>uninier 65. Zaterdag 15 Augustus 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. bekendmaking, De voorgestelde Grondwetsher ziening, Chronologisch Overzicht Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Bn^ringÏ™^' eua-'' fran°° te aend6" aand6" UlTGBfVEE: WAALWIJK. wordt gelezen als volgtn „Aan St. Crispijn Oefening en Vermaak." H a— i!^«a I Zuiden, Wftalwühsclif Courant ,mmmsi.. 7 voffola f O.fifl liaarhoven 8 cent nei Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zat er dagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden 0. o. Uitgever. antoon tielen, Advertbntiën 1—7 regels f 0.60 j daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgcgeve/i, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per De Bnrgeraeester van Waalwijk maakt bekend» dat gedurende de tentoonstelling van schoen en lederindustrie en aanverwante artikelen, jyelke aldaar zal gehouden worden van 23 tot en met 31 Augustus a. s. de secrctaiie zal geopend ziju van 9 v. m. tot 1 uur n. m. Waalwijk 12 Augustus 1903, De burgemeester voornoemd K. DE VAN DER SCHUEREN. Najaarskeuring van Dekhengsten. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend: lo dat de in dit najaar te houden gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengs sten van tenminste 2\/3 jaar oud voorzooveel deze provincie betreft, zijn vastgesteld op: 3 November te Eindhoven. 4 s'Hertogenbosch. 5 ,n Bergenupzoom. 6 Zevenbergen. 2e dat de aangifte van de *er keuring aan te bieden dieren vrachtvrij moet geschieden ten minsten drie weken voorde keuring bij schiilte- lijke en onderteekende aangifte te zenden aan den heer L. Max. secretarispenningmeester der i ro- vincialc Regelingscommissie te 'sHertogenbosch, met opgaven van a. naam en woonplaats van den eigenaai en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens zoo deze in een stamboek is ingeschreven stamboek en stamboek nummer; c. zoo mogelijk afstamming van den Hengst zoowel van vaders als van moeders zijde en naam en woonplaats van den fokker. 3o. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuring op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aan vrage aan eigenaren en houders van hengsten door den secretarispenningraeester den Regeling»- commissie, hiervoor onder 2o. genoemd, verstrekt zullen worden. Waalwijk 3 Augustus 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. De secretaris. F. W. VAN LIEMPT. etitie, Financiën en grondwetsverandering) en 5 die in de Additioneele artikelen. De artikelen, waar het op aan komt, zijn de volgende 8 2, b. Art. 80 wordt gelezen als volgt „De leden der Staten—Generaal worden rechtstreeks en bij geheime enkelvoudige stem ming gekozen door de meerderjarige ingezetenen tevens Nederlanders, die niet bij rechtelijk vonnis van het kiesrecht zijn uitgesloten. Niemand wordt van het Kiesrecht uitgesloten om redenen, rechtstreeks of middellijk voort vloeiende uit den maatschappelijken welstand." [In dit artikel is zoowel het algemeen kies recht, als ook het vrouwenkiesrecht vervat, terwijl de tweede zinsnede verhindert, indien de wet het vrouwenkiesrecht invoert, dit alleen aan de meer gegoede vrouwen te verleenenj. 2, c. Art 81 wordt voorgelezen als volgt „De statengeneraal bestaan uit honderd leden. Alles wat het kiesrecht en de wijze van verkiezing betreft, wordt bij deze geregeld." [Daar uit dit artikel ziju weggevallen de woorden: „de verdeeliug van het rijk in kies districten" wordt door het nieuwe artikel de mogelijkheid geopend, de evenredige vertegen woordiging, ook waar deze het wegvallen der kiesdistricten zou medebrengen iu tevoeren] 2. g. Art 84 wordt gelezen als volgt „Om lid der staten—generaal te kuuueu zijn wordt alleen vereischt, dat men Nederlander zij niet van de verkiesbaarheid ontzet zij en den ouderdom van dertig jaren vervuld hebben" [Tegenwoordig is de eisch, dat