BEKROOND met GOUDEN MEDAILLE. Nummer 69. Donderdag 3 September 1903. 26e Jaargang. Toegewijd aan Hande!, Industrie en Gemeentebelangen. Internationale Tentoonstelling AITOON TIELES, gS^SSSSB^|g| j gj £pj Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.^5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. U i t g e ver: van Schoen- en Lederindustrie en aanverwante artikelen le W A A L W IJ K 23 31 Augustus 1903. Deze zette in met het heerlijkste weder dat men verlangen kan, zoodat ook de weers gesteldheid in beterschap toeneemt met 't klimmende succes der tentoonstelling Deze dag was de dag van samenwerking van nijverheid en landbouw want lieden zou gehouden worden de Groote Landbouwtentoonstelling. De officieele plechtigheden begonnen reeds de om 8 uur met de .Receptie Jury, door de Landbouwcommissie. Door het vroegtijdige uur had deze in plaats van in de champaguebar op het terrein van de landbouwtentoonstelling zelve plaats. De voorzitter der landbouw-commissie den Heer C. G. H. H. Meyer, Burgemeester van Sprang, riep de Jury het welkom toe. Hij deed dit op het terrein van den strijd en verwachtte en vertrouwde, dat de kun dige mannen van het vak in alle onpartijdig heid hunne uitspraken zouden doen bij de- oordeeling van al het goede dat hier was aangevoerd. Onmiddellijk begon de jury hare werk zaamheid. Ten elf ure had (le Receptie op het raad huis plaats van het hoofdbestuur der N. Br. Mij. van Landbouw. In de raadzaal hadden zich verschillende heereu waaronder de voorzitter v/h Hoofd bestuur, de Heer G. J. v. Poppel, de land bouw-commissie eu de voorzitter van het Comité der Tentoonstelling, verzameld. De Burgemeester van Waalwijk, K. A. M. Ridder de van der Schueren, heette de hoeren met de volgende woorden welkom Mijnheer de President. M. II. Zeer aangenaam is het mij U als vertegen woordigers der N. Br. Mij. van Landbouw welkom te beeten in mijne gemeente Ik geef u de verzekering dat ik Uw bezoek aan Waalwijk, juist in deze tentoonstelliags dagen, hoog op prijs stel. Ik zie daarin een bewijs dat Uwe Mij. aan onze industrie een goed hart toedraagt. Moge deze goede verhouding tusschen in dustrie en landbouw steeds in onze provincie blijven voortbestaan, tot beider heil en welzijn. 'jzen en onvermoeiden ijver blijven voortbestaan. Met hoog te prijj is Uwe Mij. steeds in j Mij ."steeds in het belangvan onzen pro vincialen landbouw werkzaam. Moge Uw grootsch en omvangrijk werk ten volle aan het doel beantwoordenmoge Uw onvermoeiden ijver worden bekroond en de Noord-Brab. landbouw steeds in welvaart en en bloei toenemen. Dit is mijn oprechte wensch en met dezen wensch is het mij aangenaam U in mijne ge meente te verwelkomen. Nadat de eere-wijn was rondgediend, dankte de Yoorzittter van het Hoofdbestuur voor deze waardeerende welkomstrede. Ook hij prees de samenwerking tusschen nijver heid en industrie eu hoopte, dat beide hier door mochten gedijen. Onmiddellijk daarna begon de Congres-Vergadering der N. Br. Maatschappij van Landbouw, in het Hotel van den heer Verwiel. Een groot aantal afgevaardigden der ver schillende afdeelingen vereenigden zich in een der benedenzalen van het hotel. De voor zitter heette allen hartelijk welkom. Het deed hem genoegen dat er zoo vele waren opgekomen. Het was hem het beste b.wijs dat toch nog vele afdeelingen der Mij. trouw bleven. Hij hoopte, dat op de gewone amicale wijze de verschillende punten der agenda zouden worden afgehandeld* In 't vertrouwen, dat ook hier wederom getracht zal worden het landbouwbedrijf op te voeren opende hij de vergadering. Daar de secretaris wegens ziekte afwezig was werden er geen notulen voorgelezen. Als ingekomen stukken zijn 1. Een schrijven van 't ministerie, waarin de definitieve aanstelling der heeren Lips en Huizing» als landbouwleeraren in de provtucie. De Voorzitter feliciteert de heereu met deze benoeming. 