- EN üe Provinciale Regelings-Com missie voor de Paardenfokkerii Noord-Brabant, Advertentiën. Ingezonden stukken. Rijks-V oorj aarskeuring van tot dekking be stemde Hengsten te 's HERTOGENBOSCH in 1903 door de Minister van Waterstaat Handel en blijverheid, ter ver mijding van vervoer van hengsten op Zondag, verzet is van Maandag 9 naar WOENSDAG, 11 MAART e.k. des voormiddags te lOVs uren. Telegrammen. Handelsberichten. De zitting der Tweede Kamer had heden een kalm verloopaan 't einde zijn 2 intprpellaties ver zocht, een van Mees om enkele vragen tot de regeering te rich ten na gedeeltelijke staking spoor wegverkeer, die in laatste da gen van Januari heeft plaats ge— had. Een van Troelstra om aan de regeering inlichtingen te verzoe ken aangaande de reden der buitengewone oproeping van mili ciens en hare verdere plannen te dien opzichte, om te vragen of de regeering na de jongste werkstaking, wetgevende maat regelen denkt te nemen en zoo ja welke. Beide interpellaties zullen op nader te bepalen dag gehouden worden. Nog werd in deze zitting door de regeering en de leden een warm woord van hulde gebracht aan de nagedachtenis van Dr. Schaepman. l>inken AO l 2n Door bijzondere omstandighe den billijk te koop eene partij zoo goed als nieuwe kleeden pl. m. 80 tot 100 Meter. Adres G. HAAGMAN Dz., Nieuwehaven 119, Rotterdam. MAAKT BEKEND: lo. dat de 2o. dat de keuring te ZEVEN BERGEN blijft bepaald op DINS DAG 10 MAART e.k., des voor middags te 11 uren. 's Hertogenbosch, 24 Feb. 1903. De Regelings-commissie L. J. C. BOGAERTS, Voorz itter L. MAX, Secretaris-Penningmeester. WAALWIJK 25 Febr. 1903. Raadsvergadering. Openbare raadsvergadering op Donderdag jen 26 dezer des namiddags om b uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het rapport der commissie in zake onderzoek der gasfabriek. Nader vernemen we, dat het voorstel van B. en W. aan den Raad in deze zaak zal luiden als volgt Aan den Raad der gemeente Waalwijk. Burgemeester en Wethouders van Waal- \lezien het rappoit van de commissie van onderzoek der gasfabriek, stellen voor 1. De gasfabriek te behouden in eigen beheer en exploitatie 2 De fabriek voorloopig nog 1 jaar te laten doorwerken op den zelfden voet als die thans werkt, met dien verstande dat direct door een door hen aan te wijzen accountant of zaakkundige eene nieuwe boekhouding zal worden aangelegd eu een boekhouder benoemd, terwijl slechts de nood zakelijkste verbeteringen zullen worden ge maakt. Waalwijk, 21 Februari 1603. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN, Burgemeester. p. W. VAN LIEMPT, Secretaris. Uitvoeringen. Zondagavond gaf de operette-vereeniging T A V E N.TJ. eene uitvoering in Musis Sacrum, die in alle opzichten geslaagd kan genoemd worden. De zaal was stampvol zoo vol, als wij nimmer met een concert zagen. Nu hetgeen dezen avond te proü teeren werd gegeven was van dien aard, dat niemand zich beklaagd zal hebben tegenwoordig te zijn geweest. Geopend met le Soir, werd vervolgens gegeven „Kunstenaars in nood" en de „btu- deuten wraak". Beide nummers voldeden uitstekend zoowel wat zang, dictie, als voor dracht betreft. Na de pauze de geheel nieuwe operette «/De Kwakzalver", ee" waar succesnummer was deze moeie ij en zware operette liep onberispelijk van stapel, en zette de lachspieren ter dege m bewe ging en gaf ons op velerlei gebied heerlijk fe genieten. Wij moeten ons beperken om slechts in grove trekken iets aan te halen, alles afzonderlijk bespreken, zou te voeren, maar laat ons zeggen, dat wij niet te veel zeiden met te voorspellen, dat dit zeer zeker een der gezelligste, aange naamste en drukste uitvoeringen zou worden, 't was een eenige avond. Een luid en langgerekt applaus bleet aan 't slot voortduren. Toen oracht de heer Kakebeen m welgekozen woorden een hartelijk woord van hulde