öüitenland. DE INFLUENZA. Duitschland. Venezuela. BINNENLAND pezen als legerliervormer en stadsgouverneur. President Castro van Venezuela, die in elk geval deze verdienste of wil inen liever deugd heeft, dat hij niet baDg is voor zijn eigen hachje, heeft met verontwaardiging tegengesproken, die hem toegedichte plannen tot terugtreding als een gevolg van de op eenstapeling der moeielijkheden gebrek aan geld, gebrek aan oorlogsmateriaal, gebrek aan vertrouwen, pressie van den kant der mogendheden euz. enz. hij zal noch terugtreden als president noch toegeven aan deu; drang der omstandigheden doch rekent cr integendeel op, dat hij den opstand spoedig de baas za! wezen zonder vreemde hulp. Dal dej president aanblijft, ondanks alles kan zijn, doch da t hij zoo maar een twee, drie, den opstand zal onderdrukken, is minstens genomen onwaarschijnlijk de gezant der Urne te Caracas, Bowen heeft aan zijn regeering gemeld, dat de opstandelingen de overhand krijgen en dat zij goed gewapend zijn en voortreffelijk verzorgd worden, terwijl de troepen van Castro in dcerniswek enden toestand verkeeren. Mocht Castro komen te vallen, dan zou de regeling der moeilijkheden in een nieuwe fase treden. Ondertusschen is uit Caracas gemeld De financieele paniek, ontstaan tengevolge van de onmacht der Venezolaansche Bank om haar biljetten in te wisselen, is thans veel verminderd tengevolge van het besluit der voornaamste handelaren te Caracas, La- guayra, Valencia en Puerto—Cabella om biljetten in betaling aan te nemen. Maandag waren alle afrekeningen gestaakt. Bij Guatire brachten de regeeringstroepen een nederlaag toe aan ongeveer 1500 op standelingen onder Ramos en Penalosa, die in de richting van Caracas oprukteD. Zaterdag hebben de Duitsrhers te Puerto- Cabello eeu vijftiental Venezolaansche zeil schepen vermeesterd, naar de commaudant gemeld heeft naar Berlijn. Ilct drama tc Dresden. Van zeer bevoegde en bij uitstek goec ingelichte zijde verneemt het Centrum omtrent het hofschandaal te Dresden het volgende De geheele geschiedenis der vlucht van d« Saksische kroonprinses Louise met den gouverneur harer kinderen, den Brusselaar Giron, is een eenvoudige echtbreuk historie en wel ir. haar meest immoreelen vorm, zonder een zweem van idealisme. Voor ruim vijf jaren was ik in Dresden en 1 i ik de gelegenheid, een intieme der Koningin te spreken. Zij ver- luü'i'-l -ij van diepe droefheid der koningin o et t karakter der prinses Louise, die door haar ongeloof en haar wilde exentri- ci1 'i n velen tol ergernis was. staaltje: De politie had het fietsen m' ige hoofdstraten van Dresden ver holen. ''rinses Louise wist niets beters te doen dan juist die straten voor haar fiets tochten te kiezen en een paar politieagenten omver te rijden. Haar geliefkoosde lectuur was Zola. Haar man, de tegenwoordige kroonprins, verbood haar die lectuur, een bewijs der ondragelijke tiranie over haar uitgeoefend, jammert de Parijsche boulevard-pers. Nietsche bewondert zij. Zijn Ueber- mensch-princiepen trachtte zij in zich te incarneeren. Zij is er wonderwel in ge slaagd. Haar tegenwoordig gedrag komt het Uebermensch-ideaal zeer nabij. Ik zeide, dat de treurige geschiedenis barer vlucht een banale echtbreuk-historie is, maar in haar meest immoreelen vorm. Wat haar gedrag eene ware infaraie doet worden, en niet de zwakheid van een oogenblik, maar haar verdorvenheid op de akeligste wijze