Nummer 58. Donderdag 23 Juli 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. t PADS LEO XIII. t i AHTOON TIELEN, Uitgever: Mgr. Pecci. 'i!' 'i'iUWBW—Ml" Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e ra e n t s p r ij s per 3 maanden t' 0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Advertentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer roordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel, N. Voor eenigen tijd konden wij op deze plaats eenige hartelijke woorden wijden aan den jubileerenden Paus, thans is het ons droef te moede wanneer wij moeten gaan schrijven over dezen grooten man, maar onder zoo droevige omstandigheden, over de nagedachtenis van onzen grooten Leo, Paus en koning, opperpriester, wiens naam en daden de geheele wereld met vereering, ontzag en verbazing vervullen, die door katholieken, als andersdenkende vrijmoedig als de grootste iran onzer eeuw wordt genoemd. Leo XIII onze groote paus, is thans der katholieke wereld, na een glorieus, roemrijk pontificaal van 25 jaren, ontvallen. Wel is het Leo XIII niet mogelijk ge weest, de tijdelijke macht des Pausen te herstellen. Maar dank zij de hoogheid van zijn geest en de wijsheid zijner daden heeft hij de verwachtingen van de vijanden der Kerk te niet gedaan. In een roemrijk koningspaleis heeft hij zijn gevangenis her schapen. Hij oefende een zedelijke souvereine macht uit, die straalt de geheele wereld door en welke nooit in hoogere mate door een zijner voorgangers werd bezeten. Het genie van Leo XIII heeft aan de eeuwenoude tiaar nieuwen luister gegeven. Zijn pontificaat vult gansch een tijdperk van zware beproeving, maar ook van groote glorie voor de Kerk. Het Pausdom is ouder zijn regeering op schier wonderdadige wijze in aanzien gestegen, zelfs bij hen, die het scherpst tegenover de Kerk staan. En het Katholicisme heeft, dank zij zijn wijs beleid en onvermoeid streven, de laatste decennia der negentiende eeuw gekenmerkt door on verwachte zegepralen om straks de twin tigste eeuw te doen opgaan in de schittering van ziju onbluschbaar licht. Men is huiverig te spreken over een zoo verheven verschijning. Maar het gevoel baant zich een weg, dringt naar uiting. En nu wij bij de ster venssponde staan van onzen Vader, van den Vader der Christenheid, van onzen opper sten Leider en Zielenhoeder, nu wellen de woorden onweerstaanbaar naar de lippen, nu eischt de dankbaarheid, de liefde de ver eering, dat wij spreken zullen, zij het ook slechts in stamelende klanken. Zóózeer zijn wij vervuld met de gedachte aan Hem, dat niets aDders ons meer kan bezig houden. Zóó diep treft ons het verlies van zijn machtige persoonlijkheid, dat wij nauwelijks kunnen deuken aan den zeldzaam koogen leeftijd door hem bereikt, aan zijn eigen verlangen, om eindelijk te mogen rusten van zijn onverdroten werkzaamheid. Leo XIII was zulk een zegen, zulk een glorie voor de Kerk 1 Eu hoezeer vast in ons geworteld is de overtuiging, dat Chris tus zijn Kerk nooit verlaten zal, eD dat dus de overwinning Haar ontwijfelbaar zeker is beschoren, valt toch in deze stonde lood- zwaar op onze ziel een gevoel van beklem ming, van angst en verbijstering, nu wij den Pontifex missen, die zulk een wonder dadig werktuig was in de hand des Heeren Wonderdadig inderdaad. Toen Pius IX in 1878 het moede hoofd had neergelegd gevallen als een eik te mid den van woedende stormen, scheen het wel, dat de Kerk sombere dagen tegemoet ging, een donkere nacht voor haar aanstaande was. Van alle kanten zag zij zich benauwd en besprongen. Den machtigsten staatsman van Europa had zij als verbitterden vijand tegen over zich. Van zijn wereldlijk gebied beroofd, was de Paus teruggedrongen in het Vaticaan, geen vorst meer in de gewoue beteekenis van het woord. En nu deze aardsche troon hem was ontweldigd, meenden zijne vijanden dat de glans der tiara ook ras verbleeken zou. Sommige regeeriiiuen achten het noodig, de diplomatieke betrekkingen te verbreken. De Paus was hoogstens nog een pretendent, geen souvereiu niet wien men rekening be hoefde te houden. De dagen, waarin het Roomsche Opperprieslerschap als een wereld macht gold, waren voorbij, onherroepelijk, en in ziju hoogste autoriteit aangetast, moest ook het Katholicisme daarvan den terugslag ondervinden. Bovendien, in het geestelijk werd terzelfder tijd de aanval steeds heviger Het positivisme, het materialisme, het scep ticisme zouden straks het geloof verdringen: Tegenover de eeuwen-oude Kerk vermolmd naar men meende werd de wetenschap een tendentieuze wetenschap