en dank aan de jeugdige krachten, die zooveel I doen om Waalwijk zulk een genotvolle avond te verschaffen, die dan ook volkomen geslaagd was. Is het niet eene vingerwijzing voor de vereenig.ngen zoo zegt spr. het verlangen te zien om dezen avond nog meer te willen genieten. Spr. zal er niet verder op ingaan maar gaarne het verder uitwerken aan de vereenigingen verlaten. Hij hoopte dat de vereenigin gen in Waalwijk zich „solidair" zouden verklaren, zich wat zouden aaneensluiten m ons iets goeds te bezorgen en raad de ten slotte de Liedertnfel „Oefening en Vermaak" aan, de mannen, de jeugdige krachten, die T.A.V.EN.U. vormen, naar behooren te schatten en te waardeeren en op den voorgrond te doen treden want daarin ligt voor de liedertafel de toekomst. Ook wij brengen een hartelijk woord van lof aan de jeugdige, doch kernachtige ver- eeuiging, aan ieder persoonlijk, maar vooral aan den directeur, den heer Jac. Sars voor zijne bekwame leiding en aan den pianist, den heer Ed. van Tilburg voor zijn uitste kend accompagnement. De verdere uitvoeringen gedurende de Va8tenavonddagen gegeven, bij den lieer Thijssen op de Markt, bij den heer H. Pulles in deZeine, op de St. Pauiusvereeni ging beide avonden en ook van „Vooruitgang zij ons doel" te Besoijen, liepen over 't geheel goed van stapel, hielden het publiek, dat druk was opgekomen, des avonds gezel lig en gepast bezig. Vastenavond De Vasteuavonddagen hadden hier een kalm verloop velen brachten een bezoek aan 't naburige 's Bosch, waar 't zeer druk en vroolijk toeging. Schuttcrrij. l)e schutterij iu onze gemeente is gecon signeerd haar is bij mogelijke gebeurtenissen opgedragen het station en een gedeelte spoorlijn te bewaken. Moord. Men schrijft uit Uden aan de 's Hb. Ct. Gisterenavond heeft hier, bij de herberg van L. S., eene hevige vechtpartij plaats geEen zekere L. v. Boxtel omtving bierbij een messteek, zoodat hij bij 't binnentre den der herberg dood nederviel. Als ver twee personen gearresteerd. Vergadering van spoorwegpersoneel te Waspik. Zondag hield de afd. Waspik van den Ned. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel eene openbare vergadering in 't caté Pruijs- sers te Waspik. De vergadering was druk bezocht, en als spreker trad op de heer Dijkstra, lid van 't hooldbestuur te Utrecht. Door den chef van Waspik werd de verga dering geopend en medegedeeld dat het absoluut geen socialistische noch anarchis tische vergadering was, maar dat alleen wenschelijk was dat eens gesproken werd over de tegenwoordige toestanden, door lui die zulks vau nabij kennen. Wij geven hier slechts in 't kort een paar aanhalingen uit deze rede, die zeer kalm en met overtuiging, maar begrijpelijkerwijze wat eenzijdig werd uitgesproken. Eerst geeft spr. eenige uiteenzettingen hoe we tot den toestand zijn gekomen en geeft een geschiedenis der organisatie ge durende de laatste 12 jaren en de tegen werking der directies. Dan gaat hij de tegenwoordige organisatie na, met Oudegeest als hoofdman, om dan eene uillegging ie geven van de oorzaken, die tot de laatste staking aanleiding ga'en, dat iu 'c geheel niet vooruit was bepaald eu ook uiet dat de staking in Augustus zou uit breken, dat is ook een leugen. De organi satie telt thans 7 a 8000 man. Men wil i publiek doen weten, dat wij 't gezag omver willen werpen, maar daar denkt geen spoor wegman aanals met onze rechtmatige eischeu wordt rekening gehouden, dan weten wij dat wij ondergeschikten zijn, dat men ons bevelen kan en dan moeten wij gehoorzamen. Spr. trok vooral te velde tegen de hoog- hariigen? heer van Hasselt van de H.IJ.S. en de groote pers, dienooitderechten van 'tspoorweg- personeel heeft verdedigd. Dan geeft hij een relaas van den strijd in Amsterdam, van de onderkruipers, die de groote struikelblok zijn, tusschen georganiseerd personeel en de pa troons het geheele geschil te Amsterdam met gevolgen werd door spr. geheel op rekening der patroons geschoven, die zich niet aan hun overeenkomst hadden gehouden. De H. IJ. S. was solidair met de carga doors euz. 