Summer 55 Donderdag 9 Juli 1903. '26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERSLAG der Kamer van Koophandel en AKTOON T I E L E 1", Uitgever: LpgsssaessiBBBÈ Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n li e in e n t s p r ij s per 3 maanden f OAó. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den WAALWIJK. Advebtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, Fabrieken te Waalwijk, betreffende den toestand van den handel, de scheepvaart en de nijverheid over het jaar 1902. (Vervolgd.) Handel in West=Indfsche, hoofzakelijk La Plata-huiden- De toestand van den handel in buitenlandsche hui den, voornamelijk in La Plata's, was bij het begin des jaars ongeveer gelijk aan dien, welken wij thans waar nemen. Ook bij het begin 1902 was er gebrek aan voorraad, niet alleen in Antwerpen, maar ook te Havre, Liverpool en Hamburg. De stock te Antwerpen be droeg einde 1901 slechts 72571 tegen 154675 stuks, einde 1900, die te Havre 115,454 tegen 222,622, terwijl in Liverpool en Hamburg zoo goed als niets voorradig was. Het gevolg hiervan was, dat, wegens de stand vastig hooge prijzen, de zaken gedurende de eerste drie maanden 1902 weinig belang oplever den, te meer, daar de looierijen, die nog altijd over de lage lederprijzen te klagen hebben, zich zoo veel mogelijk van inkoopen onthielden. Vleide men zich aanvanke lijk met de hoop, dat door de belangrijk groote re slachtingen in La Plata voornamelijk wat de koehuiden betreft, de prijzen beduidend zouden verminderen, spoedig zag men zich in die verwachting teleurgesteld, daar Amerika dat anders grootendeels droge huiden betrok, thans op de productieplaatsen zelve ook zeer groote hoeveelheden gezouten ossen- en koehuiden kocht, waardoor de uitvoer naar Europa bemoeilijkt en ver minderd werd en de prijzen in Februari voor huiden in de wichten van 23-25 K.G. met ca. 3 frs. stegen. Toen echter, begin April, de voorraden beduidend ver meerderden, en als gevolg van dien de prijzen met enkele francs afbrokkelden, werden er meerdere en betere zaken gedaan. Die prijsvermindering was even wel slechts van korten duur, want nog was April niet ten einde, of door de groote vraag naar winterhuiden te La Plata, en het momenteel gemis aan voorraad aldaar, rees de noteering voor ossenhuiden als in een oogwenk met 1 a 2 frs., terwijl vreemd genoeg, de koehuiden met hetzelfde bedrag terugliepen. Gedurende de maanden Mei en Juni bleven de noteeringen vrij wel dezelfde, alhoewel men in deze laatste maand met reden op eenige prijsvermindering had mogen hopen. Dit geschiedde eerst in Juli, doch voornamelijk in Au gustus, toen de Saladeros-ossen in de lichtere soorten, n.l. in de wichten van 20-25 K.G. met 3 francs terugliepen. De prijzen in de wichten van 25-32 K.G. alsmede die der koehuiden bleven gehandhaafd. Gedurende de maanden Augustus, September en October, heerschte er veel vraag naar schier alle soorten. Aanzienlijke partijen werden gekocht, zoodat tegen het einde des jaars, zoo goed als alles opraakte, aan sommige soor ten groot gebrek kwam, en alle soorten, met uitzon dering der zomerkoehuiden, een hausse kregen van 3 tot 5 francs. Einde 1902 bedroeg de stock te Ant werpen slechts 53,548, te Havre 57,875, te Liverpool 743 stuks, alzoo een bespottelijk kleine voorraad. 