BUITENLAND. Italië. BINNENLAND. Japan. Moord. stijgende kalibemesting dene organen per- centisch een grooter deel van het totale ge wicht der plant uitmaken. Dit is zonder uit zondering bij alle planten het geval voor namelijk" echter bij aardappelen en bieten, en berust ongetwijfeld op den voornamen rol, die de kali bij de zetmeelvorming ver- vult. Dat overvloedige aanwezigheid van andere stoffen bijv. van stikstof, het kaligebrek niet kan goedmaken, is ook uit deze proeven gebleken. Gebrek aan kali bij overvloed aan stikstof gaf weinig knollen of zaad in verhouding tot de geoogste massa. Bij de zetmeel bevattende korrelvruehten, boekweit en haver doet zich de invloed van kali evenzeer op de zetmeelvorming gevoelen. Overal zag men in de Wilfaitschc potten, dat het zetmeel in de droge stof der korrels toeneemt bij vermeerdering van het kali gehalte. Verder zij nog opgemerkt, dat het kaligebrek bij haver zich uitte door een bijzonder groot aantal platte korrel. De proeven van Prof. Wilfarth zullen er zeker toe leiden om het kaligebruik bij be mesting it te breiden. ploraatique op waardige wijze de gevoelens al uwe collega's uitgedrukt bij het smartelijk feit van den dood vau den ver eerden Paus Leo XIII, roemrijker gedacn- tenis. De geheele wereld beweent met ous het onherstelbaar verlies, welks bitterheid het Heilig college op gansch bizondere wijze gevoelt. Het Heilig college waardeert hoogelijk de betuigingeu van rouwbeklag van de souveeinen en de staatshoofden, die een ware vertroosting voor onze bedroefde harten zijn... Het Heilig college maakt zich gereed, ziju hoogste prerogatieven uit oefenen door over te gaan tot de ver kiezing van een nieuwen stedehouder van ezus Christus. In dit zoo ernstige en plechtige oogenblik zal God ons zonder eenigen twijfel Zijn zeer bizondere hulp en genade bewijzen, die noodig zijn voor de vervulling vau onze zware taak. Met deze nemen wij afscheid van het di— corps, onder hernieuwing van de onzer zeer levendige erkentelijk— evoelens plomatiek betuiging heid." De bijzetting in St. Pieter duurde Zater dagavond van 7 uur tot kwart voor negen meer dan 2000 genoodigden wareu daarbij tegenwoordig. Toen des middags om 12 uur de kerk gesloten was, werd het lichaam des Pausen naar het midden der kapel gebracht. Tegen vijf uur kwamen de pauselijke gendarmen en de palatijnsche gat de in de St. Pieter o deu stoet binnen de kerk te escorteeren. Daarop werden zij, die speciale toegangs kaarten hadden, toegelaten aan het corps diplomatique werd een bijzondere tribune aangewezen, terwijl de kardinalen plaats namen in de kanunnikenbanken. De kerk was geheel electrisclrverlicht. Het kapittel van het Vaticaau, voorafgegaan door de poenitentiarii met brandende kaarsen begaven zich nu naar de Sacramentskapel, waar de deken der kanunniken het lichaam zegende waarop de zangers het Miserere aanhieven en de stoet zich vormde. Deze trok door het middenschip rondom het pauselijke altaar en bereikte zóó de koorkapel waar allen links en rechts plaats namen, terwijl het lijk in 't raidden werd geplaatst, het hoofd naar het altaar. De deken van het kapittel gaf thans de absolutie, waarop de majordomus, die tranen in de oogen had, het gelaal des Pausen met een witten sluier bedekte. Mgr. Riggi, prefect der ceremonie», legde daarover een rood zijden sluier en de afhangende slippen van het laken, waarop het lijk rustte. De edelgarden legden daarop het lichaam in de kist van cypressenhout, van binnen