Macedonië. BUITENLAND. Duitschland. BINNENLAND. Engeland. Gemengd ïeuws 372ste Staatsloterij. i Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 2 April. Prijs 173 Prijs n I I I I I Ij I I missie van officieren opgedragen is hel ont werpen van de reorganisatie van het korps genietroepen. Tegelijkertijd werden, door tusschenkomst van den Minister van Water staat, de besturen van de spoorwegmaat schappijen uitgenoodigd om aan de bedoel - de. commissie al die inlichtingen te willen verstrekken, welke zij voor de richtige ver vulling van de haar opgedragen taak mocht meenen noodig te hebben. De commissie is zoodra mogelijk aangevangen met de uit voering van de haar opgedragen taak. Daar zij nog niet gereed is, kan de Regeering ook thans niet veel meer gedetailleerde me- dedeelingen doen omtrent de voorgenomen reorganisatie, en moet dus inderdaad het aangevraagde bedrag worden beschouwd niet als een blanco maar als een aanvan kelijk crediet. Het is do bedoeling ora, afgezien van het gebruik in oorlogstijden, de overgenomen organisatie in buitengewone omstandigheden te doen strekken 0111 het spoorwegvervoer tot zekere hoogte gaande te houden. Ook naar de vaste overtuiging van den minister zal de inrichting.eener behoorlijke spoor- wegafdeeling ven groot nut zijn om de ge varen en de nadeelen, welke voor het alge meen belang kunnen voortvloeien uit spoor wegstakingen, zooal niet te keeren dan toch zeer te beperken. Voorshands acht de Minister, dat het geen bezwaar zal opleveren om te voorzieu in de behoefte aan officieren bij de spoorweg- aldeeling. Eventueel zal overwogen worden te trachten voor den dienst bij de afdeeling de beschikking te krijgen over geschikte reserveofficieren. De vraag, of de traktementen van de tij delijk in spoorwegdienst werkzame militai ren geheel of gedeeltelijk ten laste zullen komen van de spoorwegmaatschappijen, zal bij het overleg met die maatschappijen be sproken worden. Spoorwegenquète. De Regeering antwoordt, dat waren der Regeering grieven van spoorwegbeambten niet onbekend, van een algeraeenen geest van ontevredenheid bij het personeel was haar vóór het gebeurde van het einde van Januari 1.1. niet gebleken. Intusschen, al wart liet anders, dan nog zou de enquête allerminst overbodig kunnen geacht wor den. De Rogeering betoogt, dat alleen door zulk een onderzoek 't haar mogelijk zal zijn tot een vaste conclusie te komen ten aan zien van de middelen om aan gegrond be vonden grieven tegemoet te komen. Of verbetering van de positie der spoor- cavalerie—regiment, dat koning Eduard tot eerc—kolonel heeft. Vrijdag zal een bezoek gebracht worden aan Cintra. 'a Avonds groote verlichting van de stad. Zaterdag brengt de koning van Engeland een bezoek aan het gebouw der duifschutters—veieeni— ging, en dien avond is er gala—voorstelling in den schouwburg. Zondag bezoek aan Cascaes en groot feestmaal ten paleizehet vertrek naar Gibraltar is op Dinsdag be paald. De Donderdag wordt zooveel mogelijk tot een vacantie-dag gemaakt, en het gemeente bestuur van Lissabon zal dan 6000 arme liedeu te eten geven. wegarbeiders voor zoover deze noodig zal blijken, slechts denkbaar zal zijn bij invoe ring van Staatsexploitatie, acht de Regeering vooralsnog niet te beslissen. Bovendien, de herziening der wettelijke rusttijden bij Koninkl. besluit van 9 Febr. 1899 strekt ten bewijze, dat ook zonder Staals- exploitatie van Regeeringswege aan het personeel bescherming kan worden verleend. Met betrekking tot de vraag, of