1903 werd dus onder voor de leerlooierijen zeer on gunstige omstandigheden begonnen, te meer daar de berichten aangaande den toestand van den veestapel te La Plata en elders zeer ongunstig luidden, en door de enorme voorraden van gedroogd vleesch de slach tingen op groote schaal waarschijnlijk later zullen aanvan gen dan gewoonlijk. Ter vergelijking van de noteeringen ultimo December 1901 en 1902 geven wijjhetgeen volgt: Einde December 1901. Einde December 1902. Saladeros Buenos-Ayres Zomerossen. 20-25 K.G. frs. 61 a 65 frs. 65 a 69 hooger frs. 4 25-32 65 70 69 74 >4 32-40 59 63 65 69 >6 Saladeros Uruguay Zomerossen. 20-25 K.G. frs. 64 a 68 frs. 71 a 75 hooger frs. 7 25-32 68 73 75 80 >7 32-40 66 71 74 79 >8 Saladeros Buenos-Ayres Zomerkoeien. 14-20 K.G. frs. 62 a 65 frs. 62 a 65 20-25 63 66 63 66 Saladeros Uruguay Zomerkoeien. 14-20 K.G frs. 63 a 66 frs. 63 a 66 20-25 68 73 68 73 Antwerpen was voor ons land weer de voornaamste markt. Zij verdient nog altijd de voorkeur boven an dere, wijl assortimenten en beschrijvingen er steeds met veel zaakkenis gedaan worden en gelijk wij reeds vóór jaren opmerkten, de handel er zeer reëel is. In 1902 werden daar aangevoerd 1,018,034 stuks. Naar schatting bedroegen de aankoopen aldaar voor Hol land ongeveer 140,000 stuks, dat is 10,000 minder dan het vorige jaar. Het grootste deel daarvan was be stemd voor de Noord-Brabantsche leerlooierijen. De mindere verkoop gedurende 1902 moet hoofdzakelijk morden toegeschreven aan de wanverhouding tusschen de prijzen der ruwe huiden en die van het leder. Zoo dra deze laatste hooger worden (wat op den duur toch met uitblijven kan) verwacht men algemeen, dat het Quantum voor ons land aanzienlijk stijgen zal. Opmerkelijk is het, dat de aanvoer van droge La Plata huiden, de laatste jaren telkens afneemt, terwijl steeds meer bijsoorten vooral Columbia's, Paraguay's Rosario's, Entre-Rio's etc., geïmporteerd worden. Wat de kwaliteit der huiden betreft, hiervoor geldt nog in hoofdzaak, wat wij vorige jaren breedvoerig hebben aangehaald. De Uruguay's krijgen, dank zij de goede zorgen daaraan besteed, steeds meer naam en worden telken jare al meer gezocht. Ook de Montevideos verheugen zich in beteren aftrek, terwijl naar Paraguay's en Rosa rio's levendige vraag begint te komen. De Buenos- Ayres Matadero's waren als altijd zeer gewild, ook al lieten afdoening en verdere behandeling somtijds nog al eens te wenschen over. Tot slot geven wij nog een kort overzicht van de slachtingen te La Plata en Rio Grande op einde Juli gedurende de laatste drie jaren. 1900. 1901. 1902. Buenos-Ayres 91.500 144.800 181.000 Rivières 568.900 617.100 702.000 Montevideo 416.681 325.700 385.000 Rio Grande 232.000 210.000 375.000 Totaal 1.309.081 1.297.600 1.643.000 1902 gaf alzoo op 1901 eene vermeerdering van 345.400 stuks wat evenwel niet belette, gelijk wij reeds meldden, dat de huidenprijzen in stede van te dalen nog aanmerkelijk rezen. Handel in Inlandsche huiden en vellen. De handel in inlandsche huiden en vellen kenmerkte zich gedurende het geheele jaar 1902 door groote levendigheid. De inlandsche koehuiden werden gretig gekocht door Amerika, zoodat zich nergens voorraden ophoopten. Toen echter in Juni de prijzen van 20 a 21 ets tot 22 a 23 ets liepen trok Amerika zich terug en trad Duitschland als kooper op. Veilig mag men aannemen, dat Duitschland 35 a 40°/0 van de geheele productie hier betrok. De prijzen die in het begin des jaars 207a a 21 ets. waren, sloten bij het einde met 2372 a 24 ets. Ook naar Ossenhuiden was geregeld