DE ECHO m HET MM Correspondent Gedistilleerd SUCHARD. Chocolat K la US. A. C. ran Tilburg HALT VUCHTSCHE Advertentiën. Van Gool-van der Schoot, GLOEIKOUSJES. Gas, Water en Electrische Geleidingen, Fongers Rijwielen. SCHOTSBROOD, Comestibles en Koloniale waren H andels b er ichten Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Posterijen, Baardwijk ONTVANGEN Chocolat Milka. Chocolat au lait Concentré. Neuchatell. Suisse Extra fondant' Chocolacté Mortea (France). Le Locle (Suisse.) Hanglampen, Ganglan taarns, Muur- en Gierlanipjes Lamp-beige eerste kwaliteit. Alle soorten Gasbranders, Pe- troleumbranders, Gas- en Lampenglazen gaatjes gla zen, alle soorten Lampen-katoen J.C. MARKS Zn. Dagelijks te bekomen. Boterjanhagelsablons Halve Maantjes en Eierkoeken. aan concurreer ends prijzen Walt. J. v. d. Heijden Tentoonstelling Waalwijk. Vrïjd om van rechten is voor buiten- laudsche inzenders verkregen, vermindering van vracht-tarief op de Binnenlandsche lij nen, terwijl het tentoonstellingsterrein electrisch zal worden verlicht en versierd, de drijfkracht zal eveneens door electriciteil worden geleverd. De Staking in de Tweede Kamer. H. FLUYT. P. J. FLUYT. A. C. M. FLUYT. P. A. FLUYT. WAALWIJK. Eerste kwaliteit WAALWIJK. AGENT voor Waalwijk, Baard wijk en Besoijen van de Brood-, Koek- en Banketbakker WAALWIJK. onzen grooten Leo XIII en hiermede aan allen een genoegelijketf en gepasten feestdag Programma's met teksten dei verschillende liederen zullen worden verspreid. Naar wij vernemen vindt Dinsdag de armen—bedeeling en traclatie der kinderen bij de Eerw. Zusters plaats en zullen la»er de jongens onthaald worden. Door de li.-dertafel „Oefening en Vei- maak" zal bet jubileum plechtig worden herdacht. Deze vereniging zal op den dag z-lveu 3 M iart a.s. op depracbtig versierde zaal Musis Sacrum een groot feest-concert geven ter viering van het zilveren jubilé van Z H. Leo XL 11. Om onze lezers een goed begrip te geven hoe hierdoor op zeldzaam schitterende wijze bet feestgetij wordt herdacht, doen wij 't beste 't programma in zijn geheel te laten volgen 1. Openingswoord door den President der Vereeniging. 2. Te Deum laudainus, „groot koor met soli en accompagnement.'' J. H. Verhuist. 3. Feestrede: //Het Pausdom in 't algemeen en Leo XIII in 't bijzonder.# Door den Secretaris der Vereeniging. 4. de Martelaars in 't Colyseura te Rome groot koor. Ij- ('e Rille. 5. Leo-Cantate, woorden van Mgr. Dr. Schaepioan muziek van J. J. H. Verhulst. 6. 7. Domine salvain fac Rcginam nostram Giessen Het kan dus worden een schitterende avond met een overtalrijk en uitgelezen publiek, een warme hulde, even goedgekozen ais waardig, aan onzen grooten kerkvorst. Ook de St. Paulusvereeniging zal door een feest avond hulde brengen aan Leo XILL Zondagavond zal zij op haar lokaal eene uitvoering geven en o.iu. ten gehoore bren gen Hulde aan Leo XIII, koormuziek van G. Schel tekens, woorden van A C. van der Heijden.' De directeur zal bij die gele genheid eene feestrede houden. Wij wenschen er even de aandacht op te vestigen, (hoewel misschien onnoodig) hoe schoon onze gemeente, door het a 1 g e m e e n utsteken der vlaggen, op Zondag l en zeker op Dinsdag 3 Maart, Z. H. den Paus eene openbare hulde brengen kan. Wij twijfelen niet of deze enkele mede- deeling zal voldoende zijn, om schier van huis tot huis in Waalwijk de driekleur met pauselijke wimpel te zien ontplooien als een hulde aan onzen grooten, roemruchten Paus die Dinsdig '25 jaar zetelt op Petrus stoel. Op verzoek van den Bond van Ned. Le derfabrikanten is de inschrijvingstermijn voor de a.s. tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie cn aanverwante artikelen te Waalwijk verlengd tot 1 April a.s. De tentoonstelling die van alle zijden blijken van sympathie en krachtigen steun ondervindt, telt in elke groep talrijke in zenders, (vooral de machinehal zal uitmun ten), zoodat de tentoonstelling zeer veel zal te zien