Nummer 53. Donderdag 2 Juli 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan VERSLAG der Kamer van Koophandel en Handel, Industrie en ahtoon tielen, Gemeentebelangen. <iM^t \-y( Dit Blad verschijnt W o e n s d a g— en Zaterdagavoii d. A b o n if e m e'n t s p r ij s per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f Q..90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden Uitgever. Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand- van den handelde scheepvaart en de nijverheid over het jaar 1902. I T G E ver: WAALWIJK. Advertbntiën 1—7 regels f 0.150 daarboven 8 cent per regel, groot e letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties hij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten Reclames 15 cent per regel, WAALWIJK, 20 Mei 1903. ftlgemeene Beschouwingen. deze Wanneer een inwoner van vóór 25 jaren eemeente thans nog- eens mocht bezoeken, zou hij zeker met groote belangstelling getuigen van de vele en groote veranderingen, die Waalwijk in zoo'n betrekkelijk kort tijdsbestek heeft ondergaan. Op sommige punten zou hij moeite hebben zich >thuis* te gevoelen en den weg te vinden. Van spoor treinen en trams, welke thans langs en door onze ge meente stoomen en zooveel vertier en drukte mee brengen, was -in zijn tijd hier nog geen sprake. Flinke, breede trottoirs, langs beide zijden der Groote Straat en der Stationsstraat (Kloostersteeg) al of niet met boomen beplant, de verbeterde, aanmerkelijk verbreede straatwegen met goede rioleering, de lomtnenjke lanen langs den spoorweg, hij heeft ze niet gekend. Geheel nieuwe wijken of buurten zou hij voor het eerst aan schouwen en met welgevallen zou zijn oog gaan over de nieuwe St. Antoniuskerk, den watertoren met annexe gebouwen, het kantoor van Van Gend Loos, de aanzienlijk vergroote en verfraaide openbare school, de o-asfabriek, de boterhal met teekenschool, het postkantoor, het kantoor der levensverzekering-maat schappij Noord-Braband,« de hotels, de fabrieken, de <rroote menigte nieuwe of vernieuwde heeren- en burgerwoningen, de verbreede en uitgediepte haven, de reusachtige werken aan den Maasmond. Bovenal zouden hem aantrekken de talrijke winkels en magazijnen van allerlei aard, wedijverend- om den voorrang. En als de fabrieken uitgingen en honderden mannelijke en vrouwelijke arbeiders zich huiswaarts spoeden, zou hij meteen tot de ontdekking komen, dat Waalwijk eene fabrieksplaats wordt, dat de arbeid aan huis zeker tot de helft verminderd is, en een zoo goed als totale ommekeer in de schoenen- en lederindustrie is o-ekomen. Afgaande op den uiterlijken schijn, zou hij vast en stellig meenen, dat alle bedrijven en neringen zich in hoogen bloei mogen verheugen, doch een nader onderzoek in loco zou hem spoedig tot de overtuiging brengen, dat niet alles goud is wat er blinkt en er bij grooten vooruitgang in sommige zaken en achteruitgang in andere te constateeren valt. Vooruitgang zou' hij op de eerste plaats waarnemen in datgene, wat op eenigerlei wijze met den handel en het vervoer in verband staat. Ken blik in de verslagen onzer Kamer zou hem de overtuiging geven, dat sinds 1878 de rubrieken voor scheepvaart, perso nen- en goederenvervoer, hetzij per spoor, trams, stoom- booten of per Van Gend Loos, voor het post- en te legraafkantoor, bij het Correspondentschap der Ned. Bank voor directeeen indirecte belastingen, bijna ieder volgend jaar aanmerkelijk verhoogde cijfers te aanschouwen geven. Het openbaar-, bijzonder-, teeken- herhalingsonderwijs werden belang uitgebreid, verbeterd en meer in over eenstemming gebracht met de behoeften der jeugd van onzen tijd. De maatregelen, genomen in het belang dei- zindelijkheid