Nummer 22. Zondag 15 Maart 1903. 26e Jaarkrans. Tweede Blad. Yandbouw. Rusland. BUITENLAND. Turkije BINNENLAND. Duitschland. UITVOERINGEN. WAALWIJK Op Zondag 15 dezer des middags ten 12 uur, zullen door de Harmonie L'Espé rance,* op hare zaal worden uitgevoerd de volgende nummers 1. Fleur de Printemps, Marche, Puttivils. 2. Martha, Fantaisie, Bauwens. 3. Fleurs de Champs, Fantaisie, Perck. aangesteld worden voor den frontdienst bij het eerste garderegimt te voet, te Postdam in garnizoen, en dan zal hij ook deelnemen aan de groote keizermanoevres dit jaar terwijl hem voor eeuigen tijd het commando zal worden toevertrouwd over een groote iroepenafdeeling en hij ook als scheidsrechter zal fungeeren een en ander ter aanvulling van zijn militaire kennis en ontwikkelÜDg, waaraan in elk geval heel wat meer wordt (en koste gelegd dan aao zijn wetenschappe lijke opleiding. Peru-Guano vergeleken. Met welke meststoffen moeten we Peru- Guano vergelijken Uit den aard der zaak is elke vergelijking met deze meststof zeer moeilijk, daar er enkele eigenschappen der Peru Guano, die nu eenmaal bezwaarlijk in cijfers zijn uit te drukken, en welke toch noodzakelijk in de vergelijking moeten wor den opgenomen, als daar zijn lo. dat de Peru-Guano de dtie noodzakelijke voedings stoffen, nl. stikstof, kali en phosphorus scheikundig verbonden bevat, 2o. dat de stikstof in drie vormen in de Peru-Guano voorkomt, ril. in den salpetervorm, den ammoniak vorm en den organischen vorm, enz. Moeilijk dus, maar niet onmogelijk, wanneer we die eigenschappen slechts in 't oog houden. Maar dan ook moeten we de Peru-Guano vergelijken, met elke meststof die een der beide hoofdbestanddelen, nl. de stikstof en het phosphorzuur in zoodanige mate bevat, dat het gebruik van de eeue meststof de andere geheel of gedeeltelijk overbodig maakt. Ten eerste met chilisal— peter. Chilisalpeler heeft één eigenschap in hooge mate. Hoor zijn 15 a 16 pCt. stik stof in salpetervorm, werkt het snel en hevig. Daartegenover staat, dat het Diet audeis kan, of een belangrijke hoeveelheid van deze meststof gaat verloren, vooral in regenach tige jaargetijden. Ook Peru-Guano bevat een belangrijke hoeveelheid salpeterstikstof en verkeert in het gunstige geval, dat van haar bestanddeelen niets verloren gaat. Wij stellen op grond hiervan niet voor het chi lisal peter geheel te vervangen door Peru- Guano, doch geven in overweging voor een gv deelte ervan een evenveel kostende hoe veelheid Peru-Guano in de plaats te stellen. Mocht bij regenachtige zomers het chili— salpeter wegrokken, dan blijft de Peru-Guano toch over. Ten tweede met het ammoniak super phosphaat; zij die deze meststof gebruiken, doen in elk geval en onder omstandigheden beter opgeloste Peru -Guano te nemen (7 x 10 x 2), daar de prijzen ongeveer dezelfde zijn en de Peru-Guano rijker is aan phosphorzuur, kali bevat en het toch duidelijk is, dat een kunstmatig mengsel niet zoo gelijkmatig werkt, als een schei kundige verbinding. Daarenboven missen wij bij het amraoniak-super alle goede eigen schappen van de Peru-Guano. Tui derde met zwavelzure ammoniak. Dtze meststof bevat slechts stikstof en wel alleen in den ammoniakvorm Menig boer meent, dat zij Peru-Guano kan vervangen. Dat is in geen geval waar. De Peru-Guano is een volledige meststof, de zwavelzure ammoniak niet. De Peru-Guano verbeterd den grond en werkt nu, de zwavelzure ammoniak niet. De Peru-Guano bevat nooit schadelijke en vergiftige stoffen, de zwavel zure ammoniak zeer vaak. Ten vierde met het superphosphaat. Deze meststof, die plm. 14 pCt. phosphorzuur bevat, levert, zooals bekend is, het phos phorzuur tegen billijke prijs. Men bedenke, dat zij slechts phorphorzuur bevat. Zij kan dus de Peru-Guano niet vervangen. Omge keerd is het duidelijk, dat de Peru-Guano het superphosphaat geheel of gedeeltelijk overbodig maakt. Wat wil dus de Peru-GuanoZij wil gebruikt woiden naast het chilisalpeterZij wil ammoniaksuperhospkaat geheel vervangen. Zij wil zwavelzuren'ammoniak geheel vervan gen. Zij wil het gebruik van een gedeelte