LANDBOUW Servië. BINNENLAND. BUITENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 2 Juli. den doodsteek aan vele kleine fabrikan ten. De winsten op het schoenwerk waren nu zoo gering geworden, dat alleen fabricatie op groote schaal, nog eenigszins voldoende resultaten kon op leveren. De machinale schoenfabrieken begonnen grootere uitbreiding te erlangen terwij de bazen die nog uitsluitend handwerk vervaardigden door het invoe ren of uitbreiden van gedwongen winkel nering de kleine winsten op het schoen werk, op den prijs der winkelwaren trachten te verhalen, zoodat de arbeiders, die bijna allen hun loon in dat jaar reeds met 10 ets. per paar hadden zien ver minderen, huurpenningen en andere emolumenten voortaan moesten missen, ten slotte de dupe der historie werden. Harder dan ooit galmde nu de kreet om protectie en reciprociteits-rechten, doch het bleef wederom »de stem eens roepende in de woestijn.* Het jaar 1896 bracht wel weer vrij aanzienlijke daling in het leder en andere fournituren, doch deze kwam te laat, eerst in het slappe seizoen, toen groote voorraden van het dure leder reeds voor het winterwerk waren aangekocht. Een restant kleine bazen die slechts bij ge ringe partijtjes insloegen, maakten van de lagere lederprijzen gebruik om goed- kooper te leveren, en bedierven daardoor de noteeringen der soliede vooruitstre- dende fabrikanten. Dit zou echter voor velen hunner de laatste wanhoopsdaad zijn. In 1897 begonnen de lederprijzen weder te rijzen, doch standvastig tot op den dag van heden. Daarbij werd de industrie al langer hoe meer onderworpen aan de grillen van de mode. Kleuren en modellen va rieerden bijna elk seizoen, zoodat ieder jaar partijen >altmodisch* werk met ver lies moesten worden opgeruimd. De eene kleine baas na den andere lei er nu het bijltje bij neer, om meesterknecht of iets anders op eene groote machinale schoen fabriek te worden. Voor hen was dit zeker een treurig- feit, doch wij herhalen, wat wij dienaangaande in ons verslag over 1900 schreven, nl. dat het in ieder geval veel beter is een goede knecht te zijn tegen een flink weekloon, dan eea kleine baas, die, geprest door eene voor hem verpletterende concurrentie, zich genood zaakt ziet haast onmogelijken arbeid te verrichten, fournituren te verwerken van twijfelachtig allooi, en in ruil voor dat tobben en worstelen, eene winst maakt, die hem van dag tot dag verarmt. De algemeene toestand werd alweer ongun stiger toen tengevolge van de abnormale stijging der ruwe huiden en looistoffen de leerlooiers zich verplicht zagen de lederprijzen opnieuw te verhoogen met het aanzienlijk bedrag van 5 tot 15 procent. De schoenfabrikanten, die op het voorbeeld der leerlooiers, zich even eens tot een >Algemeenen bond* gecon stitueerd hadden, waren niet zoo geluk kig een gelijke verhooging op het schoen werk te verkrijgen, hoezeer zulk een prijsvermeerdering alleszins gewenscht, gewettigd, ja dringend noodzakelijk geweest ware. Door verschillende bezui- nigingen, het verminderen van loon, het betrekken van fournituren uit deallereerste hand, het inwerking stellen der allernieuw ste machines enz., werd nu getracht de kleine winsten op het fabrikaat nog zoovcel mogelijk te compenseeren. Hetgeen echter hierdoor gewonnen werd ging weer voor een goed deel verloren aan renteverlies tengevolge van het schier willekeurig rekken van het crediet door de afnemers in Holland en elders. Na 1898 is dan ook de malaise nog steeds toegenomen, zoodat wij tot onzen spijt elk volgend jaarverslag een klaagtoon moesten aanheffen. Waagden wij soms op enkele licht punten te wijzen, spoedig bleken deze een »fata-morgana« te zijn geweest. Ook 1902 is wederom ongunstiger geweest dan zijn voorganger. Wel werden in het begin des jaars nog al vele en groote commissies verzonden, doch waarschijnlijk wegens den onaangenamen zomer, moesten de meesten al