No. 38 Zondag 10 Mei 1903, 26 Jaargang. Tweede Blad Chronologisch Overzicht Wedstrijd voor werklieden. Bekendmaking. Belangrijk BUITENLAND. Zuid-Afrika. Herijk der maten en gewichten. 17 Kosteloozc vergunning om te Visscücn. UITVOERINGEN. WAALWIJK Op Zondag 10 Mei des middags ten 12 uur, zullen door de Harmonie „L'Espé rance," op hare zaal worden uitgevoerd de volgende nummers wonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. Oct. Groot Concert op //Musis Sacrum" door de Liedei tafel Oefening en Ver maak met medewerking van Willem Deckers. De heer Henri Witlox her dacht bij deze gelegenheid in een sier lijke rede de vele verdiensten der Ver- eeniging, voornamelijk haar schitteren de overwinning te Mechelen en bood den directeur, den heer Frans de Cor- tie, namens een aantal kunstlievende notabelen van Waalwijk een prachtige bronzpn pendule met candelabres aan. Oct. Feestelijke opening van de spoor- weglijn ZwaluwcWaalwijk. Om 11 u. 3 des voormiddags kwam de trein uit Zwaluwe 'met de feestvierenden alhier aan. De harmonie FEspérance hief het volkslied aan, waarna de tal rijke feestgenooten met hunne dames in de ruime wachtkamer werden ont vangen door den gemeenteraad, leden der Kamer van Koophandel, den Oud- Burgemeester v. d. Klokken enz. Bur gemeester jhr, v. Grotenhuis voerde het woord en sprak bij deze merk waardige gelegenheid als volgt 28 1. 2. 3. 4. Vredevlag, Marscli Aux bords de la Sambre, Fantaisie, Marchen aus schoner Zeit Walzer. Blumenlese, Potpourri, Bauwens. Tack. Faust. Thumer. Groot Opera-Concert te geven door de Nieuwe Nederlandsche Opera, op Maandag II Mei a.sop de zaal /Musis Sacrum." (Zie achterstaande advertentie.) KAATSHEUVEL. Matinée te geven door het Muziekgezel schap „Euphonia", op Zondag 10 Mei 1903 Aanvang lH/s uur. (Zie programma's). N1EUWKUIK. Concert te geven door de liedertafel „Oefening baart Kunst" op Maandag 11 Mei, ten huize van den heer G. de Bont, aldaar. Aanvang 77a uur precies. (Zie programma's.) is de geluksaankondiging van Samuel Heek schcr seur. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bev'ndt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier en in den omtrek ge— Dames en Heeren Namens Waalwijks ingezetenen roep ik u allen het welkom toe. In het primitief plan is een wijziging gekomen, die ons hoogst aangenaam was, omdat zij ons de eer verschaft U in ons midden te zien. Het spoor in de Langstraat, waar naar zoo lang is uitgezien, is dan ein delijk gelegd. Reeds in 1873 is er eene commissie benoemd uit de Langstraatsche gemeente om den aanleg van een spoorlijn door deze streek te verkrijgenvoorzitter dier Commissie was de achtenswaardige oud-burgemeester dezer gemeente, de heer Van der Klokken, geassisteerd door den niet minder ijverigen secretaris den heer van Liempt. Later, toen de Spoorweg door de Langstraat verkregen was, heeft dezelfde commissie geen moeite ontzien om eene voor de Langstraat tuinder gewensclite richting niet te doen volgen. Nog later heeft een andere commissie ba- staande uit den president der Kamer van Koophandel te Waalwijk, den heer Bernard Timmermans, den burgemeester van Raamsdonk Mr. Heeren en weder den genoemden heer van Liempt met mij alles in het werk gesteld om een spoedige exploitatie van het gedeelte Zwaluwe-Waalwijk te verkrijgen. En zoo staan wij dan aan den voor avond van den dag, waarop de lijn voor het algemeen verkeer zal geopen worden. Handel en Nijverheid zulle hierdoor in bloei toenemen en ik hoop, dat de vriendschapsbanden tusschen de verschillenden gemeentebesturen door het nieuwe vervoermiddel nauwer zullen worden toegehaald, ten einde hand aan hand samen te werken tot de bevorde ring van de belangen dezer streek. Nadat de eerewijn was aangeboden