van het superphosphaat overbodig maken. De keizer 'neett een manifest uitgevaardigd waarin gezegd wordt, dat hij het nuttig heeft gevonden de iuachtneming te verzekeren der bepalingcu betreffende de verdraagzaamheid welke in de constitutioneele wetten van het Russische rijk zijn aangegeven en de ortho doxe kerk als de heerschende beschouwende aan alle andersdenkende onderdanen en vreemde belijdenissen vrijheid van geloof en godsidienst volgens anderen ritus toestaan. De Keizer wil voorts de tenuitvoerlegging van de maatregelen ter verbetering van den stoffelijke welstand der orthodoxe geestelijk heid ten platten lande voortzetten. De werk zaamheid van de instelliigeu voor staatcrediet bizonderlijk van de adels— en boerenbaukeu moet gericht worden op bevestiging en ontwikkeling van den welstand van den localen adel en de boeren. Het werk Ut herziening van de wetten op het bevolken van het plaiteland moet na de voliooiing ervan ter verdere bewerking voor de aanpassing aan plaatselijke behoeften worden verwezen naar de gouvernementsconferenties met verstrek kende raadpleging van personen, die hei opeubaar vertrouwen genieten. De grondslag van dezen arbeid blijft het aantastbaar ge— meentebezit, waarnaast middelen moeten worden opgespoord om de boeren het uit treden uit de gemeente gemakkelijker te maken. Zonder vtrwijl moeten maatregelen genomen wordeu om tot opheffing der den boeren hatelijke gedwongen aansprakelijkheid te komen. Het districisbestuur in de gouver nementen moet worden hervormd door het werk van plaatselijke vertegenwoordigers. Ten slotte beveelt de Keizer de minister en de betrokken hoofdambtenaren, hem hun meening over de uitvoering der keizerlijke bedoeliugen mede te deelen. De kroonprins zal, zoodra hij te Berlijn zal teruggekeerd zijn van zijn ontspanings reisje, (het jonge mensch doet niet veel an ders dan van die reisjes maken, om alvast te leeren wat een modern vorst naar de op vattingen van zijn onrustigen vader voegt), Dat 't zoo maar niet van een leien dakje zou gaan met de tenuitvoerlegging van de door de mogendheden Rusland en Oostenrijk onder den moreeleu steuti van de overige toongevende Staten van Europa, voorgelegde en door Turkije onvoorwaardelijk aange nomen hervormingen, was natuurlijk te wachten wanneer men maar even rekening hield met de eigenaardige omstandigheden doch 't schijnt Turkije toch nog tegen te vallen klaarblijkelijk heeft men te Koustan- tinopel den moreelen invloed van de groote mogendheden op de oproerige onrustzoekende elementen overschat 1 't Moeten voornamelijk de Albaueezen v. czen, die zich met kracht en geweld (om niet te zeggen met hand en tand) verzetten tegen de toepassing van de hervormingen in Macedonië in den omtrek van Diakova iD Oud—Servië (te Meiochia) maken zich een twintig duizendtal Mohammedaansche Alba - neezen gereed om zich te verzetten tegen Hilmi—pache, die zich op 't moment met generaal Cherasipacba te Uskub bevindt en voornemens is de hervormingen getrouwe lijk eu naar de letter toe te passen, zoodat de betrobken muselmaosche Albaueezen ontwapeud zulleu worden. Men kan dus wel aannemen, dat de sultan nog heel wal onrustige oogenblikkeu zal doormaken teu aanzien van Albanië zoowel als van Macedonië tenzij het juist zijn hoop en verlangen in 't geheim wezer. mocht om de agitatie nog wat levendig te houden ten einde te voorkomen, dat Europa voor den dag komt met nieuwe vertoogen ter wille van de onverwijlde door voering der her vormingen, in welk geval men te Konstan— tinopel niet zoo heel kieskeurig zal wezen in 't uitdenken van middelen omlangs kunst matigen weg wanordelijkheden te pro— voceeren Terwijl bericht wordt, dat de Turksohe regeering, wel verre van rekening te houden met de vertoogen van Servie en Bulgarije uit, nieuwe regimenten heeft gezonden naar de Bulgaarsche grens (te Adriauopel bevindt zich nu een strijdmacht van 19000 man, te Mustapha van 7000 man, te Lorengravc van 4000 man, te Kyrdjali van 8500 mao, te Djouraaia van 800 man en te Palanka van 3000 raau te zamen vijftig duizend man en