'I China. Zuid-Afrika. Macedonië. BINNENLAND. I 1 T i ='i 1 Utrecht, 1 I li 'll i i eischen had afgewezen, nu wordt uit Peking gemeld, in aansluiting wel aan ae nota van den gezant Conger bevattende een protest tegen de volgende twee punten: lo dat geen steden meer geopend zullen worden voor vreemdelingen, en 2o. dat slechts Rassen geplaatst zullen worden in vreemden dienst, datde Chiueeschen regeering toezending toezending heeft gedaan aan de Russische regeering te Petersburg, van de offtcieele af wijziging van de door Rusland voor de ont ruiming van Mantsjoerije geformuleerd eischen Volgens officieele gegevens zijn bij den Bokser—opstand in 1900 in China gedood 5 bisschoppen, 27 niet—Chineesche p> iesters, 9 geestelijke zusters, 3 ordebroedeis, 15 Chineesche priesters en 18.000 .Chineesche Christenen Het Dagboek van Scheepers. De Rand Daily Mail bevat brokstukken uit cru dagboek van Scheepers. Iemand had het de krant ten verkoop aangeboden. Wie dat was en hoe hij er aan kwam, blijkt niet. O.i/e Courant neemt een Hollandsche ver taling op. Zie hier een paar stukken. October 10. Geboortedag van Z.H.E. den president S. J. Kiuger, Z. A. R. Deze is een dag niet zoo spoedig tc worden vergeten door eenig Afrikaauder, maar mij was hij een van het uiterste belang, en zal nooit door mij vergeten worden. Omtrent vieruur was elke man gereed te paard te gaan en de kar was voor mij ingespannen. Ik d.edmijn uiterste om mijzelf uit bed te krijgeu, maar tcverget fs, en ik was dus verplicht mij over te geven. Ik riep mijn officiereu te zamen, namelijk luitenant Pypers, luitenant Luyt en sergeant vau Heerdee. Zij kwamen naar mijne kamer en wij hielden te zamen raad. Zij wi den al hunne pogingen gebruiken om mij verder met hen te nemen, maar waren spoedig overtuigd, dat miju pijnen en lijcleu te zwaar waren om te ondergaan. Ik had ook te veel koorts. Zoo moesten wij van elkander scheidende eene burger na den Met de Albaneezen komt de Sultan in lusschïn uog niet veel vei der. Van uit Jildiz—kiosk wordt nu eens met dit dan met een ander element uit de Albaueesche be volking onderhandeld om ze gesteund door militair vertoon te nopeu hun verzet op te geven. Op 't oogeoblik wedt vooral met de Albaneezen in het wilajet Uskub ge marchandeerd. In diplomatieke klingen te Konstantinopel is men weinig ingenomen met deze manier van doen. Men vreest, dat zij juist het tegenovergestelde zal uitwerken en de Albaneezen in hun verzet tegen de her vormingen zal aanmoedigen. En gesteld, dat de heeren al schijnbaar zouden toegeven, dan zal dat toch maar oogenblikkelijk zijn eu de oude toestand wederkeereD als een krachtig militair optreden achterwege blijven. Op het paleis denkt men er evenwel anders over en vindt men, dat er geen wapengeweld moet worden gebruikt, zoolang de Albaneezen niet offensief optreden bv. niet eerst een paar honderd Serviërs om hals hebben ge bracht en als vredelievende middelen niet zijn uitgeput. Ter vermijding waarschijnlijk van lastige dwarskijkerij bij dat geknoei heeft de sultan een riadé uitgevaardigd aan de oveiheid in Uskub, waarbij deze wordt gelast aan buitenlandsche dagbladcorrespondenten geen verlof tot reizen op het land te ver leeuen, Wilde de Sultan echter eens flink optreden dan zou hij dat nu wel zoo langzamerhand kunnen doen. De opperbevelhebber, Omer Roesjdi—pasja, tot dusver te Ferisovits ge legerd, beschikt over