No. 78. Zondag 4 October 1903 26e Jaargang. IS Tweede Blad. Chronologisch Overzicht ïl s Rij kspostspaarbank BINNEN LAN BUITENLAND. Macedonië. UITVOERINGEN. Door de Liedertafel „Oefening en Ver- mnaj;van Waalwijk en Besoijen /.al op hare* zaal Musis S.icruiu Zondagmorgen ten 12 uur worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBITUM. BESOIJEN. Eerste Winteruitvoering door het Mannen koor „Vooruitgang zij ons Doel" van Waalwijk en Besoijen Directeur de neer A-Princen op Zondag 4 October 1903 iu de zaal van den heer Denis van der Zaken te Besoijen. Aan vane 7]/2 uur- (Zie programma s.) van de voornaamste gebeurtenissen in onze en omliggende gemeenten gedurende de 25 jaren dat ons blad bestaat I Jan. 1896 De, bevolking van Waalwijk bedraagt 4960 zielen. II Jan. Herbenoemd tot Burgemeester van Bezooien, met ingang van 24 Jan. de heer C. G. Verwiel. 18 Jan. Namens ee i gever, die onbekend wenscht te blijven, wordt op de zaal Musis Sacrum opgehangen een geschil derd portret (peinture Bogaertsj gevaF in vergulden lijst, van den directeur der Liedertafel, den heer Frans de Cortie. 23. Jan. De Kamer van Koophandel alhier ontvangt van Z. E. den commissaris der koningin de mededeeling, dat aen het verzoek der Kamer betreffende een afdoende verbetering van het overzet veer ie Drongelen voldaan zal worden en door het Ministerie van W. H. en en N. reeds de levering van ten veer- stoomboot is aanbesteed van grooter afmetingen dan die te C&pelle, welke nieuwe stoomboot hoogst waarschijnlijk in den loop van den zomer reeds zal worden opgeleverd. 29 Jan. Installatie van de herkozen leden der Kamer van Koophandel, de heeren J. Timmermans van Turcnhout en P. v. Loon Gz. Herbenoemd tot Voorzitter de heer J. B. Timmermans Wz. tot Onder voorzitter de heer S. Fano. Op voorstel van het lid Fano wordt besloten den Minister van W. H. en N. en den Commissaris der koningin dank te betuigen voor den genomen maatregel tot verbetering vanheto.er- zetveer te Drongelen. 3 Maart. Dr. 11. J. van 't Hoft van Botterdam houdt op de vergadering van het Departement Langstraat der Maat schappij tot N. v. h. Alg. ir. Musis Sacrum eene voordracht over cholera, iyphus en drinkwater. Een talrijk publiek was opgekomen om uir deze hoogst belangrijke verhandeling, die door proeven werd verduidelijkt, nut te trekken. 23 Maart. De kiesvereeniging Noord-Bra bant te 's-Hertogenbosch stelt in hare vergadering tot candidaat der Tweede Kamer den heer Mr. J. Loeft', geboren te Baardwijk. I April. Bevordert te Utrecht tot doctor in de artsenijbereidkunde de lieer P.J. L. Reijnen geboren te Waalwijk. II April. Overleden te Grave de heer Fre- derikus Arnold us Dominicus van der Klokken, oud-burgemeester van Waal- wijk in den ouderdom yau ruim 88 jaren. (Over het leven en de werken van dezen hoogstve-dienstelijken man. zie vroegere afleveringen.) Apiil Geslaagd te Arnhem voor het ex amen Lager Onderwijs, de heer A. Froklage van de rijks-kweekschool te Nijmegen. 22 April. Geslaagd te 's-Bosch voor on- wijzeres Mej. M. P. J. Benjaminse te te' Bezooien en Mej. P. Fluijt alhier, id Aanbesteding van het leggen van de sporen en wissels en het maken van de kunstwerken voor de stoomtramlijn 's-Bosch-Heusden. Hoogste inschrijver H. van Rhijn te Naarden f 81745 laagste J. van Noordenne te Utrecht voor f38900. 3 Mei. De heer Com. Ooraens wiskundig adviseur van „Noord-Biaband' her denkt den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst van genoemde Maatschappij trad. Vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen werden in den voor middag aan zijn huis bezorgd, terwijl tegen een uur de directie eene depu tatie van heeren hoofdagenten en agenten henevens het kantoorpersoneel zich in dc woning van den Jubilaris ver— eenigden om hem tegelijk met hunne felecitatiën verscheidene kostbare ge schenken van blijvende waarde aan te bicden. Bewogen door zooveel hartelijkheid betuigde de Jubilaris aan al de gevers zijnen diep gevoelden dunk en bracht hij het verdere gedeelte van den feest dag met hen in de grootste opgewekt heid en de gulste. astvrijheid door. 20 Mei. gekozen tot lid van den llaad te Sprang, met 68 van de 99 stemmen, de heer C. G. H. Meijer. 