vroeg opbergen. Daarbij staakten enkele hand- werksfabrieken hunne betalingen, ves tigden anderen zich buiten onze gemeente en geraakten een groot aantal arbeiders zonder werk. Voor velen dezer was het uiterst moeilijk, voor sommigen zelfs totaal onmogelijk om werk te bekomen, wijl de meeste handwerkfabrikanten reeds groote hoeveelheden werk voor radig hadden en eer op vermindering dan op vermeerdering van personeel belust waren. De machinale schoenfabrie ken hadden even goed ofschoon niet in die erge mate te klagen. Grootere en goedkoopere fabricatie maakten voor dezen het bedrijf iets meer loonend. En toch, ondanks de jeremiades die allerwegen geslaakt wor den, het slechte of liever to'tale gemis aan vertrouwen van verscheidenen in de toekomst, wanhopen wij nog niet. Wij gelooven, dat de schoenmakerijen hier in het laatste tijdperk ongunstig verkeeren en dat zij al worstelende, eindelijk zullen zegevieren. Het handwerk komt de per fectie steeds meer nabij, het machinale werk evenaart het in élégance en soliditeit dat van een enkelen fabrikant overtreft het reeds, de import met uitzondering gedurende het laatste jaar van die uit Amerika, vermindert voortdurend, de export neemt toe, en met het verdwijnen der kleine bazen, zullen de grooteren in hun welbegrepen eigenbelang zich wel meer associeeren als zulks tot heden het geval was. Wanneer eindelijk in het wetsontwerp een hooger fiscaal-recht op vreemd schoenwerk geheven wordt, en buitenlandsch bovenleder en andere fournituren, welke hier door verschil lende oorzaken toch niet gefabriceerd kunnen worden geheel vrij blijven, twijfe len wij geen oogenblik of een betere toekomst voor deze industrie breekt aan. Ook de internationale tentoonstelling van schoen- en lederartikelen en aanver wante vakken, welke hier dit jaar ge houden wordt, zal, dunkt ons, tot dien verhoogden bloei, niet weinig bijdragen door den roem van het Langstraatsche schoeisel, tot ver over de grenzen onzes Vaderlands te verbreiden. (Wordt vervolgd.) Voor de Boomkweekers. Het is een feit, dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons land het kweeken vau vruchtbooinen en houtachtige sierplanten grooten vooruitgang aantoont. De ervaring heeft de kweekers op velerlei gebied, als enten, snoeien enz, tal van wetenswaardige bijzonderheden geleerd en ook de theorie doet hier en daar haar in vloed reeds gelden. Ook schijnt het vak van boomkweeker in 't algemeen, wanneer men de noodige vakkennis niet mist en over de onontbeerlijke handelskennis be schikken kan, nog al winstgevend te zijn. Men ziet tenminste in die streken, waar de grond voor de boomteelt geschikt is, het aanta. beplante hectaren gaandeweg toenemen. Toch is er bij de aanplanting en de- verdere verzorging van boomen nog iets, waarin weinig vooruitgang te bespeuren is ik bedoel „de bemesting,,. We moeten natuurlijk veronderstellen, dat de boomkweekers op de hoogte zijn, van de eerste beginselen der bemestingsleer, die ons als vaststaande heeft doen aannemen, dat tot de vorming van nieuwe plantendee- leu iu de le plaats in den bodera moeten aanwezig zijn de drie grondstoffen kali, phosphorus en stikstof. Verder zullen zij evengoed weten, als de landbouwers, dat deze drie grondstoffen in den vorm van scheikundige meststoffen te verkrijgen ziju dat men door die meststoffen juist datgene kan geven, wat den bodem ontbreekt, dat b.v. kaïniet, kali bevat; evenals thomas slakken phosphorzuur en chilisal poter stikstof, ot om audere stoffen te noemen, die in sommige streken voor de bemesting van boomen gebruikt worden chloorkalium (kali), beendermeel (phosphorus) en zwavel zure ammoniak (stikstof.) De zwarts teelaarde, die voor de boomteelt noodig is, en de bovenste laag van den bodem moet vormen, is natuurlijk een humushoudende grond, die niet anders verkregeu kan worden dau door stalmest, blad mest ol turfmeel. Doch de worfels (wortelharen) gaan dieper dan deze laag zij moeten in die onderste lagen ook voedsel vinden, dat daarin zal komen, wanneer men kalizouten, metaalslakken en chilisalpeter (of zwave'zuren ammoniak) gebruikt. Voor twee dingen heeft de gebruiker dezer meststoffen bij de boomteelt te zorgen. Ten eerste neme hij „niet* „te veel*. Hij betrachte daarbij de volgende opgaven. Berekend per Are (100 M*.) en per jaar. „Kali.