met fluweel bekleed. Een groot aantal der aanwezigen schreiden. De commandanten van de Zwitsers en gendnmes, graaf Pecci en prins Rospigliosi kusten de voeten des Pausen, waarop de kist werd gesloten en verzegeld met de zegels, van den kardinaalcamerlengo, van kardinaal Rampolla en den major-domus. Het soldeeren van de zinken kist duurde een half uur; gedurende dien tijd las de notaris van het kapittel een lang proces verbaal voor van al hetgeen sinds 's Pausen dood was voorgevallen.. De zinken kist werd ook weer verzegeld en doze gelegd in de esschenhouten kist, waarop het wapen van den Paus geschilderd staat. Daarop werd de kist, gevolgd door de leden van het kapittel met brandende kaarsen, door edelwachten gedragen naar de sarcophaag, waar hij zal blijven, totdat het monument in St. Jan vau Lateranen gereed is. liet koor zong psalmen, de klokken van St. Pieter luidden plechtig. Het geheel was een buitengewoon treffend schouwspel. Om 10 uur lag de kerk weer stil als gewoonlijk. Zaterdag tegen den middag werd de St Pieterskerk ontruimd, terwijl Bersaglieri ver hinderden, dat nieuwe bezoekers binnen kwamen. Het grootste deel der bezetting van het St. Pietersplein keerde naar de ka zerne terug en de bureaux voor hulp btj ongevallen, die hulp hebben verleend aan ongeveer 50 personen,, die in onmacht waren gevallen, werden opgeheven. Te ongeveer 11 uur ontving het H. Col lege de vreemde diplomaten. De gezant van Portugal sprak aldus Het hij deu H. Stoel geaccrediteerde corps dip'omatique stek er prijs op, aan het H. College de diepste deelneming uit te spreken met het smartelijk onherstelbaar verlies, dat het heeft geleden en dat de geheele Chris— te..heid iu droefheid heeft gedompeld. De deugden en de diepe wijsheid van Paus Leo XIII zullen een lichtend spoor in de wereld geschiedenis achterlaten. Het corps diplomatique verzoekt uwe Eminenties, de betuigingen van deelname wel te willen aanvaarden, vertrouwt ook, dat God in Zijn Goddelijke wijsheid en ouuit sprekelijke goedheid het H. College zal ver lichten bij de keuze van den Paus, die geroepen zal worden, om de glorie der Kerk te haudhaven en de middelen in stand ie hcuden waardoor de hartstochten be— dwongeu en de rust der zieleu be vorderd worden. Kardinaal Oreglia antwoordde Uwe Excellentie heeft als oudste van het bij den H. Stoel geaccrediteerde corps di— In Korea worden door mannen van allerle volk, na bekomen concessie, telegraaflijnen aangelegd. Rusland legde ook zulke lijnen maar zonder concessie, en nu de Koreaan— sche regeering daarop wees, wil Rusland wel concessie vrageD, maar dan moeten eerst de Japansche lijnen, die reeds bestaan, worden afgesneden, wat Japan natuurlijk niet wil. Het testuraent van Leo XIII. Het testament van den Paus luidt als volgt Daar wij het einde van ous sterfelijk leven naderen, doen wij in dit eigenhandig geschreven testament onzen laatsten wil kennen. Vooral smeeken wij eerbiedig van de oneindige goedheid en de barmhartigheid van God, dat Hij ons de dwalingen van ons leven vergeve en dat Hij onze ziel met goedertierenheid in het eeuwig geluk ont vangen eD wij hopen dit bijzonder in Jezus Christus onzen Zaligmaker. „Laat ons vertrouwen hebben in ziju leilig Hart, de bron van alle liefde en van het geluk van 't menschdom. Laat 0113 ook smeeken om de bemiddeling bij de H. Maagd Maria, Moeder Gods en onze welbeminde moeder, alsook van de heiligen die wij bijzonder vereerden gedurende ons even. ,/Daar wij verlangen