LANDBOUW. FEUILLETON. BINNENLAND. EERSTE GEDEELTE. Een schokkende ontmoeting. teur raoefc z!jn, is reeds gezegd, maar goede stokers en een bekwaam fitter zijn eveneeus noodig. De wijze van exploiteeren der laatste jaren en de slechte financieele uitkomsten toonen aan, dat ook daarin wijziging moet komen. Een juiste boekhouding is eveneens een onmisbaar factor voor dat bedrijf en de grondslag voor een wettig en goed financieel 'beheer. Men moet dadelijk en steeds kunnen zien waar de winsten vandaan komen en de verliezen geleden worden. Uit de mij verstrekte staten, rekeningen en verslagen blijkt dat van een eigenlijke boekhouding voor de gasfabriek geen sprake is en dat de boekhouder van een debet en credit geen duidelijke voorstelling heelt. Voor dergelijke ondernemingen, onverschillig of die door een gemeente of maatschappij geexploiteerd worden, behoort eene boek houding overeenkomstig het wetboek van koophandel, de zoogenaamde dubbele boek houding. Daar slechts de eindcijfers van de inkomsten en uitgaven der gasfabriek in de gemeentebegrooting en rekening behoeven te worden opgenomen, bestaat daartegen geen wettelijk bezwaar en behoeft de ge meente-ontvanger voor die onderneming slechts als kassier beschouwd te worden. Wenschelijk is het, reeds nu voor een nauwkeurigen staat van inventaris te gaan zorgen, opdat voor 1903 een behoorlijke boekhouding kan worden aaugelegd. Beschouwen wij thans de financieele ge volgen va;i de voorgestelde reorganisatie en houden daarbij voor oogen, dat van de veronderstelling wordt uitgegaan, dan in het eerste maar zeker in het tweede jaar 300.000 M8 gas zal noodig zijn. Van de geproduceerde 300,000 Ms gas zijn af te trekken 15% ™or verlies, con densatie en fabrieksgebruik, derhalve 45000 M3. Het gas voor straatverlichting en gemeentegebouwen dient aan zelfkosten- den prijs geleverd te worden, waarvoor met 70 lantaarns 55000 M8 zal noodig zijn, zoodat 210.000 Ms gas ten verkoop over blijft. Aannemende dat de kolen f 90 per wagon vrij fabriek kosten, dat 28 Ms gas per 100 kilo kolen worden verkregen en 40 kilo cokes en 4 kilo teer van 100 kilo kolen ten verkoop overblijven, dat die aan de tegenwoordige prijzen zijn te verkoopen, dat 20% als daggas en 80% als lichtgas tegen 6 en 7 cent per M3 wordt verkocht, dan kunnen na aftrek van alle fabrieks- en ad ministratiekosten netto 2% ct. per M3 gas of f 5250 overblijven. Zoolang geen 210.000 M3 gas aan par ticulieren kunnen verkocht worden, is de fabrieksprijs hooger, daar de algemeene on kosten dan niet noemenswaardig dalen en dei halve de nettowinst minder, hetgeen in de eerste jaren vermoedelijk het geval kan zijn. Zonder de geleden verliezen bij het ka pitaal te schrijven, hetgeen behoorde te geschieden, heeft de fabriek eene schuld van f31500, makende met de thans noodige f 23:200 f 54600. Daar geen inschrijving geschiedt, noch reservefonds worden ge- creeerd, moet op eene aflossing in 25 jaren worden geteld en zal jaarlijks moeten afgelost f 2184, makende met 4% rente f4368. Zoo gerekend zou er (52504368) f 882 overblijven. Daar echter een deel der nettowinst gewoonlijk in vermeerdering der inventaris bestaal doordat niet alle fittings, kook toestellen en branders even courant blijven, wordt dat overschot niet steeds in baar geld beschikbaar. Bij de minste stijging der kolenprijzen, of daling van de prijzen der nevenproduc ten, of minder gasverkoop dan de geraamde hoeveelheid, ontstaat verlies voor de ge meentekas. Alvorens [J te adviseeren de voorgestelde reorganisatie en verbouwing der fabriek te doen bewerkstellen, moge hier nog voor een andere beschouwing van dien tak van t 11 mm m i-i