No. 48. Zondag 14 Juni 1903. 26 Jaargang. t weede Blad. Bekendmaking. Plantsoen. BINNENLAND. De Burgemeester van Waalwijk brengt een iedei in herinnering dat het beschadigen 0/ vernielen van een anders eigendom door de Wet is strafbaar gesteld en waar schuwt ten zeerste tegen bescha diging of vernieling van het plant soen bij het station, waarop streng zal worden gelet. Eenieder die eenige vernieling of baldadigheid ziet wordt beleefdelijk verzocht daarvan hetzij bij gemeente, hetzij Rijkspolitie onmiddelijk aangifte te doen. Waalwijk 10 Juni 1903. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. 22 63 30 75 58 55 113 53 20 34 149 165 50 77 134 83 Timmermans 374 58 129 99 39 121 10 2 136 52 2 133 149 252 74 5 6 23 51 23 43 73 79 18 29 226 171 71 70 87 60 Gekozen de Heer J. B. TIM MERMANS. D B. ;:ochems. Overeenkomst, tusschen Nederland en België, UITVOERINGEN. WAALWIJK. Door de liedertafel „Oefeningen Vermaak/' van Waalwijk en Besoijen zal op hare zaal Musis Sacrum, Zondag 14 Juni des middags ten 12 uur worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. Concert (bij gunstig weder) te geven door de Harmonie „l'Espérance" van Waalwijk op Zondag 14 Juni, in den tuin bij den heer Chr. Appels. Aanvang 61/# uur precies. (Zie programma's.) Staten raag waarnemen, dat hij veel zal kunnen werken en bereiken en 't belang van 't distiict in 't algemeen en ons dier baar Waalwijk, dat dit zijn streven zal zijn, daarvan legde hij gisterenavond in welge kozen woorden, eene warme verklaring af. Zijn er soms abonné's die het laatste officieele bulletin niet ontvingen, zoo is dit te eraan te wijten, dat wegens't late uur bij eenigen reeds was gesloten. Wij laten hier de officieele lijst volgen Gemeente Waalwijk Besoijen Baardwijk Sprang Vrijh.-Cappel Heusden Drongelen Alem Almkerk Andel Bokhoven Capelle Dewerken Drunen Dussen Engelen Empel Giessen Hedikhuizen Herpt Meeuwen Nieuwkuik Oudheusden Rijswijk Veen Vlijmen Waspik Werkendam Woudrichem Wijk Heesbeen De Bckker 128 113 87 81 17 85 35 153 127 48 30 103 31 113 228 WAALWIJK 13 Juni 1903. Herstemming. Gisteren had in 't district Heusden de herstemming plaats voor ééne vacature in de Provinciale Staten, tusschen de heeren P. de Bekker te Empel en J. B. Timmer- rnermans te Waalwijk. Iedereen verwachtte dat de strijd spannend zou zijn, daarom was de belangstelling dan ook zeer groot. Den ganschen dag zag men in onze gemeente niet alleen, maar in alle plaatsen van ons district eene buitengewone levendigheid, lloe nieuwsgierig men was kon men 't best bemerken, toen na sluitiug der bussen, telegraaf en rijwiel ons succesievelijk den uitslag uit de verschillende gemeenten brachten en wij geregeld de bulletins door Waalwijk, Baardwijk en Besoijen verspreid den. Voor ons bureau stond voortdurend een groote menschenmassa. Maar steeds bleef het aantal zonder groot verschil, dan deze hier een voorsprong, de de andere daar, 't waren spannende be richten. Ten slotte gaf 't geen twijfel meer o de heer J. Bern. Timmermans Wzu. was gekozen. Het voorlaatste bulletin gaf ons de officieuse opgave van alle plaatsen, en te luim tien uur bracht ons een expresse het officieele bericht uit Heusden. Wij hadden het genoegen het nieuwe lid der Staten het eerst volgens officieele opgave uit Heuslen/I van zijne keuze, te bijna hall elf in kennis le stellen en direct wer den op dit late uur nog de laatste officieele bulletins overal verspreid. Talrijke autoriteiten, vrienden en kennis sen hadden zich reeds, zoodra de keuze als zeker werd beschouwd, naar het nieuwe lid be:even om hem te gaan complimenteeren. In de straten was 't zeer druk, vooral aan den Hoek was 't een herrie van belang, 't welk nog verhoogd werd, toen de ver schillende. gezelschappen, de harmoniën St. Crispijn en l'Espérance, de liedertafeb „Oefening en Vermaak" en Oefening kweekt Kunst" van Besoijen, eene serenade brachten. Zij speelden en zongen eenige mooie nummers om beurten inden tuin en op straat, waar voor door bet nieuwe lid der Staten in hartelijke bewoordingen dank werd betuigd. 