Servië. BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. Macedonië. wèl Het bericht, dat een ernstig gevecht plaats gehad heeft bij Elmoringar, wordt bevestigd. Het heeft van 's morgens halfne- gen tot 's middags vier uur geduurd, den 2en September. Het escorte van hel Fransche convooi, bestaande uit een peleton van het vreem delingenlegioen en een halve peleton Spain's, onder commando van kapitein Vauchez en den Deenschen luitenant Selchausen, werd zeer hevig aangevallen door een groote bende. De officieren en onderofficieren moesten het vooral ontgelden. Een fourier bood uitersten weerstand, zonder te wijken, tot de hulp kwam. Van de 120 Franschen werden 37 gedood en 47 gewond. De dooden zijn op het veld van eer begraven. Kapitein Vauchez stierf der. volgenden dag aan zijn verwondingen. Onder de zwaar gewonden z'jn luitenant Salchausen en een kwartiermeester. Generaal O'Connor ver liet Orau, om naar het zuiden zich te be geven. De üeensche luitenant is ook overleden. de aan meer 't Ziet er droevig uit in Servië. En zoowaar de meest ongunstige veronderstellingen worden nog overtroffen Eerst is liet volgende bericht gekomen Koning Peter I van Servië zit danig in klem.. De officieren, die niet meededen den koningsmoord, achten het niet dan rechtvaardig, dat hun collega's, moordenaars en samenzweerders, ter verantwoording geroepen worden. De be slissing laten zij over aan koning Peter, die zijn troon dankt aan de beschuldigden. Een pleizierige verhouding De aanklagers wen— scheu, dat (Fe moordenaars terecht zullen staan voor een krijgsraad en gestraft zullen worden. Wordt aan dezen wensch geen gevolg gegeven, dan zullen de officieren, niet samenzweerders den dienst verlaten. Als inleiding en voorbereiding was 't waarlijk reeds ernstig genoeg, doch 't zou nog erger worden. Twee officieren zijn van Belgrado uit naar Nisch gereisd om den koning persoon lijk te spreken over deze eventualiteit en de koning, bang alleen de verantwoorde lijkheid te dragen voor eventueele besluiten, ontbood langs telegrafischen weg den pre mier Avakoumowitsch. Deze heeft niet lang gedraald met zijn advies naar 't schijntte Nisch en in een aantal andere garnizoensplaatsen zijn een aantal officieren gearresteerd, in wier bezit gevonden werd een proclamat:e tegen de kameraden, die deelgenomen hebbeu aan of belr kken zijn geweest bij de samenzwering tegen koning Alexander, aan welk bedrijf koning Peter dan toch maar zijn hachje tc danken heeft, evenals de minister-president, liet zijne De Servische premier, die verklaarde dat het complot te Nisch wel gauw met een sisser zou afloopen e.u weinig of niets te beduiden had schijnt ietwat voorbarig in zijp oordeel te zijn geweest. De toestand moet ernstiger zijn, dan de regeering wil bekennen en opnieuw zijn Maand g een aantal officieren gearresteerd thans niet enkel te Nisch maar ook te Belgrado. Het zijn meeat jongelieden. Als leiders dezer nieuwe conspiratie worden genoemd kapitein Milan Novanovitch en luitenant-kolonel Aza Todorovitch. Beiden zijn bloedverwanten van gewezen ministers en hun eisch is dat de officieren, die zich schuldig maakten aan de samenzwering, welke Alexander en Draga het leven kostte minstens uit het leger en uit het land zullen worden gozet, en dat zij hen anders zullen op ruimen. Koning Peter kan daar echter om licht te bevroeden redenen moeilijk op ingaan, en zoo zit hij thans tusschen twee vuren, welke, hem op zijne beurt het ergste kunnen doen vreczen. De broeder van Z. M., prins Arsen, heeft tevergeefsoh getracht te Nisch ren verzoening tusschen de officieren tot sland te brengen. Over en weder toonde men zich onwillig en een bloedige uitbarsting blitft dus den een of anderen dag te duchten. liet In et, dat prins Arsen deze week tot bevelhebber der cavalerie zal woiden be noemd. Prettig, als men aan 't hoofd staat van een leger, waarvan de officieren elkan der een