geven en een schitterend succes zal hebben en zij dus van zeer groot en waar achtig belang zal blijken voor de beide in- diiSH'fófi. Niemand had kunnen verwachten, dat zulk een resultaat kon worden verkregen als in Waalwijk in Augustus zal zijn te aanschouwen. Talrijke feestelijkheden zullen gedurende de tentoonstellingsdagen worden gegeven, zoodat het geheel zoo iets grootsch zal worden als op 't gebied van schoen- en leder-industrie en aanverwante artikelen, alsook op nog talrijk ander gebied, nooit te zien is geweest. Bond van Ncd Lcderfabrikantcu. Aan de leden van bovengenoemde Bond is de volgende circulaire verzonden „De aangekondigde Vergadering op a.s. „Maandag 2 Maart te Tilburg is wegens onruatigeu toestand en andere gerezen be swaren tot nader orde uitgesteld. Waspik, 27 Februari 1903. Namens het Bestuur M. C. J. VAN SON, Secretaris. Baldadigheid. J. D.(ekkers) te Waalwijk begaf zich ter inning van contributiën naar Drunen hij zekere J. v. B.(alkom). In plaats "an geld werd D. onthaald op een flink pak slaag en kon bovendien met groote moeite de gescheurde quitanties mede terug nemen. Zekere G. te Sprang, die le veel aan bucchus had geofferd, werd Dinsdag vasten avond in het Loonschhoekje door een hem onbekende opgewacht en deerlijk met een mes vorwond in zijn aangezicht. De rede waarmede dr. Kuijper in de zitting van 1.1. Woensdag, de 3 wetsont werpen ten doel hebbende de herhaling van een spoorwegstaking, als is geschied, te voorkomen, hebben we in ons vorig num mer breedvoerig genoeg onder de telegram men gegeven, als dat 't noodig zou zijn die hier nogmaals te herhalen. Onze plaatsruimte laat niet toe die wets- on1 werpen in zijn geheel te geven. Ziehier de voornaamste artikelen No artikel 284 van het W. v. Str. wordt een nieuw artikel ingevoegd, luidende Artikel 284 bis. Hij, die een ander door hinder of overlast of door het bezigen van middelen, geschikt om vrees aan te jagen wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet le doen of te dulden, wordt gestraft met ge vangenisstraf vrn ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd gul den. Indien h?t misdrijf wordt gepleegd door twee of meer vereeuigde personen kan ge vangenisstraf warden opgelegd van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden. Na artikel 358 van voormeld Wetboek worden drie nieuwe artikelen ingevo'gd lui dende Artikel 358 bis. De ambtenaar of eenig ander in eenig.-n openbaren dienst of eenig in het openbaar spoorwegverkeer voortdu rend of lijdelijk werkzaam gesteld persoon, die, met het oogmerk om stremming in dien dienst of in dat verkeer te veroorzaken, na laat of, wettig daartoe gelast, weigert, werkzaamheden te verrichten waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijne dienstbetrekking heeft verbonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Artikel 358 ter. Indien twee of meer personen ten gevolge van samenspanning het misdrijf plegen in het vorig artikel om schreven, worden de schuldigen zoomede de leiders of aanleggers der samenspanning ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren. Artikel 358 quater Indien het oogmerk bij artikel 358 bis omschreven wordt be reikt, wordt gevangenisstraf opgelegd. in het geval van artikel 358 bis van ten hoogste een jaar en zes maanden in het geval van artikel 258 ter. van ten hoogste zes jaren. „Deze artikelen, zegt de Memorie van Toelichting, onderwerpen hen, die in het openbaar spoorwegverkeer werkzaam zijn ge stekt, aan dezelfde strafbepalingen als amb tenaren. „Mits uatuurlijk de voorwaarden van strafbaarheid aanwezig zijn in die artikelen omschreven. „Zij laten dus het rechtmatig staken, zelfs, behoudens de ééne in die artikelen opgenomen uitzondering, het onrechtmatig staken ongemoeid. Zij raken alleen liet onrechtmatig staken in het openbaar spoor wegverkeer.