„De Echo van tiet Zuiden". Belangrij k Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken. „De Echo van het Zuiden'' onder vindt steeds meer en meer steun en mede werking. „De Echo van het Zuiden", besteedt meer en meer zorg aan samenstelling, hoofd artikels, uitvoerige en belangrijke nieuws berichten euz. „De Echo van het Zuiden", ziet ziju aantal lezers voortdurend aangroeien. „De Echo van het Zuiden" is JE blad voor advertenties. Abonneert U daarom op en adverteert in Lichting 1903. De 4-maattders der lichting 1903 uit onze gemeente, vier in getal, worden heden in 't gouvcrneracnts-gebouw te 's-Bosch ingelijfd. Treurig ongeval. De toestand vau het jonginensch, dat zich bij 't schieten, de vorige week zoo deerlijk verwondde, is einstig. Daar de vrees zich m er en meer wettigt, dat de hand, waar van twee vingers en het middenste geheel zijn weggeschoten, niet ineer bruikbaar zal worden en met het oog op de bijkomende koorts, zal allerwaarschijnlijkst tot amputatie \au dit lichaamsdeel worden overgegaan. Verdronken Zaternaraiddag, kort na 't uitkomen van o: s blad, had een droeving ongeval plaats. Een 2 jarig kind van zekere v. d. S., had het ongeluk iu een sloot te vallen, dicht bij 't huis. De arme kleine, werd te laat door eene buurvrouw opgemerkt en eruit getrokken, de dood was reeds inge treden alle pogingen om de levens geesten nog op te wekken, waren te vergeefs. Dienstregeling Onze abonné's ontvangen de dienst regeling bij 't nummer van Zaterdag. Rijwielen. liet zal menigeen interesseeren oic te weten hoeveel rijwielen in Noord-Brabant in gebruik zijn. De cijfers, die hier volgen, geven de rijwielen aan, welke zijn aange slagen in de personeele belasting. Dus buiten de vele rijwielen, welke nog aan het nauwlettend oog der belastingautori teiten ontkomen, is het aantal 10596, dat is per 52 inwoners 1. Sedert 1899 bedroeg de toename percentgewijze 40 1/10 Uit de Hofwereld. II. M. de Koningin is voornemens een geruime poos op het lustslot Soestdijk bij H. M. de Koningin Moeder verblijf te hou den, allhaus gedurende den tijd dat Z. K. II. de Prins in het buitenland vertoeft. II. M. de Koningin-Moeder heeft, naar wordt medegedeeld, gedurende haar uitstapje in België de onderstaande plaatsen, merkwaardigheden en instellingen in de daarbij vermelde steden bezocht of bezich tigd Donderdag 14 Mei te Antwerpen het Museum van schilderijende cathedraal. twee. andere kerken, de Beurs en het Muse um Plantin. Vrijdag 15 Mei te Brussel de St. Gu- dulè kerk; het Museum van oude schilde rijen; de gemeente Tervueren; het Museum •.au moderne schilderijen; het Museum Wierlz. Zaterdag 16 Mei te Brugge 3 kerken; de schilderijeuverzameling van oude Hol- landsche en Vlaamsche kunst. Den laatsten dag bezocht II. M. de stad Gent. De Koningin. De llaagsche chroniqueur der Nieuwe Groninger Courant schrijft Ondanks de mededeeling in de dagbladen, dat het bezoek van dr. Roessingh aan H. M. dc Koningin geen beteekenis had, wil het publiek toch maar dat er een bizondere reden voor heeft bestaan. Nog heden werd mij, dour iemand, die anders vrij wel op dc hoogte is van hetgeen iu hofkringen omgaatbij kris en bij kras verzekerd dat de wel niet ofïiciëel als zoodanig aange stelde, maar toch feitelijk (ungeereude lijfarts uit den Haag, naar het Loo was getogen oui te beslissen of de jonge Koningin al dan niet aan de voorgenomen reis naar Amsieidam met de daarmee verbonden vermoeit nissen, gevolg mocht geven. En nu, na dr. Roessingh's bezoek, besloten is dal li. M. naar de