Nummer 51. Woensdag 23 Juni 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen EEK HELDEKÏIfiUUH. NTOON TIELEN, Koningsmoord. Uitgever: Bekendmaking. FEUILLETON. s&ssv,rssEU'« r Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Zmaal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, Voorbereidend militair onderricht. TWEEDE GEDEELTE. Een Afscheid, dat feitelijk geen afscheid is. Gemeenteraadsverkiezing. Thans nu we aan den vooravond staan van de verkiezingen voor onzen gemeente raad, achten wij het hoogst dienstig ja wij zouden haast zeggen een gebiedende plicht, hierover een kort woord te zeggen en dit wel om het groote belang dat hierin voor de tcekorast van Waalwijk is gelegen. Wij allen weten het, dat werkelijk den laat9ten tijd het serieus karakter van eene dergelijke verkiezing wel eenigszins werd vergeten en wij zouden het ten zeerste be treuren, wanneer aan deze wijze van doen voortgang werd gegeven. Onverschilligheid bij velen in wat ge meentebelangen betreft, was hieraan niet onschuldig, maar laten we de zaak eens van nabij beschouwen. Vier leden zijn aan de beurt Yan aftre ding. Door 't bedanken der he6reu Quirijns en Mombers, is in ieder geval candiduat- stelling voor twee nieuwe leden noodzake lijk. Het is natuurlijk onze bedoeling niet hier namen te noemen of bepaalde perso nen op 't schild te verheffen, neen ons doel is alle kiezers, die zoo dikwijls //wel denkend" ook worden genoemd, aan te sporen dit thans te loonen en personen candidaat te stellen en te stemmen, die naast algemeene achting, capaciteiten bezitten om de belangen onzer gemeente met kracht te behartigen, flinke, krachtige mannen, die met hun tijd en deszelfs noodeu en behoeften meeleven. Kiezers van Waalwijk, de zaak is ern stig, wij hebben 't ons ten plicht geacht een woord te schrijven, opdat men niet i LI' - 11 doorga met een roekeloos begonnen spelnl. deze zaak te beschouwen als een zaak van een lolletje, waarbij geen ernst te pas komt; door zoo te doen, zullen de belangen onzer gemeente successievelijk in plaats van be vorderd, ten zeerste worden geschaad. Vooral in onzen tijd is een flinke krach tige raad een gebiedende eisch, mannen moeten we hebben, die een blik in de toekomst kunnen werpen, mannen met een gezond oordeel. Talrijke belangrijke zakeu in onze gemeente wachten op afdoening en er zullen zich meer en meer voordoen. An dere zaken, die zoo hoogst noodzakelijk zijn, wachten erop tot eenige flinke man nen hen eens ter hand gaan nemen en daarom nogmaals Waalwijk dat thans als 't ware op een keerpunt staat, moet van alle zijden krachtig worden geholpen, ver geet zulks niet Laat (J niet door omkooperij op een of andere wijze verleiden, maakt er geen spelletje van, vraagt U af wie zal onze belangen 't best be hartigen Door zoo te handelen, doet ge in uw eigen, maar zeer zeker in 't algemeen belang onzer gemeente, die geholpen en bestuurd door kloeke mannen, alle kans loopt den goeden weg op te komen, want nog maals om hiermede te sluiten, de zaak is te gewichtig, om ze niet serieus op te nemen, welk laatste voor onze gemeente zooals we reeds meer zeiden, de treurigste gevolgen na zich zou sleepen. Wij kunnen nog maar altijd niet van ons afzetten de neerdrukkende gedachte, dat de menschen toch wel zeer slecht kunnen zijn, dat trtr wille van politieke doeleinden, nog meer wellicht om politieke vooroordeelen en persoonlijke overwegingen, een aantal Ser vische krijgers, in een somberen nacht twee kostbare onschuldige menschenlevens durfden afsnijden. Zeker, wij weten het en wij wisten het, de wereld, de menschen zijn slecht. Dubbel slecht wanneer de afgunst, de haat, de nijd in het spel komen. We zien het om ons heen in het dagelijksch leven, we