Nummer 59. Zondag 26 Juli 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. t PADS LEO XIII. t m I ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Uitgever: «es Dit Blad verschijnt W o e 11 s d a g- en Zat e r d a g a v 0 11 d. Abonnementsprijs per 3 maanden t'0.~5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. mam Adveetentibn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regelt en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten Reclames 15 cent per regel, Donderdag om 8 uur is het lijk van den paus overgebracht naar de St. Pieterskerk voor de tentoonstelling in het openbaar. De stoet bewoog zich door de gangen, door de zalen en langs de trappen, alle met was kaarsen verlicht. In de Sala ducale waren een aantal toeschouwers in rouwgewaad voor zien van bijzondere kaarten, door den major domus afgegeven, toegelaten en verder ging 't door de sala regia met de Zwitsersche lijfwacht aan het hoofd en ter zijde, terwijl langs de trap, die leidt naar de Capeie del Sacramento in de Pieterskerk, de paleiswacht en haie geschaard stond. De mannelijke begunstigden waren in rok, de dames in het zwart met zwarte sluieis, terwijl allerwegen waar de stoet passeerde, pauselijke gendar mes eerbewijzen brachten. Voorop schreden de pauselijke stalmeesters in rood damasten gewaad, daarop volgden de penitentiarissen van de St. Pieterskerk, alsmede de sakristijn en de onder-sakristijn van de apostolische paleizen, allen in koorgewaad en stola, met brandende fakkels in de handen. Daarna kwamen de dragers van de sedia gestateria met de baar, dragende het lijk des pausen omringd door adellijke gardes, pauselijke officieren en penitentiarissen met brandende kaarsen. Achter het lijk volgde de leden der familie Pecci en daarna, in violet rouwgewaad, begeleid door hun fakkel dragende secretarissen, twee aan twee, naar den datum hunner benoeming, de kardinalen, niet aan het hoofd de deken en de onder deken van het Heilige College, de kardinalen Oreglia en Serafine Vannutelli. Op de kar dinalen volgden de majordomus, de conclave maarschalk, ander hoogwaardigheidbekleeders en het diplomatieke korps, terwijl de Zwit sersche garde, pauselijke gendarmes, de be diende van den paus en paleisbeanibten, den lijkstoet sloten, die uit de verte reeds waar neembaar was door het eentonig gezang en geprevel van allen, die er deel van uitmaak ten, wat grooten indruk teweegbracht. Om 8 uur 20 had de stoet de sala ducale bereikt. Allen in deu stoet en voornamelijk de kardinalen en de hoogwaardigheidbe kleeders van het pauselijke hof, die het vertrouwen van den overledene genoten, waren zichtbaar bewogen en een groot aantal hun ner weende. Nadat de stoet, langzaam voortschrijdende, de sala ducale en de sala regia gepasseerd was, werd tegen kwart vóór 9 door de hoofddeur het voorportaal der St. Pieterskerk bereikt en de stoet schreed daar na door de middendeur de basiliek binnen. Het was een grootsch, indrukwekkend en aangrijpend schouwspel. Aan de deur, waar bet vaticaansche kapittel in vollen getale bij een was, gaf monseigneur Pericolli het lijk de eerste absolutie. Door de electrisch verlichte kerk, waarvan de toegang gesloten was voor het publiek, trok de stoet tot aan de voor een altaar opgerichte katafalk, waarop de baar nedergezet werd. Terwijl de zangers van de Juliaansche kapel gebeden aanhieven namen de leden van de familie Pecci aan de eene en de kardinalen aan de andere zijde van het altaar plaats, terwijl zich achter hen schikten de hooge pauselijke waardigheids bekleders en de geestelijkheid. Monseigneur Soppetelli gaf nu het lijk de tweede absolutie en daarna verlieten de kardinalen de basaliek terwijl het vaticaansche kapittel de sacristy binnentrad. Onderwijl werd de baar begeleid door de adelijke garde en de Zwitsersche garde en gevolgd door de hoogwaardigheids bekleders, overgebracht naar de sacraments kapel, waar zij nedergezet werd. Zes hooge waskaarsen branden terzijde van de baar, welke zoodanig geplaatst is, dat de voeten van den overledene buiten de tralies van de kapel in de kerk uitsteken, opdat zij ge kust kunnen worden door de menigte, die heden ter bezichtiging van het lijk en voor den voetkus toegelaten zal worden. Van het oogenblik af dat de stoet met het lijk van d?n paus de basiliek van St. Pieter binnen trad, luidden de klokken tot de beëindiging der plechtigheid tot kwart over 9. Op het plein van Si. Pieter was het vrij druk er bevond zich een vrij talrijke me- nigle. Tijdens de avondplechtigheid werd in de St. Viucentiuskerk overgegaan tot de bijzet ting van de ingewanden van den paus. De urn is bijgezet ter rechterzijde van het groote altaar en er zal een opschrift op