gesteld, die haar den genadeslag geven zou. Leo XIII trad op. Het Pausdom verheffen uit zijne verne dering, de Kerk verzoenen met de staats lieden en de regeeringen, met het volk en de wereld, het geloof verdedigen en hoog houden tegenover de aanvallen eener over moedig en valsche Rede, was de zware taak, die hem wachtte. De vooruitzichten schenen donker, de taak hopeloos. De taak hopeloos, maar de laua heeft die heerlijk volbracht, in zijne verheven, roemvolle regeering heeft hij het christendom, door zijne talrijke daden, waarover we hierachter meer zullen zeggen, tot eene ongekende hoogte opgevoerd. Thans is Hij heengegaan, die onze Vader was, de hoeder onzer zielen, onze gids or.ze glorie, onze steuu. De Kerk staal verweesd en gansch de christelijke wereld treurt over zoo groot een verlies. Maar ook de niet christelijke wereld zal hem eeren als een der merkwaardigste historische figuren van de negentiende en de twintigste eeuw, als een onsterfelijk kampioen voor de edelste aspira ties der menschheid de beschaving, den vooruitgang, de vrijheid. Tot het laatste heeft hij gearbeid en gestreden, ten spijt van den steeds drukkender last der jaren, trotseerend de grootste beslommeringen. En al klonk soms als aandoenlijke klacht het „taedet me vivere" van zijn lippen, onge schokt bleef de kracht, waarmede hij zijne wereld-omvattende taak vervulde en onge rept de geestdrift, waarmede hij streefde naar de bereiking van zijn hoog ideaal. Wie die hem na zoo langen en zwaren strijd de rust der rechtvaardigen misguunen En neen, neen, hij is met dood voor ons. Hij is slechts gestorven naar het lichaam. Hij liet ons na zijn encyclieken, waaruit het „Lumen in coelo" ons blijft tegenstralen. Eu bij zijn doodbaar ontluikt in onze be wogen ziel de herinnering aan den dichter die ons het genie vergelijkt met een ster, die, werd zij aan den hemeltrans ge doofd, toch nog vele, vele jaren zou lich ten voor onze oogen. Genieën sterven niet. Het ^Licht aan den hemel" blijft glanzen voor onze blikken, in blijde verrukking naar boven gericht. En als een nieuwe wonderdadige Ster wijst het ons den weg naar de Kribbe der Zalig heid, naar het rijk van onzen Heer, waar Leo thans voor zijn volk om hulpe en redding smeekt De jeugd. Het was op den 2en Maart van 't jaar 1810 dat Graaf Joachim Pecci in 't stadje Carpineto werd geboren van een oud, ade- lijk geslacht uit Siena. Hij was de jongste op een na van 7 kinderen. Het zag er treurig in Rome uit, toen Graaf Joachim Pecci 't eerste levenslicht aanschouwde. De eeuwig stad Rome was door Eraukrijks legers verwoest. De gewel dige Napoleon had den grijzen Pius gevan gen genomen. Hem gesleurd ver van zijn erfgoed over de woeste Alpen van gevange nis tot gevangenis en het heerlijke St. Pie- ter werd ten prooi gelateu aan de geniepige revolutionnaire vereenigingen, die reed» toen in Italië den boventoon voerden. Vijf lange jaren duurde de ballingschap. Toen Pius IX terug kwam naar Rome stichtte hij dadelijk te Viterbo een'college, dat ooder bestuur kwam vau de de orde der paters Jusuïten. Aan dat college genoot dan Joachim Pecci zijn eerste opleiding. Ziju leermeesters be merkten reeds dadelijk, dat hun leerling be schikte over uitstekende gaven vaa hoofd en hart. Het waren de opkomende gaven, die zich ontwikkelend, later de gansche we reld zouden doen verbaasd staan. Die jeug dige ziel leerde dat begrijpen en liefhebben 't voorwerp zijner godsvrucht, nadat die ziel reeds door zijn mosder ontvankelijk was gemaakt voor de zoetheid van 's Heeren dienst. En als een getuigenis zijner gaven is nog bewaard een Latijnsch vers van vier regels. Het is 't vers, dat de 12-jarige Pecci des tijds aan een bezoeker van Viterboosch college een provinciaal der Jesuïten toezong. Zijn lievelings studie was die in de klas sieken, daarin vooral was hij steeds de premier zijner klas, de sierlijke stijl, die schittert in de encyclieken is te Viterbo geleerd. Joachim Pecci was 14 jaren oud, toen hij 't Viterboosch college verlaten hebbend, de roemrijke poorten van het collegium Ro- manum binnentrok om zich de kennis der philosophie en rethorica eigen te maken. Meer en meer, naar mate zijn studiën hoogere vlucht namen, blonken zijn talenten en geestesgaven boven die zijner medestu denten uit en in alle vakken legde de jeug dige geleerde een bekendheid aan den dag die de ieermeesters in hooge mate verbaasd deed staan. Hij was achtien jaren slechts, de jonge graaf toen.men hem den doctors hoed opzette, nadat hij gepromoveerd had op een reeks stellingen, gelegen