twintig bataljons in fa.' terie, benevens artilerie, en naar verhouding cavalerie tezamen een macht van 25,000 man. Shemsipasja blijft met 10 bataljons Prizreud om de andere Albaueeschen stammen te beletten zich bij die van het wilajet Kossovo aan te sluiten* terwijl hij tevens een oogje zal houden op de Albaneezen van Metocha, DjakoVa eu Ipek voor 't geval Omer gaat agec en tegen de onwilligen in Prisjtiua en Mitrovitsa. Wij ontleenen aan de Times de volgende berichten over Macedonië, die wij overigens voor de verantwoordelijkheid van de bericht gevers moeten laten. Volgens den correspondent van het blad te Sofia zou er weer een heele reeks van botsi- gen voorgevallen zijn. Een bende, aangevoerd door den wojwode Tsjeruopejef, was driemaal in gevecht met Turksche troepen cn Basjibozoeks in het district Ra- dovhs, een ander gevecht had plaats in den omtrek van Tikwes. Men vertelde dal Albaueesche soldaten en ongeregelde troepen wreedheden bedreven hadden in Istib. De boeren uit Voetsjino, in het district Koehana zijn in verzet gekomen legen de Albaneezen. die den 20en hun dorpen hadden geplunderd cn hoewel zij vrij slecht gewapend waren, hielden zij den strijd twaalf uren lang vol. Bijzonderheden over het gevecht dat den 19e» Smiliantsi, tusschen Stroemnitsa en Radovrs, geleverd is, heeft de correspondent van de Times te Uskub vernomen. Uit die inlichtingen zou volgen dat de bende ver— sic-i kt werd door 350 boeren, en dat he: gevecht werd voortgezet tot in den avond van den 20entoen werden de Bulgaren uiteengedreven. Zestig Bulgaren werden gevangen genomen. Aan Turksche zijde sneuvelden twee officieren, hoeveel man schappen zij verloren, is niet bekend. De boeren die niet gedood of gevangen ge— nomen werden, vluchten naar de bergen. In weerwil van zulke gebeurtenissen, voegt de correspondent er bij, beschouwt men de Bulgaarsche beweging toch niet als zeer ernstig. lederen dag komen hier (te Uskub) drie tremon met troepen voorbij, voor Verisovits bestemd. waar (Opgehouden.) WAALWIJK, 29 April 1903. Provinciale Staten. Iu vervolg op het bericht in ons nummer van 1.1. Zaterdag, kunnen we thans mede- deelen dat de edelachtb. heer K. A. M. ridder de van der Schueren, burgemeester van Waal wijk, de voorloopige candidatuur voor de Provinciale Staten heeft aangenomen. Wij zijn in staat uit zekere bron mede te deeleu, dat de heer J. Bernard Timmermans Wzn., president der Kamer van Koophandel, kassier eu industrieel alhier zich op aandringen vau verschillende zijden bereid heeft verklaard, de candidatuur vooi een zetel in de Prov. Staten, voor het district Heusdeu, (vacature Bink) te aan vaarden. Uit Heusden meldt men ons Naar men verneemt bestaat er bij vele kiezers het plar om den heer J. Broeders, wethoader te Besoijen, candidaat te stellen ander inkomende, weenende, om afscheid t nemen. Mijne officieren plaatsen zich om mijn bed met mijne manschappen. Allen waren zeer aangedaan. Ik kan niet be schrijven wat ik gevoelde, geen pen kan dat. Miju adjudant, Karl Lehmkuhl een jongeling van omtrent zestien jaar, dapper en moedig als begeerd kan worden, had zijn hoofd geborgen op mijn borst, weenend als een kiud en de tranen liepen langs miju eigene wangen af. Ik wensch nooit weder zulk een dag te beleven. Maar er was een troost voor mij, dat ik mijn gouvernement getrouw gediend had toi het laatste oogcublik, en dat ik alles in mijne