No. 68. Zondag 30 Augustus 1903. 26 Jaargang. Tweede Blad. Vervolg Tentoonstelling, Aan onze lezers Het bestek van ons blad laat natuurlijk niet toe het verslag van al de gebeurtennissen en feestelijk heden van de geheele week ineens te gevenWij moeten ons daaiom tot hiertoe bepalen. In ons volgend nummer de rest. Wij kunnen onze abonne's en zij die 't worden nog iets bijzonders beloven n.l. een zeer mooi sou ver- nir der tentoonstelling de vorm daar van houden we voorloopig geheim UITVOERINGEN. WAALWIJK. Volksmatinée te geven dooi de harmonie St Crispijn op Zondag 30 Augustus 1903 des middags ten 12 uur in de zaal van den heer J. Thijsen markt Waalwijk. DINSDAG. Deze dag mag wel tot den belang rijkste van de Tentoonsteliingweek ge noemd worden. Immersmaar laat ons liever het programma weer op den voet volgen, de lezer kan dan zelf over zijne belangrijkheid oordeelen. Om tien uur werd door den Heer J. v. Riel, vice-president van het comité, de Keur ings-commissie voor de Groote Pro vinciale Merriên-Premiekeuring ontvan- gen. De heer van Riel begroette de heeren als volgt M. M. Daar de eere-voorzitter en de presi dent van het Comité zich eenige oogen- blikken moesten terugtrekken ter bespre king van de ontvangst van de h. h. ministers, heb ik de eer u hier heden het welkom toe te roepen. Het is mij hoogst aangenaam dit te mogen doen. Ik breng u ons aller dank over voor Uwen steun die het daarheen wist te leiden, dat deze Groote Provinciale Merriën-keuring4 aan onze tentoonstelling werd verbonden, waardoor onze expositie ook nog den landbouw ten goede kan komen. Vooral onze dank aan den Hoogedelgeb. Heer Jhr. de Ia Court, die als lid van Gede puteerden ons streven zoo krachtdadig heeft gesteund. Wij vertrouwen dat de regelingscom missie hier moge vinden een schoone verzameling merriën, opdat zij dan wel is waar een moelijke, maar zeker een nog eervoller taak hebbe.4 Mijnheer de la Court antwoordt met een kort woord en zegt, dat hij nog bijna nergens zoo lief en aangenaam ontvangen is als hier in Waalwijk. De lieer Bogaerts, voorzitter der Com missie uit den besten wensch voor het wel slagen der expositie. Èn hiermede is de plechtigheid der ontvangst geëindigd en gaan de heeren tot hunne werkzaamheid over. Even een kijkje nemende op het terrein achter de tentoonstelling, waar de mer riën stonden, mochten we ruim een vijftig tal dezer dieren zien, waaronder zeer mooie. Een deskundige verzekerde mij dat er zeer, zeer goede paarden onder waren. En nu hadden we moeten optrekken naar de Congresvergadering van den Bond der gemeenteambtenarendoch daar ons hiervoor de tijd ontbrak kunnen we niets anders doen dan eene bloote melding dezer vergadering geven. Toch moge ook hier een woord van dank niet achter wege blijven, voor de attentie der heeren gemeente-ambtenaren om juist in de ex positie-week hier de congresvergadering te houden. Zij maakte immers een deel uit van het officieele programma der tentoonstelling en als zoodanig was ze er mee annex. Terwijl dit alles passeerde, was de volijverige Jury reeds van 's morgens 7 uur af bezig de verschillende exposities aan haar critische blikken te onderwerpen Dat het ee'n moeilijke taak moest zijn kan zelfs een leek, die opmerkzaam een wandeling maakt in de gebouwen, best bevroeden. Immers, om met de afdeeling schoenen eens te beginnen, wat een prachtig werk is daar niet geleverd. Moge de quantiteit voor het centrum dezer nijverheid niet mede vallen, de qualiteit vergoedt ruimschoots dit gebrek. Wanneer het ooit waar is, dan is het hier wel in dubbele mate Niet het vele is goed, maar het goede is veel. Het gaat niet aan op deze plaats alle exposanten te noemen, bovendien men zit verlegen wien het eerst een vermelding te geven dit alleen willen we er nog van zeggen, dat zoowel het sierlijke als het