Nummer 36. Zondag 3 Mei 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad. Chronologisch Overzicht BUITENLAND. Frankrijk. Enge and. Denemarken. Duitschland. Italië. Macedonië. Rusland. Amerika. 1899 72 1900 132 - 1901 241 &s&&SL'ia6a£i-J.iissS.'Stti £53&bitet -.-raa**»; «Kwwirfcan»iB»»« van dc voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat 3 April 1886. Dood van den heer P. v. Es, sedert 20 Nov. 1886 lid van den gemeenteraad en vanaf 17 Sept. 1870 wethouder dezer gemeente. 10 April De Commissie uit de Ged. Staten van Noord-Brabant, bestaande uit de heeren Jhr. Jos de la Court, en W. P. A. MutsaertsJ benoemd tot liet aanhoo- ren der bezwaren der gemeenten, betrok ken bij de werken van den Maasmond brengt aangaande de bezwaren der ge meente Waalwijk advies uit aan Z. E. den Min. van W. H. en N. Uit dit advies deelen wij het volgende mede. 1. Het verzoek tot den bouw eener schutssluis vermeent de Commissie ten sterkste te moeten ondersteunen. Vol gens verklaring van den ingenieur brengt de bouw dier sluis geen verandering in de ontworpen plannen en bestaat alleen uit een financieel oogpunt bezwaar1 Wellicht echter zullen betrokken be sturen en belanghebbende niet ongenegen zijn aan dat bezwaar door het verleeuen eener ruime bijdrag&n in de kosten te gemoet te komeD. Aangaande de brug bij Heusden meent de Commissie, dat hoewel het algemeen belang meer gebaat zou zijn de brug te leggen zoo dicht mogelijk bij het Drongelsche veer, de billijkheid nochthans medebrengt, dat de over brugging in de nabijheid van Heusden plaats hebbe, bij gemis eener verbinding aldaar met den vasten wal. Aan het verzoek tot het nemen van voorziening ter voorkoming van ver zakking der kaden, die onze haven in sluiten, en der muren en beschoeiingen rondom de kom behoort te worden voldaan. Ook aan het bezwaar ten aanzien van de water-ververschiug in de z.g. „Loiut" behoort naar het oordeel der Commissie te worden te gemoet gekomen. De ingenieur gaf de toezegging, dat ook daarop was gerekend of daarin zou worden voorzieu. Aangaande de be zwaren van het gemeentebestuur van Baardwijkadviseert de Commissie, dat het verzoek om het gedeelte van het afwateringskanaal ten oosten der Waal- wijksche haven tot de Doevereusche brug mede tot scheepvaart in te rich ten, verdient te worden ingewilligd. 13 April. De burgerij van Heusden biedt haar burgemeester Pieter Laureus Hon- coop een gouden penning aan voor stellende de overbrugde Maas, als eeD stoffelijk bewijs van dankbaarheid voor zijne krachtige bemoeiingen tot het verkrijgen eener vaste brug bij Heusden. De heer Duiser, voorzitter der regelings commissie voerde bij deze gelegenheid het woord, terwijl de plechtigheid opgeluisterd werd door de iiarmonie *de Eendracht van Herpt* en het „Heusdens en Herpts maunen- koor." 26 Mei Op initiatief van burgemeester Jhr. v. Grotenhuis wordt een bijeenkomst gehouden van besturen van gemeenten gelegen aan de spoorweglijn Zwaluwe 's-Bosch. Mede was hierbij tegenwoordig speciaal daartoe uitgenoodigd, de pre sident onzer Kamer van K. en P., de heer Bernard Timmermans. Besloten wordt een verzoek te richten aan de Regeering om het reeds voltooide ge deelte Zwaluwe Baardwijk zoo spoedig mogelijk in exploitatie te brengen. 