Nummer 16. Zondag 22 Februari 1903. 26e Jaargang. Tweede Blad BE! LANDBOUW ZUID-AFRIKA. BUITENLAND. FEUILLETON. Italië. BINNENLAND. Marokka. TOwwiriMitniimiiffiireirmHiw EERSTE GEDEELTE. 2. 3. 4. tn dl UITVOERINGEN. v WAALWIJK ZONDAG 22 FEBRUARI 1903. Volksmatinée te geven door de Harmonie St. Crispiju" in de zaal van den heer Jos. Thijssen, Markt. Programma ad libitum. Aanvang 12 uur. ZAAL „.MUSIS SACRUM./' Groot concert te geven door de Operette- Vereeniging „T.A.V.E.N.U.", van Waalwijk en Besoijen, op Zondag 22 Februari 1903. Aanvang uur. (Zie Programma's) Groote Tooneeluitvoering op Zondag 22 Februari 1903, in de zaal van den Heer Jos. Thijssen, Markt. Waalwijk. Aanvang uur. (Zie Programma's.) Uitvoering te geven door het gezelschap Vooruitgang zij ons doel", op Zondag 22 Februari 1903, in het herberglokaal van den heer Pulles te Waalwijk. Aanvang 6l/j uur precies. (Zie Programma's,) ST. PAULUSVEREENIGING. Concerten te geven door de Tooneelver- eeniging „Onderling Kunstgenot" en de Zang vereeniging „Cresendo", op hun ont- spanningslokaal bij den heer J. B. van Dun, op Maandag 23 en Dinsdag 24, Februari 1903. Aanvang 7 uur. (Zie Programma's.) BESOIJEN. Uitvoering te geven door het Mannen koor „Vooruitgang zij ons Doel" van Waal wijk en Bosoijen, op Maandag 23 I'ebruari 1903, in de zaal van den heer Denis van der Zaken te Besoijen. Aanvang des avonds 7Vs uur- (Zie Programma's.) Grande Soiree Amusante, in de zaal van den heer M. van der Kolk te Besoijen op Zondag 22 Februari 1903, 's avonds 7 uur precies. (Zie programma's.) verbindingen. Dit vermoeden is later door verscheidene proeven bevestigd. Men heeft inderdaad bevonden, dat het chilisalpeter in staat is, de in den bodera aanwezige stik stof beter te doen opnemen door de planten. En de verklaring van dit verschijnsel is niet zoo moeilijk. Het geval kan zich voordoen, dat de akker in het voorjaar bij het begin der plantenontwikkeling niet genoeg oplosbare stikstof in voorraad heeft, om de planten voldoende te ontwikkelen, ofschoon hij rijkelijk voorzien is vau stalmest of groen- bemestingsstikstof. Het kan gebeuren, dat deze stoffen in de eerste maanden van den ingetreden lente nog niet genoeg ontleed zijn en haar stikstof nog niet opneembaar is voor de planten deze lijden dan honger en ontwikkelen zich zeer slecht. Wanneer nu het jaargetijde warmer wordtde orga nische stikstof in den giond zich spoedig beschikbaar stelt en al de stikstofbronnen van den grond overvloedig gaan vloeien, zijn de planten zoo min van houw zoo klein en zwak dat zij niet in staat zijn, zich de stikstof ten nutte te maken en de opbrengst is geringer, terwijl veel stikstof verloren gaat. Anders is het, wanneer men zulke planten met salpeter te hulp komt. Zij ontwikkelen zich dan zoo sterk, dat zij volop zich kunnen voeden met de zich spoedig beschikbaar stellende voedingstoffen. Dit is een van de vele redenen, waarom men in het voorjaar bij alle gewassen chilisalpeter moet geven en niet alleen in koude jaargetijden, want het is duidelijk, dat het chilisalpeter op bovenstaande gronden den plantengroei altijd vervroegt. Salpeter maakt den grond in voorjaar dubbel vruchtbaar. Niet zelden is het in de landbouwpraclijk voorgeko'ren, dat door een bemesting met chi lisalpeter de meer opbrengst zoo groot was dat men deze niet kon verklaren uit de in het salpeter aanwezige stikstof. Wanneer mui het narekende, zag men dat de stikstof in de meer-opbrengst aauwezig, veel grooter was in hoeveelheid, dan die zich in de sal peter b'evond en men vermoedde daarom, dat chilisalpeter het vermogen had de planten in staat te stellen, ook te profiteeren vau andere in den bodem aanwezige stikstof, stikstof