vraag. Voornamelijk Engeland, doch ook voor een deel Amerika traden als koopers van dit artikel op. De prijzen varieerden van 21 a 27 ets en waren op het einde des jaars 27 a 28 ets. Voorraden waren nergens in Holland zoodat het te voorzien staat dat deze soort nog duurder zal worden. Gewone stierenhuiden werden meestal door Engeland betrokken de beste soorten echter gingen hoofdzakelijk naar Rusland. De prijzen waren het geheele jaar door vrijwel dezelfde. Zij varieerden van 227s a 24 ets. Ondanks den levendigen handel in genoemde soorten maakten de zouters toch geen gunstige zaken wijl de inschrijvingen beletten met voldoend succes te opereeren. Wat de vette vellèn betreft, deze werden gedurende het geheele jaar zeer gezocht. De zware gingen meestal naar Engeland, de lichte naar Amerika. Daar echter vele andere huidensoorten de vette huiden zoo zachtkens aan beginnen te verdringen kan men aannemen, dat Amerika zich waarschijnlijk van de markt terug zal trekken, zoodra de prijzen nog hooger worden. Deze varieeren thans van 30 tot 35 ets. Een ongewoon levendige vraag heerschte er naar nuchtere vellen. Circa 280.000 stuks werden hiervan geexproteerd. De prijzen bereikten eene sinds jaren niet gekende hoogte; zij bedroegen voor provincievellen 32 ets voor die der Amsterdamsche stadsslachterij 37 a 38 ets. Alles per halve kilo berekend. Wat de paardenhuiden betreft, hiernaar was in het begin des jaars niet zeer groote vraag. De prijzen liepen daardoor terug, zeer tot genoegen der looiers dezer soortwijl daardoor meer evenredigheid kwam tusschen de prijzen der grondstoffen en die van het gefabriceerde leder. De drie laatste maanden des jaars echter kocht Amerika zeer groote hoeveelheden gezouten halzen, waardoor de huidenprijzen weer beduidend rezen. Die rijzing duurde nog voort in het begin van 1903. Bij het einde van 1902 sloot de markt met pl. m. f9.75, thans bedraagt deze circa f 11.per stuk. De prijzen van gezouten stuiten bleef vrijwel gelijk. Het artikel kreeg echter een geduchten concurrent in boxkalf waardoor de prijs terug ging en het zeer moeilijk werd plaatsing er voor te vinden, in het buiten land, voornamelijk in België, Engeland en Zweden. De prijzen van stuitartikelen waren ongeveer als volgt Inl. stuiten van 50 c/m. f 3.75 a f4. Prima Belg. 55 c/m. f4.40 a f4.75) per stuk' Rijksnormaallessen. Uit het verslag omtrent den toestand der Rijksnor maallessen alhier gedurende het afgeloopen schooljaar 19021903 zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. De cursus begon op 1 April 1902 met 25 mannelijke en 8 vrouwelijke candidaten. Vier van de mannelijke kweekclingen legden met goed gevolg het examen af als onderwijzer en tevens in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. In den loop van hét schooljaar verlieten 6 mannelijke en 4 vrouwelijke kweekelingen de inrichting 2 manne lijke gingen respectievelijk over op de Rijkskweekschool te Nijmegen en de Bisschoppelijke kweekschool te 's-Bosch. Op de oproeping tot inschrijving van nieuwe leer lingen meldden zich aan 15 jongelieden, 9 voor de normaallessen en 6 voor de voorbereidende klasse, die allen konden worden toegelaten. De nieuwe cursus is 1 April geopend met 22 manne lijke en 7 vrouwelijke leerlingen, de voorbereidende klas met 7 leerlingen. Hoewel de kamer tot hare spijt eenige vermindering ln het getal leerlingen moet constateeren, is het haar aangenaam op nieuw te