2. Een schrijven van den heer Lettel- putte, dat hij tot zijn spijt genoodzaakt is ontslag te nemen uit het het dag bestuur. 3. Kenisgeving van de opheffing der afd-. Beek en Donk. 4. Kennisgeving van de opheffing der afd. Best 4. Kennisgeving van de opheffing der afd. Halsteren. 6. Een schrijven van den Directeur-ge neraal, van de aan de Mij. toegekende sub sidie van f 1000 voor 't oprichten van cur sussen voor paardenkennis runderkennis en hoefbeslag. Nadat de voorzitter hierbij een woord van dank beeft gevoegd aan 't provinciaal be stuur, ontspint er zich over de in de kennis geving genoemde cursussen een geanimeerde discussie, waarin de afd. Langstraat een cursus toegezegd wordt en aan Tilburg zal gedacht worden, wijl het Hoofdbestuur natuurlijk moet roeieu met de riemen, die het heeft. 7. Een schrijven dér Ned. Harddraverij- vereeniging, waarin de weuschelijkheid wordt uitgedrukt tot het afkeuren van hengsten. Mijnheer de Jong licht dit schrijven toe en wel iu dezer voege, dat er goed onder scheid moet gemaakt worden, of er gelet moet worden op de gebreken, door training verkregen of erfelijke gebreken. Dc dieren met de laatste moeten beslist worden afge keurd. Op een vraag der leden, hoeveel leerlin gen een cursus hebben mag, is het ant- van den voorzitter 15, doch, zegt hij, met toestemming der onderwijzers kan dit ge tal zoo noodig wel hooger zijn. Het volgende punt, verkiezing lid v/h dag. best. wordt uitgesteld tot de October- vergadering. Na een enkel woord van den Heer Tra- vaglino omtrent een in het vorige jaar gedane belofte, wordt besloten 't volgende jaar de congresvergadering in Oosterhout te houden. Hierna bekomt de Heer Hagens het woord, die namens de plaatselijke vereeni- gingen der afd. Zevenbergen het verzoek tot het Hoofdbest. richt, een adres dezer afd. te steunen aangaande de aanvulling eener leemte in de wet omtrent tuberculeus vee en wel, om de aansprakelijkheid der personen hetzelfde te laten, maar de regeling der schadevergoeding aan bepaalde ambte naren op te dragen. Naar aanleiding hiervan ontspint zich een levendige discussie, die hierop uitloopt, dat, na een protest van den heer Eit tegen de keuring van 'i vleesch te 's-Gravenhage 't Hoofdbestuur dit adres onmiddellijk zal doorzenden naar 't Landelijk comité, om 't zoo spoedig mogelijk bijde regeering te hebben. Deze kou dan daarmee rekening houdeu met. het spoedig te verwachten Koninklijk Besluit, waarin zal worden aangekondigd, dat in 't vervolg tuberculeus vee voor rekening van 't rijk zal worden afgemaakt Nu komt aan de orde, het voorstel van de afd. Breda, om voor- en najaarskeuringen van zaaigraan te doen houden. Nadat dit voorstel door den heer de Jong is toege licht, wordt besloten, dat Breda een uitge werkt plan aan het Hoofdbestuur zal op zenden en dat Breda het volgende jaar in de gelegenheid zal gesteld worden zulk een keuring te houden. Ten slotte ontstaat er eenig dispuut over 't centraal Bureau voor aankoop van mest stoffen. Er zal door 't Hoofdbestuur een onderzoek in deze ingesteld worden. Hierna wordt