de en quête wel noodig zou zijn, indien de Raad van Toezicht zijn plicht had vervuld, merkt de Regeering op, dat de werkkring van dien Raad zich bepaalt tot het toezicht op de naleving van de bepalingen der Spoor wegwet en daaruit voortgevloeide verorde ningen, der dienstreglementen, der tarieven en de goedgekeurde of voorgeschreven reg< lingen, alsmede van de concessievoor waarden. De controle op de verhouding tusschen spoorweg-besturen en beambten is, in het algemeen, nergens aan den raad op- gedragen. liet onderzoek van de vraag, in hoever de groote spoorwegmaatschappijen, bijaldien 1 oousverhooging noodig wordt bevonden, ih'ze voor bare rekening kunnen nemen, zal niet aan de enquête commissie zijn op te dragen. Of het tegenwoordige stelsel van exploitatie der spoorwegen moet worden gehandhaafd, acht zij evenmin een vraag waarop het antwoord door de enquête commissie aan de regeering voorstellen deed die n ïar het inzien der regeering niet anders dan door Staatsexploitatie waren te verwezenlijken, zou, indien de Regeering deze voorstellen overnam," de uitkomst van liet onderzoek der commissie de vraag der Staatsexploitatie in dit verband hiermede aan de orde kunnen brengen. De toestand der keizerin, die Vrijdag den &<m heeft gebroken, is bevredigend. Blijkens ten met Röntgenstralen ingesteld ouderzoek beeft de breuk plaats gehad aan het onder einde van het spaakbeen. Het verband is Maandag niet vernieuwd behoeven te worden. l>e nachtrust was goed geweest, maar het heen— en weerloopen overdag is der keizerin vrij hinderlijk, zoodat er sprake is, dat zij het slot Bellevue in de Thiergarten zal be trekken. De correspondent van de Times te Sofia zegt uit goede bron vernomen te hebben dat de revolutionaire comités in het Macedoni sche wilajet Monastir nog nooit zoo roerig geweest zijn als op dit oogenblik. Er wordt melding gemaakt van een groot aantal moor den, die ten deele bedreven worden door agenten van de comités en voor een ander deel door de mohammedanen, die ook hun nerzijds hoe langer hoe ontevredener worden met het voortduren van den troebelen toe stand. Er wordt hoe langer hoe dringender aangestuurd op een opstand. Veel bieren zijn in hel bezit van (meest uit Griekenlaud ingevoerde) Gras gew ren. Naar dezelfde correspondent verzekert ver klaren thans verscheiden leiders, dat de be weging hun te machtig wordt en niet meer tegen te houden zou zijn. De „kiachtige vertoogen" van Bulgaarsche zijde zijn tot dus ver zonder eenige uitwerking gebleven. Ook moeten de consulaten hun vroegeren invloed op een deel der bevolking geheel verloren hebben. Het volk gelooft niet meer aan de overlevering dat Ruslaud zich eenmaal zal opmaken om het te bevrijden van het Turk sche juk. De hervormingsplannen, te Weenen en Petersburg opgesteld, worden als een doode letter beschouwd, wel verre van een kalmee renden invloed te hebben gehad, heeft de openbaarmaking van de hervormingsvoor stellen deu geest van verzet nog aangewak kerd. De Macedonische boeren die vertrouwen koesteren in hun eigen aanvoerders -uilen zegt de correspondent, een zelfstandige hou ding aannemen als men eenmaal tot handel? overgaatzij zullen zich weinig bekommeren om de politieke plannen van Bulgarije, Servië of Griekenland. „Macedonië voor de Ma— cedoniers" is hun zinspreuk. Zij verlangen de afschaffing van het Turk«che buwind en de vestiging van een eigen regeering. Ten aanzien der plannen van de „bionenlandsche organisatie" wordt het diepste geheim be