Brandwaarborg- Maatschappij en (MELIS m KILST, 5*1- Gedistilleerd. Van Gooi- van der Schoot, Advertentiën, 1816. Verzekerde kapitalenfOO.OÖO.OOO Vaste es billijke preiuiëa. H andels berichten. gevestigd te Oudkarspel J r rk'%ÏÏ (Wordt Vervolgd,) Aan Zijne Excellentie den lieer Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid te J. BERNARD TIMMERMANS Wz., voorzitter F. W. VAN LIEMPT, secretaris. §3^ Wegens gebrek aan plaats ruimte, door grooten toevloed van copie verslag der tentoonstelling moeten verschillende ad vérten tien artikelen en berichten blijven liggen. Agent voor Waalwijk en Om streken ketaus Aanbevelend, WAALWIJK. Hulshof Co. Lichtenvoorde. Th. Maas. )ongen. H. G. van Everdingen, Waalwijk, lere-diploma met medaille van Z. K. Prins Henkrik der Nederlanden. Eere-diploma's. L. Mombers, Waalwijk. Verbunt, Dongen. Gouden medailles. M. en G. van Son, Vaspik. P. van Loon Gz., Waalwijk. 8 Hofmans en Zn. Waalwijk. Van Vagenberg-Festen, Vlijmen. A. van srsel. Waalwijk, v. d. Wielen, dc Bruijn n Greve, Druten. W. L. H. van Hilst, Vaal wijk. Zilveren Medailles. C. M. van Cam- mhout, Dongen. B. Verhagen, Eind- oven. Gebr. Zeckendorf, Waalwijk, ic. van Riel, Waalwijk. Gebr. Quirijns, Vaal wijk. Sprangers Verhagen, Kaats- euvel. Ed. Vosters, Woensel. A. J. lorghstcijn, Doetinchem. Looistoffen. Jac. Van Riel, Waalwijk en C. R. M. 'icq, Waalwijk, gouden medaille. Jury Diversen G. J. Kooien Oisterwijk E H. van Grinds— en 's—Bosch Eug. Lutkie 's—Bosch Groep VII. Koffers. Frans Krul, Rotterdam, gouden me- laille. J. F. Vermeulen, Amsterdam, ilveren medaille. Groep VIII. Saksische Cartonnagefabriek A. G. Iresden, bronzen medaille. Groep VIII. Doozen-etiquetten. Meijer Couvée, Amsterdam, gouden nedaille. Kuipers en Bulthuis Hilversum, gouden medaille. Groep VIII. Pakpapier. Wed. J. Schut, Loenen, gouden me- laille. Groep IX. Winkel-etalages. Bruns, Arnhem, gouden medaille. Kantoormeubels. Jos. van Gils, Waalwijk, gouden me- laille. Groep X. Bind- drukwerk, diversen. Ant. Tielen, Waalwijk, gouden me- laille. W. A. Eisma, Leeuwarden, zilveren nedaille. C. Misset, Doetinchem, gouden med. J. Elsbach, Osch, gouden medaille. Jury leden der Bloementent jonstelsÜDg. H. Looijmans Oudenbosch K. van NssPzn. 3oskoop H. Prinsen Haarsteeg. Afdeeling 1 klasse a. Bloemen en planten voor perken, (Bloemperken.) Ie prijs niet toegekend. 2e Zilveren medaille, J. W. Kuiper Niemann, 's Bosch 3e Bronzen medaille, C- van Dongen Besoijen 3e medaille N. van Dongen 4e Diploma Gebr. Verhoeven 's-Bosch. Klasse b. Perken van groenblijvende planten. 1 e prijs niet toegekend- 2e Zilveren med. C. van Dongen Waspik. 2e J. de Vaan, Vlij men. 3e niet toegekend. 4e J. W. Kuiper, Niemann Bosch 4e Nicolaas van Dongen. Waal wijk. Klasse C. Mozaikperken. Ie prijs Gouden Medaille, Gebrs. Ver hoeven 's Bosch. Ie Nic. van Dongen Waalwijk. Afdeeling II. Klasse A. Collectie bloeiende Kamerplanten. Ie prijs niet toegekend- 2e Zilveren Medaille Mevrouw Ver- buet Waalwijk 3e Bronzen medaille Gebrs- Ver hoeven, 's Bosch 4e Diploma J. Kuiper Niemann 's- Bosch Klasse B. Sierplanten voor Kamer en Koude Kas- le prijs ingehouden. 2e Zilveren medaille, Gebr. Ver hoeven 's-Bosch- 2e J. W. Kui per Niemann 's-Bosch 3e bronzen medaille Const, van Dongen, Besoijen. 