ging men in optocht, met de muziek aan het hoofd naar Musis Sacrum, waar de stoet ontbonden werd. Om 127s uur kwam men op het marktplein weder bijeen, om zich onder geleide van L'Esperance en corps naar het Station te begeven. Te 1 uur ver trok de trein van hier en kwam ten 1.30 onder het het bulderen van het geschut te Geertruidenberg aan. Hier werden de feestvierenden ontvangen en toegesproken door burgemeester Raupp Na het aanbieden van den eerewijn toog men stadwaarts voorafgegaan door de harmonie L'Esperance. Ten 3 ure vereenigde zich de feestgenooten aan een gemeenschappelijk diner Om 6 uur bracht een trein de ge- noodigden huiswaarts in de richting Zwaluwe en om 8.10 uur vertrokken die in de richting Waalwijk. Aan het station Waspik stond, vergezeld van fakkeldragers de harmonie //Virtus nobilitat artem" geschaard, welke de aankomenden begroette. Aan de Nieuwe Vaart was een nette illuminatie met Venetiaansche lantarens aangebracht. Aan het Station alhier, versierd met 1 22 een nette gasilluminatie stond een over- gioote menigte, die met een oorver- doovend gejuich de aankomst van der trein begroette. Onder een opwekkende marsch toog de menigte naar het hel dere verlichte marktplein, vanwaar zij zich langzamerhand verspreidde Hierna gaf de Liedertafel op Musis een concert dat de burgemeester Jhr. van Groten huis en de gemeenteraadsleden, eenigen tijd met hunne tegenwoordigheid ver eerden. In denzelfden namiddag had de har monie St. Crispijn een tocht door de gemeente gemaakt en gaf zij 's avonds nog eene uitvoeiing in haar lokaal. 50 Oct. Dr. :Y. A. L. van Gils alhier wordt benoemd tot spoorweg-arts op de lijn Zwaluwe-Waalwijk. 6 Nov. Benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantonge recht alhier Jhr. mr. van der Does de Willebois. *1 Dec De Kamer van Koophandel verzendt aan de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal een krachtig adres om te om te verkrijgen, dat op de Staatsbegrooting een post worde uitgetrokken voor den bouw eener schutsluis aan onze haven. li Dec. Het gemeentebestuur vau Tilburg richt een adres van gelijke strekking aan de Tweede Kamer. 15 Dec. Plotselinge dood van den heer A. de Jong, burgemeester te Drunen. 23 Dec. Ilet amendement van den heer Bahlman strekkende om een memorie- posl uit te trekken voor de kosten van den bouw eener schutsluis aan de Waalwijksche haven wordt met 5 b tegen 20 stemmen verworpen. Jan 1887- Onze gemeente heeft een bevolking van 4433 zielen, die van Baardwijk bedraagt 1624 zielen. Jan. De heer J. H. Prillevitz te Wijk bij- Heusden viert zijn 50 jarig feest als gemeente-geneesheer tegelijk met zijne 50 jarige echtvèreeniging. Een fraai rijtuig werd hem bij die gelegenheid als geschenk aangeboden. Febr. Benoemd tot burgemeester van Drunen de heer G. J. Schreppers. 19 Febr. Z. M. Koning Willem III viert zijn 70en verjaardag. Van alle huizen in onze gemeente wapperde de vlag. Aan de armen werdt een extra bedeeling uitgereikt. Des namiddags trok de schutlerij voorafgegaan door de harmonie L'Esperance door de straten. Des avonds gaf genoemde harmonie op hare zaal een feest-concert en waren het gemeente huis en enkele andere woningen ge- illutnineerd. Ook de Liedo.rtafel gaf enkele dagen later een feestconcert op Musis Sacrum. Febr. Plechtige installatie van den heer G. J. Schreppers als burgemeester van Drunen. Mrt. Dr. Gribling vraagt zijn ontslag als gemeente-geneesheer en gaat zich te Delft vestigen. Mei. De gemeenteraad besluit eene op roeping te doen voor een gemeente geneesheer op een bezoldgiing van fl200 6 Juni. Aanbesteding van eene machinale Stoom-schoenenfabriek voor rekening van den heer A. v. d. Bergh te 's Bosch. Deze fabriek zou verrijzen in de on middellijke nabijheid van den Spoorweg in de Stationstraat. Ingeleverd 7 billetten. Hoogste in schrijver Jos v. d. Lee te Waalwijk f 23920, laagste inschrijver M. Verhoe ven Drunen f 16999. Dezen werd het werk gegund. 