BUITENLAND. Italië. Zwitserland. Rusland. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 6 Aug. JNYm ten halen zeer veel kali uit den grond. Er is veel meer kali door de verschillende oog sten aan den bodem onttrokken, dan de stalmest kon opleveren. Volgens mijn raeening moet de uitkomst op dit proefveld verkregen aansporen om deze zaak nader en op meer plaatsen te onderzoeken. In Friesland toch worden, zoo als beleend is, in verschillende streken zeer veel aardappelen verbouwd, terwijl er ook vrij wat suikerbieten getee.ld zijn. De moge lijkheid bestaat dus, dat de grond ten slotte te weinig kali bevat of zal gaan bevatten." 4o. Naar aanleiding van proefvelden in Zee land 1902 op uien, aardappelen enz. zegt de latidbouwleeraar aldaar a. yDe kaliebemesling is zeer loonend geweest en kan, waar aardappelteelt intensief gedreven wordt, zeer aanbevolen worden." b. »De bemesting met kali heeft goed gewerkt; het blijkt, dat. de grond aan kali behoefte had. De bemesting met kali verdient dus aanbeveling." o. ,De kali-bemesting heeft prachtig ge werkt." Ziedaar eenige uitspraken, die moeten nopen tot zelfonderzoek. De drie doctoren, die wijlen paus Leo tijdens zijn laatste ziekte hebben behandeld, hebben ieder een honorarium van 50.000 lire (25.000 gulden) ontvangen. De kosten vau het huidig Conclave worden geschat op ongeveer een half millioen lire. Onder de behoeftigen, die hebben aangevraagd te mogen gemVen van de 50.000 lire, welke paus Leo "oor de armen vau Home heeft nagelaten, bevinden zich twee neven van paus Pius IX. Ei verongelukken dezen zomer weer meer menschen in de Zwitsersche Alpen dan ver leden jaar. Het schijnt, dat de reizigers hoe langer hoe minder gevaar zien in de toch zoo uiterst gevaarlijke bergbestijgingen. Hoewel de gidsen hethaaldelijk waarschuwen, gaan zij hun gang, er een eer in vindend op toppen te komen waarop niemand zich waagt. De Russen gaan te Shanghai een Russis- sche courant in de Chiueesche taal uitgeven. Reeds heeft de regeering journalisten der- waaris gezonden om de uitgave voor te bereiden. De Chineesche regeeri;;;? biijft voortdurend kalmpjes toezien op wat Rusland doet. Nu weer. heeft zij toegelaten, dat Russibche soldalen in de provincie Tsin Hoa werden gezonden om de telegraaflijnen te beschermen. Eu Rusland profiteert van haar zachtmoedige goedheid. au WAALWIJK, 5 Aug. 1903. Paus Pius X. Gisteren werden door ons eenige tele grammen over de Pauskeuze ontvangen en direct per bulletin verspreid. De belangstel ling oud' r het publiek was zeer groot, ook voor het portret dat wij aan onze vitrine bevestigde n. Benoeming. In de Maandag 3 Augustus alhier ge houden vergadering van de Kamer van Arbeid voor 't schoenmakersbedrijf is in plaats van deu heer Adr. van Liempt ge kozen tot secretaris der Kamer, de heer lleuri van Gils. Tentoonstelling. Z. K. 11. Prins Hendrik der Nederlanden heeft als blijk van belangstelling ir de tentoonstelling, eene prachtige zilveren me daille geschonken. Besloten is door de commissie aan schoolhoofden in de Langstraat en omstreken een schrijven te richten, om hen u't te noodigen met alle schoolkinderen begeleid door beuren onderwijzers de a. s. tentoon stelling te komen bezoeken op Zaterdag 29 Augustus a. s. Het tarief daarvan is vastgesteld voor de kinderen der scholen te Waalwijk 10 ceut per kind, voor buiten de gemeente 15 cent per kind. Door do stoomtram-Mij. en de S.S. is vermindering van tarief voor dit doel ver kregen. De organisatie der volksspelen op Maandag 31 Aug. a. s. is welwillend op zich genomen door de heeren Spijkerman, v. d. Heijden en Princen, bijgestaan door de andere heeren onderwijzers der openbare school alhier. Van H. M. heeft het comité verlof bekomen tot het