Nummer 18. Zondag 1 Maart 1903. 26e Jaargang. Tweede Blad. Gemeenteraad van Waalwijk, Bekendmaking. BINNENLAND. gëEfitfSL IllII Kyksvoorjaarskeuring van dckbcngston. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de gewone Rijksvoorjaars- keuring te 's-Hertogenbosch van tot dekking be stemde hengsten, welke dit jaar aanvankelijk was bepaald op 9 Maart, aldaar zal gehouden worden op WOENSDAG 11 MAART e.k. De keuring te Zevenbergen blijft bepaald op 10 Maart e.k. Waalwijk, 27 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 26 Eebr. ten 63/i uur. Aan de orde I. IngekoM en stukken. II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het rapp; rt inzake onderzoek der gasfabriek. Voorzitterde burgemeester K. A. M. ïidder de van der Schueren. Afwezig de heer Mulders. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Ged. Staten, waar bij den aanslag van Mozes Hartog wordt gehandhaafd. b. Een deurwaarders-exploit dat door door den Voorzitter wordt vooigelezen, en waarin het contract tusschen de gemeente Waalwijk en Besoijen oetreffende het leveren van gas voor de straatverlichting in laatst genoemde gemeente door de gasfabriek te Waalwijk gesloten 22 Aug. 1883, over ee halfjaar wordt opgezegd. Voor kennisgeving aangenomen. II. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van het rapport inzake onderzoek der gasfabriek, l)e Voorzitter: B. en W. stellen aan den raad voor T volgende Burgemeester en Wethouders van Waal- wijk, Gezien het rapport van de commissie van onderzoek der gasfabriek, stellen voor 1. De gasfabriek te behouden in eigen beheer en exploitatie 2. De fabriek voorloopig nog 1 jaar te laten doorwerken op den zelfden voet als die thans werkt, met dien verstande dat direct door een door hen aan te wijzen accountant of zaakkundige eene nieuwe boekhouding zal worden aangelegd, en een boekhouder benoemd, terwijl slechts de nood zakelijkste verbeteringen zullen worden ge maakt. Ik hoop dat in 't belang der zaak beide voorstellen afzonderlijk worden behandeld, dat heb ik ook in 't Dag Bestuur gezegd. De heer Gragtmans vraagt en verkrijgt 't woord.* De heer van Schijndel„ik wil alleen etrst maar eens vragen of dit voorstel in Dag. Bestuur met algemeoiie stemmen is aangenomen, waart U, mijuheer de Voor zitter er ook voor.* De Voorzitter,,'i woord is eerst aan den heer Gragtmans De heer Gragtmans Mijnheer de Voorzitter. Alvorens het financieele gedeelte onder han den te nemen, wenschte ik even de wordings geschiedenis van deze zaak te bespreken. Het was den 19 Maart 1902 dat onze Di recteur eeu voorstel aan B. en W. indiende om vergrooting te verkrijgen voor zijne gas fabriek en zulks om reden de toename van het gasverbruik zoo sterk was vermeerderd, dat hij zich ongerust maakte in niet te langen tijd te kort te zullen schieten in de levering van gas. Het dagelijkscli Bestuur nam hiervan nota en besprak onderling deze zaak, waarvan het resultaat was alvorens groote verbouwingen te doen, een onderzoek naar den stand der fabriek te doen instellen met de exploitatie rekeningen, daar er leden waren, die niet voldoende konden ontcijferen, althans geen juist begrip daarvan hadden en vooral om ecu deskundige te raadplegen en bestekken te la ten maken door eeu technicus, opdat de sto kerij (waarop de vergrooting vooral aankwam) tot 'een modelstokerij zou kuunen worden in gericht volgens de nieuwste methode. Doch, mijnheer de Voorzitter, eer dat liet