3e medaille Nic. van Dongen Waalwijk- 3e medaille F. van Bla- del Waalwijk. Vetplanten, enz. buiten mededinging. Zeer Eervolle vermelding, Firma P. J- Looimans en Zonen- Eervolle vermelding aan Corn van Dongen Waspik, voor Cactus, dahlias gesneden bloemen, itslag der Provinciale mcrriCn keuring tc Waalwijk. Afdeelliug warm bloed. 300 Herena van P. Honcoop Hcusden. f 300 Wilhelmina Cubaris Willemstad, i 800 S -el F. v. d, Bosch Steenberg. f25o Lina G. j. W. Branderhoret Eethen. f250 Mina Jan de Wert Kessel. f250 I-ia J. Colijn Drongelen. f250 Li-ca Spieiiugs te oss. Ie reserve moor G. J. W. B-anderhorst Eten 2e J. van Bokhoien Herpt. 3e Bontin Jacob Bianderhorst Eten, 4e Snel M. Baasbat-k de Werken. 5e Smit J. van Spr.uig Willemstad* Aangeboden 37 Afdeelling Kottdbloed. f300 St.Livina a de Schutter Dinteloord. f 300 Charlotte de zelfde f 250 Mina D. Raaijmakcrs S'.e.«bergen f250 Minerva Wed. Mattheeussen Ossen- drecht. le reserve Charlotte I). Raaijmakkers Steenbergen. f 250 Jans van id. 3e Maria Fr. van den Bosch Steenbergen Aangeboden 10 Wegens hooge tevredenheid en lot aanmoe diging schonk de heer v. Gliert te Kaatsheuvel den prijswinner van den le prijs voor inzen dingen der leerlingen, der teekenschool den jongeheer A. de Kort, f 10. Haard wijk. Dat er een goede verstand houdiog beslaat lusschen patroon en weik- mau bleek maandag ten duidelijkste We kelijks was door iedereu weikmau een klei nigheid afge onderd voor een bezoek te kun nen brengen aan de gr ote tentoonstelling te Waalwijk Maandag nu bezocht het gehee Ie personeel van C de Vries van der Gtind de tentoonstelling en zelfs persoonlijk aan het hoofd van zijn werklieden allen waren tenzeerste voldaan en een woord van lof aan zulk een patroon. Vrijhoeven-Cape lie, Ongelukkige nacht wandeling In den nacht van Zaterdag op Zondag verliet het zoontje van M. W. in zijne slaap het bed, liep over den zolder heen en weder, doch kwam eindelijk bij het zolderluik en viel slapende op de sieenen neder. Natuurlijk snelden de ouders, op 't gestommel van den jeugdigen nachtreiziger wakker geworden, terstond toe en kwamen tot de onaangename ontdekking dat hun kiud geen onbelangrijke kneuzingen in heup en dij bekomen had. Dat de slaapwandelaar nog lang zal her innerd worden aan ciie „wandeling in de duisternis" behoeft niet gezegd. Cupclle. 20 Aug. Gisteren kwam de mo torboot „De Hoop", beiterad om dienst te doen lusschen deze gemeente en Rotterdam en gebouwd voor rekening van deu Heer A. L. Sneep, onze haven binnen, 't Is een keu rig gebouwd vaartuig, dal dcu bouwmeester alle eer aandoet. Het draagvermogen dier boot is 70400 KG. Mogen deze niewe on derneming bijdragen tot bevordering van den bloei van den handel dezer gemeente Dit wenschen wij zeer. WAALWIJK, 20 Aug 1903. Kalfbeesten f 175 ii f 280 Dito vaarzen f 150 a f 260 Jorge varkens aangevoerd 120 stuks, verkocht van f 3.50 a f 8. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 519 ky van 1 1.18 A t 1.28 per kg. Eieren 3'/s 4'/s cent per stuk. DUSSEN, 20 Aug. Boterprijs per K.G. van 1' 1.19 1 30. Middel markt f 1.24. Aanvoer 114 K.G. Eieren i 0.90 de 26 6tuks. OVERZICHT ut den toestand van Handel en nijverhied over het tijdvak 1 Januari 12 Augustus 1903. opgemaakt dooi de kamer van koophandel en fabrieken te Waal wijlt ingevol ge verzeek van zijne Excel lentie den Minister van Wa terstaat Haudel en Nijverheid bij missive d.d. 20 April 1903, No. 203. 