te beschikken over t vaderlijk erfdeel dat ons toebehoort, stel en wij als erfgenaam aan, onzen neef, graaf judovico Pecci. „Van deze eigendommen moet men die afrekenen, welke reeds aan graaf Richardo gegeven werden, bij gelegenheid zijns hu welijks. „Men moet er eveneens alle goederen bijtellen die te Carpineto liggen, want deze zijn eigendom van den H. Stoel, volgens ons testament van 8 Eebruari 1900. „In dit testament hebben wij geen schik kingen getroffen voor onzen neef Camille en onze nichten Anna en Maria, zoon en dochters van onzen broeder Jan-Baptist, omdat wij hun een goed bestaan bezorgd lebben gedurende ons leven, ter gelegenheid van hun huwelijk. „Wij verklaren dat geen enkel persoon onzer familie eenig recht zal kunnen doen gelden op hetgeen in het tegenwoordig tes tament niet voorgeschreven staat, want alle andere bezittingen, van welken aard dan ook, bekwamen wij door de investituur van het pontificaat en bijgevolg is het en in alle geval eischen wij, dat het volstrekte eigendom van den H. Stoel blijve. „Wij vertrouwen het uitvoeren der bo venstaande schikkingen toe aan de cardiua- len Rampolla, Mocenni en Cretoni en wij verklaren dat dit onze laatste wil is. „Gioacchimo PECCI, Leo P. P. XIII „Gedaan te Rome, in het Vaticaan, op Juli 1900. Dit testament is op een blad van grooten vorm geschreven, door den Paus zelf. Het geschrift is klein, aeer duidelijk en bijzonder regelmatig. Men ontmoet er geene sporen van onzekerheid in. structie-bataljon in dienst treedt, dan moet men wel 'aannemen, dat er nog velen Z'jn, die niet weten dat deze instelling bestaat, tenminste niet hoe zij bestaat." Zoolang de voorraad strekt wordt het boekje op franco aanvrage gratis door overste Brandt toegezonden. Uit de hofwereld. Naar het Vad. verneemt, zal Z. K. H. de Groothertog van Oldenburg aan boord van zijn jacht Lenzahn den 5den Augustus IJmuiden binnenkomen en opstoomen naar Amsterdam. Daarvoor zal het pantserschip Evertsen onder leiding van den kapitein ter J. P. van Rossom en de torpedoboot Ophir, commandant do luit. ter zee 2e kl. M. Sclioo, den -kien te voren reeds naar Amsterdam vertrekken, om bij aankomst van Z. K 11. aldaar op het LJ het Koninklijk saluut te brengen. WAALWIJK, 29 Juli 1903. Examen. Met genoegen deelen wij mede, dat dc heer J. A. J. de Bree, onderwijzer alhier, Zaterdag te Breda met gunstig gevolg het examen hoofdacte L.O. aflegde. Den geslaagde onze felicitaties. Alg. Ned. Bond van schoenfabrikanten. Bij de beoordeeling der inzendingen voor den wedstrijd in het patronen maken waren te Amsterdam als juryleden tegenwoordig de heeren R. P. van Beckum, W. G. Peters, K. Frielink, A. v. d. Wiel, A. S. Waisvisz. Be stuur W. Travaglino, alg. voorzitter W. Riem slag secretaris. Namens de Wedstrijd-commis sie H. Klerks-Dekkers, M. van Beurden. Ingezonden 28 inzendingen door 17 in zenders. Toegekend le. Prijs A. G. Aarts Waalwijk hoofdopzichter Koster 2e prijs H. van Well Hz. Waalwijk, 3e Op het vastgestelde uur kwam de trein prijs A. P. Vrijhoeven Drunen in afd. A. jn het versierde Groningen aan, na onder in afd. B. le. prijs H. van Well Hz. weg te Assen hebben stil gehouden, waar Waalwijk, 2e prijs J. Vorstenbosch DongeD, het Vqystelijk Echtpaar aan het station werd 3e. prijs H. A. Beerens Dongen, in afd. C. le. prijs H. A. Beerens Dongen, 2e. prijs Corn. Kroot Lz. Kaatsheuvel, 4e. prijs H. van Well Hz. Waalwijk; in afd. A. B. en C. een diploma toegekend aan Jan C. J. Smits Dongen. Mis voor 