openbaart is de wijze waarop zij alle natuurlijke schaamtegevoel, haar eer en die harer familie te grabbelen gooit aan de /Tribune de Genève" der Parijsche bladen de „Echo de Paris" cn de Matin" en tutti quauti. Hel is waarlijk ougeloofelijk en allerwal- gelijkst, hoe zij zelf, of de losbol Giron, onder hot knabbelen van bonbons de re porters inwijdt in de intiemste aangelegen heden, haar huwelijk betreffend, haren man van wieu Giron getuigt dat hij zedelijk on berispelijk is; op de laagste wijze als een imbecile bespot, hoe Giron in haar tegen woordigheid met een cynisme, waarvoor men geen woorden kenf, schertst over de treurige verhoudingen die ontstaan zijn, ook met de oog op de in Mei te verwachten gebeurte nis. lieden nog zag ik een reporter van e«n blad uit Leipzig, die evenals zijn andere collega's de prinses geïnterviewd had te Geneve. Ze had geheel gemoedelijk met hem zitten spreken over haar echtbreuk, het schandaal daaruit gevolgd, de droefheid harer familie, maar besloot zij, wat wilt ge ik houd nu eenmaal van hem. J'allais jusqu'aux pires indiscretions, zegt de reporter van de „Echo de Paris" en hij kreeg ant woord. Men vraagt bij zulke infamieën at of men hier niet een geval voor zich heeft, dat door de psyciatrie als moral insanity wordf aangegeven. Haar broeder, de ex-aartshertog Leopold, die haar bij hare vlucht uit Salzburg be hulpzaam was, en in gezelschap van een actrice thans te Montreux zicli ophoudt, was sinds lang in de Oostenrijksche kringen nis ecj: immoreel sujet bekend. De galante vvonturen waarvoor hij tot 6 maal toe door I?' Frars To.-cf gestraft, nsar andere steden verplaatst en ten laatste naar het buitenland verbannen werd, zijn van dien aard, dat zij in fatsoenlijke kringen niet verhaald kunnen worden. Dat blijkens de' geheele Fransche en een groot deel der Duitsche liberale pers, van de Jlollandsche weet ik minder, twee zoo diep gezonken personen als prinses Louise en haren broeder aartshertog Leopold niet alleen in bescherming hebben kunnen en durven nemen, maar ook tot romanhelden omscheppen, hun hoogheid van karakter en beschaving kunnen toejubelende twee katholieke vorstenfamilies van Saksen en Toscane, waar de beginselen van godsdienst en zedelijkheid hoog worden gehouden, met ploertige insinuaties verguizen en dat het schandaal-lievend publiek dat alles gedoogt en nawauwelt dat geeft een diep treurigen blik op de ontzedelijking der maatschappij. Verschillende bladen hebben den kroon prins vau Saksen allen schuld gegeven van de vlucht zijner gemalin, en hem als een bekrompen wellusteling voorgestel^. Thans heeft prinses Louise zelve dezen laster zoo duidelijk mogelijk weersproken, in een interview dat zij den direkteur der Chemnitzer Zietung Hf. Richter toestond. Dat interview draagt klaarblijkelijk alle teekenen van authenticiteit, en schijnt te bewijzen dat dc ongelukkige verdwaalde vrouw tot betere gevoelens terugkeert. Richter geeft het gesprek aldus weer „l)e Prinses reikte mij de hand en zeide „Wees welkomik dank u dat gij van Saksen gekomen zijt om de waarheid te vernemen. Ik zal u de volle waarheid zeggen. Ik weet dat ik op u vertrouwen kan. „Gij zijt de eerste persoon die ik ontvang." „De Prinses verklaarde mij vervolgens dat het verschil van karakter tusschen haar en haren echtgenoot en haar heftige lietde voor Giron de eenige beweegredenen waren harer reis met alle reeds bekende