doodelijken haat toedragen en van wie. velen voor een sluipmoord niet terug deinzen Te pijnlijker is deze toestand, daar Servië tik oogenblik kan betrokken worden in d onlusten en vijandelijkheden, welke liet Balkan-schiereiland teisteren. Te Belgrado werd Zondag een vergadering gehouden, die hare verontwaardiging over de gebeurtenissen in Macedonië uitsprak en de regeering uit- uoodigde, benden te vormen en uit te rusten, melden van de dorpen en stadjes, die nu door deze, dan door gene partij veroverd worden. Een beslissende slag is niet ge slagen. Tot een officieele oorlogsverklaring tus schen Constantinopel en Sofia is het nog evenmin gekomen ofschoou in Turkije de oorlogsparij steeds meer aanhangers wint. De Turken zeggen dat zij het aantal soldaten op 350,000 zullen brengen en dan in ko ten tijd den opstand deu kop in zullen d<ukken. Git Sofiia wordt gemeld, dat Grieksche vrijwilligers met de Turkscheu troepen mee vechten. De Sultan, die meer modern begint op te treden, het ft Vrijdag aan verscheidene nieuwgevormde regimenten bereden intancrie vaandels uitgereikt. Deze regimenten, die er eenigszins als kozakken uitzien, maakten een zeer goeden ii.druk. Zij zijn bestemd voor de Roeme— lische grens. Bij de overhandiging van de vaandels hield de Sultan, die omgeven was door een schitterend gevolg, een toespraak tot de troepen. De nieuwe regimenten moesten zich, zoo zeide hij, steeds de tradities van het Os— maaosche leger waardig loonen en, met het oog op hunn standaards, den Islam en de menschelijkheid (sic), naar eer en overwin ning voeren. Aan de Temps wordt uit Konstantinopel over S fia gemeldDe ongerustheid in Turk8che regeeringsk» ingeu is toegenomen tengevolge van nieuwe rappoiten van den inspecteur—generaal Hilmi pasja, meldende dat de opstandelingen een hernieuwde roe— righeid toonen en hun aantal thans op 25,000 geschat wordt. De oorlogspartij wint veld in het wilajet Adriatiopel. De opstan delingen hebben zich meestei gemaakt van het stadje Agathopoli aan de Zwarte Zee en er een voorloopige regeering uit stedelijke notabelen gevestigd Volgens officieele rapporten uit het bin nenland, zijn er een aantal botsingen voor gekomen, die alle gunstig verliepen voor de keizerlijke troepen in het bijzonder in het vilajet Monastir. Er worden militaire bewegingen op groote schaal voorbereid in de ten oosten van Monastio gelegen bergketen van Murichowo, waar de beuedcu haar vergadei— en stapel plaatsen moeten hebben. De bewaking van de spoorlijn Mustapha Tacha Kons'.auiino— pel wordt nog mmer, onvoldoende geoor deeld, omdat de iroepenmassa elders ge bruikt moet worden. De directie der Orient— lijnen heeft opnieuw aangedrongen op de noodige versterkingen en dit verlangen wordt krachtig gesteund door den Oostenrijksch— Hongaarscheu gezant. De Poite heeft een telegram gericht tot de Turksche gezanten in den vreemde, bevat tend een mededeeling over het gevecht te Beyrouth. De Christen n had len een aantal schoten gelost op vier Turken en er ontstond een gevecht. De troepen kwamen tusschenbei— den en er werdeu diie soldaten gewond en ééu gedood, één Christen ged sod en één gewond. Deze cijfers worden als onjust beschouwd de bewoners moeten groo'e verliezen geleden hebben dan de soldaten. De Ameiikaansche consul begaf zich naar den wali en dieigde met de landing van matrozen vau het Ameiikaansche eskader ingeval de wanordelijkheden zich mochten herhalen. Volgens consulair telegram is de bot sing uitgelokt door een schot, door een Muzelman gelost op een beambte van hel „Chrietien College", die gewond werd. Do gepeusionneerde generaal Magdaleuitsch Maandagnacht gearresteerd. Hij zou de voor de jongste samenzwering der officieren verstrekt hebben. is geldon II11 schijnt, dat de strijd van de „opstan delingen" en Bulgareu tegen de Turken met afwisselend geluk gevoerd wordt. Op de berichten kan men niet veel aan, nu hei zal