No. 40 Zondag 17 Mei 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad. Bekendmaking'. BINNENLAND. BUITENLAND. Duitschland. Macedonië. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Uitvoering te geven door de liedertafel Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Besoijen op de zaal Musis Sacrum, op Zondag 17 Mei 1903, des namiddags 12 uur. Tyroler Adler Mitterer. Verbeidend llijken. Opwaarts Hol. Openbare Uitvoering door den organist den heer G. B. van Krieken uit Rotter dam, met medewerking van de Chr. Zang- vereeniging Excelsior" te Sprang, in liet Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, op Donderdag 21 Mei 1903 (Hemelvaartsdag). Aanvang 2Vs uur. (Zie programma's.) Tentoonstelling van Paarden, Vee en Land bouwgereedschappen te Waalwijk 35-26JAug. De grootc provinciale merriën-premiekcu- riug waarbij f 3000 aan prijzen wordt uit- gcloold, heeft plaats op Dinsdag 25 Aug op 't terrein der veetentoonstelling. Artikel 1. De tentoonstelling zal plaats hebben op den 26 Augustus 1903, daags na de provinciale merriënkeuring. Art 2. Een ieder zonder onderscheid of hij al dan niet lid is der Maatschappij van Landbouw wordt uitgenoodigd op deze tentoonstelling in te zenden. Art. 3. Ieder inzender [is verplicht van zijne inzending opgave te doen door nauwkeu rige invulling van een inschrijvingsbiljet, voor 1 Augustus a.s. in te zenden aan het Comité. (Adres J. A. J. VAN HEIJST Burge meester van Baardwijk). Art. 4. Opgaven later dan den in art. 3 ge stelden datum of niet naar behooren gedaan, worden niet in den Catalogus gebracht en van het daarin opgegeven vee kan op de tentoonstelling worden geweigerd. Art. 5; Het Comité stelt zich niet aansprake lijk voor diefstal, verlies of schade aan de tentoongestelde dieren. Art. 6. De prijzen en diploma's zullen binnen zes weken na de tentoonstelling aan de bekroonden worden toegezonden-. Art. 7. Als voorwaarden van bekroning wor den door het Comité tot grondslag genomen le. dat voldaan zij aan de bepalingen van inzending. 2e. dat geene inzending al is zij de beste, zal bekroond worden, wanneer zij op zich zelf die onderscheiding niet verdient. 3. dat wanneer er voor een nummer slechts ééne inzending is de prijs zal worden toegewezen, wanneer het inge- zondene de bekroning waard is. Bij de beoordeeling van paarden, wordt voor den ouderdom alleen gelet op de tanden. Art. 8. Het Comité benoemt in overleg met het bestuur der alsdan te houden ten toonstelling van Schoen- en lederindustrie en aanverwante artikelen de keurmeesters. Inzenders zullen geen keurmeester zijn in de afdeeling, waarin zij mededingen. Art. 9. Aan bekroonden wordt in plaats van medailles uitbetaald. voor de groote gouden medaille f 50 f 25" verguld zilv. med. f 20 f 15 zilveren medaille f 10 f 5 Aan hen, die medailles wenschen te ontvangen en het verlangen hiervan binnen drie dagen na de tentoonstelling schriftelijk te kennen geven aan het Comité, zullen medailles ter waarde der geldprijzen worden uitgereikt. Art. 10. De tentoonstelling duurt tot 's mid dags 4 uur. De inzendingen zullen des voormid dags voor 8 uur op het terrein moeten aanwezig zijn. Art. 11. De geleiders zullen steeds bij hunne dieren blijven en zich niet voor des middags 4 uur daarmede mogen ver wijderen. Art. 12. Het Comité zorgt voor fourage en drinkwater. Art. 13. Het Comité der Tentoonstelling be houdt zich het recht voor om alle inzendingen, die het ongeschikt of ge vaarlijk oordeelt voor de tentoonstelling te weigerenof