de vergadering gesloten, waarin om er nog een enkel woord van te zeggen ons vooral trof, dat de be sprekingen soms tot een hoogte stegen, welke men gerust wetenschappelijk mag noemen. De Heer de Jong, Dr. Bruinsman en de voorzitter, vooral de eersten waren met hun glashelderen betoogtrant soms zeer interessant. Om 12 uur gaf de harmonie L'Espéranee een concert, dat vele bezoekers der ten toonstelling eenige oogenblikken bij de kiosk deed vertoeven, om te genieten van de werkelijk goede muziek van dit burgor- koor. WAALWIJK. En nu zullen we ons eenige oogenblik ken wagen op het terrein der landbouw tentoonstelling. Ik zeg wagen, want tus schen al 'Ure-dravende paarden was het voor een „persman" niet al te gemoedelijk. Ik kan me echter voorstellen, dat liet er voor een vakman veel te genieten was, want zelfs mijn leeke oogeu ontdekten goede exemplaren, ook bij het vele vee, dat heel „zusterlijk" aan de lijn geschaard stond. Vooral de collectie hengsten leek me van goede qualtiteit. Slecht vertegenwoordigd waren m. i. de landbouwwerktuigen. Wei vonden wij er een collectie machineriën voor boterberei- ding van H. Grasso te 's Bosch, dc Firma D. De Clercq te Bloemendaal met Wecks- Stenlisator tot het bewaren van groenten, en vruchten, de Firma Louis Nagel en de Firma J. H. Romph te Puttershoek met stalen ploeg met stalen schijf, doch de goede qualiteit kan de geringheid der quantiteit niet geheel op den achtergrond schuiven. Als overwinnaars traden uit het vreed zame strijdperk a. Hengsten van Warmbloedras geb. 1900 of vroeger, le Prijs eu een groot zilveren medaille van H. vt. de Koningin, Vereeniging tot verbetering van liet paardenras in de Lang- strat en omstreken gev. te llaamsdonk, „Dia mant" 6 j. Oldenb. ras. 2e prijs. Hengstenassociatie „Concordia" te Oss. Eervolle vermelding. Vereeniging tot ver betering van het Paardenras in den BiGS- bosch en omstreken gev. te Werkendam, „Martin" 5 j. Oldenb. ras, Otto van de Werken te Nederhemert (eiland), „Martin II", d.br. Oldenb. ras. b. Hengsten van Koudbloedras geb. 1900 óf vroeger. le p. J. Korteweg v. Dam Tholenaar Zevenbergen, „Boer", 4 j. r. schimmel. 2e p. P. J. Looijen, Nieuwvosmeer „Cortou" donkervos. E.v. Augs. de Schutter, Dinteloord, „Con go" zw. 5 j. P. Lanen, Dinteloord, „Tartare" br. c. Hengsten van Warmbloedras geb. in 1901. le p. G. Brauderhorst Johz., Genderen, Mauri ts". 2e p. D. van Buuren te Meeuwen, „Christiaan". e. Warmbloed 1902. le p. Wed. J. van Alphen te Capelle. 2e p. D. van Buuren te Meeuwen, „Tho mas." f. Koudbloed 1902. le p. A. van Alem te Oss. 2e Afdeeling, Merriëu. a. Warmbloedras. 47 jaar. le p. P. L. Honcoop te Heusden, „Ha- rena" appelschimmel. 2e p. Wed. J. van Ilemert te Amerzoden, „Julia" br. 5 j G. J. Brauderhorst te Eetlien. E.v. II. den Engelsen Dz. te Lage- Z wal uwe, „Itosa", 6 j. J. Westerlaken te Rosmalen, „Jana". ab. Merriën, geboren in 1900. le p. J. H. Colijn, Doeveren, „Vos*. 2e p. J. Maris Az., Oudermolen bij Ze venbergen. E.v. G. Millenaar te Andel. ac. Merriën, geboren in 1901. le p. Gerrit Bax Az. te Zevenbergschen Hoek. 2e p. Gebr. Hagens te Klundert, „Fedora". E.v. P. L. Honcoop te Heusden. Merriën. a. Koudbloedras van 4—7 jaar. le p. Aug. de Schutter te Dinteloord, „St. Livina", rood schimmel, 5 j. 2e en 3e p. D. Raaijmakers, Steenbergen „Jans" ea „Cora". bc. Merriën geb. in 1901. le p. J. Koopman te Steenbergen, „Ma rie", schimmel. 2e p. P. Lanen te Dinteloord, „Fauvette de Goijck". 