3 Juui. De ZeerEerw. Heer H. C. Baekers pastoor te Dussen, viert zijn zilveren Priesterfeest. 28 Juni. Festival van Zangverenigingen uit Noord-Brabant te Tilburg in de Zaal der Liedertafel „Souvenir des Montagnards* bij gelegenheid van haar 50 jarig bestaan Hieraan namen o.m. deel „Oefening en Vermaak en Cecilia alhier. 2 Juli. De harmonie St. Crispin brengt eene serenade, aan den heer Jac. lab- bers, hoofdman der gilde, bij ge'egen- heid van zijn 80en verjaardag. Een levensgroot crayon portret, vervaardigd door den hser Th. van Delft, wetd hem vereerd. 20 Juli. Inwijding van het nieuwe gebouw der machinale schoenfabriek van den heer Timmermans van Tuienhout. Het personeel 56 mannelijke en vrou welijke arbeiders, werd dien dag rijkelijk onthaald, terwijl de harmonie L'Espé- rance denzelfden avond haar president een serenade bracht en de feestvreugde daardoor zeer verhoogde. 17 Juli. Benoemd tot Ridder der Portu- geesche Militaire orde van Onze Lieve Vrouw Ontvangenis van Villa Vicosa de heer Herman Johan Aloisius Zeegers alhier. Aug. De. heer H. Bos viert zijn 25 jarig jubileum als hoofd der School te Eet hen. Talrijke fraaie geschenken werden den alom geachten jubilaris door autoriteiten, gemeentenaren en ond leerlingen geoffreerd, en 8 Aug. Z. E. de Commissaris der Koningin brengt een bezoek aan ver scheidene dorpen in de Langstraat en Omstreken. Den 5en Aug. bracht Z. E. een be zoek aan de gemeente Waspikalwaar hij, na de inspectie der gemeente ad ministratie en de verleende audiëntie, met eenige geinviteerden de, lunch ge- broikte ten huize van den burgemeester. Onmiddellijk hierna genoot Capelle de eer Z. E. op het versierde Raadhuis te mogen ontvangen Daarna kwamen nog denzelfden dag Vrijhoeven en Sprang aan de beurt. Bij het Raadhuis van laatstgenoemde gemeente hadden de Zangverenigingen, benevens een zeer groote menigte post gevat. Een luid gejubel steeg op, toen Z.E. in open landauer, gezeten naast burgemeester van Dijk, bij het Raadhuis aankwam en eenige oogen blik ken later op het balcon zich vertoonde om te luisteren naar de vaderlandsche liederen, die „Excelsior' en de Harpe Zions om beurten hem toezongen. De directeuren werden door Z.E. op het Raadhuis ont boden, waar hun de hartelijkste dank betuigingen aangeboden en de beste wenschen voor den groei er. bloei der Vereeniging geuit werden. Den 7 Augustus werd Z E. aan het station alhier afgehaald door eene com missie uit Bezooienbestaande uit de heeren J. Benjaminse, P. de Bakker, H. van Delft en J. Fransen, en de harmonie L'Espërance en St. Grispijn Omstreeks 10 uur werd Z. H. E. G. door het Dag Bestuur ten raadhuize ontvangen. Tijdens de audiëntie voerde geuoeinde harmonieën, benevens de Liedertafel Oefening en Vermaak voor het gemeentehuis eenige schoone num mers uit. Om twaalf uur werd Z. H. E. G. uitgeleide gedaan naar Waalwijk, alwaar hij. omgeven door onze beide harraoniën tegen half één ten Raadhuize kwam. In de vestibule weid hij door burgemees ter van Grotenhuis, vergezeld van de twee wethouders, ontvangen, hartelijk verwelkomd, en naar de iraai versierde Raadzaal geleid, waar de werkzaamheden verricht moesten worden, die het doel zijner komst waren. Inmiddels speelden de harmonieën vóór het Raadhuis en zong de Liedertafel op de Raadzaal. Op de audiëntie verschenen de Eerw. heeren Geestelijken, de leden van den gemeen teraad, der kamer van koophandel, het Statenlid Not. Bink, het bestuur van den buitenpolder, officieren