alle verkeer tusschen de Bulgaarsche eu Turksche grensplaatsen is nadrukkelijk ver boden) wordt uit Nisch bericht, dat de Ser vische regeeriug, bewogen door die samen trekkingen van Turksche troepen aan de Bulgaarsche grens, zich genoodzaakt ziet zich voor te bereiden op alle eventualiteiten te Belgrado wordt overwogen de mobilisatie der Donau— en Morava—divisies. WAALWIJK, 14 Jluart 1903 Tentoonstelling. De termijn van inschrijving voor de a.s. tentoonstelling alhier is zooals onze lezers weten, verlengd tot I April. Dagelijks komen talrijke inschrijvings biljetten in, zoodat deze tentoonstelling èn wat deelname èn wat grootte èn grootschheid van inrichtingen en daarstellen aangaat, de stoutste verwachtingen zal overtreffen. De machinehal zal boven alles uitmunten en het zal met recht //de clou* der expo sitie worden. De terreinen aan 't station, worden den vreemdeling aangewezen door een bord. waar op staat //Tentoonstellingsterrein Augustus 1903 circa 35000 M3. Het comité is op 't oogenblik op veel zijdig gebied werkzaam, plaunen voor ge bouwen, aanbestedingen, verlichting enz. enz. De afzonderlijke comité's zijn druk in de weer, dat voor de veetentoonstelling heeft de algemeene bepalingen reeds opge maakt en dat voor de bloemententoonstelling hield ook rseds vergadering. Boerenbond. Donderdagavond hield de afd. Baardwijk, Waalwijk, Besoijen en Sprang vandenChi. Boerenbond eeue alg. vergadering te Baard wijk bij W. Pulles in 't Vosje. De vergadering was zeer druk bezocht. Gekozen werden voor het Bestuur te Baardwijk, 4 leden, nl. de heeren J. A J. van Heijst, W. van Woensel, Jac. Klerx eu J. Bergmans te Waalwijk de heeren Fl. van Baal en W. van den Broek te Be soijen met Sprang de heer Willem Klerx, Besoijen. Deze heeren zullen over 8 dagen vergaderen tot het onderling kiezen van een Voorzitter, Ondervoorzitter, Secretaris en Penningmeester, deze laatsten vereenigbaar. De Hoofdzetel is te Baardwijk, waar ook steeds de vergaderingen zulleu plaats hebben. Enkele nummers van bet courantje van den boerenbond en van de Statuten werden ter kennisneming verspreid. De opkomst was buitengewoon, het getal leden steeg tot 123. l'Espérance. Eveuals vroeger zullen we voortaan weer om de 14 dagen het programma dat l'Es- pérance Zondagsmorgens bij hare repetities uitvoert geregeld opnemen, wat het publiek zeer zeker aangenaam zal zijn De Lieder tafel eu l'Espérance houden dus ieder op de beurt Zondagmorgen repetitie. Met geuoegen hebben we gezien en ver nomen, dat de benoeming van den nieuwen directeur het oude vuur weer aan l'Espérance begint te hergeven, de oude goede krachten weer levendig worden en talrijke nieuwe muzikanten zich aanmelden. Bravo Pausfeesten. Tot onze spijt vergaten we tot heden te melden, dat door de bekende firma van Houten voor het tractaat der kinderen van de bizondere en openbare school ter gelegen heid van 't Pausfeest, 36 bussen cacao ge schonken zijn, waardoor het mogelijk werd circa 1000 kinderen te onthalen. Jubileum. Dit jaar zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer Th. van Delft tot directeur en de heer Jac. van Riel tot commissaris der teekenschool werd gekozen en zij onafge broken hunne beste krachten hebben gewijd aan deze nuttige inrichting. Brutaal Een persoon uit Dussen die Donderdag alhier voor 't kantongerecht moest verschij nen, omdat zijn «chip des avonds niet was verlichte was inj houding en spreken zoo onverschillig en onbetamelijk, dat hij op last van den kantonrechter door de politie uit de zaal werd gezet. Ongeval. Zekere M. de K. alhier reed Donderdag met zijn kar beladen met grint door de Wagenstraat, toen plotseling een rad brak de kar omver en de inhoud op straat viel- De voerman kwam met schade en schrik vrij. Parochie St. Antonius. Groot was de vreugde der ouders toen zij verleden week het bericht ontvingen dat ze hunne dochter J. v. K. uit het krankzin nigengesticht moesten terug halen daar zij volkomen genezen was en waar ze bijna een jaar had doorgebracht. De noodige kosten voor kleeding, reisgeld enz. werden gemaakt