28 Juni. Dr. J. B. de Haan, overlijdt in den oudeidom van 76 jaren. Een paar maanden geleden had hij den dag mogen herdenken, waarop hij vóór 50 jaar, tot docter promoveerde. Dr. de Haan heeft als geneesheer, lid van den Raad, wethouder en als lid en voor zitter van het bestuur van onzen Buitenpolder de gemeente vele en ge wichtige diensten bewezen. 2 Juli. De harmonie l'Espérance behaalt op het concours te Nijmegen met alge meene stemmen den Ie» prijs. Toen Zondagmorgen deze tijding reeds vroeg hier vernomen werd, wapperde weldra van vele huizen de vlag. Des avonds werden de overwinnaars aan den tram afgehaald en gefeliciteerd door de Lieder tafel //Oefening en Vermaak" en de doelen „Recht door Zee". Hierna toog de Harmonie, het vaandel versierd met een daaraan door de Liedertafe' gehechten lauwerkrans, onder het spelei van vroolijke marschen en omstuwd door eene juichende menigte naar de Har moniezaal, waar zij hartelijk werd toe gesproken door de heeren Frans de 24 30 14 ('ortie, Henri Witlox en Martiuus Timmermans. De heer G. v. Ouden hoven, commissaris der Harmonie be dankte voor de betoonde hulde. Hierna voerde de Liedertafel nog eenige zeer mooie nummers uit. Ware het uur van terugkomst vroeger bekend geweest dan voorzeker zou l'Espérance eene nog veel luisterrijkere ontvangst bereid zijn geworden. Het officieel orgaan van den A. N. B. v. S. schrijft in no. 22 Dezen zomer zullen er twee wedstrij den voor werklieden in het schoenma kersvak plaats vinden, een daarvan is uitgeschreven door de Commissie der Tentoonstelling van Schoen-en Lederin dustrie en aanverwante artikelen te Waalwijk en de andere door den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten. De termijn van aangifte loopt al vrij spoedig ten einde waarom wij vermee- nen den lezers een dienst te bewijzen, met in dit blad nog eens hun aandacht op deze beide wedstrijden, die zoowel in het belang van de werklieden als van de patroons gehouden worden, te vesti- sren. De tentoonstellingscommissie houdt eenen wedstrijd in het vervaardigen van schoenen, waarvan het uitvoerigprogramma is opgenomen in ons officieel orgaan van 31 Januari jl. No. 19 en verderop aanvraag verkrijgbaar is bij de Heeren Johan Tielen, secretaris van het tentoon- stcllingscomité te Waalwijk en W. Riemslag, alg. secretaris van den Bond, te Dongen. Inschrijvingsbiljetten zijn eveneens bij genoemde heeren verkrijgbaar. Deze wedstrijd bestaat uit vier afdee- lingen; het be stuur van den Bond, daartoe door eenige leden in de gele genheid gesteld, heeft voor elk der beide eerste afdeelingen (afd. a fijn schoeisel en b burgerschoeisel) drie geld prijzen ter beschikking van het comité kunnen stellen, zoodat de eerste prijs f25, de tweede prijs f 15 en de derde prijs f 10 bedraagt, terwijl de uitgever van het vakblad voor de Schoenma kerij* te Doetinchem voor afd. c een eerste prijs van 25, en de uitgever van De Ned. Lederindustrie een tweede prijs van f 15 voor afd. d hebben ge schonken. De overige prijzen van 't comité. Werklieden van leden van den Bond zijn vrijgesteld van het betalen van in- leggeld. De werkman, die hieraan deelneemt, zal er dus zeer weinig of niets op toe geven, omdat het ingezonden schoen werk zijn eigendom blijft, terwijl hij bij goed werk de kans loopt van een ruimen geldprijs te ontvangen. Het tentoonstellingsbestuur zoo is wel willend om op verzoek van het bestuur van den Bond, den sluitingstermijn van inschrijving van 1 Mei tot 15 Mei te verdagen, zoodat voor hen, die zich nog niet hebben