men manne lijk Nederlander zij door deze verandering taten-Generaal.l 5, B. Art. VII der Additioneele Artikelen „Met afwijking van bovenstaand art. 2 wordt de aanhef van art. 1 der wet van 7 bept. 1896 Stbl. 154, gewijzigd bij de wet van 8 Dec. 1900 Stbl. 208 (kieswet) gelezen als VOl„De leden van de Staten-Generaal worden gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer Rijks directe belasting zijn aangeslagen het te dier zake verschuldigde vóór of op den len Maart voldaan hebben," Aan art. Ibis derzelfde wet wordt toege— V°5o'd'dat zij de laatste drie jaren onafgebroken op de kiezerslijst zijn voorgekomen 6o. dat zij voorkwamen op de kiezerslijst voor een Kamer van Arbeid 7o. dat zij zijn ingeschreven op de bevol kingsregisters der gemeente, niet door eenige bepaling dezer wet, van het kiesrecht zijn uitgesloten, noch in de termen vallen, om op de kiezerslijst in een andere gemeente te worden geplaatst en vóór den loen I'ebruari aan de Secretarie der gemeente eene door hen onderteekende verklaring hebben ingeleverd, waarbij zij zich met vermelding van hun leeftijd, als kiezer voor de Staten-Generaal aangeven." Oproeping in militairen dienst. De Burgemeester der gemeente Waalwijk roept bij deze op de na te noemen milicien-verlotgan- gers der lichting van 1898, voorzien van al de door hen van het korps medegenomen kleeding en uitrustingstukken, zakboekje en verlolpas, op dag en plaats achter hunne namen vermeld, on der de wapenen te komen als A. Hen sen te Breda 3 September 1903. Ch. J. Huibregts te Bergen op Zoom 3 Septem ber 1903. Met uitnoodiging om daags voor het vertrek zich ter Secretarie aan te melden tot het teekenen van den verlofpas, het ontvangen van daggeld en een vervoerbewijs per spoor voor zoover zij daarop aanspraak hebben. Waalwijk, den 3 Aug. 1903. De Burgemeester voornoemd, K. DE VAN DER SCHUEREN. Omtrent het voorstel der sociaal—democra tische kamerleden tot herziening der grondwet deelen wij het volgende mede Het soc.—dem. wetsontwerp tot in over weging nemen van een voorstel tot grondwets herziening, Dinsdag bij de griffie der Tweede Kamer ingediend, heeft ten doel lo. voor de Staten—Generaal, de Prov. Staten en den Gemeenteraad het algemeen kiesrecht in te voerenc 2o. alle belemmeringen tegen het actiet en passief vrouwenkiesrecht uit de grondwet weg te nemen 3,. invoering der evenredige vertegenwoor diging mogelijk te maken en 4o. de Eerste Kamer te vervangen door het referendum (volksstemming). Om dit doel te bereiken moeten 64 artikelen der grondwet gewijzigd worden of vervallen, zoodat het wetsontwerp is verdeeld in 5 pa ragrafen, waarvan de eerste wijzigingen in het tweede hoofdstuk (van den Koning) bevat 8 2 die in het derde hoofdstuk (van de Staten- Generaal) 3 die in het vierde hoofdstuk (van de Prov. Staten en de Gemeentebesturen) 4 die het vijfde, zevende en elfde hoofdstuk (Ju- wordt dus ook de vrouw tot het lidmaatschap der kamer toegelaten.) 2, d. en j Art. 82 en de derde afd.,met de art. 90, 91 en 92, vervallen. [Hierdoor vervalt de eerste Kamer. De meeste wijzigingen in tal van artikelen hebben ten doel, de bewoordingen der grondwet met het wegvallen der eerste kamer in overeen stemming te brengen]. 8 2, w. Art. 109 wordt gelezen als volgt „De wetgevende macht wordt gezamenlijk door den Koning en de stateu-generaal, met medewerking des volks, uitgeoefend. [De gecursiveerde woorden zijn ingevoerd met het oog op de volksstemming (art. 112- bis)]. 