IE P i'l BINNENLAND. Handelsberichten. Burgerlijke stand. Ingezonden stukken. Telegrammen. Rij kspostspaarbank I •I l« i' I :l 'I i 1 en Agent-Generaal for Natal, 20 Victoria nvt, Westminster, S. W. Uit Durban wordt gemeld, dat aldaar een vraag is naar mijnwerkers of boeren leiders, wel naar losse werklieden, vrouwe- jk(i dienstboden en ambachtslieden met ime metselaars, timmerlieden en loodgieters ;ze verdienen 10 sh per' dag; stukadoors 0 sh. Het leven is er duur. Transvaal In het bouwvak is de •estand iels beier, doch nog steeds zijn den zonder werlc. Zadel-, rijtuig- en wa lmakers klagen over slapte in hun bedrijf, rukkers hebben er goed werk en worden 3vraagd. Voor letterzetters, boekbinders en inkelbedienden is het gemiddelde loon tot a per week (45 werkuren) 5, voor ichtwerk 0, in Pretoria in Johannes- arg 5 10 sh. tot 5.15 sh. per week in 48 uur Overwerk tegen 2 sh. 6 d. ïr uur. Onbekwame werklieden vinden hier geen laats. Het leven is hirr zeker twee- tot riemaal zoo duur als in E geland, voor- amelijk voor menschen m >t een gezin. Gouvernementsgronden zijn thans te koop f te huur; applicaties moeten gericht worden m het Land Departement in deze kolonie, et welk een tegemoetkoming in die reis eeft van 13 per hoofd aan diegenen, ie zich met hunne families op gouverne- tentsgronden vestigen, teder, die zich naar ransvaal of de Oranjerivier-kolonie begeeft, toet nog steeds in liet bezit zijn van een ermit. O ra n j e r i v i e r k o 1 o n i e. Hier is uiige vraag naar bekwame timmerlieden, elaars en schilders, doch waarschijnlijk deze vraag niet lang aanhouden. Het iven is hier duur. Van de gouvernementsgronden geldt het- fifde als van Transvaalvoor deze kolonie venwel moeten applicaties ingezonden worden ij de Land Settlements Board, te B'oein- mtein. WAALWIJK, 9 Mei 1903. Examen. Bij het dezer dagen gehouden examen kte Lager-Onderwijs, zijn o. m. geslaagd dames J. Cohensius en IL M. W. Schel- ikens, van Waalwijk. Den geslaagden iize felicitaties. Provinciale Staten. De verkiezing voor de Provinciale Staten vacature Bink), in 't district Heusdeti, zal laats hebben 22 Mei a. s., de stemming do noodig 2 Juni, de herslemming 12 uni a. s. Zooals uit achterstaand ingezonden tuk blijkt, heeft onze hooggeachte burge- leesler, de edelachtb. lieer K. A. M. ridder e van der Schueren, besloten af te zien an eene vacature bij deze verkiezing. De redenen, die ZEdelachtb daartoe, blij - ens bedoeld stuk hebben geleid, zijn edenen een echten burgevader, die het te oen is om de rust en den vrede iu zijne emeente, waardigeenieder zal zeer zeker eze flinke handelwijze waardeeren en later al wel eens gelegenheid gevonden worden ulks te bewijzen. Tentoonstelling Waalwijk. De algemeene bepalingen voor de groote ee-tentoonstelling die zal gehouden worden n de tentoonstellingsweek te Waalwijk nl. p Woensdag 26 Augustus a. s. zijn dezer lagen door de landbouw-commissie vaslge- teld en zullen in den loop der volgende veek met de inschrijvingsbiljetten uitkomen m verzonden worden. Langstr. Administratieve Vereeuiging. Vergadering van de Langstraatsclie Ad- ninistratieve Vereenigii.g, gevestigd te Waal- vijk te houden in het hotel Ver wiel op 'aterdag 23 Mei a.s. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Rekeningen Verantwoording door len Penningmeester over het afgeloopen lienstjaar. 