aangemeld, daarvoor nog voldoende gelegenheid bestaat. Aan den wedstrijd in het vervaardigen van Patronen, uitgeschreven door den Bond, kan alleen maar door door leden en werklieden of zoons van leden worden deelgenomen. Het programma hiervan, is op aanvraag te verkrijgen bij den Heer W. Riemslag te Dongen, den secretaris van den Bond De toezending der inzending zou volgens art. 4 van het reglement moeten plaats hebben vóór 1 Juni, dit is op verzoek thans uitgesteld vóór of op i Juli 1903, maar dan wordt de aanname ook onherroepelijk gesloten, want de werkzaamheden van het bestuur en de commissie, verbonden aan het doen beoordeelen der ingezonden teekeningen en patronen, zijn zoo tijdroovend dat de zes weken, die dan nog overblijven om op 23 Augustus, als wanneer ze voor het eerst tentoongesteld worden gereed te zijn, daarvoor meer dan noo dig zijn. Iedere deelnemer wordt dus beleefd maar dringend verzocht, vooral te willen zorg dragen, dat zijne inzending met 1 Juli in het bezit is van den Secretaris, den heer W. Riemslag te Dongen. Niettegenstaande het later bleek, dat de omschrijving in het programma van het vorige jaar, niet voldoende was, j hadden toch 10 inzenders met 27 in zendingen deelgenomen aan dien wed strijd wel een bewijs, dat men, over het algemeen van het nut van zulk een concours doordrongen was. Evenwel was het toch duidelijk dat door de deelnemers niet juist begrepen was, wat de' commissie verlangde en dat de inzendingen zeer uiteenloopend waren, hetgeen voor de Juryleden, de beoordeeling zeer bemoeilijkte. Daarom is thans daaraan tegemoet gekomen door eene meer uitgebreide en veel duidelijkere omschrijving te geven, van het verlangde hetgeen het deelnemen vergemakkelijkt. Het Bestuur van den Bond kan den leden in hun eigen belang niet dringend genoeg verzoeken, om toch hunne werk lieden en zoons ten sterkste aan te ra den aan beide wedstrijden deel te nemen Voor de kosten behoeft men het nieV' te laten, want die zijn er niet, daaren tegen het voordeel daaraan verbonden zeer groot. Voor den werkman, die deelneemt, zal het zijne ontwikkeling in booge mate bevorderen en zal hij zich daardoor op de minst kostbare wijze kunnen bekwamen Immers iemand die deelneemt en al wordt hij niet bekroond, zal toch onwil lekeurig zijn werk met het bekroonde gaan vergelijken en door zich dan te overuigen wat er aan zijn werk ontbreekt, zijn kennis daarmede verrijken. In de verdere uitoefening van zijn vak, zal hij daarvan ten eigen bate gebruik maken en trachten zijn zijn arbeid te verbeteren en te volmaken Ook voor den werkgever is het van groot belang, dat zijne ondergeschikten zich in zijn vak meer en meer bekwaamt en komt dit niet alleen den werkman maar ook den patroon ten goede. Beiden, werkgevers en werknemers, kunnen dus niets anders dan financieel profiteeren, wanneer door de laatsten aan de wedstrijden wordt deelgenomen en hoe meer er aan deelnemen, des te grooter is ook voor allen het voor deel want zooveel meer valt er in leeren. Daarom is dan ook elk fabrikant niet alleen wat den werkman betreft maar zelf in zijn eigen belang verplicht zijne werklieden, die daarvoor in aan merking kunnen komen, aan te sporen aan de wedstrijden deel te nemefi. Het bestuur vertrouwt, dat er velen zullen meedoen, dan is dat ook tevens eene voldoening voor de vele moeite en opofferingen, die zich de commissie en het bestuur daarvoor getroosten. Waarnaar vraag bestaat in Zuid—Afrika Aan een artikel in de Labour Gazette is het volgende ontleend Kaapkolonie. Er is hier vraag naar wagenmakers, rijtuigsmeden, modemaaksters, stukadoors, metselaars en zeer goede schil ders. Er is absoluut geen vraag naar kleer makers, tenzij zij uitstekend van hun vak op de hoogte zijnevenmin naar