BEKROOND met GOUDEN MEDAILLE. Nummer 68. Zondag 30 Augustus 1903. 26e Jaargang. ir k t r Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. l'erste Blad. Internationale Tentoonstelling Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. ASTOOI TIE L E VI \J II \J VII lilt M VI V,1 It tl) li V U I T G E V E 11 -awBacra SjReksï en Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, .abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk t' 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. grond eigenaardig gedecoreerd wordt vau Schoei)- en Lederindustrie en aanverwante artikelen ie NV A A L W IJ R 23 31 Augustus 1903. Eindelijk is dan de dag aangebroken, dat de lang verbeide, de lang be- voorarbeide, de lang besproken gebeurtenis een //feit" is, dat de gedenkwaardige datum van 23 Aug. zijn voet heelt gezet op de tijdbaan, dat de Internationale Tentoonstelling van Schoen en Leder-industrie in onze gemeente is be gonnen. Wel hamerde en klopte het uog met krachtige hamerslagen en haastige handen, toen de laatste toon van 12 uur middernacht wegtrilde in de dikke lucht, maar toch 's morgeus was men gereed en hiermede zij een eerste succes van het Comité geconstateerd, n.l. dat de traditio— neele niet gereedheid van tentoonstellingen voor 'deze tot de legendarische voorstellingen nog verzameld worden, niet thuis hoorende in het practische Waalwijk. In vreeze en angst werd verbeid, hoe de zonnewagen zich houden zou. Men was waarlijk niet verwend door mooi weer Maar Goddank, heerlijk scheen de zon, het geheele terrein met een gloed belichten de, die alles zoo mooi deed uitkomen. Alles dat zegt watOnze lezers hebben dit reeds kunnen merken uit onze wandeling over het terrein. Wij wanschen dan ook niet dit nog in zijn details te beschrijven. Alleen zij de indruk weer gegeven, zooals iemand die ontvangt, na op gegaan te zijn, zonder voortdurend de wor ding vau 't geheel te hebben aanschouwd. Eu dan moet uit onze pen //Het is grootsch, indrukwekkend, machtig, als vaktentoon stelling groote industrie steden als Tilburg, Enschedé, ja Birmingham en lanchester niet onwaardigWaalwijk heeft zich door deze tentoonstelling een Europeesche ver maardheid verworven. Meen niet, dat we overdrijven, straks lezen wij in alle landen, vooral Duilschland, België, Frankrijk, Oostenrijk enz. over deze tentoonstelling. Bovendien, een vakten toonstelling, op deze schaal georganiseerd en uitgevoerd, is op zich zelve reeds een roem ruchtig feit, daar uit den aard der zaak- een vaktentoonstelling eenzijdig is en be trekkelijk minder materiaal levert dan die van een verzameling van vakken. Welnu dan, de indruk is werkelijk frap pant. Het park met zijn jaargetijden- wachters is bepaald mooi. De hoofdingang met zijn fladderende wimpels en vlak daar achter het hoofdgebouw, waarvoor een tori— tein de perspectief eigenaardig breekt, maakt een zeer imponeerenden indruk doch over weldigend i9 't interieur der machinehal. Gonzend en draaiend zijn er ai die ma chines, welke wij in een volgend artike1, wat nader zullen bekijken, in beweging. Zonder schoenen in de machinehal ver schijnende, kan men er volmaakt geschoeid er uit treden. Zie daar, de kern, van wat hier te zien is De werklieden en zeer zeker de patroons kunnen hier te gast gaan op nijverheids- inaul, nog' nooit hun voorgezet. Liet terrein tusschen de verschillende ge bouwen is een bloein-u-eldorado Men staat eenvoudig verbaasd, hoe dit alles met zulk een preciesheid is kunnen aangelegd worden in.iur het raadsel is spoedig opgelost, als men weet, dat ook hier verJec-ling van den arbeid de taak mogelijk gein aak t heelt. Perken op perken, beelden op beelden en dit alles omlijnd in groote lijnen door ge bouwen in modernen stijl, terwijl de