't spoorwegpersoneel met het personeel en daar waren de poppeu aan t dansen spr. komt vei der op 't einde der staking.' Vooral waarschuwt hij tegen een wet, die 't recht van staken zal behouden, en voorspelt hij dat er groote dingen kunnen gebeuren, want dan is 't gedaan met onzen korteren werktijd, meer loon enz. als de di recties gaan winnen, want thans kan men onze macht en eenheid niet wegcijferen. Ten slotte spoort hij aan-tot orgauiseeren en verklaart dat de spoorwegmannen hun eed niet hebben geschonden. In het St. Jozefsgebouw te Utrecht had Zondagmiddag een vergadering plaats van R. K. spoorwegpersoneel uit verschillende deelen des lands om te geraken tot oprich ting van een R.K. Arbeidssecretaiaat. De voorzitter, de heer A. Overdijk, opende de vergadering met een kort woord, waarna rector Bult het doel der bijeenkomst nader uiteenzette. Na langdurige discussifin werd tot oprichting van het Secretariaat besloten \ls zetel van het bestuur werd Iilburg aangewezen. Het secretariaat stelt zich ten doel langs ordelijker, en wettelijke» weg de verbetering van den zedelijken en stoftelijken toestand van het Nederlandsche Spoor en en Tramwegpersoneel. Het bemoeit zich niet als zoodanig met de politiek. Het zal trachten geschillen langs vredeheveuden weg 00 te lossen. Ook zal door het bouwen van woningen, bevorderen van Zondagsrust en Zondagsheiliging, het uitgeven van een orgaan, getracht worden het beoogde doel te bereiken. Zoo mogelijk zal getracht wor den met andere dergelijke bonden, secreta riaten of vereenigingen. samen te werken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren T. ,W Van Hall te 's Bosch en W. Diddens te Tilburg voor het Diocees 's Bosch Rooseman te Zwolle eu De Wit te Utrecht voor het Diocees UtrechtBossing te Gennep en Wonders te Gennep voor het Diocees Roermonden J. Van Dam te Leideu en J. Smit te Amsterdam voor het Diocees Haarlem. Aangenomen werdt aan het einde der vergadering de volgende motie „De vergaderiug, bijeen te Utrecht tot het vormen van eeu R.K. Spoor- en tram weg-secretariaat, protesteert ten sterkste tegen het ergerlijk machtsmisbruik dat door je Vereeniging van Spoor- en 1 ramweg personeel bij de laatste gebeurtenissen is emaakt en verklaart langs ordelijken en wettelijk en weg op te konum voor de op lossing van grieven." Daarin kom' o a. voor da', ingeval iemand van het pcrsoOcrl dunst weigert hij dadelijk geschorst wordt en een termijn van 4 i.u krijgt voor schriftelijke verantwoording dat zelfs zij, die staken en in woningen der maatschappij wonen die op het enein van den spoorweg staau, tot die tem inen en dus lot hun woningen niet mogen wot den toe gelaten; dat zij. die werken, op de stations zullen worden gelogeerd en gevoed, indien zij dat verlangen. Zoodra het bewuste telegram ontvangen is, moet de stationschef de hulp van den burgemeester inroepen tot handhaving der orde. De manier waarop is geheel in de geheime instructie voorgeschreven, Het mondeling medegedeelde wachtwoord is „autoriteit." Stuking. In Tilburg, Eindhoven. Boxtel, Udenhoul, Schiln'del Veghel, enz. liggen detachementen infanterie, in andere plaatsen volksweerbaar om station en spoorlijnen te bewaken. Huzaren uit Venloo bewaken het traject Helmond—Venlo. Alle burgemeesters van gemeenten ai- waar spoorwegstations zijn, hebben van regeringswege bericht ontvangen, den 24steu dezer en de volgende dagen, tot nadere kenningsgeving, hun gemeente niette verlaten. Van „absoluut vertrouwdare bron" zegt het sociaal—democratische blad Het Volk het volgende te vernemen. Aau alle stationschefs is