5 Juni De Kamer van Koophandel ver zendt een gemotiveerd adres van gelijke strekking aan de Regeering, terwijl de heer Bernard Timmermans, ter bereiking van genoemd doel, nog afzonderlijk bij autoriteiten en andere hooggeplaatste en veel vermogende personen, op au diëntie gaat. 13 Juni De Weled Zeergel. Heer J. P. P. Tieleu te Drunen viert zijn 40 jarig jubilé als gemeente-geneesheer. De gemeenteraad met het Dag. Bestuur aan het hoofd bood den Jubilaris, te zijnen huize een fraai geschenk aan. 17 Juni De heer Jud. Timmermans Wz. wordt met 8 van de 9 stemmen tot Wethouder gekozen, id. Benoemd tot schatters bij de ont eigening ten behoeve van de Maasmond werken de heeren Mr. A. C. Rits, kantonrechter te Waalwijk, hoofdman D. v. d. Broek, Nieuwkuik, N. Muray gemeente-ontvanger te Engelen, W. v. Uithoven te Wijk, H. A. Zijlmans te Raamsdonk en A. v d Koppel, burge meester te Almkerk, administrateur. 3 Juli. De heer F. Tijssen vroeger onder wijzer alhier, thans te Leiden, wordt benoemd tot hoofd der openbare school te Geldrop. 12 Juli. Eerste uitvoering door de Lieder tafel Oefening en Vermaak, met mede werking van Mej. C. A. v. Bezel uit Rotterdam, van het beroemde concert drama Albrecht Beiling gecomponeerd door H. P. Brants-Buys. 21 Juli Ons gemeentebestuur ontvangt van den Dir. gen. der Staatspoorwegen bericht, dat de lijn Zwaluwe-Waalwijk op 1 Oct. a.s. zal worden geopend als locaal-spooronder voorwaarde, dat de Maatschappij gerecht zal zijn de lijn Zwaluwe-'s- Bosch, als zij geheel gereed is, als lokaal spoor te blijven exploiteeren zoolang zij niet minstens f 5000 per Kilometer opbrengt. Kort daarna werd de datum gesteld op 1 November. 11 Sept. De bitter- en elixer inzending van den heer Herman Zeegers, firma P. J. v. Gils alhier, wordt op de wereld tentoonstelling te Liverpool met zilver bekroond. 13 Sept. De doelen //Eendracht maakt macht" gevestigd bij den heer W. Pullens te Baardwijk houdt een nationaal concours. Deze wedstrijd waaraan tien gezelschappen deelnamen werd opge luisterd dooi de harmonie L'Esperance van Waalwijk. De prijzen werden de overwinnende gezelschappenjoverhandigd docr de heeren J. v. Heijst burgemeester van Baardwijk beschermheer der Ver- eeniging, H. Breuer hoofd der school- J. v. d. Mee en Antoon Tielen, uit gever var //De Echo van het Zuiden." 3 Oct. De Liedertafel „Oefening en Ver maak", sterk 30 zangers, behaalt op den Internationalen wedstrijd voor man- nenzang te Mechelen, tegenover 12 andere gezelschappen uit Holland België en Frankrijk, alle beschikkende over een ledental van 40 tot 100 zangers met algemeene stemmen den len prijs een gouden medaille, en 200 fr. in de 3e afdeeling (division d'exécution) den 2en prijs, gouden medaille, eveneens met algemeene stemmen in de afd. eling zingen op het eerste gezicht, (lecture a vue). Tevens kreeg zij nog 4 van de 9 stemmen des avonds in de Eere afdeeling (division d'honneur) Deze schitterende overwnining verwekte alom groote vreugde, en in een oogwenk wapperde van alle huizen de vlag. Den volgenden morgen op de terug reis werden de Vereeniging te Tilburg Loonopzand, en Kaatsheuvel door de aldaar gevestigde muziekgezelschappen ovaties gebracht; in Kaatsheuvel werd haar zelfs de eere-wijn aangeboden. Aan het tramstation alhier werd zij 's avonds opgewacht door beide harino- niën, de doelen Recht door Zee en een onafzienbare menschenmassa. Nadat de eere-voorzitter van Musis Sacrum de oud-burgemeester van der Klokken de Liedertafel en haar directeur, den heer Frans de Cortie hartelijk gefelc- citeerd had met de luisterrijke over winning en dezen laasten een prachtigen lauwerkrans had aangeboden, trok de stoet, verlicht door