Kiezers in het Distiicl HEUS DEN. P. H. de Bekker. Notaris BINK HOOILAND. Dienstbode De Bekker. Diankgebruik bij veïkiezingen, PHILIPPE TIMMERMANS T entoonstelling ssimiaJifit Y H.H. Handelaren en Industrieelen Advertentiën. J&cfuss Cohaa Anna van Leeuwen Philip Hartog Frascisca Hartog, Schoenmakersknecht Aan den Heer (ftd. (Somen. Liederenbundel Telegrammen. Bekendmaking. Plantsoen. Burgerlijke stand. Correspondentie Handelsberichten. Openbare verpachting van De Burgemeester van Waalwijk brengt een iedei in herinnering dat het beschadigen 0/ vernielen van een anders eigendom door de Wet is strajbaar gesteld en waar schuwt ten zeerste tegen bescha diging of vernieling van het plant soen bij het station, waarop streng zal worden gelet. Eenieder die eenige vernieling of baldadigheid ziei wordt beleefdelijk verzocht daarvan hetzij bij gemeente, hetzij Rijkspolitie onmiddelijk aangifte te doen. Waalwijk 10 Juni 1903. De Burgemeester, K. DE VAN DER SCHUEREN. EN Aan de 2564 kiezers, die op. 12 Juni J.l. hunne stem op mij uitbrachten en ook aan diegenen, welke zich zoo zeer voor mijne candidatuur interesseerden, breng ik bij deze mijnen warmen dank. Aangenaam is net mij van alle weidenkenden te vernemen, dat de nederlaag «EERVOL» is, maai de overwinning «NIET ROEM RIJK.» Indien ik had willen zwichten voor den aandrang om de zaak anders te bewerken, was de overwinning aan mij geweest, getuige het aantal EERLIJKE stemmen op mij uitgebrachtdoch getrouw aan mijne vroegere ver klaringen en niet anders wen— schende dan op eene EERLIJKE wijze gekozen te worden, heb ik pal gestaan en ook bovenge noemde kiezers met mij. Ik hoop, dat mijn voorbeeldbij voorkomende gelegenheden navolging zal vin den, opdat ALLE kiezers dan een GOED gebruik zullen maken van hun KIESRECHT en de verkiezingen niet meer zullen zijn tot SCHANDE, maar tot EER van de Noordbrabantsche bevol king. GETROUWD EN KANTOOR VAN WIJLEN II. Op Vrijdag 19 Juni 1903, Voor de Gemeente Waalwijk. De Maurits plaat in 1 perceel De lage zes morgen in 6 per- ceelen. Voor den heer Engels te Helder. De Spiemorgen in de Geer in 4 derceelen. Voor een nette maatzaak wordt een bekwaam gevraagdvast werk en flink loon. Br, fr. aan J. A. SWATERS, Smeestraat Lochem. Terstond of met 1 Aug. gevraagd eeu flinke tegen hoog loon eu verval. Zonder goede getuigen onuoodig zich aan te melden. Brieven onder letter F bureau dezes. Het was naar aanleiding van geruchten en meer of minder duidelijk berichten over de Statenverkiezing in het district leusden AALWIJK, Schoen- en Leder-Industrie en aanverwante artikelen te fPAALWIJK, is in bewerking. „Een eetlepel SODEX z:il in den regel beter voldoen dan V* Kilo gewone Soda." i rooten wielenwedstrijd de „Grand-Prix de Ls, amateurs en professionals verreden, ichoon bewolkt, hield het weer zich uit wekend. 25U0Ü toesehouwers woonden de leJstrijden bij. pe Grand-Prix voor professionals biacht den volgenden uitslag le serie, 1. Bllegaard, Deen. 2e 9erie, 1. Harrie Meyers, Hollander. 3e serie, 1. B-utt, Duitscher. 4e serie, 1. Grogna, Belg. 5e serie, 1. E. Jacquelin, Erausclunan. 6e serie, 1. Kimble, Amerikaan. 