houden eener verloting of hieraan nog zal worden gevolg gegeven is nog niet beslist. liet decoratiewerk der tentoonstelling wordt geleverd en aangebracht door den heer P. Th. van Kuppevelt, decorateur, Het programma van de a.s. internationale tentoonstelling van schoen- en lederindustrie en aanverwante artikelen, 23 31 Augus tus te Waalwijk, is rijk aan genotvolle feestelijkheden. Eenieder zal tot de over tuiging komen dat hier het nuttige met het aangename uitstekend is vereenigd. De dag, die voor het gehcele land du grootste aantrekkelijkheid zal hebben is voorzeker Donderdag 27 Augustus, waarop het groot concours hippique wordt gehou- den. De inschrijvingen zijn in verschillende afdeelingen zeer talrijk en nog wordt steeds meer medewerking van alle zijden ontvan gen. Zoo verklaarden zich bereid om het lidmaatschap der jury te aanvaarden de heeren Lt. Kolonel Erzey, Venloo. Majoor Punt 's-Hage. Roy, Parijs. L. Bogaerts, 's-Bosch. Jhr. de Jonge v. Zwijtisbergen, Helvoirt. Druk is men bezig de terreinen te harden en in orde te brengen, de affiches zijn indruk, iu 't kort op elk gebied wordt flink gewerkt om het concours zoo schit terend mogelijk te doen zijn. De entréeprijzen zijn billijk nl. Tribune f2, le rang f 1, 2e rang f 0.50, zoodat ©en overtalrijk bezoek kan worden tegemoet gezien. Overgeplaatst Met ingang van 1 September is verplaatst van Waalwijk naar Grave M. C. Diels en van Grave naar Waalwijk C. Mosselmar.s beiden klerken ter Posterijen en Telegrafie. Afd. Waalwijk A. N. B. v. S. In de Maandagavond gehouden vergade ring der afdceling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den A. N. B. v. S. werd be noemd tot lid van 't dagelijksch bestuur de heer Leonard Groenen tot commissarissen bij de ontvangst bij de algemeeue en con gresvergadering de heeren J. Groenen en Joh. Knepflé St. Paulusverceniging. Zondagavond ten 8 uur had eene alge meeue vergadering der St. Paulusvereeni- ging plaats, waarin als spreker optrad de heer"Henri van Ca'ker, lid der propaganda club alhier. Onvoorzichtig. Dat men kinderen nooit alleen kan ver trouwen bleek gisteren in een volkrijke buurt alhierterwijl de moeder afwezig was ging een aankomend jongetje van J. V. naar den zolder en wist geweer eu patronen te be machtigen legde de loop buiten het zolder raam en loste een schot zonder echter iemand te raken. Dat de buren verschrikt naar buiten liepen om te zien wat er gebeurd was kan men be grijpen. A. N. D. v. S. Algeraeene-, tevens Congres-vergadering, van H.H. donateurs en Leden op Zondag 23 Augustus 1903 te Waalwijk. PROGRAMMA Te- 11 ure: Feestelijke ontvangst van het hoofdbestuur op het terrein der Tentoonstelling daarna in het Restau rant, rechts Openbare Vergadering van het Hoofdbestuur,'! Punten van behandeling 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. 2. Het benoemen van twee leden van het dagelijksch Bestuur, wegens het periodiek aftreden van de Heeren J. v. d. Besselaar, Valkenswaard en A. H. van Schijndel, Waalwijk. 3. Verkiezing van een Ondervoorzit ter. 4. Het bepalen van de Gemeente,; alwaar in Januari 1904 de Hoofdbe stuursvergadering zal worden gehouden' 5. Aanwijzing eener commissie tot het I nazien der rekening over 1902-1903 (Art. 23.) 6. Bespreking over hetgeen op de Algemeene vergadering zal worden ver handeld. Ten I21/* uur precies Algemeene Vergadering. Punten van behandeling 1. Voorlezing der notulen van de vorige vergadering. 2. Verslag van den toestand en werkzaamheden van den Bond over het 3e jaar (1902-1903) volgens art. 17 der Statuten uitgebracht door den secretaris. 3. Rekening en Verantwoording der gelden over het 2e jaar (Juli 1901-1902) uitgebracht door den penningmeester 4. Begrooting over het 4e jaar. (Juli 1903-1904.) 