fakkeldragers en Bengaalsch vuur, onder de tonen der harmoniën en den jubel der bevolking naar het Raadhuis. Hier werden het gezelschap, zijn eere-voorzitter en Com missarissen ontvangen door den gemeen teraad, met den burgemeester, Jhr. v. Grotenhuis, aan het hoofd. Deze sprak de Vereeniging eenige hartelijke woorden toe, waarna de eerewijn geschonken werd. Op Musis Sacrum verwelkomde de lieer F. VV, v. Lierapt, fungeerend president, de overwinnaars en over handigde de heer G. van Oudenhoven, Commissaris van L'Esperance, in de de hartelijkste bewoordingen de Lieder tafel een fraaien lauwerkrans. In het verdere verloop van den feestavond, vereerd met de tegenwoordigheid van den gemeenteraad en den burgemeester, bracht de Harmonie L'Esperance] op de meest verdienstelijke wijze eenige der schoonste nummers van haar re- pertaire ten gehoore, werd toast op toast op den directeur en de Liedertafel uit gebracht en voerde de Vereeniging, op algemeen verzoek nog uit het slot der Hymne an die Musik van Lachner en Ossian van Beschnitt, waarmede de eerste prijs behaald was. Van de vele blijken van belangstelling, die de Lieder tafel zoo van bier als uit voorname plaatsen in den lande ontving vermelden wij, kortshalve, alleen het volgende aan haar opgedragen gedicht: Heil u fiere Muzenzonen ...Na den felsten worstelstrijd Zaagt ge u nieuwe lauw'ren vlechten, Paarlen aan uw krone hechten, Bloemen op Uw pad gespreid. En met Waalwijks feeslaccoorden, En Besoijens jubeltoon Duldt, dat ik mijn feestgroet men ge Aan uw Kunst het offer plenge, Door een vriendenhart geböon Werdt ge in 't vorstlijk 's-Gravenhage Voor het eerst met roem belaan Gend verhoogde eens uw victorie, Maar in Mech'len zaagt ge uw glorie, Haast ten hoogsten toppunt gaan. Heil u Veldheerheil u Strijder U ter eer een blij „Hoerah Zweer uw Vaandel immer trouwe, En bij vreugde en in rouwe Blijve uw leus; //Concordia"! Blijft der Kunst uw Hymne zingen Opwaarts stijge uw melodie Tot ge in hooger jubelkringen, Eens naar d'eerepalm moogt dingen Bij der Eng'len Harmonie N. N. Muan2ir3ijx'V.>^u^»aa:t> -- n. De vervolging, de uitzetling van Fransche burgers, de kloosterlingen gaat met droef geweld voort. Gisteren was de beurt aan de monniken van de Grande—Chartreuse, nabij St. Laurent- du—Pont, bij Grenoble, doch de uitzetting geschiedde niet zonder moeite en nam eenige uren in beslag. In het holst van den nacht waren alle naar het klooster leidende wegen door militairen afgezet, maar toen verzamelde zich ongeveer 1500 mannen en vrouwen voor de kloosterpoort. Om half drie in den nacht werd de militaire macht versterkt door de aankomst van de genie—soldaten, een bataljon infanterie en een escadron dragondejs, alles onder bevel van den luitenant-kolonel d'Hauteville. Bij de aankomst van de troepen zong een gedeelte van de menigte de „Marseillaise" en riep „Leve het leger", terwijl anderen schreeuwden„Weg met Coinbes." Een groote menigte hield den voor r.aamsten toegang bezet, en, toen in den vroegen morgen de procureur der Republiek en andere magistraatspersonen uit Grenoble onder gewapend geleide naderden, trachtten deze menigte den gendarmes en soldaten verder voortdringen te beletten. Met geweld werd hun tegenstand gebroken, waarbij een kapitein der gendarmerie en een soldaat gewond werden. Om 4 uur was de Kloosterpoort vrij. De procureur der Republiek en een rechter van instructie eischten daarop toegang in naam der wet en toen daaraan geen gevolg werd