zien het geheel de geschiedenis door. Maar toch, maar toch Zoo gruwzaam een feit, als de nacht van den Servischen koniugs- en koninginnemoord ons te aanschouwen gaf, het vlijmt als een vergiftigd mes, door het gemoed. fin ijzingwekkend is het, hoe kalm Europa, hoe kalm de mogendheden, hoe kalm de pers zijn gebleven onder het feit. Dat komtja, waarom komt het De verdachtmaking, de laster hebben gewerkt, stil en geniepig gewerkten hoe stil en geniepig hun arbeid ook moge zijn de uil werking is zeker en tastbaar, zooals het is met den droppel en den steen. Bovendien koning Alexander had onhan dige, mogelijk verkeerde zetten gedaan, welke ten bate en op last van een auder Servisch vorstengeslacht werden uitgesponnen en gebruikt ter opzweeping van ruwe gemoederen. En dan, Alexander was gehuwd met Draga, een beeldschoone vrouw, maar niet van vorstelijken bloede. Welke gelijke van Draga zou haar dat ooit vergeven Waarom Draga en niet een ander Eu reeds vóór het huwelijk liet men Draga en ook den jongen koning ter degV gevoelen, hoe die afgunst dacht, en al weder werd ten opzichte van Draga de laster gebruikt, een laster, die reeds tol geschie denis wordt. Draga heef! op hare beurt, en dat was onverstandig, toen zij eenmaal koningin was, hare benijdslers doen gevoelen, dat zij trots deze afgunst, toch de koningin was, en in het hart van den korting alleenheerscheres was, iets wat haar, de echtgeuoote, toch waarlijk niet ten oneer is. Wij gelooven het wel, dat zij van haar invloed op den koning niet altijd het meest verstandige en beste gebruik heeft gemaakt dat zij te veel aan haar eigen familie dacht. Maar, bij alle Servische iwijnenhoeders, dan steekt het middel, dat zij aanwendde, hare liefde, toch nog schitterend af, bij het middel dat door de partij van Karageofge- witch werdd gebruikt, om deze, die op den troon ook directe rechten kon doen gelden, tot koning te maken. Wat van alles zij, Alexander en Draga hebben in de laatste, bloedige en ontzet tende ure huns levens, een grootheid over geheel het verleden uitgespreid. Moediger dan zijn aanvallers, weerstond Alexander hun wreede eisch en bleef de beschermer van degene wier verdediger hij rech tens was en zijn moest. En men moge zeggen wat men wil, dat ongelukkige koningspaar, die jonge vorst en die schoone vorstin zij «uilen in de geschie denis deze groote roem blijven dragen, dat zij elkander trouw bleven tot in den uaeest wreeden en bloeddorstigen dood, dat zij onder de slagen van ellendeliugen vielen als slachtoffers van hunne liefde. Ellendelingen, ja, die zich hun laf moorde naarswerk niet eens hebben geschaamd. dien naam verdienen die Serviaehe krijgers, wien de dolk beter paste dan. het zwaard. In schande overtreffen zij nog de moorde naars van Paul I van Rusland, wiens dood zoo zeer in herinnering komt bij het lezen van den Servischen koningsmoord. In de N. R. Ct. verhaalt de beer Stel wagen de gebeurtenis van dien gruwelijken Russischen nacht, aan de hancl van prof. dr. Theodor Schiemann „Die Ermordung Paul's und die Throns- besteigung Nikolaus 1." De lezer oordeele zelf liet was op den 23sten Maart 11801, des avonds te 11 uren. Een vijftigtal .ruim der saamgezworenen, officieren en senatoren, waren bijeengekomen in een bijgebouw van 't winterpaleis, waarbinnen 't eerste bataljon van 't Preobrasjenski-regim'snt gekazerneerd was, en dat tevens aan den commandant van dit regiment, luitenant-generaal Taiysi n ter woning verstrekte. Zijn edel gestrenge was tot dien post van vertrouwen door g raaf "Von der Pahleu bij den Tsaar aanbevo len. Het sloeg half twaalf, toen zijne Excellei itie bij hem binnentrad. „Is alles in orde vraagde graaf Won der Pahlén. „Alles in orde." antwoordde Talysin. „Welnu