* 2 5 3 K.G. chloorkalium en op lichten grond 8 it 10 K.G. kaïniet. „Phosphorzuur*. 3 a 4,5 K.G. superphospha.it of 3,5 5 5,5 K.G. slakkenmeel of 3 5 5 K.G. beender meel. „Stikstof*. 2,5 5 5 K.G. chilisalpeter of 2 d 4 K.G. zwavelzure ammoniak. Ten tweede zorge hij voor doelmatige vermenging met den grond. Wanneer de boomen eenigszins ver van elkander staan, dit niet moeilijk. Men kan dan de de afkondiging van een amnestie en levens lange straffeloosheid voor iedere daad van verraad, die is voorbereid, beproefd of tot uitvoering gebracht is ot op den dag van de afkoudigiug van dit besluit en voorts voor ieder persdelict tegen den troon of de Volksvertegenwoordiging. Alle personen, die veroordeeld of in staat van beschuldiging gesteld zijn tengevolge van de betoogingen tegen den jongslen staatsgreep van konii g Alexander (5 Aptil 1.1 krijgen gratie. Men twijfelt er niet aau, ot deze amnestie heeft ten doel eens voor altijd de quaestie van de bestraffing van de moordenaars van ko ning Alexander en koningin Draga te regelen. Het leger en de openbare meening keuren haar goed. Een ander koninklijk besluit hergeeft de vrijheid aan iederen gevangene, wiens straf 3 jaar gevangenis of dwangarbeid niet te boven gaat, terwijl de straffen van 3 tot 5 jaar met 2 jaar verminderd worden en even redige vermindering wordt gegeven voor zwaardere staffen. Dan gaat Zijne Majesteit voort met het verleenen van audiënties aan ieder, die hem spreken wil en met njtoerijes te maken door zijn hoofdstad zonder eenig escoite, om te loonen, dat hij zich volkomen veilig acht onder ziju volk. Het gevolg is, dal koning Peter overal, waar hij zich vertoout geestdriftig wordt toegejuicht. Maandag woonde hij met de ministers en tal van officieren een plechtig lequiem bij, dat door den metropoliet werdt geceicbeerd in cie kathedraal voor de uage dachtenis van de in den slag bij Amselfeld gesneuvelde Serviërs. WAALWIJK 1 Juli 1903. Verkiezing Gemeenteraad. Bij de gistereu gehouden verkiezing van 4 leden voor den gemeenteraad zijn can- didaat gesteld de heeren Baijens F. A. Broek van den W. H. Jz. lersel van J. H. J. Lee van der A. Loon van M. A. Mulders H. Tussenbroek van O. W. H. Verbuut A. Stemming op Woensdag 8 Juli a. s. Tentoonstelling. De EdelAchtb. heer C. G. H. Meijer, burgemeester van Sprang, voorzitter der afd. „Langstraat* der Noordbrabantsche Mij. van Landbouw heeft het eere-voorzitterschap van het ter gelegenheid der tentoonstelling, op Donderdag 27 Augustus a. s. te houden cottcours-hyppique, welwillend aanvaard. De commissie voor 't concours hyp- pique heeft de functiën verdeeld als volgt Ph. Timmermans, President. Fl. van Baal, Henri van lersel, Willem Timmermans, Jan Quirijns, Jos. Baetiugs, Jan van Hiel, Het programma is reeds vastgesteld en zal spoedig verschijnen. Vice-president. Penningmeester. Secretaris. Commissarissen. 18 kalizouten en phosphaten goed vermengd uitstrooien en onderbrengen zonder stammen te raken of wortels te kwetsen. Als de boomen dicht bij eikender staan, vermeuge men de mest eerst met aarde en laten het mengsel tusschen de boomen bij regenachtig weder voorzichtig uitstrooien. j tl i i Men kan den nieuweu koning van Servie sedert zijn troonsbestijging en vooral sedert zijn aankomst te Belgrado zekere handig heid in ziju doen en laten niet ontzeggen. Terwijl hij zich tegenover de snorkende bestraffingseischen Tan sommige mogendhe den Oostindisch doof houdt met de weten schap, dat