macht gedaan had om op eene rechte wijze onze rechtvaardige zaak te bevoordeelen. Hoe Scheepers gevangen genomen wordt vinden wij niet beschreven. In gevangen schap schrijft hij Ik ben bereid om eenige straf te onder gaan voor mijn land en geliefd volk en mijn president, mijn geliefden hoofd—officier, Christiaai. de Wet, eu al de dajy.ere en edele manui n, die alreeds voor de zaak gestorven zijn. Hoe heerlijk te worden van de gekruisten en bovenal voor onzen godsdienst. De vijand kan zich verheugen, doch het Afri kaausche volk /al niet uitsterven. Slachters Nek toept om wiaak, en al die andere per sonen die onschuldig om het leven gebracht werden, wat vau hen En op 17 Januari: Omtrent 8 uur in den morgeo kwam de schout tiaar mijn cel eu zeide mij, dat ik uitgenomen zou worden te 11 uur om mijn vonnis te hooren. Ik werd in een ambu— lanswagen geplaatst en zij brachten mij in een vierkante plaats, gevormd door de militairen. Kolonel Henuiker trad voorwaarts en las de beschuldigingen, uitgenomen de vijfde eu hij sprak het doodvonnis uit. Na mij weder naar de cel gebracht te hebben, zeide een luitenant mij, dat het vonnis morgen zal uitgevoerd worden. Als gij mij vraagt „Ben je bang dau moet ik zeggen „neen", maar ik voel jam mer voor mijn lieve moeder. De beste troost, die ik heb, is dat ik onschuldig beu. Ik hoop dat mijn dood de oorzaak zal zijn van groote gebeurtenissen en dat al de kom— mandanten en officieren, die nog vechten, mij wreken zullen. Als een hunner hetzelfde lot verkrijgt als het mijne, laat hem herin neren dat het vcor land en volk geweest. Ik heb altoos geweten, dat de Engelsch— man een valsch karakter heeft, en het bloed van onschuldiger) stort, maar ik kou niet gelooven, dal zij zoo verschrikkelijk blind waren, en niet de waarheid kouden zien, maar de Heere onze God zal oordeelen, volgens zijne rechtvaardigheid. En zoo is net dan, dat heden, den 17den Januari 1903 mijn laatste dag op aarde is, maar het is vreeselijk dit te herinneren, men kon ge— wenscht hebben, dat het uur al reeds ge komen ware. O, Heere, hoe lang uog zult gij u verborgen houden en toelaten dat het booze voortga? Red uw volk, mijn God, en laat recht geschieden. Het is mij een groote satisfactie te weten dat ik miju gouvernement getrouw gediend heb. Had ik geweten dat ik zoo onschuldig gedood zou worden, dan zou ik meer schade aan den vijand gedaan hebben, dan ik deed. Alle beschuldigingen tegen mij konden in een gebracht zijn, namelijk dat ik mijne instructies ten uitvoer had gebracht. Omtreut 11 uur bezocht de heer Tennant mij en schudde mij de hand. De heer Auret kwam terzelfder tijd, en ik overhandigde hem alles, dat mij toebehoorde. Ds. Murray kwam om met mij te bidden, maar ik weigerde, daar hij met den vijand sympathiseert, en ik zeide hem, dat ik niet oprecht met hem kon samen bidden. Na derhand voelde ik beter gezind en toen hij weder kwam, bad hij zeer hartelijk voor mij en mijne familie. Omtrent 10 uur had een officier mij ge zegd, dat ik niet met zonsopgang zou gedood worden, maar gedurende den dag. Deze informatie gaf mij eerst wat verlichting, maar naderhand verlangde ik, dat alles afgedaan was, hoe eerder hoe beter. Ik sliep van omtrent 11 uur tol 3 en begon toen dit en verscheidene brieven, r.u omliggende, aan mijne familie eu vrienden, en wacht nu geduldig mijn laatste uur af. Omtreut 4.30 berichtte mij de schout, dat