Rummer 29. Donderdag 9 April 1903. 26e J aargang. Toegewijd «tan HandcL Industrie en CemeentebeSongen. DE STAKING. m HELDEAFIGUBK. iTOOl T I E L E 1', FEUILLETON. EERSTE GEDEELTE. U T G K V E R WAALWIJK. EBK&BSBBnOBMBffiBEESM De Echo van het Zniïen, Waahvyksclie to Laigstrsatsele Coiirant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond A b o n n e in e n t s p r ij s per 3 maanden f 0.^5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De thans uitgebroken staking vindt in en lande overal de grootste afkeuring. Wij aten hier volgen uittreksels uil een pat?r laden. Het Centrum zegt van het manifest au liet Comité van Verweer. (Zie hieronder.) Het bevat de snorkende volzinnen, welke ten van die zijde gewoon isde heftige pzweepende faal en jammerlijke voorstel- ngen, waarmede de onnadenkende en niet. ehoorlijk ingelichte menigte op een dwaal- puor wordt gebracht. Men vindt in dit manifest dan ook niets uders dan de onwaardige phrasei; yan de iiders der agitatie, aan wie de werklieden indelings hebben te gehoorzamen. Dat noemt men het //ideaal der vrijheid Vooral na de wijzigingen, door de re- eering in hare voorstellen aangebracht en en aangekondigden maatregel van bestuur, dit manifest een verfoeilijk stuk, dat niet nders dan schiomelijkste gevolgen kan lebben, ten nadeele van het algemeen be- ang, niet liet minst van de betrokken rbeiders-zelven. Zoo tastbaar onwaar is de inhoud van it //eerste sein", dat wij meenen het verder ouder eenig commentaar te kunnen mede- eel en. Voor allen, die de feiten kennen, puilt e leugen in dit stuk naar alle zijden uit. Een woord van protest moet ons echter ïog uit de peu over de stuitende tirade, iaarin onder het voorgeven de menigte tot alrate aan te sporen, een afschuwelijke nsinuatie tegen de //bourgeoisie" wordt :euit. „De bourgeoisie zou misschien willen", oo luidt het, //dat door het aanrichten van en bloedbad (dit woord vet gedrukt de jewegiug kan worden gesmoord." Zoo trachten de drijvers bij voorbaat van :h de verantwoordelijkheid af te schuiven au de droevige ongeregeldheden, die weder reigen. Voor mr. Troelstra, zegt het blad verder de proclamatie dezer staking na de uit— rukkelijke waarschuwingen, welke hij on- angs in zijn blad daartegen deed hooren, ,en nieuwe en zware nederlaag. De anar— histisch gezinde heeren en dames, Domela, Vieuwenhuis, dr. Gorter, mevrouw Roland Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. TIENDE HOOFDSTUK. De nachtelijke inbraak en hare gevolgen. »Loop het dorp in, Anna!" zoo zegt hij, ,eo chreeuw moord en brand Roep de politie, de loeren en breng ze hierheen Deze opdracht staat de meid beter aan dan alleen bij deze ongelukkigcn te blijven en met een krijschende en huilende stem tegelijk loopt lij den trap af en het dorp in. De commissaris van politie in Kroonsbad heeft, ia de vervoering vau Athanasia, onmiddellijk diens bagage onderzocht. Tot zijne verbazing en ontsteltenis vindt hij onder dc blieven ook eenige afkom tig van den president. Zij waren on verklaarbaar genoeg onderteekend met zijn 'ollen naam Richard van VVollingen.In deze 'neven is sprake van een opdracht ter schaking van Mevrouw Hilda van Steden eno, toeval, ook van een beschuldiging af te leggen tegen najoor van Steden, in zake landverraad. De Commissaris herinnert zich dit indertijd zooveel sensatie gemaakt hebbend proces nog zeer goed. Tot het laatste oogenblik had de majoor zijn onschuld betuigd, doch de rechters, misleid door valsche verklaringen en kunstig ineengeweven ei> vooropgestelde bezwarende feiten, moes'en bn sehijnbuar schuldigen officier wel veroordee- 'ou. De meest oezvvarende beschuldiging was destijds uitgebracht door een officier, een vroe- geren vriend van van Steden. Deze officier had Holst en anderen, zijn hem wederom de baas gebleven. Zijn zenuwachtigheid dei- laatste dagen wordt daardoor verklaard. De N. R. Ct. schrijft De onweerswolk, die lang dreigde, is bezig zich te ontlasten De tweede spoorwegstaking is uitgebroken! En de aanvoerders trachten andere bedrijven in de staking mee te sleepen. Dit is in den vollen ziu des woords een