marmer aangebracht worden, met den naam van den paus, den datum van zijn geboorte, dien van zijn verkiezing tot paus en dien van zijn dood. I11 de Sacramentskapel houden bij het lijk van den paus twee geheime karaerheeren/ adellijke gardes en Zwitsersche gardeswacht. Uil Rome werd geseind Het weer is prachtig doch er heerscht grootte hitte. In den vroegen morgen werdeD op het St. Pietersplein maatregelen genomen om de orde te handhaven en het verkeer te regelen. Twee regimenten soldalen zijn onder de zuilengalerijen opgesteld. In de kerk doen karabiniers dienst, in de kapel de edel— en Zwitsersche garde. Om half zes begonnen de klokken te lui den en duizenden stroomden toe, wachtend op de opening der kerk. Om zes uur gingen de deuren open en men begon langs het lijk te defileeren. De voeten echter zijn achter het hek der kapel zoodat het onmo gelijk is, deze te kussen. Om acht uur leeds waren er 15000 belangstellenden geweest. Kardinaal Oreglia werd Woensdagavond tijdens de overbrenging van het lichaam des Pausen naar de St. Pieter ongesteld en moest zich naar huis begeven. Z Em. antwoorde op het telegram van den Duitschen Keizer lk dank Uwe Majesteit voor de betuiging van deelname, die Uwe Majesteit aan het H. Colege bij den dood des Pausen heeft willen richten. De kardinalen, aan wien de goede betrekkingen tusscheu Uwe Majesteit en den overleden Pontifex zeer goed bekend zijn, zullen zich steeds door dezelfde gezind heid laten leiden, om de vriendschap tusschen den H. Stoel en het Duitsche Rijk te be waren. De Sacramentskapel der St. Pieter is door waskaarsen mat verlicht. Twee kardinaalshoeden hangeu links en rechts van de doodbaar. De poenitentiarii der kerk spreken aan het altaar der kapel gebeden. Des voormiddags begonnen de novemdia- liën, de negendaagsche lijkpltchtigheden zes zieledieusten vinden plaats namens het kapittel in de kuorkapel der St. Pieters kerk en drie namens liet college van kardi nalen in de Six tij nsclie kapel. Donder lag voormiddag te 10 uur werd de eerste opgedragen door den patriarch van Constantinopel. In het midden der kapel staat een prachtige katafalk, door tallooze kaarsen bestraald. De Italiaansche officieren laten de soldaten bij groepen langs het lichaam des Pausen defileeren. Uit de provinciën komt bericht, dut op vele plaatsen door de militairen en burgerlijke autoriteiten de ziele diensten voor den H. Vader worden bijgewoond. Kardinaal Svampa kwam te Rome aan en begaf zich hedenmorgen naar de Sacra mentskapel, waar hij een tijd lang bij het lijk in gebed bleeft. Hij sprak als zijn meening uit, dat het conclave slechts 24 tot 48 uur zou duren. De vergadering der kardinalen benoemde drie uit haar midden om toezicht te houden bij de inrichting van het conclaaf. Tot biechtvader voor de conclavisten werd benoemd 's Pausen biechtvader mgr. Pifferi, tot doctoren dr. Lapponi en twee andere met een apotheker. Zaterdagavond te zeven uur zal de bijzet ting plaats hebben. Het lichaam wordt gesloten in drie kisten de eerste van notenhout met gouden, zilveren en bfonzen medailles, waarop inscripties worden geplaatst, betreffende het pontificaat van Leo XIII de tweede kist is van zink, de derde van esschenhout. Het Conclave.' Na verloop der negen dagen, voor de lijkdiensten van den overleden Paus bestemd, vereenigen zich de Kardinalen den tienden dag in de Sint-Pieterskerk, waar de Kar dinaaldeken de Mis zingt, voor de keus van een nieuw opperhoofd. Daarna houdt een der Kardinalen eene latijnsche redevoering, waarin hij het H. College (zoo noemt men de vergadering der Kardinalen) vermaant, voor zulke hooge bediening eenen volstrekt waardigen man te kiezen. Vervolgens gaan de Kardinalen in plechtige processie naar het Conclave. Onder deze benaming verstaat men niet alleen de verzameling der Kardinalen, die zich tot den keus van een nieuwen Paus vereenigen, maar ook de plaats zelf, waar deze keus gedaan wordt. Daar is voor eiken Kardinaal eene houten cel gemaakt, die met doek of fijne stof be hangen wordt. Deze cellen staan op eene lange galerij. Elke cel heeft een klein venster, waarlangs, van op de galerij net licht binnen komt. Boven elke cel hangt het wapen van den Kardinaal die daarin verblijft. De cellen zijn ook van elkaar onder scheiden door de kleur der tapijten waarmee zij behangen zijn want degenen der Kar dinalen, die door den afgestorven Paus werden benoemd zijn violet blauw de ande ren zijn groen of rood. Naast iedere cel is nog een andere, voor den geheimschrijver van eiken Kardinaal, alsook een kleine kapel en een eetkainertje. De kardinalen in het conclaaf aangeko men, begeven zich naar de Sixtijnsche Kapel (ten minste in geval de kiezing in het