door de directies eeu geheim pakket gezonden, dat ze niet mogen openen dan in drie gevallen lo als een staking op het punt staat om uit te breken voordat den chef den algemeeuen dienst in kennis heeft kunnen stellen 2o. als een staking uitgebroken is 3o. als de chef van de directie een tele gram kiijgt, inhoudende een mondeling mede gedeeld woord. Het pakket ia kwestie bevat allerhande stukken, die hij in geval van staking noodig heeft formu'es voor be wij? en van toegangen dergelijke alsmede een geheime instructie Tweede Kamer. Wij ontvingen gisterennamiddag 't volgende telegram uit den Haag, dat we direct per bulletin hebben bekend gemaakt. Bij cle heden gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Ede (5871 kiezers) zijn uitgebracht 3810 stemmen, waarvan geldig 3729. Volstrekte meerderheid 1865. Gekozen Dr. M. A. BRANTS (antirev.) met 2437 stemmen. Mr. W. II. de Beaufort (lib.) had 1292 stemmen. Bij de Tweede Kamer zijn thans aanhan gig de interpellatie, tot het houden waar van verlof is verleend aan den heer Ketelaar naar aanleiding van het door den minister van Waterstaat aan de Kamer overgelegde overzicht van de traktementen van het per soneel der posterijen en telegraphic.alsmede de volgende rnotiën van ordevan den heer van Kol c.s. betreffende beëindiging van den Atjeh-oorlog van den heer Hugenholtz c.s. betreffende de zoogenaamde „postenorder" van den heer Eokker c. a. omtrent exploitatie van spoorwegen door den Staat en van den heer Goeman Borgesius c.a. betreffende portvrijdom voor belangrijke takken van den openbaren dienst. Men schrijft aan De Tijd" „Groote geheimzinnigheid heerscht in de regeeringskringen en alle kringen daaromheen zelfs de eenvoudigste ambtenaar is voor zichtig in zijn uitlatingen. Ik kan mij begrijpen, dat persmannen met wantrouwige blikken worden aangezien, waar zelfs leeken in 't courantenvak niets te hooren kunnen krijgen. Vooral omtrent de wettelijke maat regelen, die deze week de Tweede Kamer in ontwerp zullen bereiken, lekt niets uit alleen vernam ik, dat bij de, samenstelling ervan drie departementen betrokken zijn geweest: justitie, waterstaat en oorlog. De regeeringsmachine heeft nog nooit zoo vlug geAverkt als in den laatsten tijd, en 't ont werp moet er goed uitzien ook, indien ik ten minste op de onderhandsche lofuitingen mag afgaau. 't Is anders werken geweest zoowel voor de betrokken ambtenaren als voor de boven hen staanden, de ministers niet vergeten natuurlijk. En zelfs de Raad van State heeft er Zondag 't bericht is juist voor vergaderd." Nader schrijft men aan //De Tijd" uit 's-Graveuhage: „Als een bewijs hoezeer de regeering tot in bijzonderheden haar verweer geregeld heeft, indien ordeverstoringen een buiten gewoon optreden noodzakelijk maken, diene, dat er ambtenaren zijn in de dienstvakken, die met het publiek verkeer in betrekking staan, aau wie een geheime instructie is uitgereikt; ook aau veldwachters zelfs in kleine gemeenten is zulk een opdracht ge- „Iu toongevende kringen aldaar heerscht wel eenige bezorgdheid. In elk geval zal deze week eeu zeer gewichtige zijn." Lichting 1903. De miliciens der lichting 1903, die in eerste helft van Maart onder de wapenen moeten komen, zullen dadelijk na hunne inlijving en nadat hun de krijgsartikelen zijn voorgelezen, met verlof naar hunne haardsteden worden gezonden. Hoogstwaar schijnlijk zullen zij zich in de 2e helft van Mei bij hun korps moeten vervoegen. In het Haag'che Koffiehuis te Utrecht vergaderde Zondag jl. de Nederlandsche Katholieke Journalisten-Vereeniging, onder leiding van den heer Ferd. Wierdels. Na een geanimeerde discussie over het ontwerp der statuten en de ingediende amendementen, werden (1e statuten vastge steld. De vereeniging is gevestigd te Utrecht en wordt beschouwd te zijn begonnen op den 29sten