der schutterij enz. Vooral met de kamer van Koop handel onderhield Z. E. zich geruimen tijd over de, lederindustrie., den toestand der haven,over den landbouw en ver scheidene andere zaken die met den bloei der gemeente in nauw verband staan. Terwijl Z. E. ten huize van burgemees ter van Grotenhuis de lunch gebruikte, voerde L'Espérance voor dezes woning een paar fraaie nummers uit. Hoog3t voldaan over de waruie ontvangst hem door onze gemeente bereid, vertrok Z. E. circa half vier naar Baardwijk waar bij hij door ouze harmonieën uitgeleide werd gedaan. Bij zijne aankomst te Baardwijk luid den deklokken. Het Raadhuis uas bij zonder fraai wersierd. Hier werd hij door burgemeester J. v. lleijst, wiens zoontje Z. E. onder eene passende toe spraak een prachtig bouquet aanbood, verweluomd. Tijdens de audiëntie en de inspectie bracht dc Liedertafel eenige goedgekozen nummers ten gehoore. Tegen 6 uur vertrok Z. E. nadat hij zijn hooge tevredenheid over den toestand der gemeenteadministratie en van het archief betuigd had, onder klokkengelui naar Drunenwaar hij aan liet gemeentehuis door het Dag Bestuur en de harmonie „De Eendracht' werd opgewacht. Ook hier was het Raadhuis smaak vol versierd, luidden de klokken, en wapperde gelijk overal elders, de nati onale driekleur Tegen 8 uur vertrok Z. E. hoogst voldaan over de ontvangst hem bereid, alsmede over de admini stratie naar 's-Bosch begeleid door de harmonie en het gemeentebestuur tot aan de Kuiksche Heide. Sept, Herkozen tot wethouder de heer Jud. Titnernans Wz. Sept Burgein. v. Grotenhuis deelt in de Raadsvergadering mede, dat is inge komen een adres van de Vicinaux hol landais' met planteekening enz. Con cessie wordt gevraagd voor den aanleg van een Stoomtram door onze gemeente van af de istetijke grens in de richting van Kaatsheuvel-Dongen Mocht ver plaatsing der markt noodig blijken dan is de Maatsch. genegen in de kosten te gemoet te karnen. Met het oog op de afwezigheid van 5 raadsleden werd op voorstel van den heer Jud Timmermans Wz. besloten dc stukken ter visie te leggen, en thans geen besluit te nemeuo. 18 Sept. De Kamer van Koophandel besluit gevolg te geven aan het verzoek der „Société Vicinaux hollandais' om haar adres aan het gemeentebestuur ter ver krijging van concessie voor der. aauleg van een stoomtram door onze gemeente krachtdadig te steunen. 10 telijkheden achterwegen. Des avonds echter vereeuigden zich de burgemeester Jhr. Aug. v. Grotenhuis, de leden van den Raad en den Gemeente-Ontvanger ten zijnen huize eu werd bij monde van den burgemeesti r namens de schen kers een cadeau aangeboden, bestaande uit een prachtige bureau. Ook van particulieren en van bur gemeesters en secretarissen uit vele. andere gemeenten ontving dc heer van Liempl talrijke gelukwenschen, evenals van het Bestuur der afdeeling Lang straat van de NoordBrabantsche Maat schappij van Landbouw. 15 Oct.. liet bekende, oude „Schippers huis' aan de haven wordt door brand vernield. 30 Oct. De heer J. J. D. Bink legt aan de universiteit te Amsterdam met gun stig gevolg het doctoraal examen in de rechten af. 6 Nov. Bevorderd tot Candidaat-notaris de heer Frits van Gils alhier. n Nov. Feestelijke opening van den stoomtramweg Den BoschDrunen Ileusden. De genoodigden werden in het sta tionsgebouw te 's Bosch door burge meester en wethouders dezer gemeente ontvangen en door den burgemeester welkom geheeten. Deze wees daarbij op de groote voordeelen, die dit ver meld middel van vervoer den Bosch zal aanbrengen en uitte tevens de beste wenschen voor de Maatschappij. De president-Commissaris de heer 1'. L Honcoop, burgemeester van Heusden, bedankte voor de hartelijke ontvangst en de uitgesproken wenschen. Met ongeveer 60 genoodigden, waar onder vele Belgen, zette de trei zich ongeveer 12 uur in beweging. In de