détails. Zij gelooft aan de mogelijkheid der nietig verklaring van haar huwelijk. Zij zeide mij nog dat zij geen enkele ernstige grief had tegen haar echtgenoot, en dat men al het hem verweten kwaad moest tegenspreken. „Ik wees de prinses, zegt Richter, op al 'e ellende en ontgoocheling die haar wachten in haar leven ver van hare kinderen, van hare nationale omgeving, van haar land, ver van haar plicht. „Ik heb alles voorzien, antwoordde de prinses. Ik sla geen enkele verantwoorde lijkheid af". „Ik alleen ben schuldig". De Nederlandsche consul wist verlof te verkrijgen dat de Nederlandsche mailboot den Nederlandscheu minister resident met zieken aan boord nam. De douaneu worden afge— duikt en de tolkantoren gesloten. Honder den werkloozen loopen in La Gjyara rond. Men vreest voor ongeregeldheden. Toen het stoomschip „Prins Willem V" van den »Koninklijk Westindischen Maildienst te Amsterdam, La Guyara aandeed, zonden de autoriteiten de voor Europa bestemde mails in een boötje uit, dat door den En— gelschen kruiser werd aangehouden. De post beambten verklaren dat ondanks hun pro testen, de postzakken aan boord van den kruiser geopend werden. WAALWIJK 7 Jan. 1903. Tentoonstelling. De aflevering Januari 1903, van het tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid onder bescherming van H. M. de Koningin- goeder en Prins Hendrik) bevat over onze tentoonstelling 't volgende TENTOONSTELLINGEN IN 'T ZICHT. Na Parijs in 1900 scheen de publieke opinie van tentoonstellingen genoeg te heb- )en. Concert. Maandagavond gaf de harmonie „l'Espé- rance" haar eirste winterconcert met mede werking van de. gunstig bekende humoristen Solser en Hesse, in de zaal van den heer Chr. v. d. Werff, 't welk tamelijk was be zet. Wij böhoeven 't hier niet te verzwijgen, T is voldoende bckeud dat"] de harmonie FEspérance, eenmaal zoo geroemd als, een dei- beste der dilettauten-korpsen, als 't wa-e in kwijnenden toestand verkeert, maar dan moeten we ook zeggen, dat de uilvoering van Maandag ons is en velen zal zijn mee gevallen. De eerste nummers waren niet juist, doch 3 en 4, maar vooral de num mers na de pauze, door de harmonie ge geven, het gering aantal iustrumenten, (le 1 istige partij-verdeeling in aanmerking genomen, waren goed. Dat de ambitie bij verschillende werkende leden niet meer zoo groot is als vroeger is wei begrijpelijk, omdat ook de belang stelling van liet Waalwijks publiek ons inziens ook niet meer van dien aard is, want wil er ambitie zijn bij de werkende leden van eeu of ander gezelschap, dan moeten de uitvoeringen goed bezocht zijn, zoodal men ziet, dat de pogingeu worden ge waardeerd en gesteund. Steun en waardcering moet er zijn om de ambilie der leden aan te moedigen en ook het toetreden van jongelui te bevordeten om zoodoende in de toekomst het bloeieud voortbestaan der harmonie te waarborgen. Zou het nu nu niet mogelijk zijn saam te spannen om deze zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Een flink en krach tig bestuur is er, dus thans jongelui en ook zij die thans nog werkend lid zijn, onder bekwame leiding gevoerd tot de oude glorie. Jongelieden legt u dus toe op deze schoone uitspanning, de beoefening der muziek Waalwijk moet toch een paar flinke har- moniën hebben Wat de Humoristen aangaat die waren uitstekend, die deden u schudden van 't lacher., vooral de „kelner van Solser", en „het Gemeeuteraadslid" van Hesse. „Onze heden- daagsche dienstbode" en 'n „Pleizierreisje naar Berlijn duetten brachten de lachspieren aardig in beweging. Solser en Hessse hebben den goeden naam die ze op dit gebi?d hier evenals in geheel Holland hebben, ruimschoots gehandhaafd. 