politieke staking. Zij heeft het kennelijk politiek doel, de wetgevende macht te dwingen, wetten, die zij in het belang van het land acht, niet tot stand te brengen. liet gaat thans om de levensvraag, of de wettige machten in de Staat het heft in handen zullen houden, dan wel hun be slissingen ondergeschikt hebben te maken aan het welnemen van een bepaalde groep in de maatschappij. Hier valt voor alle welgezinde burgers niet te twijfelen. Zoo ooit, dan is het thans voor hen onafwijsbare plicht, eendrachtig het gezag te steunen. Het gaat thans niet om looneischen en opheffing van grieven. Geen grieven betreffende loon en be handeling zouden thans tot deze staking Keloid hebben.. Hooger wordt gemiktop het gezag heeft men het gemunt. Door vrcesaanjaging moet dit worden af gebracht van zijn voornemen om in de toekomst de bij een geregeld spoorwegver keer voor het geheele volk betrokken groote belangen beter te verzekeren. In die omstandigheden heeft de wet gevende macht geen keus. Toegeven zou zijn het opofferen, ook voor de toekomst van de regelmatige uitoefening van het staat gezag. Ook voor de toekomst. Want gelukte het thans, de wetgevende macht te doen bukken voor, den gestelden eisch, men kan er van verzekerd zijn, dat de staking, als dwangmiddel tegen het gezag aangewend, ook bij volgende gelegenheden niet onge bruikt zou worden gelaten, Indien eenmaal gebleken was, dat een groep uit de maatschappij haar wil kon doen heerschen over dien van het wettig gezag, dan zou dit voortaan de speelbal worden van wie meenen krachtig genoeg te zijn het te weerstaan. luter zijn ontslag moeten nemen wegens wange drag en niemand wist, waar hij gebleven was. Gemakkelijk is nu de conclusie te trekken, dat deze verdwenen ex officier en Athanasia een en dezelfde persoon moet zijn.1 De commissaris is hevig ontroerd door deze ontdekkingen. Onmiddellijk begeeft hij zich naar den officier van justitie, met wien hij een lang durige conferentie heeft, waarvan het resultaat is, dat de reehterlijke autoriteiten, zoodra Atha nasia bij kennis is gekomen, dezen ondervragen zullen en dat men, zoo alles bevestigd wordt, den president in alle stilte zal arresteeren. Men telefoneerde naar het hospitaal, om s.v.p. onmid dellijk bericht te zenden, indien de gewonde is bijgekomen. Eenige uren later komt dit bericht en, om kort te zijn, nadat door den dokter ver zekerd is, dat de roover nog slechts enkele uren te leven heeft, legt Athanasia een volledige be kentenis af, in zake zijn relatie's me' den presi dent, waarbij nog dit nieuwe feit aan 't licht komt, dat Athanasia ook aanwezig is geweest bij het met geweld verdrinken van de aan de lezers nog welbekende Hedwig, de gewezen wet tige vrouw van den president. Tot de arrestatie van den aristocratischen schurk wordt besloten, en den volgenden morgen bege ven zich de officier van justitie met den com mis- suris cn eenige agenten per rijtuig op weg naar het kasteel van Van VVollingen. In het ons welbekende dorp aangekomen, zien ze een troep volk voor het raadhuis slaan. z,ij begeven zich daarheen en, o toevalligge samen loop van omstandigheden, de burgemeester bericht hen, de nachtelijke inbraak in het logement Dc Roode Ster.* Allen gaan daarheen, om deze zaak te onder zoeken. De waard, de waardin en VVillburg zijn reeds door den ontboden geneesheer verbonden en de eerste twee tot bewustzijn gebracht. Wel zijn beiden zwaar, maar gelukkig niet doodelijk gewond, de waardin vooral zal langen tijd noo- dig hebben te herstellen; ook VVillburg zal eenigen tijd het gebruik van zijn linkerarm moeten missen. De officier van justitie stelt onmiddellijk een nauwgezet onderzoek in, en, nadat de rentmees ter Jonas, die inmiddels verschenen is, zijn ont moeting in hel boseh verhaald heeft, stelt men Farkas onder een kruisvuur van vragen, waar door hij, na ingezien te hebben, dat ontfermen toch niet meer baat en den president toch ver loren is, tot volledige bekentenis wordt gebracht Advicrtbntiën 17 regels f 0.00 daarboven 8 eent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, Zoo is geen geordende maatschappij