wel overbodig zijn als de namen te ver— WAALWIJK, 9 Sept. 1903. Tentoonstelling. De president van 't comité, ontving van een jurylid in overleder, den HeerJ.Caneau uit Parijs, liet volgende hartelijke schrijven Monsieur Klijberg—Pernot. Président du Comité de l'Exposition, de Waalwijk. Cher Monsieur. Mes Maisons fran^aises, en vue de l'Ex position de Liège 1905 n' ont pas cru devoir exposer Waalwijk. C'est regrettable. Me pennettrez-vous, au moment de partir pour Paris de vous dire combien jai regretté et pour les raisons ci dessus, a prendre la parole, car même en francais, j'aurais trouvé parmi mes honorables collegues, d'exellentz intreprêtes, dont certainement vous aurien fait partie et a juste titre. En France vous le savez, nous somir.es habitués voir, grand, mais pourra'-t-on supposer, qu' en si peu de temps, et pour buit jours seulement, il sortirait de ce petit coin de terre, ayant contre vous des ele ments de temperatures les plus contraires, une organisation pareille. Cest prodigieux J ai quitté Waalwijk avec peine, ayant ren contré autour de moi, une si simpathique acceuil et je rapporte en France de mon passage parmi vous uu bieu agiéable souvenir. Les Hollandais sont counus, pour être des plus hospitaliers, les habitants de Waal wijk, pret President membres du Comité n'ont pas failli h cette haute reputation Permettez moi, cher monsieur en cette heureuse circonstance d'accepter pour vous et vos collaborateurs mes plus sincères remerciraents, y ajoutant pour vous per- sonellement, Mes plus cordiales salutations J CANEAU. De lieer Klijberg-Pernot President van het comité der tentoonstelling Waalwijk Geachte heer Mijne Fransche huizen hebbeu met het oog op de tentoonstelling van Luik in 1905 gemeend niet te moeten exposeeren te Waal wijk, en dat is jammer. Veroorloof mij, op 't oogenblik dat ik naar Parijs vertrek, u te zeggen hoezeer ik het betreur, dat ik om bovengenoemde redenen niet het woord heb kunnen nemen, hetwelk zeer zeker en terecht ook voor u zou zijn bestemd; zelfs in 't Fransch, zou ik onder mijne geachte collega's uitstekende vertolkers mijner woorden hebben gevonden. In Frankrijk, gij weet het zijn wij er aan gewoon, iets grootsch te zienmaar kon men dan veronderstellen, dat men in zoo weinig tijd en voor 8 dagen slechts, op zulle een klein hoekje van de wereld niet tegenstaande het weder zeer tegenwerkte, eenc dergelijke organisatie zou aantreffen het was wonderbaar, verbazend Ik heb noode Waalwijk verlaten, omdat ik daar zulk eene sympathieke ontvangst heb ondervonden en in neem van mijn verblijf onder W de aangenaamste herinnering mede naar Frank rijk. De Hollanders staan bekend, als zeer gastvrij, de inwoners van Waalwijk, in 't bijzonder, de president en de leden van 't comité hebben deze goede reputatie schit terend gehandhaafd. Doe mij dan geachte heer onder deze gelukkige omstandigheden het genoegen, voor u en uwe medeleden van mij de hartelijkste dankbetuiging te aanvaarden voor u per soonlijk er bij voegende, De meest vriendschappelijke groeten, J. CANEAU. boerenbond. Donderdagavond 10 September houdt de afdeeling, Baardwijk, Waalwijk, en Besoijen vuu den Noordbr. Chr. Boerenbond eene algemeene vergadering in 't Café van den heer Jan van Schijndel te Baardwijk. Vermist. Zekere A. de H. alhier, een persoon die niet wel bij 't hoofd was is sinds Zaterdag avond, toen hij een paaid naar de weide bracht verdwenen. Alle nasporingen, die tot dusverre zijn geschied, bleven vruchteloos. Men denkt aan een ongeluk Brand. Zoo juist ontstond brand in een houten schuur, toebehoorende aan den heer Max Govaerts, staande in de z.g. Hanenstraat, en in gebruik als koetshuis. De schuur brandde geheel af, maar het vuur was spoedig door de brandweer gebluscht. Oorzaak on bekend. Een rijtuig heeft veel door den brand geleden. Het Hof Na Zondagmiddag een lange wandeling gemaaktte hebben in het Koninklijk