STAATSLOTERIJ. Hollandsche Noord-Hollandsche Brandwaarborg- Maatschappij en, Verzekerde kapitalen fBO.OOO.OOO (WILIS MHILST, De Amstel-Hypotheekbank, DRUKWERKEN,, f f Advertentiën. 1816. J. OLlilE @n Mr. B- A* ADR. H. OPMEN, Waalwijk. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. gevestigd te Oudkarspel gevestigd te Amsterdam. ifj i;. 11; I i, 1 h:\ i Ui I Prijs vau f1000 No. 3161 6088 400 3922 11895 16066 16680 16855 19312 200 7149 10571 13118 100 1178 3664 5081 6336 6940 9359 11817 13298 16956 20929 Agent voor Waalwijk en Om streken KEIZERSGRACHT 127. Verstrekt GELDEN onder eerste hypothecair verband en geeft 4v2o/0 PANDBRIEVEN uit in stukken van f 1000, f 500, f 100 en f 50 101i/4o/o. Deze pandbrieven genieten 15% van de overwinst, welke 15% door loting in dier voege wordt verdeeld, dat de daartoe aange wezen Paadbrieven 2 PREMIE genieten. Te verkrijgen ten kantore der BANK en bij den Heer BESTELT UWE als: adres en advies- kaarten, factuurs enveloppen, brief kaarten, circulaires) registers enz. bij de Firma |Antoon Tielen, Waalwijk.) Bekroond Gouden Medaille afd: Diversen Ten toonstelling Waalwijk. i' i •JIM' 1 schijnt voortaan meer op avondconcerten ge steld- Bukkersverecuigiug. Donderdagavond ten 8 uur hield de Bak- kersvereeniging alhier, bij den heer Jos. Thijssen eene vergadering, waarbij ook wa - reu uitgenoodigd, de molenaars uit onze en aangrenzende gemeenten. In Baardwijk werd goedkooper gemalen dan hier; op deze vergadering werd na on derlinge bespreking besloten, dat de tuole- naais uit Waalwijk, Baardwijk en Besoijen voor een uniformen prijs zullen malen. Door deze vereeniging werden vroeger r>.eds coöperatieve inkoopen gedaan, die van groot voordeel waren, o.a. werd gekocht •>(100 K. G. suiker, thans is wederom eene commissie van drie personen benoemd tot coöperatieven aankoop van rogge en tarwe tot Verbruik der leden. Waar de vereeniging zoo voor de belan gen barer ledeu optreedt, waar door een drachtig handelen zooveel voordeel wordt behaald, daar heeft zij zeker eene goede toekomst en is van 't grootste belang voor allen die reeds lid zijn of 't weldra zullen worden. Aanbesteding. Uitslag de aanbesteding van een woonhuis voor rekening van den Heer J. van der Mca te Baardwijk. G. van Dommelen W. G. Schoep W. van Heesch Wed. A. Arts H. van der Meijs G. de Teuling G. van Huiten J. van Huiten Ant. Treffers Gegund aan den Baardwijk f 1286. - 1200. Waalwijk -1194. - 1185.5 Besoijen - 1185. Besoijen - 1185.6 Waalwijk -1170. Baardwijk - 1159. Waalwijk - 1098. laagsten inschrijver. Opruiers. Een paar vreemde opruiers meenden gis teren in de Zeine hun slag te slaan. Zij drongen brutaalweg de huizen binnen en schenen niet geneigd zich op het verzoek der bewoners spoedig te verwijderen, wat tengevolge liad, dat de een 'n goed pak slaag opliep en buiten gegooid werd toen ze ook theoriën begonnen te verkondigen waarvan men in Waalwijk niet gedieud is, nam de steeds aangroeiende menigte eene meer dreigende houding aan, die de opruiers deed besluiten het ongastvrije oord te ver laten. Daar zij blijkbaar ook onder den invloed van Bachus waren, werden ze op een afstand door een paar politieagenten gevolgd, die hen naar het bureau brachten, alwaar ze een scherp verhoor moesten onder gaan, temeer daar in den laatsten tijd her haaldelijk geruchten geloopen hebben, dat landloopers hier rondzwierven, om des nachts in enkele winkels een goeden slag te slaan Men zij dus op zijn hoede. Hedenmorgen zijn zij weggevoerd. Deserteur. Door de rijkspolitie alhier is te Besoijen gearresteerd zekere D. aldaar die voor on geveer 1% jaar van het 2e Reg. Huzaren naar Duitschland is gedeserteerd. Hij was met een 4 tal personen die ook wegens ver- oordepling enz. naar Duilschland waren ge vlucht, hier in 't land gekomen en werd spoedig in Besoijen bemerkt en opgepakt. Ook werd