dan, mijn lieve gastheer," hernam de eerste spreker, t schenk een glas champagne, op 't goed succes der on derneming," en tot de aanwezige ollicieren zich wendend, „ik drink op de gezondheid van den nieuwen Keizer 1" De officieren lieten zich als nu niet onbetuigd, en er werden vele flesschen geledigd, want het bleek, dat de champagne in goeden over vloed voor de gelegenheid was gereed ge zet. Nadat de senator-geheimraad Trosjinski een manifest had voorgelezen, waarin de Keizer om gezondheidsredenen b< sloot, groot vorst Alexander tot mederegent te benoe men, werd besloten om Keizer Paul, voor 't geval hij het stuk niet onderteekenen wilde, op te lichten en hem naar hot slot Schussel'oerg over te brengen. Veel meer dan een besluit welstaanshalve was dit niet, want de eedgenooten wisten zeer goed, dat de Tsaar in 't leven te laten onmogelijk was. Hij moest volkomen onschadelijk worden, of vroeg of laat zou hij gelegen heid tot wraak vinden. Alzoo geschiedde het, dat een der heeren samenzweerders zeide „maar als de Keizer zich te. weer stelt, wat moet er dan gebeuren En von der Pahlen schertste Quand on veut faire des omelettes, il 1 .ut casser des oeufs, welke woorden een algemeenen bijval verwierven. Er was dus reden om thans liet volledige programma voor den moordnacht bekend te veronderstellen. Generaal Beunigsen en de prinsen Soeboff namen alzoo met eenige officieren op zich „de persoonlijke aange legenheid met den Keizer in orde te bren gen", gelijk ze het ironisch uitdrukten, en de generaals Von der Pahlen Oewaroff, be nevens de andere kameraden, aanvaardden de opdracht „om voor de veiligheid der onderneming in en buiten liet slot te zor gen." Met. gezwinden pas ging thans het gereed gehouden Preobrnsjenski-regiment, het eerste bataljon, naar liet Michaül-paleis, waar de gansche keizerlijke familie haar verblijf hield. De brug van 't als vesting ingerichte gebouw bleek als van zelf neergelaten te worden, want generaal Archimakoff, adjudant-generaal der Keizers, was immers de voorste van den troep Wie zou dan wantrouwen koesteren De Preobrasjenski-soldaten bezetten het terrein, maar de officieren gingen den slot tuin door, en, de slotwacht voorbij, naar het slaapvertrek des Keizers. De huzaren- kamerwacht bij 't voorpoi taal werd overhoop gestoken en zoo meende men verder door te dringen. Maar er ontstond veel lawaai, want de slotwacht in den tuin maakte, tegen 't bevel in van haar in't komplot betrokken commandant, den eersle-luitenant Marin, zich gereed den Keizer ter hulp te komen. Er volgde eene schermutseling tusschen,de soldaten der samenzweerders en der keizerlijken, en zoo bevreesd werden de eedgenooten, dat ze allen, op een zestal na, zich reeds uit de voeten maakten. Beunigsen, Soeboff en nog vier officieren bleven echter en begrepen, dat het zaak was, nu ook geen oogenblik langer te weifelen. Zij wisten het thans was het te zijn of niet te zijn. Ge lukte het hun den ouden Keizer te treffen dan was alles in orde, want zoodra de eene majesteit overleden is, huldigt de trouwe manschap met dezelfde toewijding de andere de Tzaar is dood, leve de Tzaaren wat Bennigseu en zijne vrienden aanbelangt, die hadden den pardonbrief van den nieuwen Keizer reeds in hunne portefeuille, liet is dus zaak spoed te maken en daarom treedt het zestal, met Bennigsen voorop, haastig de keizerlijke slaapkamer binnen. Maar het ledikant staat, dus zijn wij nu verloren." Doch zie, bij 't verschuiven van een kamer schut, blijkl daarachter de doodelijk ont stelde vorst te staan, half ontkleed; „de Keizer is gevlucht", denken zo, en de kamer was flauwe lijk verlicht, door 't schijnsel eener nachtkaars, llad keizer Paul do deur der slaapkamer zijner