's-ÜRAVENHAGK. WAALWIJK, 12 Augustus 1903. No. 728, Betreffende Overzicht omtrent den toestand van handel en Nijverheid. Excellentie Naar aanleiding van liet verzoek, uitgedrukt in Uwer Excellenties schrijven d.d. 20 April i 1. No. 203 Afdeeling Handel en Nijverheid hebben wij de eer hierbij toe te zenden een verslag ad. interim omtrent den toe' sland vau handel en de nijverheid over het tijdvak 1 Januari—12 Augustus 1905. De door ons verzamelde gegevens zijn actueel en van recenten datum, maar uiter aard onvolledig zooals wij in 't verslag nader motiveeren. Daar zij echter in 't kort, zoo getrouw mogelijk het verloop van? twee voorname takken onzer Nationale Nijverheip, over het afgeloopen gedeelte van het Kalanerjaar bevatten, vertrouwen wij dat onze mededeeling aan het door Uwe Excelentie voorgdstelde doel zullen beantwoorden. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Waahvijk. J. BERNARD TIMMERMBNS Wz Voorziter F. W. VAN LIEMPT, Secretaris, Algcniccno Beschouwingen. Voldoende aan een door ZEx. den Minister van W. H. en N. tot onze Kamer van Koop handel gericht verzoek, willen wij trachten thans een kort overzicht te geven van den- toestand, waarin zich de haudel en de industrie in onze gemeente en omgeving op dit oogen- blik bevinden. Uit den aard der zaak kan zulk een overzicht slechtB onvolledig zijn. Im mers, om den toestand van het «lieden» gron dig te kennen, is het noodig ook dien van het verleden nauwkeurig te weten. Daar ech ter over het voorgemelde tijdperk van zeven maanden nog zoo goed als geen officieeleu rap porten en statistische cijfers verschenen zijn en de Kamer zich bezwaarlijk opnieuw tot heereu handelaars en industrieëelen om inlich tingen wenden kan, kunnen wij alleen beproe ven onze eigen ervaringen, vereenigd met de informatiën door anderen bereidwillig ver stekt, tot een korte schets te verwerken. Dit vooropgesteld kunnen wij melden de algemeene toestand in onze streek op dit oogenblik niet ongunstiger is dan op het analoge tijdstip in 1902. Alle schoen- en lederfabrikanten ihogeu zich in een geregeldeu omzet hunner artikelen verheugen, terwijl de arbeiders, op enkele uit zonderingen na, steeds volop werk hebben. Bedriegen de voortekenen ons niet, dan zal deze toestand ook gedurende den naderenden winter wel bestendigd blijven, 't Is waar, de winsten op het fabrikaat, zoowol als de ar- beidsloonen, zijn voor velen zeer klein doch wij gelooven, dat de uiterste grenzen ook hier in ouderhand bei-eikt zijn en een meer opwaarts gaande beweging niet. lang meer uitblijven zal. Aan de haven, het spoor cu do tram, alsmede op de expeditie kantoren, >>p 's Rijks post-en telegrasfkautoor, hij het Correspondentschap der Ned. Bank enz. blijft gestadige drukte heerschen. L)o week- cu jaarmarkten hebben haar gewoon verloop. De toestand van don landbouw en de veeteelt is voluit niet zoo gunstig als verleden jaar om dezen tijd. Door guur en nat weder door nachtvorsten en ha gelslag hebben sommigergewasseu zooveel ge leden, dat zij niet volkomen lol hun recht zullen komen. De hooibouw vooral die welke vroegtijdig is begonnen heeft uitmuntend en eene genoegzame hoeveelheid hooi opgeleverd. Over het algemeen heerscht op dit oogen blik in onze