't Bleet in den omtrek, en in de geheele straat, de markt den ganschen avond zeer druk en vroolijk daar de harmonie nog verschillende nummers op 't balkon gaf. Bij de talrijke gelukwenschen, voegen wij ook de onze. Wij feliciteeren den Edel- grootachtbare heer J. Bernard Timmermans Wz. van harte en hopen en vertrouwen dat hij vele en vele jaren het idmaatschap der 2564 2661 Koningsmoord tc Servië. Het doet ons een genoegen van talrijke zijden te vernemen dat het onzen abonné's zoo aangenaam was, Donderdag middag ten 2 uur, per bulletin de tijding van den gruwelijken koningsmoord te Belgrado te ontvangen, welke tijding ons per particulier telegram bereikte. Licdertafcl Oefening en Vermaak" De heer Herman J. A. Zeegers heeft zijn ontslag genomen als president der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. Iedereen in Waalwijk en Besoijen en om streken weet wat de heer Zeegers voor de Liedertafel geweest is en gedaan heeftgeld en tijd heeft hij er voor opgeofferd en dat met groote ambitie, een zeldzamen ijver om de liedertafel te houden op een hooge sport te laten blijven een sieraad voor onze ge meente, dat kunnen nog getuigen de laatste Pausfeesten en andere feestelijkheden. Ilij was een met de liedertafel, hij ging er in op. Daarom zullen velen met ons dit heengaan betreuren. Gemeenteraad. De verkiezing (inlevering-candidaatlijst) voor den gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 30 Juni a. s. Door B. en W. zijn de stemming en zoonoodig ds herstemming bepaald op respectievelijk Woensdag 8 en 15 Juli. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk hebben op Dinsdag 9 Juni 19U3, 's morgens ten 11 ure, ten Raadhuize, alhier aanbesteed in twee perceelen en daarna in massa le. De inlevering van 1323 M. gegoten geasphalteerde gasbuizen, systeem Sommee, met caoutchouc verbindingen, in wijdten van 150, 125 en 100 m.M., met hulp stukken, syphons en straatpotten 2o. Het uitvoeren der werken voor den aanleg eener nieuwe gasleiding in de Groote straat, met bijkomende werken 3o. De massa. Ingeschreven was als volgt R. S. Stokvis en Zn. Rotterdam, perceel 1 voor f3513. II. E. Oving Jr. Rotterdam perceel 1 voor f 3663,451/#- W. Deurvorst Den Haag perceel 1 voor f 3030,82V#. George Wilson-Den Haag. perceel 1 voor f 2920, perceel 2 voor 1105 massa f 4035, Aart van Duren, Giesendam voor f 3947, aan wien liet werk is gegund. Inspectie. De inspectie der verlofgangers van de nationale militie zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 18 Juni a.s. des voor middags ten 91/a uur in de Boterhal. De Pelgrim van het H Land te Rome. De weleerw. heer Suijs kap. te Waalwijk die zooals onze lezers weten de reis naar het H. Land gemaakt heeft is weder op zijn terugtocht naar het Vaderland. Uit Rome schrijft ons zijn ZEerw. dd. 8 Juni het volgende Zooeven, om twaalf uur, werden w:j (om en om 300 pelgrims der 25ste Fransche pelgrimstocht naar 't II. Land, door Z H. in audiëntie ontvangen. Z. H. Leo XIII kwam ons voor, zijn leeftijd in aanmerking genomen, in zeer goeden staat van gezondheid te zijn. Z. H. sprak zeer langzaam maar opgewekt gedu rende tien miuuten letterlijk het volgende „Wij verheugen Ons U, na te zijn terug gekeerd van uwe pelgrimstocht, zoo talrijk „in Rome te zien. „Die pelgrimstocht zal de zoetste vol doening u verschaft hebben, zal versterkt „hebben uwe godsvrucht en uw geloof en het geluk de plaats bezocht te