KEUKENMEID, f 1,10 Dagelijksche verdienste, HALT Nic. van Dongen Bloemist, Kweekef en zaadhandel, STEMPELS AHTOON TIELEN. 1). C. Nouwens, Leveling en plaatsing buiten de s ad, VUCHTSCHE Advertentiën. Sch oenenstikster WINKELZAKKEN Fijne Vouwzakken A. G. Mulié, Koperslager, Loodgieter, Gas-, Water- en Electrisctie GLOEIKOUSJES. Gas, Water en Electrishe Geleidingen, OSEPHBLA Wed. W. GVaags Petroleumstellen, Waschmachines en Waschketels, Wed. W. G. Vaags, Handelsberichten. aelangi ij 372ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws Hoofd eener stikkerij gewone stiksters GEVRAAGD mi luiijn mn Bloemenmanden. INDIA RUBBER Ververstraat 353 's BoscV Geleidingen. Gaskronen, Baden, Bad- kachels,Closets Fonteinen enz. enz. spoedig en zonder ver hooging van prijs. Hanglampen, Ganglan taarns, Muur- en Gierlampjes Lamp-beige eerste kwaliteit- Alle soorten Gasbranders, Pe- troleumbranders, Gas- en Lampenglazen gaatjes gla zen, alle soorten Lampen-katoen eeringKolen-en Cokes-lepels J. C. MARKS Zn. Ijzerhandel Waalwijk Halve Maantjes en Eierkoeken. Walt. J. v. (1. Heijden^ Prijs van f 25000 No. 10115. 1000 5546 7780 400 1859 4046 10853 14523 200 7386 19939 20005 100 8517 18825 20953 Uiterst LAGE prijzen. Zeldzame aanbieding. WAALWIJK. Verders Geraniums, Tunia's, Petunia's, Lobelia's, Peritherums, Verbena's, Cafctus, Dalia's, extra fijne soorten nieuwe Cana's, extra grootbloemige Knolbegonia's, recht op staande bloemen, maand-rozen in pot zomerviolieren, Asters, Zinia's, Hanggraniums, enz. juist en degelijk uitgevoerd. Soliede compositie. Billijke prijzen. Monsterboeken en prijsopgave op aanvrage. Het beste adres in de Langstraat. WAALWIJK. Houtcement en Mastiec dakbe dekkingen. Het goedkoopste adres voor Heiningdraad. Vlechtwerk (kippengaas.) Prikkeldraad Krammen en Draadnagels. Veevoederpotten. Varkensbakken en Landbouwwerk tuigen. 2, 3 en 4 vlams. worden beneden alle concurentie verkocht. Beleefd Aanbevelend, vjk is aangevuld met zakken grint en JLzet met in den grond geslagen dwars- ers. Niettegenstaande kit slechte weer rd de plaats des onheils door honderden bundelaars en wielrijders bezocht. Het water in de Schie is sedert Vrijdagmiddag pl. in. 1 meter gezakt, de Poldervaart zelt is bjjna geheel leeggeloopen. Het laat zich Juzfon, dat het water met vlug zal worden verwijderd, aangezien alles moet worden gemalen of weggepompt. trekschuiten durven de plek met passeeren, omdat zij bang zijn in het gat te werden gezogen; een 'kolensehuit is door het gat om geworpen en li«rt nu op land Men vaart met bootjes over de landerijen. De schade is onbereken- baajn den nacht van Zaterdag op Zondag is de Papsche dijk doorgebroken Thans staan ongeveer 2000 bunder land ouder water. De vcendijk wordt bedreigdbezwijkt die dan loopen nog ongeveer 1200 bunder on der. Twaalf inarechausse. s zijn gearriveerd om' de wegen af te zetten; de bieuk mag niet meer genaderd worden. Op de treinen levert de omgeving een droevig gezicht op. Alles water, met hier en daar een huis of hooiberg er boven uit. Bij een overweg stort het water met don derend geraas onder een bruggetje door om een uitweg te zoeken (volgens een der rei zigers is de Ketel (Kethel) aan 't koken). Persoonlijke ongelukken hebben tot heden niet plaats gehad. Ongeveer 1000 hectaren lands ligt thans onder water per bootjes brengt men voeding enz. aan hen, die door het hooge water hun woningen niet kunnen verlaten. Zondag heeft men een gezin, dat op het dak der boerenwoning zijn toevlucht moest nemen, gered; een 30-tal schapen is ver dronken, het vee brengt men al