2. Moet een vonnis waarbij een huwe- ïjk door echtscheiding is ontbonden in 'ijn geheel in de loopende registers vorden ingeschreven 3. Het afkomende water van huizen ;n erven gelegen langs een publieken veg, wordt sedert meer dan 30 jaren ifgevoerd naar een goot van dien weg. Kan zulks bij eene verordening wor den belet? 4. Kan een gemeente-ambtenaar, die in eene andere gemeente zijn hoofdver blijf heeft, in den hoofdelijken omslag der gemeente, waar hij zijne dienstbe trekking vervult, worden aangeslagen volgens art. 245, 4° der Gemeentewet, of is de uitzondering, vermeld in het It lid van dat artikel, ook op hem van toepassing Een ouderloos minderjarige kan niet overleggen een Sterburkunde van zijn vader die in Duitschland zou over leden zijn, omdat de plaats waar niet is uit te vinden, of hij voogden heeft is ook evenmin achterhaald kunnen worden. De huwelijksaangifte heeft plaats gehad. Wat staat de A. v. d, B. S. te doen om tot de huwelijksvoltrekking te kunnen overgaan. 6. Benoeming eener commissie tot ontwerp^ verordening ter uitvoering van art. 6 Gezondheidswet. Wachtmeester Donker. Met ingang van 16 Mei a.s. is eervol Dutslag met toekenning van pensioen verleend, wegens Iangdurigen dienst bij 't wapen der kon. marcchau'sce en het bedrag bepaald op f 528 per jaar aan wachtmeester Donker alhier. Onder dc wapenen gekomen als loteling van de lichting 1871, trad hij na korten tijd iu 'c burgerleven te zijn teruggekeerd, 9 Mei 1874 bij de koninklijke maréchaussee iu dienst. 17 Augustus 1879 werd hij bevorderd lot bri gadier, en gesialionneerd als brigade-com mandant te tlden. In Januari 1884 werd hij als zoodanig benoemd te Waalwijk, welke functie hij aanvaardde 22 April, en waar hij voortaan gehandhaafd bleet 1 December 1889 werd de lieer Donker benoemd io; wachtmeester. Reeds" voor eeni en tijd, bij de toekenning fier gouden W. schreven wij een en ander uit 't leven van dezen verdienstelijken poli tieman. Iedereen kent hem den geachten wacht meester, geacht door de Waalwijkers en geheel zijn district, geacht door zijne meer deren maar eveneens door zijne minderen. Wij voelen ons gedrongen aan dezen al gemeen geschatten man, thans nu hij de betrekking die hij b.jna 20 jaren in onze gemeente vervulde met frisschen ijver, zon der fitter ij e') met militaire rechtschapenheid, gaat vaarwel zeggen en de welverdiende rust gaat genieten, een woord van dank en hulde te schrijven. Een woord van dank en hulde voor hetgeen vvach meester Donker liier heelt gedaan, zijne (linke daden, zijn humaan en zeer beleidvol optreden bij ver schillende gelegenheden. Herinneren we ons nog slechts de ongeregeldheden bij de tiend- kwestie, welke daden van moed en kloek optreden werden toen niet door hem geleverd hoewel ook deze niet al'ijd naar waarde werden geschat. Hij was een politie—man van oprecht plichtbesef, geen zoeker, hij kon iets door oogen zien, maar aan alle lankmoedigheid zelfs komt een einde, en dan klonk zijn onherroepelijk „halt Zijne tegenwoordigheid was reeds voldoende om ontzag in te boezemen. Hij was de man voor onze gemeente en de streek, hij kende allen en alles, en daarom is zijn heengaan te betreuren. Laat hei wachtmeester Donker in de jaren, die hij gaai rusten, eeue voldoening zijn, teiug te kunnen zien op een eervolle militaire loop baan en tevens dat zijne diensten in deze streek aan allen bewezen door het publiek worden gewaardeerd. Ook onze redactie heeft hier een bizon deren plicht^te vervullen