de executie uitgesteld was, doch kon niet zeggen voor hoe lang. Te 12 unr kwam de officier terug en zeide mij, dat ik gedood moest worden te 3 uur, eu zoo is dit mijn laatste schrijven, en ik schrijf mijn dagboek met de beste weuschen en laatste zegeningen aan mijne vrienden en familie en ik hoop, dat wij elkander weder zullen ontmoeten in eeu beter plaats, 9 10 11 12 13 14 15 16 n Zondag Maandag Dinsdag Vrijdag Zaterdag 19 Dinsdag 1 Juni Maandag Zaterdag Zondag 6 7 10 12 Door voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature Bink). Waarschijnlijk zullen de Provinciale Staten van Noord-Brabant op 12 Mei in buitengewone zitting worden bijeengeroepen ten einde eene beslissing te nemen in zake de opening van den Maasmond. Langstruulsclie cn Adm. Verccniging. Bij Kon. Besluit van 17 April 11. no. 46 is goedkeuring verleend aan de statuten der Langstraatsche administratieve vereeui- giog, gevestigd te Waalwijk. Rijksnormaallessen. Met genoegen vermelden wij, dat de heeren J. A. Blankwaardt en A. A. van Dommelen, kweekelingen a d. r. n. 1. al hier den 25en April met succes het examen aflegden voor de onderwijzersacte. Eerw. heer Suijs. Gisterenmiddag vertrok de weleerw. heer Suijs van hier, ter aanvaarding van zijn pelgrimstocht naar het II. Land, die onge veer tot 20 Juni a. s. zal duren. Wetende dat door talrijke lezers hierin veel belang wordt gesteld, laten we hier de geheele reisroute met datum juist volgen 2 Mei Zaterdag Marseille op zee. (Syrië) Beyrouth. Damascus. Baalbeck op zee. (Palestina) Caïfi'a berg Cartnel. Woensdag Nazareth. Donderdag Cana Tiberiades het meer van Gene- rareth-Capharnanm. te paard naar berg Thabor. h over Naïtn Jezaël, Gelboë Sa- tnarie, Sicliem Silo naar Jerusalem. Jerusalem Vandaar naar Bethlehem Hebron Doode Zee Jericho enz. op zee in Jaffa. Napels. Rome. Woensdag naar Marseille Vrijdag te Marseille, het Zuiden van Frankrijk over Lourdes en Paray-le-Monial terug. Naar wij vernemen neemt de weleerw. heer Hordijk, nieuw-benoemd kapelaan alhier snel in beterschap foe, zoodat ZEerw. weldra naar zijne nieuwe standplaats zal kunnen vertrekken. Ter vervanging van den weleerw. heer Suijs, zal een eerw. pater optreden. St. Paiilusverccuiging. A.s. Zondag 3 Mei zullen deTooneelclub //Onderling Kunstgenot* en de Zanvereeni- ging //Crescendo* voor de leden der St. Paulusvereeniging eene uitvoering geven. Door de Tooneelclub zal worden opge- gevoerd „Kapitaal en Arbeid", toon&elspel in 4 bedrijven, terwijl de zangvereeniging eenige flinke nummers zal ten gehoore brengen. Wij weuschen de beide vereenigingen het beste succes. Benoeming. Verplaatst van St. Oedenrode naar Waal wijk, de klerk der posterijen en telegrapkie 2e klas, de heer H. C. Diels. St. Autoiiius-Parocliie. Vandaag en gisteren was 't een jaar ge leden dat de Z.Eerw. heer Pastoor in de St. Antouius-parochie plechtig werd inge huldigd. Dienstregeling 1 Mei 1903. Iti der. dienst op de lijn lage Zwaluwe 's-Hertogenbosch zijn met de a.s. Vrijdag intredende dienstregeling de volgende in grijpende veranderingen aangebracht. lo. De le. trein van 's-Bosch no. 320 vroeger 4.57 uit Bosch, 5.23 Waalwijk en 6.19 te Lage-Zwaluwe, vertrekt nu 6 33 uit 's-Bosch, 6.59 Waalwijk en 7.55 Lage- Zwaluwe. 2. De locaaltrein no. 324 vroeger uit VBosch te 5.28 n.m., Waalwijk 6.02, Lage- Zwaluwe 7.12, wordt nu gewone trein en vertrekt uit 's- Bosch, 5.50, Waalwijk 6.14 Lage-Zwaluwe 7.02. 