verder en verder. Besoijen. Door de groote hoeveelheid regen, diecr in den laatsten tijd gevallen is endekoude die er geheerscht heeft, is er in den polder reeds meuige koe bezweken. De koeien, die dan ook reeds in de wei gedreven waren zijn haast allen weer naar den stal gehaald. Cupelle, 27 April. Onze dorpsgenoot, de Heer A. A. van Dommelen slaagden Zaterdag 1.1. te Breda voor de acte als ooderwijzer. DUSSEN, 28 April. Door Z. D. II. Mgr. van de Ven zijn herbenoemd tot le den van 't R. K. parochiaal armbestuur de heeren W. Verhoeven en II. van Houtum. LOON OP ZAND, 27 April. Heden was 't hier markt, waarbij premies waren uitgedoofd. Ruim een vijftigtal runderen stonden aan de lijn. Kooplui waren er ge- noeg opgedaagd, doch de kooplust was ge ring, wijl slechts voor hoogen prijs kon ge kocht worden, zoodat slechts enkele beest jes van eigenaar verwisselden. Biggen gingen gretig van de hand tegen 7 a J 2 gulden. Natuurlijk gaf de markt heel wat drukte in het dotp. Om de drukkende tijdsom standigheden had de fanfare in Februari geen feest gevierd nu zal zij dat a. s. Maandag doen en Zondagavond een concert vooraf laten gaan, waarop muziek en voor drachten elkaar zullen afwisselen. 's-BOSCH, 28 April. In de gisteren avond gehouden vergadering van de R. K. Kiezersvereeniging, district 1, is tot candi- daat voor den gemeenteraad, vacature H. v. Berckel, geproclameerd de heer A. Jansen, ex-hoofdcommies ter prov. griffie. BESOIJEN, 21 April. De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg de hoogste: f 1,12 de laagste f 0,91 de boorboter f 1,01 De prijs der eieren was3 c. GORINCHE.YI, 27 April. Ristarwe f 7.15 a 7.25 roodeditof 6,60 a 6,75 witte dito f 6,75 A 6.85 inl. rogge 5,25 a 5,35 buitenl. dito f5.h 5,15, gerst 1 4,70 a 4,80, haver 3,65 a 3,80, duiveboonen f 7,25 a 7.50, blauwe erwten, f0— ii 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren beden aangevoerd 339 runderen, 15 nuchtere kalveren, 13 vette varkens en 1077 biggen. Ie qual. Kalfkoeien 1220 260 Kalfvaarzen f 150 a 230 Melkkoeien 1160 a 230 2'/j jarige ossen f 170 a 220 Guiste vaarzen f 100 a 130 Pinken f 80 a 120 Qraskalveren f 40 a 80 Nuchtere kalv. 6 a 12 Aangevoerd 5 vette varkens van 20 a 22 ct. per half kilo, biggen van 16,— a 12.per stuk. Aangevoerd 3 schapen en 16 lammeren; scha pen f 12 a 20 en lammeren f6 k f 12.— oer stuk Eieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 55 a 60 ct. per */s kilo. ROTTERDAM, 27 Apiil. Tarwe. Jarige- per heet. f 7.20 a f 7.65 en per 100 kilo f 9.— a f 9.50. Nieuwe- per heet af 0.—, per 100 kilo i 0.— a f 0.— Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche Debestc f4.75 a 1 5.10. Gerst. ZcHwsche, Flakk. en Overra. Winter f 0.10.be9te Zomer- f0.4 0. Haver. 16.f6.75 Blauwe erwten. De beste f 6.75 A f 7.75 Paardenboonen. De beste f0.a 0.— Duiven boonen van f0.a 0.—. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed fö.a 0.Zomerzaad f 0.a 0. Kanariezaad 1' 0 al Bruine boonen de beste f 8.a f 12.50. Witte boonen de beste f 8.a f 14. ROTTERDAM 28 April. Op de veemarkt waren heden aaugevoerd 33 paarden, 1 veulen, ezel, 795 magere en 1441 vette runderen, 192 vette, 672 nuchtere en graskalvercn, schapen ol lammeren, varkens 252 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 25 tot 35 cent. stieren 25—32 cent, kalveren 35 tot 50 cent per ,/2 kilo. Melkkoeien f 120 a 275. kalfkoeien f 150 a 310 slieren 45185. vaarzen 70—180, alles mager vee. biggen 620, paarden 35—95. Nuchtere kalveren, fok- 1225, slacht- 610 Op de botermarkt werden aangevoerd 62/8 en 88/16 va. en 426 sinkken a 1/2 kilo. Prijs le kw, f 50. 