2, bb. Na art. 112 wordt een nieuw art. 112bis ingevoegd, luidende „Wanneer dit binnen den termijn en op de wijze, door de wet te bepalen, door minstens 50,000 kiezers voor de statengeneraal wordt verlangd, wordt een door de staten generaal aangenomen wetsvoorstel onderwor pen aan eene volksstemming, waaraan alle kiezers voor de staten-generaai bevoegd zijn, deel te nemen en welker inrichting door de wet is geregeld. Bij de volksstemming wordt het voorstel, zooals het door de staten—generaal is aange nomen bij meerderheid van stemmen in zijn geheel goedgekeurd of verworpen. Geene volksstemming is geldig, indien het getal stemmen, door de meerderheid uitge bracht, minder dan een derde van dat aller stemgerechtigden bedraagt." [Door dit artikel wordt bet referendum ingevoerd, dat alleen van kracht is, als de meerderheid minstens eenderde van het getal alles stemgerechtigden bedraagt. Uit art. 118 blijkt dat bij een ongeldig referendum de wet blijft aangenomen.] S 3 a. Art. 127 wordt gelezen als volgt „De leden der provinciale staten worden voor zes jaren rechtstreeks bij geheime enkel voudige stemmen gekozen door de meerderjarige ingezetenen der provincie, tevens Nederlanders, die, met inachtneming van art. 80 tweede lid, niet bij de wet of bij rechterlijk vonnis van het kiesrecht zijn uitgesloten. Ingezetenen der provincie, die kiezer zijn voor de staten—generaal, ziju als zoodanig kiesbevoegd voor de provinciale staten. De helft der leden treedt om de drie jaren al. Om lid der provinciale staten te kunnen zijn wordt vereischt, dat men Nederlander en ingezetene der provincie zij en den ouder dom van vijf en twintig jaren vervuld hebbe. Zij, die na hunne verkiezing tot lid der pvo- vinciale staten bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, vorliezen van rechtswege het lidmaatschap, maar zijn herkiesbaar. De verkiezing van de leden der provinciale staten heeft plaats op de wijze, doer de wet te regelen." [Door de aangebrachte wijzigingen (die eveneens op art. 143, den gemeenteraad, zijn voorgesteld) wordt het algemeen kiesrecht ook voor Prov. Staten en Gemeenteraden vastge legd voorkomen, dat men den kring voor het gemeentelijk kiezerschap nauwer trekt dan voor de Staten-Generaalhet actief en het. lassief vrouwenkiesrecht voor Prov. Staten en van met passief vrouwenkiesrecht voor Prov. Staten en Gemeenteraden mogelijk gemaakt en failliete personen en dergelijke, die tegenwoordig geen lid mogen zijn, toegelaten, indien de kiezeis van meening zijn, hun desondanks evengoed het mandaat' te kunnen toevertrouwen. Door wijzigingen in art. 84 en 96 is deze laatste verandering ook voorgesteld voor de van dc voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten, gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat. 3 Sept. 1893. De harmonie L'Espé- rance, directeur de heer G. van Iersel, behaalt op het concours te Tilburg, in de eerste afdeeling sectie A den eersten, prijs, een verg, ziiv. medaille-X l)e harmonie lieerde nog denzeltden nacht per tram huiswaarts. Den volgenden morgen, reeds vroe«7, werden algemeen de vlag gen ontplooid. In den namiddag toog de hr.rmonie naar het tramstation om den directeur af te halen. Daar be vonden zich reeds de burgemeester Jhr. Aug. v. Grotenhuis, de harmonie St. Crispin, de beide liederlafels, de Konink lijke Doelen Recht door Zee, leden van de club Unitas enz. Bij aankomst het rijtuig, waarin de Directeur twee commissaiissen gezeten was, hieven de harmonieën fanfares en de menigte een luid „hoerah* aan. Daar op richtte de burgemeester een harte- 1 ijken gelukwensch tot den heer G. v. Iersel, welke door den heer Henri Witlox, beschermheer van L'Esperance beantwoord werd. Nadat de club Unitas en Recht door Zee ieder een lauwer krans aangeboden, en de directeur met den burgemeester, den beschermheer en den Voorzitter der Vereeuiging J. Timmermans v. Turenhout plaats in een rijtuig hadden genomen, toog de stoet, onder vroolijke marschen en omstuwd door een jubelende menigte naar den Hoek en vervolgens naar de harmoniezaal, waar de Liedertatels Oelening en verinaak en Cecilia, ter eere harer bekroonde Zustervereniging elk een paar zangstukken uitvoerden. De Voorzitter van L'Espérancegnam hier op het woord om den dank te betuigen aan Jhr. Aug. van Grotenhuis voorde eer aan de Vereeniging bewezen en een toast, waarmede het geheeie auditorium geestdriftig instemde, op Z. E. A, uit te brengen. De lieer G. v. Oudenhoven, commissaris wijdde eenige woorden van hulde en dank aau Waalwijks burgerij, aau de verschillende gezelschappen inzon derheid aan de harmonie St. Crispijn, voor de feestelijke ontvangst door hen aan L'Esperance bereid. Eerst laat in den avond eindigde deze voor de har monie onvergetelijke plechtigheid. 