Nummer- 8. Zondag 25 Januari 1903 26e .Jaargang. Tweede Blad Chronologisch Overzicht Vaktentoonstelling te Waalwijk, 111 Landbouw. BUITENLAND. Venezuela. BINNENLAND. m êfo&Qite UITVOERINGEN. f idi-gaaaFBqMB—WBFMMBW js.-ffgajjgwiS.' ILTJgL'jS 3 Cnnecrt te geven door de Liedertafel „Oefening baalt kunst" van Nieuwkuikeu Onsenoort, op Maandag 26 Januari 1903, ten huize van den lieer G. de Bont, Nieuwkuik. Aanvang 9 uur precies. (Zie programma s). van de voornaamste gebeurtenissen in onzen omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ous blad bestaat. III. 23 Feb. 1881. De heer Gribbeling wordt be noemd tot gemeente-geneesheer. 24 Feb. De beroemde baritonzanger Willem Deckers en de Compuiist Herman v. Bree verleenen hunne medewerking op het concert der Liedertafel. 7 Maart. De afdamming tot waterkeering in de Loonscbe duinen opgeworpen, breekt 'ten tweede male door- Bijna alle landerijen in bet Zuidoostelijk gedeelte onzer gemeente staan onder water. 23 Maart. Jhr. F J- J. Rijckenvorsel van Kessel te Nijmegen wordt benoemd tot ontvanger der directe belastingen alhier. id. Mr. Bablrnan richt in de zitting der Tweede Kamer de volgende vragen tot den Minister 1. Welke zijn de plannen van den Minister tot verbetering van den sedert jaren onhoudbaren toestand van het Noordoostelijk gedeelte van Noord- Brabant 2. Wil de regeering behulpzaam zijn tol wegruiming van liet zand, dat de gemeente Nieuwkuik voor langen tijd ongeschikt beeft gemaakt 3. Kan de regeering mededeelingen doen aangaande de enquête, die gelast is tot onderzoek van de handelingen van bet dijkbestuur van Stad en Lande van Ileusden en Altena. 19 April. De heer P. J. Gerris Jz. be noemd tot onderwijzer aan de openbare school alhier. id. De raad besluit bet schoolgebouw te vergrooten door verlenging. Burge meester v. d Klokken ijverde zeer voor het plaatsen eener verdieping op het gelouw. 27 April. De algeineeue watersnoodcommissie te V-Bosch heeft in de door den watersnood geteisterde gemeenten aan vergoeding uitgekeerd Ï00% voor het verdronken vee. f 35 voor zaaikoren per Hectare. Een billijke vergoeding voor bet verlies van veevoeder en poot aardappelen - go April. Bij koninklijk besluit is met ingang van 5 Mei benoemd tot burge meester te Druncu A. de Jong. 7 Mei. Mr. M. A. v. d. Acker vraagt eervol ontslag aan als schoolopziener in het arrondissement Waalwijk, id. Voor bet bedrag der geleden schade aan de huizen in Nieuwkuik zal ver goed worden eene schade van f37500. 14 Mei. De heer J. G. Ziegelaar, directeur der Nederl. fabriek van ledcrartikelen, te Baardwijk beeft op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig bekomen. In zijne plaats wordt benoemd de beer J. v. d. Bergh tot dusver com missaris. 21 Mei. Tot lid van bet Waterschapsbestuur van den binnenpolder van Waalwijk wordt met algemeene stemmen herkozen de heer Juds. Timmermans Wz. alhier, id. Eerste proefrit van den Stoomtram vau Tilburg tot Loonopzand. 1 Juni. De beer H. J. Libourel, burge- meester te Waspik, wordt benoemd in gelijke betrekking te Duiven. 4 Juni. Het rijk beeft besloten de kosten van bet voedpad aan de brug in den „Overlaat" geheel voor eigen rekening te nemen. 16 Juni. Mr. Babi man wordt met 1353 van de 1478 uitgebrachte stemmen herhozen tot lid van de Tweede Kamer 25 Juni. Jb. M. F. A. II. Verbeijen benoemd f tot schoolopziener in bet arrondissement Waalwijk. 29 Juni. Aanbesteding van den onderbouw eener doorlaalbrug ten behoeve van den spoorweg over den Baardwijkschen overlaat. Raming t 394000. Langste inschrijver J- A. v. d. Eerde Wz. te Boxtel'f362.700. id. Door den directeur der Noordbra- 'bantache Stoomtramwegmaatschappij te Tilburg is aan Gedep. Staten vergun ning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram op den provincialen weg van bet spoorstation 's-Boscb over Vlijmen, Nieuwkuik, Druncn, Baardwijk naaf Waalwijk in aansluiting met de eerlang te exploi- teeren lijn Tilburg-Waalwijk. 