hoofdstad zal gaan, beweerde mijn zegsman dat toch 't feit, dat Koningin Emma op verzoek van haar dochter, die dagen ook in de hoofdstad zal doorbrengen, iets beduidt. Daarbij komt nog dat men ook in de voorgenomen reis van Z K. H. prins Hendrik naar Weeneu, zonder de Koningin, absoluut meer wil zien dan er in gelegen is Men zegt zoo gaarne wat meu hoopt, ziedaar de verklaring van alle veronderstellingen, die van ongeloot in het oflicieele hofbericht nopens dr. RoessirrglPs visite getuigen. W anneer meu anders het programma raadpleegt van het verblijf te Amsterdam scliiji t mij elke twijfel of de Koningin zich aan cemge vermoeienis mag wagen, uitge sloten liet zullen zeer drukke, maar echt leestelijke dagen ziju, die der Kou. familie wachten, feestelijk vooral, omdal ze samenvallen met het voltooide 121/s-jarig re^eerings tijdperk van onze Koningin, In het programma heb ik een bezoek aan de Rijks.virf gemist; en toch meen ik te weien, dat zal plaats hebben en dat Prins Hendrik bij die gelegenheid den doop zal voltrekken van het vierde pantserschip tv pc Regentes, dat nog op een naam wacht. Mij is die naam ook genoemd, maar het moet een verrassing blijven, die ik wensch te eerbiedigen. 11. M. de Koningin-Moeder is tot Zaterdagavond te Brussel gebleven, 's Mor gens cm tien uur begaf Zij Zich te voet naar het Musée Moderne, schilderijen en b< eldlauwwerken, dat Zij om 11 uur ver liet om per rijtuig naar het museum Wiertz te gaan. Het bezoek aan dit museum van gri'. zelige schilderstukken duurde echter zeer kort en H. M. liet Zich van daar naar de. rue Béliot brengen, waar Zij een belangrijken inkoop van kantwerk deed. Kwart over twaalven keerde Zij in het hotel terug, gebruikte daar haastig een ontbijt en reed vervolgens naar het station van Luxemburg, waar Zij met den trein van 12.40 uaar Villers-la-Ville vertrok om de kloosterruïne te bezoeken, 's Avonds was Zij in Brussel terug waar II. M. in het hotel Bellevue gedineerd heeft eu met den trein van 8.40 vertrok Zij naar Brugge, waar jhr. Van Tets in den namiddag reeds was aangekomen om kamers te bespreken. Ondanks het strenge incognito hadden de Brusselsche persmeuschen er zeer spoedig de lucht van, Wie de Belgische hoofdstad bezocht. Dat zelfs de Nederlandsclie gezant zeide niets van de aanwezigheid Harer Majesteit te weten, kon hen niet van het spoor brengen en een hunner slaagde er in zich door een der heeren van het gevolg te doen ontvangen. Veel resultaat bereikte hij daarmee niet, want natuurlijk kwam hij evenmin te weten hoelang li. M. voorne mens was ;u België te vertoeven als welke steden Zij er verder dacht te bezoeken. Dat aan het reizen incognito ook onaan genaamheden verbonden zijn, ondervond H. M. Zaterdagmiddag aan het station van Luxemburg, waar Zij wat laat kwam en nog oponthoud had aau het loket, bij het liureu van een gereserveerde» waggon. Toen dc reizigers met hun coupon reserve" op bet perron kwamen, riep men hun toe „Allons, haast u toch, sacrebleu, stapt hier maar iu"Het was een coupé tweede klasseen men liet II. M. slechts ue keus tusschen instappeu of den trein te zien vertrekken. Zij koos het eerste en maakte op die manier kennis met het reizen in een coupé van een waggon, zooals men ze op locale lijntjes no§ gebruikt. Liedertafel. In plaats van de Liedertafel „Oefening en Uitspaning", die heeftopgehouden te beslaan is te 's—Hertogenbosch Zondag opgericht ,,'s Hertogenbo.