7e serie, 1. Bixio, Italiaan, gt serie, 1. Schilling, Hollander. Deze 8 winnaars, met den winnaar van je Donderdag te rijden repêchage, worden 3 s. Zondag in drie demi-finales verdeeld ffsiirvan de drie winnaars in de finale ko- mea Ook werd verreden de Grand-Prix ama teurs, waarin onze landgenoot Eddy Gelder- mail medereed. Deze kon, blijkbaar nog niet getraineerd, zich slechts tweede in zijn serie plaatsen. De Handicap-wedstrijd werd gewonnen Joor den Amerikaau Kimble, die van meet afging, en kranig reed. 'Den match tusschen vier Eransche en rier Engelsche amateurs, werd door de franschen gewonnen. De internationale tandem-wedstrijd werd gewonnen door 1. Ellegaard-Arend, 2 Mey- ers-Grogna, 8. Kudela-Bixio. Correspondentie van gevangenen J De gedetineerden in de gevangenis te Arasterdam brengen huu tijd mei verschillen- df werkzaamheden door, o.a. met het ver pakken vaD aardappelmeel. Dezer dagen bleek bij het openen van een dier pakjes, te Valkenswaard, dat gevangenen daarin een middel vinden om zich mer de buitenwereld in verbinding te stelen. De bekende Muizelaar. die te Groningen de strafgevangenis is geplaatst en tijdelijk naar 't huis van bewaring te Amsterdam is orer gebracht' heeft een der omslagen van de pakjes meel als briefpapier gebruik en in een gevuld zakje gestopt, dat te Valkenswaard voor den dag kwam. Dit briefje luidt als volgt „Geachte burgers, die dit pakje open maakt om uw heerlijke spijzeu nog smakelij ker te maken denk dan ook eer,s aan de arme gevangenen die op een droog stuk rog getrood moet bijten. Hij die dat verzoekt is P, A. Muiselaar Jie onschuldig voor 15 jaar veroordeeld is geworden voor de moord in de dubbele-buurt te Amsterdam gepleegd, die door eeuige kameraads waar ik nu en dan omgang mede had gepleegd is gewoideu en die zoo laag zijn geweest om naar bekente nis van de misdaad iu plaats vau zich zelf te beschuldigen, zich door de bekentenis hebben gered door mij eenvoudig te betichten van het geen zij zelf bedreven hebben en zoo wijd hebben zij het weten te brengeu dat zij in plaats van beschuldigde als getuigen iegen mij gebruik zijn geworden hoewel hun meplichtigheid aan de misdaat volkomen bekeut is, terwijl er tegen buiten dezen geen getuigen in mijn na we! eeuigen zeer in mijn voorbeeld zijn niet tegen staanden dal ben ik echter toch veroordeeld geworden om dat ik door de langen duur die er over de mis daad verlopen is niet in staat was mijn ganze alibe te bewijzen en nu ben ik dan veroordeeld Diet op bewijzen, want die zijn er niet, maar op de geloof waardigheid die raeu aan die twee getuigen, moordenaars die al reeds vroeger meermalen hadden getracht datzelfde perceel te beroven, schenk. Maar zoo waar achtig ik hoop dat er een rechvaardigen God in deu hemel is en ik nog eens van miju vrijheid hoop tegenieten, zoo waarachtig ben ik ook aan deze misdaad onschu'dig, eu ik hoop eu smeek dat er onder de burgers die zoo veel medelijden met een onschuldigen hebben eu andere die er de macht toe bezitteu, dat zij het een of ander voor mij doen willen waar door ik hoop heb een geheele of gedeel telijken kwijtschelding vau deze onverdienden straf te verkrijgen. God geve dat deze wei nigen regelen eenigen vrucht voor mij mogen dragen dat smeek ik de alenachtigen God uit de grond van miju hart en met de hoop iu het hart wil ik geduldig de tijd afwachten dat het mij blijken zal dat er nog rechtvaar digen en medelijdende burgers zijn die iets voor mij ongelukkige hebben willen doen." Paulus Autouius Muizelaar, 17 jaar. Strafgevangenis te Grouing. n 16/4 1903. Op het orgenblik iu het huis van bewaring te Amsterdam. Cupelle, 16 Juni. De voordracht voor on derwijzeres aan de school in „de Kom" bestaat uit de damesD. G. van Dooro te Breda J. Korfraacher te Nijmegen en E. An gerstein te Hengelo. Raamsdonksveer, 16 Juni. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding de gemeenteraads leden, de heereu G. Heere. J. Dorreuboom, P- de Zeeuw en J. Kamp, terwijl dhr. de Zeeuw verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen. De caudidaatlijsten zijn vanaf 16 dezer verkrijgbaar, en de verkiezing zal plaats heb ben op 30 Juni a.s. Daar het raadslid W. Zijlmans Dz. verhuisd is naar Raarasdouk en de vacature voor Raamsdonk dus reeds aangevuld is, moet feite lijk de daardoor vrijgekomen zetel door eene Veerenaar bezet worden. Daar reeds eene massa candidate» genoemd worden, verwach ten wij een hevigeu stembusstrijd Dussen, 16 Juni. Op voordracht voor hoofd der opeub. school, wijk A.alhier(protestantsche vacture) zijn geplaatst in alphab. volgorde de heeren Godschalk te Woudrichem, Hun- sink te Zwalawe, de Vries te Almkerk en van Wijk te Wijk. Drongelen, 11 Juni. Heden herdachten de echtelieden Jan van Berkel en echtgenoote hunne vijftig—jarige echtvereeniging. Namens de iogezeteueu werden huu eeuige doelmatige geschenken aangeboden. Moge het dit gouden bruidspaar gegeven zijn nog jaren lang door den band des hu welijks vereenigd te zijn. LONDEN, 16 Juni. De stad Heppner in Oregon is door een wolkbreuk vernield driehonderdvijüig A vijfhonderd menschen zijn verdronken en reeds zijn 105 lijken geborgen. NEW—YORK, 16 Juni. Het heet, dal ook het dorp Lexington door de wolkbreuk ver woest is. GENEVE, 16 J mi. De tsaar hecfi het volgende telegram aan koning Peter gezonden Vernemende, dat de Senaat en de Skoepsjtina u eenparig tot koning hebbeL uitgeroepen ben ik er op gesteld. Uw Majesteit de weuschen kenbaar te maken die ik voor den voorspoed van uw persoon en uw vaderland koester. Moge God u helpen iu al wat gij onderneemt voor het geluk van uw volk. BERLIJN, 16 Juni. Berlijn en zijn voorste den zijn geheel door de socialisten gewonnen behalve dat zij in een district in herstem ming komen. Socialisten zijn er ook gekozen te Neurenberg Elberfcld en Brunswijk. l)e socialisten winnen tot Dog toe 14 zetels. Over tienen was de uitslag van de verkiezing in 26 districten bekend. Gekozen zijn 11 sociaal-democraten. 7 leden van het centrum en 1 Elzasserin 7 districten is herstemming noodig. Onder de gekozenen ziju Singer, Ledebour, Heine, Spahn, Hom— pesch, Muller en Fulda. De sociaal—democra ten hebben te Berlijn het 5e district veroverd dat tot nog toe aan de vrijzinnigen behoorde. Te Berlijn zal er één herstemming wezen, iu alle andere districten wonnen de sociaal democraten. BERLIJN, 16 Juni. Tegen twaalf uur is de uitslag in 101 districten bekeud. Er zijn 60 candidaten verkozen, en er moeten 41 herstemmingen wezen. Gekozen zijn 30 sociaal-democraten, 15 leden van het een trum, 4 Elzassers, 3 nationaal liberalen, 2 conservatieven, 2 leden van de rijkspartij, 2 wilden, 1 lid van den Boerenbond en 