Keizerin, die hij wan trouwde, niet laten barricadecren en had hij i.n zijn angst den toegang tot ee.no geheime trap niet misgezien dan had hij waarschijnlijk het leven kunnen redden. Thans stond hij daar, siduerent van angst, tegenover hen, De Echo van het Zni Wal«||ksrkr en Langstraatsclie Conrai II—(I I RËS5 Verkiezing voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Waalwijk brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 30 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden voor gemeenteraad, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddagsjvier uren,'bij den Burgemeester dezer gemeente kunnen worden ingeleverd Opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candi- daat of de canditaten en onderteekend zijn door ten minste 12 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering deze opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld lijn ter Secretarie deze Gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 22n Juni 1903 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt:. Hij. die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet be»oegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handtee- keningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aaa de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inel- vering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Waalwijk, den 18 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, Overwegende, dat op 30 JuDi 1903 de verkiezing ral plaats hebben van 4 leden voor den gemeen teraad wegeDS periodieke aftreding; Gelet op art. 9 der Gemeentewet; Maken bekend zoo noodig, op Woensda- dat de stemming en herstemmin zullen plaats hebben, respectievelij gen 8 en 15 Juli aanstaande. Waalwijk, 18 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht zich van heden af tot 15 Juli a.a. kunnen aanmelden ter secretarie dier gemeente Aan hen, die voor de militie hebben geloot en den cursus van dat onderricht in zijn geheel en Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. (51) ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. De eon staat hoog aan den hemel en zendt verzengende stralen naar beneden. Willburg is echter zoo diep in gepeinzen verzonken, dat hij de brandende hitte bijna niet met bewustheid voelt. Wat een korte spanne tijds is hij nog pas hier en wat is hierin al niet afgespeeld I Een aaneen schakeling van gebeurtenissen is het geweest, op elkander volgend en in elkander grijpend, als waren zij door een onzichtbare hand technisch opgezet en geordend. •God, de Al-Voorzienigheid, is met mij geweest!' zegt hij onder zijn gepeins door. «Hij heeft mij op laten treden als hoofdacteur in een familietragedie, waarvan nu de laatste akte gegaan is.' Op zijn hoogst over een maand voert mij de sneltrein naar een auder ver land, waarna ik Duiischland hoogstwaarschijnlijk nooit meer zal weerzien.' Na deze afscheids-idee in zich opgenomen te hebben, wordt hij weder zich zelve, d. w. z. de vreugde, zijn geliefd kind, eindelijk aan zijn hart te kunnen drukken, treedt wederom geheel en *1 op den voorgrond. Hoe kon ook dit vooruit zicht een oogenblik verduisterd worden I Och, bet is ook hier wederom het eeuwige raadsel, of liever, de eeuwige wereldbeheerschereese„de met vrucht hekben doorloopen wordt uitgereikt het getuigschrift W. Hieraan zijn de navolgende voordeelen verbonden lo. aanspraak, vonr zooveel eenigszins mogelijk op keuze van korps en garnizoen 2o. het vooruitzicht om in de eerste plaats voor het verwerven van een graad in aanmerking te worden gebracht. Verder is hef volgen van dien cursus vangroot nut voor heD, die zich de noodige militaire be kwaamheid en lichamelijke geoefendheid willen verschaffen om in aanmerking