Nummer 77 Donderdag 1 October 1903. 26e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 4e Diocesane Katholiekendag, AHTOON TIELE U Iigevee tiBtKsmwaassgSi Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukkeu, gelden enz., franco te zenden aan Uitgever. den in het Bisdom van 's-Hertogenbosch gehouden te Eindhoven 27 Sep tember 1903. Het was Zondag 27 Augustus, de 4de Diocesane Katholiekendag, dien wij 't ge noegen hadden mee te maken in Eiudhoveu bet centrum der nijvere Meijerij en zeer zïker wat regeling en ook gedane arbeid en succes betreft, is deze Katholiekendag zeer zeker een der beste. Het prachtige weder beguustigde de wapenschouwing der katho lieke diocesanen uit het bisdom van 's-Bosch, die een nieuw blijk van hunne oprechte katholiciteit kwamen geven, die kwamen getuigen van een warm medeleven in de katholieke sociale actie. Eindhoven was in feestkleed. Huis aan huis niugen de nationale kleuren kalm neer, i auselijke en oranjewimpels kromden zachtjes op tegen de schootie blauwe lucht. Van alle richtingen waren de Katholieken uit de Meierij uit geheel Brabant onder aanvoering van hun geestelijke leiders naar Eindhoven getogen om daar èn te getuigen van hun geloof, van hun hoop, van hun liefde, èn mede te wer ken aan wat de kerkelijke overheid goeden Katholieken aanraadt te doen. Volle treinen en trammen stortten zich leeg op het Sta tionsplein, waar de commissarissen, kenbaar aan verschillend gekleurde strikken, de groote menschenmassa wist te scheiden in groepen, welke daarna voorafgegaan door banieren en vlaggen, een langen optocht vormde naar de //St. Catharina", waar L. 1). H. mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch en Besohermheer van den Katholiekendag, eene H. M^s ter eere van den H. Geest zou opdragen. Een typische optocht kalm en indruk wekkend, geen gedoe, slechts statige ernst. Welbewust schreden de Gildemannen en Boerenbouders voort, volgend hun adviseurs, priesters in de kleur hunner orden. Aan de schoone groote kerk dezelfde kalmte. Bereden maréhaussees lichtten in blauwe schittering boven de toeschouwers uit. Niemaud kwam zonder kaart het voorplein op. In 't midden traden binnen de leden yan pers, w°rkgevers en middenstand. Rechts de werklieden. Links de leden van de Boerenbonden. Mgr. aan de kerkdeur door ceu lauge schaar priesters ontvangen, schreed zegenend dooKde geknielde menigte, en onder eerbiedige stilte droeg Z. D. H. het H. Offer op. Op dezelfde wijze trokken de deememers naar de 5 vergaderlokalen, waar de afdee- lingsvergaderingen werden gehouden. I. //Pers en Lectuur" iu het St. Vincen- tiusgebouw. II. //Werklieden" in het gebouw van den R. K. Volksbond. III. //Belangen van den Boerenstand" in het gebouw der K. K. Harmonie Apollo's Lust." IV. „Werkgevers" iu de bovenzaal der sociëteit //Concordia". V. f Middenstand" in de zaal van //Eind- hovens Mannenkoor Ie Afdeeling. Pers en Lectuur. Het bestek van ons blad laat natuurlijk niet toe, de inleiders op den voet te volgen, hun rede geheel weer te geven, wat ons vooral voor deze afdeeling, die zeer belangrijk was 1 Na een woord van welkom van den voor zitter, den heer van der Lans, en een woord naar aanleiding van 't feit, dat thans voor 't eerst de pers eene afdeeling heelt ge kregen, vooral om te doen uitkomen de macht der pers, getuigen den invloed in de stakingsdagen, leidde de heer A. Arts Jr. uit Tilburg, de eerste conclusie in. Deze gaf een boeiende schets van eene openbare muziekuitvoering te Rome op de Piazza Colonna waarbij duizenden en duizen den uit alle standen des volks bijeen waren. Stil en ingetogen, zooals de Italianen en vooral