gegeven, braken genie—so'daten met bijlen de poïrt open. De rechterlijke ambtenaren, de gendarmes en een sectie infanterie drongen dan het klooster binnen, Twaalf deuren moesten met geweld geopend worden, voor men de kapel bereikte, waar 23 monniken en de Kamerafgevaardigde voor het district Pichat genaamd, achter een 5 meter hoog traliehek bijeen waren. De monniken werden een voor eeu door de gendarmes weggebracht en na door den rechter van instructie te ziju gehoord, op vrije voeten gesteld. Zij vertrokken te voet naar St. Laurent—du Pout en van daar naar Pignerol, een vesting aan de greus, waar zij voorloopig opgesloten zullen blijven. Kolonel de Corbertiu, die met zijn dra gonders moest vertrekken om de monniken uit hun klooster te gaan zetten, vroeg tele grafisch zijn pensioen aan. Hij is slechts 54 jaar oud, draagt het legioen van eer, om zijn schitterend gedrag in verschillende veld tochten. De Voorzitter der rechtbank te Compiegne de Maintenant heeft ook zijn ootslag ge vraagd. Ritmeester Colas des Francs, de bevel voerende officier over een van de uitgezonden eskadrons, heeft het voorbeeld van zijn chef gevolgd en, nadat hij zijn manschappen naar St. Laurent—du-Pout gevoerd had, ook zijn ontslag aan den minister vau oorlog gevraagd. Volgens een gerucht, hebben nog andere officieren hun ontslag gevraagd, o. a, rit meester Lemaréchal. Dit alles omdat zij als officieren niet willen vechten tegeu weerlooze, onschuldige, onrecht vaardig behandelde Fransche burgers. Men kan nu reeds uitrekeuen hoeveel de fransche belastingbetalers meer zullen mogen opbrengen, wegens het verjagen der congre gaties. Voor 't verplegen van 250.000 zieken en ouden van dagen in gestichten der geeste lijken opgenomen en die tot heden niets kosten aan den Staat, berekend tegen 500 fr. per hoofd, per jaar Fr. 125,000,000 Voor 1,600,000 kinderen kosteloos opgeleid, dikwijls gevoed, en die aan den Staat 50 fr. per jaar zullen kosten. 80,000,000 Officieele uiigaveu reeds voorzien in de budgetten Bouwen van 2275 nieuwe scholen 27,084,000 Inrichting en meubileering dezer scholen. 4,775,000 Jaarwedden personeel 8.230,000 Totaal Fr. 245,089,200 Een klein kwart miljard per jaar En dit, terwijl de fransche schuld steeds klimt Het tekort iu 1898 bedroeg 22 millioen. 1902 308 En in 1903 vermoedelijk 186 Dus een totaal op zes jaar van 956 miljoen en bijna een miljard. Niet alleen de uitgaven van den Staal zullen op ontzaglijke wijze toenemen in de eerstkomende begrootte-,en, maar ook de gemeenten zullen hun last krijgen van het verdwijnen der vrije scholeu en christelijke weldadigheidsinstellingen. D. v. N. De Jeanne d'Arc met president Loubet aan boord kwam Donderdag tien minuten voor drieéo te Marseille aan. De schepen van het Amerikaansch eskader hebben een—en—twintig kanonschoten gelost om den president te begroeten. Onmiddellijk ant woordde de Jeanne d'Arc en stoomde de Amerikaansche vloot voorbij, terwijl de beman ningen juichkreten wisselden. Admiraal Cotton en de bevelhebbers der Amerikaansche schepen kwamen aan boord van de Jeanne d'Arc en de admiraal Jrukte aan Loubet zijn vreugde er over uit, dat hij door den president der Vercenigde Staten belast was met het overbrengen der oprechte heilwen— schen van hel Amerikaansche volk en zijn president voor Frankrijk en Loubet. Deze antwoordde, diep getroffen te zijn door dii vriendschapsbetoon, waarvan Frankrijk den prijs ten volle zal beseffen. Hierop ging dc president aan