en der volksgezondheid, eene betere straat- en damverlichting des avonds, de versterking van het politiecorps voor dag- en nachtdienst, eene goed georganiseerde brandweer, hij zou dit alles van harte toejuichen, doch ten slotte na al dat mooie, nieuwe en goede toch de meening zijn toegedaan, dat de schoenen- en lederindustrie achteruit gegaan zijn, d.w.z. niet meer zoo'n goed bestaan opleveren en zulke winsten afwerpen als in zijn tijd, dat de arbeiders voor hand werk niet meer zoo gemakkelijk een werkgever vinden, niet meer zulk een hoog loon en andere emolumenten genieten als vroeger en dat het thans, in dezen tijd van ongehoorde concurrentie voor den kleinen, niet bemiddelden man eenvoudig onmogelijk is een eigen zaak met eenig succes te drijven. Gedwongen winkel nering zou in zijn oog heelemaal geen genade vinden Hij zuu vrede hebben met de totstandkoming der Kamers van arbeid; de beroeps-, ongevallen- en verzekeringswetten nuttig en gewenscht voor den werkman achten, in de veelheid van bonden en vereenigingen van allerlei aard zou hij misschien dan alleen heil zien, wanneer één persoon lid was van slechts ééne, hoogstens twee vereenigingen en niet gelijk thans bij zoovelen het geval is van vier, vijf of meer. In de groote markten zou hij eveneens achteruitgang bespeuren, waar echter tegenover staat, dat haar aantal verdubbeld is- Doch na alles gewikt en gewogen te hebben, ge- looven wij niet, dat hij het heden bij het verleden zou achterstellen. De fabrieksarbeiders verdienen meest allen een goed loon, de handwerkers een kleiner wel is waar, maar de levensmiddelen zijn door het sneller vervoer, de groote productie, de onderlinge concurrentie enz. beduidend goedkooper geworden en over het algemeen wordt de werkman beter gevoed en gekleed dan in vroeger dagen. Voor velen zou sparen nog heel wel mogelijk zijn bij aldien er iets minder geofferd werd aan de wel wat overdreven zucht naar weelde en vermaak. In de volgende bladzijden hebben wij getracht een overzicht te" geven van de schoenmakerijen en leer looierijen gedurende het tijdperk 1878 tot 1903. Het spreekt van zelf, dat wij met het oog op den omvang van ons verslag beknopt moesten zijn en alleen de voornaamste feiten konden aanhalen. Veel meei hadden wij kunnen geven, doch de beperkte ruimte liet het niet toe. Veel van wat op den toestand in het afge- loopen jaar betrekking heeft zal de aandachtige lezer in de achtereenvolgende rubrieken aantreffen. Over het algemeen was de toestand van handel, nijverheid en landbouw gelijk aan dien van het vorige jaar. Feiten van bijzonder belang ot van ingrijpenden aard zijn er, gelooven wij, niet te vermelden. Tot ons leedwezen ontvingen wij van enkele indus- trieelen geen mededeelingen en sommige rapporten kwamen te laat in, weshalve wij de ontbrekende rubrieken als bijvoegsel hopen te geven in het korte verslag over de eerste helft van 1903, dat op verlangen van Z. E. den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, in het begin der maand Augustus moet worden ingeleverd. Over de tentoonstelling van Schoen en Lederindustrie en Aanverwante artikelen, welke naar wij vertrouwen een schitterend succes hebben zal en veel voordeelen voor onze gemeente zal af werpen, kunnen wij dus niet gewagen dan in een volgend jaarverslag. gesloten. fabriek te onderwerpen, de nood zou weldra vele bidden leeren, vooral hen, die, wegens gebrek aan aanleg of onvoldoende opleiding, altijd een kink in hun vak zouden blijven, en door een ondergeschikt baantje op de fabriek toch nog een vrij groot week geld konden verdienen. De strijd, de stille naijver tusschen het handwerk en het machinale, gevoegd bij het algemeen