hebben, „geheiligd door onzen Heer Jezus Christus, „zal de zoetste herinnering zijn van uw „leven. „Gedurende uw verblijf te Palestina zult „gij zonder twijfel uw blikken en uwe ge dachten gekeerd hebben naar Frankrijk. „En gij zult voor Frankrijk gebeden hebben. „Als gij in uw land zijt teruggekeerd ver dubbelt uwe geiteden voor 't vaderland. „Het heeft het hard noodig (Elle en a grand „besoin) (hier beefde Zijne stem en Zijn „tenger hoofd zeeg neer op de borst en de „zegenende handen vielen neer op den zetel, „hij wachtte en ging toen verder.) Wij „bidden voor Frankrijk. „En nu, wij geven u en al uwe familie's „onzen zegen." Daarna wenschte Z. lï. ons allen nog eene gelukkige wederkomst in ons Vaderland. Allen waren diep getroffen. Ik voor mij zocht na de audiëntie wal eenzaamheid, om de treffende woorden te overwegen en meende niet beter te doen dan een tijd te gaan knielen op 't graf "an Mgr. Dr. Schaepman in de schaduw van St. Pieter. De leiders dezer pelgrimstocht zijn de Assumptioniston. 2 Mei vertrokkeu wij uit Marseille met de boot „Notre Dame de Salul" (uitsluitend voor pelgrims) naar Beyruth. Het plan naar Damascus te gaan werd niet verwezenlijkt. In Damascus waren nog pas eenige gevallen van cholera geweest. Van Beyiuth gingen wij dus recht naar Kaiffa, Nazareth enz. De eerste week in 't H. Land werden wij geplaagd met eene vreeselijke hitte. Steeds waaide de brandende sirokko-wind. 't Is daarom dat de tocht door Galilea Samaria en Judea zoo vermoeiend en af mattend was. In Naplouse (Sichera) waren bewoneis van het land zelf, die onder de hitte bezweken. In Jerusalem gekomen werd het weder aangenaam en frisch. Al de heilige plaatsen werden door ons allen bpzoclit. De assuraptionisten sparen geen moeite de reis nuttig en heilzaam te doen zijn. Zij verdienen allen lof. Op Pinksterdag verlieten wij het H. L.ind De boot is als een heiligdom. Eene schoone kapel siert haar, waar naar een privilegie van Z. II. hot Allerheiligste onderweg mag blijven rusten. Door de groote hitte en 't vermoeiende der reis zijn drie pelgrims helaas bezweken. Eén zwakke geestelijke en twee opge leefde grijsaards-leeken. Eenigen zijn zeer ^/gemat. Ziedaar eenige regels, die mis schien bij uwe lezers belangstelling wekken. Concert. De rij der zomer concerten wordt geopend door de harmonie l'Espérauce in den tuin van den heer Christ Appels, op Zondag 14 Juni des namiddags ten 61/# uur. De harmonie onder krachtige leiding van den ijvervollen directeur is tegenwoordig op den wareii weg we weten het uit de repeti ties, is op 't oogenblik wederom goed, zoo dat ons morgen, indien het weder meewerkt in den gezelligen tuin van den heer Christ Appels een aangenamen namiddag te wachten staat, en wij druk bezoek durven voorspellen. Aan dc kiesverecnigingen In Nederland. De „N. R. Cl." bevat 't volgende inge zonden stuk, waarmede wij vau harte in stemmen. Wij zijn't volkomen met den schrij ver eens in ar vihden h t jammer dat de heer Jochems niet vroeger is gekomen, tenminste zeker voor de herstemming, 't was een groot gemak geweest. In het kiesdistrict Heusden keerscht thans ten gevolge eener stemming voor een lid der Provinciale Staten eene ongewone bedrijvig heid. Vooral kiesverenigingen, post- en hulpkantoren hadden vol werk. Duizenden strooibiljetten vergen buitenge wone inspauning van afzenders en vooral van het bestellend personeel. Ieder weet dit bij ervaring. Om hierin eenige verbetering te brengen, geef ik de verschillende kiesverenigingen in overweging zich tot het hoofdbestuur der poslerijeti te wenden met verzoek voor taan hunne strooibiljetten, onder één kruisband, ongeadresseerd te mogen verzen den aan de postinrichtingen ter plaatse van bestemming. Het port te verantwoorden op