Januari, den feestdag van den H. Franciscus van Sales, den patroon der vereeniging. Tot voorzitter werd gekozen den heer A. li. A. Aarts, hoofdredacteur van „De N. Tilb. Crt.," tot bestuursleden uit de ge- woue leden de heeren Alb. van der Kallen, hoofdredacteur van „Het Dagbl. van Noord- Brab.," J. B. Vesters, hoofdredacteur van „Het Huisgezin", A. C. A. vau Vuuren, redacteur van „De Residentiebode ui lerd. Wierdels, redacteur van „De Tijd." Daar laatstgenoemde zich niet beschikbaar stelde, werd in zijn plaats gekozen de heer J. R. Lans, hoofdredacteur van „De Gelderlander". De verkiezing van twee bestuursleden uit de buitengewone leden werd aangehouden, omdat eerst na vaststelling der statuten gelegenheid tot toetreden van buitengewone leden kon worden opengesteld. In een terstond gehouden bestuursver gadering werd tot ondervoorzitter gekozen de heer J. R. van der Lans en tot secre taris de heer Alb. van der Kallen. De post van penningmeester is voor een der buitengewone leden open gehouden. Dussen, 24 Febr. Gisteravond had alhier het aangekondigd coucert der fanfare Wil— helmina plaats. Het programma werd keurig uitgevoerd. Zoowel de muzieknummers als de voordrach ten verwierven veel bijval. Jammer dal zoo weinig leden waren opgekomen. Moet dit misschien voor eeu deel worden toegeschre ven aan 't ongunstige weer, zekir is het, dat ook het publiek 'zich niet meer tevreden stelt met hootdzakelijk muzieknummers, maar vooral ook gaarne een blijspel of drama zag opgevoerd. goed f 7.5Ö A 8.5U; Zomerzaac Kanariez.-iad f2 a 1 23 Bruine boonen de beste f8.a 112. Witte boonen de beste f 8.—. a fll. GORINCHEM, 23 Febr. llistarwe 1 7.50 A 7.60 roodeditof 6,90 a 7,1 witte dito f 7.--A 7.15 inl. rogge f 5,— a 5,1a buitenl. dito i"4 90 A 5,,10 gerst t 4.70 a 4,80, haver 3,60 a 3.75, duiveboonen f7,25 a 7.50, blauwe erwten, f0— a 0 alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd lOo runderen, 11 nuchtere kalveren, 22 vette varkens en 445 biggen. le qual. kalfkoeien f200 A 260 Kalfvaarzen f ^0 a 210 Melkkoeien an 4 230 2l/j jarige ossen 1 ^0 4 230 Guiste vaarzen [IjjJ f Graskalveren '40 a 80 Nuchtere kalv. 1Z Aangevoerd 5 vette varkens van 20 a 2173 ct. per half kilo, biggen van 15— a 9.— per stuk. Aangevoerd schapen en lamineren; scna- pen a en lammeren f C uer stuit Bieren f 0.80 a 0.90 per 26 stuks. Boter 65 a 72 ct. per '/j kilo. ROTTERDAM 24 Febr. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 46 paarden, 0 veulen, 0 ezel, 1094 magere en J13 vette runderen, 167 vette, 483 nuchtere en 0 gras- kalveren, 11 schapen of lammeren, varkens 104 biggen, 0 bokken of geiten. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen 26 tot 34 c., 2e kwal. c., Kalveren le kw. 47 c., 2de kw. 58 c., 3de kw t. Alles per halve kilo. Op óe botermarkt werden aangevoerd 470 en 52/16 vn. en 416 stukken a 1/3 kilo. Prijs le qual. f 60, 2e qual. 36 3e qual. t o2. Per kilo f 65 a 70 c. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Onderzoek-Gasfabriek. M. de R. h bet waar dat de Naamlooze Vennoot schap Watergas Maatschappij Systeem Dr Kramers—Aarts, krachtig wordt gesteund door de Heeren Jac. van Rijn Jr. te Maas tricht als gedelegeerd commissaris en Jac. van Rijn Sr., Burgemeester van Venlo als adviseur Was dit den Heeren Leden van onzen Raad bekend? Zoo ja, dan vinden wij het onbegrijpelijk d»t laatstgenoemde, in zake onderzoek-gas- fnbriek als adviseur is geaccepteerd, en ver liest zijn rapport voor elk onpartijdig en onbevooroordeeld man alle waarde. Wij achten ons en de meesten onzer vroede vaderen met ons, onbevoegd om over de technische aangelegenheden die hier in 't spel zijn, te oordeelen maar juist daarom moet de onpartijdigheid evengoed als de bekwaamheid van den adviseur absoluut als een rots zoo vast staan. Wij zullen er niet aan beginnen