.De 4 v 1 i! A BINNENLAND. één lid der Prov. Staten in het Kiesdistrict HEUS DEN, op Dinsdag 2 Juni 1903. Gemengd Nieuws. Li; 3' :'i 11 i 1 1 1 Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 4 Juni. ticmeeute AANTAL KIEZERS. Du Bekker Timmermans Verhoeven Zeegers Alem 161 140 2 0 0 Alinkerk 453 34 95 2 0 Andel 132 17 56 0 2 Baardwijk 246 47 105 3 42 Besoijen 194 24 12 1 78 Bokhoven 29 23 2 0 0 Capelle 296 20 53 l 38 Dewerken 380 13 73 2 1 Drunen 425 76 187 10 12 8 Drongelen 50 15 4 0 Dassen 400 185 49 0 7 Eetheu 161 38 35 0 7 Engelen 28 20 6 0 0 Einpel 73 57 5 0 0 Giessen 67 -11 4 0 1 Hedikhuizen 142 53 32 1 6 Herpt 83 58 15 1 1 Heusden 239 40 56 20 11 Meeuwen 116 20 25 0 4 Nieuwkuik 214 41 82 2 2 Oudheusden 143 58 30 0 0 Rijswijk 86 1 2 0 0 Sprang 219 6 43 1 37 Veen 99 5 13 0 1 Vlijmen 466 114 181 1 9 Vrijh.-Cappel 73 4 16 0 10 Waalwijk 575 25 183 3 196 Waspik 898 115 112 4 16 Werkendam 443 11 55 2 5 Woudrichem 283 6 18 1 10 Wijk 279 74 73 0 4 6907 1302 1624 55 508 Herstemming tosschen de heeren P. DE BEKKER en J. BERN. TIMMERMANS Wz. A i i. i! I -I i I 11 i 1 '«l i Die aanslag is afgeslagen. Aan Fransche zijde zijn IB gewonden, aan den kant der Marokkauen 56 dooden eu een getal ge wonden. Natuurlijk heerschte te Algiers hevige ont steltenis, toen de aanslag werd vernomen en even natuurlijk werden den gouverneur ova ties gebracht als gelukwensch voor zijn ont snapping. Hij zelf verklaarde onder dankbetuiging, dat de vijandelijkheden van eenige Marok— kaansche rooversbendeu Frankrijk niet zou den beletten, het ondernomen beschavings werk voor te zetten. Maar, om eens een klassiek wordende vraag te stellen; Wat nu? Zal Frankrijk dat beschavingswerk ook in Marokko gaan voortzetten De ascli die den gloed verbergt, wegrakelcn De brand doen ontstaan Maar is Frankrijk niet verbonden met ltusland En is Gibraltar niet Engelsch. En ligt Ceuta niet tegenover Gibraltar Eu zijn RuslandEngeland niet.... nu laat ons zeggeneen beetje jaloersch op elkaar En zijn deze beide verhoudingen Rus lands, band met Frankrijk en Ruslands autogonie tegen Engeland, niet juist dezer dagen ver scherpt Dat laatste is al door ons medegedeeld r de uitzetting van de „Times"-correspondent die vreeselijk heeft tegengesparteld, den gezant wou spreken enz. en daarop bij wijze, van gunst het land //vrijwillig" verlaten z/mocht", binnen drie dagen. Terwijl daartegenover bij gelegenheid van de feesten te St. Petersburg Loubet en de Czaar telegrammen hebben gewisseld, waarin de een van onwankelbare en de ander van onveranderlijke vriendschap spreekt. Het verschil is ons te hoog, maar 't is beide mooi. De feesten zijn zeer goed geslaagd. Klokkengelui en kanongebulder begroet ten 's ochtends de bevolking die in den loop van den ochtend een stoet kon zien trekken van het huisje van Peter den Groole naar het gedenkteeken. In de St. Izniikskerk wachtten diplomaten en andere getioodigden de processie en de aankomst van den Czaar en de Czaritza. Nadat de Troïtski-brug ingewijd was, defileerden de troepen voor de souveieinen, die vervolgens naar het Winterpaleis terugkeerden. 