aoB>* rij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (20) ZEVENDE HOOFDSTUK. Dc graaf weet nu heelemaal niet meer, hoe hij hel er mee heeft. Zij, die altijd zoo koud en afgemeten is, zij wil zijn ondergeschikte nis geleider diene? Deze eer dient Willburg toch op de juiste waarde te schatten. Moeilijk kan de oude heer deze snelle ver andering in de stemming zijner gemalin verkla ren immers vóór een kwartier ignoreerde zc bijna zichtbaar de tegenwoordigheid van den vreemdeling. „Ik dank je, dat ge zoo vriendelijk jegens mijnheer Willburg zijt 1* fluistert bij haar toe. „Wij hebben hem zoo zeer noodig o, zoo zeer 1* „Mijnheer Willburg, mag ik u verzoeken?" zegt nu de gravin. En, de glazen terrasdeur genaderd, maakt zij eer. uitnoodigende handbe weging. Zijt ge voor't diner weer uit KrooDsbad terug;» vraagt de graaf. Nora haalt haar sierlijk, rijk met brillanten ingelegd horloge voor den dag. llet is nu een uur om die uur rijden we want ik zal het rijtuig maar laten inspannen Weg van vier tot vijf kunnen we het concert in het kurhuis medemaken bestel het diner, als ik je verzoeken mag om half zeven.» Zij neemt afscheid van haar gemaal en gaat naar buiten, gevolgd door Willburg. Over een groote uitgestrektheid spreidt zich gemeentedienst, bet verschaffen van gas aan particulieren en voor straatverlichting, eene plaats zijn. Uw geachte Voorzitter deelde mij nog mede, dat een deel van den Gemeenteraad geneigd is van de exploitatie eener gas fabriek van gemeentewege af te zien en voor de behoefte aan gas concessie te ver- leenen. Tevens vernam ik van Z. E. A. dat de Watergasmaatschappij, systeem Dr. Kra- mers-Aarts, te kennen heeft gegeven op voor de gemeente Waalwijk aannemelijke voorwaarden in de behoefte aan gas te willen voorzien, indien voor een zeker aantal jaren concessie werd verleend. Voor dat de raad dus een besluit neemt tot ver bouwing der fabriek en het daarvoor be- uoodigde geld laat leenen, dieut het over weging de Watergasmaatschappij in de gelegenheid te stellen hare voorwaarden aan liet Gemeentebestuur bekend te maken en de voor- en uadeelen daarvan voor de ge meente nauwkeurig te vergelijken met de vermoedelijke inkomsten van eigen exploi tatie der fabriek. Als grondslag voor de onderhandelingen zou moeten gelden, dat die maatschappij de fabriek voor de schulden overnam, de gemeente van eiken kubieken meter verkocht gas, onverschillig of de concessionaris al of niet winst maakt, een zeker percentage geniet, waardoor met toenemend gasverbiuik ook de voordeelen voor de gemeentekas stijgen dat het gas aan de hoogste eischen voldoet, dat der burgerij het gas tegen prijzen van 6 en 7 centen geleverd wordt, dat de gemeente het gas voor hare gebou wen en straatverlichting aan verminderde prijs betaalt en de gemeente op bepaalde tijden het recht heeft op nader te stellen voorwaarden de fabriek te naasten. Bij het in overweging nemen van dat voorstel dient de Raad te bedenken, dat aan hot geven van concessie vele bezwaren verbonden zijn, dat goede concessie-voor waarden, waarbij in alles is voorzien, niet zoo gemakkelijk zijn te stellen, dat een concessionaris, in den regel meer vakman zijnde, gladder is dan een gemeentebestuur en, eenmaal het monopolie hebbende, er uit zal halen wat er uit te halen is. in beginsel is de ondergeteekende sterk tegen het geven van dergelijke concessiën door gemeentebesturen, omdat de onder vinding heeft geleerd, dat dit veelal tot onaangenaamheden aanleiding geeftmaar in de omstandigheden, waarin de Waal- wijksche gasfabriek als industrieëele onder neming der gemeente verkeert, mag niet gevraagd worden, wat is in beginsel juist, maar wat is in het algemeen