waard, toch schijnen de aauvoerders niet ge neigd om een opstand reeds op dit oogen blik aan te moedigen, maar het is wel mo gelijk dat zij zelf, binnen korteren of langeren tijd, door den volkswil worden meegesleept Echtelijk geluk. Toen onlangs zekere A. Br. alhier van huis was, werd zijn inboedel naar een ander overgebracht en liet de vrouw, manlief alleen zitten. Enkele dagen daarna was alles weder in orde en ging de boel weer terug. Maar ook thans was de liefde kort van duur, want Maandagmiddag kwam een voerman met paard en kar voor de woning en droeg de man zijn huisraad erop, orn thans voor altijd met zijn zoon naar Drunen te vertrekken en liet vrouwlief hier achter. Kazende hond Maandagmorgen liep door dat de straat, naar iedereen beet en wij en Donderdag wordt het koninklijke jacht, met koning Eduard aan boord, voor de monding van de Taag verwacht. Eerbewijzen zullen gegeven worden door eenige oorlogsschepen tn door 7000 man troepen, op de oevers bijeengebracht. Zoodra het jacht het anker heelt uitgeworpen, zal koning Don Carlos aan boord gaan, en in den loop van den middag begeven de vorstelijke personen zich naar het paleis, in een rijtuig, dat gefiscor— ec:d zal worden door officieren van het \i; i WAALWIJK, 1 April 1903. Inkomende rechten. Daar ons bericht over invoerrechten van Zaterdag niet in overeenstemming was met eenjin een ander blad voorkomend bericht zijn direct om nader informatie uitgegaan we kunnen mededeelen dat ons bericht juist was; het oordeel van H II. schoen fabrikanten is niet ongunstig en veler gevoelen is dat door dit ontwerp de tusschen schoen- en lederfabrikanten hangende quaestie daardoor een goede oplossing be komt de druk op gewoon overleer is sterker dan op het fijne wat zijn reden zal vinden daarin, dat het gewone overleer in Holland ook nog al bereid wordt. Wedstrijd van werklieden. In den wedstrijd voor werklieden te houden bij gelegenheid der tentoonstelling, zijn ge schonken Een Eerste prijs van 25 gulder. in de afd. c. van den Wedstrijd namens den Uit gever van het //Vakblad voo- de Schoen makerij/y te Doetinchem Een Tweede Prijs van 15 gulden in de afd. d. van den Wedstrijd, namens den Uit gever van ,/De Nederlandsche Leder-Indu strie/' te Doetinchem. Teekcnschool en herhalingsondcrwijs. Maandagavond had op de teekenschool alhier dc officiëele sluiting plaats van den cursus. Behalve de. commissie der teeken school, waren ook nog aanwezig de heeren J. Gr.gtraans, wethouder en F. W. v. Liempt, secretaris, met hun beiden vertegenwoordi gende het Dag. Bestuur onzer gemeente. De president der commissie, de heer Jud. Timmermans Wz. hield eene toespraak waarin hij hulde bracht aan den ijver, de bekwaamheid en toewijding der leeraren, alsmede aan de vlijt en trouwe opkomst der talrijke leerlingen. Tevens deelde hij mede, dat de uitslag van den gehouden teekenwedstrijd zoo spoedig mogelijk bekend zal gemaakt worden. Deze teekeningen, zullen, gelijk wij reeds vroeger meldden, op de aanstaande tentoonstelling geëxpo seerd worden. Gisteravond liep ook de herhalingscursus aan de openbare school ten einde. Officiëele plechtigheden hadden hierbij niet plaats. De tevredenheid der onderwijzers alsmede die der talrijke leerlingen, zijn ons echter een voldoende waarborg, dat ook deze zoo gewichtige cursus de beste vruchten heeft afgeworpen en aan de gestelde verwachtingen volkomen heeft beantwoord. een zwart hondje zeer woest was. De polderveldwachter, die het beestje eenigen tijd doende zag, achtte