1 Pool, geen vrijzinnige. De sociaal democra- teu hebben 7 zetels gewonnen en 2 ver loren. De antisemieten verloren Meissen eu Pirma. INRICHTINGEN welke Gevaar, Sehade of Hinder kunnen vcroorzuken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 9 Juni 1903 aan L. Mombers aldaar en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot uitbreiding zijner leerlooierij staande te Waalwijk kadastraal bekend Sectie B. no 2216 Waalwijk 5 Juni 1903. De Burgemeester. K. DE VAN DHR SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT, CAPELLE. Van 1 —15 Juni. GEBORENCornelia, d. v. Jacobus Boeser en Soetje Oerlemans. OVERLEDEN Abraham Pols, 15 j. Helena Konings, 4 mnd. Elisabeth Verdwijn, 20 mnd. GEHUWD: Philip Hartog 28 j. te Arnhem en Francisca Hartog, 35 j. HUW .-AANGIFTEJan Wervers, 31 jaar en Alida Wilhelmina Klootwijk, 30 j. 3,60 3,70, duiveboonen f7,50 a 7.75, blauwe erwten, f0ii 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 192 runderen, 14nucktere kalveren, 8 vette varkens en 416 biggen, le qual. Kalfkoeien t 220 A 270 Kalfvaarzen i' 150 a 200 Melkkoeien 1160 200 2jarige ossen f 160 260 Gui8tc vaarzen f100 a 130 Pinken f 100 4 120 Graskalveren f 40 80 Nuchtere kalv. 6 a 12 Aangevoerd 5 vette varkens van 18 a 19 cl. per half kilo, biggen van 15,a 12.per stuk. Aangevoerd 8 schapen en 70 lammeren; scha pen t" 14 ii 20 en lammeren f6 f 12.oer stuk Eieren f0 80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 52 a 60 ct. per kilo. ROTTERDAM, 15 Juni. Tarwe. Jarige- per heet. f 7.40 a f 7-90 en per 100 kilo f 7.75 a f 9.—. Nieuwe- per heet af 0.—, per 100 kilo i 0.— a f 0.— Rogge. Vlaarasche, Zee uwsche eu Overmaassche Debest' f4.75 a f 5.50 Gerst. Z' uwsche, Flakk. en Overm. Winte» (4.25 f4.60 beste Zomer- f0.— 4 0.—. Haver, f6.25 f7.— Blauwe erwten. De beste 1" 7.f 9.25 Paardenboonen. De beste f0.a 0. Duivenboonen van f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en üvermaasch zak- goed fö.— b. 0.—; Zomerzaad f 0.a 0.—. Kanariezaad f 0 a 1 Bruine boonen de beste f8.4 f 12.50. Witte boonen de beste f 8.a f14. BESOIJEN, 16 J i De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te Besoijeu op de mijn aangevoerd, bedroeg de hoogstef 1,20 de laagste: f 0,91 de boorboterf 0,94 De pr. der eieren was: 8 ct. en 31/, ct. en 4 ct. ROTTERDAM, 16 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 37 paarden, 0 veulen, ezel, 733 magere en 698 vette runderen, 138 vette, 151 nuchtere en 70 graskalvereD, 0 schapen ol lammeren 0 varkens 194 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien en ossen 28 tot 40 cent, stieren 30—35 cent, kalveren 40 tot 47 cent per '/s kilo. Melkkoeien f 135 a 230, kalfkoeien f 185 a 270 stieren 75205, vaarzen 70185, alles mager vee. biggen 714, paarden 5C120. Nuchtere kalveren, fok- 14—22, slacht- 7—13 Op de botermarkt werden aangevoerd 87/8 en 69/16 vn. en 436 stukken a j/j kilo. Prijs le kw f 49. 2e kw. f 46, 3e kw. f 42. Prijs kilo 55 60 c.— GORINCHEM, 15 Juni. Ristarwe f 7.25 a 7.35 roodeditof 6,90 a 7, witte dito f 7,4 7.25 inl. rogge f 5,a 5,25 uitenl. dito f4.90 k 5,gerst i 4,70 a 4,80, haver Lieven te W. Het door U iugezondene, wordt als handelende over Verkiezingszaken" niet onder de rubriek „Ingezonden stukken0 opgenomen. REDACTIE. 