Park eneeu tochtje in den nieuwengondelopldespiegelgladde vijvers reed het Vorstelijk Echtpaar om 5 uur uit in open victoria met de prachtige schimmels van den Prins deze mende zelf in de richting Hoog-Soeren. Langs de Paleislaan we melde het van wachtende wandelaars, die Hen allen eer biedig groetlen. Als bijzonderheid zij hierbij vermeld, dat daarouder waren drie Amerikaansche dames die met Amerikaansch geduld en volharding van des morgens 11 uur af op deze gele genheid hadden gewacht vóór 't paleis, zij waren daarom expres uit Amsterdam ge komen, waar zij logeerden en waren opgeto gen over de lieve verschijning van Onze Koningin, van Wie zij al veel hadden ge lezen, maar Die zij nog nimmer hadden ge zien. Naar men meldt heelt H. M. de Koniugin iet voornemen om, na haar verblijf in de residentie, eenigen tijd naar Mecklenburg te gaan. Daarna zal H. M. waarschijnlijk slot te Dobbin gaan lo- een poos geeren. op het Van welingelichte zijde wordt aan N. v. N. verzekerd, dat door H. M. de Koningin en Prins Hendrik liet plan zou worden overwogen o n aan het Russische hof een bezoek te brengen. Mocht het toi verwe zenlijking van dit denkbeeld komen, dan kan de uitvoering ervan echter eerst t-gen het volgende jaar tegemoet worden gezien. Naar men zegt, zal de Staatsbegrooting voor 1904 een tekort aanwijzen van onge veer 11 milioen gulden. Niettegenstaande er in de aanvankelijke eischen der ministers heel wat moet zijn ge snoeid, met name aan die van oorlog, en de raming van de Midde'en naar ge zegd wordt een 6 milioeu boven die voor 1903 is opgevoerd, zou er toch op den gewonen dienst een tekort van omstreeks 5 milioen begroot zijn. Het mes. Te Foxhol is Zondag avond door P. B. aae L., een jongen man, een messteek onder het hart toegebracht, die een lievige ver bloeding tengevolge heeft gehad. L. verkeert naar men ons mededeelt, in levensgevaar. Gisterenavond onktoud in de Polsbroek twist tusschen twee arbeiders, waarbij de een den ander met een mes een levensgevaarlijke wond toebracht aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en de verdagene per brancard naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De dader heeft reeds ver schillende vonnissen te zijnen laste. Ongeluk. Twee mannen reden Maaudag op den weg van Harlingen naar Kriinswerd op een wa gen. Toen de stoomtram juist zou passee- ren, kreeg de wagen een schok ten gevolge waarvan een der beide mannen naar beneden viel en met het lioold onder de tram terecht kwam zoodat dit nagenoeg van den romp werd afgesneden. Te Utrecht is gisteren een schildersknecht genaamd H., van een ladder gevallen, waar door hij zijn hals brak Een inmiddels ge roepen geneesheer, dr. B., kon slechts den dood vaststellen. Onderzoek. Men schrijft aan het N. v. d. D. Prof. Bolk uit Amsterdam verzamelt de gegevens, om een statistiek te verkrijgen omtrent de kleur van liet haar en van de oogen van de leerlingen der lagere school in ons land en heeft daarbij aan de hoofden van scholen verzocht hem behulpzaam te zijn. Nu is 't opmerkelijk, dat blauwe oogen en blond haar nog steeds zoo veelvuldig voorkomen, althans op het platte land. Bij het onderzoek van 210 leerlingen op eene school in Zeeland hadden toch 171 kinderen blond, 35 bruin en 4 rood haar; niet één had zwart haar. De oogen varieerden tusschen biauw(61) grijsblauw (63), bruin (54) en bruingroen (32). Ook hierbij staat de blauwe kleur bo venaan. Lezen wij. dat de Batavieren, een Ger- maansehe stam, ons land voor ruim 2000 jaren tot vaste woonplaats kozen en worden ons die menschen beschreven als blond van haar met blauwe oo *en dan zien we uit dit on derzoek, dat die kenmerken van den Ger- maanrchen stam tot heden grootendeels de- zellde zijn gebleven. Een zonderling drama. Men seint, uit Amsterdam Een zonderling drama kwam hier Maan dagavond aan 't licht. Sedert 2 Augustus j.l. was een woning der derde verdieping in