5. Voorstel tot het nogmaals uitschrij ven van een >wedstrijd in het patronen maken.4 6. Mededeeling en bespreking over het maandblad. 7. Voorstel tot het indienen van een adres aan Z.Ex. den Minister van Financiën, van den Bond van Nederland- sche Lederfabrikanten en onzen Bond gezamentlijk, in verband met de herzie ning van de Tariefwet. (Dit voorstel en de ingekomen amen dementen zullen alleen toegelicht en daarna in stemming gebracht worden, discussies worden niet toegestaan, aan gezien dit te tijdroovend iswaarom het voorstel dan ook eenige dagen te voren naar de afdeelingen is verzonden om het te behandelen en daarop al of niet een amendement bij den secretaris in te dienen. 8. Verkiezing van een algemeenen voorzitter, wegens het periodiek aftreden van den Heer W. Travaglino, die zich niet meer herkiesbaar stelt. 9. Voorstel tot het benoemen eener commissie ter verkrijging van een vak school. 10. Het aanwijzen der gemeente al waar in Juli 1904 de algemeene en Con gresvergadering zal worden gehouden. 11. Ingekomen stukken en medede- elingen. Ten 3 ure Feestmaaltijd op het ter rein van dë Tentoonstelling. Ten 4Vs ure Congresvergadering, in het Hotel >de Twee Kolommen4 van den heer A. Gerris. yOverzicht van het werk van het tegenwoordige Ministerie en de arbeids wet, ingeleid door den IioogEdelgestren- gen Heer S. M. van Wijck, lid der 2de Kamer der Staten Generaal te 's-Graven- hage. Ten 71/s ure Concert, op het terrein der Tentoonstelling, van het muziekkorps der koninklijke fabriek van muziekinstrumenten van den Heer M. J. H. Kessels te Tilburg. Zij die wenschen deel te nemen aan den feestmaaltijd a f 1.25 per per soon, worden verzocht daarvan vóór 21 Augustus per briefkaart kennis te geven aan den Heer A. Gerris, restaurateur, Tentoonstelling te Waalwijk. De tentoonstelling te Hamburg. Zooals men weet, werd van 1928 Juli j.l. te Hamburg in het Velodroom een schoenmakersvaktentoonstelling ge houden, bijgelegenheid der algemeene vergadering van den Bond van Duitsche schoenmakers-vereenigingen. Een uit voerig verslag hiervan te geven, is ons doel nietwij willen alleen den alge meenen indruk weergeven. De tentoon stelling was verdeeld in 9 groepen, die alle welvoorzien waren. Een zeer groot aantal nummers vormden de groepen I en II, die leerlingen en patroonswerk in verbinding met militair schoenwerk lieten zien. Niet enkel voor normaal ge bouwde voeten was hier allerlei schoei sel tentoongesteld, ook orthopaedisch schoenwerk en daarvoor dienende leesten vond men er Groep III omvatte de schachtfabricatie van prima Duitsche fir ma's, terwijl groep IV de verschillende ledersoorten, looimiddelen en looimethode te aanschouwen gaf. Een prachtige aan blik boden in groep V de leesten, beenen en werktuigen, maar de interes santste, imponeerendste groep was onge twijfeld groep VI, waar de machinefa brieken in groot aantal vertegenwoordigd waren. Hier zag men al de diverse machines voor stikken, repareeren en vervaardigen van schoenen, ten deelen gedreven door electroraotoren. Groep VII bevatte allerlei chemische praeparaten smeersels, lakken, crèmes, appreturen in allerlei kleuren. In groep VIII waren de vakbladen en verdere vaklitteratuur ver eenigd. Groep IX gaf historisch schoeisel en andere historische merkwaardigheden uit het schoenmakersgildewezen. In deze groep bevonden zich ook de daarvoor tijdelijk door de familie afgestane kuras- sierslaarzen, die vorst Bismarck tijdens den Fransch-Duitschen veldtocht en bij de keizerproclamatie te Versailles droeg. Zeer interessant was ook de historische inzending van het Gewerbe-Museum te Hamburg. Daaronder bevonden zich Egyptische schoenen uit de 4e5 e eeuw onzer jaartelling, Hamburgsche bruid- schoentjes