert ten voordeele der Armen, te geven door het muziekgezelschap yEupho- nia", Kaatsheuvel, op Zondag 4 en Dins dag 6 Januari 1993, in de zaal der ver- eeniging. Aanvang 's avonds 6 uur. (Zie programma's.) WAALWIJK 3 Jan 1903 Benoeming. De heer A. J. Gerris te Waalwijk is bp- r.oernd tot deurwaarder bij 't kantongerecht alhier. Ons jubilé. Wij voelen ons gedrongen een hartelijk woord "an dank te richten aan de talrijken, die ons bij bet 25jarig bestaan van ons blad, zulke hartelijke blijken van belang stelling gaven. De verzekering hunnerzijds dat zij bij voortduring ons blad met raad «n daad zullen blijven bijstaan, voortdurend hunnen machtigen steun en medewerking zullen blijven verleenen, zal ons aanzetten om te doen wat wij kunnen, ons blad zoo belangrijk mogelijk te doen zijn. Ook aan hen, die ons hun dank deden toekomen voor onze feestuitgave, die naar 't geen wij daarvan van verschillende zijden mochten vernemen, zeer in den smaak viel, onzen dank, alsook aan onze pers-col lega's voor hunne hartelijke felicitaties bij deze heugelijke gebeurtenis. Blijft allen ons steunen, dan beloven wij alles in 't werk te zullen stellen, dat èu voor abonné's, èn voor adverteerders yDe Echo" blijft het blad, de Waalwijksehe en Langstraatsche Courant. lucht, die Hilda's verhit aangezicht verfrischt en haar weelderige lokken spelend op haar voor hoofd beweegt, doet goed na al deze schokkende beroeringen. Nu eens zacht klagend, dan luid jubelend klikt der nachtegaleulied en de boomen strekken als zoovele schimmen hun takken naar den he mel nit, waar de trooster woont van alle onge lukkigen. Hilda ziet op naar den sterrenhemel, vanwaar pu de maau vrij haar zilveren licht ver spreidt. Zacht fluistert de verlatene voor zich heen. «Gij oude menschenbespieder daar boven 1 Met uw eeuwig bleek, koud en toch lachend aangezicht 1 - Gij ziet al de dwaasheden der menschen, ook hun verlangens en lacht. O, maan, wat is reeds in uw zacht, doch soms' verraderlijk licht ufgespeeld. Daar hoort zij in de verte stemmen op den landweg do tonen komen nader en nader. Het is een lied, tweestemmig gezongen, door ougcschoolde kelen, doch uit volle borst en met natuurlijk gevoel: «Komt gij in het verre vaderland weer, Dun groet u liefde keer op keer; Zegt, 'k heb vaak in stillen nacht Lang en innig aan u gedacht. Daarom hei' sa sa I met lu9t En spoed naar vaderlandsche kust!' Thans ziju de zangers bijna onder liet venster van Hilda gekomen, zij gaan den landweg langs naar de dorpsherberg «In de roode ster.' Het zijn handwerkslieden. Voorzeker vermoeden zij niet, dat hun eenvoudig gezang een stillen traan van weemoed heeft ontlokt aan het oog van een hooggeboren jonkvrouw. Gedragen door een zachte, de ziel behecr- schende stemming is Hilda ontvankelijk voor elke aandoening; vandaar haar ontroering door dit eenvoudig lied. Haar geest is los vaD 't concrete en zweeft op der lente aroma over het schoone avondlandschap Daar wordt zij plotseling onaangenaam tot zich zelve teruggebracht door de tonen van den post hoorn. «Ah extrapost I' zegt ze onwillekeurig en.... nieuwsgierig als alle hvadochtera buigt ze zich een weinig voorover naar buiten. Tentoonstelling. Het programma voor den wedstrijd in het vervaardigen van schoenwerk, waaraan alle schoenmakersknechts kunnen deelnemen en welke wedstrijd verbonden is en gehouden wordt gedurende de a.s. tentoonstelling is vastgesteld. Ook de bepalingen voor de leerlingen van teek en scholen die meedingen in den voor hen uitgeschreven wedstrijd ziju iu bewerking Een en ander zal met de algemeene be palingen binnen een veertiental dagen bekend gemaakt en verzonden worden Genoegzaam blijkt dus dat ijverig wordt voort gewerkt op verschillend gebied en dut vooral vakkennis, vak- onderwijs en ambitie bij leerlingen werkman niet uit 't oog worden verloren. 