belang, om de buitenlansche concurren tie te weren, zijn aan beide soorten ten goede gekomen. De handwerker begon zich meer te bekwamen, oefening tijd in Duitschland gevolgde weten schappelijke methode kreeg groote uitbreiding, terwijl de uitgave werd aangekondigd van een »Vakblad* voor de schoenmakerij, dat in eene sinds lang gevoelde behoefte voorzien en weldra vele abonné's hier tellen zou. De meerdere algemeene ontwikke ling kwam den industrieelen zoo als de gezellen uitnemend fabrieks- en Kandwerksnijverheid- Schoenmakerijen. In het eerste jaarverslag onzer Kamer van Koophandel,- moesten wij reeds van eene algemeene handelsmalaise gewagen. De gouden zon die sinds 1870 onze schoe nenindustrie bestraalde, was toen reeds merkbaar ver bleektde tijden, dat alle schoeisel met groote winsten kon worden opgeruimd behoorden tot het ver leden, de reactie was ingetreden. Wèl vormden de 148 schoenmakerijen in onze gemeente nog altijd een loonend, goed winstgevend bedrijf, doch het werd met den* dag duidelijker, dat nieuwe middelen en verdubbelde krachtsontwikkeling noodig zouden zijn, om het bedrijf te handhaven. De zoo bij uitstek gunstige jaren van 1870 tot onge veer 1874, hebben, hoe vreemd het ook klinke, ver derfelijk op onze industrie gewerkt. Met koorsachtigen ijver werd in die jaien gefabri ceerd. Gelokt door winsten van f 0.75 tot f 1—, zelfs per paar, rezen kleine fab rikanten zonder bedrijfskapi taal als padde-stoelen uit den grond op, om elkander later geducht te bestrijden, en een wanhopigen kamp te voeren, tegen de opkomende groot-industrie. Er was alleen maar sprake van veel te leveren, om het" hoe bekommerde men zich niet, vandaar dat een groot deel der arbeiders welke niettemin alle hooge loonen, huurpenningen en anderen emolumenten geno ten uit knoeiers bestond, die het peil van het hand werk eer verlaagden dan verhoogden. De gevolgen konden niet uitblijven. De afnemers in Holland en el ders kregen ten latftste genoeg van het Langstraatsche schoeisel. Het Duitsche machinale werk, dat zoo goed als vrij kon worden ingevoerd, en wat meer zegt, ons handwerk van toen ter tijd in soliditeit althans over trof, werd algemeen begeerd, en voorgetrokken. Duitsch land werd onze groote concurrent, vooral toen het door hooge invoerrechten zijne grenzen voor onze productie sloot. Een storm stak nu op in de schoenmakers o-elederen. Men riep en vroeg om reprociteits rechten en onze Kamer, gehoor gevende aan die algemeene roepstem, beloot reeds in 18/8 een adres aan de Regeering te verzenden, om te verkrijgen dat het inkomend recht op buiten- landsch schoeisel van 5% op 100/o gebracht zou worden. Deze poging als zooveel andere, welke na dien tijd nog zijn beproefd, leden schipbreuk op de onverzettelijk heid der Regeering in zake het vrijhandelstelsel Sommige groote fabrikanten echter, met een helder hoofd *^en beter doorzicht deden meer dan klagen, zij volgden het goede voorbeeld der oostelijke buren na, begonnen machines van lieverleden in te voeren en hunne zaken te hervormen. De eerste machinale schoen fabrieken kwamen tot stand. De handwerkslieden mochten op deze nieuwe in richtingen en het aldaar vervaardigde schoeisel smalen er niet toe kunnen besluiten het vrije werken thuis vaarwel te zeggen om zich aan de reglementen eener werd hoofdzaak. Op onze teekenschool werd reeds in 1881 het onderwijs gedeeltelijk in overeenstemming gebracht met de behoeften der schoenmakerij, terwijl mede in hetzelfde jaar naast de reeds bestaande fabrieken in Besoijen, aldaar een instelling tot machi nale bereiding van leestklaar schoenwerk naai het Engelsche systeem tot stand kwam welke veel tot verfraaiing van het bovenwerk