be staanbaar. Daarom sluite in deze ernstige tijden alle man van goeden wille zich eendrachtig aaneen tot steun voor de handhaving van het gezag in den Staat Het Nieuws van den Dag zegt dat met geen woorden te zeggen valt, hoe diep de toestand, waarin het vaderland op dit oogenblik verkeert, le betreuren is. De regeering heeft een ontroerend zware taak. Dat zij steun zal vinden bij de over groot e meerderheid der natie, lijdt geen twijfel. De stakende spoorbeambten hebben van hunne leiders de ernstige vermaning ont vangen om zich ordelijk te gedragen en alle aanleiding tot botsing te vermijden. Het is te hopen dat deze vermaning doel zal treffen en, naar wij vernemen, is dit ook te verwachten. Maar of een zoo groole storing in den dagelijkschen gang van zaken voor heel ten volk of den overvloed van buitengewone indrukken op gemoederen, die van de er varing niet hebben geleerd daartegen bestand te zijn; of de opeen hoopingen van menschen of dit alles geen aanleiding zal geven tot botsingen het is te hopen, maar het legeno verges telde staat (e vreezen. Daarom zal ieder, die vau menschenop- eenhoopingen verre blijven kan, in het be lang van het algemeen, van zijn gezin en van zichzelf handelen, door er zich niet onder te wagen. Ieder voor zich heeft zijn nieuwsgierigheid thans meer dan ooit te beteugelen. En verderwat iedereen heeft te doen en te laten, dat vrage hij ernstig aan zijn eigen geweten. Wat thans op het spel staat, laat zich niet berekenen. Welvaart gaat verloren, kracht gaat te niet, ons vaderland snelt achteruit. Te voorzien is het einde niet. Ieder sta of vallc zijn eigen Heer! Er wordt onder de hoofdstad een vuur gestookt, dat ieder moment een uitbarsting kan teweegbrengen. En dan [k durf er het antwoord niet opgeven zegt een correspondent van het Utr. Dagbl. omdat ik me geen voorstelling kan maken van den toestand, die staat in in te treden ik weet niet hoe de gevolgen le beschrijven van het redeloos opzwcepen Jean, de rechterhand vau den president, is door dezen, die reeds iets van het voorgevallene vernomen heeft, maar zich het ergste nog maar niet kan voorstellen, naar de „Roode Ster gezon den en, nadat de vertrouweling genoegzaam weet, ijlt hij naar zijn meester ea deelt hem het nood lottige nieuws mede. Geen woord komt den schuldigen magistraat over de lippen, wel trillen deze hevig en is zijn gelaatskleur arc'ngrauw, doch trotsch zegt hij nog tegen zijn schuldigen medehelper: «Kom mede, ik zal je schadeloos stellen I* Jean volgt zijn meester in diens kabinet; hij ontvangt een ruime som gelds. «En nu ga eu verdwijn zoo spoedig mogelijk, want ik kan je niet meer helpen Met een gebiedend gebaar wijst hem de president de deur. Deze valt ach ter zijn handlanger dicht en. nog eer de schul dige knecht het slot verlaten heeft, heeft zijn nog dubbel zoo schuldige meester zich zeiven door een goed getroffen revolverschot van het leven beioofd. Zie daar, het vreeselijke einde van een hoog geplaatst persoon, die door zijn teugellonze heersch- en hebzucht tot zulk een afschuwelijke misdadigheid was gekomen. En de gevolgen van dit alles? Zij waren veel en velerlei. Onze held kor. zich de verdienste toeeigenen door zijn krachtig optreden en de door hem be- heerschte bijkomende toevallige omstandigheden voor de gansche wereld ontmaskerd te hebben een zeer gevaarlijken, hooggeplaatsten schurk, terwijl velen -van diens slachtoffers daardoor schitterend in hun eer hersteld werden. Zoo op eerste plaats de nagedachteuis van zijn eigen vader. Nog altijd stond deze als een op roermaker in de analen der rechterlijke macht bekend. Nu kwam het echter uit, dat de intri ges van den president hem valschelijk als zoo danig aan de kaak gesteld hadden openlijk werd dtze dwaling herroepen. Ook de ongelukkige majoor vaD Steden werd in vrijheid gesteld en schitterend gerehabiliteerd. En 't zaligste moment in dit alles was, het we derzien, in volle vrijheid en met den gloriekrans der geheel en al teruggewonnen ee.