uit het midden der 18e eeuw, drinkbekers van glas, porcelein en el penbeen in den vormvan een laars of een schoen uit de 17e en 18e eeuw. Belangwekkend waren verder een aantal oliphants-, krokodillen- en slangenhuiden in gelooiden en ongelooiden toestand, rhinoceros- en walrusleder, zebravellen etc., waarmede de pilaren der hal be kleed warenzij waren daarvoor be reidwillig afgestaan doorden leder- en huidenverzamelaar C. Otto Gehrkens in Hamburg. De voorwerpen in de tentoonstelling mochten wel bekeken, maar niet aange raakt worden en die »je mag er naar kijken, maar aan komen niet4, was van den vakman, die het schoone zoo graag van heel nabij zien en betasten wil, veel gevorderd. Het bezoek liet de eerste dagen althans wel wat te wenschen over. Bij de opening was de entreé twee mark (fl.20); op de voormiddagen van werkdagen werd 1 mark (f 0.60) entreé geheven- Dat het bezoek niet overmatig groot was, is intusschen niet erg bevreemdend, indien men weet dat nog pas kort te voren in Leipzig de Saksisch-Thii- ringsche tentoonstelling voor de schoen industrie plaats had, die wel op wat be scheidener schaal ingericht, maar toch aantrekkelijk genoeg was om Hamburg afbreuk te doen. Onwillekeurig denken wij hierbij aan de Waalwijksche expositie haar kansen staan veel gunstiger. Niet alleen is zij op breederen grondslag ingericht, maar ons land is waarlijk nog niet met vak tentoonstellingen onzer industrie over laden. Veeleer geeft Waalwijk de eerste gelegenheid aan Nederland om een over zicht te nemen van de leder- en schoenindustrieën in hun geheelen om vang. Elk rechtgeaard vakman zal gretig van die gelegenheid gebruik maken en een reisje naar Waalwijk in de laatste week van Augustus ondernemen wetende dat zulk een schoone gelegenheid niet eiken dag voorkomt. Vbld.schoenmakerij Afstandsrid. Jhr. J. M. Van Haersma de With, re serve 2de luitenant bij het 2de reg. huzaren te Venloo en 2de luit. baron Van Heem stra hebben in twee dagen den afstand tus- schen die plaats en Assen te paard afgelegd. Op 23 Juli 's morgens te halfvier uur uit Assen vertrokken, arriveerden zij over Hoogeveen, Ommen, ltaalte, Deventer en Loenen, 's «avonds tegen halftien uur van di?n dag te Arnhem. Vrijdagmorgen 24 Juli om halfacht uur verlieten zij laatstgenoemde plaats en den weg over Groesbeek nemende, kwamen zij 's avonds te zes uur te Venloo aan. Ruiters en paarden bevonden zich bij aankomst in zeer goede conditie. Prins Hendrik naar N.— ludië. Uit particuliere bron vernam thans ook de Java-Bode, dat te Batavia uit Neder- landsche hofkringen het bericht zou ziju ontvangen, dat Prins Hendrik der Neder landen in de eerste helft van het volgend jaar gevolg zal geven aan het reeds lang gekoesterde voornemen om een bezoek te brengen aan onze Oost-Indische koloniën. President Steijn. Me.n schrijft uit Reicheuhall Professor dr. Winkler van Amsterdam en hofraih dr. A Schmid, de dokter van pre sident Steijn te Reicheuhall, hebben het volgende bulletin over de ziekte uitgegeven President Steijn is geduiende het verblijf in Reichenhall in belangrijke mate vooruit gegaan. Het hoofd en de romp hebben hun beweeglijkheid herkregen, de, spraak is goed, slikb zwaren bestaan sedert lang niet meer. Het. loopen is zeer bevredigend, zonder steun worden 100 schreden gemakkelijk gedaan. Dan echter is weder rust uoodig. Ook de bewegingen in de handen zijn ver beterd. Het heffen der armen en de fijne vingerbewegingen hebben nog het meest geleden, maar ook in die organen wordt niets gevonden wat recht zou geven tot He onderstelling, dat ook zij niet langzamer hand geheel zouden herstellen. De oogbe wegingen hoewel ook verbeterd, zijn even eens nog zeer beperkt. «Alles te zamen genomen is het oordeel der