gemeente een groote bedrijvigheid die voor een aanzienlijk deel moet worden toegeschreven aan de Internantionale vakten toonstelling welke over eene week haar hallen en tereiuen voor de massa's bezoek kers zal de duur der expositie eeu waren oogstijd zijn altans als 't weder gunstig is, wat nu veel te wenschen overlaat terwijl de houders van magazijn van allerlei aard zich wel practisch genoeg zullen tooneu, om zoo keurig en ro yaal mogelijk hun artikelen te ctaleeren. Zulk et-n gunstige gelegenheid toch om bij duizen- de vreemdelingen, die onze gemeeente bezoe ken zulke reclame voor zijn bedrijf te maken komt zelden voor. Een blijvenden invloed ten goeden zal de tentoonstelling, naar wij hopen uitoefenen op de schoenen- en lederindustrie voor welker uitbreiding en bloei zij hoofdza- kelij georganiseerd is. De moreel een fiuantineel le steune die het Comité van 't Rijk Gemeen te, Provincie en Particulieren zoo ruimschoots mocht oudervindeu, het groot aantal exposanten zoo uitnaburige rijken als uit ons eigen vader- laud, bovenal de krachtige, onvermoeide po gingen, die door talrijke patronen en arbeiders uit onze onmiddelijke' omgeving aangewend worden, ten einde op dezenvreedzamenwedstrijd te schitteren en de hoegste prijzen zoo mogelijk weg te dragen, zijn ons een waarborg, dat deze grootsche onderneming uitmuntend slagen en volkomen aan haar doel zal beantwoorden Moge de toekomst leeren, dat wij in deze juist hebben gezien. Schoenmakerij. De algemeene toestand der schoenmakerij op dit oogeu blik, vergeleken met dien van het correspondeerende tijdstip van 1902, mag tame lijk gunstig genoemd worden. Er is thans nog geregeld vraag naar bijna alle soorten van zo- merwerk, en de leverantie ofschoon natuurlijk niet zoo groot en talrijk meer als in den druk- sten en besten tijd van den zomer door goed weder begunstigd mag worden, en als gevolg van dien de bestellingen blijven afkomen, be staat er reden om tot tevredenheid gestemd te zijn. Vele fabrikanten, welke verleden jaar op dit tijdstip druk aau bet zolderen waren hebben thans weinig voorraad daarbij mogen verscheidene zich nu reeds in flinke commissie's voor den winter verheugen. Jammer echter dat de winsten, welke toch reeds zoo klein zijn nog voortdurend afbrokkelen en de beta lingen van de schoenwinkels in de Hollandsche steden, als gevolg van den druk der tijden zooveel te wenschen overlaten. Sinds verleden jaar zijn de prijzen van het leder en der fournituren wederom met 5 p.Ct. gestegen. Het schoenwerk echter heeft heele maal niet in die opgaande beweging mogen ueelen. Dat geregeld opdrijven der grondstoffen met slechts enkele centen per pond of per aan genomen maat is voor de schoenenindustrie eeu zware slag. Beter waren liet voor haar, dat alle grond stoffen evenals in 1895, in eeus maar flink met 20 pCt, A 30 verhoogd werden, dan ook en dan alleen bestond er Kans voor het fabrikaat betere, meer looneude prijzen te bedingen. De winsten zijn zoo miniem, dat o. a. een alge meene prijsverhooging voor alle soorten van schoenwerk op den duur toch niet uitblijven kan. Nog altijd streven bazen en knechts onver moeid naar perfectie van hun fabrikaat. Het machinale zoo'w el als het handschoenwerk words steeds fraaier en solieder. De interna tionale tentoonstelling van schoenen lederin