het noodig de hond onschadelijk te maken en bracht het ten slotte met zijn stok zulk een slag toe, dat het vooi dood bleef liggen. Eenige perso ien nam hij van zijne handelwijze tot getuigen. Naar men zegt zou het hondje onderzocht worden, wijl dolheid wordt ver moed. Stemming Tweede Kamer district Alkmaar. Bij de heden gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer iu hel district Alkmaar (8090 kiezers) werden uitgebracht 6592 geldige stemmen. Volstrekte meer derheid dus 8297. Mr. J. G. Sybrandi (antir.) kreeg 264-5 stemmen, jhr. mr. P. van Forcerst (lib.) 1705, de heer C. A. Zelverder (vrijz. dem 1584 en de heer J. G. vag Kuijkhof (soc. dein.) 656. Herstemming dus tusschen ;tr. J. G. Sybrandi en jhr. mr. P. van Foreest. Bij de algemeene verkiezing i:: Juli 1901, toen er in het district Alkmaar 7824 kie zers waren, werden uitgebracht 6132 gel dige stemmen. Daarvan kreeg mr. E. Fokker (vrijz -dem.) aflr.) 2589, de heer N. Oosterbaan (antirov.) 2589, de heer N. Oosterbaan (antirev.) 2175, mr. W. G. Bosman (lib.) 941 en de heer J. G. van Kuijkhof (soc.-dem.) 427 stemmen. Bij de herstemming werd toen mr. E. F okker gekozen. Tweede Kamer. Het voornemen is om heden bij de re geling van werkzaamheden der Tweede Kamer voor te stellen de oj en bare beraad slaging over de stakingswetten aan te vangen op a. s Donderdag. Of de Kamer ze dan zal vervolgen in de //Stille week" is nog twijfelachtig. Zoo niet, dan was het plan ora den 15en April de debatten voort te zetten. Naar men verneemt zijn de wijzigin gen, die de regeeriug gebracht heeft in de stakingswetten, onder de vooruitstrevend liberale partij in de Kamer in verzoenenden geest beoordeeld Vooral de toegezegde bestuursmaatregel tot regeling der rechtspositie van het spoor wegpersoneel heeft een zeer gunstige stem ming voor de wetsontwerpen teweeggebracht De afdeelingen der Tweede Kamer benoemd t it rapporteurs over het wets ontwerp tot het onder de wapenen houden van ingelijfden bij de militie te land, die ingevolge art. 110, eerste zinsnede der Militie wet 1901 onder de wapenen zijn ge houden of geroepen, de heeren Van Vlijmen Drucker, Duyraaen van Twist, Vac Asch van Wyck en Tydeman. Uit de Hofwereld. H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor den 4den April naar het Loo te vertrekken, waar zij waarschijnlijk een tiental dagen zullen blijven, om dan weer voor een paar dagen in de residentie terug te keeren. Het gevolg, dat H. M. en den Prins naar het Loo zal vergezellen, bestaat uit de holdamps barones Reugers, barones Sloet van Marxveld en jonkvrouw Suoeckden 1 sten kamerheer jhr. mr. van Pabst van Bingerden den majoor jhr. A. van Tets, adjudant van den dienst j den kapitein ter zee jhr. van der Staal, particulier secretaris den kapiteiu jhr. van Suchtrlen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, en den 1 sten luitenant jhr. Sickenghe, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft Maandag aan verscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten audiëntie verleend. 