zoo zij reeds zijn toe gelaten van het terrein te doen verwij deren, zonder gehouden te zijn daarvoor bepaalde redenen op te geven. Art. 14. Iedere inzending kan slechts met een prijs bekroond worden. De eventueel uit te loven premiën, uitgeloofd door het paarden- en rundvee stamboek, zijn hiervan uitgezonderd. Art. 15. Tijdens de keuring van vee wordt niemand op het keuringsterrein toegela ten, dan tegen betaling van f 2.50. Art. 16. De prijzen der eventueel te houden verloting zullen zooveel mogelijk uit het tentoongestelde worden aangekocht Art. 17. Landbouwwerktuigen. Landbouwwerktuigen worden zoover de plaatsruimte gedoogt ter expositie toegelaten tegen den prijs van f 1. per M3. De verlangde plaatsruimte moet bij aan vrage worden opgegeven. Inschrijvingen moeten vóór 1 Juli ge schieden. Tegelijk met de kennisgeving dat de inschrijving is aangenomen, wordt over het bedrag beschikt. Uitgeloofd worden diploma's voor 1 2 en 3 prijs. Art. 18. Bij verschil over deze bepalingen beslist het comité. Lijst der uitgeloofde prijzen, ie Afdeeling Stieren. a. Stieren zonder breede tanden, le prijs Groote gouden medaille. 2e Gouden medaille. 3e Verguld zilveren medaille. b. Stieren met twee breede tanden, le i Goudèn medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 2e Afdeeling Melkkoeien, le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3e Groote zilveren medaille. 4e Zilveren medaille. 3e Afdeeling Dragende Kalfkoeien. le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3e Groote zilveren medaille. 4e Zilveren medaille. 4e Afdeeling dragende VaarzeU met niet meer dan vier breede tanden, le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3e Groote zilveren medaille, met niet meer dan twee breede tanden, le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 3e Groote zilveren medaille. 5e Afdeeling Vet vee. a. De beste vette koe (geen spoeling vee). le prijsVerguld zilveren medaille. 2e Groote zilveren medaille. b. De beste v«tte vaars of schot, de melktanden nog niet verloren hebbende. le prijs Verguld zilveren medaille. 2e Groote zilveren medaille. Het beste vette kalf. le prijs: Een groote zilv. medaille. 2e Een zilveren medaille. 6e Afdeeling Paarden. Merriën van 4 tot 6 jaar le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. Merriën van 2Vs jaar geb. in 1901. le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. 7de Afdeeling Veulens. Merriën van U/a jaar geb. in 1902. le Groote verg. zilv. medaille. 2e Groote zilveren medaille. Veulens van 1903. Hengstveulens le prijs Verguld zilv. medaille. Merrieveulens 1 e idem. 8e Afdeeling Paarden. Ruins van 46 jaar. le prijs Groote gouden medaille. 2e Gouden medaille. 3e Verguld zilveren medaille. Ruins van 2*/a jaar geb. in 1901. le Gouden medaille. 2e Verguld zilveren medaille. Ruins van U/a jaar geb. in 1902. 1 e Groote verg. zilv. medaille. 2e Groote zilveren medaille. 9e Afdeeling Wolvee. Rammen alle ras. le Verguld zilveren medaille. 4 Ooijen van éen eigenaar, le Verguld zilveren medaille. 4 lammeren van één eigenaar, le Verguld zilveren medaille. 