3o. De laatste trein van 's-Bosch, een gewone trein, uit 's-Bosch vroeger 8.01, Waalwijk 8.25, Lage-Zwaluwe 9.13, wordt locaaltrein en vertrekt uit 's-Bosch 7.46, Waalwijk 8 25, Lage-Zwaluwe 9.30. De overige treinen 't zelfde. In omgekeerde richting van Lage-Zwaluwe naar Waalwijk en 's-Bosch zijn alle treinen 't zelfde gebleven. Onze abonné's ontvangen zoodra mogelijk de geheele dienstregeling om op te plakken. Brand. Zondagnamiddag ontstond in een huis in de Poststraat een begin van brand, 't welk echter nog tijdig kon gebluscht worden. Verdronken. Te Waspik is dezer dagen zekere B. des avonds in de haven geloopen en verdronken. Men schrijft 't toe aan misbruik van sterken drank. Centrale raad beroep Ongevallenwet. De minister van justitie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de griffie van den Centralen llaad van beroep en na te melden beroepsraden (ongevallen-verzekering) o. ra. zijn gevestigd Centrale Raad van Beroep, Trans no. 10 Raad van Beroep te 's—Bosch, Papenhulst wijk F no. 96. Rand van Beroep tc Breda, Nieuwe Bosch straat 8. Kamers van Koophaudcl. De minister van Waterstaat heeft het volgende schrijven gezonden aan de Kamers van koophandel en fabrieken lk heb de eer u mede te deelen, dat ik het zeer op prijs zou stellen, voortaan elk jaar tusschen 1 en 15 Augustus van uwe Kamer een kort beredeneerd overzicht te ontvangen van den toestand van handel en nijverheid in het ressort in de omgeving uwer Kamer. Hoewel de jaarverslagen der verschillende Kamers dikwijls zeer belangrijke bijzonder heden dienaangaande verspreiden, hebben die verslagen, welke dooreengenomeu ongeveer in het raidden des jaars in mijn bezit komen in hoofdzaak betrekking op den toestand van haudel en nijverheid in het voorgaande jaar en ik acht het wenschelijk om ongeveer in liet midden van het loopende jaar over inidedeelingen van meer recenten datum te kunnen beschikken. Het is natuurlijk niet mijne bedoeling, van uwe Kamer een uitvoerig rapport te ontvan gen, gelijk het door u gepubliceerd jaarver slag, doch om in het algemeen den indruk te vernemen, in welken toestand de voor naamste takken van ons volksbestaan zich in het afgeloopen gedeelte van het kalender jaar bevinden. Kunnen door u daarbij eenige feiten of cijfers worden genoemd, waaruit vooruitgang of achteruitgang van handel of nijverheid spreekt, dan zal mededeeliug daarvan door mij op prijs worden gesteld. 4e Katholiekendag Eindhoven. In overleg met Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's Bosch en eene Commissie uit het Dagelijksch Bestuur is 27 September e.k. tot het houden van den Katholiekendag aangewezen. Monseigneur aanvaardde te dier gelegenheid met een bemoedigend woord het Bescherm heerschap en schonk de, Commissie op haar desbetreffend verzoek met blijde opgewekt heid Zijnen Bisschoppelijken Zegen over de komende werkzaamheden. Namens het uitvoerend Comité van deti 4en diocesanen Katholiekendag. Verkiezing Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche zaken overwegende, dat de heer B. R. F. van Vlijmen heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal en dat mitsdien eene verkiezing voor lid van die Kamer moet plaats hebben in het kies district Veghel, heeft bepaald, dat die ver kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 5 Mei e.k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 