hij Donderdag door de politie geleid naar den heer v. L. wijl hij is ver- d tcht van diefstal, naar aanleiding van 't bij h in vinden van artikelen, daarop betrekking hebbend. Hij is aan de militaire overheid overge leverd. Vette klunten Het is hier deze week voorgekomen, dat een persoon, die in een hotel alhier logeerde, des morgens, reeds voor dat iemand weder om op was, met ue noorderzon was ver trokken, zonder logies te betalen. Vette logé's zulken. Aardappelen. De prijzen der aardappelen gaan in 't Land van Altena sterk omhoog. Reeds nu worden ze verkocht voor f f 3.50 h f 3.75 per H.L. De oogst is bijna afgeloopen en was verre beneden middelmatig. Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Vrijdag: Kapitein Beyerinck is te Rantau Limau Mauis door Rio Soboel tijdens een onder zoek, ernstig, schoon niet levensgevaarlijk gewond met een krissteek. De colonne van Batang Hari heeft Kota Besar bezet. Rechtzaken. Donderdag is voor de rechtbank te 's-Her- togenbosch de zaak tegen H. A. C.,41 jaar stations-assistent, geb. te Slochteren, wonende te Boxtel, beklaagd van door nalatigheid de oorzaak te zijn geweest van het spoor wegongeluk in den nacht van 4 op 5 Sep tember j.l., waarbij, tengevolge van ver keerden wisselstaud, twee goederentreinen met elkander in botsing kwamen en de conducteur L. W. 't Hooft werd gedood. Als getuigen werden gehoord J. H. A. Peterscu, stationschef te Boxtel, die zeer gunstige verklaringen omtrent beklaagde's accuratesse en leven aflegde, A. W. Schreij, wisselwachter, A. van Dijk, arbeid-remmer, M. Voets, stoker en P. van Oosterhout, arbeider, allen te Boxtelals getuigen- leskundigen dr. van Moorsel, arts te 's-Her- bosch en dr. Wösteu, arts te Boxtel. Het O.M., het betreurende dat het tegen iemand als beklaagde, die als een braaf man bekend staat, straf moet eischen, vroeg ver oordeeling tot eene hechtenis van zes weken, beklaagde den raad gevende om, bij ver oordeeling door de rechtbank, aan H. M. de Koningin een verzoek oin gratie in te dienen. Mr. P. 11. Loelf, verdediger van beklaagde pleitte verschillende verzachtende omstan digheden voor zijn cliënt, als het nachtelijk uur, beperkt persoueel, detect aan het sein huis, en verzocht vrijspraak. Uitspraak over acht dagen. Voorstelling. Naar wij vernemen is de Heer Speenhoff van plan een reeks voorstellingen te geven door ons land in de maand November. Met hem zullen dan optreden Mej. Cesarina Priny, Fransche Concert Zangeres, de Heer Joh. Schmier, Bas—Zanger, de Heer Louis Boumeester Jr. Viool—Virtuoos, e a Impressario de Heer Francis Pichler, Rotterdam. Aan den grond. Toen Donderdagmiddag omstreeks een uur de turretboot „Maud CasseD der firma Muller en Co., geladen met ijzererts, door de Konings haven de rivier zou opstoomen, bleek reeds ter hoogte van de Wilhelminakade dat, ofschoon het water hoog was, er gevaar bestond voor aan den grond te raken. De boot bleef echter vlot en dus waagde men het de Koningshaven in te varen, de voetbrug der gemeente werd gepasseerd, doch midden in de spoorbrug raakte het schip aan den grond, terwijl het met zijn achter steven de voetbrug nog niet geheel gepas seerd was, zoodat beide bruggen niet ge sloten konden worden. Ontzaglijk was de stagnatie, welke dit veroorzaakte. Niet alleen het verkeer tusschen Rotter dam en den linker Maasoever was er door gestremd, maar het geheele spoorwegverkeer naar het Zuiden ondervond vertraging, alle treinen werden te Rotterdam en te Dordrecht gestopt. Ook hier veroorzaakte dit ongeval een zeer onregelmatige» treinenloop zoo arriveerde de trein van 8.48 uit Zwaluwe eerst te ruim half tien. Donderdagnacht ongeveer 1 uur kwam 't stoomschip vlot en was het verkeer weldra weer hersteld. Wijziging Wetb. v. Str. De „Standaard" schrijft „Zijn wij wel ingelicht, dan is onder de wijziging en aanvulling in het Wetboek van