nl. een hartelijk woord van dank voor de bereidwilligheid waarmede wachtmeester Donker altijd onze redactie met alle mogelijke inlichtingen heeft bijgestaan, voortdurend gedurende 20 jaren lang. Aan hem onzen hartelijken dank en afscheidsgroet. Gezondheidscommissie. De gezondheidscommissie hield Donderdag 1.1. eene gewone vergadering ten raadhuize alhier ouder voorzitterschap van de weled. zeergel. lieer P. M. Sweens, arts alhier en in tegenwoordigheid van den inspecteur, dr. J. v. d. Hagen te 's Bosch. Minister LoefT. De Minister van justitie Mr. J. A. Loefi', vertoefde gedurendeeene week in zijne geboor teplaats Baardwijk e:i bracht ook meermalen een bezoek aan onze gemeente. Tram. Als een bewijs, van welk een groot be lang de verbinding der tramlijnen 's Bosch HeusdenWaalwijk en TilburgWaalwijk is, kan dienen dat jl. Zondag circa 30UÜ passagiers door onze gemeente vervoerd zijn. Rechtzaken. De rechtbank te 's-Hertogenbosch, Don- de-dag uitspraak doende in de zaak van den kassier W. te Waalwijk, thans in voor- loopige hechtenis, als verdacht van ver duistering, vijf maal gepleegd en tegen wien door het O. M. eene gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden werd geeischt, onder aftrek der voorloopige hechtenis, veroordeelde beklaagde overeenkomstig dezen e.isch. Door A. PW. is tegen dit vonnis appel aangeteekend. Eervol ontslagen. Met ingang van 20 April j.l. is eervol ontsla gen Th. J. G. Tulfer, rijksklerk ter inspectie Waalwijk. iloogst aangcslagenen iu 's-Rijksdireeto belastingen. Aan den lijst vsd hoogst-aaugeslagenen iu 's—rijks directe belastingen iu de provincie Noord— brabant, ontleenen wij de volgende namen G. Brander horst Jhz., Heesbeen. Mr. G. J. H. Heere, Raamsdonk. P. L. Honcoop, Heusden. A. van Iersel, Waalwijk. B. A. Middelkoop, Capelie. H. W. J. Mol, Heusden. M. L. Mommersteeg, Vlijmen. J. Quirijns, Capelie. W. Quirijns, C. de Roon, W. de Roon. Waspik. B. Snoek, Almkeik. J. B. Timmmermans Ws Waalwijk. J. Timmermans Wz., li. A. J. Verhoeven, Heusden. L. G. C. Verhoeven. D. Vermeulen, Capelie. G. Vermeulen Wzn., Capelie. P. H. C. Wijten, Waalwijk. Hoogwater. De weg van 's-Hertogenbosch naar Vlijmen is sedert gisterenmiddag ook water vrij. Heden wordt de stoouitramdieust van den Bosch naar De Langstraat en Heusden hervat. Ilcrhulings oefeningen. Staatscourant no. 108 bevat een ken nisgeving van den minister van oorlog, omtrent de oproeping tot herhalingsoefeningen der infanterie, lichtingen 1897 en 1898* en de huzaren lichting 1900. Wij ontleenen daaraan 't volgende, voor onze gemeente en streek van belang. De lichting 1897 van alle regimenten infanterie, ook grenadiers en jagers, alle bataljons inoefen onder de wapen li komen van 20 Juli8 Augustus. De lichting 1898. Regt. Gren. en Jagers 128 Sept. 2e Regt. infanterie 3>30 Sept. 6e Regt. infanterie le, 2e, 3e, 4e bataljon van 330 Sept. 5e bataljon van 14 Augustus tot e;i met 10 September. Den verlofgangers, die vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van vorenbedoelde!) werkelijken dienst op grond van art. 113 der Militie- wet 1901, of van eene geldelijke vergoeding als bedoeld in de laatste zinsnede van dat wetsartikel, wordt in hun belang aange raden daartoe spoedig aan Hare Majesteit de Koningin het verzoek te doen. Moordaanslag. Men seint uit Amsterdan Omstreeks 11 uur, Donderdagavond is er in het Grand-Théafre der heeren Van Lier een