-, van vader en dochter. Wat een hemelsch gevoel moet toen de ziel van onzen held wel doorstroomd hebben bij het genieten van het dankbare geluk van deze twee! En dan Hilda van VVollingen? Och, dit lieve meisje had er een zwaar verlies door van den werkmansstand, die met ruw ge weld gejaagd wordt in een richting, die hij niet op wil, maar op moet, omdat het 't begeeren is van -de bende, die de leuze van den 1-Mei-dag niet langer wil doen zijn een phrase die telken jare als een stille wensch prijkt op de schilden die men ronddraagt, maar het proletariaat dien dag op straat wil hebben, ten bewijze, dat macht van den arbeid die van het kapitaal heeft overtrof fen. Inmiddels moet aan de houding van de stratenmakers de grootste aandacht worden geschonken, want zij kunnen de oorzaak zijn van erger dingen. De geheele aanleg van het electrische tram wegliet ligt nu stil, aan bestralen kan niets worden gedaan, men begrijpt, dat zijn toestanden, die geen 2-maal 21 uren in on ze stad kunnen voortbestaan en ongetwijfeld zal het Dagelijksch Bestuur maatregelen nemen om die werkzaamheden te doen verrichten, die geen uitstel kunnen dulden er liggen b v. verscheidene straten openge broken, omdat de tramrails worden gelegd; die stremmingen in het verkeer kunnen niet duren totdat het den stratenmakers ot grondwerkers zal convenieeren den arbeid te hervatten. Er zei in dit alles moeten worden voorzien en het is te verwachten, dat de stakenden iedere poging daartoe zullen trachten te beletten dan zal geweld moeten worden aangewend en zullen ernstige straat - tooneelen voor de deur staan. Is deze quaeslie alzoo van hel grootste belang niet geringer is het gevaar, dat in de schuitenvoerders staking dreigt mijn te legrammen hebben u reeds een indruk kun nen geven van de schade, die de Amster- damsche transitohandel lijdt. Duitschland beschouwt onze haven als zoo onveilig, dat de grootste zendingen ons land niet meer aandoenmen weet dat Einden daar voor is aangewezen. De vaart op En geland zoo goed als gedaan op dit oogen blik de groote stoomschepen varen reeds onmiddelijk door naar Hambuig Bremen, Einden enz. De Engelsche handel vermijdt Amsterdam zorgvuldig en zal, naar in koop manskringen met grooten angst wordt ge- vr< esd, voor zeer langen tijd genoeg van Amsterdam hebben. De drukke lijn Amster damHuil brengt niets meer aar. en zet niets meer afuit Zuid-Engeland is sedert twee dagen geen boot aangekomen. geleden. Haar goede oom overleefde de schande, hem door zijn wreeden halfbroeder aangedaan, niet lang. Een tweede beroer c maakte een einde aan zijn leven. EdochHilda werd ge lukkig. En ofschoon wij met deze mededeelin- gen ons verhaal wel een beetje vooruit loopen, toch willen wij ze hier reeds doen, daar zij zoo uitstekend bij de gelukkige gevolgen dezer cata- slrole passer,. Hilda, zeggen we, werd gelukkig. Zij huwde als de rijke bezitster der erfgoederen VVollingen's, den lieveling haars harten Wilhelm, den pleegzoon van den ons welbekenden hoofd opzichter Wilhelm, die werkelijk de zoon der ongelukkige Hedwig was en dus tot vader had gehadden president zeer zeker een pijn lijke wetenschap, maar toch niet eene, die hem persoonlijk kon treffen Wilhelm dan zette zich, na volbrachte studiën, als geneesheer in liet bewuste dorp neer enwist zoo goed het be droefde hartje van Hilda te troosten, dat zij hem als haar vasten geneesheer in haar woning op nam 1 Te begrijpen is, dat de financieele quaestie'». nog van ouds hangende tusschen de familie van VVollingen en van Steden, in der minne cn naar welgevallen der beide partijen geschikt, werden. Een dreigende zijde had de eindontwikkeling van dit drama voor de rijksgraviu van Mansfeld- Herchestorfniet alleen, omdat zij een harer bes-e bondgenooten verloor, maar ook, wijl zij nu zoo tastbaar mogelijk kon gevoelen, wat ho.ir tegenstander vermocht. Ondanks dit alles deed het lichtzinnig schepsel juist, alsof het haar kuud liet. Zij leefde haar vlinder-en coquetteer- leven schaamteloos voort, alsof van een Darao- cles-zwaard voor haar geen sprake was. Hoe zou ze eenmaal ontwaken! En nu wenschen de lezers zeker nog te weten, hoe het ging met de gevangen genomen'boos wichten. Farkas stierf onder beulshanden, Atha- na