mogen getuigen dat het on derwijs, hetwelk door elf heeren en eene dame aan genoemde inrichting gegeven wordt, onder alle op zichten uitstekend mag heeten, en alsnog eene welver diende waardeering vindt. Koepelmakerijen, riet-biezen- en Manden makersband. Raamsdonk- De 5 hoepclmakerijen, welke alhier besttian maakten gedurende 1902 ongeveer 13 millioen stuks hoepels of ongeveer 520.000 bossen eene waarde vertegenwoordi gende van circa f 93000. Er valt dus in de vervaardiging van dit artikel groote vooruitgang waar te nemen. Werden de hoepels vroeger grootendeels verkocht aan de handelaren te Sliedrccht en Rotterdam, thans gaan zij hoofdzakelijk direct naai de verbruikers in België, Frankrijk en Duitschland, wat wel getuigt van den vooruitstrevenden, onder- nemenden geest der fabrikanten. Ook de riethandel welke hoofdzakelijk naar Duitschland exporteert, krijgt steeds meer beteekenis. Ongeveer 100.000 bos matriet werden verzonden naar verscheidene fabrieken in het Duitsche rijk, terwijl ook het binnenland eene aanzienlijke hoeveelheid betrok. De geheele riethandel mag hier veilig geschat worden op eene waarde van f75000. Minder gunstig kunnen wij gewagen van den handel in biezen. Deze blijft nog steeds kwijnende. Er werden gedroogd pl.m. 600 voer of 37.200 bos eene totale waarde hebbende van ongeveer f 10.000. De prijzen waren over het geheel laag alleen aller eerste kwaliteit de z.g. »De Willemstad* maakte hierop eene uitzondering. Het mandenmakersband schijnt zijn slechte tijd perk doorworsteld te hebben. Door de vele aanvragen zoo uit Nederland als uit België namen zoowel de prijzen als de omzet toe. Verkocht werden ongeveer 30.000 bos, ter waarde van circa f 6000. Ook de rietmattenfabriek verkeert in steeds toenemenden bloei. Er werden gefabriceerd ongeveer 30.000 stuks matten van verschillende afmetingen ter gezamenlijke waarde van pl. m. f25.000. Dit artikel vindt zijn debouché aan de steenfabrieken hier te lande en in België, alsmede ook in groot aantal aan de vermaarde »hovenierderijen* in Gent en omstreken. Kandel in Schors- Hoofdzakelijk Geldersche schors. Ofschoon het weder gedurende den z.g. blcektijd in 1902 zeer regenachtig was, werd niettemin de schors zeer goed gewonnen. De campagne opende zich met een flauwe stemming, welke was toe te schrijven aan het feit, dat de looiers wegens de voortdurende wan verhouding tusschen de prijzen der ruwe huiden en die van het leder, beduidend minder inwerkten dan het vorige jaar. De boschkoopers konden daardoor hunne prijzen niet handhaven zoodat de noteering- van prima kwaliteit terugliep van f 4. tot f 3.80. Voor mindere soort werd besteed f3. tot f3.50. Het zal veel moeite kosten ook deze prijzen nog te behouden daar behalve het minder inwerken der huiden, het gebruik van vreemde looistoffen steeds meer algemeen wordt. Men verwacht dan ook algemeen dat de schorsprijzen in 1903 nog dalen zullen. Kandel in vreemde looimiddelen. De Afrikaansche Schors welke onder den naam Garouille hetzij direct of indirect in Nederland wordt geïmporteerd, was het geheele jaar aan een ongekend hoogen prijs, ondanks dat de kwaliteit nogal te wenschen overliet. De Noord-Brabantsche zoowel als de Belgische en Fransche looiers kochten daarom niet meer dan voor allernoodzakelijkste behoefte. Deze terughoudend heid der looiers had ten slotte op de handelaars te Oran eenigen invloed. De prijzen liepen iets terug, en men heeft