12 Juli. Feestelijke proefrit van deivstoom- traraweg Tilburg-Waalwijk. 16 Juli. Buitengewoon concert der Lieder tafel met medewerking der bceren Willem Deckers, bariton, J. Deckers Wz. en Herman J. v. Bree, compo nist. Eerste uitvoering der aan de Liedertafel opgedragen cantate „Kunst en Vriendschap" woorden van Walthe- rus van Ingen, muziek van ÜerinaD J. J. v. Bree. id. De heer J. v. d. Elzen, directeur der Noordbrabantscbe Stoomtramweg- maatschappij wordt door burgemeester Van der Klokken als beschermheer der harmonie l'Espérance geïnstalleerd. 25 Juli. Plechtige prijsuitdeeling, op de bovenzaal der erven A. N. v. Rial, aan de leerlingen onzer teekenschool. De teekeningen, welke in Utrecht ge keurd waren, werden op verzoek van den voorzitter der commissie, burge meester Van der Klokken, onizegeld. De prijzen waren toegekend als volgt Afd. Ilandteekenen .- Koppen naar pleister. Ie. prijs verg. zilv. med. aan x\ug. van Gooi te Waalwijk. 2e. prijs diploma aan Jos Dielman. Beelden naar plaat. Ie,, prijs zilv. med. aan Ca-rel Man- ders te Waalwijk 2e. prijs dipl. aan Jos Dielman te Waalwijk. Koppen naar plaat. 1. prijs. zilv. med. aan Daniël Bag- gerraau te Waalwijk. 2e. prijs zilv. med. aan Johan Gerris te Waalwijk. Ornamenten naar plaat. Ie., prijs zilv. med. aan Aug. v. d. Heijden te Waalwijk. 2e. prijs diploma aan J. van Hilst te Waalwijk. Afd. Bouwkund.ï. Trappen zonder model. Ie. prijs zil,r. med. aan S. van Loon te Waalwijk. 2e. prijs dipl. aan C. v. Olmen te Besoijen. Portiek of deur naar plaat le. prijs. zilv. med. aan W. Adri- aansen te Waalwijk. 2e. prijs dipl. aan Johan Gloudemans te Waalwijk. De eerste prijs in de le. afdeeling werd uitgereikt, op verzoek van den voorzitter door den heer A B, van Liesbout, den grondlegger en oud directeur der teekenschool, de overige prijzen door de heecen C. G. v. d. Heijden, wethouder, Dr. L. G. v. Heijst, lid van den gemeenteraad, Jud. Timmermans Wz. en J. W. v. Riel leden der teekenscbool-commissic. Nadat de prijzen aan de bekroonden waren overhandigd, hield de voorzitter, bur gemeester v. d. Klokken tot de leer lingen en de talrijke genoodigden en belangstellenden eene boeiende rede, waarin hij de groote waarde van bet teekenen schetste en een warme hulde bracht aan de leeraren der teekenschool en den genialen A. B. v. Lieshout. Een korte passage uit deze doorwrochte rede laten wij bier volgen „Onze scholen zijn goed, best, nood zakelijk, maar hij, die met banden „zijn brood moet verdienen, beeft meer „noodig dan lezen en schrijven. „In alle landen van Europa en „Amerika leeren de knapen tegenwoor dig teekenen als A. B. C. geen ooren, „neuzen of landschapjes, maar recht lijnig teekenen, teekenen naar de „natuur of naar fraai gevormde voor werpen. Hierdoor leeren zij zien, „opmerken, vergelijken, oordeelen, bet „schnone ondeischeiden van het minder „scboone. Daaidoor leeren zij oogen „en viugers oefenen en gebruiken en „inet veel meer gemak en smaak wer- „ken, wanneer zij later iets moeten „maken of namaken. Daardoor komt „ge tegelijk, zooals iedereen inoet „trachten, in bet bezit van een tweede „en algemeene taal, om in lijnen en „vormen uit te drukken, wat zich in „woorden alleen omslachtig en toch „niet zoo duidelijk laat omschrijven. „Door teekenen krijgt ge van liever lede tegenzin in bet leelijke en hart „voor betgeen wezenlijk schoon is e:: „wordt de weg gebaand, ook voor den „ambachtsman, om, zoo bij wil, e?n „welbetaald kunstenaar in zijn vak te „worden. In den namiddag maakten de leerlingen met de leeraars een uitstapje per tram naar Tilburg. f3 Augustus. De beer F. Kamp Az. be noemd tot burgemeester van Waspik. ook niet te lang Tot l Maart a.s. is slechts de gelegenheid open om zich als inzender op te. geven Gebruikt dien tijd om na te denken, waarin uw inzending zal bestaan en geef dan een en ander onmiddellijk op aan bet comité, op daartoe verkrijgbare inschrijvir.gsbiljetten. Als dc opgave na 1 Maart inkomt, wordt de inzending niet opgenomen in den c