10e Afdeeling Varkens. De beste Beer alle ras. le prijsVerguld zilveren medaille. De beste Zeug. le Verguld zilveren medaille. De beste toom biggen, 6 stuks van één eigenaar. le Verguld zilveren medaille. Al het tentoongestelde vee moet 3 maanden eigendom van den exposant zijn, uitgezonderd de categorie >vette kalveren4. De la?idbouw-cotnmissic. G. MEIJER. J. A. J. VAN HEIJST. A. VERHOEVEN. M. J. RIJKEN. Bestuur der Afdeeling Langstraat* v. d. iV. B. Mij. van Landbouw. A. J. VAN LIEMPT. JOHAN TIELEN. EDUARD VAN TILBURG. ANTOON ACKERMANS. Leden v. h. comité der Te7itoonstelHng van Schoen- en Lederindusti ie. Turken, waarop dc bende door dezen omsin geld v»erd en slechts met groote moeite aan algehetle vernietiging kon ontsnappen. In Bulgari e is men zeer ontstemd over dever- klikkerij van den Bulgaarschen commandant en de opgewondenheid, die voortdurend ge voed wordt door berichten omtrent vervolgin gen van Macedoniërs door de Tuiken,neem dan ook met den dag toe en verkrijgt reeds een ernstig aanzien. Bij Djakowa is volgens bericht uit Uskub Zaterdag 1,1. een dorp beschoten door Turksche troepen. Zevenhuizen werden vernield, terwijl een aantal opstandelingen gevangen genomen werd. Aan Turksche zijde sneuvelden drie soldaten. Kiezerslijst. Het Gemeentebestuur van Waalwijk brengt ter openbare kennis, dat de op '23 Maart j.l. vastge stelde kiezerslijst, met de daarin aangebrachte wijzigingen van heden tot den 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens het bepaalde bij het Ie lid van art. 34 der Kieswet en voor een ieder op de secretarie ter inzage blijft nedergelegd, terwijl zij in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Waalwijk, 15 Mei 1903. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester. K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT, De opperste krijgsraad van het 15e leger corps, te Straatsburg, heeft de zaak behandeld vau den onderofficier Paul Kirch, een wel vermeldenswaardig geval van soldatenmis— handeling. Kirch, zegt de Franklurtcr Zeitug mishandelde zijn ondergeschikten op barbaar— sche wijze, lederen dag ranselde en sarde hij de recrulen, liet hen oefeningen maken tot zij erbij neervielen, en maakte zich aao allerlei verfijnde plagerijen schuldig. Somtijds gedroeg hij zich beestachtig; een soldaat, Klihne op wien hij bijzonder gebeten was kreeg, toen hij een gezwollen voet had, van Kirsch be vel om trap op trap af te loopen; toen de ongelukkige eindelijk neerviel, sloeg de on derofficier hem met den vuist in 't gezicht zoodat hij hem een tand uitsloeg, en trapte hem opzettelijk op den zieken voet, met het gevolg dat Kahne zeven weken in het hos pitaal moest blijven. Kirch is tot de zeker niet overdreven straf van 18 maar.deu en degradatie veroordeeld. Meer dan alle beschouwingen over het al of niet ernstige vau de soldatenmishaudeliug bij sommige legercorpsen in Duitschland spreekt het feit, dat deze schavuit van October 190L tot einde Mei 1902 zijn bedrijf heeft kunnen voorzetten. En daarmede vergelijke men de behandeling, door 's Keizers zwager den erfprins van Meiuingen, ondergaan, omdat hij de miliciens aauspoorde hun klachten spoedig bekend te maken. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Donderdag te Sofia teruggekeerd, zonder zich te VVeeDen of te Budapest te hebben opgehouden. Het heet, dat hij niet lang in de Bulgaarsche hoofdstad zal blijven en binnenkort zal vertrekken naar Euxinogard, zijn zo merresidentie aan de kust van de Zwarte Zee. Vorst Ferdinand moet niet zeer ingenomen zijn met het tegenwoordige kabinet Daneff, te meer, omdat de openbare meening in Bulgarije zeer sterk gekant is tegen de ultra-Russische politiek van het ministerie. Thans gaat een gerucht, dat indien het waar heid bevat, wel zou pleiteu voor de oprechtheid der Bulgaarsche regeering tegenover Turkije maardathaar vast en zeker onmogelijk zalmaken bij haar eigen volk. Men vertelt namelijk