meerdagelijksche, het moderne zoowel als het hygiënische schoeisel vertegen- woordigd was. Als zeer sierlijke expo sitie moet genoemd worden die van den heer A. H. van Schijndel te Waalwijk, welke vooral des avonds door de elec- trTsche verlichting der etalagekast, een prachtig effect maakt. Verder willen wij maar geen namen noemen, daar het voor een leek zeer moeilijk valt de juiste grens te trekken, bovendien de hieronder vol gende bekroning zal het wel uitmaken, wie in deze de kroon spant. Wat nu de afdeeling leder betreft, ook deze is volgens deskundige prachtig. Zool- en overleder, het is alles even mooi. Ook hier wenschen we ons te onthouden van namen noemen, wijl hier een leek nog minder bevoegd is tot oordeelen. Daarom, men zie de uitspraak der jury. En dan de afdeeling >Diversen«. Ook bij deze treft men veel goeds aan, vooral op 't gebied van boek- en handelsdruk kerij en winkel-etalage's. Het slot dezer afdeeling is een Ausstellung* van gra- mophoons. Heel aardig. In een zaaltje appart exposeert het ministerie van oorlog met een voorwa gen, aangespannen met twee paarden, heel natuurlijk opgezet* en prachtig betuigd. Verder vinden we er al het andere, wat bij de artillerie enz. in ge bruik is. Één ding moet ons hier van het hart, nl. dat we van een deskundige moesten vernemen, dat sommige deelen van het tuig der paarden verkeerd waren aangespannen. Ook de collectie schoenen van Jhr v d. Stuers is éénig mooi 1 En nu komen we aan het glanspunt van dezen dag Het bezoek van drie Heeren Ministers. n.l. Z.Ex. Mr. J. C. De Marez Oijens, Min. v. W. H. en N Z.Ex. J. W. Bergansius, Min. v. Oorlog en Z.Ex. Mr. J. A. Loeff, Min. v. Justitie Aan het station ten elf ure door den Burgemeester, K. A. M. Ridder de van der Schueren, den en President van het Comité, E. W. Kleijberg-Pernot afge haald, betraden de hh. ministers onder de tonen van het Wilhelmus, door de harm. St. Crispijn aangeheven, het terrein enwerden in het bestuurslokaal door den burgemeester na de voorstelling van de 'leden van het Comité en de heeren Jhr. E- Verhagen enj. B. Timmermans, leden der Prov. Staten en den kapitein der d-d- schutterrij Ph. Timmermans - als volgt toegesproken Excellence's, Als Burgemeester dezer gemeente roep ik u een hartelijk welkom toe. Een hartelijk welkom namens 't Comité, na mens mijne gemeente en zeer zeker ook namens de geheele schoen- en lederin dustrie. Wij achten ons zeer vereerd door dit bezoek en hopen, dat U op Uwen rondgang mogen zien, dat deze tentoonstelling veel nuttigs en schoons te aanschouwen geeft. Ten zeerste uw bezoek op prijs stellende, heb ik de eer, een glas te regeleeren, op 't welslagen dezer tentoonstelling in 't bijzonder en den bloei der schoen- en lederindustrie in t algemeen. Z.Ex. de Minister van W. H. en N. nam daarna het woord en zei ongeveer als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Het zij mij vergund, ook namens de andere heeren, onzen hartelijken dank te brengen voor de vriendelijke ontvangst. Ik behoef u zeker niet te zeggen, dat ik de nijverheid in ons vaderland op hoogen prijs stel en warme gevoelens van sympathie koester voor den Neder- landschen handel en nijverheid. Volgens mijn meening hangt de bloei der nijver heid hoofdzakelijk af van eigen initia tief. Het is me daarom hoogt aange naam, hier zulk een krachtige uiting van zelfhelp te vinden. Voor eenige jaren maakte ik een bijzondere studie van deze industrie. En toen gewerden mij berichten dat de vooruitzichten zeer slech, stonden. Doch deze hebben zich gelukt kig niet verwezenlijkt, immers dezer dagen bereikte mijn departement het bericht dezer tentoonstelling. Ik was hoogst verlangend naar het oogenblik deze expositie te mogen aanschouwen. Ik wensch, mijnh. de burgemeester, dit glas te drinken op den bloei van uwe gemeente, op het succes