2e kw. f 46, 3o kw. f 42. Prijs l/3 kilo 55 -60 c. is de geluksaankoi diging van Samuel Heck seber senr. in Hamburg wtlke zhh in du nomraer van onze courant bev ndt. Dit huis hoeft zich door T?jn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der nier en in den omliek ge wonnen bijdragen eenc zoo goede i.aam verwoiven, dal wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. 4e klasse. Trekking van 27 April. Trekking van 28 April. Prijs van f 1000 No. 13741 u n 400 17685 ii u u 200 u 17142 y 100 7408 1229118943 19821 20274 Te Berlijn is aangekomen en te kijk de Rus Machnof, een man met een lichaams lengte van 2.68 meter, met welke afwijking hij elke maand 3000 mark verdient. Maar daarbij moet men bedenken dat zijn onder houd ongelijk veel meer kost dan dat van een gewoon mensch. 's Ochtends ontbijt hij met twaalf tot veertien broodjes, 's middags eet hij eerst een terrine vol soep leeg eu daarna drie tot vijf pond vleesch op, met eene evenredige hoeveelheid groenten en aardappelen tegen vier uur zijn weer het zelfde aantal broodjes als 's ochtends aan de beurten hij zou met een hongerige maag naar zijn vier meiers lange bed gaan als hij niet eerst 24 eieren en een half brood op had Hij besproeit dit rantsoen in den loop van den dag met veertien flesschen spuitwater. Het onpleizierigst voor Machnof zijn lange spoorreizeii. De arme man ligt in de schuinte in elkander gevouwen in zijn coupé. Als hij een vau zijn handen (zoo groot als zes gewone handen) in een wasehkom steekt, loopt die dadelijk leeg. Zijn trouw ring (want Machnof heeft een vrouw en nakomelingschap) heelt den omvang van een kleinen honderhalsband. Volgens inenschen die hem gezien hebben, heeft Machnof een goede uitdrukking iu zijn echt Russisch gezichtook moet het een hulpeloos gezicht zijn, als hij uit beleefdheid tegeuover de bezoekers, op een gewonen stoel gaat zitten. De toestand in Pirmssens. II In ons vorig nummer beloofden we een en ander over de vergadering van werklie den en fabrikanten te geven, deze vergade ringen hadden gelijktijdig plaats. Bij de werklieden werd de volgende reso lutie genomen. „De heden 17 April 1903 circa 3000 vergaderde personen alle leden der orga nisatie, verklaren het met de houding hun ner vertegenwoordigers bij de onderhande lingen met de vertegenwoordigers der patroons e^ns te zijn. Met de punten van de overeenkomst kunnen zij accoord gaan, maar zij weigeren hunne toestemming op een eisch dei- patroons (de vorige keer megcdeeld. Red.) maar verklaren het noodzakelijk om tot een goeden vrede te komen, dat alle uitgeslote- nen, daar de oorzaak daarvoor dan vervallen is, teruggenomen worden. De vergadering verklaart zich bereid om de fabrikanten tegemoet te komen, daai waar gebrek aan orders is, in korteren arbeids tijd toe te stemmen De vergadering spreekt ten slotte den wenscli uit, dat bij alle ge schillen de commissie van vertegenwoordigers zal beslissen. Verder wenscht de vergadering om voortaan geschillen te voorkomen, dat eene commissie uit vertegenwoordigers van 'abri- kanten eu arbeiders-organisaties gevormd wordt. Na kort debat en uiteenzetting van den toe stand werd door de voltallige vergadering eenstemmig het volgend besluit geno men. „De vergadering van de fabrikantenver- eeniging neemt met leedwezfu ervau kennis, dat de vergadering van leden der organisa ties de voorgestelde overeenkomst tot re geling der hangende geschillen gedeeltelijk heeft afgeslagen. De verlangde verande ringen worden geweigerd. De onderhande lingen zijn daarmee