talogus en kan ter expositie geweigerd worden. Wij lezen in 't Vakblad voor de schoen makerij Het vorige hoofdstuk gaf eer. losse schets van den overgang der naar voorvaderlijken traut uitgeoefende schoenmakerij tot dc moderne, in velerlei categorieën gesplitste nijverheid. Uit bet grijs-eentonig, schijudoode, aan zijn plaats gebonden popje is gekropen de bonte, levenslustige, gevleugelde vlii.der, dm een levensstrijd beeft te aanvaarden, als waarvan bet popje zich geen voorstelling zou hebben kunnen vormen. En toch ligt het voor de bandzooveel verschil in samenstelling schept van zelf een groot verschil in behoeften. Dc behoeften onzer hedendaagsche schoen industrie en dat geldt voor vrijwel iedere categorie, vanaf grootfabrikant tot reparatie werk er zijn enorm veel talrijker eu uitgebreider dan die der schoenmakerij in vroeger dagen. De grootste behoefje is welzich op de hoogte te kunnen houJen van wat elders op gelijk gebied voorall, hetzij dit de grondstof, de wijze van ver werking, bet middel \au verwerking, de verpakking, de verzending of wat ook betreft. Een middel om in die behoefte te voorzien bieden in hoofdzaak de vakbladen, dc catalogussen van schoen machine- en fourniturenleveranciers, de etalages in groote steden en de tentoonstellingen, in T bijzonder de vaktentoonstellingen. Het organiseeren van een vaktentoon stelling is dus bet scheppen van een gelegenheid, waar ieder zijn kennis aangaande de vorderingen in bet vak kan vermeerderen waar men kennis maakt met verschillende tot dusver onbekende zaken waar men vergelijkingen trekken kan tusschen de gelijksoortige producten van diverse leveran ciers waar men eindelijk, in erkenning van de superioriteit zijner inzending, som* een beteren leverancier kan vinden dan men ooit bad. Dit lezende, zou men zeggen, dat alle voordeelen zijn aan den kant der bezoekers, terwijl de inzenders zulks doen voor bet pleizier van anderen. Niets i3 miader waar. Er zijn voor den vakman drie gewichtige redenen om op vaktentoonstellingen in te zenden. Dat is in de eerste plaats de reclame. Een inzending, klein of groot, verwerft een plaats in deu tentoonstellings catalogus, doet tijdens de tentoonstelling der. firmanaam over veler lippen gaan, eu wordt verder besproken in de vak- en nieuwsbladen. Honderden adreskaartjes worden aan de bezichtigers uitgereikt, die van wijd en zijd komende, bet adres naar alle oorden bekend doen worden. Tweedens bet aanknoopen van nieuwe relaties. In den regel komt een inzender op een tentoonstelling in aanraking en in gesprek met tallooze verbruikers van de producten, die bij exposeert, en niet zelden wordt op deze wijze menige beste klam gewonnen. Derdeusde kans op een onderscheiding. O, we weten wel, welk een teer punt dit is; boevelen juist hierdoor afkeerig zijn geworden van in te zenden, omdat de hoop zoo dikwijls moest keeren in teleurstelling, maar laat wijsheid en kalmte bier uitspraak doen. Vereerd te worden met een welverdiende onderscheiding is een onschatbaar voorrecht, waarop een ieder trotscb mag zijn, doch geen onderscheiding te ontvangen is daarom geen schande. De kans op een onderscheiding zal allen de krachten doen inspannen winnen in den wedstrijd kunnen slechts enkelen. Ziedaar dan de motieven, die iederen vakman moeten aanzetten om naar de Vaktentoonstelling te Waalwijk in te zenden, louter motieven van eigenbelang, waarbij nog te voegen zoude zijn een van meer algemeenen aard, n.l. deze, dat ieder er een eer in moet stellen, mede te werken om van onze leder- en schoenindustrie te Waalwijk een schitterend beeld te geven. Lezers, denkt hierover eens ernstig na Denkt aan de reclame, die op allerlei manieren van uwe inzending uitgaatdie blijft nawerken, jaren lang; denkt aan den stroom van nieuwe afnemersdenkt niet te veel over een onderscheiding en denkt Suikerbieten na groenbemesting. Zooals onze lezers genoegzaam weten, worden er in den laatstee lijd, zoowel op klei, als op zand, na vroege oogsten, als stoppelgewas, vlinderbloemige planten gezaaid, die, na vaak een zeer rijk beschot gemaakt te hebben groen worden ondergeplo. gd. Zaaitmen op het zand met dat doel gewoonlijk Lupine, op dc klei ziet men heel vaak voor de groenbemesting erwten, boonen en wikken gebruiken. Men verzamelt daardoor voor namelijk ifi den bodem een groote hoeveel heid humus en stikstof. Na zulk een gro.