's-flertogenbossche Tentoonstelling. Zaterdagavond is te 's-Hertogen bosch de tentoonstelling van Bossche nijverheid en cunst door den voorzitter van 's-Hertogen- bo?ch Belang, jhr. mr. van Sasse van IJsselt, Zij gaat uit van genoemde vereeniging. Men tan er zien boekbinders-, pottenbakkers- en terracottawerk, fabrikaat eener loodpletterij, dameskleeding, kinderwagens, rijtuigen, fiet sen, voorwerpen van ivoor vervaardigd, bad en butfetg^reedschappenverscheidenheid van dranken in 's-Hertogenbosch bereid geen bier), brood- en bcschuitsoorten, in s-Hertogenbosch gebakken (geen koek) en tal van andere zaken door de Bossche nij verheid voortgebracht. Dc Prins Frederik Hendrik. Volgens eer. Lloyds-telegram van Trini- ad is de Prius Frederik Hendrik Vrijdag bij kaap Tunar op het eiland Margarita gestrand, liet schip is verloren. Alle man aan boord is gered. Misschien kan een deel der lading geborgen wordeu. De Prins Frederik Hendrik behoort aan den Koninklijken West-Indischcn Maildienst en vertrok den len dezer uit Amsterdam. Den 19en kwam het schip te Paramarib( aan. Vandaar was liet weg naar de Antillen liet stoomschip is in 1888 gebouwd bij de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam. Hel was 1642 ton, netto 1103 groot. Lichting 1900 Naar tnen aan de Ilaagsche Ct. meldt is door officieren van het regiment grenadiers en jagers stellig aan de manschappen mee gedeeld, dat de lichting 1900 dit jaar en iu 1901- van herhalingsoefeningen zal zijn vrijgesteld. Vermoed mng worden dat dan in 1901 welke lichting voor 1903 daartoe niet werd opgeroepen in hetzelfde voorrecht zal deelen. De reis van den heer Van Kol. De correspondent van de Petit Bleu te Parijs meldt aan zijn blad //Het Nederiandsche socialistisch Kamer lid, de heer H. van Kol, is hier aangekomen uit den Haag via Brussel, op reis naar de W est-indiën, waar hij een vergelijkende studie zal maken van de Frausche, Engelsche en Nederlandsche bezittingen. De Fransche minister van koloniën heeft welwillend een oorlogschip Ier beschikking gesteld van den Nederlandsche volksvertegenwoordiger ora hem ever te brengen naar de verschillende eilanden, die hij wenscht te bezoeken en Lord Lansdowne, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, heeft zich gehaast dit voorbeeld na te volgen. „Daar de regeering van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden geen oorlogs bodem beschikbaar had, heeft zij cr zich toe moeten bepalen den vertegenwoordiger der socialistische oppositie een bescheiden schoener aan te bieden zij heeft het wakker Kamerlid evenwel warm aanbevolen bij de autoriteiten in de Nederlandsche koloniën en op die wijze haar ingenomenheid met dezen onderzoekingstocht te kennen gegeven. „Bij zijn terugkeer tegen de komende Julimaand zal de heer Van Kol het verhaal van zijn reis in verschillende talen in het licht geven." Storm. Iemand, die Dinsdagmorgen uit Gorin- chem naar Breda is vertrokken, meldt aan het D. van Nbr. De storm op de Merwede was zoo hevig, dat de visschers moesten thuisblijven. Nie mand durtde een net in 't water te werpen, noch de drijvers, noch de groote visschers. Aan 't Keizersveer stond het water van dijk tot dijk. Het Dom bosch en de Geer truidenbergsche polder staan blank, terwijl de Oosterhoutsche polder zoodanig o«er- strooind is, dat het water op den rijksweg staat en de train met mceile kan rijden. Wanneer het water nog een handbreedte rijst, dan spat het in de vuurbakken en de tram moet haar werk staken. welvoorziene tafel bereid, waaraan kende wedijver de voorzien. in onge„ grage maagjes werde- Kaatsheuvel. Onze eerste jaarmarkt was Maandag 1.1. zeer druk. Behalve verschillende huishoudelijke artikelen en manufacturen waren er ruim 150 stuks hoornvee, benevens enkele manden met biggen aangevoerd. De handel was vrij levendig. Van 's morgens elf uur stooden bijna al de fabrieken stil. De herbergen waren dan ook overvol, vooral toen een paar flinke regenbuien