's Avonds plechtige vergadering van het gemeentebestuur op het stadhuis. De burge meesters van vele buitenlandsche en Russische steden werden hier ontvangen enz. enz. Raad van beroep. Hedenmiddag werden voor den Raad van beroep te 's-Bosch beëedigd de leden van dien raaddaarvan maken deel uit Iu Waalwijk en Besoijen. Leden-werkgevers. H. Witlox, leerlooier. Waalwijk. J. Timmermans v. Turenhout schoenfa brikant, Waalwijk. Plaatsvervangende leden-werkgevers J. Broeders leerlooier. Besoijen. J. Gragtmans Leden-werklieden P. Snijders schoenmaker, Besoijen. L. Kooien Waalwijk. Plaatsvervangende leden-werklieden A. Peters looiersknecht, Waalwijk. Corn, van Kuijk, schoenmaker, Waalwijk. Staking. Zaterdag namiddag ten 5 uur hebben de stiksters aan de stoomschoenenfabriek van den heer A. II. van Schijndel het werk nedergelegd. De oorzaak tot deze staking van het vrouwelijk person eel (iets nieuws in deze streken) was eene kwestie over overwerk maken en de uitbetaling en korting daarvaif. Dinsdag morgen werd bet werk nog niet hervat en verschillende malen kwamen zij bij elkander' en voerden schriftelijke onderhandelingen met den pa troon. Gelukkigerwijze is gisterennamiddag, na wederzijdsche schikking van de kwestie het werk hervat, en naar wij hopen zal dit voor onze gemeente en industrie de eerste en laatste maal ziju. WAALWIJK 3 Juni 1903. Dc Stemming. Gisteren had iu 't district Heusden, dc stemming voor een lid van de Provinciale stalen, (vacature Bink) plaats. Candidaten waren de heeren P. de Bekker, Einpe'i J. Bern. Timmermans Wz. Waalwijk. Hubert Verhoeven, Heusden Herman J. A. Zeegers, Waalwijk. De stemming veroorzaakte ook in onze gemeente eenige drukte hoewel niet in die mate als bij vroegere gelegenheden. Drukker werd 't evenwel toen de stem bus was gesloten en telegraaf en fiets ons den uitslag van de verschillende plaatsen brachten. Onze oude en voor 't publiek zeer aan gename gewoonte handhavende, lieten we geregeld de ingekomen telegrammen per bulletin in de gemeenten Waalwijk, Baard wijk eu Besoijen verspreiden. Liedertafel. De liedertafel //Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen gaf 2e Pinksterdag, eene mooie repetitie, die druk werd bezocht ook door personen uit omliggende gemeen ten. De heer Adr. Groenen die een solo //Goeden nacht" van Leclerq zong, oogstte vooral luiden bijval. De heer Hurkmans accompagneerde op verdienstelijke wijze dit nummer en beide jeugdige krachten beloven een groote steun voor onze licdertafel te worden. Door den directeur der liedertafel alhier werd aan hare zustervereeniging //Aurora" te Oosterhout ter gelegenheid harer schit terende overwinning te Rotterdam, 't vol gende felicitatie-telegram gezonden. Directeur en zangers „Aurora" Ooster hout gefeliciteerd met uwe schitterende over winning. FRANS DE CORTIE Drie bulletins met 6, 8 en meer plaat sen werden met grooten spoed in die ge meenten verspreid. Het publiek was zeer belangstellend en zal de moeite enz. door onze redactie in aller belang gedaan wel oj) prijs stellen. Ons blad was 't e e n i g s t e in onze gemeente dat geleidelijk den toe stand weer deed kennen en bewezen is dat „De Echo," alles voor zijne abonné's in 't werk stelt en „De Echo" zijn goede naam handhaaft ja steeds cresendo gaat. Tegen half negen waren de meeste plaatsen binnen, (waarvoor wij allen die ons van dienst waren dank zeggen) en kon men reeds opmaken dat het herstemming zou worden, wat volgens onderstaande officieele lijst, is bewaarheid. De herstemming heeft plaats 12 Juni a. s. Eenigen klaagden dat zij geen bulletins ontvingendoor den grooten spoed is dit /.eker wel te vergeven, anderen moeten wij opmerken dat deze feitelijk uitsluiten d ziju voor onze abonné's. Dus abonneeren is de zaak, dat is ook steun bij dergelijke gelegenheden. Ongeval. Zaterdag dronk iemand te Besoij-u in vergissing uit een glas, waarin een weinig zoutzuur washij deed er bier in en toen hij 't geleedigd had, voelde hij zich onwel en moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. Door