'L. II. den Pans. uur had in de Het Koninklijk Echtpaar te Groningen. Dinsdagmorgen te ruim 9 ure vertrok het Koninklijk Echtpaar van het Loo naar Gro ningen, om een bezoek te brengen aan de hoofdplaats van het Noorden en de daarge- houden tentoonstelling. Een groot gevolg vergezelde H. M. en Z. K. II. Het publiek juichte de vorstelijke personen hartelijk toe. De koninklijke trein werd begeleid door den inspecteur der SS. Joiissen, en den Maandagmorgen ten 10 gecomplimenteerd en door een groote menigte toegejuicht. Ontzaglijk was de toeloop van het volk die H.M. en Z. K. H. te Groningen opwachtte. Na door de autoriteiten te zijn begroet en nadat de gebruikelijke voorstellingen hadden plaats gehad, deden de hooge bezoekers hun intocht in de stad, vergezeld door een eere- wacht van zestien personen, gekleed in rok- parochiekerk alhier eene plechtige Uitvaart- cosjuum van lichtgroen laken, op zijde ge- dienst plaats voor onzen afgestorven Paus maabt. De zilveren knoopen waren voorzien van een gekroonde W. Schier eindeloos was het gejuich toen II. M. en Z. K. H. zich vertoonden. Tal vreemdelingen werden opgemerkt de van Z. H. Leo XIII. Het geheele priesterkoor was in rouw gedompeld en het katafalk omgeven door groote kaarsen, allw deftig en indruk wekkend. De plechtige H. Mis der overledenen werd opgedragen door den ZEerw. Heer Pastoor geassiteerd door de WelEerw. heeren Suijs en Kluytmans. Het kerkgebouw was gevuld met geloovi- gen en alle kindereu der zusterschool waren tegenwoordig. Het was in eeu woord, eene eenvoudige, deftige plechtigheid, gedurende welke zeker vele gebeden voor den H. Yader ten hamel zijn gezonden. Tentoonstelling. De laatste hand wordt aan de gebouwen gelegd en de exposities zullen weldra afko- j provincjaie Staten en woonden daarna de wed- raen, het comité houdt zich onledig met het regelen van zoo talrijke zaken, feest- treinen die gisteren en hedenmorgen te Groningen aankwamen hadden van alle kan ten bezoekers aangebracht. Allereerst werd naar de Groote Markt ge reden, waar een feestgroet van het/ groote koor, bestaande uit een groot aantal zang- muziekvereenigingen, onder leiding van den heer H. M. van 't Kruijs, werd uitge voerd. Vervolgens had het dejeuner plaats ten huize van den commissaris der Koningin en daarna een bezoek aan de tentoonstelling en de wedrennen op bet sportterrein Het Koninklijk Paar dineerde des middags in het provinciaal gebouw, als gasten der programma's en catalogi zijn in bewerking in 't kort overal wordt hard gewerkt, om alles tijdig gereed en in orde te hebben. De Waalwijksche dames zijn ijverig bezig met het maken van winpels en vlaggen voor de versiering van terreinen en gebou wen, wel een bewijs dat iedereen in Waal wijk medewerkt om de groote gebeurtenis zoo schitterd mogelijk te doen slagen. A.s. Maandag wordt begonnen met de installatie van de electrische geleidingen. Kechtzuken. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch ver oordeelde Dinsdag A. P. W. gewezen kassier rennen bij. Des avonds schitterende illuminatie en concert in liet Noorderpark. Toen H. M. de Koningin Roermond binnenreed, bliezen twee herauten op hun trompet. Terstond liet men 200 witte dui ven op met een oranjelint om den nek Eenige van die vogels bleven om het rijtuig van H. M. vliegen of zetten zich zelfs op H. M. neer. Men had een prachtig vertrek voor H. M. in gereedheid gebracht, waar Zij Zich zou kunnen ver frisschen en van kleederen verwisselen. Een groot