het volk van de markt dreef. Toen de premieën uitgedeeld werden, bereikte de drukte haar toppunt. Een paar boeren, die niet gezind waren hun premie dadelijk onder Jan en alleman te verdrinken, kregen al spoedig ruzie met enkele opge wonden marktbezoïkers. De grootste beiha mel werd echter achter slot en grendel gezel en vader Bachus zorgde ervoor, dat deze eerste in den loop van den dag nog een drietal lotgenooten kreeg. Laten we hopen, dat men hier de weelde van eene jaarmarkt tegc-n een volgende keer beter zal kunnen verdragen. De gasfabriek alhier is reeds geopend. De meeste menschen, die aangesloten zijn, kunnen er reeds gebrnik van maken. Ook branden reeds een paar straatlantaarns met het nieuwe licht. Het licht voldoet uitstekend, zoo 'at ook hier in de meeste woniug.m de petroleumlampen wel langzameihand zullen verdwij n en. Capelle, 31 Maart. Gisteren avond gaf de familie Bakker eene uitvoering in den zaal van den Heer L van Dongen alhier. Opge voerd werd het drama Roze Kate.j Het publiek, dat niet in groote getale was opge komen, keerde zeer voldaan huiswaarts. Vooral de hoofdrol werd keurig gespeeld. Dusseu, 31 Mrt Het streven naar een luiste rijke viering van het eerste Communie feest begint meer en meer en meer algemeen tc worden. Dien schoonsten dag des leveDs ook door uitwendige luister, een zeer aan genamen en zoo diep mogelijken indruk op de kinderziel te doen maken zoodat hij iu 't latere leven steeds boven alles uit als de waarlijk vreugdevolle dag in zoele her innering zal voortleven is zekir het doel van dat loffelijk streven. Ook hier is j I. Zondag niet meer luister dan vorige jaren dien dag gevierd. Behalve de gewone plechtighedeu in de kerk, die meer dan vroeger door goed gezongen ge— legenheidsliedjes werden verhoogd trokken de communicauten dit jaar in optocht uit de kerk naar de pastorie, voorafgegaan door de strooiende bruidjes in 'c wit en twee vaan drigs in 't blauw, dragende de twee prachtige nieuwe vaantjes cadeaux bij het 12Va jarig pastoorschap, den ZeerEerw. Heider geschon ken. Die optocht maakte een aangename en feestelijke indruk, Als van ouds vond de talrijken kinderschaar op de pastorie een Overleden. Tuen Dinsdagmorgen de ploegbaas V.d, spoorlijn nabij Vogelenzang ging schouwen vond hij daar het lijk van zij-, ruim 20-jarioJ dochter liggen. Het hoofd was van de rom, gescheiden en een bee., was mede afgereden' Maandagavond w«s liet meisje op bezoej gegaan bij haar zuster, die spoorwegVach. teres is. De ouders wisten niet beter of 2 zou den nacht daar doorbrengen. Ongeluk. Dinsdagmiddag had er een ernstig ongele plaats iu de steenbakkerij vau den heer Smulders, gelegen aan den Oldenzaalschet weg te Lonneker. De stoker G. K. wild- eenige werkzaamheden aan de machin: verrichten, en waagde zich te dicht bij dï kamraderen, waardoor hij werd gegrepen cc verbiijzeld. De dood trad onmiddelijk io De moord nabij Parijs. De vermoordt weduwe Lagére, die alleen in een groo: huis te Neuilly sur—Seine woonden, waj in 1S92 in een sanatorium aldaar verpleegd voor een zenuwziekte. Eenige maanden later achtte men haar genezen en weid uit het sanatorium ontslagen. Onmiddellijk zond zij toen al haar huurders en dec concierge weg en begon haar eenzelvig loven, Nooit liet zij iemand in het huis bij zich komen. De leveranciers moesten hun waren voor de deur afgeveu. Zelden ging zij uit en omgang had zijniet niemand. Haar zoons, die te Neuilly woonden kwamen hoogstens twee d driemaal per maand haar