't Was een goed idee van 't bestuur ze le engageeren en naar we hopen niet voor deu laatsten maal. men had opgemerkt dat deze hem had ver gezeld en geassisteerd. De brigade-commandant der marechausse te's-IIertogeuboscli, nam maatregelen om P. te vinden, met het gevolg dat deze Maandag morgen te Eiudhoven is gearresteerd met nog ongeveer f 900 in zijn bezit. Omtrent de arrestatie van den vermoe- delijken dief wordt ons uit Eindhoven <re- meld In het café Michielse op de Markt al hier, bestelde Maandagavond een vreemde ling een diné. Daarna ging hij uit rijden, doch gaf vooraf den kastelein eene porte feuille met I 900 in bewaring. Inmiddels kwamen eenige bezoekers binnen, die mede deelden dat te Vucht f 1050 gestolen was. De rijkspolitie werd gewaarschuwd en do bewuste persoon, een bakker te Vucht, in arrest genomen. Spoedig bleek hij de da der van genoemden diefstal te zijn. Heden is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Handel in de Langstraat. Ofschoon de verzending van geperst hooi zich alleen bepaalt tot het binnen land sch verbruik, wijl voor 't buitenland thans weinig gekocht wordt, is de handel matig levendig. Naar stroo evenwel is veel vraag. De prijzen, zoowel voor hooi als stroo, zijn den laatsten tijd vast, doch willig. Best hooi geldt f 12 d f 13 tweede qual. f 9 h f 10, klaverhooi f 12.50 a f 13.50, wit stroo f 9 a f 10.50, geel f 7.50 h f 9 »er 500 K. G. F Bij ruimer aanbod gingen de exportvar kens omlaag. Besteedde men weken aan eeu tot 22 of 23 cent, nu geldt dit artikel hoogstens 21 cent, terwijl zware vette varkens tegen 23 cent worden omgezet. In aardappelen is weinig te doen nog. Blauwe gelden f J. 75 k f 2.50 en Zeeuwtjes f 2 h f 2.30 per H. L Boter en eieren dalend. zeer drukke opkomst der honoraire lec mag beloond worden Eeu steeds gezelliger gegons m drU ker gemompel ging er op de laatsle repe;, nes onder de fanfaristen rond over 1)> de bekende figuur der fanfare. Wat eij gebeuren stond! 't Zou weldra 25 h jaarkringen geleden zijn dat D i«s en geliefde Jaan in 't bu«velijksboo:je de 1 venszee bezeilden. En zie je, zoo'iets sti letjes laten voorbij sluipen, dat konden jongens niet hebben Daarvoor stond "Dr te hoog bij hen aangeschreven. Zoo oi als de fanfare was, zoo lang had Dries zj. rug toch getrouw tot leidsman en steun a de groote trom verstrekt, steeds trouw zijn post, de gedienstige geest vau alltu, w hij met de fanfare immer meer populair g, worden, dank zij mede den grooteu ern waarmee hij zijn gewichtige functie vervulr gesloten werd dan Dries en Jaan te verr* sen. De eerste bode kwam aandragen m een verbazend grooten, dikke malscheu kre temik, natuurrlijk door Jaan begroet m een paar poldersche ghoeoeoe ghoeoeoe de tweeae torschte een volle mand gevut (lesschen, de derde een kistje puike havanna enz. Een en ander scheen toch ruchtbaar zijn geworden, want pas was de dag da of heel de buurt van 't Zandpad wa°s }.'c tooid met vlaggen, die wapperden, wappèi den, als konden ze niet genoeg huu vreuiu aan Dries en Jaan uiteu. Houden we ors met onze wenschen a dien van een oolijken fanfarist Ni Dries, 't valt eiken dag zoo nie veur,"m 'k hoop toch, zóó