blaffende honden niet bijten en Oostenrijk er belang bij heeft, Servie te cajoleeren, zoodra Rusland een boos gezicht zet en omgekeerd en dat men hem in geen geval aansprakelijk kan stelieu voor hetgeen vóór zijn verkiezing tot koning is gebeurd, doet Peter I al het mogelijke, om zich populair te maken bij zijn volk en gepaste bescheidenheid te betrachten in de betrek kingen met het buitenland. Zoo heelt hij zich nu weer vele vrienden gemaakt door Iu verband met het besluit van den minister van oorlog, om op de a.s. tentoon stelling eer. overzicht te geven van alle* wat het Nederlandsche leger aan leder artikelen enz. gebruikt, zal door den Luite nant-Kolonel intendant te Amsterdam, de Kapitein-intendant, Hoofd der keurings commissie aldaar te zijner tijd gemachtigd worden eene dienstreis naar Waalwijk te doen, tot het bezichtigen van bedoelde «Tentoonstelling. Landbouw-tentoonstelling. Een groote zilveren medaille W. A. Fick, Oosterhout. G. A. M. Groenenveldt, Voorzirier der 8e Afdeeling te Breda, een zilveren medaille. G. H. Simonis, Lid der Staten van N. Brabant, een verguld zilveren medaille. Jhr. W. de la Court, Lid der Staten van N.-Brabant, Huize Baast te Oostelbeers,een groote zilveren medaille. Frans Rits, VBosch. Jan Rits, Lode wijk Rits H Hendrik Rits w ieder eene zilveren medailletwee met be stemming voor de landbouwtentoonstelling en twee ten behoeve der schoen- en leder industrie tentoonstelling. Leo—Bond. Zondagavond ten 1xj% uur hield de Leo- Bond vau Waalwijk en Besoijen eene al gemeene vergadering op de boveuzaal van den heer Chr. v. d. Werff. De zaal was eivol bezet. De president, de heer J. Trimb&ch opende de vergadering met den christelijken groet en herdacht daarna in korte doch welgemeende woorden den eersten en onyergetelijken adviseur, den Woleerw. heer A. Wevers, thans pastoor te Dreumel, die de vereenigiug heeft opgericht en tot zoover heeft opgevoerd, dat zeer zeker alle leden zullen op prijs stellen, hij stelt daarom voor Z.Eerw. het eere-lid- maatschap aan te bieden. Vervolgens stelt hij den nieuwen adviseur, den weleerw. heer Hordijk, in goedgekozen woorden voor, die daarna een woord van dauk sprak. Vervolgens las dc secretaris het verslag voor der vergadering gehouden te 's-Bosch met een commissie van advies, waarop be sloten was, alle R.K. werkliedenvereeni— gingen in dit bisdom te doen aaueensluiteu met een eentraal bestuur; ook werden plannen beraamd tot het oprichten eener diocesane begrafenisfonds. Daarna nam de adviseur liet woord, en z«-tte zeer duidelijk art. 1 der statuten uiteen, het zou ons te ver voeren een eu ander in zijn geheel te geven, doch het zij gezegd, dat Z Eerw. blijk heett gegeven van zijne groote be lang telling in en ijver voor de vereenigiug, zelden, ji nooit werd tot den ieden zulk een krachtig woord gesproken, dat woord was ons waarborg dat de nieuwe adviseur voor de vereenigiug zal arbeiden met al de kracht die in hem is. Z.Eerw. deelde nog mede, dat de heer C. van Kuijk is gekozen tot lid van het cen traal bestuur te 's-Bosch en tevens zijne benoeming tot bestuurslid der 2e Afdeeling R K. Werkliedenverenigingen op den a.s Katholiekendag te Eindhoven. De secretaris sprak daarna de hoop uit dat vele leden de katholiekendag zouden bijwonen, waarvoor per extra-trim eene goede gelegenheid zal worden geboden en daarna sloot de president op de gewone wijze de vergadering. Voortaan zullen elke driemaanden alge meene vergaderingen worden gehouden en wel in Maart, Juni September en December diegene die iets in die vergadering wenschen behandeld te zien, worden verzocht, voor den eerste van genoemde maanden zulks in te zenden bij het bestuur. Liedertnfel „Oefening- en Vermaak.