plan tot rijpheid kwam komt een onzer leden met eene jeremiade over onze gasfabriek, welke hij liefst maar in eene gesloten verga dering afhandelde en deed ons een verslag, waarin hij aanwees een verlies van ongeveer f 47.000 U allen begrijpt, zulke getallen maken in druk eu terecht als dat zod was, dan maar spoedig van de fabriek af zien te komen, was het wachtwoord, waarop de vergadering direct besloot dat eene commissie zoude gekozen worden of aangewezen, dit doet niets ter zake, ter deugdelijk onderzoek, welke zich een des kundige kon assumeeren. Het rapport den leden onder geheimhouding toegezonclen ligt nu voor ous. Op voorstel van den heer Timmermans van Turenhout is in de laatste vergadering unaniem besloten, het dagelijksch Bestuur te belasten met een voorstel voor den dag te komen, deze zaken betreffende. De Wethouders deden alstoen hunne onder zoekingen, wat betreft het financieele gedeelte als zijnde dit toch de hoofdschotel waarop alles draait, zij nemen kortheidshalve de reke ning over, de rekening van ontvangst en uit gaaf met balans gepubliceerd door de com missie. Het totaal der uitgaven bedraagt f 92069.50 ontvaugsteu f 88077.17 Alzoo een schijnbaar vetjes f 3992.33 doch zegt de commissie er is in 1895 besteed voor uitbreiding f 3174. en in 1900 voor gasmoler en exhauser f 2500. Totaal f 5674.— is na aftrek der f 3992.33 eene zuivere overwinst van f 1781.67 daar renten en verplichte aflossingen, als uit gaven genoteerd, clus ook door de fabriek zeiven gedaan ziju en dus als winst moeten genoteerd worden zijnde f 15640. Zoo heeft de fabriek eene onzuivere winst gemaakt van f 17421.67 Nu mijne heeren, willen wij bespreken ieder jaar afzonderlijk. Zie balans. Het jaar 1895 het vervolgjaar der uitbreiding geeft een abusievelijk uitgedrukt verlies van f 3723.98 verbouwing kostte f 3174. alzoo een werkelijk verlies van f 549.98 doch u zult mij moeten toegeven, dat een jaar van verbouwing en een daaropvolgend, op eene in werking zijnde fabriek ongunstig moet werken alzoo een natuurlijk verschijnsel is in elke fabriek. Nu volgen de jaren 1896 met overwinst van f 207. 97 it li f 94.65 98 f 382.45 99 f 345.32 Nu komt het jaar 1900, dit geeft eeu ver lies van f 419.55, doch aan wie komt de schuld Het is het jaar der zeer dure steenkolen, ten bewijze diene aan onze leerfabriek ontvingen wij van J. van Nieuvelt Rotterdam den 20 Sept. 1899 een schip eng. vlamkolen 60 pCt. grof a f 7.80 per 1000 k., den 26 Febr. 1900 eeu schip eng. vlamkolen 60 pOt. grof i\ f 10,25 per 1000 k., den 24 Sept. 1900 een schip eng. vlamkolen 60 pCt. grof a f 11.50 per 1000 k., den 15 Dec. 1900 een schip eng. vlamkolen 60 pCt. grof a f 11.50 per 1000 k. De fabriek zelve kocht de kolen a 737a ct. per mud in 99 en in 1900 kosten dezen f 1,0572 gemiddeld. Zoo als u ziet beiden geven zij aan eene prijs- verhoogiug van ruim 40 püt., zoodat alstoen door het Dagelijksch Bestuur een voorstel werd gedaan aan den Raad om den gasprijs met 2 cents te verhoogen. De Raad besloot evenwel, ondanks de waar schuwing van het dagelijksch beBtuur dat een verlies op de exploitatie der fabriek zou plaats hebben deze maar te verhoogen met 1 ct., zoodat niet de directeur, noch het dagelijksch bestuur voor dat verlies aansprakelijk is doch de meerderheid in den Raad die dat besluit doorwrong. Abusievelijk staat in het rapport der com missie dat. de gasprijs voor de gemeente is geweest 8 en 9 ct. dit moet zijn 8 ct. Alsnu rest 1901. 