Mei en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 19 Mei e.k. Het Hof Maandag kwamen, evenals vele andere vorstelijke personen, de Koningin en Prins Hendrik te Bücheburg aan, waar zij zullen deelnemen aan de feestelijkheden, te geven ter eere van het huwelijk van den groot hertog van Saksen-Weimar met prinses Ka- rolina van Reuss. Zij werden aan het station, waar een eere-compagnie was opgesteld, begroet door het vorstelijk echtpaar, prins Adolf en prin ses Victoria en door de aanwezige prinsen van vorstelijken bloede. Na de aankomst liepen de Koningin en prins Hendrik aan de zijden van het vor stelijk eehtepaar langs het front van de eere compagnie, bestaande uit soldaten van het zevende jagers-bataljon. Het muziek speelde „Wien Neerlandsch bloed". Daarna defileerden de jagers. Bij den rit naar het slot, in een rijtuig met 6 paarden bespanuen, zat de Koningin naast de Vorstin. Zij dankte minzaam voor de jubelende begroeting der menigte, in de mooi versierde straten. Maandag avond is de groothertog van Saksen-Weimar met zijn moeder aangeko men. Aan de gala-maaltijd in liet paleis begroette bizonder de Koningin van Neder land, op wie hij ook een toost instelde. H. M. bedankte en dronk op het welzijn van den vorst. Uit de residentie. Omtrent het bezoek door Hare Majesteit de Koningin aan de hoofdstad te brengen is bij het gemeentebestuur tot heden offi cieel niets bekend. Wel hoopt men dat de Vorstin in de volgende maand de hoofd stad bezoeken zal, doch een besluit is nog niet genomen. Ook een bepaalde datum van het inwijden der nieuwe Beurs is nog niet te noemen. Officieel wordt thans bevestigd, dat de heer Carnegie anderhalf millioen dollars ter beschikking van de Nederl. Regeering heeft gesteld voor het stichten van een ge bouw en den aankoop van een bibliotheek voor het Permanent Hof van Arbitrage. Geen enkele voorwaarde is aan deze gift verbonden. Eerst na terugkeer van H. M. op Het Loo kan worden verwacht een be slissing omtrent het voorgenomen Koninklijk bezoek aan de hoofdstad en den daarvoor te bepalen datum. Tot voor eenige dagen is vanwege het Departement van Oorlog f 12U.Ü00 uitgekeerd aan gezinnen van gehuwde mi liciens of kostwinners, die buitengewoon onder de wapenen opkwamen. De Moeder van den Prins komt na terugkeer vau het Koninklijk Echtpaar op 1 Mei, eenigen tijd op Het Loo logeeren. Trein hindernissen Naar De Noorbrabanter mededeelt, zijn Zondagavond 1.1. op twee plaatsen op de lijn der stoomtram 's-Hertogenbosch- Hel mond door de rijdende treinen hindernissen ondervonden. Te Geuiert even buiten de kom had men een daar voor de hand lig- gind stuk hout en te NMelrode een telegraaf, paal op de lijn gelegd. Gelukkig werden de voorwerpen ontdekt en verwijderd zonder stoornis of ongelukken te veroorzaken. Wiclrijden. Harie Meyers heeft Maandag den grand prix van Nantes gewonnen. Hij liei Jacquelin een halve fietslengte achter zich. Maar Jacquelinj zoo zegt een Fransch Sportblad zou misschien gewonnen hebben, indien Mayer 50 meter voor het eindstreep niet zijn achterwiel had geraakt. Het publiek mokte tegen Mayer, maar juichte den Hollander toe. Meyers won verder nog met Grogna een tandemnummer op 2100 meter Mayer en Heller kregen den tweeden prijs. De staking. Naar het Centr. verneemt, is de lich ting 1900 dit jaar vrijgesteld van de ge wone jaarlijksche inspectie voor de