wal, waar de presidentieele spoortrein hem wachtte. Bij een proces tusschen den heer Beechani (fabrikant der bekende pillen) en zijn vrouw- is gebleken, dat den pillendraaier met zijn middel tegen alles en nog wat 85000 pond sterling verdient per jaar, zoodat hij zijn vrouw 5000 pond jaargeld moet geven. Beecham verklaarde, dat 't alles door 't ad- verteereu komt. Men meldt uit Kopenhagen aan het Han delsblad van Antwerpen Woensdagmiddag ging koning Christiaan wandelen met zijne twee dochters, de keizerin weduwe van Rusland en koningin Alexandra van Engeland, langs de Langelinie en den S'randboulevard. Op dezen laatsten weg, nabij het stand beeld van Meyer, ontmoetten zij een dron ken soldaat en deze, ongetwijfeld niet we tende wie hij voor had, viel de wandelaars aan. Het ergst getroffen werd de Keizerin, die een zoo hevigen stomp kreeg, dat zij bijna omviel, maar ook de Koning kreeg een harden slag op de borst. De Koning greep den dronkaard vast en vroeg hem waarom hij zich op zulke onbe hoorlijk manier droeg. Op hetzelfde oogen— blik kwam een kapit in ter plaatse en nam den soldaat in hechtenis. De Koning en zijne dochters zetten hunne wandeling voort, terwijl de kapitein met een sergeant den soldaat naar de hoofdwachi brachten. Donderdagnamiddag om drie uur heeft in de slotkerk te Bückenburg de kerkelijke in zegening plaats gehad van het huwelijk van den groothertog van Saksen-Weimar met princes Karoline Reuss. Aan het daarna ten paleize gehouden diner heeft de Keizer een drouk op de jonggetrouwden ingesteld, welke door den vorst van Schaumburg-Lippe met een „hoezee" op den Keizer beantwoord werd. Om zeven uur zijn de jonggetrouwden naar Hannover vertrokkeu, om morgen naar Heinrichau in Sileziü te gaan, waar zij de maand Mei zullen doorbrengen. De Duitsche Kroonprins en Prins Eitel Friiz zullen zich den 2den Mei te Flo rence bij den Keizer aansluiten en met hem het Italiaansche koninklijke paar en den Paus hun opwachting maken. De Kroonprins viert den 6den Mei te Rome zijn 2lsten verjaar dag eu zal denzelfden dag met zijn broer de terugreis naar Berlijn aanvaarden, terwijl de Keizer van Rome uit eerst naar prins Für— stenberg te Donaueschiugeu en vaudaar naar Straatsburg en het kasteel Urville bij Metz begeeft. Als de Kroonprins te Berlijn terug is, krijgt hij een nitgebreider hofhouding, aan het hoofd waarvan vou Trotha als hofmaar schalk zal staan. Koning Eduard is wederom uit Rome vertrokken. Men schijnt erg bang geweest te zijn voor 's konings veiligheid, want tusschen den weg voor de rijtuigen en het publiek stond overal een zesdubbele rij soldaten, terwijl tweedui zend menschen inde gevangenis waren gezet voor den tijd van 's konings be.oek. Van de toosten veel mededeelen zal wel niet noodig zijn. Victor Emanuel sprak van heilige herinneringen waarbij hij aan koningin Victoria dacht en Eduard verklaarde dat Italië en Engeland zullen voortgaan samen te arbeiden voor de handhaving van den vrede, voor de algemeeue zaak der vrijheid, de beschaving, den voorspoed van alle volken. De Romeinsche bladen doen uitkomen dat koning Eduard tot Zanardelli gezegd heefi „Ik verheug mij, in Italië en in het bizonder in Rome te zijn. Italië en Engeland hebben het beginsel van vrijheid en het vei langen uaar vrede gemeen". Nadat koning Eduard de ware beginselen der vrijheid en van deu vrede had bevorderd, door de Porta Pia en het Garibaldi—gedenk- teeken te bezoeken, is hij te vier uur van de Engelsche