de Ferdinand Bolstraat bij de eerste Jan van der Heydenstraat verhuurd aan een persoon, die echter sinds dat tijdstip niets meer van zich liet hoogen. Toen zich Maan dagmiddag eeo huurster voor deze woning npdeed, begaf de eigenaar zich met de juf frouw naar het perceel om de localiteit in oogenschouw te nemen. Ook de beide be neden-etages, die niet verhuurd waren wer den bezichtigd, en daarbij reeds deed een verdachte geui hunno reukorganen onaan - genaam aan. Boven gekomen werd die luchr zelfs verpestend, en bij hel openen eener kast zag de huurster een mannenlijk, in verregaanden staat van outbinding liggen. Bij nader onderzoek bleek, dat de betrek kelijk jonge man door ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt, en dat het koord om den hals reeds vergaan was. De politieagent die het eerst een onder zoek in loco instelde, bevond op het lijk o a. een gouden horloge met dito ketting. Onder toeloop van een groot aantal uieuws- gieringen werk het lijk in een mand naar beneden gelaten en naar 't gasthuis vervoerd. De zaak ligt nog in het duister. Verdronken. Maandagavond is de 20jarige parlevinker Punt uit Alblasserdam, die de groentenveiling te Zwijndrecht bezocht had en daarna met zijn schuitje naar huis voer in de Noord, terwijl hij een steep wilde grijpen, over boord gestagen en verdronken. Het ongeval gebeurde omstreeks 7l/a uur. Het lijk van den ongelukkige, die onge huwd was, is gisterennacht omstreeks 2 uur gevischt. Luchtballon. Uit Oistervrijk meldt men Te Antwerpen Dindagmiddag te 2 uur opgestegen, kwam ten 3 uur 45 alhier behoudeD neer een luchtballon met 3 Bel gische officieren. De ballon werd per spoor naar Antwerpen teruggezonden. hem in den droom geopenbaard was, dat hij maar 4 maanden meer te leven had, waarvan er toen reeds 2 verstreken waren. De expeditie-commandant seint van Lem- poer-Semerop ondpr dagteekening van lü Augustus Den 6 Augustus te Lem poer-Seraerop aangekomen. Aldaar waren reeds aanwezig de eerste en tweede compagnie vau het]6e bataljon, de halve 2e compagnie van het 9e bataljon, de detachementen Gusdorf en Hajenius, artillerie en genietroepen Te Te. laga bleef de 3e compagnie van het 9e bataljon en te Djoedjoen, Poelau-Sangkar Sendaran-Agoeng en Rawang op iedere plaats een detachement. Op 7 Augustus heeft de voorgenomen aanval op Poelau-Tengah niet plaats gehad, wegens mislukking eener omtrekking door de 3e compagnie van het 9e bataljon ten gevolge van het buitengewoon zwaar be groeide terrein. Den 8en Ang. is de 3e compagnie van het negende in prauwen te Lempoer-Semerop aangekomen. Den 9en Aug. is de ruim 2 kilometers lange versterkte linie, aan de N.zijde van het landschap Poelau-Tenagh met den grooten en buitengewoon versterkten kam pong Baroe als bolwerk aangevallen. Door eene omtrekking door de 2e compagnie van het negende werd tegen den vijand zonder één man verlies aan onze zijde uit de ge- ïeele linie, behalve bet bolwerk, gemanoeu vreerd. Luit. de Veer maakte gedurende deze omtrekking 8 dooden bij een klewang aanval. Na voorbereiding door artillerievuur werd kampong Baroe bestormd. De geheele be volking dier kampong ook vrouwen en kinderen, benevens de meest uitgelezen djahats van Korintji verdedigden deze zwaar versterkte kampong. Flink vuur uit de hoofddoessoen Polau-Tengah, 250 meter meer zuidelijk gelegen, steunde vorenbedoelde verdedigers. Na een verwoed gevecht, dat anderhalf uur duurde, drong kapitein Van der lolen met zijn compagnie, tegelijk met de kapitein de Gaaij Fortman met zijn ge nietroepen, kampong Baroe binnen. Huis aan huis werd hardnekkig verdedigd elk huis was zwaar versterkt en geblindeerd. De vijand dacht, niet aan vluchten. Volgens vooraf ingekomen spionnenberichteu hadden bevolking en bezetting zich geheel ten doode gewijd en voerden zij den heiligen oorlog. Een poging door mij door bemiddeling van den regent van Indrapoera voor den aan val