achter- dooi de kermesse d'été, ziedaar in weinige woor den het voor korten tijd omgeschapen wei land in een waren lusthof, zoowel wat de geurige kinderen der natuur aangaat, als de //bloemen" der industrie. Bloemen der in dustrie Neem maar eens een kijkje in de expositie zalen van schoenen en diversen Wat een juweeltjes van nijverheidskunsl Het ligt nog niet in dil bestek namen te noemen, dat een volgende maal, maar de indruk ais geheel is waarlijk verblijdend en hoopvol voor onzen tak van nijverheid. En dan de zalen voor het „leder!" Ook daar kan een vakman het puikje der puiken bewoodereu. Doch laat ons nu eens van het terrein verkennen afstappen wij komen er im mers onwillekeurig telkens op terug om de afwerking te geven van het programma voor ZONDAG 23 AUGUSTUS. Ten half twaalf ure had de ontvangst plaats van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten. In de sierlijke chatnpagnebar, in Zwitser- schen stijl opgetrokken, vereenigde zich de Weledelgeb. Edelachtb. Heer K. A. M. Ridder de van der Schueren, Burgemeester van Waalwijk en eere-voorzitter van het Tentoonsteliingsbestuur, hetTentoonstellings- bestuur met zijn president, den WelEd. Heer E. W. Klijberg-Pernot aan 't hoold en 't voornoemde Hoofdbestuur met den Weled. Heer W. Travaglino als president. Onder de aanwezigen merkten we op den HoogEdel. gestr. Heer Arts, lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal. De Eere-voorzitter nam onder een aan dachtige stilte het woord en heette het Hoofd bestuur in de volgende bewoordingen harte-' lijk welkom Het zij mij vergund u met een enkel woord welkom te heeten in mijn gemeente. Ik stel uw bezoek alhier, hoog op priji, omdat ik daarin zie de algem. instemming van uwen bond in de tentoonstelling, welke Waalwijks ingezetenen hebben tot stand gebracht. Mede door uw zeer te waardeeieu steun zijn wij thans in de gelegenheid aan een ieder onze belangrijke industrie tot in de kleinste bijzon derheden te doen zien. Het is mij bekend, hoe onvermoeid uw boud steeds in het belang dezer industrie werkzaam is en met welk een ijver u de belangen dei schoenmakerij behartigt en voorstaat. Moge uw ijver en werkzaamheid ruimschoots worden beloond, moge uw onvermoeide arbeid de schoen-industrie in ons vaderland doen herle ven en in bloei doen toenemen# Het is met dezen wensch dat ik de Alg. Ned.: bond vau schoenfabrikanten wenschte te verwel komen in mijne gemeente. Nadat de harmonie St. Crispijn, welke inmiddels op den muziektempel verschenen was als zoodanig mag ik deze sierlijke kiosk zeer zeker wel noemen eenige fanfare's had laten hooren, antwoordde de Heer Travaglino, dat het hem als voorzitter vau den Bond hoogst aangenaam was, dat deze zoo gastvrij hier ontvangen werd. Toen 't vorige, jaar zoo ging hij verder verzoek werd gedaan om de volgende alge— meene vergadering in Waalwijk te houden, met de toezeggiug, dat er pogingen in 't werk zouden gesteld worden, om een vakten toonstelling te organiseeren, hadden we niet gedacht zoc iets te zuilen vinden. Doch, deze machtige prikkel was niet noodig ge weest, ons hierheen te doen komen. Zonder dit, hadden wij even gaarne gekomen, daar wij uwe gastvrijheid kennen. Mijn hartelijke dank, mijnheer de Burge meester, voor uw waardeereude woorden, zooeveu door U gesproken. Dank voor den steun, door U aan deze grootschc onder neming geschonken. Met uwe volle mede werking toch is deze tentoonstelling gewor den, totdat, wat we reeds bij een vluchtigen blik gezien hebben, een leerrijke school voor ons, vakmannen. Dat ae dan met een talrijk bezoek moge vereerd worden, dit wenschen we niet alleen voor Waalwijk, maar voor de hecle Nederlandsche schoenen industrie. Lang leve de Burgemeester Een geestdriftige instemming met dezen