du8trie welke over enkele dagen hier geopend wordt, zal naar wij hopen het bewijs leveren dat liet Lang8traatsche schoeisel niet behoeft achter te staan hij dat van eenig ander een trum uit ons vaderland of uit den vreemde. Reeds waren wij inde gelegenheid te expo seeren schoenwerk te bezichtigen, dat in elk opzicht uitmunt door elegance van vorm en be werking zowel als door soliditeit van boven en ondertuig. Doch genoeg hierover. Wij meenen de he slissing niet te mogen vooruitloopen van hen, die geroepen zijn hun oordeel daarover uit te spreken weshalve wij de uitspraak der Jury en de name der bekroonden tot ons eer6tvol gend jaarverslag zullen resex-veeren. Leerlooierijen. De huidige toestand der leerlooierijen is vrijwel gelijk aan dien van het overeenkom stig tijdstip in 1902. De prijzen der huiden zijn echter duurder dan verleden jaar, wes halve de winsten op het fabrikaat wéér minder geworden zijn. Sommige fabrikanten hebben getracht de lederprijzen meer in overeenstem ming te brengen met die van het ruwe artikel. Het spreekt van zelf dat hunne pogingen meermalen stuitten op de onverzet telijkheid der schoenfabrikanten, welke laatste ook reeds zoo lang en met reden zich bekla gen, dat het schoeisel ondanks het duurder worden der grondstoffen, geen prijsverhoo ging bekomen kan. In weerwil van deze klacht, waren zij toch ten slotte genoopt een opslag van 5 c. per pond te aanvaarden. Daar er vooralsnog geen vooruitzicht bestaat, dat de huiden in prijs zullen dalen, meenen wij de looiers te moeten aanraden niet al te lang met hunne inkoopen te dralen. De laatste veilingen te Antwerpen, Havre en Londen bewijzen genoegzaam hoe vast de markt gestemd is, en eer eene hausse dan een baisse te verwachten is, als in de helft dei- volgende maand, volgens ouder gewoonte, de zaken haar gewoon verloop wêer hervatten zullen. Het hier vervaardigde zware zoolleder vau prima kwaliteit gelooid volgens het oude systeem is als altijd zeer gewild, en staat thans aau een hoogen prijs. Er wordt 80 tot 8(5 ets. zelfs per pond betaald. Ook voor lichtere soorten worden gaandeweg betere prijzen besteed. Het machinaal gelooid leer van de hier bestaande bekende groote lirma's vindt ook geregeldeu aftrek. Een dezer firma's zag zich verplicht tengevolge der duurdere huiden- prijzen zijne clientèle mede te deelen, dat de lederprijzen met 5 pCt. verhoogd zouden worden. De looierijen van paarden!eder werken geregeld op den ouden voet door. Ook de paardenhuiden zijn thans duur en nog steeds stijgende, terwijl de vraag naar leder niet bijzonder groot is Voor de looiers waren te wenschen dat de schoenmakerijen een flink beginnen te herleven en de winsten op het schoeisel geëvenredigd waren, aan de moeiten en kosten welke eraan besteed worden. Dan zou ook het leder een flinken opslag kunnen bekomen en eene hetere verhouding dan tot nu toe het geval is tusschen de iudustricelen van genoemde artikelen in het leven geroepen worden. Vaak staan beiden thans lijnrecht te genover elkander, wat de algemeene belangen van schoen-en lederindustrie zeker niet bevor derlijk is. Door eendrachtige samenwerking tusschen de twee groote bekende Bonden zou wellicht menig misverstand uit den weg geruimd en veel bereikt kunnen worden wat anders tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Moge