te kunnen komen voor inlijving tot korte oefening. Waalwijk, 20 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. vrouw Deze man, een nataur, zoo krachtig, een wilskracht, zoo sterk zijn geest is onder den invloed eener Eva's dochter I Immers, trot9 de onbeschrijfelijke vreugde, welke zijn borst doet zwellen, trilt er toch nog iets in zijn ziel na, dat een gevoel van onvoldaanheid meebrengt. Hij gaat naar het ijzeren hek om het terras en laat zijn blikken over het zich voor hem uitstrekkende tuiulandschap zweven. Niet spoedig zal hij deze omgeving vergeten, nog lang zal zijn geest en ook.... zijn hart hier vei toeven. Een eigenaardige geur van viooltjes en Mei klokjes doet hem omkeeren. Daar ruischt juist Ottilia hem voorbij en wil ongemerkt weder in het salon gaan. Genadige gravin, sta mij nog een enkel oogen blik toe, bid ik u.' Het jonge meisje blijft staan en verwacht, hem koud en donker aanziend, hetgeen komen zal. «Ik zal u, nadat ik dit huis verlaten heb, wel licht nooit meer weerzien, want over eenige weken vertrek ik naar Rusland. En al hebben wij elkander in den korten tijd, die achter ons ligt, leeren kennen als heterogene persoonlijk heden, zoo zo* het mij toch hoogst aangenaam zijn, als wij in vrede van elkander konden schei den. kwaamt destijds vóór die eigen aardige verhouding tusschen ons intrad mij, den vreemdeling, met die tactvolle vriendelijk heid tegemoet, welke de ontvunger nooit ver geet. Bij een scheiden voor «euwig mag men wel een oogenblik die kleiu-meoschelijke vor men uit het oog verliezen. Daarom, al is u ook in uw hart boos op mij, toon mij dan toch uw edelmoedigheid, door mij uw hand ten afscheid te geven en in vrede van elkander te gaan.' Ottilia's trekken schijnen te verateenen, haar oogen verliezen plotseling haar jeugdige schitte ring en haar lippen trillen zichtbaar. Zij staat in de glazendeur geleund, wier bonte ruiten in alle nuancen in de zon glinsteren en schitteren. Het in rood, blauw en groen gehouwen glas vormt een eigenaardige omlijsting van Ottilia's bleek gelaat; haar gitzwart haar verhoogt nog deze bleekheid en het vroolijke, lichte zomerge- waad geeft haar een waar feeënachtig voorko men. Onze held vooral treft deze speling van natuur en menschenschoonheid. Onwillekeurig richten zich zijn oogen met een bewonderenden blik op deze imponeerende gestalte. ,U gaat naar uw Rusland temg? En zoo plotseling, zoo onverwacht? Hoe zij zich zelve ook tracht te beheer6chen, toch klinkt er spanning in haar toon. «Mijn verblijf hier zal altijd cog wel eenige weken duren, doch ik zal in dien tijd geen gelegenheid meer hebben, u te zien, mejonkvrouw wijl ik geen bezoeken meer hier in uw familie kring zal afleggen. Met mijnheer uw pupa blijf ik echter in zaken verder verkeeren, ook van uit Rusland.' ,Ea is het alleen bewu9t smaadartikel van mijn stiefmoeder, dat u van hier verdrijft?' Ottilia ziet hem eenigszins scherp aan. «Nemen wij aan, dat het dat werkelijk ia. De oorzaak doet trouwens weinig ter zake. Een feit is het, dat ik afreis en dat wij elkander nooit meer zullen terugzien. Zal de man, die de slechte gewoonte had, altijd de waarheid te iggen, zoo nu en dan nog in uw herinnering komen VVillburg's stem vibreert een weinig. «Wat kou u daaraan gelegen zijn, mijnheer Willburg, of een zoo onbedachtzaam meisje, als ik ben, aan u denkt? Een meisje, dat haar onnadenkendheid zoo eklatant bewezen heeft, om uw vrijgezellen woning binnen te treden, terwille van den kommer en het verdriet van haar vader Het bittere lachje, dat Ottilia's lippen teekent verraadt dat zij den wrevel in haar hart nog niet kan overwinnen. Willburg treedt wat dichter naar haar toe. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1