belaug der ingezetenen en vooral in liet belang van dat deel der burgerij, dat de belasting be taalt. Daar de gemeentu met die onderneming bijna jaarlijks geld heeft verloren want als voor de openbare verlichting niet f2170. in rekening werd gebracht, zijnde de prijs voor gewone gasverbruikers en voor een gemeente als Waalwijk 30% te veel, dan zou het verlies in 18951901 niet f3912 maar zeker het dubbele bedragen hebbeu geeft zij ten bate van een deel der inwoners de gasverbruikers, geld uit de gemeentekas dat voor liet algemeen bestemd is, hetgeen toch gewis niet eerlijk is, en het eenige mill del om die onrechtvaardigheid te niet te doen, is, de verliezen jaarlijks bij het kapitaal te schrijven, als van de gemeente geleend geld te beschouwen, de fabriek daarvan rente aan de gemeente te laten betalen en het geleende in betere tijden af te lossen. De financieele vooruitzichten van ge meente-exploitatie zijn voor Waalwijk niet schitterend. Verbetering der fabriek en de daaraan verbonden vergrooting van liet in die ouderneming gesloten kapitaal is onver mijdelijk, zonder dat de zekerheid bestaal dat in de eerste jaren nog te lijden ver liezen in de volgende jaren zullen terug IIIIIIBI Bi l) li'lj |W het slotpark uit met zijn donkergroene, regel matig geknipte taxishagen, zijn rozeubouquetten, zijn fonteinen, statuetten en groene, lommerijke priëelen. De heerlijke bloemen zenden hare bijna verdoovende geuren de warme lucht in en over deze schoone, feeënachtige omgeving blauwt de hemel in vlekkelooze zomerpracht. Een theater is het een tooneel, waarop een sluwe actrice tot nu toe een rol heeft gespeeld met een meesterschap, als nog nooit voor haar een Evadochter op net wereldtooneel heeft ga- presteerd. Leest Nora deze gedtöhten van het bewolkte voorhoofd van Willburg, die met duisteren blik deze tooverachtige bezitting beschouwt? „Het is mooi hier 1» zegt ze, terwijl ze den tuintrap afdaalt. Willburg antwoord niet; hij volgt haar mechanisch en zwijgend loopt hij naast haar door de overlommerde doorgangen van het park. Zij wandelen een tijd eindelijk staan ze voor een steile hoogte, naar welks terras een trap voert. Boven is een vrij uitzicht, geen boom noch struik belemmert de beschouwing van het omliggende land. „Belvedère!" zegt Nora, die langzaam achter Willburg den trap beklimt. „U zult, boven gekomen, met recht een „belvedère genieten. „Bovendien," zuo voegt ze er aan toe, als men op het plateau aangekomen is, heeft deze plaats dit voor, dat men door niemand beluisterd kan worden." Zij zwijgt en rondom heerscht een doodsche stilte. Willburg» beschouwt de schoone vronw eenige oogenblikken en zegt dan„Hier zullen wij dus onze afrekening houden, schoone Laura Schöntrunn, vrouw Willburg, tegenwoordige pseudorijksgravin Nora beheerseht zich met bovenmenschelijke kracht. „Ik begrijp u niet mijnheer „De komedie is uit, madameHier hebt ge uw rol afgespeeld, beproef dus niet nog vlug eon stuk iu scène te zetten. Ik zou een zeer wreede regisseur zijn. Het auditorium dat door u tot heden zoo afschuwelijk is bedrogen, zal een blik achter de coulissen werpen.' „Mijnheer, u vergeet met wie u spreekt 1" verdiend worden. Kan derhalve door het geven van concessie in plaats van verlies, winst behaald worden liet kapitaal in die onderneming belegd, worden terugbetaald en afgelost, dan zou die oplossing, als in het algemeen belang zijnde, bepaald aan bevelenswaardig zijn. Alvorens echter inet kennis van zaken te kunnen oordeelen, dienen de voorwaarden, die de Watergas maatschappij stelt, bekend te zijn en daar met vragen naar die voorwaarden en het wikken en wegen voor de voor- en nadeeleu van beide