als afgeloopen te beschou wen. De motieven die den fabrikanten tot 't bovenstaand besluit voerden zijn hoofdza kelijk nog de volgende Nauwkeurig onderzoek had bewezen, dat 35 firma's hoofdzakelijk groote zaken, alle vroegere werklieden wensckten terug te ne- memen, eenigen zelfs, wijl zij met huune orders achter waren, nog meer. Daaren tegen verklaarden 27 firma's hoofdzakelijk kleinere, dat zij niet in staat waren allen weer terug te nemen voornamelijk omdat hun door de staking vele orders thoudeu waren. De groote bedrijven, met hun uit gestrekte clientèle zijn daardoor minder ge troffen, dan juist de kleineren. Zooals uit bovenstaande verhouding blijkt hadden de 36 die zich bereid verklaardeu tol terugname, de audere misschien kunnen overtreffen. Deze gedachte ko:: echter geen oogenblik opkomen, omdat de geheele agitatie der laatste 14 dagen van de zijden 'der arbei dersleiders, juist daarop gericht was, een scheiding tusschen de //groote" en de kleine fabrikanten te trekken in de meening dat het den grooten fabrikanten in de gansche geschiedenis sl<chts te doen was om de vernietiging van het klein bedrijf. Daarbij kwam nog, dat de eigenaardig heid van de ingeslagen arbeiders-verhoudin gen den fabrikanten te juist bekend was. De doctrinaire eisch, dat het sociaal en rechtvaardig is, bij slechten gang van zaken, onder behoud van het geheele per soneel, den arbeidslijd te beperken, is bij groote fabrikanten juist en uitvoerbaar; daarentegen bij kleine fabrikanten met seizoen-industrie, als de sohoenmakerij, ge woonlijk onmogelijk. Deze werken meestal slechts met een of weinige groote afnemers, die om de drei gende staking hunne Paaseh-bestellingen ergeus anders gedaan hebben. Er zijn dus verschillende kleine bedrijven, die op 't oogenblik niets te doen hebben. Zouden nu de „grooten" deze „kleinen", door een dergelijk overvleugelings besluit zware schade berokken en daardoor de leiders gelegen heid geven, van //victorie" en „toegeven der fabrikanten" te bespreken. Zoo kwam men tot algemeene afwijzing. De vraag wie de schuld heeft, beant woordde de Schuil mark metde leiders, agitators, niet de onverstandige massa, maai de vrucht van haat en beschimpende drog redenen, couranten-artikelen en pamfletten. Als een bewijs dat de arbeiders of beter de leiders geen bijlegging wenschten, kan die nen, dat reeds voor het begin der onder handelingen in Mannheim een pamflet ge drukt was, vol hatelijkheid, bedreigingen, beschimpingen eu onwaarheden, daarop be trekking hebbend. Zelfs de vertegenwoordigers der arbeiders in de onderhandelings-commissie, die be loofden voor het gewraakte artikel te werken, spraken toen zij ée stemming der vergade ring bemerkten, ertegen. De lock—out. De uitbetaling geschiedde zeer rustig. Eenige jeugdige belhamels maakten wat leven in de stad. Een smartelijke indruk maakte het op iedereen, de oude arbeiders, die tien tallen van jaren op eene fabriek arbeidzaam waren, hun boeltje te moeten zien inpakken. Het was een treurige, pijnlijke dag, die meu zich alleen van hooren-zeggeu uiet kan voorstellen. Met de niet-georganiseerden zal het gedurende de staking niet slechter gesteld zijn, dan met de georganiseerde col- legas, want de meeste fabrikanten hebben zich bereid verklaard hen in dezelfde mate met stakingsgeld te ondersteunen, zooals volgens de statuten der schoenmakersver- eeniging de leden uitbetaald worden. Eene zelfde regeling voor alle fabrikanten zal op de vergadering worden getroffen. Eabrikanten-vereenigingen in andere plaatsen namen 't besluit geen werklieden van PirmaseDS