wensch en eenige fanfare's volgden, waarna het woord nam de Heer E. W. Klijberg- Pernot als voorzitter van het comité. Deze heette ook het Hoofdbestuur van den Bond welkom en deed daarna vooral uitkomen, WAALWIJK. dat, aanvankelijk het plan voor deze ten toonstelling klein, langzamerhand door deu algemeen ondervonden steun aangroeide tot dat, wat ze nu geworden is. Met den wensch, dat ze tot bloei van de Schoen en lederindustrie mocht strekken, bood hij den aanwezigen een glas eerewijn aan. Onmiddellijk daarna werd onder de tonen der muziek de Bloemententoonstelling ge opend, wederom door den Eere voorzitter, hiermede wel toonende, dat hij als burge - meester gaarne elke gelegenheid aangrijpt, om in 't belang van Waalwijk te kunnen doen, wat in zijn vermogen is. De Burge meester opende dan met de volgende woor den de waarlijk prachtige bloemenexpositie Met penoegen voldoe ik aan uw verzoek om deze bioemen-tcntoonBtelling op heden plechtig te openen. Ten zeerste is het te prijzen, dat zich nevens de tentounstellings commissie eene sub. comm. heeft gevormd, welke op zich nam, zorg te dragen voor een schoonen aanleg zoo buiten als binnen het tentoonstellingsterrein om zoo doende aan het geheel een meer grootsch en meer prachtvol aanzien te geven. En niet minder lof verdient uw plan, met on vermoeiden ijver uitgewerkt, om door den prikkel van wedijver deze aanlpg nog grootschol en schooner, ja een waarlijk prachtvolle bloemen tuin te doen zijn. Moge gij voor uw onvermoei- den ijver en werkzaamheid een ruim verdienden lof ontvangen. Moge een ieder ten volle waar- deeren, wat gij hebt gedaan om aan onze tentoonstelling meer pracht en luister bij te zet ten. Moge in een woord uw werk met het grootste succes worden bekroond. Dit is mijn oprechte wensch en met deze wensch is het mij aangenaam de Waalwijksche bloemen-tentoonstelling geopend te verklaren. Namens de voorzitter van de commissie der Bloemen-tentoonstelling, den heer P. Verwiel, antwoordde de heer II. van Gils, dat hij van harte den heer Burgemeester dankte voor diens bereidwilligheid om deze tentoonstelling te willen openen. De commissie had met deze expositie getracht het aangename met het nuttige te verbindenzij hoopte daarin geslaagd te zijn. Het was den spreker eene aangename taak nogmaals een hartelijk woord van dank tot den heer Burgemeester te mogen spreken. Na wederom fanfares aan beide woordvoerders, waren hiermede deze plechtig heden afgeloopen. Inmiddels voerde de harmonie St. Crispijn zeer verdienstelijk een viertal nummers van haar repertoir uit. Om ongeveer 12 uur begon de Openbare Bestuursvergadering van den Alg. Ned. Bond van Schoenfabiikanten. Met een kort woord geopend door den voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd en gearresteerd. Bij acclamatie werden vervolgens herbe noemd de h. h J. v. d. Besselaar te Val- kenswaard en A. H. van Schijndel te Waal wijk als periodiek altredende leden van het Dag Bestuur. Bij de verkieziug van een ondervoorzitter in plaats van wijlen den heer Jos. Groenen, werd, nadat de lieer van Dortraond, die bij de eerste stemming 8 stemmen op zich ver- cenigde, verklaard had, niet in aanmerking wenschten te komen, gekozen de heer E. W. Klijberg Pernot. Bij punt 4 werd ver klaard, dat de Hoofdbestuursvergadering voor Januari te Tilburg zal gehouden worden, terwijl als commissie tot het nazien der re kening over 19021903 (Art. 23) werden aangewezen de h. h. J. Klijberg uit Vlissin- gen, J. v. d. Besselaar te Valkenswaard en Mannaerts te Tilburg. Nadat nog besloten werd punt 6 wegens het vergevorderde uur onbesproken te laten werd de vergadering gesloten. Onmiddelijk daarna begon de Algemeene Vergadering in een der retauratiezalen der tentoonstelling. De voorzitter