nun keer of vijf te kon fillesteeren en aaltij meei deigenste dau Moord Brand. Maar Turiju en vooral Dusseldorf hebben sedert bewezen, dat zij nog altijd in den smaak vallen, vooral wanneer zij minder overweldigend zijn als de jongste wereld tentoonstelling. Voor het jaar 1903 vragen drie tentoon- s'ellingcn onze aandacht. De Groningsche, de Wualwijksche en de Grieksche. Op de Groningsche hebben wij in onze vorige nummers reeds gewezen. Die te Waalwijk beoogt verbetering in den toestand der schoen- en lederindustrie aldaar. Een ieder weet wat Waalwijk op dit ge bied van oudsher heeft gepraesteerd. Maar de tijden zijn thans minder gunstig. In plaats van dit te verbloemen of bij de pakkeu neer te zitten en te klagen, komt men er rond voor uit, dat er achteruitgang is, maar neemt men tevens het beste middel te baat om de industrie weder tot bloei te brengen dat middel is opwekking tot ver betering der productiewijze in eigen kring en tastbare reclame naar buiten. Men hoopt op de tentoonstelling, welke op een uitgestrekt terrein tegenover het station, in de laatste week van Angustus, zal worden gehouden, bijeen te brengen de nieuwste machines voor leerbewerking en een keur van leder en schoeisel. Later hopen wij er nog iets meer van mede te deelen. Het plan om een belangrijke tak van volkswelvaart, door een tentoon stelling er weer bovenop te helpen, ontmoet overal sympathie. Dinsdagmorgen te ruim 9 uur ontstond een begin van brand op den zolder van den meubelmaker V. aan den Hoek alhier. De bewoner was afwezig maar toch werd de brand spoidig door de buren ontdekt. On middellijk werd met een slang op de brand- kraan der waterleiding (welke wederom voor treffelijk werkte en eene prachtige inrich ting blijkt te zijn), het begin van brand gebluscht. Gekomen op de plaats waar de brand ontstaan was, ontdekte men een zware petroleumlucht en bleek eene partij krullen in petroleum te zijn gedrenkt. Hierdoor ontstond sterk vermoeden tegen V. Hij werd aangehouden en direct ten raadhuize door deu burgemeester aan een scherp ver hoor onderworpendaarna werd door de maréchaussée nogmaals een onderzoek in loco ingesteld en een cn ander in beslag genomen. 9 Hedenmorgen is V. naar 's-Bosch g3- transporteerd. Baldadig. Maandagavond teerde een gezelschap in 't café van H. W, in de stationstraatte - gen middernacht wilde eenige baldadigen binnentreden, maar de deur was gesloten toen geweigerd werd deze open te doen, trapten ze met groot geweld tegen deur en kozijnen, zoodat deze aanmerkelijk werden beschadigd. De daders werden toen door de feestvierenden eens flink op een harde manier onthaald. Van de zaafc is aangifte gedaan. «Recht door Zcc.c Zondagavond hield de doele „Recht door Zee" eene algeineene vergadering ter ver kiezing van eenige nieuwe bestuursleden. Het bestuur ia thans saamgesteld als volgt C. van Wijck President. G. Wagemakers Vice-president. J. van Gooi le commissaris. H. van Erp 2e P. Vrinte lc secretaris. Jan Groenen 2e P. de Groot le pijlmeester. W. van Hilst 2e J. de Leijer Tresaurier. Kerkbanken. Tot ons genoegen hebben we vernomen dat het maken der nieuwe banken in de kerk der oude parochie (St. Joannis) defini tief is gegund aan de gezamelijke Waal- wijksehe timmerlieden. Diefstul. Zondagavond, tegen middernacht onge veer, verliet een lieor, te Vucht woneude, een der café's aldaar. Den volgende mor gen miste hij eeue portefeuile met