10 Sept. De Gilde St. Crispijn viert haar honderd—jarig bestaan. \'S&S Reeds 's avonds van te voren, Zater- dag, werden de vlaggen ontplooid en ksvain oen groote massa menschen op de been. Ruim zeven uur werd een fakkelop tocht georganiseerd met het muziek van Crispijn aan het hoofd. Hiermede ging men het lid der feestcommissie dc beer H. Witlox afhalen, Burgemeester Jhr. Aug. v. Grotenhuis, den onderhoofdman der Gilde, den heer A. de Ruiter (de hoofd man, de heer Jac. Tabbers was onge steld) en de beschermheer der harmonie St. Crispijn, de heer J. Bern. Timmer mans Wz. In de Gildekamer werden deze ontvangen door de feestcommissie en toegesproken door haren Voorzitter den heer Ch. Eicq. Ten 8 uur be trad de harmonie L'Espérance de met vlaggen en wimpels prijkende en helde* verlichte kiosk op de markt om een tiental der schoonste nummers van haar repertoir uit te voeren. Tot laat in den avond lieerschte in heel de gemeente, doch vooral om het marktplein een opgewekte, feestelijke stemming. Den volgenden morgen gaf de har monie St. Crispijn eene volksmatinee op de markt, die door een talrijke menigte werd bijgewoond. Des na middags ten 6 ure gaven Oefening en Vermaak en Ceci'ia eene uitvoering op de zaal Musis Sacrum, die zoo vol was, dat velen zich met een staanplaatsje moesten behelpen. Bij deze gelegen heid bood de heer Jud. Timmermans Wz., president van Oefening en Ver maak, onder een kernachtige toespraak het jubileerende gild, namens de lie- dertafel, een prachtigen zilveren eiken kroon aan met het opschrift Hierua hield de heer Ch. Eicq eene sierlijke rede tot het feestvierend ge zelschap. Tevens betuigde hij zijn bes ten dank aan de Vereenigingen en al diegenen, welke zoo krachtig hadden meegewerkt tot het welslagen van dit zeldzame, luisterrijke feest. De heer E. Klijberg schetste vervo - geus in eene lezing, die ruim een half uur duurde de geschiedenis der Gilde St. Crispijn. Uit deze merkwaardige lezing stippen wij het volgende hier aan De gilde werd opgericht door de heeren P. Pessers, J. Tabbers, J. v. Loon en J. B. Verlech, kort na de Eransche Revolutie in het jaar 1793, met het doel door de Vereeniging van patronen en arbeiders in één broeder schap, den kwijnenden toestand der schoen- en lederindustrie op te hellen en de stoffelijke belangen der leden te bevorderen. Aanvankelijk doorlee de de gilde moeielijke tijden en wisselde zij dikwijls van bestuursleden, doch na die eerste lijdens- en worstelingsperiode, nam zij krachtig in bloei toe. In 1828 werd onder de leden een ziekenfonds opgericht. De uitke'ering aan zieke leden van 1829 tot 1837 bedroeg f 1.4,0 per week. In 1853 leed de wilde in dit ionds een verlies van fl29,771/a, doordat de toenmalige penningmeester, door ziekte en ban kroeten ten onder gebracht werd. Dit geldelijke verlies bracht een scheuring iu het gezelschap. Twintig leden tradejj er uit en stichtten een nieuwe vere niging. dië~8poedig te niet ging. De dezer sloten ^ÏEITnu weer bij de oude gilde aan. Om liet zieken fonds in stand te houden, besloot liet bestuur reeds in 1836 huiden te koopen en die te looien. Het bestuurs lid, de heer Willem Timmermans, loo'ide die huiden gratis, waardoor hij machtig veel tot den bloei van ge noemd fonds heeft bijgedragen. De financieele toestand was dan ook spoe dig zoo gunstig, dat reeds in 1838 de uitkeering per