houdt een korte krachtige openingsspeech. Mij wil de kortheid be trachten en hoopt, dat allen dit wenschen te doen. Toch voelt hij zich verplicht een enkel woord te zeggen. En hij vraagt „Weten we wel, waar we zitten? Voor korten tijd een weiland, is dit nu omgeschapen tot een bestaan van alles, wat ons vak be treft. Er is mooi werk geleverd. En 't kenschetsende van heel deze tentoonstel ling acht ik getijpeerd in deze woorden Wie ongeschoeid hier binnen komt, kan de 9 j Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel, tentoonstelling met een paar nieuwe schoenen aan zijn voeten hier vervaardigd verlaten. En aan wie hebben we dit alles te danken Aan de energie en don ijver van Waalwijk. Wij vinden hier een leerschool voor de be oefenaars van ons vak, wij zijn dan ook ten hoogate dankbaar, dat deze Waa'wijksche tentoonstelling zoo tot de veredeling van ons vak zal medewerken. Op de tweede plaats breng ik een woord van dank aan de afdecling van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen voor de hartelijke ontvangst. En thans rust op mij een minder aange name taak, n.l. een woord van hulde te brengen aan wijlen deu heer Jos. Groenen. Ik had dit o zoo gaarne gedaan bij zijn leven. Wij hebben in hem niet alleen een onder--voorzitter, maar ook een vriend ver loren. In de hoop dat deze algem. ver gadering vruchtbaar moge zijn, open ik deze bijeenkomst. Verder deelt de voorzitter uog mede, dat de leden en donateurs v. A. N. B. v. 8. op dezen dag vrij entrée voor de tentoon stelling hebben op vertoon van het diploma 1903/1904. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Het verslag over de werkzaamheden van den Bond over 't derde jaar (Juli 1901/1902) volgens art. 17 der statuten door den Secre taris, den Heer W. Riemslag, uitgebracht, is vrij optimistisch en wordt met applaus beloond. Bij de rekening en verantwoor ding blijkt, dat er aan ontvangsten is f 701,07, aan uitgaven f630,67, zoodat er een batig saldo is van f 71,40. (Door het vele leven konden wij de be- grootiug over het 4e jaar (Juli 1903/1904) niet volgen). Bij punt 5 Voorstel tot het nogmaals uitschrijven van een wedstrijd ia patronen maken" ontstaat eenige gedachten wisseling. Oosterwijk wenscht geen wedstiijd en ziet liever de gelden, daarvoor benoodigd, be steed aan een actie in verband met de herziening der tariefwet en die voor eon vakschool. Dongen is voor den wedstrijd. Ten slotte wordt het Hoofdbestuursvoor- stel, dus wèl een wedstrijd, met overgroote meerderheid aangenomen. Punt 6 levert niet veel opmerkingen, alleen merkt de voorzitter op, dat het Maandblad wat meer moet gaan doen aan het technische gedeelte. Punt 7 wordt aangehouden na de con- gresvergaderiug. Bij punt 8 ontspint zich een aangename discussie in verband met het behouden van den voorzitter, die niet meer in aanmerking wenscht te komen. De Heer v- d. Berg uit 's-Hertogen- bosch brengt hulde aan 't beleid van den voorzitter en stelt voor den Heer Travaglino als zoodanig bij acclamatie te herbenoemen. Een daverend applaus is het antwoord der vergadering en de voorzitter... hij be zwijkt voor dezen vriendelijken dwang en neemt het aan, maar altijd maar voor één jaar. De Heer v. d. Berg feliciteert de ver- eeniging met de herbenoeming. (Daverend applaus.) Punt 9. Benoeming eener commissie tér verkrijging van een vakschool, doet de heer Kleijberg-Pernot voorstellen, om uit elke afdeeling een li l in deze commissie te be noemen. die dan later door 't Hoofdbestuur kan gecompleteerd worden. Aangenomen. De volgende congresvergadering zal te Drunen gehouden worden. Onder de ingekomen mededeelingen is er er een van den uitgever van St. Crispijn, waarin 'i aanho l, om ook mededeelingen, omtrent den Bond op te nemen, indien