den kruisband. Hierdoor vervalthet schrijven der adressen, het opplakken der postzegels, het afstempelen en trieeren ten kantore van afzending, terwijl op het kantoor van bestemming het lastige tijdroovende sorteeren overbodig zou zijn, daar op de meeste plaatsen de besteller de kiezers bij name kent, zoodat de bestelling van een biljet zonder adres geen bezwaar kan opleveren. Ten overvloede zou een kiezerslijst in de besielleiskamer ter raadpleging aanwezig kunnen zijn. Mij dunkt, dat op zulk eene wijze veel vereenvoudiging te verkrijgen zou zijn, zoowel in het belang van het postpersoneel maar zeer zeker ook in dat der kiesvereeni- iogen. Werkendara, 11 Juni 19 3. De. directeur van het post- en telegraaf kantoor te Werkendam, Zaak lliigcnholtz. Uit Haarlem melt men Het Kamerlid Ilugenholtz heeft berust in het vonnis van de rechtbank alhier, waarbij hij tot één maand gevangenistraf werd veroordeeld wegens opruiing. Ongeluk. Uit. 's-Hertogenboscli wordt gemeld Zekere v. d. B., een metselaar uit Vucht, werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis te 's Ilertogenbosch, viel van een steiger en was aanstonds een lijk. Schedelbreuk werd geconstateerd. De overledene was de kost winner zijner bejaarde moeder. Een krankzinnige. Aan het politie-bureau der 2e afdeeling op de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage vervoegde zich een man, die per spoor uit Zundert (Noord-Brabant) gekomen was. Het bleek dat men een krachtzinnige te doen had. De man verklaarde een bespreking te willen houden aangaande de mogelijkheid van een huwelijk met de Koningin en over het aanvaarden van het Koningschap. De ongelukkige is naar het krankzinnigenge sticht aan het Slijkeinde overgebracht. Een loterij-Schandaal. Men meldt uit Sneek Woensdag-avond elf uur beweegt zich nog een groote menschenmassa voor T bureau van politie. Tal van verontwaar digde stemmen gaan op tegen de mannen van de Groote Friesche verloting, waarvan de trekking hier heden in Amicitia plaats vond. Bij 't begin der trekking haperde 't al direct. Men begreep maar al te goed dat er bedrog in 't spel was. Controle scheen er niet te zijn; van aanteekenen der nummers werd weinig of geen notitie genomen. Bij 't vallen van den 3en hoofdprijs op nummer 16000 en zooveel wou 't publiek dit nummer zien, eu toen bleek 't dat men zich vergist had: 't moest 6000 en zoo veel zijn. En daarop kwam de commissaris van politie om 't numuiei van den hoofdprijs, 4363, te zien. 't Was niet aanwezig, wel 40363. De geheele loterij met mannen en al werd toen in beslag genomen. Uit het verhoor is reeds gebleken, dat de nummers I tot 25,000 niet verkocht waren en dat volgens den makelaar, een zekeren H. te Buiksloot, nog 36/ 00 in 't geheel onver kocht zijn. Het vijftal is voor dezen nacht in 't arrestantenlokaal opgebirgen. Lichting 1992. Het Staatsblad bevat een Koninklijk Be sluit van den llden Juni, waarbij de mi nister von oorlog wordt gemachtigd, om van miliciens, der lichting van 1902, die zich thans krachtens Koninklijk Besluit van II Maart 1.1. onder de wapenen bevinden, hen die behooren tot "de eerste ploeg der lichting, zoodra mogelijk overeenkomstig art. 118 der Militiewet 1901 met verlof huis waarts te zenden. Naar aanleiding van dit Kon. besluit brengt de minister van oorlog ter algemeena kennis, dat, ter uitvoering daarvan, door den minister, bevelen zijn uitgevaardigd om de miliciens, behoorende tot de eerste ploeg der lichting van 1902, met groot-verlof te doen vertrekken lo. hen die zich in hun garnizoen bevinden op 13 Juni a.s. 2o, de overige ook op dien dag, of anders zoo spoedig mogelijk daarna, mits niet op Zondag. Oude beurs te Amsterdam. Het 11 blad kan mecdeelen dat na den oproep van Burg. en