spoedige maatregelen liep alles gunstig af. Zaterdagavond werd een groote hond van zekere v. H. door den laatsten trein overredenhet dier verloor een zijner pooten en moest direct worden afgemaakt een schadepostje voor den koopman. Zondagmiddag werd door eenige voor- bijgangers een sterke gaslucht waargenomen in het magazijn der Singcr-Mij. Toen de deur later geopeud werd, bleek de meter en kraan open te staan en zeer veel gas ontsnapt te zijn, wat bij avond ernstige gevolgen had kunnen hebben. Aangehouden. Gisteren werd door de politie alhier een persoon uit Friesland wegens landlooperij op gepakt en naar 's Bosch gevoerd. Sobriëtas. Vergadering van den centralen raad van „Sobriëtas", op Dinsdag 23 Juni 1903, des morgens te 101/, uren, in het lokaal van den Volksbond te Nijmegen. 1. Opening. 2. Goedkeuring notulen vorige Centrale Raadsvergadering. 3. Verslag over het onderzoek der Geloofsbrieven. 4. Ver slag van den Secretaris. 5. Verslag van den Penningmeester. 6. Verslagen der Com mission en van De Kruisbanier. 7. Verslag over de Spaarkassen der St. Paulusvereeni- gingen. 8. Verslag van het Internationaal Congres gehouden te Bremen. 9. Benoeming Redactie van De Kruisbanier. 10. Verkie zing Dagelijksch Bestuur. 11. Drankwets- herzieniug. 12. „Geen onderlinge strijd", rede onmiddellijk na de pauze te houden door Dr. Ariëns. 13. Ingekomen voorstellen. 14-. Sluiting. N.B. Ten 10 uur vergadert de Com missie benoemd tot het nazien der geloofs brieven. Van 128/4 tot ls/4 Pauze. n Reglement van orde. Art. 1. Aan de besprekingen kunnen alle aanwezigen deel nemen. Ieder spreker beschikt over hoogstens 10 minuten en kan slechts tweemaal het woord voeren over hetzelfde onderwerp. Art. 2. Stemgerechtigd zijn de Voor zitters en afgevaardigden der afdeelingen wier geloofsbrieven door de Commissie ad hoc in orde zijn bevonden. Art. 3. De Voorzitter kan in de volg orde der te behandelen onderwerpen ver andering brengen. Winkelsluiting op Zondag. Het bestuur van den Ned. Boud van Vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand wenscht een onderzoek in ie stellen naar het al of niet gewenschte van wettelijk geregelde winkelsluiting op Zondag en heeft daarom een circulaire met vragen lijst verspreid. Doel is, de Regeering in staat te stellen bij het eventueel ontwerpen van die wette lijke regeling, rekening te kunnen doen houden met de verschillende wenschen en belangen van den handeldrijvenden midden stand, en de verzamelde uitkomsten van het onderzoek zullen dan ook aan de Hooge regeering worden medegedeeld. Circulaires en vragenlijsten zijn te verkrijgen aan het secretariaat van den Bond, Ilezelstraat 112 te Nijmegen. Men wordt verzocht de vragen te beant woorden en de lijst in te zenden voor 20 Juni a. s. bij de Vereeniging of Commissie die zich met de verzameling fer plaatse wil belasten. de Prins, die aartshertogin Maria .Toscfa naast zich had. Links van den keizer had zijn doch!er Marie Valerie plaats genomen, en naast haar mevrouw Van VVeede. Verder waren, aanwezig de aartshertogen Frans Ferdinand en Frans Salvator, prins en prinses Montenuovo, de Nederlandsohe ge zant met zijn secretaris en attaché, gravin Bombelles, graaf Szechcnyi, de minister van Buitenlandsche Zaken graaf Goluchowski, gravin Attems, prins Liechtenstein, graaf Paar, jkhr. Van Suchtelen en de twee Oostenrijksche militairen, die aan den persoon van prins Hendrik verbonden zijn. Aldus was het in de eetzaal, terwijl be neden in het park onder de hooge zaal vensters het druk was van menschen die naar buiten gekomen waren in