-ch Manr.er.kooimet aan vankelijk 33 leden Voorzitter dier Vei eeniging is de heer C. J. J. Daniels, directeur de heer P. Kallenbach. President Kruger. Reuter seint uit Menton, dat president Kruger Dinsdagmiddag om 2.18 naar Hil versum is vertrokkeu, in gezelschap van zijn schoonzoon Eloff, dr. Heymans en den heer Bredcll, zijn secreiaris. Kaatsheuvel, Zondag 1.1. gaf de harmonie „Euphonia" alhier het eerste volksconcert op de kiosk. Ondanks het slechte weder was er veel volk op de been om van deze eersie uitvoering te genieten. Wij gelooven dan ook wel dat deze conceiten iu de smaak zullen vallen. Met genoegen kunnen we melden dat Mej. M. de By alhier die de vorige week slaagde als onderwijzeres, nu reeds als zoo danig is benoemd aau de bijzondere school der Eerw. Zusters te Vucht. We felicitceren baar wel met deze spoedige promotie. Kaainsdonksvcer, 19 Mei. Gisteren nacht brandde alhier de hofstede van den heer Z. tol den grond af, ook een kalf en een hond kwamen in de vlammen om. Hoe de brand ontstaan is, kan niemand met juistheid zeggen zoodat de oorzaak voor de zooveelste maal weer onbekend is. 's Uertogeubosch, 19 Mei. Tot lid vau deu getneenteiaad is gekozen de heer A. Jansen, met 330 stemmen. Op den heer Jan Gostelie, candidaat der vooruitsirevenden, werden 111 stemmen uitgebracht. is de geluksaankondiging van Samuel Heck- seher senr. in Hamburg welke zich in dit nornmer van onze courant bev ndt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbetaling der hier en in den omtiek ge wonnen bijdragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevele op deze advertentie acht te geven. Ongeval. Twee kinderen van zekeren N.. te Stratum en een van A. aldaar, zijn door het eteo van paddestoelen vergiftigd. De kiuderen zijn tusschen 3 en 5 jaar. Het eene ligt op het uiterste, en ook vreest men voor 't leven der beide audereu. Dinsdagmiddag ongeveer half één is op de lijn Nijmegen 's Bosch nabij wachtpost 56 door een trein aangereden een jougeltng, die zwaar verwoud naar Wijchen is vervoerd. Moord te Kuitaart. De drievoudige moordaanslag te Kuitaart 1 Onder de grootste deelneming zijn te Kloosterzande twee slachtoffers ter aarde besteld. De oude vrouw Koole, wier dood het eerst verwacht werd, leeft nog, doch hoe wel nu reeds een week voorbij is sedert de gruweldaad plaats had, heeft zij haar be wustzijn niet teruggekregen. Haar einde kan echter elk oogcnblik vei wacht worden Zij moet veel lijden, waartoe niet weinig bijdragen de hoestbuien die haar nu en dan overvallen en haar erg afmatten. Zij ligt steeds met gesloten oogen, zwaar hij gend en draagt blijkbaar niet de minste kennis van de cm haar zittende treurende familieleden. Ofschoon de verdachte de eerste dagen na den aanslag de hofstede niet moclv. ver laten, kon hij toch nog vrij rondloopen na verklaringen van de dienstbode, met welke hij intiemere betrekkingen onderhield, was htj in de gevangenis te Hontenisse opgeslo ten en heeft, onder andere, daar een vtr hoor tot middernacht ondergaan in haar tegenwoordigheid elke van haar bezwarende verklaringen heette hij eenvoudig gelogen en verklaarde overigens gansch onschuldig te zijn. Onder het masker van de koudste onver schilligheid wist hij de gansche week zijn gevoelens te btheerschen. Toen het tweede slachtoffer, zijn vader, zou begraven worden, en hij bij de dood kist werd gebracht, moet hij vol.ens de Tel. gansch ongeroerd geantwoord heb ben op de vraag Wat hij te zeggen had.Al ondervraagt ge me een uur, een dag of een jaar, ik weet niets en zeg niets. Wie ook de sehuldige(n) zijn, zeker is het, dat de verklaringen van den verdachte zeer