aantal in gezetenen had zeep, kammen, parfumerieën en verdere toile: artikelen gezonden, met de voorwaarde, dat elk voorwerp later aan den Ernstig worden nu toch de berichten om trent het steeds zich aanscherpend Japausch— Russisch conflict. Men zegt, dat er Japansche en Eugelsche officieren naar de grens van Korea en Mant— chourije gegaan zijn, om te onderzoeken, in hoever het gerucht waarheid bevat, dat de Russen daar versterkingen opwerpen. En volgens den correspondent van de Times te Odessa heeft de Russchische re— „geering twee van de snelste kruisers der „vrijwillige vloot", de »Moskwa" en de Ühersoo,'' laten optuigen om ze naar oostelijk Azie le zenden. Nadat zij hun lading te Wladiwostok hebben gelost, zullen deze schepen de marinevlag hijschen en ter ver sterking van het eskader van den Grooten Oceaan achterblijven ze zullen daar dienst kunnen doen als licht gewapende transport schepen. De Japanners worden daartegenover steeds bitterder. Men zegt, dat men geen oorlog wil, maar spreekt toch den geheelen dag over oorlog. Nu is de Japansche vloot sterker dan de Russische, maar Japan is van alle kanten aan te vallen en moet dus zijn vloot goeddeels gebruiken ter verdedi ging van 't eigen land, terwijl Rusland al zijn schepen voor aanval kan gebruiken. En Ruslands leger kan bijna zoo groot gemaakt worden als men maar wil, terwijl de spoor weg het mogelijk maakt, de troepen in wei nige dagen naar Oost—Azie te brengen. Meer dan honderdduizend man ligt reeds in het verre Oosten. Er moet bovendien een verdrag bestaan met China, dat, ingeval van oorlog met Japan, aan Rusland voordeelen toestaat. Meldden we onlangs, dat Rusland goed moedig de opening had toegestaan van een paar Mantschourijsche havens, het blijkt nu, dat die liefheid een streek is, want over deze havens had Rusland niets te zeggenhet toestaan was dus een annexatie. te Waalwijk, in hooger beroep van een vonnis eigenaar ZOu worden teruggegeven als eeu der rechtbank aldaar, waarbij hij wegens gedachtenis der Koningin, verduistering tot een jaar en zes maanden 3 die dit vernomen hxd, wilde daar gevangenisstraf werd veroordeeld, tot eene om VHI1 aue8 wat Zij op Haar kamer vond gevangenisstraf van een jaar met aftrek der gebruik maken, zelfs van elk stuk zeep. voorloopige hechtenis. I [Jej regende tamelijk hard en daarom wilde Sanatoria. men kaP van het Koninklijke rÖtuig I opzetten, maar H. M. verzette zich daartegen Te Nunspeet zal binnenkort een sana- mgt 0pmer]bng, dat waar de straat vol torium voor longlijders verrijzen. De ïurich- I mengchen was, die den regen trotseerden ting zal den naam „Erica dragen, terwijl j ^aar fce zj0n> ook wel hetzelfde voor hen kon doen. Z. K. H. Prins Hendrik sloeg haar daarna een regenmantel om. Zoowel te Roermond als te Maastricht bezocht H. M. bij voorkeur de straten der armen en toonde zij veel bolangstelling iu kinderen op klompenZij weende toen een klein weesmeisje tiaar #en bouquet aanbood als directeur zal optreden de heer dr. J. Schut Jr., aldaar. Dr. Kauling heeft in den omtrek van Rucpheu een groot terrein aangekocht voor een sanatorium voor teriuglijders. Instructie—bataijen te Kampen. Wij ontvingen van den luitenant-kolonel commandant van het instructie-bataljon te Het tiaar rijtuig stilstaan om een arme vronw Kampen H. C. Brandt een aardig, met veel toe te spreken, die een kind op den arm foto's versierd, boekje„Inlichtingen aan gaande het Instructie-bataljon te Kampen, waarin allerlei wetenswaardigs