er 100 abonné's onder den Bond komen. Voorgesteld en aangenomen, om deze kennisgeving in 'l Maandblad te zetten. En ten slotte stelt de voorzitter voor een subsidie van 50 g. aan 't Tentoonstellings- coinité te verleenen, indien de rekening met een tekort zou sluiten. Aangenomen, waar na nog de Heer Klijberg-Pernot als Presi dent van het Co betuigt voor deze subsidie. Hierna wordt de vergadering gesloten. Direct daarna vangt de Harmonie L'Espé- rance haar inatinée aan. Met genoegen kunnen wij constateeren, dat dit gezelschap wederom een vrij goede hoogte bereikt heeft. Hopen we, dat het onder haren nieuwen directeur, die een heel aardige tenloonstel- lingsmarsch componeerde, immer „excelsior!" ga' ^Onder den feestmaaltijd, gehouden in de restauratie le klasse, geexploiteerd door de Heer Gerris-Simons, zong de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen eenige barer schoonste nummers. Het ensemble klonk goed, anders'een on dankbaar werk buiten zingen. Inmiddels was de uitslag van den wed strijd in 't vervaardigen van schoenen en die in 't teekenen der leerlingen der teeken- school bekend. Jury-leden Teèkeningen Van Steenis, Vught. G. Brok, Leeuwarden. Adr. de Graaff-v. Bladel. Als overwinnaar uit den laatste kwamen uit de jongeheeren Adrianus de Kort te Waalwijk, le. Prijs, bestaande in f 25. b Johannes Bergmans te Waalwijk, 2e. Prijs, bestaande in f 15. c Jaques Brienen te Sprang, 3e. Prijs bestaande in f 10. Het was ons een lust die inzendingen der teekenschool alhier te zien. Zoo ooit, dan wordt hier het bewijs ge leverd, dat 't vakonderwijs op onze teeken school op een goede hoogte staat. En zonder iemand te kort te willen doen, brengen wij toch een eere-saluut aan het kranige werk van den jongeheer Adr. de Kort, dat zeer belangwekkend is. Ook het werk van den jongeheer Klijberg, buiten mededinging, is mooi. En nu de inzendingen der schoenmakera- knecht. Van een deskundige vernamen we, dat het bijna al het werk uitstekend was en de jury had dan ook een zeer moeilijke taak, in deze prachtverzameling een uitspraak te doen. Waren er meer prijzen geweest, voorze ker, er waren meerdere toegekend, aan wat nu helaas onbekroond is moeten blijven. Jury—leden Werkliedeu G. Brok Leeuwarden, J. de Beer Waalwijk, P. van Diem Waalwijk, Ficheroux Waalwijk A van de Wiel Amsterdam. De uitslag is als volgt Afdeeling A. le pr. f 25 II. van Huiten, Drunen. 2e f 15 A. van d. Grieudt, Waalwijk. Afdeeling B. le pr. f 25 F. Uerkelraans Waalwijk. 2e pr. 1 15 C. Van Iielvoirt, Drunen. Afdeeling C. le pr. f 25 A. Herman, Amsterdam. 2e pr. f 15 J. W. Toorenburg,Amsterdam Afdeeling D. le pr. 1 25 R. Ilarkmaus, Besoijen. 2e pr. f 15 Ant. Verhoeven Bz„ Dongen. Om vier uur Kermesse d'été geopend. De Heer Jan ran Riel, vice-president van het comité wiat aan dit zeer zeker niet tot de evenementen der tentoonstelling be- liooreude gebeurtenis toch een officieus karakter te geven. Hij hoopte, nadat de caroussel van den Heer Petrus Vinken zijn eigenaardig geluid had laten hooren en zoodoende het sein ge geven had, wat ging plaats hebben, dat deze kermesse d'été, welke kem wel aan den zomer herinnerde, doch welke laatste maar niet komen wilde, het genoegen zou geven na het nuttige en practische. Dat allen hier eenige oogenblikkeu van aangename ver- poozing zouden kunnen vinden, na al het leerrijke, wat deze expositie opleverde, te hebbeu beschouwd. Mei den wensch „Leve de Tentoonstelling Leve de kermesse d'été was dit onontbeerlijke amusement geopend. Dat allen er zich kostelijk mogen vermaken, is ook onze hartgrondige wensch En nu mochieu we optrekken naar de Congresvergadering van deu Alg. Ned. Bond. van Schoenfabrikant"» het Hotel „De

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1