ln-m behandelende geneeskundigen gun stig, en verwachten zij een wel is waar langzaam maar geheel herstel. Ilollaudsclie kaas. De Purmer boer ^Nelis" schrijft in het H. bl. o.a. Voor eenigen tijd kon men lezen, d.at dc Fransche Minister van Oorlog het gebruik van llollandsche kaas, bij het leger, ontra den had. Gelukkig echter is, dank zij den steun onzer actieve Regeering, en den groo- ten ijver van den consul-generaal le Parijs gebleken dat het verhaal onwaar is. Laten wij boeren maar ons best doen, en steeds puike waar leveren, dan zal men ons zogemakkelijk niet dringen van de wereldmarkt. Vóór «alles echter, de grootste zorg be steed aan de kazerij De Engelsche consul, te Suriname, bracht een rapport uit aan zijn Regeering, eu ves tigde daarbij de aandacht op het feit, dat de bevolking iu Guyana de Hollandsche kaas verkiest, bo\en alle andere, omdat die de beste is, en door het vervoer niets ver liest van hare voortreffelijke eigenschappen. Engelsche kaassoorten, b.v., bederven door de reis, door het tropische klimaat, enz de Hollandsche echter niet. Zie, uit wat deze ambten tar mededeelt valt weer leering te putten voor deu Hol- landschen boer. Gelukkig zijn de kaasprijzen tamelijk goed, en vaster, dan voor eenige jaren het geval was. Er blijft toch en gedeelte van de afnemers, op de wereldmarkt, dat onze zuivel-producten, bij uitsluiting hebben wil. Maar, nog eens, opgep«ast en puike waar geleverd Gesnapt. Uit Arnhem meldt men Zekere v. d. B., houtzager aan den Westervoortschen Dijk, bemerkte Maandag avond, met zijne familie uit de kerk komende dat bij hem ingebroken was. De inbreker vond door een toeval niets van eenige waarde en moest zich vergenoegen met eenige din gen van weinig belang te stelen. Uit wraak heeft hij in de woning geweldig huis gehouden, eieren in de linnenkast stuk ge worpen, een tafelkleed kapot gescheurd, een servies op den grond gegooid enz. De inbreker had ook verder geen plezier van zijn inbraak, want zich tusschen hout stapels gedurende eenigen tijd verborgen hebbende, liep h«j, toeu bij zich eindelijk wilde verwijderen, in het duister tegen een politiebeambte, die bezig was met het on derzoek, en die Item nu dadelijk vastgreep en in verzekerde bewaring liet brengen. Me', betrekking tot de zaak van den voor;, vluchtigen boekhouder Johannes op het bureau van den eest aanwezend ingenieur van den wate staat enz. te Batavia, die zich op t\Vee valschelijk opgtmaakie ordonnantiën I 60 000 had laten uitbetalen, sch'ijft men uit Batavia- Nadat men te weten was gekomen, dat hij zich bij het agentschap van de Hongkon-en Shangay— Banking Corporation van een wissel op New—York had voorzien, werd op verzoek der justitie te Batavia geseind „Stop to pay". Er werd voorts gerequireerd eu verkregen een vonnis tot rechtsingang en gevangenneming, en de justitie had haar werk zoo spoedig verricht, dat nog naar San Francisco kon worden geseind, met opgave van signalement om Johannes bij aankomst te arresleereu, daar een verzoek tot uitlevering zou volgen. Telt. grafisch werd daartoe naar Den Haag het verzoek gedaan, doch daar komt van deu minister van koloniën het antwoord, dat, volgens bericht van den Nederlandschen ge- zant te Washington, de N. Amerikaar.sche regeering geen uitlevering zal toestaan, omdat het geval heelt plaats gehad in Indië, en volgens haar interpretatie van het iu 1839 tusschen N Amerika en Nederland gtsloieu uitleveringstractaat, daarin de koloniën niet inbegrepen. Hier is men echter van gevo-Jeu dat, indien dit tractaat inderdaad zoo eng moet worden uitgelegd op grond der Comi'as Jantium, de uitlevering toch zou kunnen worden toegestaan. In 1889 immers had zN. Amerika geen ko loniën, maar wel de Philippijuen. De weig*. ring is daarom zeer zeker niet handig, want nu behoeven wij misdadigers, welke gemak kelijk van Philippijnen naar onze bezittingeu in Azië kunnen uitwijken, ook niet uit te leveren. Ongeluk. Te Etten (N.