vreerad zijn en zaken aan het licht zijn ge komen, die niet te zijnen gunste pleiter. De moord is gepleegd met ploegkouters, die zoodan g ia de schuur veiborgeu ston den, dat de knecht, Geluk, zelfs ze niet wist te slaan. Hoe kunnen vreemden die eerst gaan zoeken en vinden om den aan slag te plegen Het geweer, «aarmede de inbrekers, vol gens zijn verklarin", op hem schoten, was dat van Koole zelf cn met musschenhagel geladen die spatte hem ten minste, vol gens zijn zeggen, tegen de broek. Eerstens is geen hagel gevonden en tweedens was Koole de man niet, om op een geweer, dat bij alle eventualiteiten moest kunnen dienen, zulk schot te doen. Doch wat dit schieten nog onwaarschijnlijker maakt is, dat de knecht door den verdachte nog moest ge wekt worden, ofschoon twee schoten in de nabijheid vielen, niet in het open veld, doch tusschen gebouwen, wat den klank nog veel versterkt. Verder moet gebleken zijn dat de klee— deren van den verdachte met bloed zijn be spat en niet bevlektvlekken zouden ont staan bij hulp verleenen aau de verslagenen; spatten schijnen te wijzen op spuitend bloed, dus op een tegenwoordig zijn bij 't ver wonden. Etn bijzondere waarde zou gehecht wor den aan het volgende Het deurkozijn zou door de inbrekers zoo uitgesneden zijn, dat de springer van 't slot door de gemaakte opening kon en dus de deur zonder sleutel kon geopend werden het toeval heeft gewild, dat een s.ukje of puntje van een mes in 't hout is blijven steken, volgens sommigen moet dat stukje of puntje juist aan het mes van den ver dachte ontbreken, volgens anderen moet hij zijn mes kwijt zijn Een bijzonder gewicht hecht men aan 't volgende Volgens verklaring van den verdachte werd op hem geschoten, toen hij op hel erf kwam, ging zich toen achter de schuur ver bergen en vervolgens ziju zwager Geluk roepen, die in de schuur sliep, met wien hij het woonhuis binuenging. Nu is in de groote schuurdeur een kleinere, waardoor men binnen kan, zouder de groote te ope nen en boven die kleine is nu nog een bloedi e handafdruk gevonden. Hoe komt die d3ar Is zij van den verdachte afkom stig, van toen hij Geluk ging wekken, dan moet hij te voren in huis zijn geweest, het geen niet klopt met zijn vorige vei klaringen. Dc justitie vond dien bloedafdruk van zooveel beteekenis, dat zij eeu stuk plank, met dien afdtuk er op, heeft doen nitzagen en heeft medegenomen. De schoonzoon Geluk de knecht, is gausch onschuldig. Hij loopt treurende rond en verklaard niets te hebben gezien wat op een vluchtende bende wees. Ook moet hij geantwoord hebben, toen zijn zwager op den noodlottige» avond tegen hein zei: Ga maar binnen, neen, want ze •zouden me wel van kant kunnen maken, waarop de verdachte weer zeide: Nu, dan zal ik het eeist binnen gaan, de zaak zal wel afgewerkt njn. Den morgen, volgende op den vreeselijkeu avond, ging iemand uit belangstelling de gewondtn bezoeken, raakte in gesprek met Salomon, drukte zijn afschuw uit over 't gebeurde en informeerde naar de som, die kon gestoleu zijn. Ik schat het is tusschen de 2 en 3 duizend gulden, luidde het bescheid; ze zijn een week te laat gekomen, anders hadden ze een duizend gulden meer gevonden, want we hebben de vorige week ecu koppel paarden gekocht. De politie heeft in de schuur een bebloede hooivork gevonden, welke naar Middelburg is medegevoerd. De vrijgelaten dienstmeid W. Vinke is uaar haar ouders te Axel wedergekeerd. De vrouw, net laatste slachtoffer, is thans ook overleden. Omtrent den manslag te Slijk-Ewijk meldt men nader Door de