van stalmest en andere organische V gaiaaMacm-fratma.M' De recepties, ter gelegenheid van de vijf entwintigste verjaring van de kroning des Pausen zijn gisteren begonnen. De Paus scheen voortreffelijk gezond. Om twaalf uur is hij de Regia-zaal onder toejuichingen binnen gekomen, glimlachend en zegenend. Hij is vervolgens naar de zaal der zaligsprekingen gegaan, waar zesduizend genoodigden bijeen waren. Daar heeft hij een troon bestegen, met rechts van zich de familie Pecci en links een buitengewoon gezantschap uit Spanje. Kardinaal Ferrari heeft een adres van gelukwenschen voorgelezen. De Paus heeft zijn erkentelijkheid uitgesproken en de gouden tiaar ontvangen. Hierna is de Paus naar zijn vertrekken teruggekeerd. iij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (21) ZEVENDE HOOFDSTUK. Een schokkende ontmoeting. Laat mij in 't bezit van alles, wat mij onont heerlijk geworden is ik zou den dood kiezen boven terug te zinken in mijn vroeger niets Zweer, dat gij even onverwachts verdwijnt al ^.e kwaamt en ik zal je de plaats noemen w.<ar zich ons kind ophoudt I* Nora richt zich op en met bet gebaar van ee speler, die zijn laatste troef heeft afgespeeld en nu vol koortsachtige verwachting de dingen af wacht, die komen moeten, staat ze daar. YVillburg staat echter als een onverbiddelijke rechter voor haar hoogopgericht en met alle zelf bewustheid van een eerlijk man. In zijn onbewegelijke trekken kan zij niet lezen, welk antwoord liij geven zal. Eindelijk neemt hij het woord en zegt «Ik zou mij tot een bedrieger maken van den man d-e n ij als gast onder zijn dak heeft opgenomen Ik zou voor de geheele wereld een gemee misleider zijn O, neen, madame? Niet een haarbreed zal ik afwijken van den weg der eer en van het recht Nu ik jou gevonden heb, zal het mij zoo moei iijk niet meer vallen ook eenig spoor van mijn kind te ontdekken." Groote God wat wilt gij dan doen Noia strekt, als om erbarmen smeekend, haar handen r.aar hem uit. «Dat, wat mijn eer mij gebiedt ik zal met den graaf spreken en hem de waarheid, de volle Parijs en volgt in de eerstvolgende vier—en- twintig of acht—en—veertig uur geen be strijding van het daarin opgenomene van den kant der mogendheden, die mede het Trac— taat van Berlijn onderteekend hebben, dan wordt de nota Zaterdag plcchtiglijk over handigd aan de Porte, voor wie de geschiede nis eigenlijk bestemd is en die. naar men hoopt, door het gemeenschappelijke karakter van den ondernomen stap, zoodanig ge troffen zal worden, dat een, twee drie, on voorwaardelijk ingegaan wordt op het voor gestelde Het eigenlijke doel van het hervormings plan is, twee nieuwe organen in le schuiven tusscher. Yildiz.—Kiosk (waar de sultan ze telt) en het provinciaal bewind en de be volking een door den sultan te benoemen inspecteur generaal met uit gebreide volmacht over de vali's (welke ti tularis onder toezicht van de mogendheden komt te staan eu niet zoo maar naar den inval van het oogenblik of willekeur afgezet kan worden) en de Oltomaansche Bank, als voerende het beheer over de inkomsten der provincie, eveneens onder controle der mogendheden. Te Weeuen gaat men uit van het beginsel dat Turkije een zieke is, die er ernstig aan toe is door lichtzinnigheid eu roekeloosheid en die nu door dc mogendheden, welke het Traclaat van Berliju onderteekend hebben in de kwaliteit van doctoren, gedwongen moet wordeu tot het slikken van heilzame drankjes. Men verwacht natuurlijk niet, dat Turkije zoo maar vrijwillig zijn gaperije zal open zetten om hel leelijk smakende brouwseltje op te slokken, als ware het nectarmen zal van Konstantinopel uit nog wel wat tegen spartelen en tegenstribbelen, doch als de mogendheden