-Br.) nabij he.t Strooien geraakte Adrianus Vervaart, uit Oudenbosch, die met zijn fiets Zondagmiddag te stoom tram naar Breda wilde bijhouden, met den trapper onder de treden der tram, waardoor hij voor dood op den grond viel. Op last van den inmiddels ontboden geneesheer werd hij naar het Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk tot heden gaf hij nog geen enkel teeken van leven De kapitein der Arabieren van Banda, Hadji Badilah, die, zooals bekend, in Ui trecht bij prof. Snellen onder behandeling is, wordt binneukort in Den Haag verwacht, om in September naar Indië terug te keerui. Zijn zoon die reeds te Batavia de Wilhel- minaschool bezocht heeft, blijft in Neder land achter, om den cursus aan een der handelsinrichtingen te volgen. In Maart komt de kapitein weder terug en bij hem bestaat het voornemen, zijn jongsten zoou mede te brengen, om dezen eveneens later in Nederland onderricht te laten ontvangen. De kapitein deed de reis via Singapore, Hongkong, Shanghai, Wladivostock en volg de de overland route over Siberië Een zonderlinge kooper. Winkeldiefstallen zijn, zoowel hier als elders, aau de orde van den dag en de grootste waakzaamheid van beambten en politie is dikwijls niet in staat aan de prac- tijkeu van de langvingerige heeren paal eu perk te stellen door de bijzondere vlugheid, waarmede zij te werk gaan. Hoe verwonderd was men dus dezer dagen in een van de groote magazijnen aan de avenue de Clichy tc Parijs, toen er een jonkman binnenkwam, die op zijn gemak eensporthemd weg nam, hetkahn- pjesopvouwdeeninden zakstak. Dadelijkschoot er natuurlijk een beambte op hem toe, om hem te vragen, wat hij met het kleeding- stuk wilde doen. Doch in plaats van zich te verontschuldigen gaf de dief geenerlei antwoord, óók niet, toen hij voor den com missaris van politie werd gebracht en deze hem ondervroeg. Eindelijk greep hij een pen en een stuk papier en schreef hij. dat hij doofstom was. Hij had volstrekt het hemd niet willen stelen, want hij had 500 francs in den zak, doch hij wilde het aau de kas gaan betalen Natuurlijk werd de gewaande dief, wiens identiteit zonneklaar bleek, onmiddelijk op vrije voeten gesteld. De moord te Giize. J. B. van Gilze, sinds 18 Juli in het Huis van Bewaring te Breda opgesloten, al? verdacht den gruwelijken moord te hebben gepleegd in den nacht van 17 op 18 Juli, heeft thans aan de justitie een volledige bekentenis afgelegd, den manslag te hebben bedreven. «Moord te Amsterdam, Omtrent de mededeelingen door Luie van der Laan gedaan, vernemen wij nog dat hij met de meest mogelijke kalmte aau de justitie een uiteenzetten heeft gedaan hoe het geheele misdrijf zich heeft toege dragen. Behalve dat het slachtoffer heeft willen ontvluchten aan de tuinzijde, moet volgens zijne verklaring door haar ook nog een poging zijn gedaan om de voordeur uit te loopen. Ook toen werd zij echter weder naar binnen gesleurd en viel zij in de gang tengevolge van het hevige bloedverlies nabij de keukendeur en die van de achterkamer in het privaat neer. ,/lk heb haar toen nog wat versjouwd/ zoo verklaarde hij, want ik moest in de achterkamer zijn, om mij te verkleeden en het lijk lag er vlak voor. Uit alles moet blijken, dat de vermoorde en haar belager hevig hebben geworsteld; de onderkleereu waren haar voor een groot gedeelte van het lijf gescheurd. Ook moet Luie nog bij het lijk op de knieën hebben gelegen, wat blijkt uit de bloedvlekken, welke zich bevinden op ziju werkbroek ter

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2