1 i j TJij deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de talrijke blijken van be langstelling bij onze 50-jarige echtver eeniging ondervonden. J. VAN BERKEL Echtgenoote en Kinderen. Drongelen, 16 Juni 1903. GETROUWD: 15 Juni 1903. Oss, die tevens ook namens wederzijdsche fa milie, hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij bun huwelijk onder vonden. die mede namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Arnhem, Jansbuiteneingel 10 )g j Waalwijk, te Waalwijk. des voormiddags 11 uur ten koffie huize van J. VOET te Haarsteeg. Naar aanleiding uwer advertentie in de Provinciale Courant van Dinsdag slechts het volgende Het is juist uiet zeer gentlemanlike wanneer men overwonnen zijnde de over winning niet roemrijk noemt en het is werkelijk naïf om te zeggenAls ik dit of dat gedaan had, was de overwinning mij geweest. Blijkbaar beter dan U, Mijnheer DE BEKKER, weet ik hoe voor U gestreden is, uwe vrienden hebben voor U gedaan wat zij konden, het onmogelijke hebben zij beproefd, tot er geen stom meer voor U te winnen was. Van die vrienden hebben zich echter ve len zeer onhandig getoond, door van af den beginne op hun tegencandidaat te smalen en de door hen zelf gespeelde rol aan de tegenpartij toe te dichten. Ziet, zoo iets gaat er toch bij de kiezers niet in. Om de juiste strekking van onderstaand artikel uit „de Avondster/' laat ik het hier in zijn geheel volgen. Een eerlijk kiezer. In verschillende bladen onzer partij von den wij dezer dagen hetzelfde onderwerp behandelddrankgebruik bij verkiezingen. Het was naar aanleiding van het feit, dat de heer Arnoldts, afgevaardigde van Sittard een der vereischten van het kamer lidmaatschap staat te verliezen en daar dus vermoedelijk een nieuwe verkiezing zal moe ten plaats hebben. Daar, evenals overal eld rs, gaat liet ge rucht van drankmisbruik natuurlijk uit van de partij, die in de minderheid gebleven is. Want inderdaad, wij le bben nog nooit ge lezen, dat voor een candidaat, die liet aflegde in den strijd, drank zou gebruikt zijn De reden ligt gemakkelijk voor de hand de verslagene kan toch niet als oorzaak van zijn nederlaag opgeven, dat de kiezers min der van hem gediend waren. Zijn vrienden kunnen moeilijk erkennen, dat de vrienden van den gekozene handiger gemanoeuvreerd hebben dan zij Eu daar de nederlaag evengoed een oor zaak moet hebben als de. d.iod, wordt on middellijk opgegeven bier en jen^er En de couranten Oupractisch als helaas hunne redacteuren te vai^k zijn, vangen zij 't praatje op en werken het uit, en schrijven ec mooie hoofdartikels over, mooi voor die dompaérikken, welke de praktijk eener verkiezing niet kennen. Wij kennen die praktijk wel Wij hebben tal van verkiezingen mee gemaakt, waarvan de verliezende partij be weerde, dat het „jeneververkiezingeii" waren en wij durven hier verklaren, dat de man, die denkt met jenever of bier een candidaat er door te halen het beslist aan het ver keerde eind heeft. Dat mag vroeger zoo geweest zijn, toen de kiezers hun stembriefje thuis kregen, en er kans was het hen ingevuld mee naar de stembus te geven, liefst het in de hand b oudend, zoodat het niet door een ander uit het vestzakje kon vervangen worden. Maar nu sedert 1897 het couloirs! clsel ingevoerd en de kiezer