cfat een bende Macedouische opstandelingen, onder aanvoering van den gewezen kapitein van het Bulgaarsoh leger, Proto ;erof, tegen nadrukkelijke bevelen van den militaiien commandant vau het betrokken district in, de Bulgaarsche grens is overgetrokkeu. De Bulgaarsche commandant waarschuwde de WAALWIJK, 16 Mei 1903. Examen. Bij het gisteren te Breda gehouden exa men voor onderwijzeres slaagden o. a. onze vroegere dorpsgenooten de datnes M. v. Liempt en J. van Delft van het klooster der Eerw Zusters Franciscanessen te Oirschot. Provinciale Staten. Tegen de loopende geruchten in, kunnen wij thans met volle zekerheid mededcelen, dat de heer Verhoeven uit Heusden geen candidatuur voor de Provinciale Staten zal aannemen. Tentoonstelling Waalwijk. Nog ruim 3 maanden scheiden ons van de internationale tentoonstelling van schoen en lederindustrie en aanverwante artikelen te Waalwijk die van 2331 Aug. wordt gehouden. Thans is 't mogelijk eenig idee te geven Vi.n deze tentoonstelling, die hoogst belang rijk zal worden. Dé aanbesteding der gebouwen volgens plannen van den bekenden architect, den heer W. Welsing te Arnhem, zal plaats hebben Donderdag 28 Mei a.s. De grootte der terreinen, incluis dat voor de veetentoonstelling bedraagt ongeveer 35000 M». De verschillende gebouwen bestaan uit machinehal, gebouweu voor schoen- en voor lederinzendiugen, diversen, voor de inzen dingen der werklieden en leerlingen van teekenscholen, electrische centrale, restau rants enz. Het machine-gebouw alleen geeft een expositie-oppervlakte van ongeveer 1U00 M', schoenen- en ledergebouwen 6 iü 701) M3, teekeningen 200 M3, verder gebouwen van van 300 M3, e. a. Wij treffen voorts op 't terrein kiosken, receptiesalon, een bu reau yoor de pers, (welke eene uitstekende ontvangst zal worden bereid), bestuurs- tentten, winkelgalerij, jurytent, enz. Achter aan scheidt de kermesse d'été, de tentoon stelling van het veeterrein. Prachtige inzendingen op 't gebied van machines, schoenen, leder en aanverwante artikelen, teekeningen en schoenen voor de wedstrijden een en ander uit Nederland, Duitschland, Engeland, België en Amerika, ongeveer in aantal 250 d 300 exposities, (waaronder enkele van 80 a 100 M3) rullen deze expositie-gebouwen. Verder zal een afzonderlijk paviljoen worden ingericht voor eveutueele inzendin gen van de ministeries van oorlog, marine en koloniën van alle lederwerken, uitrus tingen, aanspanningen, bij de land- en zee macht hier te lande en in de koloniën in gebruik. Van het departement van koloniën werd reeds de toezegging ontvangen. De bloemen-comraissie schreef een bloemen tentoonstelling uit, waaraan ook de deel name groot is, zoodat het terrein met modernen aanleg een prachtig gi zicht zal opleveren. Voegen we hierbij dat de electriscne drijf kracht, verlichting en versiering geleverd worden door de firma de Vries Mulder Co. te Arasterdam, dat dagelijks prachtige concerten worden gegeven, congres-verga deringen van den Schoen- en Lederfahri- kanteu bond, Mij van Landbouw, afdeeling Gemeenteambtenaren enz. gehouden, groote turn- en andere feesten, vee-tentoonstel ling enz. worden gegeven, dan kunnen we vrij uit zeggen, dat deze internationale ten toonstelling een eerste plaats in de rij der vak-tentoonstellingen zal innemen, van groot belang voor deze industrieën zijn en een ontelbaar aantal vaklieden en be langstellenden tot zich zal trekken Het Comité der tentoonstelling ontving tot dusverre als bewijs van belangstelling en steun de navolgende