gemeenten Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen en Oudheusdcn werd de Raad van be heer hartelijk ontvangen, Op elk dier plaatsen waren harmonieën opgesteld en klonken bij het binnenstoomen van den tram het „Wien Neerlands bloed' en de „Brabaixjonne.' De toespraken gehouden door de Dagel. Besturen werden alle door den heer Honcoop beantwoord. In Heusden, het eindpunt der lijn, geschiedde de ontvangst op het Raad huis, bij welke gelegenheid burgemees ter Honcoop in een sierlijke rede de groote voordcelen schetste, die de tram voor de Landen van Heusden en Al- tena zou opleveren en den dank der ingezetenen aan de Maatschappij over bracht. De feestelijkheid eindigde met een bouquet den genoodigden aangeboden. Vooral den heeren P. L. Honcoop als President-Commissaris, O. A. Bruijse als gedelegeerd commissaris en H. W. Knottenbelt als secretaris van den Raad werd daarbij herhaaldelijk hulde en dank gebracht voor de vele moeiten en opofferingen, die zij zich voor de tot standkoming der lijn getroost hebben. een weldadigen invloed voor de oplossing van den Balkancrisis. LONDEN, 2 October. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de opstandelingen bet hall-afgebrande Mehomia hebben bezet, dat nu door de Turken belegerd wordt. Batsjevo en Belitintsa moeten verwoest zijn. Volgens dm correspondent van de Daily Mail te Sofia vreest de Bulgaarsche regeering voor een inval van de Turksche troepen zij zet dag en nacht haar krijgstoerustingen voort. De inilliodeus moeten den le:i October onder de wapenen komen in plaats van 1 Januari. Men verzekert officieus dat Bul garije den 12en October gereed zal zijn tot den oorlog. SOFIA. 2 October. Volgens een telegram uit bet klooster Rillo hebben de opstandelingen gisterennacht een Turksch kamp om R zog aangevallen. Er wordt wanhopig gevochten in de districten Razloe, Melnik, Dernithissar en Nevrokop. SOFIA, 2 Obtober. Ambtenaren uit de revolutionaire hoofdkwartieren verzekeren stellige tijdingen te hebben, dat feitelijk de geheele christelijke bevolking van Ra/log, ten getale van engeveer 3200 menschen, den 28en September is vermoord. SOFIA. 2 October. Drie battcijen vesting artillerie hebben deze stad vanmorgen in de vroegte verlaten en zijn ver rokken naar de grens. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 10157.93 terugbetaald - 8627.49 Hei laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 38.G 1 qg— 1 1 achtdadig te steunen. J 11 No77~Eerste „feestelijke vergadering' Naar aanleiding van een zaavkundigrj yau de Waalwijksche Gymnastiek Ver eeniging onder leiding van haren Dre- en gemotiveerd adres door de Dongen- sche lederindustrie aan de Kamer gericht, besloot de Kamer verder met algemeene stemmen aan het gemei ntebe- stuur voor te stellen bij al dien on verhoopt bestaan bezwaar mocht bestaau tegen deu aanleg van een Stoomtram door de Groote Straat met het oog op de drukke marktdagen, de aansluiliug van Baardwijk, hetzij door de Nieuw- straat te nemen hetzij aau het Oostelijk gedeelte der Groote straat tot de Putsteeg en van daar langs den Para lelweg naar Loonopzand, Kaatsheuvel in aansluiting met Dongen. 20 Sept De Liedertafel Oefening en Vermaak biedt haren E-re-commissaris, den heer 11. Zeegers eene matinée aan op Musis Sacrum als eene hulde wegens zijne ver heffing tot ridder in de „Orde van do H. Maagd van Villa Vicosa.' Toen ZEd. door den President der Vereeniging den heer Jud. Timmermans Wz. werd bin nengeleid, zongen de gereedstaande zan gen s hem het vierstemmig „Hij leve lang' van. v. Pacsschen toe. Hierna richtte de President een hartelijken gelukweusch namens de Vereeniging tot den heer Zeegers, die eenige oogenblikken later het woord nam om allen te bedanken voor de hem bewezen eer. Nog eenige der fraaiste nummers van haar reper toire bracht de Liedertafel vervolgens ten