1901 geeft een schijnbaar verlies van f 878,21 doch de commissie merkt op dat er f 2500.— geleend is, voor het plaat sen van een gasmotor en exhauster, alzoo voor uitbreiding en hoort dit dan ook op het ka pitaal geplaatst te worden, zoodat in plaats van verlies er een zuivere overwinst gemaakt is van 1621,79 rente en aflossing f 2200,— f 3821,79 U ziet dus M. H. dat iu plaats van achter uitgang, de gemeenterekening aanwijst groote vooruitgang. Het jaar 1902 is nog niet geheel bekend, alleen weten wij dat er 34000 meter meer is geproduceerd dat in 1901, alzoo een prachtige vooruitga^ over ter bespreking het kapitaal en moeten wij ter verduidelijking een voorbeeld formuleeren. Ik koop en verbouw een huis met fabriek zoodat die kost f 30.000 doch heb daarvoor geen cent; neem daarop een hypotheek voor dat bedrag onder verplichting te betalen 4 pCt rente en 's jaarlijks af te lossen f 1000. ik betaal de rente en los in 10 jaar af f 1000,— is f 10,000 zoodat daarop eene schuld blijft van nu verbeter ik die fabriek en plaats daarin bij machinen tot een bedrag van worden. Zoo is het ook gelegen met onze gasfabriek en woning, daarop rest nog een schuld van f 31500,volgens balans hier berustend is deze som geworden een bedrag van f 39273,75 trek hiervan af de schuld van f 31500, zoo is het kapitaal vergroot met f 7773,75 Alzoo M. II. verschilt ons overzicht dei- zaak veel met dat der commissie, hetwelk wij gerust onvolledig noemeu, zoodat door het dagelijksch bestuur met algemeene stemmen wordt voorgesteld De gasfabriek te behouden in eigen exploi tatie. De fabriek voorloopig een jaar te laten doorwerken op denzelfden voet als die thans werkt om reden lo. De gemeente Besoijen het contract voor verlichting heeft opgezegd, zoodat onze ge meente, indien zij dit nuttig oordeelt op do grens of indien verkieslijker verder in de ge meente den toevoer kan afsnijden, zoodat een 10,000 meter gas disponibel komt en direct geen vergrooting noodig is. 2o. Af te wachten de exploitatierekening vag 1902 terwijl 1903 dan tevens gereed kan zijn. 3o. Af te wachten de resultaten der water- gasfabricage (Syst. Dr. Kramer en Aarts) van Zevenbergen en zoo ook die van Tilburg, welke plaats dit jaar ook hare fabriek ver groot en watergas gaat fabriceeren doch van ander systeem. Verder het aanstellen direct van een ac countant of zaakkundige voor het aanleggen van een nieuwe boekhouding eu het benoemen van een boekhouder door hen. De Voorzitter„u maakt opmerking over fouten in 't rapport, maar u hebt ook verkeerde cijfers, want 89 cent voor 't gas is verkeerd, is dit een opgaaf van den di recteur De heer Gragtmans: >7wij hebben 't onderzocht.' De Voorzitter - //dan hebt U 't niet goed onderzocht.* De heer Gragtmans: „als 't om kleine opmerkingen te doen is kan ik in de ont vangsten en uitgaven ook wel een fout van flOÜ aanwijzen, maar d.i. de moeite niet waard, daar gaat 't niet over. De heer Ver wiel//Ten eerste vrensch ik te vragen of liet voorstel van B. en W. met algemeene stemmen in 't Dag. Bestuur is aangenomen. De Voorzitter«in 't Dag. Best. is over 't voorstel geen stemming geweest, ik luib me er buiten gehouden ik wist dat de wet houders met den directeur hier op de raad zaal buiten mij om eene bespreking hebben gehouden en later nog op de gasfabriek over de zaak is verder niet gesproken, en is er geen feitelijke stemming overgehouden ik zat er als voorzitter der commissie van onderzoek en als voorzitter van 't Dag. Best. en acht 't daarom wenschelijk niet verder er over te spreken. De heer Verwiel„ten tweede breng ik hulde aan de twee wethouders omdat ze zoo juist de cijfers weergeven vin ons rapport; ons rapport wordt zoo onvolledig genoemd, 't is vreemd dat ze nu komen met de cijfers van ons rapport. De heer Gragtmans„Ik heb niets ge vonden van het kapitaal-,en dat is toch vermeerderd.