Turkije's hoofd flink en besiisi achterover houdeo zal 't goedje toch wel oaar binnen glijden. Dan staat men voor de vraag, of de toepassing getrouwelijk zal geschieden en of de oproerige elementent in Macedonië er genoegen mee zulleu nemen, doch daar hebben de mogendheden wel middelen voor eu zelfs opstandbewegiDgen zal men bij gemeenschappelijke samenwerking wel kunnen bezweren, mits Bulgarije zich naar behooren houdt onder het toeziend en wakend oog van Rusland en Oostenrijk. voortgingen met hun vijandige gezindheid tegenover Groot Brittannie, hun kolonie haar plaats zou verliezen in den „toekom stigen bond van Ziudafrikaansche kolonies." Men beweert, dat Chamberlain op zijn thuisieis een bezoek zal brengen aan Fau chal (op het eiland Madera), een bewijs van portugeesch—Engelsche vriendschap. Voor de oorlogscommissie te Londen heelt sir Red vers Buller etoige merkwaardige raededeelingen gedaan. Op het eind van 1899 verklaarde de eerste minister, dat de oorlog in Zuid—Afrika hoogst onverwacht was uitgebroken. Gene raal Buller nu verklaarde, dat bij bij zijn benoeming tot oppercommandant, van lord Lausdowne den raad had gekregen nauw keurig toezicht te houden op hetgeen er in Transvaal geschiedde en de mededeeling, dat de eenige weg naar Transvaal door den Oranje—Vrijstaat leidde. Deze weg was dan ook aangenomen door de regeering. Terwijl dus, volgens de verklaring van Bal four, de Eugelsche regeering aan geen oor log met de beide republieken dacht, be reidde zij reeds de ooilogscampagne voor. Uit Kaapstad verneemt de Standard, dat Chamberlain onderhandelt over het aandeel der Kaapkolonie in de oorlogskosten De Bondspartij stelde voor, dat die bijdrage 5 millioen zou zijn, maar afhankelijk van zekere voorwaarden, zooals algemeene am nestie voor de opstandelingen, herstel van de kiesbevoegdheid, vorming van een coalitie kabinet, het prijsgeven, door de Engelsche regeering, van haar vordering van 2 milli oen tegen de Kaapkolonie. De progressie ven willen aan deze schikking niet meedoen De Afrikanders wijzen met verontwaar diging Chamberlain's aantijgingen af. Ons Land doet nog steeds alsof Chamberlain niet in Afrika is. De Afrikaanders blijven overtuigd dat Chamberlain bevooroordeeld is tegen hen. WAALWIJK 21 Febr. 1903 De nota van Rusland en Oostenrijk, be helzende de door deze beiden mogendheden van Oostelijk Europa, noodig geoordeelde hervormingen ten aanzien van Macodonie, ter voorkoming van een uitbarsting in dit belangrijke deel als het Balkanschiereiland is gisteren, Dinsdag, ter hand gesteld door de betrokken vertegenwoordigers van Rusland en Oostenrijk te Berlijn, Rome, Londen en Minister Chamberlain heeft dezer dagen ziiu reis door Zuid—Afrika volbracht door zijn aankomst te Kaapstad, waar hem wederom een zeer geestdriftige ontvangst wachtte. Ook hier heeft de minister liet bekende lied van „vrede en eensgezindheid" gezongen, telkens door de toejuichingeu van de Kaapstadsche jingo's afgewisseld. Tijdens de voorlezing van de huldigings— adressen kwam de premier, sir Gordon Sprigg, die, met het oog op zijn anti-jingo— isme, werd uitgejouwd en tocgefloten. Ook nadat Sprigg een samenkomst met den minister gehad had, werd hij door de menigte nageschreeuwd. Ook Hofmeyer heeft een langdurig onderhoud met Chamberlain gehad. Even voor Kaapstad, te Paarl, heeft Chamberlain nog gelegenheid gehad zich boos te maken. Slechts Engelsche ingeze tenen kwameu hem daar bezoeken, geen Boer vertoonde zich buitenshuis. De mi nister verklaarde, dat als de Kaapsche Boeren waarheid zeggen.' Met een kreet, vol vertwijfeling, werpt ze zich aan zijne voeten en roept uit: «Als gij een mensch zijt, o hebt dan toch medelijden