over deze inrichting wordt verteld, met de bedoeling aldus door woord en beeld de instelling meer bekend te maken. Uit het „voorwoord" van den heer Brandt nemen we het vol gende over: „Onbekend maakt onbemind zou men kunnen zeggen, indien dit niet te vreemd klonk, van eene Instelling, die reeds langer dan eene halve eeuw bestaat, en waarbij droeg en een ander aan de hand had en heeft die vrouw de hand gedrukt. Op reis heett zich nog een vermakelijk incident voorgedaan. Aan een station waar de trein stilhield, bevond zich de burgemeeester eer. man op leeftijd die ondanks de regen voor den Koninklijken wagen staan bleef. Zijn dochtertje bood H. M. een bouquet aan eu de Koningin noodigde den burgermeester uit, binnen te treden, maar de waardige man, die uit gewoonte iu zijn plaatselijk sedert de oprichting bijna 18,000 jongelieden dialect sprak, had zijn speech opgeschreven hunne intrede in 'de militaire wereld heb- I en wilde die buPen voorlezen. Misschien ben gedaan. kwam het door de aandoening, maar^zijn Van^diT jongelieden behaalden 2569 den I lorgnet wilde niet houden op zij neus. Toen rang van officier en velen hunner klommen /ij eindelijk toch bevestigd waren de glazen op tot de hoogste rangen bij het Leger hier zoo nat, dat hij er niet door heen kon zien Hij veegde ze af- De Koningin, om hem uit de verlegenheid te redden, wilde liet op tot ae hoogste te lande of bij dat in Nederlandsch-Indië. Voorts werden er ruim 15,900 als ouder officier of korporaal overgeplaatst bij de korpsen van beide Legers. En toch, indien men nagaat, dat er nog geheele provinciën in ons land zijn, waaruit zelden of ooit een jougmensch by het in- papier van hem aannemen, maar hij stond er op het voor te lezen. Eindelijk was de lorgnet in orde, hij zou beginnen, maar een nieuw ongeluk, het papier was zoo nat ge worden, dat de letters niet leesbaar meer waren. IT. M, heeft hem niettemin vriende lijk bedankt voor ziju welsprekende woor den. Het plan bestaat om de gebruikelijke vau ridderorden en andere eereteekenen bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Kouingin dit jaar uit te breiden tot een categorie van autoriteiten, officieren, ambte naren, particuliere personen, van wie inde dagen van de spoorwegstaking in April buitengewone diensten zijn gevorderd, of die zich irt dien tijd bizonder verdienstelijk hebben gemaakt door ijver en toewijding aan hun taak, dienst of arbeid. Servië. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. Wij vernemen dat de minister-resident van Nederland voor Servië en Roemenië zich voorloopig nog niet bij de nieuwe Servische regeeringj zal laten acorediteeren en dus de toestand die bij de troonsver- wisseling in Servië door onze diplomatieke vertegenwoordiging te Belgrado is aangeno men, voorhands gehandhaall blijft. Gezondbeidscommissiën. Teneinde tegemoet te komen in het gebrek aan geldmiddelen der gezoudheidscommissiën zijn, althans in sommige provinciën, de ge meentebesturen door de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd, om de gelden voor dit doel op de begrootingen uitgetrokken dit jaar voor deze commissiëu reeds ter beschikking te stellen op 1 Augustus en November, telkens voor de helft, en in het vervolg op 1 April en 1 September van ieder jaar. De diefstal in de Avsterd. Bank Eenige weken geleden deelden wij mede, dat aan een der bankinstellingen ten nadee- e van de Amsterdam sche Bank diefstal was gepleegd van f35.000, door het verwisselen van een