3e Afdeeling, Veulens, a. Merrien 19 2. le prijs Aug. van Baal, r. sell, merrie. Advertentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote. letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel, le p. G. J. W. Branderhorst te Eethen, „Vos." 2e p. Dirk van Campen te Drongelen, //Nelly". b. Veulens van 1903. le p. G, Vermeulen Wz. te Capelle- Nieuw vaart. 2e j). Th. M. van Hooff te Heusden. G. van Oudheusden te Hedikhuizen. 4e Afdeeling, Ruins, a. 46 jaar. le p. A. van der Sanden te Waalwijk. 2e p. J. B. de Bont te Rosmalen. 3e p. A. van der Hoeven te Capelle. b. Ruins van 2A/a jaar geb. in 1901. le p. A. Straver Jnz. te Babyloniënbroek 2e p. P. L. Honcoop te Heusden. c. Ruins van N/a jaar ge^- 1002. le p. P. van der Schans te Vrijhoeven- Cappel. 2e A. van Huiten te Waalwijk. 5e Afdeeling, Stamboekpaarden. a. Merriën met veulen, dektijd 1902. le p. G. Vermeulen Wz., Nieuwvaart Capelle. „Flandria". 2e. Aug. de Schutter te Dinteloord, //St. Livina." J. C. van Bokhoven te Herpt. J. Koopmans te Steen bergen, „Marie". le reservist, P. L. Honcoop te Heusden. „Harena". 2e res. D. den Engelsen te Lage Zwaluwe „Premier". b. Drachtige Merrien. 2e p. W. M. Brauderhorst Genderen. c. Volbl. afst. van Stbk. paarden Hengsten van 1901. 1. p. Joh. Akkermans le Zevenbergsshen Hoek, „Julian." 2e G. Brauderhorst te Genderen. d. Volbl. geb. in 1901, Merriën. le p. Gerrit Bax Adrz. te Zevenbergschen tloek. E.v. A. M. Nelemans te Moerdijk, e. Volbl. Hengsten van 1902. le p. C. de Roon te Capelle //Jan". 2e. J. Westerlakeu te Rosmalen. 6e Afdeeling, Stieren, a. Zonder breede tanden, le p. D. den Engelsen te Lage-Zwaluwe. 2e Johannes Donker te Slikgat bij Zeven bergen. b. Met twee breede tanden, le p. Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen „Grunorus III." 2e. A. Vermeu len, Haarsteeg-Vlijmen. 7e Afdeeling, Melkkoeien. 1. p. Walth. van den Broek te Waalwijk. 2e. Gebr. Hagens te Kluudert. 3e A. Tim mermans Raamsdouk. 4e. G. Vermeulen Wh. te Capelle. 8e Afdeeling, Dragende Koeien, le p. G. Vermeulen Wz. te Capelle Nieuwvaart. 2e. J. H. Kamp te Raamsdonk. 3e. H. P. Stam te Vrijhoeven-Cappel. 4e C. de Roon te Capelle. 9e Afdeeling. a. Dragende vaarzen met niet meer dan 4 breede tanden, lo. P. H. de Bekker te Empel. 2e Jac. Ruijs Az. te Herpt. 3e. P. Netten te Sprang. 4e. M. Rijken Jz. te Capelle. b. Idem met niet meer dan 2 breede tanden. le en 3e p. L. A. Rijken te Sprang. 2e P. II. de Bekker te Empel. 10e Afdeeling vet Vee. le p. W. Klijn te Elshout. 2e J. H. Kamp te Raamsdouk. le en 2e p. Jacq. Bastiaanse te Ber gen op Zoom. C. J. van Loon te Waalwijk. 2e. W. Haps te Vucht. Voor het gesticht „Voorburg." 11e Afdeeling, Stamboekvee. Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen, „Grunorus III." b. Kalfdragende en melkgevende koeien, le p. J. Maris Az. te Oudermolen bij Zevenbergen. 2e Gebr. Hagens te Klundert. 12e Afdeeling, Wolvee. Rammen alle ras. le p. Geb. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. 4 Ooijen van één eigenaar, le prijs Gebr Oerlemans van der Schans to Drongelen. a. b. e. 2e. 4. Lammeren idem, le prijs Dirk van Campen te Drongelen. 13e Afdeeling, Varkens, a. Beer alle ras. le p. Gebr. Cerlcmans van der Schans te Drongelen, medaille „Veldbode". b. De beste zeug. le p. N. van der Maaden te Wijk. c. De beste toom biggen, 6 stuks van één eigenaar. 