de hoop om als later dc lichten opgestoken worden mis schien een glimpje van den maaltijd en een enkelen toon van de muziek op te vangen. In den loop van den morgen had prins Hendrik bezoeken afgelegd en een oefening bijgewoond in de Spaansche rijschool van oudsher beroemd wegens hare hooge eu hoofsche rijkunst. Zondagvoormiddag bezocht de Prins de keizerlijke schatkamer en woonde daarna de godsdienstoefening bij iu de Evangelische kerk. Om half een werd bij aartshertog Otto en gemalin in het Angartenpaleis een dejeuner-dinatoire gegeven, waarbij ook aanzaten de keizer, prins Hendrik en ge volg, de leden van het Nederlandsch ge zantschap en de den Prins-gemaal toege voegde adjudanten. Des namiddags woonde de Prins de wedrennen te Freudenau bij en des avonds werd door den Nederlanschen gezant een diner gegeven, waaraan aanzaten de prins, de Oostenrijksche min. van Buitenl. Zaken Goluchowski, de minister-president Körber, ee Duitscbe ambassadeur Wedel en de Hongaarsche minister ad interim Sze chenyi Gisterochtend is de prins naar Rabet bij Adelsburg vertrokken. liet vertrek geschiedde zonder eenig cere monieel aan het station waren alleen aan wezig de Nederlandsohe gezant met de leden van het gezantschap en de Nederlandsohe consul-generaal. De Prins op Schënbrunn. De correspondent der N. R. Ct. te Weenen schreef Zaterdag Het diner, dat heden door den keizer aan Prins Hendrik werd aangeboden, draagt een huishoudelijk karakter en vindt daarom plaats in de kleine galerij van het slot te Schönbrunn. Die galerij is echter een mooie eetzaal in rococo, geschilderd in wit en goud en met een plafond voorstellende eene allegorische voorstelling der regenten- deugden, gespeeld door Guilielmi. De ven sters van die zaal of galerij geven uitzicht op het park, de Gloriette en de Neptunus- fontein welker water in mooie cascades in het reusachtige bekken ruischt. De tafel, die ik een oogenblik te voren bezichtigde, was smaakvol maar overigens eenvoudig gedekt, zooals het op een familiediner te Schönbrunn gebruikelijk is. Mooie middel stukken met bloemen en hooge schalen met suikergoed waaronder pistaches ge wikkeld in papier niet het portret van Prins Hendrik prijkten op het fijne met bloemen-guirlandes bedekte linnen. In de groote zaal, naast dit eetvertrek eu door kamerschutten afgesloten, was de militaire muziek die later de ouverture Mignon, liederen van Tsjaikow«ki, walsen van Strauss en Waldteufei zou gaan spelen. Voor elk couvert stonden kleiue karaffen met roode en witte wijn en daarnaast de spijskaart. Een goed maar geen overdadig diner, wat ook niet wel mogelijk zou zijn, daar deze maaltijd bij den keizer niet veel langer dan eeu uur zou duren, waarop dan nog een kwartier cercle gehouden werd. In het midden van deze tafel met uit zicht op de iu vollen bloementooi prijkende perkeu, zat de keizer, en rechts van hem De Keizer verleende Prius Hendrik het grootkruis van de Sr.-Stephanusorde, en aan 's Priusenajudant, kapitein jhr. v. Suchtelen, de ijzeren Kroonorde 3e klasse. De aan den hoogen gast toegevoegd geweest zijnde eere-adjudanten, ontvingen Nederland sohe ordeteekenen. Het Neues Wiener Tageblatt meldt dat de Keizer Prins Hendrik tot commandant van een Oostenrijksch regiment zal benoemen, dat dan 's prinsen naam krijgt. Oosterhout. Aurora. Op den zangwed strijd voor Mannenkoren Maandag door „Kunstmin" te Rotterdam gehouden, be haalde de liedertafel met algemeene stemmen der jury in de le afdeeling den 2en prijs. De le prijs in die afdeeling werd behaald door Euterpe uit Utrecht met 52. Mede behaalde