zwarten geldzak. Maandagmiddag is een spoor gevonden dat hoogstwaarschijn lijk licht over dit brutaal stukje kan geven. Omstreeks vier uur Maandagmiddag nl. Kwam aan een der banken te Amsterdam een Engelsch sprekend heer, die eenige effecten ter verzilvering aanbood ter waarde van 200 pd. st. De aangeboden stukken werden nagekeken en vergeleken met de indertijd gepubliceerde opgave der gestolen effecten en toen bleek dat zij afkomstig waren van den diefstal. De Engelschman werd aan de praat ge houden, in dien tijd werden de stukken vertoond aan de directie van de Amsterdam- sche Bank. Zij werden onmiddellijk herkend. Natuurlijk werd de Engelschman in ar rest gesteld en werden de stukken in beslag genomen. De aangehoudene verklaarde de effecten te hebben gekocht te Londen bij een zeer groote handelsfirma. Deze firma zou hem hebben verklaard, dat de effecten afkomstig waren van een firma in Den Haag, die zou heeten Grebe Co. Uit Amsterdam meldt men De vrouw van eeu schoenmaker, v. d. L. genaamd, wonende in de Celebesstraat, ia gistermiddag omstreeks half een in haar ka mer dood gevonden met een snede in den hals. Haar man was, voor zoover de buren wisten, met een jongere broer op reis ge gaan en gistermiddag werd het voorgevallene eerst laat ontdekt door een zuster, die de vrouw kwam bezoeken, maar de deur gi- sloten vond. In verband met dit teit verzoekt de rech tercommissaris, mr. Lidfh de Jeude, opspo ring van Ilendricus v. d. Laan, oud 23 jaar schoenmaker, en Luier v. d. Laan, oud 19 jaar beiden onder verdenking van moord, gepleegd op Hendricus, vrouw Geertruida Jongsma geheeten, oud 27 jaar. In aansluiting met bovenstaande oproe ping van den officier van justitie, meldt men nog het volgende uit Amsterdam De moord werd Maandagmiddag omstreeks twee uur eerst ondekt. Een tamilielid van de vrouw sommigen zeggen een eigen zuster, die kwam logeeren belde tegen dien tijd aan de woning, maar kreeg geen gehoor, en daar het de aandacht dei om wonenden had getrokken, dat ook den ver schillende leveranciers niet werd opengedaan waarschuwde men de politie. Deze stelde eerst, een ouderzoek in vanuit het achterhuis van het aangrenzend perceel, en ontdekte toen op den grond der warande van van der Laan's woning een zwarten plas, als van geronnen bloed, die blijkbaar zijn oorsprong vond in de keuken. Met loopers werd daarop de deur der woning geopend, en de politie vond in den gang véór de keukendeur, Geertruida Jongs ma liggen, geheel bebloed, met een diepe snede in den hals. De ijlings ontboden geneesheeren drs. Waller en Jacobi kouden slechts den dood constateeren. Blijkbaar was aan den moord echter een worsteling voorafgegaan want de muren waren met bloed bespat, en een jongetje, de zoon van een der achterbewoners, deelde aan de politie mede, dat hij Zaterdagavond, omstreeks half zeven, een vluchtende figuur aan de buiten-keukendeur had gezien, die door achterstaande naar binnen werd getrokken. Nadere aanwijzingen kon hij echter niet doen. Noch omtrent den dader of daders noch omtrent de reden van doodslag is daarom iets met zekerheid te zeggen. Nie mand heeft iets gezien of gehoord. Volgens de buren leefden de echtelieden, althans uiterlijk iu volkomen harmonie. Meermalen hield de vrouw haar man zelf onder het werk gezelschap. Zaterdagmorgen deelde de rermoord dat haar ,ijn br< vraagd 1 öehulpza; poring Iet ge: zaak woi cier *ar recli juissaris misdaad. l)c TC

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2