dezer tentoon stelling en op de verheffing van de in dustrie in ons vaderland, in 't bijzonder van de schoen- en lederindustrie.4 Hierna sprak de Heer Klijberg, pre sident van 't Comité. Ook hij dankte de hooge bezoekers vooral uit naam van het Tentoonstel lingscomité. Hij zag in dit bezoek een hooge belangstelling van de zijde hunner Exc's in dezen tak van nijverheid en jeval deze dan ook warm in de sym pathieder heeren, vooral in die van Z. Exc. den min- van W. H. en N. aan. Wij hebben getracht, zoo ging hij verder, hier het Deste en mooiste onze industrie betref fende, bijeen te brengen. En als Uw Exc's zoo dadelijk een rondgang over iet terrein zult doen, zult u er van kunnen overtuigen, dat onze nijverheid hier uitstekend vertegenwoordigd is. Nog eens zijn hartelijken dank uitspre kende voor de hooge belangstelling en nogmaals warm de schoen- en lederin dustrie bij de regeering aanbevelende, eindigt de president zijn met gloed en overtuiging uitgesproken welkomstgroet. Hierna begon de rondgang. Vooral de machinehal wekte in hooge mate belangstelling der hooge bezoekers, doch ook het interieur van 't schoenen en ledergebouw mochten zich in hunne groote opmerkzaamheid verheugen. Ver scheidene malen betuigden de heeren lunne hooge voldaanheid over al het schoon, hier bijeengebracht. Na het verlaten van het terrein brach ten de ministers een bezoek aan de stoomlederfabriek van de firma J. v. Iersel, Witlox en Co. Ook hier stonden de hooge bezoekers verbaasd over de moderne inrichting dezer fabriek. Zij kozen dan ook in deze branche wel het puikje der puiken, want deze fabriek vindt in haar toepassing der nieuwste uitvindingen op dit gebied haar weder gade niet in ons land. Hoogst voldaan verlieten zijne Excellence's deze inrich ting, om die voor schoenen van den Heer A. v. Schijndel met een bezoek te vereeren. Dinsdagmiddag om ruim half twee brachten de drie Ministers een bezoek aan de schoenfabriek van den heer A. H. van Schijndel. Bijna het geheele personeel, dat anders deze week gedu rende den middag vrij heeft, was aan- .wezig en alles werkte met volle capa citeit. De Ministers vergezeld van den burgemeester, den president van het tentoonstellingscomité, den voorzitter der Kamer van Koophandel, den kantonrech ter en den kapitein der d.d. schutterij werden door den heer van Schijndel ontvangen en de fabriek rondgeleid. Met de grootste belangstelling bezichtig den zij de werking van zooveel vernuf tige machines, vroegen herhaaldelijk om inlichtingen en gaven meermalen hun hooge tevredenheid over een en ander te kennen. Nadat het bezoek, dat bijna een uur geduurd had, geëindigd was, richtte de heer van Schijndel de vol gende toespraak tot de Ministers en hun gevolg »Het was mij een overgroote eer te vernemen, dat Uwe Excellentie s een bezoek aan mijne fabriek zouden brengen Het speet mij dit niet eenige oogen- blikken vroeger geweten te hebben, wijl alsdan het geheel personeel aanwezig geweest zou zijn en met mij zich door Uw bezoek verheugd zou hebben. Ik hoop, dat U allen over de inrichting en den gang mijner fabriek tevreden zult zijn en dat deze Regeering die onver moeid werkt voor het heil der geheele natie, ook zal willen medewerken aan de bevordering der belangen van de lederindustrie in het algemeen en aan de schoenmakerij in het bijzonder welke aan zooveel duizenden werk en brood verschaft. Nadat de hooge autoriteiten vertrok ken waren, gaf de heer Van Schijnde als een herinnering aan dezen heugehjken dag een vrijkaart voor de tentoonstelling aan zijn personeel. Ongeveer half drie reden de heeren naar de woning van den Burgemeester om daar de lunch te gebruiken. Waalwijk mag hoogst dankbaar, zijn over, maar ook trotsch op dit bezoek want het is niet een beleefdheidsvisite geweest, welke Zijne Excellence's hie brachten, maar