ambassade en van daar te half vijf naar het Vaticaan gegaan. Hiervan is weinig bekend. Donderdagavond is te Saloniki eeu ver metele aanslag gepleegd op de bijbank van de Ottomaansche Bank. Vijf man vielen de schildwachten voor het gebouw aan, terwijl anderen bommen wierpen, tengevolge waar van het gebouw gedeeltelijk vernield is. Twee man werden gedood, twee gekwetst. De ambtenaren der Bank wisten zich te bergen. Er hebben drie arrestaties plaats gehad. Het Turksche postkantoor eu andere ge bouwen zijn ook aangevallen. De stad ver keerde in paniek- Er zijn 2000 soldaten uit Smirna aange komen en de rust is nu hersteld. Ook is een bom ontploft aan boord van de stoomboot Guadalquivir van de Messageries Maritimes, op het oogenblik dat het stoom schip den 28s'en van Saloniki vertrok. Er is een Bulgaar aangehouden die zijn bagage aan boord had gebracht en daarna naar den wal terugkeerde. Deze wandaden zijn het werk van Bul— gaarsche drijvers. Bij het treffen, Donderdag, te Nevrokop zijn 18 Bulga.en gesneuveld, in het gevecht bij Djoenaibala is een bende van honderd Bulgaren vernietigd. Behalve de bende die de bijbank aan vief, zijn nog een aantal leden van Bulgaarsche comités riooi de voornaamsre straten gereden in drie rijtuigen, waaruit zij bommen wierpen naar café's, het Turksche postkantoor en het station van den spoorweg van Saloniki naar Konstantinopel. In dit laatste gebouw zijn twee locomotieven beschadigd. Overigens is de schade gering. De diplomatieke wereld is nog steeds in heftige beweging over Mantchourije. Rusland heeft nu officieel bekend gemaakt,, dat het een der provincies van het veel be sproken gebied ontruimt. Maarde minister van Oorlog is per extra—gepantserde trein naar het Amoerge— bied getrokken, waar hij „groote manoeuvres" zal leiden, terwijl de marine naar de Amoer- rivier, die langs de grens van Mantchourije sttoomt, twintig kanonueerbooten zendt. En uit Peking wordt door Laffan geseind, dat Rusland een groot aantal officieren en soldalen in burgerkleedmg naar de mijn werken in Mantchourije en naar de bosch— concessies aan de Yalve zendt. De diplomatie kau nu thuis gaan zitten mopperen, want Mautchourije is „ontruimd". De berichten over de ramp in het noord westen van Canada bij Frank zijn nog te verward, dau dat men er veel staat op kan maken. De aard vau de ramp, volgens den een een aardbeving vergezeld ven een vul kanische uitbarsting, volgens den ander een rotslawine, staat, zooals men weet, nog niet eens vast. Uit Montreal werden Vrijdag de volgende bizonderheden gemeld, die wij echter alleen ouder het noodige voorbehoud weergeven De bewoners van het mijnstadje Frank werdeu gewekt door het gerommel van een aardbeving en renden hun huis uit. Vele vrouwen em kinderen wier bloedverwanten in de koleumijn waren, snelden naar den moud van de schacht om, zoo mogelijk, de hunnen te waarschuwen Terwijl zij op tveg daarheen waren, hoorden men opnieuw een gedaver en werd de lucht plotseling ondragelijk warm. De Turllé-berg achter de stad, was aan het werken en ver anderd in een spuwenden berg. Gelukkig kwamen de lava en steenmassa's uit den krater niet in de richting van de meest bevolkte wijk maar de verlichting onder de bevolking verdween, toen men waarnam dat de kokende stroom op de mijn aanvloeide. De vrouweo en kinderen trachten nog hun bloedverwanten te waarschuwen, maar vielen zoodoende als de eerste slachtoffers, Zij.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5