Aurora in de eere afdee ling (voor 2e prijswiuners) den eersten prijs (zilveren lauwerkrans.) Raamsdonksveer, 2 Juni, Gisteren ontvingen de ouders alhier telegraphisch bericht dat hun oudste zoon, M. v. d. Loo milicien der lichting 1903 te Breda in het hospitaal is overleden. Als oorzaak wordt heimwee genoemd. Men kan zich de droef heid der ouders voorstellen. Telken jare heeft op Pinksteren de tweedaagsche processie plaats van hier naar C'licoten. Hoewel het snikheet was, was het gisteren, naar overoud gebruik „Ulicoters tegen gaan". Dat men hier niet bang is voor eenen warmen kan men gemakkelijk opmaken uit het feil, dat ongeveer een duizend tal personen daarvan profiteerden(P) ln tegenstelling met andere jaren zag men weinig beschonkenen. Moge het zoo blijven gelegd, op handige wijze geruild tegen een waa.iii zich waardelooze papieren en cou ranten bevonden. Het feit werd eerst ontdekt, toen de bediende met zijn zak d. w. z geruilde op zijn eigen kantoor terug! keerde. 8 Omlrentden effeetendiefstal te Amsterdam waarvan hierboven melding is gemaakt' vernemen wij nader, dat de politie op dit' oogenblik nog zelf geen aanwijzing schijnt te hebben van den dader der verwisseling die heeft plaats gehad in de korte tijdsruimÊ dat de kantooriooper zijn zak even naast zich neerlegde, na er de ontvangen stukken in te hebben geboren, om een restant jD contanten in ziju portemonaie te doen Hij ondekte de verwisseling der zakken onmidelijk dus nog aan de bank (de Amsterdamsche zelve maar niemand had iets bemerkt ook niet dat iemand zich haastig uit het gebouw had verwijderd. De looper' was nog wel vergezeld van een jongen bediende der firma, voor wie hij aan de bank de stukken ter waarde van ca. f40,000, had in ontvanJ te -nemen, gelijk het de gewoonte is, dei, loopers, bij het verrekenen van groote posten iemand van het kantoor mede "te geven. Vliegenvuil. Een doelmatig en onschadelijk middel om vliegensraetjes van cuivre-poli te ver wijderen, is boonen water. Men kookt witte boonen rijkelijk met water 3 liter op een half kilogram boonen en giet, als de boonen gaar zijn het water af. J Dat water is dan een zeer goed reini gingsmiddel voor allerhande vlekken op allerlei materiaal. De grootste industrieele onderneming van de Wereld. Deze onderneming is de Standard-Oil-trust waarvan een Engelsch blad de volgende bizonderheden meedeelt. Geen regeering js iu samenstelling zoo goed georganiseerd° deze olietrust. Ongeluk. Te Delft waren Maandagavond in de Provinciale Vaart nabij de gasfabriek drie jongelieden aan 't roeien. Door het schom melen sloeg het schuitje om en geraakten allen te water. Een der drie zwom naar den kantde tweede klom op het bootje, maar de derde, een lSjarig arbeider, E., wonende aan den Rotterdamschen weg, verdronk. In het wetgevend lichaam van den Amerikaanschen staat Michigan heeft de afgevaardigde Rodgers een voorstel inge diend, dat herinnert aan de zeden van het oude Sparta. De heer Rodgers wil, dat idioot geboren kinderen op niet pijnlijke wijze ter dood zullen worden gebracht. Het voorstel is in handen van een commissie gesteld. Uit Enschedé wordt geseind De fabrieksarbeider Z. is Maandag door den arbeider R. te Lonneker met vijf messteken levensgevaarlijk verwond. De Almelosche justitie arresteerde in verband hiermede Dinsdagmiddag genoemde R. Diefstal Aan een der grootste bankinstellingen te Amsterdam is Gistermorgen een zak met effecten ter waarde van ongeveer f 40,000, door een kantooriooper voor het loket Hij heeft zijne vertegenwoordigers, reizigers en geheime agenten in