een bezoek, waarnaar zij volgens de eigen woorden van Z. Exc. den min. van W. H. en N. zelve zeer sterk verlangden. Moge deze hooge blijk van belangstelling Waalwijk in 't bijzon der en de schoen- en lederindustrie in 't algemeen ten goede komen 's Avonds gal op 't terrein, de har monie >Euphonia4 van Kaatsheuvel een goed concert, terwijl daaraan vooraf was gegaan een gezellige en goede feest maaltijd, waarop het volgende antwoord van H. M. de Koningin op het bij de officieele opening verzonden en reeds vermelde telegram van het Comité ont vangen werd KLIJBERG, Waalwijk. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op het Comité voor de Internationale Tentoonstelling van Schoen- en leder industrie Hoogstderzelver dank over te brengen voor betuiging van hulde. Adjudant VAN HOOGSTRATEN. 't Behoeft zeer zeker geen betoog, da h rop een geestdriftige ovatie gebracht werd aan dit nieuwe bewijs van belang stelling van het vorstelijk huis. En nu de bekroningen, welke wij hier laten volgen Jury-Leden. Schoenen Dupont—Mannaerts, Tilburg. A. v. d. Wiel, Amsterdam. Meddens, Amsterdam. C. J. Kooien, Öisterwijk. YVaisvisz, 's-Hage. (Joh. de Booij, 's-Bosch. S. Smits, Dongen. Groep I klasse Ia Salon- Tooneel— eD Luxeschoeisel Handwerk. Eere-diplcma O. A. Donkers, Baard wijk. Zeisier Ausch. Klasse Ib. Fijnschoeisel. Eeie—diploma St. Jozefgezelleu Vereeni- ging Amsterdam. Jos Groenen Besoijen. Gouden medaille: P. Boom, K. Vesters, A. van Hullen-Boon allen te Druoen, collectief. H. Klerkx—Dekkers Baardwijk. C. van dommel Moergestel, overgebracht van kl.Ic. naar Ib. Zilveren medaille: Jan bwaters, Lochem. J. Klerkx van Herpt, Baardwijk. B:onzen medaille: J. B. van As. Bergen- op-Zoom. Joh. Knepflé Waalwijk. Klasse Ic. Burgeischoeisel Mouden medaille: A. Roosen de Bakker en Th. v. Keulen Öisterwijk. A. Schalken v. Vugt, en Sprangers-Verhagen, Kaatsheuvel. I Zilveren medaille: H. Har'.og, Waalwijk. H. van der Geld, Drunneo. C. A. Schellekens N. A. Sprangers, Dongen. Erven J. Gouden medaille. Rubbens-Kievits Waalwijk. C. de Cortie-van Delft Waal wijk. F. Weinoldt Lange Leipzig. NOTA: Bij de inzendingen van dé grossiers heeft de jury alleen rekening gehouden met de quantiteit en niet met de qualiteit, aangezien iedere grossier zich zeer gemakkelijk het mooiste van diverse fabrikanten kan laten komen. Van Loon werd derhalve de eere diploma toegekend, aangezien hij degene is die zich speciaal moeite gegeven heeft om speciale artikelen van Amerika te doen komen. Overleder. Bekroningen Fabrikanten. Eere-Diploma's. Maaldrink Deventer. Bongartz en Oosterbaan Drachten. Adler en Oppenheimer- Strassburg. Gouden medailles. G. Reerink Lochem, F. v. d. Assem Gzn. Dongen. W. E. Hoffmann Eindhoven. Gebr. Keunen Eindhoven. J. van Dooren- de Greeff Waalwijk. Emmericher Lederfabriek. Eduard Vosters Woensel. Zilveren medailles. G. Berkelmans Öisterwijk. C Vingerhoets. Dongen, van der Wielen, de Bruijn en Greve Druten. T. E. Dalleu Kaatsheuvel. Bronzen medailles. G. Reerink J. Lochem voor klasse 3. A. J. Borgsteijn Doetinchen. G. J. Rikkers, de Knijpe. International Leather Compy. Waeldin Huber Lahri/B. Juryleden Machines: v. d. Berg 's—Bosch. Blijenhuft Irussel, W. Kanters Breda Emile Kuenen Eiudhoven. Stock Hengelo. Herman de Vries (lid van de firma de Vries Mulder Co) Amsterdam Van de Well 's—Hage. Groep VI schoenmakerij-machines. Eere-diploma's. Moenus Frankfurt a/M. Deutsche Vereinigte Schuhmachinen Ge- sellschaft. Singer. Gouden medailles. Keats Machinen Geselschaft. Union. Leipzig Stötteritz. Rafflenbeul Schwelm. Rud, Leij, Anrstadt. Zilveren medailles. Friesem en Co. Maagdenberg. Rokert Kiehle Leipzig. Afdeeling Gereedschappen schoenmakerij Zilveren medailles. Wed Vaags Waal wijk. Alberts en Co., Amsterdam. Klas I Machines voor de Looierij. Eere-diploma. Machine-fabriek