I' Bedenk toch. dat ik zulk een schande niet één oogenblik overleven kan. Gij doodt mij, als ge deze bedreiging ten uit voer brengt I* Toorn en verachting stralen uit Willburgs „ogen. Hij buigt zich tot haar neer en, haar doordringend aanziende vraagt hij: «Dacht gij wel er wel aan, dat ge mij dooddet, toen ge mij in die dagen van ellende en ziekte verliet! Hadt g ij toen medelijden En dan onze lievelinge, mijn zoete engel hebt gij die ook Diet meegenomen En iekent zulk eene nog op medelijden bij mij?' «Veroordeel mij niet, voor gij alles weet! Nora is opgestaan. «Ernst, als gij je nog even in je geheugen wilt terugroepen die dagen van bittere ellende dan zult gij mij niet meer zoo verachtelijk vinden.' Het schijnt, dat ze diep bewogen is, want haar 9tem beeft. «Bedenk toch, Ernst ik, die gewoon was in weelde en genot te leven, i k zou plotseling de verschrikkingen der armoede kennen I* «Armoede en ellende Hij lacht bitter. Ja zeker, de gravin van MansfeldHerchestorf kon natuurlijk niet andere dan met afschuw van armoede spreken. Echter hij treedt haar dreigend een schrede nader waart gij wellicht aan glans gewoon, toeu ge in de gevangenis zat In de vrouwengevangenis te YVeenen Alsof de bliksem voor haar voeten is inge slagen, zoo onnatuurlijk wijd openen zich haar oogen. Met de handen op het hart gedrukt en doodsbleek zoo staat ze voor haar rechter. Zij wil spreken, doch slechts haar lippen be wegen zich, geen geluid komt er over. Machte loos vallen hear armen langs het lichaam. «Waar ik dit zoo goed bewaard geheim heb aehterhaald Hij spreekt op wat wilderen toon wel, ik ken het, zooals ik thans je ge heele levensgescliiedeois kenik vernam hel doordat ik na je verdwijnen nauwkeurige infor- matie's heb genomeu. Toen ik je tot mijn vrouw nam, vroeg ik naar geen verleden, gij wist het trouwens genoegzaam te verbergen.» E.vtnuou. Gisteren slaagden o. m. te Breda voor examen nuttige handwerken de dames A G. C. Smit en C. M. J. Schellekens le Waalwijk. Bond van Ncd. Lcderfabrikuntcn. Algemeene vergadering te houden op Maart 1903, des namiddags ten halt twee te Tilburg iu de zaal der Koniuklijke Lie— dertafel „Souveuir des Montagnards", Wil lem II straat. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Verslag van den Secretaris. Verkiezing van 4 leden van het Be stuur wegens periodieke aftreding der heeren C- Ackermans, Jac. van der Made, Hub. Niessen en B. Ver hagen. Bespreking over de middelen, aan te wenden tot verkrijging eener betere verhouding tusschen de hooge huiden- 5. en lage lederprijzen, een en ander in verband met de circulaire var. 31 Januari 1.1. 6. Waalwijksche Tentoonstelling. Met het oog op het groote belaug dezer vergadering worden de leden ten dringendste uitgenoodigd haar bij te wouen. N.B. Ten één uur n.in. zal in hetzelfde gebouw eene bijeenkomst plaats hebben van het Bestuur, waartoe heeren Bestuursleden worden uitgenoodigd. Lungstr. Administratieve vereeniging. Vergadering vau de Langstraatsche Ad ministratieve Vereeniging, gevestigd te Waal wijk, te houden aldaar in het Hotel Ver- wiel, op Zateidag 7 Maart a. s. des namid dags ten 21/2 uur. Punten van behandeling 1. Wijziging Statuten der Vereeni- ging. 2. Storting contributie en boeten. 