heeft bijgedragen, en Baardwijk een zeer goed voorbeeld gaf door de op richting eener >Vereeninging tot bevordering van de belangen der schoenmakerijDe goede vruchten dier vermeerderde krachtsinspanning, van dat breken met den ouden sleur, werken een paar jaar later in 1883 reeds g'cplukt op de internationale en koloniale ten toonstelling te Amsterdam, waar de collectieve inzen ding der Waalwijksche fabrikanten J. Leijtens, Chr. de Kort, A. H. van Schijndel, A. van Iersel en zn., J. van Steensel, A. Nieuwenhuizen en Jos. M. Groenen en de inzending der firma W. A. Dumoulin en Zoon te Besoijen met goud werd bekroond, terwijl de inzen dingen der Heeren J. van Helvoirt Jzn. en Joh. Klerkx en zoon te Baardwijk een zilveren medaille en die van een achttal andere firmanten uit aangrenzende en naburige dorpen een bronzen medaille of een eervolle vermelding verwierven. Tengevolge dier bekroning werden door sommigen der genoemde firmanten nieuwe relatiën met binnen- en buitenlandsche afnemers aan geknoopt, en werd eindelijk, wat betrekkelijk mee: waard was, voor een groot deel de smet uitgewischt, die zoo langen tijd op het Langstraatsche schoeisel had gekleefd. Eenigen tijd scheen het nu of de toe komst aan het handwerk zou behooren, doch de eige naars der fabrieken, door ondervinding wijs geworden, begonnen door hooge loonen de beste krachten, de bekwaamste handwerkslieden tot zich te trekken, daaibij ontzagen, zij geen kosten om nieuwere, verbeterde machines of onderdeelen daarvan in te voeren. Hier door namen deze inrichtingen een hoogere vlucht en toen het militaire schoeisel voor het leger hier te lande en in de koloniën voortaan machinaal vervaardigd moest worden, was hun bestaan voor altijd verzekerd. Van welke beteekenis zij reeds in 1886 waren blijkt uit het feit, dat op de machinale schoenfabriek bij den Heer A. v/d Bergh te Besoijen door 136 mannelijke en 48 vrouwelijke arbeiders niet minder dan 1800 paar per week vervaardigd werden. Ook op de fabriek der firma C. G. v/d Heijden-v. Grinsven, in dat jaar opge richt, werden honderden paren per week vervaardigd, wat mede in nog ruimere mate zelfs het geval was op de Nederlandsche fabriek van lederartikelen te Baardwijk, waar, naast handwerk, voor de departementen van oorlog en koloniën, ook machinaal schoeisel en andere militaire equipementen gefabriceerd werden. Zeer viel het te betreuren, dat de Heer v/d Bergh te Besoijen, die het plan had in onze gemeente eene groote model- machinale schoenfabriek te stichten nabij de spoorlijn, den bouw, waarmede reeds een aanvang gemaakt was, liet staken en de inrichting overbracht naar 's Herto genbosch. Onze gemeente verloor hierdoor een bron van inkomsten en een groot aantal bekwame werklie den. Deze tegenslag zou spoedig door meer andere gevolgd worden. Vele schoenwinkeliers in Holland, die mede zonder bedrijfskapitaal begonnen waren staakten, als of het een afspraak gold, in het najaar van 1888 hunne betalingen. In deze déconfitures waren een groot aantal firma's uit de Langstraat, hoofdzakelijk z. g. kleine bazen, voor aanzienlijke sommen betrokken. Nooit hadden faillissementen meer nadeel kunnen berokkenen dan juist in die laatste maanden des jaars. De kleine bazen, welke reeds druk aan het »zolderen* waren, zagen zich verplicht, nu hun crediet door aanzienlijke verliezen aan het wankelen was gebracht, groote voor raden beneden fabrieksprijs op te ruimen. Sommigen zelfs staakten hun bedrijf. Het spreekt van zelf, dat vele afnemers in Holland en elders van zulk een gun stige gelegenheid om tegen spotprijzen beduidende hoeveelheden schoeisel te kunnen inkoopen, gaarne gebruik maakten, doch even duidelijk is