week bepaald werd op f 1.75 en naast dit fonds ook een begrafenisfonds werd opgericht, dat Yoor een wekelijksche contributie van slechts 21/, cent een vaste uitkeering van t 25 bij overlijden verzekerde. Schoenmakerijen en looierijen namen toen mede een boogere vlucht, de welstand der leden vermeerderde en spoedig kon uit de kas der Vereeni ging de in dien tijd beduidende som van f 400 genomen worden tot aan koop van een vaandel en verdere sie raden. Op voorstel van den heer W. Timmermans, de ziel der vereeniging werd aan de gilde een harmonie ver bonden, die mede den naam van St, Crispijn zou dragen. Altijd door nam het gild nog in aanzien en middelen toe. In 1843 den 14en Dec. kocht het voor f 900 te Bezooien een per- ceel land. In 1849, onder het be stuur van den volijverigen hoofdman, den heer L. E. Kleijberg, werden in liet Reglement eenige wijzigingen aan gebracht. De contributiën van leden, die door tegenspoed onmachtig waren bij te dragen, werden betaald uit het in 1841 den 18en Januari opgerichte ondersteuningsfonds. De opeenvolgen de hoofdmannen van de gilde waren de heeren Pessers, Laurent Tabbers, L. E. Kleijberg, Ilenricus Vermeer en Jacobus Tabbers, die allen naar best vermogen voor de vereeniging geijverd hebben. De schoen- en lederindustrie heeft aan de leden der gilde St. Cris pijn zeer veel te danken. Zij wisten door hun onverflauwden ijver en hun energie het zoover te brengen, dat de naam van het Waalwijksche fabrikaat voor immer gevestigd werd in Neder land en zijne koloniën." Des avonds, tegen 9 uur, was het geheeie marktplein weer ingenomen door een groote volksmassa, die in opgewekte stemming litt concert van PEspérauce bijwoonde. Den volgende dag, Maandag, circa half tien, werden in liet lokaal van den heer A. J. Gerris door deD heer Ch. Eicq de 22 sclierpschuttersvereenigingen, die aan het concours zouden deelnemen, ontvangen, verwelkomd en op een glas eerewijn geregaleerd. Hierna begon de grootsche optocht, de schoonste wel licht, die ooit in Waplwijk gehouden is. Alle Vereenigingen van Waalwijk, vele van Bezooien, zeven prachtige praalwagens, een schitterend schoone historische groep voorstellende „Prins Frederik Hendrik met sijn gevolg", deputatiën, de 22 sclierpschuttersver eenigingen, een zeer groot aantal gar des d'honneur enz. enz. namen er aan deel. Onder de uitstekende leiding van den heer Philippe Timmermans, bijge staan door de heeren Aug. v. Baal en de Bie, trok de stoet, gevolgd door eene onafzienbare jubelende menigte, zonder eenig ongeval door de met vlaggen en wimpels getooide en met eerebogen versierde Groote Straat door Bezooien, de Bezooiensche Steeg, den paralelweg naar het svufiio,]. alwaar eene jury bestaande uit de heeren A. Witlox, J. Bolk, A. Le Blanc en H. Zeegers, de verschillende groepen en praalwagens nauwkeurig iu oogenschouw nam, daar de beslissing aan wie de prijzen zouden worden toegekend, uiterst moeilijk viel. Hierna toog de stoet door de stationsstraat naar de Markt, waar hij circa l1/, ure ont bonden werd. Vele leden van hetjubi- leerend gezelschap, autoriteiten enz. waren thans voorzien van bouquetten, die hun op talrijke plaatsen waren aan geboden. Ten 2 ure had bij den heer A. J. Gerris de uitreiking plaats van de door de jury toegekende prijzen en diploma's. Door de heeren Aug. y. Grootenhuis, J. B. Timmermans Wz, A. Witlox, H. Witlox, de Juryleden enz. werden zij, onder gepaste toe spraken, den bekroonden overhandigd. Na afloop dezer plechtigheid begonnen op een open terrein in de Stationsstraat de volksspelen, die door een overgroote menigte werden bijgewoond. De prijzen werden onder algemeen gejubel in de Kolfbaan uitgedeeld. Inmiddels liep ook bij den heer Besier het om 1 uur aangevangen scherpschutters-concours ten einde. De 7 uitgeloofde, prachtige

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1