de Romeinen zijn kunnen, als zij goede muziek hooren, zaten zij daar lieer, toen eensklaps alle aandacht week, toen eenige couranten- venters op het tooneel verschenen en met luidklinkende stemmen de //Tribuna" uit schreeuwden een groot liberaal orgaan, waar bij ook te Rome evenals schier overal elders de katholieke bladen zeer ten achter zijn. Zij was het die het eerst op dat oogenblik het nieuwtje bracht van de overwinning der rechterzijde in Nederland, om al dadelijk door er een schampere opmerkking toe te voegen,"den eersten en dus vaak den eeni- gen indruk bij het publiek te wekken en de meening des volks in een bepaald spoor te yoeren en te houden. Hierna stond spreker stil bij den invloed dien de pers inderdaad over de publieke opinie heeft en herinnerde daarbij aan eenige feiten van de jongste historie. Onze tegenstanders zegt spr. zijn van de macht der pers sinds lang overtuigd niet alzoo de katholieken hunne pers is niet in staat zich te meten met de vijan dige, omdat het haar aan steun ontbreekt Als man van ondervinding geeft spr. verder een overzicht, hoe het met de katholieke peis en den zoo noodzakelijk steun gesteld is, een overzicht, dat nu juist niet pleit voor der katholieken liefde voor en belang stelling in hunne pers, om tenslotte te her inneren aan de woorden van den grooten Leo XIII z. g. Onder alle middelen het meest geschikt ter verdediging van den godsdienst, is er naar onze meening geen enkel krachtiger en in meer overeenkomst met onze tijd dan de pers." Spreker stelde daarna voor de bekende conclusie. De heer v. d. Steen wenscht vooral er op te drukken, dat de pers zooveel kan doen aan' het gezag, dat er geen bladen meer worden opgericht en een centraal bureau voor samenwerking worde opgericht. De heer Poelhekke bestrijdt ten sterkste de conclusies van den heer Arts, die ons nog verder van den weg helpt, de.katho lieke pers geeft ons niet genoeg, we moeten er een liberaal blad bijnemen, wij moeten hebben een groot katholiek dagbladin den trein moest hij met 3 geestelijken een Rotter dammer koopen om te zien hoe het met den Paus was. En geld moet er zijn, moet er komen, dan moeten pastoors eens mee helpen, die voor kerken en kloosters genoeg bijeen kunnen krijgen. De heer Thijssen bestrijdt en weerlegt het voorgestelde van der Steen en pater Nieuwbarn acht het spreken over een groot katholiek dagblad, iets voor geheel Neder land, niet voor 't diocees, waartegen de heer Poelhekke ten steikste protesteert. De heer Arts beantwoordt de verschillende sprekers en houdt zijne conclusies staande. Het bekende amendement, Strater, werd streng door den heer Arts bestreden en dit werd met dat van den heer v. d. Steen verworpen en met groote meerderheid werd echter aangenomen de conclusie van den heer Arts, luidende De eerste afdeeling van den vierden Dio cesanen Katholiekendag Overwegende, dat een op de hoogte van den tijd staande en daardoor veel verspreide periodieke Pers, het machtigste is in den strijd der gedachten Overwegende, dat van den eenen kant ook de Katho lieken om bun invloed te behouden en uil te breiden, de hulp eener krachtige Pers niet kunnen ontberen, maar dat van den anderen kant de Katholieke Pers in ons land niet ten volle kan beantwoorden aan de eischen van den dag, tenzij door den sterken steun iler Katholieken overwegende, dat een krachtige Katho lieke Pers eischt de geheele toewijding en volle inspanning van de Katholieke journa listen en uitgevers, maar dan ook gesteund door de alzijdige hulp van de Katholieken noemt het dringend noodzakelijk, dat alle Katholieken en alle Katholieke Yereenigingen zich tot taak stellen