3. Behoort een bevelschrift van betaling tot uitkeering der tegemoetko ming in de huishuur aan onderwijzers, gezegeld te zijn 4. Moet een vonnis waarbij een hu welijk door echtscheiding is ontbonden in zijn geheel in de loopende registers worden ingeschreven 5. Kan bij plaatselijke politie-verorde- ning worden verboden, dat loten worden verkocht behoorende tot eene verloting die in eene andere gemeente gehouden wordt 6. Is het wenschelijk in de verorde ning tot heffing eener belasting op honden de bepaling op te nemen dat voor honden die hooger zijn dan 30 of 35 cM. (op de voorschoften gemeten) meer moet worden betaald, dan voor die welke beneden die maat zijn 7. Behoort het verzoekschrift aan H. M. de Koningin om eene buitengewone bijdrage uit 's Rijkskas ter bestrijding der kosten van het lager onderwijs op zegel geschreven te worden Tentoonstelling. Door Mij. tot Exploitatie van Staatspoor- wegen, alsook door de Nederlaudsche Centraal spoorweg Mij. is op een desbetreffend ver zoek van het tentoonstellingscomité te Waalwijk voor het vervoer over de lijnen op Nederlandsch grondgebied vermindering van tarief voor tentoonstellings-artikelen toegestaan en wel in deze voege „Dat voor voorwerpen, die uaar en van de tentoonstelling, (mits de zendingen worden teruggevoerd over den weg bij de heenreis gevolgd), worden vervoerd, bij de heenreis de volle vracht volgens de tarieven wordt geheven, maar voor van de tentoonstelling terugkeerende en niet verkochte of onver- loote voorwerpen, wordt vrijdom van vracht naar de plaats van afzending toegestaan. Een en ander gegeven verschrift. In de Prov. Ct. van Woensdag komt hoogst interessant artikel voor van Zij is de onmacht nabij, ze beeft en siddert over haar geheele lichaam. Hij ziet het en voert haar koud en onverschil lig vormelijk naar een bank, die in 't midden van het plateau staat. AL gebroken valt ze er op en neer. Hij wendt zich van haar af en laat zijn blik- ronddwalen. Alsof eon derde zijn woordan hoort, zegt hij op spottenden toon «Het is een hoog romantische geschiedenis de geschiedenis der mooie Laura Schönbrünn. Luister, schoone gravin want dit verhaal zal ie interesseeren. Beginnen wij met het begin #Er wa9 eens een wonderschoon kind, een meisje, dat slechts de vleugels ontbraken, om als een engel over deze aarde te zweven. Dit mooie me-sje was niet in een feëen-kasteel ter wereld gekomen, ook niet in zijde en kaDt het zag bij zijn geboorte vier kale w anden van een kelderwoning. De vader van dit ki d was «huismeester' of portier bij een adelijke familie. Nora drukt de wilde tanden in haar lippen het schijDt wel dat elk woord van Willburg haar een steek in 't hart toebrengt. Naar een duizenden-één nacht sage vliegt elke honderdjaar in een helderen sterren nacht een ster in 't huis var. arme lieden, die hun een onschatbaur geluk aanbrengt. YVelnu zulk een ster was ook met de geboorte oer kleine Laura in bewust portiershuisje gevlogen. De meester en meesteres van den armen portier waren, zooals gezegd van adel en bezaten alles, wat ruen op deze wereld maar bedenken kan geld, goed, een voorname naam enz. doch iet9 ontbrak hun en dat was een kind. Daar kwam op zekeren dag mevrouw de baronues in 't ar moedig huisje van den portier en zag Laura Dit oogenblik was beslissend voor het verdere leven der kleine. De lieve glans der kir.deroogen, het engelen gezichtje maakte op de voorname dame zoon machtigen indruk, dat zij van dien stond af een onverklaarbare liefde voor het haar onbekende kind gevoelde. Zij en haar gemaal lieten de kleine opvoeden in de lijn van hun stand en positie. En nu. Madame zijn we gekomen aan de od- uitwi6chbare vlek, die op uw leven rust." Doch nu springt Nora op en onderbreekt hem met een heftig gebaar. «Waartoe dat?' Waarom herhaald wat ik in mijn vernedering geleden heb? Wilt ge zoo wreed zijn je te verkneukelen in de martelingen van je offer, dat ge toch reeds van plan zijt, ten val te brengen Ik weei immers alles, wat gij mij in 't geheugen wilt terugroepen I Dat de baron door beursBpeculatie's alles verloor, dat de baro nes in een kleine woning in de voorstad moest gaan wonen, nadat