losse werklieden of boerenarbeiders. Wel naar vrouwelijke dienstboden, doch wij rader haar aan, niet alleen te gaan. Patroons, verblijf houdend in dc Kaapkolonie, kunnen voor hunne dienstboden, in Europa gehuurd, goedkoopen overtocht verkrijgen voor 3. Ook is er eenige vraag naar onderwijzeressen, doch de salarissen zijn zeer laag. Het leven is hier vrij duur. Natal. In deze kolonie worden ge vraagd goede spoorwegwerkers. Sollicitanten moeten zijn van sterke constitutie, met minstens vijljarige ondervinding, niet jonger dan 25 en niet ouder dan 40 jaar. Loon 12 per maand (met achturigen arbeidstijd) opklimmend met halfjaarlijksche verhoogingen tot per maand, indien naar genoegen gearbeid wordt; en daarna weer tot .2? 16, wanneer de ingenieur persoonlijk heeft na gegaan en bevonden, dat het werk naar behooren wordt gedaan. Per jaar wordt een verlof van acht dagen toegestaan met be houd van loon, terwijl in geval van ziekte tot uiterlijk twee maanden half-loon wordt uitbetaald. Met contract luidt voor drie jaar. Het loon wordt gerekend te beginnen van den dag van aankomst, doch gedurende de reis van Londen naar Natal wordt half loon uitbetaald, terwijl derde-klas overtocht van Londen af kosteloos geschiedt. Applicaties met opgave van ouderdom en grootte, gehuwd of ongehuwd, met getuig schriften van den ingenieur over bekwaam heid, gedrag enz., benevens een medisch certificaat, moeten opgezonden worden aan De Burgemeester van YVnalwijk maakt bekend dat de herijk der maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op 14, 15, 16 en 18 Mei aanstaande in een lokaal op het terrein van de gasfabriek alhier, en wel op Donderdag 14 Mei, van 1012 uur v.rn. cn van 1—4 uur n.m. voor allen wier geslachtsnaam begint met A. F.; op Vrijdag 15 Mei van Ü1/,—12 uur v.m. en Yan 4 'uur n.m. voor allen wier geslachtsnaam begint met Gr. K. op Zaterdag 16 Mei van 973—12 uur v.m. en van 1—4 uur n.m. voor allen wier geslachtsnaam begint met L. S. op Muandag 18 Mei, van 9'/312 uur, voor allen wier geslachtsnaam begint met T. Z. dat gedurende het jaar 1903, ingevolge Minis- triëele beschikking dd. 13 October 1902, No. 238, Afdceling Handel en Nijverheid, het goedkeurings- merk bij den Herijk der Maten en Gewichten te bezigen is: de letter n. in den gewoneu schrijf vorm; dat het laatst geplaatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende 2 jaren ongeschonden moet worden bewaard dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte Maten en Gewichten zullen worden onderzocht: dat het milligramgewicht in gebruik bij Heeren Geneeskundigen, Apothekers en Goud- en Zilver smeden uitsluitend aan de ijkkancoren wordt onderzocht en dat het wenschelijk is, dat deze gewichtjes, tijdens den herijk in de gemeente, naar het IJkkantoor te 's Hertogenbosch, worden opgezonden. dat het IJkkantoor te 's Bosch voor het publiek steeds zal zijn geopend des Woendagsen Donder dags van 91 uur. Waalwijk 30 April 1903. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend, dat zij, die eene lcostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij verlangen, zich ter secretarie kunnen aanmelden. Waalwijk, 20 April 1903. De Burgemeester voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van L. Mombers om vergunning tot uitbreiding van zijne leerlooierij kadastraal bekend in Sectie C. No. 2216. Op Woensdag, den 20 Mei 1903, des voormiddags te elf uren, zal op het gemeentehuis gelegenheid be.-laan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen vau de ter zake inge komen schrifturen. Waalwijk, 6 Mei 1903. De Burgemeester. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIE MPT, ii v- •**Kk*-„"or«aacacflBflca v.-Ywr rrr*

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5