hunne Pers naar beste krachten te steunen o.m. door het nemen van abonnementen WAALWIJK. e. het weren van neutrale nieuws- en ad vertentiebladen t. het in het openbaar hoog houden hun ner pres. Pater Nieuwbarn hield een lange, schoone rede, nog bekort om deu tijd. De hieronder volgende conclusie werd aangenomen, nadat Pater Nieuwbarn nog betoogd had, dat men op den eenen Katho liekendag nu moet afbreken, wat op den vorigeu is opgebouwd, doelend op de nieuwere richting in de litteratuur. Pastoor Aarts trok ziju wijzigingen in. Ook werd besloten, dat pater Nieuwbarn zal trachten van mgr. v. d. Ven de instel ling eener commissie te verkrijgen om de Katholieke litteratuur vooruit te brengen. Conclusie van pater Nieuwbarn De eerste afdeeling van den 4en dioce sanen Katholiekendag, gehouden te Eiud- hoven. Overwegende Dat de leeslust in onze dagen, onder de klassen der bevolking algemeen is dat de anti-katholieke lectuar op het gebied haar noodlottigen invloed doet gelden dat zij daarbij machtige bondgenooten vindt in den tijdgeest en de verkeerde neigingen van het gemoed dat tegenover die verderfelijke lectuur reeds sinds lang een loffelijk streven valt te vermelden om in de behoefte aan Katho lieke lectuur te voorzien dat om de goede lectuur te vermeerderen en te verbreiden, aller voortdurende samen werking onontbeerlijk blijkt Spreekt den wensch uit Dat de Katholieke schrijvers, houw eu trouw aan hun beginsel, 't oog blijven gevestigd houden op de stroomingen en behoeften des tijds, zich beijverende om den voorraad Katholieke lectuur te verrijken met goede boeken, ook voor het volk en de rijpere jeugd dat zij met behoud van eigen meening en richting, daarbij elkanders pogingen mogen waardeeren en steunen Dat de Katholieke uitgever, volgens de eischen des tijds moge trachten in bestaande leemten te voorzien, ook op het stuk der goedkoope volkslectuur dat de Katholieke boekhandel den Katho lieken uitgever tot krachtigen steun blijve verstrekken dat het Katholieke publiek zijn stoffelijke en zedelijke medewerking verleene door bij voorkeur Katholieke werken te koopen en, ieder in eigen kring, aan te bevelen dat er zoo mogelijk, overal Katholieke volksbibliotheken mogen opgericht worden om het gevaar der niet-katholieke leesbibli otheken te keeren en dat die Katholieke bibliotheken zich mogen beijveren, steeds van elke nieuwe Katholieke uitgaaf een exemplaar aan te schaffen. Advertentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel, Ka li. het plaatsen van advertentiën c. het koopen van- en vragen naar tholieke bladen in stations, hotels enz. d. het verschaffen van berichten, bijdra gen enz. lie Afdeeling. W<erklieden. Voorz. W. Peters, Eindhoven, secret. G. van Hirtum, Eindhoven. De zéér groote, luchtige en lichte, zeer smaakvol gedecoreerde zaal van den R. K. Volkshond was geheel tot boven toe gevuld met. werklieden en priesters. Na een welkomstwoord van den voorz. trad de heer A. A. Desmares van Tilburg als spreker op om te betoogen het groote nut van Arbeidssecretariaten en Arbeidsbeur zen op Katholieken grondslag. Een flink reuenaar hoorden we, die sprak een taal, sober en eenvoudig, maar zooals noodig is om duidelijk te zijn voor de ongeletterden. Ook brak de spreker een lans voor het bezoldigen van de hoofdmannen in de Kath. arbeidersbeweging. Hier was nog al druk debat. De heer Jos v. d. Hoeven en pastoor Prinsen hadden wijzigingen op de conclussie voorgesteld, die ten slotte gezamenlijk door den inleider werden overgenomen. De eerw. heer Kluitmans van 's Hertogen bosch dringt aan op steun van de patroons en vraaut den voorz. der Kath. Werkl.