op ver schillend gebied der wijsbegeerte. Nauwelijks een half jaar nadien, begon de onvermoeide student zich in te wijdtn in de studiën der godgeleerdheid. Na een viertal jaren behaalde Hij hierin den doc torsgraad. Het werd duidelijk meer en meer, welke levensweg God voor dezen voorbeeldigen jongeling had afgebakend. Thans was deze waardige telg uit het bekende oude adelijke geslacht der Pecci's twee-en-twiutig jaren oud eu had tweemalen reeds den dokters graad behaald. In zulke mannen, schuilt de levenskracht die den roem der Pauselijke diplomatie bezielt. Geregeld werden daarna door Dr. Joa chim Pecci de lessen aan de Academie der Nobili bezocht en aan de Sapienza woonde bij 't college bij over 't kerkelijk en civiel recht. Ook in deze beide vakken behaalde Hij in 1837 den doctorsgraad en nog was datzelfde jaar niet ten einde, of de groote gelee.de werd priester, want op den 3den December 1837 ontving Hij 't H. Priester schap. Intusacheii was hij door Paus Gre- gorius tot huisprelaat benoemd. 28 jaar oud was hij nu Mgr. Joachim Pecci. Kardinaal Pact it le de aandacht van Paus Gregorius XVI op den jongen Pecci, die dientengevolge reeds op 27jarigen leeftyd den rang van geheim-kamerheer optving. Einde van hetzelfde jaar werd Mgr. Pecci priester gewijd, en op 1 Jan. 1838 droeg hij zijne eerste plechtige H. Mis op in de kamer van St. Stanislaus-Kosta. In Februari daaraanvolgende belastte de Paus hem reeds met eene taak, waaruit wel bleek, in welk hoog aanzien Mgr. Pecci bij Gregorius XVI stond. Het hertogdom Bene- vento, dat aan den H. Stoel behoord# maar midden in het koninkrijk Napels lag, was een nest geworden van Napolitaansche ban dieten en smokkelaars. Het ergste was, dat dezen behoorden tot eene camorra, d.w.z. dat zij in dienst waren van vennootschappen, bestaande uit aanzienlijkeen schijnbaar nette farailiën. Er was een ambtenaar met ijzeren wilskracht voor noodig, om hieraan een einde te maken. De Paus zond er Mgr. Pecci als delegaat (gouverneur) heen, en Mgr. Pecci maakte er een eind aan, ra drie jaren tijds. Daarop zond de Paus hem naar Perugia, Waar geheime genootschappen bcdende.ljke woelingen veroorzaakten. einig vermoedde Mgr. Pecci, die de stad als burgerlijk amb tenaar bestierde, dat hij er later als bisschop over zou regeeren. Hij verbeterde er de reohtbank en het onderwijs en richtte er eene spaarbank op. In 1843 benoemde de Paus hem tot nuntius te Brussel, en zoo werd de prelaat reeds op 33jaiigen leeftijd bisschop gewijd De zoo geleerde mau kende geen woord Fransch, en toch was de kennis dier taal hem te Brussel onmisbaar. Geen nood Met ijzeren wilskracht begon hij Fran scha te studeeren, reisde met een Fransch schip naar Marseille, hield zich veertien dagen ra Frankrijk op, en toen hij te Brussel aan kwam, kende hij de taal genoegzaan om zich verstaanbaar te maken. Aldaar ver wierf hij zich de genegenheid van alle par tijen, zoowel van den Protestantschen koning als van de liberale ministers en van de Katholieke geestelijkheid. Hij verliet België, om bisschop te worden van Perugia. Op zijne terugreis vertoefde hij eene maand te Londen, waar hij kennis maakte met koningin Victoria, en eenige weken te Parijs, waar hij eene audiëntie had bij Louis Philippe. Toen Mgr. Pecci te Rome kwam, was Gregorius XV 1 ga storveu, en Pius IX hem opgevolgd. Leo XIII als Pau9> De erfenis van Pius IX behoefde een krachtige hand en de nieuwe paus trad met kracht op na zijn troonsbeklimmingbij sloeg dadelijk de handen aau het werk. Hovelingen en gunstelingen werden weg- gebezemd j de nietsdoeners werden onver biddelijk ontslagen en de nieuwe hoogeprirtïer omringde zich met mannen als Socca Rotelli, Foachi, Simeoni, Czacki, Vannutelh, Ferrata, Rampolla, wier bekwaamheden ei hooge gaven hij te Perugia had leeren kennen en waardeeren. Rnnm- Leo XIII heeft zich beijverd het Room sche geloof uit te breiden en te inderdaad heeft hij de hierarchic hersteld in Schotland, Oost-Indië, Armem. o^MriU hij heeft de missies rermeerderd en dapr paganda met mülioenen begift.|gd i h»* scholen opgericht in Italië die to leen 250.000 lire per jaar kostten lllJ den veldtocht tegen de slavernij aangemoedig en gezegend. Hij heeft aan de reSeerinf conecsies gedaan zonder te overschrijden de grens die dc leerstellingen der kerk. aanwezen bewijzen strekken de verzoening met Duitschland, bekroond door b.ezoekenvan den Lutherschen keizer Wilhelm II aa e Echo van het Zuiden en Langstraatsfk Courant, ZOU ..ii

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1