vrijwillige bijdragen; in volgorde naar datum van inkomen F. A. Helt, Amsterdam f 5, Dupont Mannaerts Tilburg - 10. Van Gend Loos Antwerpen - 50. Adler Oppenheitner Strassburg Mk. 50. Herman Zeegers, Waalwijk f lu. P. L. Honcoop, Heusden - 10. Wed. D. P. de Booij, 's-Bosch, - 15. D. C. Lans, Delft - 10. Jud. Timmermans Wz., Waalwijk - 50. Eerw. heer Pastoor Sprangers, - 10. u 1/ h Kuijpers, - 2.50 Siebenborn Co., Keulen - 50. Gebr. Kanters, Breda - 10. Bond van Ned. Lederfabrikanten, - 100. Jhr. Mr. E. Verhcijen, Loonopzand - 25. B. A. Middelkoop. Capelle - 25. M. G. van Son, Waspik, - 10. Notaris Rant, Waalwijk - 25. Adr. Oomen, - 5, P. van Loon Gzn. 10. W. P. A. Mutsaers, Tilburg - 20. Premiekeuring Waalwijk 1902 - 15. J. L. v. Besouw, Burg. Kaatsheuvel - 10. E. Elzis, Winterswijk - 10. Bij de gisteren gehouden inschrijving voor de buffetten en winkels op de a s. tentoonstelling waren verschillende iuschrij - vingsbiljetten ingekomen. Na opening werden tot dusverre gegund: 1. De buffetten. a. Restaurant (Tarief Wachtk. le en 2e kl. ss.) n h 3e nu) c. Champagne-bar. d. Losse bufFetten op 't veelerrein, alles in massa aan den lioogsten inschrijver den heer A. Gerris-Siraons te Waalwijk. 2. ten winkel voor chocolade en gebak aan den heer Eduard van Tilburg, alhier. Naar wij verder nog kunnen meedee- len zal aan de tentoonstelling eene groote verloting worden verbonden. Uitvoeriger mededeelingen hieromtrent hopeu we spoe dig te doen. Zooals uit vorenstaande blijkt zijn ook de bepalingen eu inschrijvingsbiljetten der vee-tentoonstelling uitgekomen en worden begin volgende week algemeen verzonden en zijn verkrijgbaar bij den edelarhtb. heer Burgemeester van Baardwijk, alwaar ze ook moeten worden ingeleverd. De landbouw-dagen zijn Dinsdag 25 en Woensdag 26 Augustus a s. Dinsdag de groote provinciale merriën keuring, waarbij f 300U aan prijzen worden uitgeloofd, en Woensdag 26 Augustus ten toonstelling van paarden en vee, waarvoor hel comité de prijzen zijn bescliikbaarstelt.De ingezonden landbouwwerktuigen blijven ge durende die twee dagen of langer geëxpo seerd. Het zal onnoodig zijn landbouwers, vee fokkers tot groote deelname aan deze hoogst belangrijke tentoonstelling aan te zetten, die deelname is verzekerd. Nadere bijzonderheden zie algemeene be palingen. Schutterij. De Kapitein Commandant der dd. schut terij alhier, maakt bekend dat voor dit jaar de eerste oefening der schutterij zal gehou den worden Maandag 18 Mei, en voorts telkens om de 14 dagen. Aantreden des n.m. om 5 uur achter de openbare school in gewoon tenue. Wanneer eene oefening wordt afgecom- mandeerd zal zulks worden kenbaar gemaakt door het uitsteken der witte vlag van het gemeentehuis. Waalwijk, 16 Mei 1903. De Kapitein Commandant, PH. TIMMERMANS. Treurig ongeval. Zooals hier de gewoonte is, zouden gis terenavond weer ter eere van een paartje, dat zich in ondertrouw had begeven, vreug deschoten door de buurjongens worden ge- ost. Kruit werd gekocht en een oude achter lader werd voor den dag gehaald, patronen aangeschaft en toen zou er fliuk en hard op los geschoten worden. Yeel te zwaar met kruit geladen en ten overvloede nog met papier aangestopt werd het geweer afge schoten. De loop kon aan den kruitdamp niet genoegzaam en spoedig uitgang ver eenen, het geweer sprong uit elkander en de linkerhand van den schutter werd ver- chiikkelijk verminkt, zoodat 't bloed eruit stroomde. Het jongraeusch zekere C. v. S.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5