* De heer Verwiel „dat is niet officieel De heer Gragtmans „daar zijn toch dc boeken voor, omdat op te zoeken.* De heer van Dooren „in die boeken komt zooveel voor, maar dat kan allemaal niet genoemd worden. Wij hebben ns gehouden aan de officieele cijfers. De heer Verwiel„ik wou wel eens weten wat dan onjuist is in 't rapport.* De heer Gragtmans „ge vergeet 't kapitaal ik heb toch duidelijk 't voorbetdd van een fabriek aangehaald.' De heer Verwiel „er staat toch heel duidelijk in, wat is afgelost enzmoest er nog meer instaan, had het nog uitgebreider moeten zijn.* De heer Gragtmans 't had veel beknopter en zakelijker kunnen zijn, 't is veel te uitgebreid maar zeer onvolledig om niet meer er van te zeggen.* De heer van Schijndel„ik begrijp niet welke verbeteringen zooals mijnheer Gragt mans zegt, toch wel zijn aangebracht, als men 't rapport van den adviseur leest, deugt er van alles wat er is totaal niets, verkeert alles in een ellendigen toestand. Ge zoudt hier den persoon kunnen aanwijzen, wie van dat alles de oerzaak is, maar dat zal ik nu maar niet doen. Ziet eens na de f20,000 f 5,000 wat wordt mij dan de waarde ik zeg 2o,wU zoodat daar rente en aflossing ia geschied het kapitaal is vermeerderd met f 5000,— en dit aldus al6 winst moet beschouwd nu maar vragen van de commissievolgens de ver ordening moet iedere maand de gascommissie vergaderen en ze deed 3 k 4 maal per jaar is dat de zaak goed beheeren neen d.i. ver duisteren. De heer Gragtmans„ja, dat is kolos saal maar ik geef in overweging als 't laatste jaar de fabriek f 3821-79 zuivere winst heeft gemaakt, is dat een reden om ze aan kant te gooien, neen dat is een teeken dat ze op den beteren weg is.* De heer Verwiel„Is niet door B. en W. overwogen concessie te verleenen De Voorzitter„ik weet niet wat de wethouders in hunne besprekingen, geheel buiten mij om, hebben overwogen De heer Hoffmans „u splitst de voor stellen De Voorzitter: „ja, 1. de gasfabriek te te behouden in eigen beheer en exploitatie 2. Dc fabriek voorloopig nog 1 jaar te laten doorwerken op don zelfden voet als die thans werkt, met dien verstande d;.t direct door een door hen aan te wijzen accountant of zaakkundige eene nieuwe boekhouding zal worden aangelegd, en een boekhouder benoemd, terwijl slechts de nood zakelijkste verbeteringen zullen worden ge maakt. Daarna wordt met algemeene stemmen aangenomen de fabriek in eiger. beheer te houden en komt 't tweede voorstel aan de orde. De heer Verwiel„111e dunkt 't voorstel van B. en W. om een accountant voor de boekhouding te laten komen bewijst genoeg dat de zaak niet in orde is, dat er aan administratie en exploitatie veel hapert. Ik stel voor dit laatste voorstel van 13. en W. geheel te laten vervallen en te besluiten als in 't rapport staat lo Verbetering en vereenvoudiging 'der administratie. Hoewel de commissie na naarstig onderzoek in de boeken geene fraude constateerde, is het noodzakelijk deze ten behoeve cener goede controle te verbeteren en te vereenvoudigen. 