alléén staat in De CATALOGUS voor de VAN die van deze gunstige gelegenheid voor suc cesvolle reclame wenschen gebruit te maken, gelieven dit op te geven aan het Bureau te Waalwijk met duidelijke opgave der annonce. De prijs is 1/1 pagina f 20 pagina f 15 Vs pagina f 10 V4 pagina f 5 i/a pagina f2.50; Achterpagina omslag f50. Over reclames, onder en boven iedere pagina als andere afwijkende advertenties gelieve men met het bestuur te correspon- deeren. Gelegenheid voor uitstekende reclame op de schuttingen, f 15 per M2, met inbegrip vau schilderen. voor Volks- en Kindersamenkomsten, bevattende 184 der meest gebruikte, uit diverse bundels, met zorg gekozen liederen, in stevig linnen bandje, groot 120 bladzijden 11 x 18 centimeters. Door de christelijke pers van allerlei richting gunstig beoordeeld. Zeer aan te bevelen voor Godsdienstige gezelschappen. Jongelings-, Jongedochters-, Knapenvereeni- gingen en Zondagscholen. Na toezending van 20 cent in postzegels ontvangt men ter kennismaking 1 Ex. fr. Uitgever J. J. VAN DER PEIJL, Ierseke. 13 het hokje, alleen met ziju geweten en zijn stembiljet, nu behoeft men er niet aan te denken, dat men voor een borrel of een glas bier of zelfs voor een heele flesch, den kiezer kan laten stemmen hij kan den borrel uitdrinken en het bier niet laten staan, hij kan beloven, wat hij wil, maar als hij iu het hokje staat, doet hij zijn eigen zin. Laat men gerust op ons gezag aannemen, dat al die praatjes van drinkgelagen en jeneververkiezingen en wat dies meer zij, of met moedwil vergroot, of in onwetend heid verspreid en nagebouwd worden. Of er dan in zake verkiezingen niets door een borrel of een glas bier kan verkregen worden Zeker weleeu trouwere opkomst der kiezers Onder het kiezerskorps zijn er maar al te veel, die wel den cenen candidaat beter vonden dau zijn concurrent, maar toch de moeite van een gang naar de stembus te groot vinden. Dezulken kan men krijgen door een bor rel of een glas bier. Kan men krijgend. w. z. aan liet stemlokaal. Maar over huil stem, die in de eenzaam heid van het „hokje* wordt uitgebracht blijven zij meester. En eerlijk en openhartig gesproken wij blijven er geen gevaar en geen misbruik iu zien, dat men een man, die soms een uur of auderhalf is komen loopeu om zijn stem uit te brengen, wat hij niet zou ge daan hebben als het hem niet verzocht was, eeu glas bier aanbiedt; evenals men het den ambachtsman doet, die een karwei ver richt. Geen misbruikomdat degene, die er zijn goede geld aan waagt, alle kans blijft loopen bedrogen uit te komen, en het dus in zijn eigen belang is zijn geld in den zak te houden. Men zal nu hier of daar van dezen of genen, die niet goed lezen ka», wel hooren, dat „de Avondster* de kwade praktijken verdedigt bij de verkiezingen. Terwijl het toch alleen onze bedoeling is om terug te wijzen de belachelijke eu over dreven geruchten, die door onkundigen daarover verspreid worden eu die ten na- deele strekken van ons volkskarakter, en ze tot hun ware grootte terug te brengen. Want wij gelooven gaarne, dat de meesten ze alleen in onwetendheid en onkunde de wereld inzenden. Ieder, die zich wel eens met een ver kiezing heeft bezig gehouden, zal anders moeten zeggen.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 3