het ook, dat de groote, soliede fabrikanten hiervan den noodlottigen terugslag moesten ondervinden, doordat hunne notee ringen nu niet meer gehandhaafd konden blijven, en ook zij zich verplicht zagen reductie op de prijzen toe te staan. Het jaar 1888 was dan ook over 't algemeen het ongunstigste jaar, waarover wij in onze verslagen moesten gewagen. Toch had het ook een paar lichtpunten. Het onder richt in het snijden van patronen naar een sinds langen te stade, of juisteruitgedrukt, werd voor hen een gebiedende eisch, want behalve het Duitsche, solide schoen werk, waren ook het Belgische, dat door sierlijkheid uitmuntte, benevens het Engelsche, «Jat èn sierlijkheid, èn soliditeit in zich verecnigde, als me dedingers hier in den lande opgetre den. De ernstige wil echter om we- Vjer^goed te maken wat in de voor spoedige jaren bedorven was, het stre ven om de Langstraat het centrum der schoen makerij te doen blijven, de taaie volharding, de strijd om het bestaan zegevierden over alle hinder palen en bezwaren, en deden het Hol- landsche artikel weer langzaam maar zeker de overhand krijgen. De in voeren van buiten-landsch schoenwerk verminderden sinds 1888 met r circa 4% 's jaar. Op de wereldtentoon stelling te Antwerpen in 1894 moch ten in de Afdeeling »Schoenwerk*, enkele firma's, waaronder de firma J. Klijberg van Ree, opnieuw be kroond worden. Jammer, dat in datzelf de jaar de plannen tot oprichting eener naamlooze Vennootschap tot vervaar digen van schoenen en laarzen op groote schaal niet verwezenlijkt moch ten worden. Na het verplaatsen van de machinale fabriek van v/d Bergh naar 's Bosch, het stopzetten der »Ne- derlandsche fabriek van lederartikelen* te Baardwijk, viel de mislukking van genoemde plannen des te meer te betreuren. »AUes en alles* genomen was de toestand der schoenmakerij in 1894 nog tamelijk gunstig, wel waren de winsten op het schoeisel be duidend minder geworden en brok kelden zij i nog voortdurend af, doch de groote fabrikanten hadden gere geld commissie, terwijl de arbeiders, onder genot van een goed loon, ook des winters volop konden werken; de gedwongen winkelnering had nog geen groote uitbreiding gekregen, en droeg nog volstrekt niet dat hatelijk ka rakter, waardoor zij later zulk een vermaardheid zou krijgen. Nu ech ter brak 1895, het z.g. kritieke jaar in de lederindustrie aan, dat een bijna algeheelen ommekeer in de schoenmakerij zou brengen. De prijzen van het gefabriceerde leder waren in de laatste jaren telkens teruggeloopen, zoo zeer zelfs, dat zij enkele malen tot beneden die der grondstoffen daalden. Plotseling ech ter begonnen de grondstoffen, waar onder ook vele fijne buitenland sche, voor de schoenmakerij benoo- digde ledersoorten, met 40 tot 100% te rijzen, terwijl de schoenen slechts een geringen opslag konden verkrijgen. Dientengevolge vergaderden op 17 Juli 1895 in de zaal Musis Sacrum onoeveer 350 belangstellende schoen fabrikanten uit alle oorden des lands om te beraadslagen over de midde len, die tot voldoende prijsverhoo- ging der schoenen zouden kunden voeren. Men kwam tot het besluit dat het doel het best bereikt kon worden door publiceering in dag bladen en aansporing tot een alge meene prijsverhooging van het schoen werk bij alle bekende winkeliers en magazijnhouders. Aanvankelijk gaf deze maatregel tamelijk gunstige uit komsten, doch toen bij de nadering van den winter de lederprijzen be gonnen te dalen, bleef er van de prijsverbetering weinig meer over en werd de noteering weer ongeveer ge lijk aandie van einde 1894. Dit gaf -TI~ 3ZSS¥$XEP9BSS®SEJ Courant, aan lie ie weien, /.ijii ciau i i j. lp

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1