# Nog een woord over de twee andere Het voorstel tot het instellen van een Spoorbrigade gaat uit van den Minister van Oorlog, die f 1Ü.OOÜ en f 50.000 aanvraagt omhetpian een begin van uitvoering te geven, zich voorbehoudend later meer geld aan te vra gen. Het korps genietroepen, thans bestaan de uit een staf en 10 compagnieën, zal in het vervolg worden samengesteld uit twee bataljons, waarvan het een zal bestaan uit de veld- en vestingcompagniën (resp. 3 en 4 in getal) en het tweede uit de technische troepen (de telegraaf- en spoorwegeora— pagnie en de school- en depötcompagnie). Met behulp van het daartoe oehoorend personeel zal het mogelijk zijn, om in bui tengewone omstandigheden den dienst op enkele hoofdlijnen, sij het ook op beperkten voet, gaande te houden of althans bij de uitvoering van zoodanigen dienst krachtig te kunnen medewerken." Het tweede wetsontwerp dient tot het vaststellen van een Enquête-c om missie, „om een onderzoek in te stellen naar de rechtsverhoudingen en de voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorweg bedrijf in dienst is, en naar de grieven, die tegen beide bij het personeel bestaan. De reden van den minister wordt in de bladen zeer gunstig beoordeeld, men noemt ze krachtige mannental, toonende dat de re geering werkelijk eene regeering is, waarop in deze tijden valt te vertrouwen, die zal handelen om liet wettig gezag te handhaven, taal echte regeerders waardig. Ook de verschillende wetsontwerpen vinden over 't geheel een goed onthaal bij de pers van verschillende richting, natuurlijk zijn er uitzonderingen en vooraan staat't „Volk" dat uitroeptArbeiders, kameraden, vrienden dit wordt onze vuurdoop I Recht cn Plieht. In de eerste leden vergadering der vereeni ging Recht en Plicht na de werkstaking, is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. „De Anti-sociaal democratische vereeniging van Nederlansch" spoorwegpersoneel Recht en Plicht, te ,s-Gravenhage, vergaderd aldaar op Donderdag 26 Februari 1903, betuigt hare hulde aan de directies der Nederlandsche spoorwegen, welke bij de werkstaking van haar personeel liet besluit namen om, ter wille van het algemeen belang, het wegens dienstweigering geschorste personeel weder in haar dienst terug te nemen, waardoor erger tooneelen in ons land werden voorkomen, spreekt haar diep leedwezen uit over die werkstaking, omdat zij blijkbaar tot doel had om de kracht der vakorganisatie te misbruiken, ten einde het recht van ieder vrij Nederlander om zich al of niet te vereenigen, aan deze te ontnemen, vermeent op grond daarvan te mogen aannemen dat het wel en wee van ons land in de waagschaal is gesteld ter bevrediging van persoonlijke grieven tegen de spoor wegdirecties." Het comité vun verweer. Het Volk meldt, dat het comité van verweer heeft besloten le. Een manifest te verspreiden in 200,000 exemplaren door liet gohcele land. 2e. Alle plaatselijke comilé's aan te manen onmiddellijk een aanvang te maken met het houden van protest-meetings 3e Aan te dringen op onmiddellijke vorming der plaatselijke comité's van verweer. Niet zoo lang parlementeeren s.v.p handelen 4e Aan te dringen op spoedige voorziening in de fh.ancieele middelen. De N. C. meldt Het comité van verweer vergaderde Donderdag te Ui recht. Wij zijn in staat liet volgende m< de le deelen In de volgende week, de dag is onbepaald, za! de algemeene werkstaking uitbreken. Men zal den arbeid dadelijk weer hervatten, wanneer aan den aan de regeëring te stellen eiscli intrekking van de voorgestelde wijziging van het Wetboek van Strafrecht, is voldaan. De besturen der werklieden organisaties en -bonden houden drukke conferenties met elkander, en stellen zich door geheel het land met elkander in verbinding. De N.R.Cl. heeft zijnen correspondent le Utrecht verzocht, zich te vergewissen of bovenstaand bericht van de N. C. juist was. Zij ontving daarop van hem het vol gende telegram „Naar uit de beste bronnen wordt is er van een besluit van het comité van verweer om de volgende week, wanneer de ontwerp- wetten