Weth. van Amsterdam aan gegadigden om aanbiedingen voor koop of erfpacht te doen ten opzichte van het bij ulooping van de oude Beurs vrijkomende eu voor bebouwing te bestemmen terrein, een aa bieding voor koop was ingekomen, waarbij voor het vrijkomende terrein, ter grootte van 2400 vierk. meters, de som van f 600.000 werd geboden. Het plan der bieders was op het terrein een eerste-rangs hotel te doen verrijzen. Tot nu toe werd het ingekomen bod niet aanvaard, daar men ten Stadhuize van meening is, dat het vrijkomende terrein aan Damrak en Dam een bedrag van 1 millioe n gulden zal kunnen opbrengen. omtrent de overdracht en de terugbetaling van geldendie, hetzij bj onze Rijkspostspaar bankhetzij bj de Belgische Algemeene Spaar- en Pensioenkas zijn ingelegd. De hierboven aangeduide overeenkomst, gesloten den 16en September 1883, werd in enkele opzichten gewijzigd, bij bet trac- taat, d d. 8 November 1902, hetwelk in werking zal treden den 1 Juli eerstkomende. In verband met dit teit, achten wij het wenschelijk, nog eens de algemeene aan dacht te vestigen op die onderdeelen der betrekkelijke internationale regeling, welke voor het publiek 't meest belangrijk te achten zijn. ,'jJB De gelden, die, hetzij in genot spaarbank, hetzij in gemelde Ai| Spaar- en Pensioenkas zijn gestort^ i op verzoek van de helanghehbenden, eenige kosten, worden overgedragen, eene inrichting op de andere; door tl komst van de betrekkelijke Administraties der beide landen. De aanvragen, oin overdracht, worden, zoo in Nederland, als in België, aangenomen dior alle postkantoren, of speciale agent schappen, met den dienst der Spaarbank belast. De inleggers, bij voornoemde Postspaar bank, of voormelde Algemeene Spaar- en Pensioenkas, kunnen verder, door middel van gezegde tusschenkomst, geheel kosteloos in het eene land terugbetaling erlangen, van bijdragen, die in het andere land zijn verschuldigd. De aanvragen, daartoe, behooren door den belanghebbende te worden gericht aan het Hoofdbestuur, in het land, waar zijne geldeu zich in bewaring bevinden. Gesteld op allerwege verkrijgbare forinu- liere, worden zij door hem overhandigd aan den chef van Postkantoor, in zijne woon plaats, en portvrij overgemaakt aan gemeld Hoofdbestuur. Elk der twee genoemde Administraties heeft het recht, aanvragen, oir. overdracht of terugbetaling, die niet beantwoorden aan de voorwaarden, door hare binnenlaudsrhe reglementen gesteld, af te wijzen. De postkantoren, van beide landen, zullen wederkeerig medewerking verleenen, voor de inhouding van boekjes, welke in orde gebracht, of onderzocht moeten worden. Wegens de sommen, van de eene inrich ting op de andere overgedragen, is rente verschuldigd a. door de Admistratie, die de gelden oorspronkelijk in bewaring had, tot aan het einde der maand, waarin het verzoek om overdracht werd ingediend, tn b. door de Administratie die de overdracht aanneemt vanaf den eersten der volgende maand. Ieder der, tot de overeenkomst meegewerkt hebbende, partijen bezit de bevoegdheid om ingeval van overmacht, dan wel op grond van andere gewichtige redenen den in ternationalen dienst der overschrijvingen en terugbetalingen geheel of ten deele te schorsen. Hier van zal, langs diplomatieken weg kennis worden gegeven aan de andere partij met vermelding van den dag, waarop die schorsing ingaat. Zooals het voorafgaande aantoont, kan de ongeveer 20 jaren geleden gesloten interna tionale overeenkomst, die gelij k: gezegd onlangs wijziging onderging, aan tal van personen, in beide landen woonachtig, dan wel tijdelijk verblijf houdende, gemakken en voordeelen schenke'n, van verschillenden aard-. Vooral wat de grensbewoners betreft, is het geval.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5