2o. Verbetering der exploitatie, waarvoor noodig de verbetering ad f 23100.aan gegeven door onzen adviseur. 3o. Het aanstellen van een practisch, ondersl.ugen, welwillend man als directeur, uitsluitend belast met de directie en exploitatie der gasfabriek. 4o. het opmaken van eene behoorlijke instructie voor den directeur, waarin bepalingen zijn opgenomen die volledig uitsluiten elk handeling van den Directeur, waarbij hij financieel zichzelve kan bevoordeelcn. 00. het benoemden eener gascommissie en het vaststellen van nieuwe verordeningen en reglementen. 60. Het maken van vaste tarieven voor werkloon en leverantiën door de fabriek, en het stellen van gemakkelijke voorwaarden van aansluitingen voor kleine verbruikens. De heer Jan van Dooren „in 't rapport van wethouder Gragtmans staat in dat van Dijck in Maart 19Ö2 reeds verbeteringen vrueg, dus noodig achtte en nu wil men weer een jaar wachten, ik zou er liever direct mee beginnen en geleidelijk verbou wen en zoo successievelijk afwerken.* De heer Baijens „ik wensch de heer van Dooren op te merken, dat de gemeente Besoijen opzegging heeft gedaan, dan komt veel voor ons gemeente vrij en is de ver grooting misschieo-'niet noodig De heer van Dooren „geleidelijk ver beteren, maar! vooral direct de administratie e;i exploitatie.* De heer Gragtmans „Mijnheer van Doo reu schijnt mij niet goed te begrijpen, ik bedoel dit jaar*' nog geen groote werken uit te voeren, maar natuurlijk wel de nood zakelijk kleinere. B. en W. willen de groote verbouwing van f 22.000, vooral de retorten niet doen, daar is nog gas genoeg en nu weer komt er 10,000 Ms vrij,* De heer vau Dooren „ik geloof dat onze begrooting in 't rapport van f23.000 niet te groot is, van Dijck vroeg eene verbou wing van f30.000. Ik wou langzamerhand die f 23.000 verbouwen en de exploitatie en administratie spoedig verbeteren, d i. hard noodig.* De heer Gragtmansr/'t laatste jaar f3821.79 winst en dit jaar is ook niet slecht, daarom is 't niet zoo hard noodza kelijk, in ieder geval niet gemotiveerd.' De heer van Dooren „al is uitbreidiug niet direct noodig, in andere zaken der fa briek is verbetering biedend geëscht.» De heer Gragtmans: „in administratie enz. komt verbetering, d.i. toch voorgesteld. De heer Verwiel: „B. en W. stellen juist voor wat de commissie doet, de commissie wil toch ook verbeteringen in administratie enz. en maar waarom niet direct, maar nu wenschen toch nog B. en W. eerst maar het fabriekske een jaar naar hun handje door te laten zeilen; de commissie stelt toch in den zelfden geest voor.* De heer Gragtmans: „de commissie heelt niet voor te stellen.* I)e heer Verwiel„nu dau, de commissie <1 cl viseert. De heer van Schijndel „de heer Gragt mans spreekt van verbeteringen sedert vele jaren aangebrachtja voor 'alrijke jaren heb ik reeds herhaaldelijk gewezen, op t geen op de gasfabriek gebeurde, hoe 't er ging met cokesverkoop, die op een plank werden genoteerd, ik heb met kwitanties hier ter vergadering bewezen, wat er verder met den verkoop van gas en cokes geschied de er werd toen nooit naar geluisterd, maar iets verbetering is er gebracht, maar verder niets gedaan.* De heer Gragtmaus „ik zal daarop niet antwoorden.* De- heer van Schijndel„dat is ook maar 't gemakkelijkste en 't beste.* De heer Hoffmans „heeft 't Dag. Be stuur plan dit jaar de buizen te vergrootten, vooral bij ons in de buurt is dat een zeer groote noodzakelijkheid, vooral nu met de fabriek van den heer Klijberg.' De heer Gragtmans „ik als lid van 't Dag. Best. heb daartegen geen bezwaar.