niet worden ingetrokken, ten spoor wegstaking of een algemeene staking te proclameeren, niest bekend. Integendeel, heeft het comité gemeend in dien zin geen enkel besluit te mogen nemen, om daardoor de regeering in de gelegenheid te stellen ons land voor een ramp te behoeden." De mededeeling der in de laatste woorden aangegeven reden, waarom het comité liet door de N. C. vermelde besluit niet genomen heeft, is blijkbaar direct of indirect van het comité of van een zijner leden afkomstig. De sterkte der militairetroepen te Am sterdam is thans 3823 man, verdeeld als volgt: 2260 infanterie, 167 cavalerie, 151 genie, 21 veldartillerie. 220 vesting-artille rie, 25 marechaussee en 980 mariniers en matrozen. Men meldt aan de Haarl. Ct., dat een streng onderzoek is ingesteld naar de open baarmaking in „Het Volk" van den inhoud der geheime pakketten, j.l. Zondag aan de stationschefs verzonden. Reeds Dinsdag werd dat onderzoek aan de stations gedaan. Wij vernemen dat, nu geheime pakket aan de stationschefs uitgereikt geheel bekend is geworden, thans aan alle stations een tweede pakket is uitgereikt. Cupolle, 26 Feb, De Heer K. Weidenaar vroeger onderwijzer in deze gemeeDte, staal op de voordrecht voor hoofd der school te Zuilichem. Loonopzand, Met het bouwen eener Chr. School aan den Loonscheudijk vordert men goed. Binnen een paar maanden zal zij misschien gebruikt kunnen worden. Raaiusdonksrcer, 27 Februari, Bij de op gisterenavond in het café H. de Ruijler ten overstaan van Notaris v. d. Meer gehouden finale verkooping van vaste goederen van Jac. Kappel zijn deze gemijnd voor f 1510 Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van 2 woonhuizen voor rekening van den Heer C. de Jong alhiergegundaanj.de Beu. Dusscn, 27 Feb. Gisteren is door de bri gade alhier gevankelijk opgebracht de schipper P. v. d. P. uit den Polder, dezelfde die van brandstichting is verdacht geweest, nu ver dacht van diefstal van een jas, enz. Heden wordt hij naar 's-Bosch getransporteerd. WAALWIJK 27 Febr. f9037 Bij Hinken aanvoer ter hoornveemarkt was d handel vlug vooral voor kalfvaarzen die tegen hooge prijzen van de markt werden genomen. Kalfbeesten f 140 ii f 197,50 Dito vaarzen f 130 a f 185 Jonge varkens aangevoerd 80 stuks, verkoehl van f 5.75 a f 10.— Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 895 kg van 1.12 a f 1.24 per kg. Eieren 3 ii 4 cent per stuk. De minder gunstige stemming in de huidenmarkt houdt aan en laat zich vooral gelden voor de oude huiden en de minder coulante waar. Prima soorten nieuwen aan voer en nieuwe slachting blijven goed op prijs. Mooie lichte koehuiden gevraagd. Voor leder gaan de prijzen wt-l niet hooger, maar de markt is zeer vast en de verkoop gaat vlot zoowel voor onmiddellijke levering als voor latere opzending. Vreemde looi- middelen schijnen weer hooger te loopen dit geldt meer in in hoofdzaak voor de artikelen Garouille en Valonea. De schoenenfabrieken werken ondanks de onrustige tijdsomstandigheden geregeld door. DUSSEN, 19 Febr. Boterprijs per K.G. van f 1.30 u f 1.40. Markt gezet op f 1.36. Aanvoer 116 IC G. Eieren f0.75 (ie 26 stuks. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Zij mij vergund over een kleine plaats ruimte in uw blad te beschikken, om een kort woord in 't midden te brengen over de raadsvergadering de-er week. Ik wensch niets te zeggen over de al- of niet bekwaam heid van den directeur en hare gevolgen, noch over deD tegnewoordigen toestand der gasfabriek, maar wel wil ik iets anders hier in 't publiek brandmerken. lo. dat volgens de verklaring van den burgemeester ZEdelAchtb. geheel buiten de besprekingen is gelaten, die de meerderheid van 't Dag. Bestuur, nl. de twee wethouders, onderling hielden. Werd de vorige vergadering de verdere afhandeling van de gaszaak en daarmede 't rapport verwezen naar B. en W. tot onder zoek en om met voorstellen voor den dag te komen, a Ia bonheur, dat hoort zoo. B. en W. moeten met voorstellen voor den dag komen, maar dan moeten die ook door B. en W. worden behandeld en keur ik het af dat de besprekingen daarover niet in 't Dag. bestuur zijn gehouden en de voorzitter buiten de zaak werd gehouden, de wethouders alles in apparljes behandelden, zoodat de vooi zilter, naar ik verneem niets van 'i rapport door den wethouder uitgebracht, atwist dat betreur ik ten zeerste voor den goeden gan^ van het bestuur onzer gemeente. 