ia gaf den volgenden dag zijn zwarte ziel aan den Eeuwigen Rechter, terwijl Esenko met zijn familie spoorloos verdwenen was. En Jeandeze werd eenige jaren later, be schuldigd van een poging tot nioord, in verband met een diefstal, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zoo eindigde dan dit eerste gedeelte van het actieve drama, waarvan o'ze held steeds het bezielende en werkzame middelpunt was. Einde van het Eerste Gedeelte. Wie berekent de schade P De Transportfederatie redeneert: juist, die schade zal ons de overwinning bezorgen zoo houden ze 't geen tien dagen uit. Maar dat zal nn da groote vraag zijn de Werkgevers vereenigingen heeft de schuiten voerders tot Maandag j.l. gelegenheid ge boden tot inkeer te komen volhardt men dan nog, dan zullen de patroons weten wat hun te doen staat. En weet men wat er dan gebeurt Dan wordi in Amsterdam de groote strijd aangebonden tusschen werkgever cn werk nemer op het watertransportgebied dan zal principieel worden uitgemaakt, wie de baas is: de patroon of de werkman. Er loopen twee lezingen over de midde len, die de werkgevers zullen gebruiken men hoort: dat eenvoudig de heele boel, de handel in zijn geheelen omvang, zal worden stopgezet en het. werkvolk zal worden naar huis gezonden, terwijl andere zeggen dat het stakende personeel terstond na het verstrijken van den bepaalden termijn (Maan dagmorgen 9 uur) zal worden ontslagen voorgoed, een nieuw personeel zal worden aangeworven wat men mogelijk zou achten omdat een agitatie van kwaadgezinden legen eenige duizenden goedgezinden niet zou kannen worden volgehouden. Welke lezing nu de ware za! blijken, doet voor hot oogenblik niets ter zakevast staat, dat de werkgevers tot het laatste toe het koste wat het wil, den geweldigen strijd om de macht in de haven zullen strijden. De werklieden hebben in hun motie van Vrijdagmiddag ronduit gezegd, dat ze ma ling hebben aan iedere waarschuwing van de zijde der werkgevers toegeven van den kant der patroons is niet meer te wachten en zou dan toch ook hun positie voorgoed onmogelijk maken, zoodat we kunnen rekenen op gewichtige gebeurtenissen. Want moet er geen einde worden gemaakt aan een tactiek, die b.v. patroons, wier loonen zelfs stijgen boven den Standaard, niet te min brengt bij dit crisis, omdat het „veel aardiger is als alles stilstaat", zooals ik dezer dagen een leider glimlachende hoorde beweren Men zal toch moeten toegeven, dat eeD dergelijk spelen inet medemenschen de spuigaten uitloopt Maandag werden door ons Ie volgende telegrammen ontvangen en geregeld per bulletin verspreid Spoorwegstaking Staatspoorwegen uitge broken hedenochtend. Station bewaakt door Militairen en Justitie tot wering kwaadwil ligen en bewaking eigendommen. Er wordt getracht posttreinen, met militaire bewa king te laten loopen. 2e TELEGRAM. Ook Hollandsche spoor. Haag staking gedeeltelijk uitgebroken, zelfde militairen en politiemaatregelen ols Staatsspoor. Inter nationale treinenloop heeft lloll. Spoor aan Staatsspoor overgedragen, een trein liep Belgische grens. Beperkte dienst ingesteld met in dienst gebleven personeel bijgestaan door Ingenieurs en adjunct-ingenieurs. Trei nenloop Amsterdam cn Rotterdam gedeelte lijk onderhouden. 3e TELEGRAM. Goedgezind spoorwegpeisoneel doet dienst. Staking wordt ondernomen door machinisten en wegpersoueel. Kwaadgezinden maakten locomotieven onbruikbaar. Vier treinen on derhouden postverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam. Afdelingsbestuur spoorweg- vereeniging zegt in manifest dat regeeriug staking opdrong en waarschuwt verkeer ounoodig is. Ministerraad vergadert sedert II uur. 4e TELEGRAM. Spoorwegstaking Koningin voornemen te kennen gegeven terstond wanneer zaken van staat dit eischen van Loo naar Resi dentie terug te koeren, in regeejingskringi n wordt de uitgebroken staking niet onrus - barenden aard ingezien hedenmiddag bespre king tusschen voorzitteis Kamers en voor zitter van den ministerraad Dr. Kuyper alle sociaal-democratische Kamerleden zijn in den Ilaag aanwezig.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1