moordaanslag gepleegd. Onder liet vierde bedrijf van //Het berucht Proces" werd het publiek opgeschrikt door het knallen van twee schoten. Een heer op het balkon had geschoten op een voor hem gezeteu vrouw. Men liet terstond liet doek vallen, en liet publiek stormde onder het geroep //moord" naar buiten. In een oogwenk was de schouw burg leeg. De getroffene bleek te zijn Josephine Anjalier, wonende op de Wetering schans no. 48. Zij werd aanstonds in de koffiekamer gedragen, waar de geneesheeren dr. Muller, dr. Schaap en dr. Ileyerinans een eerste verband aa i legden. De eerste kogel, een schampschot, had slechts een brandwond aan de wang veroorzaaktde tweede kogel bleek onder het rechteroor te zijn ingedrongen. De geneesheeren verklaar den het schot echter voor niet-levensgevaar- lijk. De heer Louis Bouwmeester (het Lyrisch 'looneel gaf Donderdagavond onder zijne leiding een buitengewone voorstelling iu den schouwburg-Van Lier) gaf zich alle moeite om de bloedende vrouw gerust te stellen, wat hem vrijwel gelukte. De dader zekere Van Ingen, tabakshandelaar, wonende Marnixstraut 110. 184, riep, nadat hij de schoten uit een revolver had gelost: „zij heeft aan mij verdiend V' Hij werd door de naast hem zittendeii op den grond geworpen, door anderen uit de loge gesleurd (onder dezen was ook de zoon van den heer Bouwmeester, militair), en was slechts met moeite te beschermen tegen de woede van liet publiek. Door vijf man, politie en burgers, werd hij overgebracht naar het politieposthuis op den hoek van Halvemaansteeg en Regu- hersbieestraat. Zoo spoedig mogelijk werd de getroffen vrouw per braucard naar liet Gast huis vervoerd. Zij had het bewustzijn behouden maar steunde van pijn. Het geval werd natuurlijkerwijs op straat voor den schouwburg door het publiek, dat in de ontseltenis van het oogenblik naar den uitgang was gesneld? druk besproken. Het kwam ons voor dat door hen, die zich met het geval hadden te bemoeien, snel en beraden werd gehandeld, en opmerkelijk was het leegstroomen van den schouwburg in een minimum van tijd, ofschoon de moordaanslag inderdaad zekere paniek veroorzaakte. Men riep niet alleen Hmoord", rniar waarschijnlijk onder den indruk van de vuurstraal in het donker van de zaal, ook //brand Opruiing- van miliciens. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde den heer Van der Goes tot 4 maanden gevangenisstraf. Het vonnis overwoog, dat al mocht ook een enkel woord der dagvaarding onjuist door een getuig zijn gereeleverd, beklaagde toch aanspoorde tot weigering der orders van de superieuren. Hij heeft dit wel ontkend en gezegd propaganda te hebben willen maken voor geleidelijke hervorming, doch uit het verband der rede blijkt, dat hij zich wel dubbelzinnig uitdrukte, doch dat die dubbel zinnigheid niet schaadde aan het door hem bedoelde effect en zoo was dan ook de herinne ring aan de Parijsche Commune wel geschikt om zijn bedoeling nader toe to lichten. Deze woorden, in dagen van spanning gesproken, kunnen geen anderen zin en bedoeling gehad hebben dan de iu de dagvaarding ten laste gelegde opruiing, cu spreker moet op dit oog enblik zelt ook in opruiende stemming verkeerd hebben om te kunnen spreken als hij deed. Toenemende landverhuizing De stroom der landverhuizing van Europa naar Amerika heeft dit jaar tot nu toe ongekende verhoudingen aangenomen, en merkwaardigerwijze valt daarmede samen eene eveneens ongekende