oplossingen niets verloren is, en spoedig kan geschieden, dient het overweging de concessie-voorwaarden te vragen of dezelve vau gemeentewege te stellen en het nemen van een besluit alsnog te verdagen. Uit het een en ander volgt, dat dit rapport niet met een bepaald voorstel kan eindigen en heb ik mitsdien de eer den Raad van Waalwijk mijne beschouwingen in overweging te geven, verwachtende zij eene gewensehte oplossing van de gaskwestie ten gevolge moet hebben. H. B. J. YAN RIJN. Venlo, 21 November 1902. Kaïniet of chloorkalium op suikerbieten In welken vorm, moet de Kali aan de suikerbieten gegeven worden Als Kali- zouten komen twee vormen voor de be [nesting in aanmerkingde ongezuiverde en de gezuiverde en als de beide typen dezer twee groepen noemen wij het „Kainit" en net „chlooikalium". Onder welke om standigheden moeten wij het eerste, wanneer het tweede gebruiken Om aan den grond door beide mestoffen dezelfde hoeveelheid Kali te geven, moet men tegen 400 K. G. Kainiet ongeveer 100 K. G. choorkalium gebruiken, van het eerste dus 4 x zooveel als van het tweede. Op de betere gronden op klei b.v. kan het gebeuren, dat groote hoeveelheden zout structuur van den bodem niet verbeteren. In geval deze gronden dus behoefte hebben aan Kali geve men daar dus choorkalium of zwavelzure Kali. Er zijn dan ook reeds een groot aantal land bouwers, die krachtens hun ervaringen op hun kleigronden chloorkalium gebruiken. Daar, waar het vervoer en de kosten daar van een belangrijken invloed uitoefenen op den prijs der bemesting, gebruike men chloorkalium. Het is toch duidelijk, dat, men voor een gelijke hoeveelheid kali slechts der vrachtprijzen heeft te betalen, Verder is het raadzaam op veengronden Kali van 50% voor de teelt van suikerbieten te ge bruiken, daar door een groote hoeveelheid zout, de hoedanigheid der biet niet verbeterd en Kaii toch een gebiedende eisch is op veengronden Ten slotte zij nog vermeld, dat grovpre bietensoorten veeleer tot vermindering in hoedanigheid genegen is dan fijnere soorten Tengevolge van Kalibeinesting steeg volgens genomen proeven te Lanchstadt de opbrengst bij een fijne bietensoort met 3300 K. G. en bij een grovere met 4300 K. G. per H. A. Doch bij de fijne soort steeg bet suikergehalte daarenboven, terwijl het bij de andere 1,4% daalde. Dientengevolge werd door de Kali bij de fijne bietensoort 550 K. G. suiker per H. A. meer geoogst, terwijl bij de andere soort de totale hoe veelheid suiker ongeveer onveranderd bleel. Indien men dus grovere bietensoorten ge bruikt name men gezuiverde Kalizouten, overal waar een achteruitgang van de bodemstructuur niet te vreezen is, dus op onze lichte grondsoorten blijven men Kainiet gebruiken, ook als men fijne bietensoorten verbouwt en zeker als het Kainiet naar evenvredigheid goedkooper is dan de ge zuiverde Kalizouten. En terwijl de gravin dit zegt, richt ze zich in haar volle lengte op. „Ik ben ''oor de geheele wereld en naar alle regelen der wet de Rijks- gravin Nora von Mansfeld-Hercheslorf I En u! Wie is u Een vreemdeling 1 Een avonturier, dis met de waanzinnige bewering aankomt, dat ik zijne vrouw ben zijn vrouw omdat mijn gelaat gelijkenis vertoont met die gene, die hij eens de zijne noemde. Hoed u, mijnheer I Uw vreemde manier van optreden is ook anderen personen zeker ook ons per soneel opgevallen. En hoe zult u bewijzen, dat ik degene beu, die u zoekt? Een gil van mij de bewering, dat u mij lastig gevallen zijt misschien in een aanval van waanzin en het geheele personeel verschijnt, om u, als een krankzinnige,, te voeren naar de inrichting van dee heer van Jensen in Kroonstad. En die eenmaal daar is' het schoone