en jl. Zondag betrad zij weer de ouderlijke woning vergezeld van haren vader die haar had afgehaald, en oogen schijn lijk in den besten welstand. Niet lang echter was hun dit geluk beschoren. Donderdag gaf zij voor de H. Mis te gaan bijwonen, doch sinds heeft men haar niet meer terug gezien en zijn alle nasporingen der bedroefde ouders en van politie tot lieden vruchteloos, zoodat alle vermoeden bestaat dat haar een ongeluk overkomen is. Zoo juist ontvangen haar ouders het be richt dat ze weer in het krankzinnigenge sticht is teruggekeerd. Al mocht ook half Nederland staken, de bedelaars, die onze gemeente platloopen en wekelijksch in grooter getallen de iuge- zetenen komen bezoeken, hebben gezworen getrouw te blijven aan hunne statuten en bet bijltje er in geen geval bij neer te leggen, integendeel, hun optreden wordt steeds meer actiever en bij eene weigering nemen zij dikwijls een dreigende houding aan. Speciaal wanneer de gezindshoofden afwezig zijn, mcenen zij te mogen eischen in plaats van te vragen. Deze week had een bedelaar de vrijheid bij een winkelierster om een ons koffie en een ons suiker te vragen, doch toen otn betaling werd gevraagd was het antwoord z/dat zal ik maar voor een aalmoes rekenen* en was er mede verdweneu. Ons werd nog van geloofwaardige zijde bet volgend staaltje medegedeeld. Voor een paar weken kreeg een bedelaar na lang aanhouden eene broek, de daarop volgende week vroeg hij om jas en vest, terwijl hij nog kenbaar maakte dat hij slechts blootshoofds en op sokken zijn cliënten kon bezoeken. Zou er toch geen kans zijn, om aan dien overlast paal en perk te stellen Onderwijzers-Examen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn benoemd in de comu'.issiën, in 1903 belast met het afnemen van de examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 56, onder a., van de wet op 't lager onderwijs, en o.m. zitting houdende te 's-llertogenbosch, Breda en Maastricht. Te Breda, voor de arrondissementen in het district Breda en de arrondissementen Tilburg, Waalwijk, Oirschot en Eindho-'en a. tot lid en voorzitterde schoolop ziener in het district Breda b. tot leden de schoolopzieners, iu de districten Tilburg en Eindhoven, en in de arrondissementen Zevenbergen, Osch en Oirschot c. tot leden-plaatsvervangers de school opzieners in de arrondis°emeuten 's-Herto- genbosch, Waalwijk, Vechel en Breda. De toestand. Over de houding van Troelstra schrijft de //Nederlander* het volgende z/De houding van den heer Troelstra is kortweg perfide. In de Kamer houdt hij Dinsdag een rede, waarvan de korte inhoud is: //Regeeriug, uw ontwerp bedreigt, zooals ge ziet, den vrede en de rust in ons land. De spanning van het oogenblik is voor allen even bedenkelijk. Handel en verkeer lijden er ondir. Gevoel uw verantwoordelijkheid en geef de kalmte aan onze samenleving terug, door het ontwerp in te trekken.* Maar wie is de man, die van die span ning de oorzaak is Zie het Zondagsnummer van het Volk Daarin neemt de heer Troelstra ecu plaat op, waarop dr. Kuyper een op den grond liggenden arbeider worgt, met den onder schrift //In den naam van Christus.* Deze gemeene plaat is slecht de concen tratie van al de leugen en laster, die dagelijks over den inhoud van het ontwerp worden verspreid. Door dergelijke platen, door zulken lagen laster wordt een deel der arbeiders tot een delirium vau woede gebracht. En dan roept de dader van dit alles met fluweelen stem uityZie de spanning in den naam van rust en orde en vrede onder de natie, trek uw ontwerp in.