-.n- bemesting worden vaak suikerbieten ver bouwd. En daar men aan bet stoppelge was (de vlinderbloemigen in dit geval) een kali en phospborzuur bemesting geeft zoo worden de bieten daarna zonder deze mest- stoifen gezaaid soms geeft men de kali en het phosphorzuur aan de bieten zelf, doch, gesteld, dat bet eerste plaats heeft dan kan zich bet geval voor doen, dat de suiker bieten niet genoegzaam kali in den bodem voorradig vinden. Verschillende proeven in den laat sten tijd gedaan, wijzen er op, dat de kali der groenbemesting niet dadelijk opneembaar is. Hoor, wat daarover 1 rof. Schneidewind uit Halle op de vergadering der Duilsche Suikerindustrie, den 4en en 5en Juni 1902 gehouden, gezegd heeft. „Wannéér we de gemiddelde cijfers der in verschillende jaren genomen proeven bere kenen, zien we, dat, we voordeel hebben van een Kalibemesting naast een overigens ook g.dieel minerale bemesting (dus met Chili- salpeter eu superphosphaat b.v.) en na een groenbemesting. In bet eerste geval oogst ten we door de Kalibemesting 1700 K.G. bieten met 320 K.G. suiker en in bet laatste geval, dus bij de groenbemesting 5300 K.G. bieten en 1080 K.G. suiker meer per II. A. Als groenbemesliugsplanten hadden we een mengsel van erwten, boonen en wikken na vroegrijpe zomergerst uitge zaaid. Hierbij was de werking der Kalibe mesting, zooals de getallen leeren, veel hooier dan bij enkel minerale bemesting. Dus° moet de door de groenberaestingsplan- ten aan den grond onttrokken en de daarin opgespaarde hoeveelheid Kali voor de op— volgende bieten niet dadelijk opneembaar zijn. Volgens deze uitkomsten is dus een kalibemesting bij suikerbieten na een groen bemesting van zeer groote beteekenis, ook op betere grondsoorten." Tot zoover prol. Schneidewind. Wanneer onze landbouwers op deze zaak letten en de practijk deze proeven staaft, dan zal bet zeer zeker ook dc moeite loonen, na te gaan, in hoeverre zich dit geval ook bij audere vruchten na groenbemesting voordoet. Met andere woor den, bet is een zaak van bet hoogste ge wicht de kalibemesting te onderzoeken na groenbemesting in bet algemeen. Het is toch hoogstwaarschijnlijk, dat een Kalibe- raesting 'na een groenbemesting de waarde van eiken oogst in waarde aanmerkelijk doet toenemen. De uitkomsten der proeven in dezen geest genomen, zullen wij onze lezers niet onthouden. verontschuldigen door de op goede grondei berustende verklaring, dat van het fort ui de door den toestand alleszins geoorloofdi handelwijze vau de „Panther** is begroc door een granatenregen. Hoe bet zijn moge Duitschland dot precies alsof men in open staat van oorloi leefde tegenover Venezuela en te Washing ton de pnur-parlers, ter inleiding van dl scheidsrechteliike beslissing, met Bowen aij vertegenwoordiger van de Zuidamerikaanschj republiek, met reeds begonnen waren Hetzij het Amerikaansche departemei van buitenlandsche zaken al of niet hee doen aanhouden te Berlijn om nadere ver klaringen en toelichtingen Duitschlai zet de eenmaal aangenomen taktiek voort er wordt lustig op los gebombardeerd voc San Carlos en de resultaten zij i reeds va uiterst droevigen aard de vesting en ht dorp moeten ganschelijk vernield wezen e hoewel de bevolking gevlucht was, zol spoedig ab de beenen de stakkers dragef konden, telde men aan den avond Woensdag toch nog twaalf dooden en vijf tien gewonden. Over het. gevecht van toen wordt gemeld! De „Panther", „Vinetac en „Gazelle! bombardeerden San Carlos van lien u 's morgens tot twee uur 's middags. H schieten werd met woede volgehouden, doe onafgebroken beantwoordde hel lort het vuu hoewel