gelaat neemt plotseling een duivelachtige uitdrukking aan die eenmaal daar is, die is begraven en verge ten Zij heeft dit alles met koortsachtigen haast gezegd, als vreesde ze, dat Willburg haar iu de rede zou vallen. Deze vrees is echter ongegrond. Hij heeft haar rustig en zwijgend aangehoord, doch zijn oogen waren onder hare hai tstochielijke toe spraak strak op haar gevestigd, als peinsde hij nog over de oplossing van een onverklaarbaar raadsel. lederen trek in haar gelaat, ieder van hare gebaren en bewegingen scheen hij te willen ontleenen. „Dus in 't gekkenhuis wilt ge mij begraven roept hij plotseling onder een wilden, ruwen lach uit! Ellendige komediante I' Hij treedt opbaar toe. „Niet op dezen toon verder, of ik Jood je 1" Met vasten greep omklemt hij den teeren arm der schoone vrouw, zijn oogen gloeien van toorn en het schijnt, al3 wil hij haar werkelijk dooden. Nora zinkt voor hem op de knieën. „Genade 1" De stein, zoo even nog snijdend, koud en vol cynischen hoon, breekt nu onder snikkend ge ween. „Laf wezen En hij slingert haar met kracht van zich af, zoodat het weinig scheelt, of ze was van 't plateau gestort. Doch iu 't WAALWIJK 18 Fcbr. 11)03. r Harmonie I'Espérance. Het bestuur van de Harmonie I'Espérance verzoekt ons plaatsing van het volgende Na veel moeite is I'Espérance er in ge slaagd den heer Jac. Sars alhier te enga- geeren als haren Directeur. Den heer Hesselbert, die tijdelijk als di rigent onze harmonie welwillend met zijne kundigheden heeft terzijde gestaan wordt bier openlijk door het bestuur dank ge bracht voor zijnen steun en zijne hulp in de moeilijke omstandigheden, waarin I'Es pérance gedurende den laatsten tijd heeft verkeerd. W. G. V. Zondagavond gaf de Waalwijksche Gym nastiekclub eeue algemeene repetitie, voor 't publiek toegankelijk, op de zaal Musis Sacrum*. De zaal was fliuk bezet. De toetreding van verschillende werkende leden tot dit gezelschap is van recenten datum dit metende, staan we verwonderd over de bedrevenhei 1, die de vereeniging zich reeds heeft eigen gemaakt. Vooral de vrije- en ordeoefeningen waren prachtig ingestudeerd. Enkele staaf-exer- citien kwamen niet goed tot hun recht wegens de kleinte der zaal. De verplichte nummers aan brug en rek werden accuraat uitgevoerd de vrije oefe ningen aan deze toestellen, de //elck wat wils* vertooningen, verwierven dikwerf luide toejuichingen. Eveneens verwierven een luid applaus de //groepen", w. o. een levende brug eu levende pyramide op de brug. De belangstelling van het publiek in dezen tak van sport wordt steeds grooter. De sterke aanwas wau het ledental, de ambitie, waarmede de turners zich op de repitities bekwamen en het druk bezoek van het publiek op deze repetitie, is ons daarvan het bewijs. Nemen we in aan merking, dat de club geheel uit eigen fondsen hare onkosten moet bestrijden, dan moeten we haar dankbaar zijn voor wat zij dezen avond gepresteerd beeft. En steun verdient zij zeker van de zijde van het volk niet alleen om de waarde der gymnas tiek tot verhooging van de volksgezondheid en volksweerbaarheid maar alleen daar door dat zij eene opleidingschool kan zijn voor aankomende lotelingen, die voor den verkorten diensttijd in aanmerking wenschen te komen. Volkomen sluiten wij ons aan bij de woorden van den bekwamen en taktvollen directeur, den heer Prins ;n, toen hij aan 't slot de hoop uitsprak dat bij eene evcn- tueele uitvoering, die in uitzicht werd ge steld, ook liet bezoek groot mocht zijn, daar thans het bewijs er was dat het publiek met het streven der vereeniging sympathi seerde. Uitstel van dienst. Aan den heer Sassen, surnumerair der posterijen en telegraphie alhier