* Dit gedoe is zacht uitgedrukt verfoeie- lijke huichelarij. En onder het opschrift //Weerzinwekkend* schrijft het //Centrum* ffEr is waarlijk niets weerzinwekkender, dan de valsche verontwaardiging*, welke aan de revolutionnaire onruststokers than# aan den dag leggen tegenover de wetsont werpen der Regeeiing. Jaar iu, jaar uit hebben zij de menigte opgeruid, hebben zij getracht, de menschen ontevreden te maken en tegen de wettige overheid in verzet te brengen hebben zij den klassenstrijd gepredikt. Nimmer ook hadden zij den moed de losbandigheid af te keuren, die van hun hartstochtelijke taal het gevolg was eu het te wraken, wanneer een deel der arbeiders door een ander deel onder een soort van schrikbewind werd geplaatst. Dat op willekeurige wijze de vrijheid werd aangerand, de rust en de orde be dreigd, het liet hun onverschillig. Dat zelfs mishandelingen voorkwamen, werd door hen nauwelijks geteld. En thans, nu de llegeering zich tenge volge van dat alles gedwongen ziet, krach tige maatregelen te nemen, ten einde de orde, de vrijheid en de veiligheid, waarop elke staatsburger volle aanspraak heeft, te verzekeren, durven zij spreken van tirannie, van dwangwetten, van rechtsverkrachting. 't Is verregaand Eerst de menschen dol maken en tot los bandigheid opzweepen. Eu wanneer de Regeeriug dan maatrege len neemt, om buitensporigheden te belet ten en een toestand van woeste anarchie te voorkomen, het air aannemer, alsof de Regeering voor dien toestand aaosprakciij] is en zij het volk uittart Moedwilliger en schaamteloozrverdraai ing der feit eu heeft zeker zelden had.* De afdeeliug 's-Hertogênb omstreken van den Bond van Staat poorwt personeel, dezer dagen aldaar ergaderd, bracht hulde aan het streven va aispoor wegmannen, die langs ordelievende.: weg belangen van het Staatspoorwegpt rson el trachten te behartigen, en wekte een ieder op dit streven te steunen. Het bestuur der afdeeliug v —.in gesteld uit de heeren Th. Bosch, voorzitt W. Her«tel, secretaris; W. E. Quack, pen ningmeester; II. van Velden, H. Barten eu A. Liebregts, commissarissen. De bekende sociaal democrat is he woord voerder Bennink, te Aengeloo, h '.eft gewei gerd aan de algemeene beweging van so cialistische eu anarchistische oprui..; doen. „Ik deins terug voor de gevolgen, het voor de arbeiders kan hebbc." wan ie een opstand 111 bloed zou gesmoci i wor.b Zoo verklaarde hij te Goor in een (it met den heer Oosterbaan. Naar het H b 1. verneemt zai de eer; ploeg van het blijvend gedeelte der lich 1902 bij het wapen der infan.e ie, gewone omstandigheden op 26 of 27 e k. met groot verlof zou vertrekken, datum krachtens art. 110 de> Militi 1901 ouder de wapenen worden gehou De gouverneur van de Kon. fv'i'i Academie te Breda heeft aan de ofnei gedetacheerd aan deze inrichting veri. ie teekenen op een der lijsten teg regeeringsontwerpeu. Dinsdag werd op de versebi oorlogsschepen te Amsterdam medeged dat het voortaan aan het scheepsvolk st verboden is, openbare vergaderingen lings bij te wonen. Hiertoe e officieren vóór de lokalen o Jjl waar vergaderd wordt, streng houden. Verkiezing Tweede Kam De minister vati binnenlandsoht overwegende dat de heer mr. E. FokkerH heeft opgehouden lid te ziju van de Tweede Kamer der Staten—Generaal en dat mitsdien eene verkiezing voor lid dier Kamer moet plaats hebben iu het kiesdistrict Alkmaar gelet op de artikelen 130, eerste lid; 131, eerste en tweede lid; 133, eerste lid134, derde lid en 144, der Kieswet, heeft goed gevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 24 dezer, de stemming zoo noodig, op Dinsdag 31 dezer en de herstemming, zoo noodig, op Dins dag 7 April. Pensioenen voor weduwen. De N. C. verneemt, dat het de bedoeling is, de verhooging van pensioenen der we duwen van burgerlijke arabtenareö, waarvoor zooals wij mededeelden, een wetsontwerp iu gereedheid gebracht is, 1 Januari 1904 te doen ingaan. L'it de Hofwereld. H. M. de Koningin en de Prins woon den Douderdag wederom oefeoingen bij van het regiment grenadiers eu jagers in den omtrek van Waalsdorp. De Prins verliet tegen 11 uur het Paleis te paard, met de bedoeling om zich op den Waalsdorperweg voegen bij Hare Majesteit, die omstreeks half twaalf van het Paleis wegreed iu een phaeton, waarvan het tweespan door H. M. zelve werd bestuurd Tweede Kamer. De tweede kamer is verdaagd tot nadere bij een roeping, zoodat de wetsontwerpen eerst na Paschen in openbare behandeling zullen komen. Nicolans Beets, t Nicolaas Beets is niet meer. Al werd de tijding dag aau dag ver wacht,

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5