Vatikaan plaats heeft), waar de brieven voorgelezen worden die door vorigen Pausen aangaande de kiesorde uitgegeven zijn en waarop zij hunnen eed van getrouwheid moeten doen. Daarna krijgen zij toestemming om het middagmaal te gaan nemen, na beloofd te hebben zich tegen den avond in het conclaaf te bevinden. Eertijds mochten de Kardinalen alle avon den naar huis gaan, om des morgens vroeg weer in het conclaaf te zijn. Tegenwoordig worden zij na den morgen van den tweeden dag niet meer uitgelaten. Alle deuren en vensters Yan het gebouw worden dichtge maakt, uitgenomen een. Die deur heeft binneu en buiten ver schillende sloten. De sleutel van het buiten slot wordt bewaard door den bestuurder van het Conclaaf, die van het binnenslot door den opperceremonieineester. In deze deur is een venster, door welke de kardinalen, in corpor, aan vreemde ge zanten gehoor veileenen, wanneer eene zeer dringende noodzakelijkheid zulks vereischt. In den nevenstaanden muur zijn vier draai- schuiven aangebracht, waardoor het voedsel wordt binuengedraaid voor al degenen, die zich in het conclaaf bevinden. Overigens is de toegang tot bet conclaat door soldaten bewaakt. Den tweeden dag na de intrede van de Kardinalen in het conclaaf wordt in de Sixtijnsche kapel door den kardinaal-deken de mis van den H. Geest gelezen, in welke al de andere Kardinalen communiceeren. Het is ook in deze kapel dat de kiesver- gaderingen plaats hebben, die den derden dag beginnen 's morgens ten 6 en 's mid dags ten 3 ure. Een ceremoniemeester doorloopt eerst de gangen met eene bel, al roependeAd cappellam Domini (Tot de kapel des Heeren 1) Dan begeven de Kardinalen zich daar heen en elk neemt zijne zitplaats in. Deze zitplaatsen en de vloer zijn met groene tapijten bedektvoor eiken zetel is een lessenaar met het wapen des Kardinaals versierd. Voor het begin van iederen morgenvergadering wordt door een Pater Augustiju eene mis gelezen tot aanroeping van den H. Geest. Voor de namiddag- vergaderingen zingt men een psalm. In het midden der kapel staat een lange tafel, waarop de nog onbeschreven kies— brieven liggen naast twee kelken. Daarna worden er drie stemopnemers ge kozen en even zooveel toezieners, om toe zicht over den eersten te heuden. De kiezing dezer stemopnemers en toezieners geschiedt door middel van ballen, die elk den naam van een kardinaal dragen. Daarna gaat men over tot de eigenlijke kiezing van een Paus. De oudste Kardinaal gaat het eerst naar de talel, neemt een briefje, waarvan de vorm nauwkeurig is voorgeschreven en dat aan de achterzij met allerlei vignetten bedrukt is opdat men er niet doorheen zou kunnen lezen wat er in geschreven staat. Hij schrijft daarop den naam van dengene, wien hij zijne stem geeft, vouwt en zegelt het toe, nadert tot het altaar, doet een stil gebed, spreekt vervolgens met luider stemme het eedformulier uit, (dat hij iu geweten zijne stem geeft aan dengene, dien hij voor den waardigaten opvolger op den Stoel van Petrus erkent), legt zijn stembrief in den schotel en daarna in den kelk. Die hand-ding wordt beurtelings door al de Kardinalen gevolgd. Wanneer eindelijk al de stembriefjes afgegeven zijn, wordt de kelk weggehaald an op de tafel gezet, waar de stembriefjes geteld worden door de stemopnemers. Komt dit getal juist met dat der aan wezige Kardinalen overeeD, dan worden ze geopend en door eiken stemopnemor gelezen en door den laatsten luidop afgekondigd. De Kardinalen teeken de afgeroepen namen aan op de lijst, welke voor hen ligt. Degene die het wettig hoofd der Kerk zal wezen, moet twee derden der stemmen voor zich hebben. Heeft bij de eerste stemming geen der Kardinalen dit getal bereikt, dan worden al de stembrieven verbrand. Zoo dikwijls eene keus mislukt, begint men in den namiddag of 's anderendaags 's morgens opnieuw. Wanneer op een der Kardinalen het noodige getal stemmen vereenigd is, wordt na een laatste onderzoek der stembrieven, de naam van den nieuw gekozen Paus door een der Kardinalen welke aan tafel zitten luidop uitgeroepen. De jongste Kardinaal-diaken luidt daarop de klok, tot teeken dat de ceremoniemees ter» en de geheimschrijvers de Kieskapel mogen binnenkomen. Drie daartoe bestemde Kardinalen naderen den gekozene en vragen hem Neemt gij de wettige keus aan, die op u gevallen is, om het opperhoofd der katholieke Kerk te zijn? De gekozene knielt eu istort een gebed om den bijstand van den H. Geest Dan staat hij op en, indien hij den zwaren last op zich neemt, verklaart hij, deze hoogste waardigheid der Kark aan te nemeD; aanstonds maakt hij ook bekend welken "m van het Zuiden, rn Langslraatsche Courant, xjrxm M&K

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1