is bij ko ninklijk besluit één jaar uitstel van eerste oefening verleend. Uitvoeringen. Zondagavond belooft ons weer veel. De operette-vereeniging T.A.V.E.N.U, van Waalwijk en Besoijen zal dan in de zaal v Maris Sacrum" een groot concert geven. Uitgevoerd zullen worden 3 Operettcn, nl. Kunstenaars in nood", //Studenten- wraak" en eene geheel nieuwe HKwakzal ver*. Verschillende concerten worden ge durende het seizoen in onze gemeente ge geven, maar zeer zeker zijn er weinige het publiek zoo aangenaam als de uitvoeringen onzer zoo uitstekende operette-vereeniging T.A.V.E.N.U. zelfde oogenblik is ook zijn woede voorbij. Zijn arm houdt het slanke lichaam omvat en wat is dat? Zijn het de herinneringen aan zalige, liefdevolle tijden Is het de betoovering van de wetenschap, die schoone vrouw, eens de zijne, eens boven alles lief gehad, wederom in de armen te hebben? Hij drukt haar een oogen- blik aan zijn snelkloppend hart, en een rilling, als is hij aangegrepen door een hevige koorts, doet zijn krachtige gestalte beven. Doch snel is de betoovering zoo ze er eene was ge broken. „Vrouwmensch hoe zult gij vèrantwoorden, wat gij deedt?! Ik vrees je bedreiging roet het gekkenhuis niet. Doeh onbegrijpelijk wezen, als ge nog één spronk van gevoel in je hart hebt, zeg mij dan, waar gij mijn kind, mijn zoeten, lieven engel, mijne Editha gelaten hebt. Noem mij, indien ze dood is, de plaats, waar ze begraven licht, opdat ik daar de zekerheid vindt, waar mijn kleine engel is, of mijn zoete kindje in den hemel huist?» Heeft deze toon het hart van die hartelooze vrouw getroffen Krampachtig vertrekt zich haar bleek gelaat en haar lippen beven, alsof ze zoo in trauen wil losbarsten. Echter, dat is helaas voor een enkel oogenblik, want bijna tegelijk teekent een uitdrukking van slimme berekening zich op haar bewegelijk gelaat. „A!« zegt ze herademend. „Ik heb „va bauque» gespeeld en verloren! Ik geef mij over op een voorwaarde. Ik wil niet langer loochenen diegene te zijn, die gij zoekt en daar het hoofdzakelijk Editha geldt, wier op sporing je het voornaamste is, zoo laat haar den prijs van het spel zijn.' Zij haalt diep adem en gaat voort: „Beloof mij, op je eerewoord, iu 't vervolg je eigen weg te gaan je niet verder meer te bekommeren om mij en nooit, ook niet zelfs door het minste teeken, te verraden, wie ik ben I (Wordt vervolgd.) Wij mogen er groot op gaan ëéne dergj lijke vereeniging te bezitten, die ons zu|) eeu programma kan bieden als dat van a3 Zondag. Daar valt op velerlei gebied 1 genieten en we behoeven 't niet te voor spellen, 't zal een heerlijke en zeer dra bezochte uitvoering zijn. Tegelijkertijd wordt iu de zaal van de, heer Jos. Thijssen, Markt Waalwijk eel uitvoering gegeven, waartoe entrée w<J verleend tegen 15 cent. Zooals uit achterstaande advertentie blijk zullen een drietal blijspelen worden gegeve en worden de pauzen door muziek aaugi Yuld. Eeu mooie ontspanning dus ook hiera: Zondagavond en zonder twijfel kan oo, hier een druk bezoek worden verwacht. Zondagavond 1.1. gaf het gezelscki „Ons Genoegen" gevestigd bij den Het G. Smolders iu de 2e Zeine alhier het aa: geko.ndigd concert. Een zeer talrijk |iu; bliek vulde het herberglokaal en de uitvo; ring liep uitstekend, tot ieders volkome; tevredenheid van stapel. Vooral de korait de heer N. P. uit 's-Bosch, vroeger i Waalwijk had groot succes, zijne komiscÖ scènes waren dun ook uitstekend. Ook de zangnummers, maar vooral hi blijspel „De gefopte schoolmeester" vonde uitbundigen bijval, eu het geheel vormdj om niet te ver uit te weiden een prettig en gezellige avond, waarnaar alle tegec' woordigen zeer zeker spoedig terug ver