4 Leobond. Verleden week had de voorgeschreven Bestuurs-vergadering plaats van den Leobond. l)e kas werd nagezien en in orde bevonden wat meer zegt, ondanks de vele zieken, die in dit jaargetijde zich aanmelden, was de toestand der kas bevredigend te noemen. De gewone uitkeeringen der laatste drie maanden bereikten de som van f 350, waar van voor de maand December alléén bet grootste gedeelte werd uitgekeerd. Het grootste bewijs dat het groote nut dezer Vereeniging door het werkvolk meer en meer wordt begrepen is wel hierin gelegen dat de laatste drie maanden zich wederom ongeveer 100 leden hebben aangemeld. l'ausfccstcn. Dc Noordbrabautsche l'o^t van l dezs is reeds in staat gesteld 't volgende te melden Naar ons wordt medegedeeld is do ffZ.Kerw. Heer Pastoor Sprangers „Bestuur van //Geloof en „Wetensol' verzoek gericht op te treden als voi' //Comité voor de te vieren Pausfeeste Iu hoeverre dit bericht de juiste wa weergeeft, kunnen we niet zeggen m weten we dat bij het grootste gedèelu; der leden van 't bestuur van genoemde vereeni ging van een dusdanig verzoek aan hen gericht tot dusver absoluut niets bekend is, thans, nu genoemd blad reeds in staat was zulks aan 't publiek mee te deelen. Gezondheidscommissie. Naar wij vernemen is benoemd tot se cretaris der gezondheidscommissie alhier op eene jaarwedde van f790, de heet Smeele architect te Kaatsheuvel. Jaarmarkten te Waalwijk. In 1903 zullen te Waalwijk de volgende Jaarmarkten worden gehouden Den len Vrijdag in Januari 2 Januari Den len Donderdag iu Februari 5 Februari Den len Donderdag in Maart 5 Maart Den len Donderdag in April 2 April Den 3en Donderdag in April 16 April Den len Donderdag in Mei 7 Mei Den len Donderdag in JuDi 4 Juni Den len Donderdag in Juli 2 Juli Een zilveren straal der maan beschijnt juist haar lief gelaat, als de postkoets, een soort van victoria-rijtuig, over de straat komt aangereden. Met een zachten uitroep van verrassing trekt ze zich iu het volgende oogenblik snel terug achter de overgordijnen voor het raam «Wilhelm Kaiser Emmy's neef,» zegt ze verbaasd. Intusschen is liet rijtuig naderbij gekomen er zitten twee heeren in, frissche jeugdige gestal ten het gelaat van den eeDe teekent eeoige bloedige duels. Zijn studenlenmuts staat nonchalant op zijn zwierbol, terwijl hij trotsch de kleuren zijner academie draagt. z,ij spreken eenige woorden met den postillon. Deze doet zijn paard stappen en brengt wederom de«i post hoorn aan de lippen, om met een schalL nden toon een liedje te begeleiden, dat beide h peren vroolijk en lustig aanheffen: «In 't hotel «De Groene Krans,' Daar moet een dorstige zijn, Er zat een wandelaar in Al bij den koelen, koelen wijn Hilda buigt zich onwillekeurig wederom een weinig naar voren. «Ahl' roept de eene student -lt, koet- ;r I' Lied en begeleiding zwijgen. «Een ontmoeting met Prinses Maneschijn Wilhelm deze streek schijnt toch romantisch^ te zijn dan ik dacht." - r „Stil Otto 1' De andere legt snel zijn ha op den arm des sprekers. «Dat is Hilda frei van Wollingen, wil ik zeggen." ZijD jeugd, schoon gelaat is hoog gekleurd. «Baron .vat Wollingen is mijnbezitter, evenals je papa, ei mijn oom een zijnor hoofdopzichters. Gij be grijpt dus, dat ook freule van Wollingen aan spraak maakt op mijn achting en eerbied.' «Pardon volkumen begrepen ook nog heel wut anders, mijn arme jongen I (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 3