bezoeken en werden dan in dt concierge-kamer ontvangen. Naden tragischen dood der vermoorde heeft men op alle verdiepingen, in alle kamers tallooze busseo van geconserveerde eetwaren gevonden door haar in den loop van tien jaar gekocht en gebruikt. Bovendien werden een 4000—tal fksschen voor mineraalwater gevonden, dat zij ook gebruikte om zich te wasschen, 'daar zij door haar wantrouwenden aaid zelfs geen beambten van water en gasleiding bij zich toe wilde laten. Eén der merkwaardigste vondsten is zeker wel een oud stuk stokvisch, gewikkeld in... een bankbiljet van ljOü francs De moordenaars hebben zich toegang tot het huis verschaft,^ door het venster van de rez-de—chaussée stuk te slaan. Zij hebben de oude vrouw overvallen, terwijl deze bezig was, haar maaltijd te bereiden. Na het volbrengen der m.sdaad, hebben zij het huis van beneden tot boven doorzocht en getracht, een brandkast op de eerste verdieping te opeuen. Het meubel is zwaar beschadigd, maar niet geopend gevonden. Bijna zeker zijn de booswichten iu hun bedrijf ges oord, waut in hetzelfde vertrek, waar de brandkast stond, werd ook een groot bedrag aan bankbiljetten gevonden, effecten en goud. De politie heeft een spoor in twee mannen die voor twee jaren bij mevrouw Lagér trachtten iu te breken, maar da ric verhin derd werden door een hond, die alarm maakte. Sedert is deze hond echter opgeruimd. De plaats der misdaad is door hei parket fotografisch op doen nemen. Het lichaam der doode is na het medisch onderzoek mar de Morgue overgebracht. Een bloenienmediuiu. Na een voorbereidend onderzoek, dat lan ger dan een jaar geduurd heeft is de vorige week Maandag te Berlijn en proces begonen tegen het bloenienmedium Anna Rothe aan geklaagd van bedrog. Zij verwekte nl. voor een publiek dat tegen entree toegang tot séances had, bloemen „uit de andere wereld", die later in een of andere winkel gekocht bleken te zijn en van onder de kleederen van liet medium te voorschijn gegoocheld werden. In de zaak werden niet minder dan 50 getuigen, door beklaagden zelfs op geroepen, gehoord, meerendeels overtuigde spiritisten, onder wie de president van het hof van Cassatie te Zurich. Acharge waren meer dan 100 getuigen ontboden. De medeplichtige van het medium, Max Jentsch vroeger taalleeraar, koopman boekhouder, reiziger in eognac, enz,, laatstelijk impiesa- rio van Anna Rothe, had toen hij wegens ziekte uit het voor-arrest was ontslagen, de vlucht genomen. Beklaagde werd Zaterdag wegens bedrog in 48 gevallen en pogingen tot bedrog in 12 gevallen tot l1/# jaar ge vangenisstraf en 500 mark geldboete veroor deeld de rechtbauk voerde wel als verzach tende omstandigheid aan dat Anna Rothe gemeend had een goed werk te doen, door velen tot religieuse gevoelens terug te bien- gen, maar daar stond tegenover, dat zij met den godsdienst gespeeld had. De schuld vau beklaagde was voorts hierop gegrond, dat zij voorwendde „bovennatuurlijke// dingen te doen zien, terwijl de rechtbank van oor deel is, dat gebeuren moet, wat gemeen goed van de wetenschap is. Had beklaagde gezegd, dat de natuurkrachten, die zijzelve niet kon verklaren, in haar woonden, dau had de rechtbauk haar niet kunnen veroor- deelen. De Hoogste prijzen der 2e klasse Trekking van 30 Maart, v. f 400 No. 12331- 4952 11392 2168 - 200 18271 19640 - 100 8409 1144 Trekking van 31 Maart, f 2000 No. 166 - 1000 6385 19914 20014 20887 20958 - - 200 4711 8741 - 100 u 3667 8041 16263

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2