de Internationale tentoonstelling, waar beide vreedzaam naast elkander naar den plain der overwinning zullen dingen, er toe bijdragen eene betere verhouding te scheppen, elkander omtrent invoerrechten, enz. te verstaan, om zoo te eamen, als één groote, sterke, goed aaneengesloten Vereenigiug te streven naar hetzelfde doel«Verbetering te brengen in den toestand der schoenen lederindustrie. Handel in West Indische, hoofdzakelijk La l'lata huiden. Op dit oogenblik is de markt voor alle soorten vau bovengenoemde provenance zeer vast gestemd, terwijl de prijzen wederom hooger zijn dan op het correspondeerende tijdstip van 1902. De looiers blijven dan ook huiverig om aan zulke hooge koersen te koopen. Wijl echter de zomer geen prijsver mindering gebracht heeft, zullen zij wel gedwongen zijn, zich thans van het noodige te voorzien, willen zij na betrekkelijk korten tijd nog niet beduidend hoogere prijzen beta len. Waaraan moet deze voortdurende hausse nu worden toegeschreven Dit is moelijk juist te zeggen. De een geeft als reden op een mindere productie op de slachtplaatsen in Amerika, een ander het totaal uitblijven van voorraden uit Australië en ZuidAmerka, die vroeger geregeld groote partijen ter markt voerden, een derde het ieder jaar toenemend verbruik van leder, waarmede het bruto artikel geen gelijken tred houdt. Welk ook de reden zij, zooveel is intus- schen zeker, dat de huiden in de maanden welke thans volgen eer duurder dan goedkooper zullen worden. 1 Augustus was het totaal der slachtingen in La Plata en Rio Grande gedurende 1903 als volgt Buenos Ayres £.000 st, Montevideo 396.000 Uruguay 411.000 Entre Rio's en Parano 261.000 Rio Grande 360.000 Op hetzelfde tijdstip in 1902 bedroegen deze 1.643.000 st. alzoo een deficit van 209.000 stuks. Gelukkig wordt dit deficit aangevuld door de z. g. frigorifiques waarvan in de IJsinstellingen of Etablissementen dit jaar tot 1 August!! s20.100.00 stuks geslacht werden. Een noemenswaardige stock is thans noch te Havre, Antwerpen, Londen, Hamburg of meer andere stapelplaatsen aanwezig. De prijzen der v«ornaamste soorten waren in Augustus nagenoeg als volgt Droge La Plata's, le. Matad os 120 A 123 2e koeien 108 A 114 3e campos. os 107 A 112 4e koeien 95 A 110. Gezouten, le 15 a 20 K. G. 72 a 75 2e Salad B A 20 A 25 74 78 3e 25 A 32 75 80 4e koeien 14 A 20 64 67 5e idem 20 A 25 65 70 ZOlfde Urug nog ints hooger. Alles per 50 K.G. Landbouw in Waalwijk en omstreken. Aangaande den huidigen toestand van den landbouw en de veeteelt k annen wij nu reeds het volgende melden. De hoeveelheid en de kwaliteit van het hooi waren, dank zij het gunstige weder in de maanden Juni en Juli, ruim voldoende. De rogge die meest voor eigen gebruik verbouwd wordt, gat een vrij goede opbrengst. De kwaliteit was over het geheel zeer goed, het stroo had een voldoende lengte. De haver belooft mede een goed beschot. De aardappelen wassen door het vele nat niet erg mee. Het staat te bezien, zoo spoedige en langdurige droogte geen verbetering brengen dat opbrengst en kwaliteit benéden net middelmatige zullen blijven. De groenten, het er rotenen boonengeroas gaven in jaren zulk een slecht resultaat niet als thans zij zijn reeds hoog in prijs, en zullen waarschijnlijk nog beduidend duurder worden. De vruchtboomcn zullen