drukte in het 3e klasse vervoer van Amerika. Over Hamburg, Bremen, Rotterdam en Antwerpen vertrokken van 1 Januari tot ultimo April 1903 niet minder dan 127,857 emigranten tegen 118,786 in 1902, 75,561 in 1901 en 75,119 in 1900. Van Amerika vertrokken over gelijk tijdvak naar genoemde havens: in 1903 17,312 personen, in 1902 13,720, in 1901 10,838 en in 1900 10,236, Bij de Holland-Amerika Lijn is het aanbod van passagiers van dien aard, dat op elk barer stoomschepen eene gelegenheid tot logies voor ruim 600 emigranten méér moet worden aangebracht. Het s.s. Statendam vertrok heden met 1500 passagiers, terwijl er nog ca. 800 achterbleven. Kaatsheuvel. De WelEerw. Fleer J. Jacobs kapelaan alhier is als zoodauig benoemd te Haren. We betreuren ten zeerste het heen gaan -van eeu priester als hij, die zich hier zoo algemeen bemind maakte. Onze beste weuschen vergezellen hem. s Grevelduin Capelie, 7 Mei. Aangezien op de kinderen geboren iD 1888 verleden jaar feitelijk de leerplichtwet niet is toegepast had dit jaar de eerste belangrijke afschrijving va i leerlingen plaats na 't invoeren der leer plichtwet, door het ver'rck van die kinderen welke kunnen heengaan om hun leeftijd. De openbare school in de Nieuwstraat alhier (hoofd Dhr. Bruno de Noo) heette een tweede aderlating le zullen ondergaan dooi de opening eener bijzondere protestau tsche school a/d Loonschen dijk, op een kwartiertje afstand van de school alhier. Geen middel is onbeproefd gelaten om de leerlingen te doen vertrekken. Zelfs ontzag een al te ijverig commissielid zich niet om een der beste leerkrachten op zeer. ongepaste en on verdiende wijze verdacht te maken bij de ouders, behalve dat hij en zijn medeijveraars met de bekende beschuldigingen tegen de openbare school haar in discrediet trachtten te brengen. Nochtans steeg het aantal leeilingen bij 'c begin van het nieuwe schoei jaar en wordt de school na 1 Mei door tien leerlingen meer bezocht dan in de maand April van dit jaar,., Capelie, 8 Mei. Naar wij vernemen is het schip van C. le Sage, varende tusschen deze plaats en Rotterdam, op de hoogte van Kraliugen aangevaren, met het noodlottig gevolg, dat het schip, inhoudende 10 last mais is gezonken, De schipper en zijn knecht zijn met moeite gered. Ruuwsdonksvecr, 8 Mei. Heden middag ontsto id brand in de woning van Bart Vis sers op het Sandvel alhier. De brand liet zich in het begin ernstig aanzien doch door spoedige hulp der buren werd erger voor komen. De schade is nogal belangrijk en wordt door de assurantie gedekt. Gisteren avond is in de Suikersteeg alhier een formeel gevecht geleverd door het zwakke geslacht. Eukele buurvrouwen hadden ruzie (wat wel meer gebeurt) welke zoo hoog liep dat men tot handtastelijkheden overging Men staakte niet voordat de politie kwam. Naar men zegt moet een der deelneemsters nogal verwondingen opgeloopeu hebben. Vrijüoeven-Cappcl. Vergadering van stem- hebb. Ingelanden van het Waterschap „De Binuenpolder van Vrijhoeven—Cappel.'" op Woensdag den 20 Mei 1903, 's avonds te 6 uur, bij de Wed. A. H. Hoefnagel, te Vrijhoeven-Cappel. WAALWIJK, 7 Mei. 1903. De jaarmarkt kenmerkte zich door een druk bezoek. Er was veel aan voer van hoorn vee zoowel uit do Langstraat als uit 't Land van Heusden en Altena. De veemarkt neemt hier voortdurend in omvang en bedrijvigheid toe. Kalfbeesten f 155 a, f 240, Dito vaarzen f 140 a f 205 Weivee werd aan hooge prijzen verkocht. Weilammeren aangevoerd 305 stuks, prijzen van f 5,75 tot 10. Jonge varkens aangevoerd 325 stuks, verkocht van 1' (3.75 a f 15. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 402 kg van f 1.08 k f 1.16 per kg. Eieren 2'/j 31/» cent per stuk. Sedert geruiraen tijd was de looiersbeurs niet zoo druk bezocht als lieden ter jaar markt. De vraag voor huiden houdt aan en de prijzen blijven vast en hoog. Thans zijn T niet alleen prima zwaar uiaar ook de lichtere en tweede en derde soort huiden die ge vraagd worden. De voorraad krimpt overal geweldig in. Zoo zijn te Antwerpen slechts ruim 29,000 stuks aan de markt geclassi ficeerd, dus slechts een vierde gedeelte van het normaal cijfer dezer voorname huiden markt. Voor leder blijft de tendentie zeer goed maar de prijzen willen maar niet op niveau komen waarop zij behooren te staan tegenover de overdreven hooge huidenraarkt. In 1. schors flauw gestemd zooals gewoonlijk tegen den nieuwen aanvoer. Vreemde iooi- middelen prijshoudend. Er gaat in deze artikelen veel om. DUSSEN, 7 Mei. Boterprij9 per K.Gr. van 0.92 1.12. Middel- markt f 1.04. Aanvoer 222 K.G. Eieren f 0.70 de 26 stuks. WAALWIJK. 2 8 Mei 1903. GEBOREN Johannes z. v. J. Trommelen en H. Jansen. Anna Maria Cornelia d. v. J. O. de Lcijer en J. C. Wagemakers. Cornelis Antonius Maria z. v. J. O. Trimbach en M. O. C. Marks. Ilendrica Johanna d. v. J. Nooij en A. Pulles. Maria d. v. T. H. Pulles en J. van Giersbergen. Jacobus as Jol A. J. G-enuit. OVERLEDEN Mechtilda H. Iliilsken echt. van F. A. Buijeus 58 j. A. Jos. van Giers bergen 79 j. Maria Pulles 2 dagen. GEHUWD: Th. A. Schapendonk 27 j. en W. M. van Daalen 24 j. irge Adrianus Johannes z. v. J. Hoefnagel eu Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Gelieve het onderstaande iu Uw blad op te nemen. Nu de Heer Timmermans de candidatuur voor den vacanten zetel in de Provinciale Staten blijft handhaven, en er uit het feit dat WIJ tegenover elkander blijven staan, licht partijdigheden en verdeeldheden in mijne gemeente zouden voortkomen, hetgeen ik zeer zou betreuren, zoo is mijn besluit genomen, en zie ik van eene candidatuur bij deze verkiezing af. Mijn dank aan eenieder die zich bij deze gelegenheid voor mij heeft geïnteresseerd. U Mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, K. DE VAN DER SCIIUEREN. Burgemeester van Waalwijk. Geachte Redactie Met belangstelling heb ik steeds Uw chro nologisch overzicht gevolgd van de gebeur tenissen der laatste 25 jaar. In 't gedeelte van 1.1 Zondag trok vooral mijne aandacht het verslag over de vroegere plannen eener schutssluis. Ik had mij een paar weken ge leden reeds verwonderd, dat enkele schrijvers in Uw blad deze oude zaak nog eens opra kelden. Maar nu ik gezien heb, wat er verloren is gegaan, of liever, wat er door een flink en krachtig optreden zou gewonnen zijn, nu vind ik, dat we deze zaak niet genoeg iu 't licht kunuen ttellen, opdat er eens iemand onder ous opsta, die energie geuoeg bezit en liefde voor z'n woonplaats om nog eens eene krachtige en grootsche poging te doen voor ecuc schutssluis voor Waalwijk. Ik ben ervan overtuigd dat hij, die dit op z'n schouders zou durven nemen, ook zou kunnen rekenen op den steun van alle op rechte Waalwijkers. Want zie eens, hoe zou onze haven geweest zijn, wanneer men vroeger met een ernstigen en vasten wil gestreefd had naar verbetering. Steeds genoeg water, zoodat de