aanwezigheid van een kermis troep, die voorstellingen gaf, een ongewone zaak voor deze plaats, was het Zaterdag avond drukker dau gewoonlijk en verschei dene jongelieden verkeerden in een opge wonden stemming. In een café zochten eeuigen van hen ruzie te krijgeu met zekere M. J., die daartoe evenwel niet de minste aanleiding gaf en zich dan ook spoedig verwijderde. Na eenige boodschappen gedaan te heb ben, begaf hij zich naar huis. Dicht bij de boerderij werd hij opgewacht door 2 personen, R. J. en W. G. R. J. hield zijn een hand alsof hij M. J. daarmede een klap wilde geven, doch met de andere bracht liij door middel vatt een mes of een bijltje onverhoeds eene levensgevaarlijk verwonding in den rug toe. Beide personen zetten het daarna op een loopen. De getroffene, voelende wat er gebuurd was, kon ttog d'' woning van dr. Kimmel bereiken. Het bloedverlies was zeer ernstig. De patiënt werd verbonden, maar naar buis kon hij niet meer vervoerd wordeu, waarom bij bij een familielid is opgenomeu. De dader is Zondag, hoewel bij alle schuld blijft ontkennen, in arrest genomen en Maandag naar Arnhem overgebracht, In een Engelsch stadje is dezer dagen een man overleden, die vijftig jaar lang in volkomen afzoudering leefde. Hij zat meestal te lezen, kwam nooit de deur uit en sprak geen sterveling, behalve een oude meid, die zijn huishouding deed. Als jonge man bad bij op een vacantiereisje een jonge dame ontmoet, op wie bij smoorlijk verliefd geworden was. Weer thuis gekomen, vroeg bij per brief haar hand, en toen die brief onbeantwoord bleef, trok hij zich voor altijd uit bet leven terug. Bij zijn dood sloegen de erfgenamen iu zijn bibliotheek bij toeval eeu oud boek open en vonden daarin den brief met bet huwelijks aanzoek, gelakten gefrankeerd. De arme man bad vergeten hem op de post te doen In een Miinchensch' blad staat te lezen, dat zekere Leopold Kaltenbruuner, in zijn jeugd „de getrouwe dienaar van Beethoven", nog te Weenen woont. Hij wordt genoemd de 84-jarige grijsaard, is dus geboren iu 1819. Aangezien Beethoven in 1827 overleden is, blijkt de „getrouwe dienaar" reeds op zéér jeugdigen leeftijd iu functie te ziju geweest. In den nacht van 9 op 10 Mei om streeks halftwee liep zekere v. S. met zijn zoon op de Biltstraat te Utrecht. Daar de laatsle, die als milicien onder de wapenen is, met zijn vader druk over den dienst aan het praten was, bemerkte zij niet, dat achter hen twee heeren liepen. Eerst toen dezen hen op zij waren gekomen, werden zij hen gewaar. Wat er toen is gebeurd, is nog niet met zekerheid bekeud. Volgens den zoon was één der beide heeren onverwacht op ziju vader toegetreden en had hem met een paraplu eerst op bet hoofd geslagen en daarna met datzelfde voorwerp naar hem gestoken, waarbij zooals later is gebleken de punt van de paraplu door den rechter slaap in het hoofd is gedrongen, v. S. was daarop onmiddellijk ineengezakt en kort daarna, op last van een dokter, uaar het ziekenhuis vervoerd, waar hij echter reeds den volgenden dag zonder lot bewustzijn te zijn gekomen overleed. De dader en diens makker, die, zoodra zij v. S. zagen vallen, de vlucht hadden genomen, bleven onbekend, tot de laatste, zich over het gebeurde bezwaard gevoelende Zaterdagnacht aau de politie eenige inlichtin gen heeft gegeven, tengevolge waarvan nog denzelfden nacht zekere F. B, ambteuaar bij de Staatsspoor, door de recherche werd gearresteerd. F. B., die bekende met een paraplu te hebben geslagen, werd, na te ziju verhoord, tiaar het Huis van Bewaring