- vereen. iu het bisdom van 's Hertogenbosch, hef niet hij een .conclusie te laten, maar de hand aan den ploeg te slaan. Tegenover één der debaters wenscht de inleider op te merken, dat een Arbeidsbeurs geen dienst mag doen bij werkstakingen De katholieke arbeiders mogen geen ouder- kruipersdiensten verrichten (daverend ap plaus). Dan moet de Arbeidsbeurs zoolang gesloten worden. De heer Henri Hermans, te Boxmeer wenscht, dat de Arbeidsbeurzen zullen be stuurd worden door leeken. Hij dringt aan op actie, niet op conclusies alleen. Ten slotte werd de volgende conclusie aangenomen De 2e afd. van den 4en Diocesanen Kath. dag, overwegende 1. Dat de Arbeidssecretariaten en Arbeids beurzen zeer in het belang zijn èn van de werklieden èn van de werklieden-organisatie 2. dat, bij de uitbreiding der R. K. Werkl.-organisatie in het Bisdom van 's Bosch, een R. K. Diocesaan-Arbeidssecre- taritaat, en daaraan verbonden Arbeidsbeurs nuttig, noodig en levensvatbaar is 3. dat de vruchten van zoodanig Secre tariaat en Beurs ten goede komen niet alleen aan den werknemer, maar ook aan den werkgever 4. dat de goede inrichting van een Ar beiderssecretariaat en Beurs niet mogelijk is zonder den waarborg van de vrijheid tot orgauisatie op katholieken grondslag. Besluit a. Er worde voor het Bisdom van 's Bosch gesticht een R. K. Diocesaan Arbeidssecre tariaat en daaraan verbonden eene Arbeids beurs, welke arbeidsbeurs hare afdeelingen hebbe in de plaatselijke werkliedenverceni- gingeu b. aan het Centraal Bestuur van de R.K. Werkliedenvereenigingen in het bisdom var. 's-Bosch wordt opgedragen, de stichting van bedoeld Secretariaat en daaraan ver bonden Beurs, met bekwamen spoed ter hand te nemen c. de 2e afd. van den 4en Diocesanen Katholiekendag spreekt haar overtuiging uit, dat hij de stichting, instandhouding en be vordering van bedoeld Secretariaat en Beur zen, een beroep op de raoreele en finan- cieele medewerking der patroons en van het gemeentebestuur alleszins gewettigd is, en vertrouwt daarom, op hun steun te mogen rekenen. Ille Afdeeling. Belangen van den 'Boerenbond. Voorz. G. Goovels, Helmond, Secr. 11. vam Vroonhoven, Wosnsel. Als inleider trad hier op kapelaan Joh. Brekelraans, te Lierop, over de actie der geestelijkheid in de huidige beweging. Door den keer A. Otters, te Erp, was bij monde van pater v.d. Elzen erop aangedrongen dat de bepaling in de conclusie, dat de vrijheid der vereenigingen in tijdelijke aangelegen heden niet moest bewaard blijven. De inleider wijzigde zijne conclusie iu dien zin, dat gesproken zou worden van tijdelijke aangelegenheden, waarbij geen enkel hooger beginsel in spel is. Nadat nog de neeren v. d. Vorst, van Eindhoven, Habraken van Boedel, pater Bergman van Tilburg, haddeu gesproken, werd de conclusie als volgt aangenomen De 3de Afdeeling van den Diocesanen Katholiekendag. Overwegende Dat geestelijke adviseurs iu ouze Chris telijke vereenigingen hoogst nuttig zijn, zoowel voor de instandhouding en ordelijke werking der vereeniging.zelve, als ter be reiking van het doel waarom zij werden opgericht Overwegende Dat slechts door het vertrouwen en de oprechte medewerking der leden van de vereeniging de adviseur in de vervulling zijner taak den gewenschten uitslag zal ver krijgen; Spreekt den wensch uit Dat elke Christelijke vereeniging ten bate van den Boerenstand haar adviseur Iiebbe eu deze in de vervulling zijuer taak door alle leden krachtdadig worde geholpen, met inachtneming van de vrijheid der vereeni ging in die tijdelijke aangelegenheden, waarbij geen enkel hooger beginsel in t spel is. IVe Afdeeling. Werkgevers. Voorz. J. B. C. Caron, secr. Alph. Schel