1 p. M. Rijken Jz. te Capelle. Landbouwmachines. E.v. Louis Nagel Co., te Armhem. H. Grasso, 's Bosch, een collectie machineriën voor boterbereiding. D. de Clercq te Bloe mendaal, met Weeks-Sterilisator tot het bewaren van groenten en vruchten. J. H. de Romph te Puttershoek, 1 stalen ploeg met stalen schijf. De medailles van het vorstelijk Huis werden van uit de kiosk aan de overwin naars met een hartelijke toespraak uitge reikt. Het concert door de Stafmuziek van het 3e Reg. Inf. te Bergen op Zoom, ten half drie uren op het terrein gegeven, was zeer goed, toch kon het ons niet zoo goed bevallen als dat der „Bossche Schutterij.' Maar 's avonds, toen we nummers mochten genieten als de Ouverture de Fopéra Guil- iauine Teil, Aria aus Rinaldo, voor oboe- solo eu Etincelles, polka voor piston-solo, begon onze meening toch eenigszins te wankelen. Immers, heerlijk was èn de oboe-solo van de Heer Hazcbroek en de piston-solo van de Ilcer Vroolijk. De feest maaltijd, welke om vijf uur plaats had, was als altijd goed en gezellig. Officieele toasten werden er uitgesproken door den Heer Meijer, burgemeester van Sprang en voor- ziter der Landbouw-Gommissie, den Heer van Heijst, Burgemeester van Baardwijk en Secr.-Penn. der Landbouw-Commissie en den Heei Ad. v. Liempt, lid van het Co mité, die respectievelijk de Jury, de inzen ders en bekroonden en de Landbouw-Com missie bedankten. De Heer van Poppel, voorz. der N.Br. Maatsch. v. Landbouw, bracht namens het Hoofdbestuur dier Maatschappij hulde aan de Landbouw-Com missie voor hare goede zorgen, aan Waalwijk voor de hartelijke ontvangst en aan 't Comité voor al 't schoons wat het hier gewrocht had. En nu de avond op het terrein. Vooraf zij gezegd, dat deze dag een golfvioed van bezoekers naar de tentoonstelling stroomde, welke zich ook 's avonds als een feest vierende menigte over het terrein bewoog. Wij schatten 't aantal bezoekers op dezen dag op ruim 10000. Men kon het den menschen zoo aanzien, dat zij zich recht prettig» gevoelden. Het was er dan ook feeëriek. De firma de Vries-Mulder en Co. uit Amsterdam had weer iets nieuws bedacht, om de toch reeds schitterende verlichting en glans te doen toenemen. Zij had nl. een nieuwe lijn van electrische lampjes langs 't geheele groote terrein aan gebracht, terwijl een zoeklicht van het gebouw voor leder naar alle zijden een lichtstroom uitwierp,zoodat èn gebouwen èn planten en bloemen, èn beelden en kermesse d'été in een geheel nieuwen gloed schit terden. Als wij vanuit het raam van ons persbureau een blik op het voor ons lig gende eldorado wierpen, verloor ons oog zich in een veraanschouwelijkt „Duizend en één nacht" sprookje. Het geheel met zijn jubelende menigte geleek ons op een stukje uit den hemel gevallen paradijs, kortom een onbeschrijfbare pracht DONDERDAG 27 AUGUSTUS. Heerlijk, goddelijk weerEen zee van menschen. De menigte werd geschat op ruim 1101)0. En „last not laesl" een prachtige collectie voor elk nummer van het Concours Hippique, dat ten twee uren gehouden werd. Met belangstelling werd door het talrijk publiek elk nummer gevolgd. De publieke tribune, gevuld met de „haute volée" der Langstraat, leverde een magnifique gezicht op, vol kleurige effecten vau mooie toiletjes. En het terrein voor dit amusement I Benijdenswaardig mooihet is bepaald merkwaardig te noemen, dat deze tentoonstelling zoo uitstekend ingericht was voor alles, wat hier gepricsteerd moest wor den. En bovenal blinkt uit, de regeling van De Echo van het Zuiden, WuU ijksrkr en Langstraatselie Courant, WOENSDAG.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1