om de Directie van onze gasfabriek van alle smet ten vrij te pleiten, maar strikte onpartij digheid bij het beoordeelen van hare daden moet door ieder eerlijk man worden geëischt. Is Van Dijck niet de aangewezen Direc teur voor onze gasfabriek'; mist hij de noodige oekwaamheid welnuhij verdwijne Maar dat dit vonnis dan valle als resultaat van een onderzoek ingesteld door kundige mannen, op wier onpartijdigheid zelfs met de geringsten schaduw rusten mag. Een mensch, blijft een mer.sch Eu niemand kan twee heeren dienen A. en L. Een dankbetuiging en nog wat. Uit naam der propagandisten meenen wij verplicht te zijn hier openlijk onzen harte- lijken dank te betuigen aan een ons onbe kenden milden gever, die ons naar aanleiding der onlangs verspreide circulaire met eene mft vau vijf gulden heeft bedacht. Wij stellen deze sympathie-betuiging teil zeerste op prijs en hopen door ons ijverig en onvermoeid streven de gunst van Waalwijks ingezetenen waardig te worden. Zoo'n gift bemoedigt eu geeft hoop voor de toekomst. Moge daarom deze gift niet de eenige zijn, Waal wijkers, toont dat gij belang stelt in het welzijn van den evenmeusch, wien geheel ons streven geldt. Het bestuur der propaganda-club voornoemd J. GERRIS, President. H. VAN CALKER, Vice-President. C. DONKER, Secretaris. M. v. d. VELDE, Commissaris. G. COPPENS, Commissaris. ROTTERDAM, 23 Febr. Tarwe. Jarige- per heet. f 6.90 a f7.50 eii per 100 kilo f 8.75 a f 9.25. Nieuwe- per heet Laf 0.—, per 100 kilo 10.— a f 0.— C nada-tarwe f 0.00 tot f 0.00. ltogge. Vlaam9che, Zeeuwsche en Overmaassche Debeste f4.50 a f 5.20. Dito mildere f0.—A 0.—. Gerst. Z awsche, Flakk. en Overm. Winter f7._ f7.30 be9te Zomer- 16.75 A 7-2o. Haver, f6.20 a f6.75 v Blauwe erwten. De beste l 7.40 a f 8.— Paardenboonen. De beste f O.— a 0. Duivenboonen van f0.a 0.—. Tweede Kamer. Men seint ons heden uit den Haag In Tweede Kamer vergadering regeering bij monde Minister Kuvper bij indiening drie wetsontwerpen naar aanleiding spoorwegsta king o a. medegedeeld 't volgende de stoor nis einde Januari in spoorwegverkeer overviel de regeering geheel onverhoeds; geheel on voorbereid op verweer, greep de regeering opzettelijknietop het eigen oogenblikin. loen het eerste verzet de overmoed zelfs in sociale eu politieke bedreigingen oversloeg, requireer- de bevoegde autoriteit krijgsvolk dat er niet was, vandaar toen oproeping der militie ter voorkoming der verdere gruwelen als van Durgerdam. Lof brengende aan ingelijfden voor prompte opkomst meent regeering, dat in bij staking, -reopenbaarde leemte in staatsinrichting en wetgeving, moeten worden voorzien vooral wegens het bizondere karakter der spoor wegstaking in vergelijking gewone worsteling tussclien patroons en werklieden. Noodzakelijk is daarom optreden tegen onbezonnen aanslag maatschappij waardoor volkswelvaart zou wor den opgeofferd aan zucht naar klasseinvloed en politieke dwingelandij. Tegen dit gevaar acht de regeering noodig le. een spoorbrigade ter verzekering van 's rijks spoorwegdienst ingeval van nood. 2e. ter aankweeking vau andereu geest in per soneel tegemoetkoming aan rechtmatige grie- YCTot onderzoek (laarvan zal worden ingesteld eene staatscommissie tot regeling rechtspositie en dienstvoorwaarden personeel noodzakelijker om wat misdadig is tot misdrijf te stempelen zoowel in belang persoonlijke vrijheid als om einde te maken dat plichtsverzaking ten be hoeven van publieke zaak straffeloos kan «escbieden. Voor elk dezer drie maatregelen doet de regeering ernstig beroep op steun van alle partijen tot handhaving wettige huisorde. Regeering ontkent eenig reactionnair doel hiermede. Zij blijft op sociale hervormingen 1 aansturen, maar in aller belang wenscht zij krachtig wettig gezag te handhaven.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 3