overgebracht. Volgens hem zou bij zich alleen verdedigd hebben, toen v. S. en diens zoon hem aan vielen of dit echter waar is, zal uit bet verder onderzoek wel sdoedig blijken, Men schrijft nit Haarlem Aan de Melkbrug bij het Spaarne is de verzamelende pleisterplaats van dat soort lo-< werkvolk dat door het publiek hier wordt aaugeduid met den uaam Kringetjesspuwers en dat de meeste centen die bet verdieut, in jenever omzet in de erbij gelegen kroeg, die den naam draagr, van De Groote Slok. Dat het ond^r dit volkje niet altijd even vreedzaam toegaat, behoeft geen betoog en zoo bad dan ook een zekere B. bet in de oogen van de collega's zoo verbruid, dat die hadden beloofd hem te zullen doodslaan, als zij daarop kans zagen. B. beeft dit blijkbaar als ernst opgenomen, want toen bij Gl/tuur in De Groote Slok weer ruzie kreeg met de kornuiteu en buiten gekomen reeds een flink pak slaag had opgelopen, trok bij opeens een revolver en schoot daarmede tot twee maal toe, met het ongelukkig gevolg dat bij den schippersknecht vau den beurtsman op Gouda, die met dc z tak niets uitstaande bad en die daar toevallig passeerde, door den mond schoot. De sigarenhaudelaar Langeveld nam den man het vuurwapen af en de brug wachter lekende hem in. Later is bij door de politie naar het bureau beleid. Hij staat bekend als een niet-gevaarlijk nietsdoener, die echter sterk aan den drank is verslaafd. De gewonde werd naar het gasthuis gebracht. De toestand van den gewonde is niet gevaar lijk, doch bij kan niet spreken. De aanvallers van den dader zijn de twee beruchte gebroeders Van der Molen, die reeds tal van vonnissen achter den rug hebben wegens mishaudelen en verzet tegen de politie. De dader is zeer onder den iudruk van het gebeurde. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 's-GrevelduiiuCappelle, 19 Mei 1903. Mijnheer de Redacteur. Het kan den Heer Van der Waals be kend ziju, dat de redactie" van een dag- 0f weekblad alleen te goeder naam en faaiI| bekend stamide personen als correspondent aanneemt, terwijl juist in het algemeen be lang hun naam onbekend blijft. Ett \ra[ doet de naam van den berichtgever .legale'- Ik heb eenvoudig bet feit vast te stellen dat, volgens door mij bekomen alleszins be- trouwbare mededcelingen, bij tal vau per. sonen in Capelle, Vrijhoeven-Cappel en Loon op Zand door bestuursleden vele en velerlei pogingen zijn in 't werk gesteld om de bijzondere school aan den Loonschendijf bevolkt te krijgen. Ik zei, dat „geen middel onbeproefd is gelaten" tot bereiking van het bekende doel. Liat tnij dit nader aantoonen. De kerkeraad der Ned. Herv. Gera. te Loonopzatid is begonnen met ecu van gods- diensthaat vlammend artikel te laten opne men in „De Nederlander" van 28 Augustus 1.1. „Het Huisgezin" van 3 September 1.1, antwoordde op dit stuk, door den inzender te wijzen op bet ongepaste, vooral in dit verband, van uitdrukkingen als „Roomscli bijgeloof* en „Roomsche afgoderij." Maar goed, strijdende met dit wapen en andere van gelijke waarde kreeg men de uoodige gelden bijeen tot het oprichten van een kweekplaats van verdraagzaamheid, Christelijke liefde en ook nog wat elemen taire kennis. En toen begon de geschiedenis, oud en altijd weer nieuween verhuurder van een huis, een werkgever, enz. doen als zoodanig hun invloed gelden om ltutt doel, in casu leerlingen werven, te bereiken. Onnoodig te zeggen, dat, waar financieele afhankelijk heid bestaat, menigeen bezweek voor den op hem uitgeoefenden drang. Het bestuur had zich verdeeld in