haar man zelfmoord gepleegd had en dat zij mij als gezelschapsjuffrouw mee- uarn.' «Een zeer eervolle betrekking voor de dochter van een huismeester; zegt Willburg op ijskouden toon. Nora vertrekt haar mond tot een grijnslach. «O, ja zeer eervol doch de vreugde was van korten duur. Mijn meesteres stierf in ai- moede en ik moest er op uit het leven in om mijn brood te verdienen.' «En dat was de weg, die je in de gevangenis leidde,' zegt Willburg met wreeden ernst. «Mijnheer 1' Zij ziet hem aan met een blik zoo innig en smeekend, dat hij, ondanks alles, diep getroffen wordt. «Goed I» Ik wil dan thans over dat duistere geheim uit uw leven niet spreken, madame, doch het laatste deel der historie, het gedeelte, dat juist mij betreft, moet tusschen ous behandeld wordeu, Zij buigt liet hoofd en hij zegt verder: De schoone KatharinB, die zich in haar glans- tijdperk voor haar ouders geschaamd had, her innert ze zich plotseling, toen zij uit de ge vangenis kwam en niet wist waarheen zij gaan moest. De goede mer.schen namen haar op en geen woord werd er over liet voorgevallene te gesproken. De ouders geloofden aan de onschuld van haar kind. Doch slechts korten tijd kon het de eer zuchtige in het ouderlijke huis bevallen een onweerstaanbare hartstocht dreef haar weer in het volle leven. Zij zocht naar een betrekking als gouvernante. Daarvoor had ze zich aan te melden bij het kautoor van eeu bankiershuis. Het was op een heerlijken, helderen lentedag vol bloemengeur eu zonneschijn, dat zij, zelve de ontluikende lente gelijkend, over den drempel van liet bankiershuis schreed wederom een uieuwe wending van lot tegemoet een om- 1 een „Een volbloed Noordbrabanter" over de tentoonstelling te Waalwijk. Plaatsruimte verhindert thans daar een en ander aan te ontleenen. mekeer die haar andermaal te raidden van glan» en rijkdom zou plaatsen. Een vreemdeling uit Rusland gekomen en aan het huis verbonden, had medelijden met het jonee, schoone schep seltje, dat, zelf nog een kind. er uit moest in het ODmeedoogenlooze leven, om als blanke slarin haar jong bestaan te rekken. Dat was het keerpunt. In plaats als gouver nante in het buis van den bankier te trekken, kwam zij er als gade van den man, wiens hart zij stormenderhand veroverd had. Hij huwde haar, zonder met een enkel woord naar haar verleden te vragen hij geloofde dat zij hem liefhad en legde daarom alles wat hij bezat, aan haar voeten. Zij lacht. iwa «Helaas, dat duurde met lang je rijkdom slonk plotseling en onverwachts tot niets Hij laat haar niet uitspreken. «Ja wel', roept hij vol verachting uit, «jawel, hij slonk tot niets en een doodelijke ziekte kwam daarbij en bond den verarmde aan het ziekbed. En toen, ja toen kwam je waar karakter in 't volle licht, madame! Gij verliet den zieken echtgenoot, die eenzaam en hulpeloos in een kleine herbergkamer achterbleef. Gij verliet hem op het oogenblik, dat hij met den dood worstelde I' Zij trok de schouders even op. «Wat kon ik er aan doen zelve arm en hulpeloos ik moest aan het kind denken." «Het kind!» zegt hij ontroerd» mijn geliefd zoet kiDd I Wat is van dat lieve wezentje ge worden. Nora antwoordt niet dadelijk zij schijnt bij zich zelve te overleggen welk antwoord haar het meeste kans zal geveu het spel te winneu. «Ik bracht het in een pension,» zegt ze ein delijk. «In een pension In welk pension In koortsachtige opgewondenheid ziet Willburg haar aan. Zij beantwoordt zijn blik met een kouden lach. «Gij veroorlooft me zeker wel, dat dit voor- loopig nog mijn geheim blijft? Hog eens, ik speel va baDque« en Editha is mijn eenige en laatste troef. Nu is zijn geduld ten einde. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5