schepen altijd binnen kunnen komen, eene soliede beschoeiing, en onze Loint, die nu als eeue vuile, stinkende sloot langs huizen en tuinen kruipt, een snelvlie tend beekje met frisch, helder water. En wat een welvaart kon eene bloeiende scheep vaart aan onze gemeente brengen Wat overvloed van werk aan eene drukke havenl Wat een voordeel voor haudeldrijveuden en neringdoendenLaat ons daarom steeds doorhameren op hetzelfde aanbeeld, totdat nog eens deze belangrijke zaak wordt te berde gebracht. Laat ons mannen zenden naar de Raadzaal, naar Provinciale Staten, naar de Kamers, mannen, die, van 't groote belang dezer zaak overtuigd, alles in 't werk zullen stellen om nog zooveel mogelijk goed te maken. Tegelijkertijd echter moeten we niet stil zitten om ook door andere middelen den bloei onzer woonplaats zooveel mogelijk te bevorderen. Eén van die middelen is de markt. De jaarmarkt van Donderdag 1.1. was zeer druk. Het zou echter niet veel moeite kosten om de meeste onzer markten even druk te maken. Het uitloven van premieön is hiervoor eeu uitstekend middel. Hebben we immers niet ondervonden, dat na de afschaffiug der premieCn op onze Paasch— markt deze zeer veel geledeu heeft. We hopen, dat het niet weder die verkeerde zuinigheid geweest is, die de preraieen af geschaft heeft. Er bestaat dan kans op beterschap. We weten wel, dat sommige winkeliers weieens tegen de markten mopperen, zeg gende, dat deze hun zooveel schade berok kenen. Maar laten ze maar eens even eene vergelijking maken tusschen onzen winkel stand en die van eene gelijke plaats zonder markten. Eu wanneer hebben ze hunne drukste dagen? En waarom zal geen enkel neringdoende het in z'n hoofd krijgen met marktdag op reis te gaau. We zien dus, dat drukke markten de welvaart bevorderen en bevelen ze ten zeerste in de belangstelling van onze raadsleden aan. Eu nu nog iets. We hebben hooreu spreken over eene in tercommunicate telephonische aansluiting voor onze gemeente. Deze aansluiting is eeue schrede verder op den weg van vooruitgang en ontwikkeling. Laat ons hopen, dat dit weder geen reden zal zijn om te weren. Wil men deze aansluiting werkelijk, wil men wer kelijk vooruit in de goede richting, dat men dan slechts zooveel doe, als er vroeger gedaan is om door het tegenhouden van den tram deze vooruitgang te belemmeren, en men zal er wel komen. Mijnheer de Redacteur, m'n dank voorde plaatsing. A. PEKING, 8 Mei. De Russen hebben Nioe—tsjwang opnieuw bezet roet een talrijke strijdmacht, en garnizoenen gelegd in de versterkingen aan de mond van de Lia.o Voorts zouden er groote militaire toebereid selen gemaakt worden. LONDEN, 8 Mei. De Times verneepat uit Sofia De moeilijkheid met de Turksche nota zal waarschijnlijkheid bevredigend ge schikt worden. Allerwege worden in l'urkije op groote schaal menschen in hechtenis ge nomen. Iu West—Mactdonie zijn alle Bul— gaarsche scholen gesloten en de onderwijzers zijn in de gevangenis gezet. TOULON, 8 Mei. Men bevestigt, dat de pantser—schepen Latouche— Tréville en Pot huau zich van nacht ijlings uitgerust hebben om naar Saloniki te stevenen. Ook de Ga- liiée is gereed tot vei trekken. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteereude hulpkantoren werd gedurende de maand April. ingelegd f 8635.15 terugbetaald - 8642.52 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3761. (40)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6