aan te nemen. Het blad geeft ons dan een beschrijving van den doodschen toestand in de stad, nu alle fabrieken stilstaan; twee raadcommissa- rissen kwamen aan, om de zaak trachtten te schikken, 't welk zich in 't begin goed liet aanzien, maar welke pogingen ten slotte weer faalden. Een 100 tal jonge arbeiders zochten elders werk. De „posters" waren vooral bij de verzending van pakketten zeer lastig, zoodat zelfs geweld moest worden gebruikt. Bij de 5500 fabrieksarbeiders komen 2 4 3000 die thuis werken; dus ongeveer 8000 uitgeslotenen zijn er. De fabrikanten vereeniging heeft nogmaals een beroep op alle schoenfabrikanten van Duitschland gedaan om gedurende de lock out geen werklieden uit Pirmasens aan te nemen, op de klanten om met hunne orders zoo lang mogelijk te wachten en zooveel mogelijk *e bewaren. BEKWAME Bij beschikkiug der Arrondis- sement9. Rechtbank te 's-fier togen- bosch vau den 25 April 1903 is de onder- geteekende aangewezen als tijdelijk bewaar der der minuten van wijlen den Notaris A. J. BINK, overleden te Waalwijk. Gedurende dien tijd is ondergeteekende behalve te zijnen kantore te Kaatsheuvel voor belanghebbenden te Waalwijk te spreken ieder en VRIJDAG van 's-inor- geus 91 uur ten kantore van wijlen den Heer A. J. BINK, voornoemd. ALS gevraagd tegen hoog loon, om dadelijk in dienst te treden, wegens huwelijk der tegen woordige. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden Brieven franco aan het Bureau van dit blad. onder letter X. N. B. Aan het zelfde adres kunnen nog eenige geplaatst worden. (gen 1 MEI of later te 's-BOSCII, eene eenvoudige die vlug en netjes kan werken, in een gezin zonder kinderen. Brieven franco onder letters D. V. aan het burean dezer courant. Wij zoeken voor den verkoop van ons wereldberoemd zaai-poeder voor tarwe rogge, haver, gerst, suiker enz. in alle soorten, kleuren en formaten. Rosa-, Witte-, Ster- en Blormzakken, prachtige kleuren, fijn en stevig papier. Moderne druk. Billijke pi ijzen. Prompte en vlugge bediening. Monsters en prijslijsten gratis. Bestelt deze artikelen niet meer aan vreemde papierhandelaren, maar bij ^NTOON yiELEN. die goel bekend is met de landbouwers en met hen in dagelijksch verkeer staat. Vaste aanstelling na een proeltijd van 1 maand, indien de betreffende persoon zijn geschikt heid als verkooper bewezen heelt. Brieven franco, lett. R. Y- Centraal Advert.-Bureau Max R. Nune9, Amsterdam. NOTARIS. Kaatsheuvel27 April 1903. Heeft voorhanden de nieuwste modellen Woidt dagelijks meer en meer door ons geleverd, wegens hoedanig heid, uitvoering en prijs. AANLEGGER VAN MAGAZIJN VAN Heden ontvangen een groote sorteering van heel goedkoop© prijzen. enz. enz. Eerste kwaliteit Verder alle huishoudelijke artikelen. Voor het aanstaande seizoen groote sor- van af 6 cent!! Ook beveel ik mij beleefd nan tot het LEGGEN en REPAREEREN van Het REPAREEREN en LEVEREN' van RIJWIELBANDEN eu alle ONDER- DEELEN. Het beste adres van Jachtartikelen. Mij beleefd aanbevelend, Koper-, Lood- en Zink werker, Gasfitter. WAALWIJK. knoiondo nuttigeer, leerzame Lec- A3UCICIIUÜ, tuur voor Katholieke Huisgezinnen en Vereenigingen geeft het SINT Wekelijksche oplage ruim 10.000 exemplaren verspreid door geheele land. Prijs per jaar franco 80 cent. Billijk Advertentie-Tarief en Proof- nummers gratis verkrijgbaar bij Jos. J, van Lindert, Cuyk (N.-Br.). In alle plaatsen tegen hooge provisie soliede AGENTEN gevraagd. Huisg J :ft het D Specialiteit in Hoppen. Aanbevelend. Brood-, Koek- eD Banketbakker WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 3