* Den honorairen leden met dames der liedertafel „Oefening en Vermaak*, staat met de a.s. kermis eene heerlijke uitvoering te wachten. Voor haar groot concert op Maandag is geëngageerd Mevrouw Truus Blom Urlus Uitgevoerd zal worden het groote toon werk van Ludwig Felix Brandts Buys „VMenschen bestemming,* woorden van Caspers. Mevr. Blom Urlus zal hierin de sopraan- soli vei vullen, terwijl de overige soli door de beste krachten onzer liedertafel op zich worden genomen. Als we nog meedeelen, dat door de hoogst begaafde zangeres nog verschillende andere nummers zullen worden gegeveu, gelooven we dat we niet te veel hebben gezegd, met een genotvolle uitvoering te voorspellen. De woorden van het groote werk „'s- Menschen bestemming nemen we iu een volgend nummer op. Uitvoeringen. Een prachtig weertje hadden we met die iwee dagen, lekker warm, juist weer om een tuin-concert bij te wonen. Nu Zondag en Maandag hebben we ervan kunnen profi- teeren. Zondagmiddag gat de harmonie St. Cris- pijn, onder tijdelijke directie van den heer Aug. v. d. Heijden een concert bij den heer S. van Dongen te Besoijen, 'n heer lijke tuin, mooi aangelegd en lommerijk, gaf 'l een heerlijk zitje, er was dan ook tamelijk veel volk. De harmonie gaf ver schillende goede nummers te hooren en de solisten waren hunne partij goed meester. Mocht er soms iets aan ontbreken, over 't geheel slaagde de uitvoering goed en was iedereen wel voldaan. Maandagmiddag l'Esperance, directeur de heer Jac. Sars in den tuin van den heer Christ. Appels. 'tWas er zeer rol. 't Waal- wijksche publiek was goed opgekomen, 't zat er gezellig. Reeds vroeger hadden we gelegenheid op te merken, dat de harmonie onder ijverige leiding van der. nieuwen directeur, goede vorderingen maakt. Iedereen heeft er zich van kunnen overtuigen, er werd laat staan eenige foutjes, somtijds zelfs zeer goed geblazen, 't was een gpnotvolle middag, Laat zulks voldoende zijn, zonder de nummers afzonderlijk te bespreken. Bravo, dat we tegen de tentoonstelling weer met de Waal wij ksche corpsen voor den dag kunnen komen Politiezaken. J.l. Zondagavond werd alhier een onbe kend vrouwspersoon in bewaring genomen wegens overtreding der drankwet. Toen men haar in den vroegen morgen van Maandag wilde ontslaan weigerde zij beslist de door de politie gedane vragen te beant woorden. Aan hare taal en handelwijze bemerkte men al vlug, dat zij in hooge mate lijdende was aan verstandsverbijstering. Na ingewonnen informatie door den wacht meester bleek dat het zekere E. M. v. d. Aa uit Tilburg moest zijn, welke informatie na gewisseld telegraphisch bericht waarheid bevatte. Tegen den avond kwam haar broeder uit Tilburg, die medeelde dat zij len vorige jare aan diezelfde ziekte lijdende is geweest en den laatsten tijd veel geld had verkwist. jSog denzelfden avond is zij per rijtuig naar Tilburg vervoerd. Ongeval. Zaterdagmiddag bij 't dresseeren van een jeugdig paard, had de heer Fl. v. B. het ongeluk er onder te geraken, zoodat het diet hem over T lichaam ging en hem op schouder en boenen nogal eenige flinke kwetsuren toebracht, zoodat hij eenige dagen rust moest houden, thans echter kan hij zich wederom met een stok bewegen. Dinsdagmiddag had zekere Vos uit Sprang in den buitenpolder alhier het onge luk in den voet te maaien. Per hondenkar werd hij naar dr. van Gils gebracht en door dezen en zijn zoon, de wonde toegenaaid en verhouden. Het jongmensch had nogal veel bloedverlies geleden, maar na goede be handeling kon hij wederom naar gsl woonplaats worden getransporteerd. Rumoerig. Zondagavond, 'r was heerlijk weer, Was zeer rumoerig in onze gemeente, zelft l zeer laat. Overal troepen zingende uiensche eerst een lolletje met de vrouw, waarotj we hierboven schreven, en éóu uur zoo ffa. was de groote attractie, eeri heftige rur, op straat tusschen man en vrouw, een p.. dat in zijn huwelijksdagen maar weinj! vrede kende, zoo zelfs, dat de echtgenoot gisteren voor de tweede maal met ha i goed naar Drunen is vertrokken, ora na- hij zeide, nu zeker nooit meer terug