eveneens zeer weinig afleveren. Buitensporig hooge prijzen worden voor fruit betaald. De prijzen der runderen zijn lioofzakelijk door (Ten grooten uitvoer zeer hoog slachtvee vooral is zeer duur. De slagers zagen zich deswege verplicht, de vleeschprijzen met 10 et. per K.G. te verlioogen. Uit Capelle schrijft men ons De toestand van den handel, de nijverheid enz. is over het geheel iets gunstiger geweest dan het vorige jaar. De handel in hooi was over 'net geheet vlug eu er werden voldoende prijzen besteed. De omzet der overige land bouw produkten was alle gewoonlijk niet zoo winstgevend. De uitvoer vau vee naar België werd nog al eens belemmerd door het sluiten der grenzen Do stoomgrutterij heeft geregeld gewerkt en naar wij vernemen met gunstige resultaten. De huidige toestand is vrijwel gelijk aan dien, welke wij boven van Waalwijk beschre ven. Uit Dussen schrijft men De achteruitgang van het laudbedrijf blijft voortduren. Eigen geërfde boeren d. w. z. de zoodanige, die niet bezwaard zitten, worden in deze streek steeds meer witte raven. In verhand hiermede bleven ook het winkelbe drijf en dc nering doeuden in gedrukton toe- staud verkeereu. De resultaten van de visscherij» en der. visclihandol waren bemoedigender dan het vorige jaar. De ,'afzet eu handel in vlas waren slap, het divident middelnatig, de om vang van het bedrijf bleef stationnair. De haudel in steenkolen en koloniale waren bleef gelijk aan die van vorige jaren. Deklompen makt rijen echter gaan sleeds vooruit. Ook de haudel in hout, riet en hooi was viij leven dig cn gaf voldoende resultaten. Minder voor dee lig warende culluurvan en de handel in suiker bieten en aardappelen. De cultuur vau tuin en boomvruchten, ofschoon niet zeer omvangrijk in deze streek leverden voldoende uitkomsten, wat ook gezegd kan worden van de vetweiderij en deu veehandel. In 't voorjaar van 1902 werd door de ree derij Arie Smit te Slikkerveer een bootdienst van het Cappelsche veer via Dussen op Rot terdam geopend. Deze voorziet in een lang gevoelde behoefte. De directie schijnt tot dus verre over de resultaten der onderneming niet te klagen. Uit den aard der zaak valt wegens de korten tijd van haar bestaan over den invloed dezer onderneming op de streek nog weinig te vermelden. Gok dient niet uit het oog te worden verloren dat een vervoermiddel als dit, waarop in den winter hij ijs niet altijd gerekend wor den, hoezeer het ook van de directie ten zeerste moet worden geapprecieerd, dat zij er voortdurend naar heeft gestreefd dat euvel zoo min mogelijk te doen gevoelen. Slechts ten deele aan de alhier zoozeer gevoelde behoefte aan eeu regelmatig openbaar ver voermiddel voldoet. De toestand op dit oogenblik Augustus 1903 is vrijwel gelijk aan dien vau liet vorige jaar op hetzelfde tijdstip. Daar de opgaven van Uapelle en Dussen te laat waren ingekomen om ze in het verslag 1902 nog op te nemen en dezelve ons, te belangrijk toeschijnen om ze achterwegen te laten, hebben wij, na ingewonnen informatie over den huidigen toestand in genoemda gemeenten besloten die stukken in ons zo merverslag thans in 't kort een plaats te verlfc6ueu, Aldus samengesteld door de kamer vau Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, den 12 Augdstus 1903. -ing y

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6