het vreeselijke schade leed. Ee aantal schoten troffen de kust en richtte' veel schade aan." In den middag kon de „Panthei" tot o 5 kil. afstands van het fort San Carlos na deren. Het kanongedonder was ontzettenc Het scheen, of de kanonneerboot ternauwei nood 500 meter van het fort verwijderd waf Iedere minuut losten de kanonoen ee schot en het fort verdween achter de rook wo'ken, maar de Venezolaansche kanonnie antwoordden snel op het vuur vau h Duitsche vaartuig en wel met de grootst juistheid. In den namiddag ontstond er een ont ploffing, blijkbaar in het midden van he fort. Een gedeelte daarvau werd met er dikke rookwolk overdekt. Een aantal visscher. die in kano's uit het fort trachtten t ontsnappen, werden door de oorlogsschepe gevangengenomen. De rook, dien men waarnam, kwam, na; men zegt, van het do>p San Carlos, d; door de granaten in brand was gestoken. En gisteren werd het bombardemei hervat op de vesting San Carlos, terwijl htI zelfs heet, dat van de kust uit nog geantwoorl werd, zoodat de platschieting toch nog ni< zóó volkomen en beslist moet zijn gewees als men oordeelde, en na een korte inleidin (waarschijnlijk bij wijze van oefening oude terreinverkenning) was het kanongedondi om acht uur in den morgen van gistere Donderdag, weer even geweldig als Woensda zoodal men (als er ten minste nog lui genoe over waren om getroffen te worden) wé weer even tevredenstellende resultaten ge'na zal hebbeu als den voriger. dag, tot meerder eer en heerlijkheid van de Duitsche vlag Allerwegen weet men te vertellen vau hetgeen er is geschied aan de invaart van het Maracaïbo meer, morgen vóór een week reeds toen de „Panther", het Duitsche oorlogsschip, trachtte de doorvaart te for— ceeren en daarna, dezer dagen toen de „Pantht-tde „Vineta" eu de „Gazelle" uilgetrokken zijn om de vesting San Carlos met alle levende eu doode bezetting aan een tuch iging te onderwerpen /oor den geweldig.» durf, om tegenover een Duitsch oorlogsschip, dat op roof of zooiets uitging, een positie van verweer aan te nemen, doch... te Berlijn weet men r.og maar altijd van niets of juisterwat men weet, heeft men van hooren zeggen! Is dit nu aannemelijk of mag veronder steld, dat van de Spreeboorden uit onver wijld openbaarheid zou worden gegeven aan het gebeurde tot in alle bijzonderheden, als de handelwijze werkelijk den toets kon door staan als men zich niet te scharaeu had voor 'het verrichte en aB men de zaak kan WAALWIJK 24 Jan 1903. Tentoonstelling. Zooals wij Donderdagmorgen per bulleti hebben bekend gemaakt, beeft de Hoog Edelgestr. beer Commissaris der Koningi in Noordbrabant, Mr. A. E. J. Baron va Voorst tot Voorst, welwillend het bescheru heerschap aanvaard over de „Teutooustellin var. Schoen- en Lederindustrie en aanver wante artikelen te Waalwijk" in Augustus 1901 Evenals bij 't comité, zal ook in om gemeente en bij allen, die belangstellen don bloei der twee voorname industrië in den lande, deze heugelijke tijding m groote blijdschap zijn vernomen. Wij twijfelen niet of onder deze boog bescherming zal bet succes der tentuou stelling steeds grooter worden. Het aantal inschrijvingen neemt nn den dag toe, bet comité had eene dergelijl verwachting, zoowel wat schoen- en leder industrie, diversen, maar vooral tnacbint betreft, niet durven koesteren. Tot 1 Maart blijft de inschrijving ge opeud. Wij vestigen er de aandacht op dt het bureau der tentoonstelling is gevestig op de Markt, bij den beer Thijssen. Ingang en brievenbus afzonderlijk. Men gelieve bier alle brieven, berichte enz. op de tentoonstelling betrekking hebbe te bezorgen. Lezing. Dinsdag 3 Februari a. s. zal de ZeerEeri Zeergl. beer prof. J. Knaapen van de abc van Berne te Ileeswijk eene lezing houdt voor de leden buitengewone- en eereledel van Geloof en Wetenschap over „Kerkhis torie". Wij twijfelen niet of een grot aantal der leden zal tegenwoordig zijn, oj| deze interessante lezing te hooren.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5