* De heer Hoffmans „er zal toch zekor wel goed gelet worden op de instructie vau den directeur, over eigen zaken doen enz.* De heer van Dooren „ik kan mij er mee vereenigen, als een beetje in acht genomen worden, de adviezen die in 't rapport worden gegeven.* De heer Gragtmans „ik heb niets tegen alle kleine verbeteringen.* De heer Hoffinans„ik geloof Diet dat een accountant noodig is, als er toch een boekhouder komt.* De heer Gragtmans„'t kan ook een zaakkundige zijn, 't is maar om de boeken aau te leggen.* De heer van Schijndel„'t zal hier zeker niet noodig zijn, een accountant te laten komen, een stoker heeft op een plank zoo lang bijgehouden op de gasfabriek.' Daarna wordt 't 2e. voorstel in omvraag gebracht en aangenomen met 2 tegen 8 stemmen. Voor ile heeren: Gragtmans, Jud. Tim mermans Wz., J. van Dooren, Timmermans van Turenhout., Hoffmans, Mombers, Qui rijns en Baijens. Tegen de heeren van Schijndel en Ver wiel. De heer van Dooren verklaarde dat hij voorstemde op conditie, dat de noodige werken spoedig worden uitgevoerd, waarop de voorzitter verklaarde dat er geen con- d ties aan de stemming verbonden worden, zoodat moest zijn, voor of tegen. De heer van Dooren stemde daarop 1 voor. Niemand meer 't woord verlangend sloot de Voorzitter de openbare vergadering. Gasfabriek. Men verzoekt ons mede te doelen dat noch aan den Burgemeester no aan lie leden der Commissie tot onderzoe' d< gaal briek iets hoegenaamd omtrent het 11 de vergadering door den heer Gragtmans voor gelezen ïapport van H.H Wethouders bekend was; dat dit rapport ook in de Wethouders vergaderingen niet aan den Burgemeester is getoond en aldaar ook niet is besproken, zoodat hij daarvan klaarblijkelijk tmknndig moest blijven. Het schijnt dus in afzonder lijke bijeenkomsleo van II.H* Wethouders opgemaakt, in deze waarschijnlijk bijgestaan door den directeur. Wareu de leden van den Raad, buiten de commissie ,van dit rapport ook onkundig H.H. Wethouders hebben hetdus klaarblijke lijk als iets axtra's voor de verga dering van 26 Februari j.l. voor den Bur gemeester en voor de commissie bewaard. WAALWIJK, 28 Febr. 1903. Pausfeestea in «nze gemeente. Ook onze gemeente staat aan den vooravond der Pausfeesten, die misschien wel op bescheiden schaal e ^hoofdzakelijk ker kelijk, maar daarom toch niet minder harte lijk zullen worden gevierd. Vroeger reeds vermeldden we het voornaam ste van 't geen er zal gebeuren, laten we het hier nogeens even herhalen. Morgen Zondag 1 Maart, 10 uur plechti0e H. Mis met Te Deum. Om J 2 uur voor de buste aan Z H. muziek der Harmonie St. Crispijn en des namiddags ten 3 uur van de harmonie L' Esperance Des avonds ten 5 uur plechtig lof met feestrede en feestgezangen. De kerk zal in en nitwendig schitterend worden versierd maar hierover en over nog verdere bijzonderheden willen we niet verder uitwijden, laat dit eene verrassing blijven. Men ziet dat het zilveren jubilé van Z. H. Paus Leo XIII hier waardig zal worden gevierd, moge het weder wat mee werken dan zeer zeker zal in Waalwijk dit heu gelijke fei heraebdt worden op een wijze als op weinige plaatsen geschiedt. En de Waolwijkers zullen in eene goede feestelijke stemming verkeeren, vooral waar het geldt daardoor hulde te brengen aan

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5