grond te mogen verwachten dat deze in 1903 zullen komen op frs. 22.50 voor Extra Grosse op wagon te Antwerpen In Valonea, waarvan de prijzen iets hooger waren dan verleden jaar, kwamen flinke zaken tot stand. Ook in extracten als Eiken, Quebracho Mimosa Dichten enz. wordt de handel steeds levendiger, doordat op enkele uitzonderingen 11a, deze ook gebruikt worden bij de gewone schorslooiing. en de resultaten hiervan over het al gemeen voldoende zijn. Naar looimiddelen van Inférieure soort als Refuso, Caramanien enz. was zeer weinig vraag. Kooi- en stroohandel in de Langstraat- De opbrengst van het hooigewas in 1902 was over het algemeen groo- ter dan in 1901, en de kwaliteit goed.- De handel echter was het geheele jaar door niet zeer geanimeerd, wijl België, Duitschland en Engeland, welke gewoonlijk ons hooi betrek ken, zich ook over een goed gewas in hun eigen land mochten verheugen. Dientengevolge waren de prijzen ge durende het afgeloopen jaar heel wat minder dan in 1901. Kon men in 1901 bij het begin van Juli voor prima kwaliteit f 29 a f 30 in Septem ber zelfs f 38 a f40 bedingen, in 1902 liepen de prijzen het heele jaar door niet hooger dan f 25 a f 26 fr. 1000 K.G. De prijs van de tweede kwa liteit hooi, dat hoofdzakelijk naar Enge land werd verzonden kon niet hooger worden opgevoerd dan tot f 18 a f20 per 1000 K. G. In weerwil dier la gere prijzen hadden toch alle hooiper- sen vrij druk werk, vooral in de 2e soort hooi. Het stroo had eveneens een goed gewas, doch ook hiervan waren de prijzen veel lager dan het vorige jaar. Zij varieerden van f 17 tot f 18 per 1000 K. G. tegen f25 a f 26 in 1901. Ook thans weder was het ver handelde stroo bijna uitsluitend voor het buitenland bestemd. De papierfabriek der >The Dutch Paper Pulp company Ltd*, aan het Keizersveer had over haar bedrijf geen klagen. Er werd het geheele jaar door druk gewerkt en het aldaar vervaardig de papier vooral de fijnere soorten, kon aan goede prijzen worden afgezet voor namelijk in Engeland. Tusschen de 80 a 90 arbeiders naar men men ons meldt, verdienen op deze inrichting een goed stuk brood' De toestand der scheepsbouxvzuerven was vrijwel gelijk aan dien van ver leden jaar, wat alsmede gezegd kan worden van de hier gevestigde bier brouwerijen en leerlooierijen. De hier bestaande firma's in graan drijven nog altijd groote zaken. De hoepel en mandenmakerijen mochten zich in een grooteren omzet verheu- gen. Stoomtramlijnen 's-Rosch- Keusden grens Waalwijk en Tilburg-Waalwijk- Met genoegen kunnen wij vermel den, dat de door de Kamer zoo lang gekoesterde wensch, van eene ver binding der beide tramwegen door de Grootestraat eindelijk op 16 Mei 1902 in vervulling is g-egaan. Hoe korten tijd de tram door onze gemeente ook nog rijdt, toch meent zij, afgaande op het drukke gebruik, dat van dit nieuwe vervoermiddel gemaakt wordt, dat ook de tegenstanders met den nieuwen toestand weldra verzoend zullen zijn, vooral wanneer de noo- dige gewenschte maatregelen betref fende de veiligheid en het goederen vervoer door onze gemeente doo* de directie en het trampersoneel stipt gehandhaafd zullen blijven. Als men in aanmerking neemt, dat de verbinding- in liet meest ongun stige jaargetijde is tot stand geko men en de scheepvaart tweemalen ge stremd js geweest, dan kan men de verhoogi ng van de ontvangsten ge - en l,iR£Nlrai(srkr (tarief

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1