langen Herinneriiigsdug. Heden, 18 Februari is 't een jaar gele den dat 't ontzettend ongeval op den Maas mond plaats greep, waardoor een zoo groo aantal menschenlevens iu gevaar was, e: waarbij alles door de uitstekende hulp de veermannen, zonder een enkel ongeluk aflie Circus Carré. De Koninklijke Circus Oscar Carre kom in Mei a.s. te 's Bosch eeu reeks voorstel lingen geveD. De tenten worden geplaatst waar intertij: Barnuna en Bailey stond. Tentoonstelling. In de «/Lederindustrie" komt 't volgend ingezonden artikel voor Het zou overbodig zijn nog te wijzen o| de belangrijkheid der Waalwijksche ten toonstelling van Schoen- en Leder-iudustrif waar zulks reeds herhaaldelijk en van zo verschillende zijden is geschied, terwijl d: vele sympathiebetuigingen uit alle oorde; des lands het succes dezer onderneming all verzekerd hebben. Met voldoening kan men -'"ttemii constateeren, dat verschillende u's ii de schoen- en lederbrauche, re pr dt daad getoond hebben, het streVCu van üe. Comité te begrijpen en te waardeeren, doe zich een aanzienlijk gedeelte der beschikbar: plaatsruimte te verzekeren. Voor alle nijverheidstakken, die voo exposeeren in aanmerking komen, is he inderdaad van groot belang, zich op des tentoonstelling te doen vertegenwoordigen doch een bijzondere reden tot exposeerei geldt voor de Nederlandsche zoolleder industrie. De Zoollederinzending op deze tentoon stelling zal een volkomen nationaal karakte dragen, dus iu de afdeelihg Zoolleder zs uitsluitend Hollandsch fabrikaat worde; toegelaten. Nu de herziening van het tarief van invoer rechten aanhangig is en de Nederl. zoolleder fabrikanten bij hun rechtmatig streven naai heffing van rechten op den invoer van he buitenlandsch fabrikaat, voornamelijk steunei op het argument, dat de nationale industrie oi machte is het benoodigde zoolleder te produc eeren, is het van hoog belang, de zoollederin- zendiug op de Waalwijksche tentoonstellin; een sprekend getuigenis aflegge van tl omvangrijkheid, van de uitgebreidheid de Nederlandsche Zoollederuijverheid. Om een volledig overzicht te geven van df capaciteit van dezen voornamen tak van natio nale nijverheid, is het bepaald niet voldoende dat enkele fabrikanten van een gerenommeerc product, zooals de Delftsehe, Waalwijksche ei enkele andere zoollederindustrieelen in dei lande, hun fabrikaat tentoonstellen, doch hei is noodig, dat de Hollandsche zoollederuij- verheid opkomt in haar geheel dat zij in tb verschillende inzendingen is vertegenwoordigt in de meest verscheidene sorteering van wicht en qualiteit. Ons land bezit meedere vachelederfabriekec welker fabrikaat de concurrentie met hel I buitenlandsche goed kan doorstaan ook wordi binnen onze grenzen gefabriceerd het z.g oude zoolleder, dat de reputatie zijner quali teit glansrijk blijtt handhaven en de fabricage der bijsoorten in lichtere en zwaardere wichten van zoo verscheidene sorteeriug maakt niet hei minst belangrijke deel der Nederlandsche I zoollederuij verheid uit. i Klaarblijkelijk om het exposeeren van deze edersoorten, die zoozeer verschillen in quali- J leit en het doel, waarvoor zij vercischt worden. 1 heeft het comité der lederafdeeling met zorg it 1 groepen en klassen verdeeld, zoodat slechts le- dersoorten van gelijke conditie zullen concur- reeren. f Dat daarom dan ook de geheele Ned. zool- eernijverheid als één man opkome wantslecfyt! 1 dan wanneer alle onderleersoorlen, zoowel hel vacheleder, als het met schors gelooide zool- 1 :eder, zoowel de prima qualiteiten als alk bijsoorten in zware eu lichte wichten hier in ruime sortimenten vertegenwoordigd zijn, zai

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2