f 1U50 aan bankpapier, die den vorigen avond nog in zijn bezit er. door hem in het café vei- toond was. Bij het verlaten van het café was de heer R. achtervolgd door zekeren P., een niet te goeden naam slaand persoon, cn Maandagmorgen is Gerrit Konings, land bouwer te Raamsdonk, vermoord gevonden. Hij had messteken in de zijde en in het hoofd. De hersenen lagen bloot. De oorzaak van den moord kan nog u>'et met zekerheid worden vastgesteld, naar ir.en zegt is ruzie in eene herberg voorafgegaan. Desfmorgens te vijf uur is het lijk gevonden dicht bij de woning met messteken in hoofd en zij, zooals boven is gemeld. Wat er gebeurd is in den tijd, verstreken tusschen de ruzie in de herberg cn lief vinden van het lijk moet nog nader worden opgehelderd. Nadat het lijk Maandagmorgen te vijf uur was ontdekt, is de wachtmeester der inarechaussée A. v Driel gewaarschuwd, die terstond op onderzoek uitttrok, met den gemeenteveldwachter van Raarasdonksveev, Speetjes en den marechaussée Collard, Gevolg hiervar is geweest, dat zekere v. O. boerenarbeider tc Raam«donk, een wees jongen van ongevoer 23 jarigen leeftijd, in zijn huis is gearresteerd en door bovenge noemde politiebeamten, geholpen door den veldwachter van Raamsdonk Simons, naar liet arrestantenlokaal van de ma- recbaussée-kazerne te llaamsdonkveer, is overgebracht. De verslagene is een gehuwd man van omstreeks 40 jarigen leeftijd, en vader van 2 kinderen. De justitie was Maandag aanwezig. (Zie laatste berichten). De eerste Staatsmijn De vorige week werd het definitieve contract van koop en verkoop van de hoeve Terwinselen, toebehoord hebbende aan graaf d' Anserabourg te Brussel en benoodigd voor den aanleg der eerste Staatsmijn, geteekend. De Staat treedt hier door in het bezit van 157s H. A. grond, gelegen onder de gemeente Schaesberg (Limburg). De directie der Staatsmijnen is dadelijk begonnen het gekochte terrein af te palen en materialen aan tc voeren. Eerstdaags zal een begin worden gemaakt met de noodige grondomzetting en andere voorloopige werkzaamheden. Winkelbedienden. In het sociaal Weekblad wordt mede gedeeld dat een wetsontwerp in voorbereiding schijnt te zijn, voorschrijvende het verschaffen van zitplaatsen aan het bedienend personeel in winkels en magazijnen. Dr. Kuyper. De minister van Binnenl. Zaken dr. Kuyper, eeuigen tijd met verlof op reis gegaan. Drunen. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1902 1497 m. 1357 vr. tot. 2854. geboreu in 1902 38 m. 35 vr. tot. 73. vestiging 60 m. 47 vr. tot. 107. overleden 31 ra. 26 vr. tot. 57. vertrek 62 m. 71 vr. tot. 133. verschil tusschen de geheele vermeerdering en geheele vermindering bij 5 m. af 15 vr. tot. of 10. Werkelijke bevolking op 31 December 1902, 1502 m. 1342 vr. tot. 2835. Gesloten huwelijken in 1902, 17. Dussen, 6 Jan. Den leden der fanfare „Wilhelmiua" staat weder op 14 Jan. e. k. eeu gezelligen avond te wachten in de als dan te geven uitvoering. Naast een achtal schoone muzieknummers komen drie prach tige voordrachten op 't programma voor, waaronder het allernieuwste van De Winter Ondank is 't wereldsloon, dat alleen reeds een gang naar de zaal waa>d is. Dat de ijver (Lr actieve leden dooi een Toen voor een zeker aantal jaren de in fluenza als zoogenaamde „nieuwe ziekte) geheele familiën, ja, gansche dorpen ej steden tegelijk aantastte, zoodat haast ont baar velen gelijktijdig niezend en hoeste. rondliepen