t. keeren. Wielrijden. Harrie Meyers was Zondag te Breda na tuurlijk de groote attractie, hij heeft wederom gewonnen. Bij een wedstrijd over 1 K.M. was ont; vroegere inwoner de heer J. Meulkens, dj. zeer taai, rijdt no. 2. Wij wenschen'he» spoedig no. 1, en een der eersten te zie worden. Prorineiale Stuten. In de aanstaande zomerzitting zullen oq nog in behandeling komen Aanvraag der gemeente Klundert om ett provinciale bijdrage in de aanlegkosten tij een porfiersteenslagweg in die gemeente. Alsvoor van de gemeente Zomeren. n nu u Woensdrecht. u nu Ossend recht, allen voor keiweg. Aanvraag der Noordbrabantsche Maat- schappij van Landbouw om een provinciale bijdrage vau f 1000. Alsvoor van den Noordbrabantschen Zwa velbond, f 1000. Alsvoor van de commissie tot restauratie der Groote of Lieve Vrouwekerk te Bred», f 3000 per jaar gedurende zes jaar. Alsvoor van de Coöperatieve Centrale Boeren-leenbank te Eindhoven, f 11 00. Alsvoor de afdeeliugen Noord-Brabant der Neder 1. Rundvee- en Paardenstamboeken f 300. Alsvoor van de Kerkelijke gemeente 8l Willebrord, f 1000. Alsvoor van de Ambachts- en Industrie school te Tilburg, f 1500. Nieuwe Maasmond. Alvorens kau worden overgegaan tot dt opening in het volgend jaar van den Nieuwen Maasmond moesten de normaliseering en ver betering van den Amer ver genoeg gevor derd zijn, dat de afstrooming geregeld kon plaats hebben en moesten voltooid zijn. a. de voorziening in de uitwatering der landen langs het Oude Maasje b. de voorzienniug in de uitwatering vac de lage polders, op de Donge uitwaterende, en c. de werken ter voorziening in de uitwa tering van de Bleek en Oostkil. Voorts moest de beteugeling van het Steurgat vóór de opening van de rivier plaats hebben. Al deze werken zijn reeds of zullen nog in den loop van dit jaar worden voltooid eo mitsdien is het tijdstip aangebroken, dat ondernomen kunnen worden de werken, noodig voor de opening van de nieuwe rivier. Deze werken zijn lo. het in verbinding brengen van reeds gevormde rivier, wederzijds den Aal- burgschen dijk, bij Heusden, en, in verbant hiermede, het in verbinding brengen van die rivier beneden den dijk te Hedik huizen, met de rivier de Maas, alsmede het afdam men van laatstbedoelde aldaar, door ver verlenging bovenwaarts van den rechterdijk der nieuwe rivier, tot aan den bandijk m het district Bommelerwaard boven Meidijk 2o. het voltooien der afsluiting van dt rivier de Maas beneden Andel; en 3o. de watervrije ophooging van den be- teugelingsdijk door de Heerewaardensche overlaten. Al deze werken behooren iu één werksei- zoen te worden uitgevoerd, ook omdat geen winter in de uitvoering mag vallen, hetgeen tot groote schade aanleiding zou kunnen geveu. Om tot dit doel te geraken, behoort de aanbesteding nog in het loopende jaar plaats te hebben. De aannemers kunnen dan de eerste maanden van het volgend jaar benutten voor den aanvoer van het be- noodigd materiaal, den aankoop van bouw stoffen enz., om in het vroege voorjaar van 1904 met de uitvoering aan te vangen. In verband hiermede is bij wetsontwerp voorgesteld de verhooging der Waterstaats- begrooting voor 1903, met de helft der voor deze werken gevorderde uitgaven, ten be drage van f 471.500, zijnde de volledige raming f 943.000. Voorts om in de begrooting op te nemen een post van f 55.000, zijnde de helft der kosten voor den aanleg van bekadingen langs de noordzijde van het benedendeel der nieuwe rivier de Maas tusschen Kei" zersveer en het Spijkerboor. De in de eerste plaats genoemde uit te voeren werken ziju te Heusden, Heleind en Andel, de afsluitingsdijk door de Heere- waardensche overlaten en baggerwerk iu de scheepvaartgeul der Maas, gedeelte Grève- coeurWoudrichem. Nog verschillende andere werken zullen moeten worden uitgevoerd ten einde alle aangelegenheden van den Nieuwe Mias-

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2