Vaughn Frankfurt a/M. Gouden medaille. Moenus Frankfurt. Zilveren medaille. Gillissen en Pappart Aken. en iNA. oprangerb, uuu^cn. lj,vcu J* /-» i 1 t 5 Wemmers J. H. v. d. Linden-Heijm, en Afdeeling Gereedschappen Looierij. n an 1 r~r 1 J .!11 amma Firma van Iersel Zn., Öisterwijk. Bronzen medaille: Jacques Cloin en C. Riemslag Dongen. Klasse II Weikmanschoeisel. Zilveren medaille: J v. d. Besselaar Valkeoswaard. Klasse If. Orthopaedisch Schoeisel. Coudeu Medaille Biereos Amsterdam Zilveren medaille W. Schoots Rotterdam. Bronzen medaille de Loos Utrecht. Klasse Ig. Waterdicht Schoeisel. Gouden medaille M. Cools Loonopzand. Zivexen medaille A. F. Strijbosch Loon opzand. Aug. Theuuen en J, Lichtenberg, Dougen. Bronzen medaille C. J. Moerbeek, Hal steren. Van den Heuvel Loonopzand. P. Maas Zo. Valkeoswaard. Klasse lib. Machinaal b. Fijn schoeisel. Eere-diploma A. H. van Schijndel. Waal wijk. van Dortmond—Pennock Kaatsheuvel. Gouden medaille van Ghert Co Kaats heuvel. overgebracht van kl. IIc. Klasse IIc. Burger Schoeisel. Gouden medaille van den Hoven, Kaats heuvel overgebracht van kl. Ic. Zilveren medaille A en M Lichtenberg Dongen. A. Kooien Öisterwijk, overgebracht vau kl. Ic. Bronzen medaille C de Joog G'.lze. Klassen lie Pantoffels en Muilen. Zilveren medaille Rollmann Maijer Keulen. Bronzen medaille H. VV. Moll, Zeitz. Klasse lig. Kinderschoeisel. Zilveren medaille, van Arendonk Co. Öisterwijk. Pannier eD Hoffmann Cleve. Klasse Ilh. Sport- en Overschoenen. Eere diploma North Brittisch Rubber Co Edinburgh. Gouden medaille Worvlett en hite Norwich. Zilveren medaille AU Right Schoe en Co. en van StraateD Amsterdam. Klasse III leestklaarwerk. Gouden medaille Rud. Sieperman Tilburg. Zilveren medaille Herman Schrage Leeuwar den. C. H. Buitendorp den Haag. Hufkens en Zonen Tilburg. Z. Medaille van H. M. de Koni^m E. W. Klijberg-Pernot Waalwijk, Juryleden Overleder E. H. van Grinsven 's Bosch B. KLosteimans Amsterdam, J. Carfeau Parijs, ran Dortmond Pennock Kaatshew.l Jos van Ii bu-g Gor- rinchem T. M. A-Ltvi: Amsterdam Eugen Ganz Fiankfurt. Overleder. Bekroningen Grossiers. Eere-diploma G. van Loon W aalwijk. Zilveren medaille. George Mertehs, Tilburg. Klas 4. Stoommachines. Gouden medailles. Tangijes Limited Birmingham, Rotterdam. C. Bruinis en Co. Breda. Zilveren Medaille. M. Schreinemacher Tilburg. De Vries Mulder en Co. buiten mededinging, lid der Jury. Groep XI Drijfriemen. Zilveren medailles. A. de Bakker en Zn. Tilburg. George Mertens Tilburg. De jury was van oordeel, dat de medaille geschonken door hare Maj. de KoninginMoeder aan de Firma Singer behoort te worden toegewezen. Juryleden Fournituren W. Kanters Breda. Verhagen 's—Bosch. De Haas Amsterdam, De Booij 's- Bosch, Eu gen Ganz Frankfurt a.M. Groep IV kl. 1 Fournituren voor boven werken. Eere-diploma. Robert Zinn, Barmen. Gouden medailles. Mez. Vater en Söhne Freiburg. Guterman en Co. Gutach. Neuwalzwerk A. G. Bösperde. Schillbers en Co. Köln Nippes. Carl. Mez. en Soh- ne, Freiburg. Zilveren medailles. F. Zwicky Wallisel len. Hugo Höpfe, Berlin. Kl. 2. Gouden medaille. Koch en Co. Wandsbeck. Kl. 4. Eere-diploma. Everet en Co. Gouden medailles. Themans Enschedé. Staijnes en Smith, Leicester. Fritz Schulz Leipzig- Zilveren medailles. Sardeman Arnhem. Vincent Hoffmans Waalwijk. Groep V. Eere-diploma- Alf. Sch. fab. C. Behrens. Gouden medaille. Willi Rocser Nachf. Erfurt- Zilveren medaille. Winkler en Erlangen, Alltenstad Groep VI- Gouden medaille Moenus Frankfurt a/M- (Gereedschap) Molenberg en Dekker Zaandam- (Traan Zilveren medaille Wed Vaags Waal wijk (gereedschap en fournituren. Jurvlcdcn Zoolltder: G Slichtenbree Devcmei F. J. A van Pe't (firmant der fi-ma W. P. v. Beugen Co) Amsterdam, Jos van Tilburg «onnchem H.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5