of te bed lagen, toen lachte uk aanvankelijk oin dit vreemde verschijnse Maar dit lachen maakte weldra plaats voi schrik en ontzetting, toen men bemerkt dat de ziekte reeds bij haar eersten aanvi tal van menschen ontijdig ten grave sleep en een nog grooter aantal achterliet in e> beklagenswaardigen staat, zóó diep ellendi dat er toch nog vaak een vroege dood o volgde. Het kan zijn, dat de influenza zich ij vele jaren niet vertoont, maar dan plotseling zonder dat men een goeden grond er voo kan vinden, hier of daar uitbreekt, waarni ze zich dan gewoonlijk met groote snelhei; over geheele landen verbreidt. Zij schijri te ontstaan uit bacillen, die zich bijzondel gemakkelijk met allerlei voorwerpen, mis schien ook met de lucht, verplaatsen. Heel zij eenmaal haar tocht aangevangen, dan i eigenlijk niemand meer volkomen veili ofschoon de vatbaarheid van den een ve grooter is dan die van den ander. Het verloop der ziekte is bij verschille. de personen ook zeer uiteenloopendli, regelmatigst is dit bij kinderen, omdat hu. organen nog niet ten deele versleten of be dorven, maar nog volkomen frisch zijn e staat om weerstand te bieden. Meeste begint de influenza bij kinderen met koud! rillingen, braken en vrij hoogc koorts D kleinen zijn mat, afkeerig van alles d: oogen zijn rood beloopen er is een weinijj hoest. Reeds na één tot drie dagen echt,ei vermindert de koorts en de kinderen zij: vrij spoedig weer gezond. Ook bij volwassenen begint de ellend soms plotseling met rillen, koorts, hoofdpij een onbehaaglijk gevoel in 't geheele lichaam een andermaal gaat het langzamer. Bij he blijft het echter gewoonlijk niet bij de ver schijnselen eener kortstondige vergiftiging maar er vertoonen zich zwaardere ziekte- teekenen van verschillenden aard. Men onderscheidt in hoofdzaak drie vot V* men De eerte is de nerveuse vorm, waarbi.' vooral het zenuwstelsel gestoord is. Hoofd pijn, erge duizelingen, zenuwpijnen in zee: verschillende licliaamsdeelen treden dan op de zieke is vaak zeer mat en buitengewoo dof van geest, zoodat hij soms (wat aa schrijver dezes nog pas overkwam) zijneige i naam niet meer geeft. De tweede vorm, dien men den catahrraj. len kan noemen, wordt gekenmerkt doo? roode oogen, zwaar niezen en voorhoofdpij De zieke is lieescb, hoest veel en bren nu eens veel, dan weer minder op. De derde vorm is kenbaar aan brakei gebrek aan eetlust, ingewandspijn en diar rheemen noeine dit den gastrischen vor Overgangen en gemengde vormen komen allerlei gedaanten voor. Het. meest kenmerkend voor de ware i fluenza zijn de zenuwstoringen. Hoeste. niezen, braken, ingewandspijn, diarrhee ko men ook wel zonder influenza op gelijlA wijze voor. Maar dat de zieken daarbij ze buitengewoon mat zijn en zich zoo naraq loos ellendig gevoelen, dat zij overal, ma hoofdzakelijk in de gewrichten, trekkend^ rukkende pijnen hebbeu, dat zij aan duizi lingen lijden, waardoor het gaan ouaange naam en het beklimmen van een trap vaarlijk wordt, dat alles vinden we aller bij de influenza. Wat we bij andere ziekt ook niet zooals bij deze aantreffen, is snelle wisseling der verschijnselen. Diarr' hoesten en niezteu b. v. kunnen snel oj den, dan spoedig weer verdwijnen, om schien kort daarna zicb ten tweedenro' vertoonen. Ook de koorts is nu een'r hoog, een kort oogenblik later were^ iaag. lu veibaud hiermee is ook i'ur

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2