militie- commissaris. Omtrent het plan om het garnizoen van Amsterdam te versterken verneemt men dat zoo goed als zeker is, dat dit verdub beld zal worden. Op verschillende compagnieën van het zesde regiment infantrie te Breda is medegedeeld, dat de miliciens van de lich- 1901, maar alle waarschijnlijkheid, deze week in het genot van groot verlof gesteld zullen worden. De bestuursvergadering der verschil lende spoorwegvereenigingen, aanges oten bij de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging van Spoor- eu Tramwegpersoneel, heeft, met meerderheid yan stemmen beslo ten deze vereeuiging te ontbinden. Geheel het westelijk gedeelte van Rozendasl staat onder water. De bewoners kunnen hun huizen niet meer verlaten, het water stroomt bij eenigen reeds door de woning. Aan weerzijden van de spoorlijnen Ant werpen van Vlissingen staat alles blank. Ruim 3000 bunders weiland zijn over stroomd. Doorbraak to Breda. Door de massa sneeuw en regen, die in de laatste dagen viel, is het water in da Mark zoodanig geslegen, dat Zondagmorgen de polderdijk achter de suikerfabriek te Breda, door den aandrang van het water bezweek. Nu stroomt de geheele omtrek bij „de Emmer" en „de Kwakkelhut" onder, zoo dat de boeren moeten vluchten. Een aak, die men voor het gat had ge legd, om te trachten dit te dichten, dreigde door den stroom het veld op te drijven en moest haastig verwijderd worden. De vruch- telooze arbeid werd gestaakt en met steeds groi.ter kracht stroomt het water binnen, alles wat te veld staat bedervende. Ook de woningen stroomen onder en zullen vermoedelijk verlaten moeten worden. Het water staat zoo hoog, dat op den Tramsingel te Breda, de rails der Zuid Ned. Stoomtram ondergevloeid zijn. Sedert 12 jaren was het water zoo hoog niet. De ïngeloopen polder ten N.W. der stad, stond Maandag nu gelijk vol met de Mark. Alles is zonder ongelukken afgeloopen, ook hel vee is geborgen. Sommigen hebben hun woningen ontruimd, anderen, hooger gele gen, hebben deze afgedamd. Het vee is gered. Door den grooten toevoer van water uit België, is het water nog gestegen. Tal van keldeis zijn ondergeloopen. Aan den Tram- singel dringt het water door de riolen naar de achterzijde der huizen. Men verhaalt, dat Zondagmorgen, toen omstreeks zes uur de boeren naar de kerk gingen, deze het gevaar zagen, maar toch doorgingen ter kerk. Toen zij terugkwamen was het te laat. De schade, die het water heeft aangericht iu de omstreken van Ginneken, is zeer groot. Landbouwers moesten met hun vee de vlucht nemen, omdat het water de stallen binnen drong. Te Broeimeer, ter westzijde vau den Boulevard BredaMastbosch, zijn de boeren Zondag den geheelen dag en den daarop- volgenden nacht aan het werk geweest, om het water tegen te houden en den doorbraak van den dijk langs de rivier de Aa te voor komen. De meeste tuinen aldaar waren toen reeds ondergeloopen, ook de prachtige tuin met broeibakken van den hovenier II. Bal- liutijn, waar het water voor meer dan duizend gulden schade berokkende. Tusschen Ginneken en IJl venhout is het één water plas. De doorbraak bij Kethel. Van Delft tot Kethel staat al liet land blank. Iemand, die het niet gezien heeft, kan zich de oppervlakte van het water niet voorstellen. Op verscheidene plaatsen stroomt het water huizen en gebouwen binnen, soms meer dan 1 meter boog. Een gat in den

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2