gedaan, hem alsnog tot onderwerping te bewegen, voornamelijk, om hem aan te zeggen, om vrouwen en kinderen bij het volhouden der verdeding uit de kampong te verwijderen, mislukteeerst door brand in de huizen kon verder in de kampong worden doorgedrongen. Slechts enkelen vluchtten. Te 61/3 uur 's namiddags was de strijd geëindigd met den dood van de bezetting en de medevechtende bevolking De vijand had ongeveer 300 dooden op het terrein. Alle wapenen en aanwezige munitie- voorraden vielen in onze handen. De sectie De Veer in de ladangs joeg een vijande lijke bende door vuur op de vlucht. De verdediging was grootsch. Het elan det troepen, geen wapen uitgezonderd, zelfs het elan der dwangarbeiders, was bewonderings- waardig. Te 88/* uur 's namiddags betrok ik met 2 corapagniën, de artillerie eu de genietroepen het bivak te Lempoer-Semerop en bleven twee compagniën in stelling tegenover de doessoen Poelaa-Tengah. Zuid—Afrika. De Kaapstadsche correspondent van de Nieuwe Courant geeft nu aau Nederlandsche werklieden den raad, met het gaan naar Zuid-Afrika wat geduld te hebben. Hij schrijft nu, d.d. 17 Augustus o.a Het schijnt mij toe dat thans de tijd ge komen is, om den Nederlandschen ambachts- ten; vestige hebben plaatse niet a&nboc Ëeri van di lui b deze nog a Iu duld. gerust 's M komen Hollai weinig ver i gevoin vloed i man, 13, die van gaan, toe te kaansche „Wacht een De groote plan ia, naar Zuid-Afrika te roepen het bekende Afri- Atjeh. De corresp. v. d. N. R. seint Kapitein van der Hoeve viel bij Beuratjan in de Pedirvlakte in een hinderlaag van Ben Peukan, en sneuvelde met 3 minderen terwijl 22 minderen gewond werden en wij 4 karabijnen en twee geweren verloren. De vijand liet 12 dooden achter. Panglima Polim en Radja Keumala met familie en 150 volgelingen hebben zich overgegeven. Het blad teekent hierbij aan Blijkens het officiersboekje is de kapitein wiens verlies wij helaas te betreuren hebben de kapitein der infanterie A. H. van der Hoeve geboren in 1862, 2de luitenant ge worden 16 November 1888, tot lste luitenant bevorderd 18 Juli 1893 en tot kapitein in Mei 1903. Over Ben Peukan, in wiens hinderlaag de onzen vielen, heeft onzen correspondent te Kota Radja nog onlangs geschreven, dat hij aau de beden van zijn vrouw, die door de onzen gevangen genomen was, om zich te onderwerpen, niet had willen gehoor geven verklarende dat een terugkeer naar de Keum- pani toch niet meer zou baten, wijl hij reeds afscheid van het leven had genomen, daar beetje*, aanvoer van Engelscbe en Joodsche ambachtslieden in de laatste we ken heeft een klad gebracht niet alleen i» de vraag naar arbeidskrachten, maar ook in de loonen. Op dit oogenblik is het stukadoorsvak het eenige, dat nog bepaald goed is te noemen 5 per week voor Kaapstad, 7 per week te Pretoria, en altijd nog meer vraag dan aanbod. Sommige metse laars wagen het zich voor stukadoor uit te geven, doch dit gaat ook zoo ver als 't voeten heeft. Mijn eigenaardige positie, waarover ik hier niet wil uitweiden (de cor respondent was tot kort geleden in het be stuur van Hollandia) brengt dat zoo mee, dat ik dagelijks de mirèses en heel weinig van de 250 hoor, die goed en wel hier ge vestigd zijn en 't goed hebben. Daarom kan ik ook zeggen, dat er thans ongeveer 10 Nederlanders te Kaapstad zon der werk loopen. Meer niet, en daaronder 2 metselaars, waarvan de een Maandag j.l.» dus juist een week geleden, gekomen is en de andere hier 8 maanden aan 't werk ge weest is. De andere zijn 't ijzervakbe halve nog een fotograaf, die in Nederland zooveei ellende heeft beleefd, dat hij van zenuwachtigheid niet meer retoucheeren kan. Wat ik voor 14 dagen schreef over veel werk buiten op de dorpen verandert mijn raad in 't begin van dezen brief gegeven in geeneu deele. De menschen, die hier al flink aan 't werk zijn, verlangen naar bui-

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2