2o. Noem ik het schandelijk, zooals ge handeld is met de commissie van onderzoek Stelt zelfs dat haar rapport niet juist is (zelfs durft men incer fluisteren), stelt dat het rapport van B. en W. geheel in orde is, het ware is, dan nog is de handelwijze van de wethouders en van den raad in de laatste vergadering geenszins te rechtvaardigen. De commisie door den raad aangewezen, belast met 't onderzoek der gasfabriek, heelt met kolossaal veel opoffering van moeite en tijd haar lijvig rapport saamgesteld en aan den raad, als resultaat van haar onderzoek ingediend. En wat is 't sloi. Zonder veel woorden erover te verspillen, wordt het genoemd onvolledig enen de raad laat dit toe; zonder iets te zeggen stemt hij hetvoorstel van een lid der commissie af en zoo wordt de commissie door den raad aangewezen, door dien raad zelf zonder eenig commen taar, zonder tenminste een enkel woord van dank voor hare vele moeite, aan den dij gezet en 't eenige wat zij als dank beeft ontvangen, is, dat op haar door het gespro kene van der. wethouder en de stemming van den raad, eene verdachtmaking is geladen. En waarom ten slotte was dit rapport niet vooraf bekend gemaakt, zeker aan de leden dor commissie^ dan waren zij er niet mede overbluft, overvallen en hadden zich op ver dediging en weerlegging behoorlijk kunnen prepareeren. Mijnheer de Redacteur, voor den naam der Commisie en voor den goeden gang van zaken in 't beheer en bestuur onzer ge meente-zakeu, heb ik gemeend hierop open lijk en zoodra mogelijk le moeten wijzen. Mijn dauk, ARGUS. P. S. Ik wou dat maar weer eens een briefschrijver over de Waalwijksche toestandeu in uw blad opstond. Een heiboer gasdirectcur 1 Gesprek tusschen een heiboer en een heer uit Waalwijk. boer. Wel mijnheer, de zaak van uw gas fabriek is nu ten einde heer. Ja, het is juist gegaan zooals wij wenschten. boer. De directeur krijgt nu een gemak kelijk leven, dunkt mij. heer. Hoe zoo? boer. VVel hij heeft een fitter voor de fabriek en krijgt een boekhouder voor de boeken. Hij zal nu wel niet veel meer behoeven te doen dan zijn tractement innen. Als men b'j gelegenheid te Waalwijk een nieuwen directeur noodig heeft, dan solliciteer ik ook, want tractement innen kan ik net zoo goed als hij. WAALWIJK. Van 21 27 Februari 1903. GEBOREN Adrianus Theodorus z. v. J. v. d Avoort en J. v. d. Veerdonk. Gerardus Woutherus Antonius z. v, A. Brok en P. Radeinakers. OVERLEDENHendrika Gouda 6 w. GEHUWD: A. Th. de Graaf 23 j. en L. Maas 22 j. Het telegraafkantoor zal op 1 Maart open zijn als op werkdagen Waalwijk, 28 Februari 1903. De Directeur, WINTER S. Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten talrijke advertenties en berichten voor dit nummer blijven liggen. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoote en Moeder, Mevrouw MARIA FLUYT, geb. Geel, in den ouderdom van 53 jaren. Helmond, 27 Februari 1903. VRAAGT TE EEN FLINK Aanbevelend, Aanbevelend, CONFISEUR, CUISINIER. Heden ontvangen een groote sorteering van heel goedkoope prijzen. enz. enz. Verder alle huishoudelijke artikelen. Voor het aanstaande seizoen groote sor- eering Kolen-en Cokes-lepels van af 6 cent Ook beveel ik mij beleefd aan tot het LEGGEN en REPAREEREN van Het REPAREEREN en LEVEREN van RIJWIELBANDEN en alle ONDER- DEELEN. Het beste adres van Jachtartikelen. Mij beleefd aanbevelend, Koper-, Lood- en Zinkwerker, Gasfitter. ENZ. ENZ. Specialiteit in VERDER Aanbevelend.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6