sub-commissies, die, in een kring otn zijn school met een straal van ongeveer 4 K.M alle ouders opzochten om gelden in te zamelen en enkele com missieleden vroegen bij ouders van school gaande kinderen, deze te zenden. Stuitte men op tegenstand, dan werd den meuscheit voor de voeten geworpen, dat zij ontrouw werden aan de belofte, afgelegd bij den doop van hun kroost om maar te zwijgen van wat aan hen is gezegd, die opponeerden en tegenover hun baas of buisverhuurder ston den. Want de commissie had zich zéé ge splitst dat b.v. een fabrikant bij zijn kuechts moest rondgaan. „Maar zeg dau toch hun namen wil Dhr. V. d. W. Ik vond geen vrijheid hun namen te publiceeren zonder bun vooiken- nis en goedvinden. Om dat verlof is ge vraagd, maar de menschen houdeu er niet van „in de krant" te komen, daar zien die eenvoudige lieden nu eenmaul tegen op, 't kon voor hen eens ongewenschte gevolgen hebben, denken zij er., na al t onaange name, dat zij reeds hebben moeten ervaren in den vorm van op lien door commissie leden en trawanten uitgeoefenden drang, zal ik van mijn zijde en op mijn beurt hun niet meerder verdriet bezorgen door, mis bruik makende van wat ik weet (want tegen hun zin publiceeren is misbruik) eu om mijn eigen beweringen nader toe te lichten, hun naam toch openbaar te maken. Een feit is het, dat commissieleden ge tracht hebben, èn de kinderen der open bare school aan den Loonschendijk èn der school in de Nieuwstraat èn van die in Vrijhoeven-Cappel naar hun school te doen verbuizen. Zij beproefden dat véór de ope ning der school eu daarna, tot op dit mo ment. Een feit is het, dat aan de gemeente naren bekend is gemaakt, dat ouders, die hun kinderen naar de „Christelijke school willen zenden, zich moesten baasten, daar zij auders wellicht teleurgesteld zouden worden. Deze „vrees" schijnt ongegrond geweest te zijn, boe anders kunnen heeren commissieleden ook nh de opening hunner school nog leerlingen gaan werven Riekt het aangehaalde middel niet naar moderne reclamezucht Wat betreft bet derde verzoek van dhr V. d. W. breng ik hem in herinnering da ook gewerkt is met de bewering, dat een der onderwijzers aan de school in de Niéuw- straat „socialist" is, waarmee de goê ge meente allicht bang wordt gemaakt. J5n dat noemde ik ongepast en onverdiend. Ongepast. Ik heb van dhr. De Noo vernomen, dat bedoelde ouderwijzer is een man met hoog gestemd plichtsgevoel en voorbeeld igen ijver, zoodat het hoofd met genoegen de gunstige resultaten ziet van 't onderwijs van bedoelden ouderwijzer. Als verstandig man houdt die ouderwijzer de verklaringen van 't hoofd staan er mij berg voor zijn politieke overtuiging geheel buiten de school eu bepaalt zich tot het verrichten van den hem door 't hoofd aan gewezen arbeid. Onverdiend. De ijver, de toewijding van bedoelden ouderwijzer had waardeering ver diend, geen beschimping. Bedoelde onder wijzer. die, voordat er sprake was van een i te openen christelijke school, een populariteit genoot, zooals een onderwijzer hier zelden bad, kan, juist na de bezoeken der com missieleden aan de inwoners, sommige wijten niet meer passeeren, of hij wordt door t opgehitste volk smadelijk bejegend. Is dat verdiend Hoewel ik dus aan het drieledige verzoek van dhr. V. d. W. niet ten volle voldoe, zal, hoop ik, het gereleveerde zijn geheugen voldoende hebben opgefrischt om hein te doen inzien dat Uw berichtgever, Mijnheer de Redacteur, het door U in hem gestelde vertrouwen niet beschaamt door C een

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2