gehoore. Oct. De heer F. W. v. Liempt alhier viert £zijn zilveren jubile als secretaris der gemeente Waalwijk. Op verzoek van den Jubilaris bleven openbare fees ent den heer A. Princen alhier. Ver- 'I^ReïïIeue vrije- en ordeoefening, bar-, halter-, rek- en stokoefeningen, be nevens een paar welgeordende groepen werden op verdienstelijke wijze voor de eerste maal uitgevoerd. Het wordt werkelijk oumogelijk zich een coed beeld te vormen van den juisten toe stand iu Macedonië. Wij zullen daarom eenige opvolgende telegrammen van de laatste dagen geven. Sr. PETERSBURG, 2 October. Het Journal de Si. Peiersbourg schrijft, dat het be zoek van den Tsaar aan Frans Jozef onder de tegenwoordige omstandigheden een geheel bizondere beteekeuis heeft. De door de Oostenrijksche en Russische regee ringen te Konstantinopel eu te Sofia gevoerde ferme taal heelt voor het oogenblik het uit breken van conflicten tusschen 1 urkije en Bulgarijeu belet, maar Oostenrijk en Rusland zijn zich wel bewust dat een verdere ontwik keling van hunne op het behoud des vredes gerich'e pogingen noodig zou kunnen worden De dan te nemen maatregelen vormeu zonder twijfel het onderwerp der tegenwoordige besprekingen van de beide door hun minis ters van buiienlandsche zaken vergezelde vorsten. Vertrouwend op de hefde tot den vrede vau beide regeeringen, verwacht geheel Europa van de tegenwoordige besprekingen WAALWIJK, 3 Oct. 1903. Tentoonstelling.- Donderdagmorgen ten 11 uur had op de zaal Musis Sacrum alhier de uitreiking der prijzen van de landbouwtentoonstelling plaats. Tegenwoordig waron de leden van het ten- loonstellingscomité eu der landbouw-com- missie. De president van het comité, de heer E. W. Klijberg-Pemot, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, hij zette het doel daarvan uiteen, bracht een woord "an warme hulde en dank aan den Edelachtb. Heer K. A. M. ridder de van der Schueren, burgemeester van Waalwijk, voor zijn veelzijdigen steun, niet alleen voor de vak-, maar ook voor de landbouwten toonstelling vun hem ondervonden. Hij was het die de eerste medaille schonk. Verder aan den Voorzitter van het land- houw-comité,"den edelachtb. Heer C. G Meijer, en den secretaris den edelachtb. H .er J. A. J. van Heijst, welke beiden zoo belangeloos, de zware taak in hoofdzaak op zich namen van de organisatie dezer tentoonstellling; die tijd noch moeiten schroomden om naar Waalwijk te komen, om deze tentoonetelling zoo goed mogelijk op touw te zetten. Na nog een woord van dank aan de leden van 't Vorstelijk Huis voor hun bewijs van belangstelling en den wensch. dat de landbouw, de hoofdfactor van onze volkswelvaart, onder de gezegende regeering van onze geliefde Koningin Wil- helmina, steeds in bloei monht toenemen, ging de president over tot uitreiking der geldprijzen, aan de winners op deze prach tige tentoonstelling. De diploma's worden later toegezonden. Uitvoering. Zooals wij reeds mededeelden, belooft het concert, dat de Liedertafel „Oefening en Vermaak' van Waalwijk en Besoijen, op Zondag 11 October 1903, des avonds teu 71/, uur geven zal, zeer veel. Dit concert, waarop o. m. de tentoon— stellings-cantate zal worden ten gehoore gebracht, wordt aangeboden aan het comité der tentoonstelling van schoen- en leder industrie. Aan deze uitvoering zal zijne hooggeschatte medewerking rerleenen het „Bosch vocaal Mannenkwart' etdirecteur de heer Kallenbach, leden de heeren Van,Son, Keyzer, Cooyinaus en Van Kempeu, dat een 4 tal kwartetten zal geven, zooals wij reeds in een vorig nummer besproken. Alles bijeengenomen wordt de rij der winter-concerten, die tegenwoordig zoo ge zellig en fijn zijn, schitterend geopend en mag dus met reden een druk bezoek ver wacht worden de matinées hebben o i meer uitgediend, het Waalwijks publiek

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 5