alle landen. Hij heeft in zijn dienst mannen van groote zaakkennis die steeds gereed moeten zijn, overal heen te gaan. Voor het moeilijke werk van onderhandelen met vreemde mogendheden heeft hij mannen als Robert Porter, die voor hem in Rumenië en andere landen zaken doet. De beste handelslieden van Amerika heeft hij iu zijn dienst. Vooral door zijn zaken met de spoorweg, maal schappijen is deze trust zoo machtig 4- worden. Hel bezit der olievelden en°'t bewerken is het grootste en gewichtigste deel van de onderneming. Het succes ligt echter hoofdzakelijk in de wijze van ver- vervoer. Hij beheerscht alle vervoer in Ameri ka. De spoorwegen zijn van hem afhankelijk; hij heeft zijn eigen stoorabooten en spoortreinen die de olie naar alle deellen van de wereld transporteeren. Hij bezit depots, dokken, ladingplaatsen magazijnen in alle groote havens. "'Tot zijn vervoermiddelen belmoren ook de karavanen in Azië en olifanten in Indië. De trust voorziet niet alleen de halve wereld van olie, maar is ook fabrikant op groote schaal. Alles, wat voor de olie-industrie noodig is, wordt op eigen fabrieken gemaakt! vaten, vergaarbakken (dertig miflioen per jaar), lijm, tanks, distilleer-apparaten, pompen zwavel -zuren enz. enz. Hij heeft ook grooten handel in neven producten, als naphta, machine-oliën, vase line enz. Hij koopt allen op zijn gebied gedane uitvindingen en laat door groote geleerden onderzoekingen doen. Zijn wijze van werken wordt in overeenstemming ge bracht met de verschillende landen. In Luropeesche Janden, die zelf petroleum voortbrengen, tracht de trust concessies te verkrijgen voor pijpleidingen met pompwerk of tracht de olievelden aan te koopen. Gaat dat niet, dan probeert hij den' prijs te regelen. Lenige jaren geleden was de grootste moeilijkheid de concurrentie in het Oosten de olie werd daar nog onder de transport kosten verkocht. Oost-Indië, Birma, Borneo, Java en andere streken waren scherpe con currente voor de trust. Zij trachtte vergeefs zich meester te maken van den hand el, door een Engelsche maatsohappij gedreven met Australië en Oostersche landen. Op het oogenblik worden er voor de trust petroleumschepen gebouwd voor vervoer naar Australië. De trust zou ook gaarne meester zijn der olievelden van Birma, om dan, evenals West-Europa en Amerika, ook dit werelddeel te kunnen beheerschen. De handel in nevenproducten breidt zich door verschillende uitvindingen meer en meer uit. De oliekoningen helpen uiet alleen met medewerking van Pierpont Morgan en anderen mede om ni. uwe trusts te stichten, maar zij trachten ook meester te worden van de verschillende gas- en electriciteitfabrieken in Amerika. Zij zijn ook de eigenaars van de Brooklyn-Union- Gasmaatschappij, (een vereeniging van vele andere) met een kapitaal van 120 millioen mark. Zij beheerschen ook de vele gas-en elcctriciteitsfabrieken en de tram- en spoor* wegen in New-York. Huu invloed strekt zich nog naar vele andere richtingen uit. Zoo is de Standardoil-trust inderdaad de grootste macht in de industrieele en finan- cieele wereld van heden. In jfgever uitbeta. postkar bezit z stempel op dc aangetc der p< druk kei 5e I "rijs va I esoijen De pr. de Op de paarden, telle run raskalve: 51 bigge Koeien tent, kalv Melkkoi iiieren 65 n 7- N uchter Op de 57/16 vn. 2e b 50 c.- „De iindt ste ïerkiug. //De i oreer en irtikels, erichten //De I untal lez //De I blad voor Tot heden Broed rusten voorzi der s van b Drune W oor reining ei 'an onzer Grool inzen wel A. A. P. M. J. Wdwijk,

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2