lens te Eindhoven. De voorzitter opende de vergadering met ceu welsprekend woord, vooral doende uit komen, dat de inleider in het bizonder den nadruk zoude leggen op de verplichtingen van patroons. Inleider was kapelaan A. Mutsaeru te 's-Hertogenbosch. De eerw. spr. begint met een eeresaluut te brengen aan de Brabantschc patroons als mannen, die Noord-Brabant hebben groot gemaakt in de industrie, die het aanzien hebben gegeven aan een groot aantal nijvere plaatsen, en dit in een tijd, dat de coramunie- catic niet bizonder uitstekend was. De Noordbrabantsche patroons hebben tal van hen goede hoedanigheden, maar toch, velen van dcmmelen nog in goede trouw te veel voort zonder den ernst der tijden in zijn vollen omvang te kennen. Zij vergeten nog te veel ofschoon zij dagelijks 1903 schrijven, dat we niet meer zijn in 1870. De tekort komingen zal hij hespreken, maar zonder eenige personlijke bedoeling. Ook in het debat moet dit vermeden worden. Spreker beantwoordde twee vragen. Ten eerste: Is de werkgever bekleed met gezag tegen over zijn werknemer. Spreker antwoordde op de eerste vraag, dat ook na het sluiten der overeenkomst de de werkgever en werknemer heide blijven vrije mannen, die behalve door de algemeene zedenwet en vooral door de wet der liefde slechts gebonden zijn door arbeidscontract, zoodat als de werkman zich daaraan niet houdt, hij wel zondigt tegen het zevende maar niet tegen het vierde gebod. Volgens deze is zeker bij den patroon leiding naar geen gezag bij den werknemer zeker ouder geschiktheid van die leiding maar geen ge- hoorzaamhoid. De tweede „Hoe M. H., zal de patroon in onze dagen het gezag steunen vDoor zichzelven te onderwerpen niet'alleen met woord maar ook met de daad aan het hoogste gezag op aarde, den Paus van Rome. Het is uw plicht, ook op sociaal gebied de leer des Pausen te aanvaarden. Het is uw plicht de Eucyclieken Reriim Novarum en Graves de communi re te kennen en ook en wel vooral toe te passen. „Gij moet dat doen als katholiek, die niets van de uitspraken des Pauses heeft te ver werpen. Gij zijt dat ook verplicht aan uwe eer. xVce den patroon in onze dagen, die wanneer hij moet onderhandelen met werk lieden, toont minder op de hoogte te zijn dan hij Eene sociologische dwaling, brutaal weg geuit, werkt meer verderfelijk dan „uitbranders". Zegt ook niet„De Paus heeft dat alles niet geschreven voor onze streken." Als de Paus bijzondere lessen wil geven aan bijzondere landen, dan doet Z. II. dit door te schrijven aan de bisschoppen van zulk land. Maar boven de Encyclieken hierboven bedoeld staat ,/IJrbi et orbi." Aan de Eeuwige Stad en de gansche wereld. En als de Paus dit opschrift neerschrijft weet Z. H. zeer goed dat zijn woord zal gaan „in fines orbis terrarum" ook tot onze lage en Hem trouwe Nederlanders." Nog maakte deze uitspraak indruk met het oog op recente feiten „Als er een Katholieke vereeniging staat opgericht te worden, dan is het aan de bis schoppen, daarover hun veto uit te spreken, aan niemand anders." Langdurig werd de spreker toegejuicht. Niemand trad in debat, waarna deze voor gestelde conclusie werd aangenomen De 4e afd. v/d. 4en Dioc. Katholiekendag overwegende dat eenieder, die in overheid is gesteld, tot eersten plicht heeft, zelf te gehoorzamen aan de over hem gestelde machten dat het niet vervullen van dezen plicht als zijnde uitteraard een daad van ongehoor zaamheid, (zeker zoo ze in het openbaar geschiedt) ondermeiuing van eigen gezag als gevolg moet hebben dat evenzoo het verbieden van zakeD, WaalwHksche en €@nrant tSSe&BBSBB

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1