Strafrecht, in de Troonrede aangekondigd, o.m. ook begrepen een voorstel tot verbod van openbare huize van ontucht; tegen de uitstalling van Nieuw-Malthusiaansche schand middelen tegen schandaal-colportage. enz Staatsschuldboekjes. Hel ligt in het voornemen der regeeriug eerlang een ontwerp vau wet in te dienen tot invoering van Staatsschuldboekjes, in den geest van die, welke in België onder den naam van Carnets de Rentes worden uitge geven «n aldaar voortrelfelijke resultaten op leveren om het sparen te bevorderen. Malversatie. Men schrijft uit den Haag aau de Midb. Ct. Zooals reeds gemeld werd, is Maandag de chet der atdeeling „Comptabiliteit" van het departement van oorlog, onder verdenking vau malversatiën in de belangslukken gepleegd te hebben naar het huis van bewaring overgebracht. Deze betrekking is no; niet lang geleden ingesteld. Zij werd iu het leven geroepen, toen, naar aanleiding van het verslag der bekende „Veertien ton-commissie", besloten werd, tot vereenvoudiging van de ingewikkelde boekhouding aan het departement een nieuwe afdeeling op te richten. En bij deze afdeeling werd de verdachte tot cht f aangesteld. Tege lijkertijd maakte hij promotie, en werd hij referendaris. Werd voor het bekleeden van deze betrekking een groole mate vau administratieve kennis vereischt, en was het een post van groot vertrouwen, dat hem Dok ruimschoots werd verleend, aau zijn vorige functie was een vrij groote geldelijke verantwoordelijkheid verbonden geweest. Dit blijkt reeds uit de omschrijving, die aangeeft, dat hij belast was met „het bestuur vau dc i huishoudelijken dienst van het departement van oorlog". Sedert 21 Sept. 1896 was hij, met den rang van hoofdcommies, als zoodanig werkzaam geweest. In deze positie ging alles, wat leve rantie van den huishoudelijken dienst betref', door zijn handen. Hij bezorgde cn bestieide alles wat daarmede in verband stond, en woonde ook iu het departement, waarvan hij als het ware de majoordomus was. Eerst kou geleden, met zijn promotie tot referendaris veihuisde hij naar een particuliere wouing, bij welke gelegenheid hem nog door vrienden en bekenden allerlei gescheuken waren aangeboden. Wat nu de gepleegde malversatiën aaugaat, moeten naar men ons mededeelde, deze uitgekomen zijn doordat bij de Rekenkamer valsche declaratien ingediend waren van leve- rantien, die niet plaats gehad hadden. Dit leidde tot eeu onderzoek, met het reeds bekende resultaat, dat hij naar het huis van bewaring is overgebracht. Omtrent het bedrag en de vraag gedurende hoeveel jaar de fraudes gepleegd »ju, is ,og geen zekerheid verkregen. Men vermoedt echter dat dit nog al mede zal vallen. De zaak wordt iu opdracht van de regeering niet door den officier van justitie, maar door deu advocaatgeneraal geiustrueerd, op wiens parket de heer A. M. dan ook Maandag gevangen genomen werd. De verdachte heeft nagenoeg 40 dienstjaren bij het departemet, waar hij van klerk is opgeklommen tot zijn tegenwoordige betrekking welke hem een inkomen van f4000 verschafte. Hij is gehuwd eu heelt twee volwassen kinderen. Het behoeft wel geen nader betoog dat de arresstatie aan oorlog algemeene opschudding verwekte en het een psychilogiscli raadsel zal blijven hoe iemand op dien leeftijd, en met eeu meer dan voldoend inkomen tot dergelijke handelingen is gekomen. Uit goede bron echter verneem ik dat het hoogstwaar schij lijk weder de speculatie woede in Ametikaansche spoorweg „waarden" g.weest is, die hiervoor aansprakeljjke moet gesteld worden, Ilcusden. Diep treurig. Men zal zich het bericht herinneren van Donderdag j 1 waarin vermeld stond, dat een ruim 73 jarige huisvrouw E. H. genaamd verdacht van een onbeheerd staanden korf zich te hebben toegeëigend, naar de kazerne der marecnaussee gevoerd werd, om daar te worden gehoord. Hoever verdachte schuldig was, daarom trent bestaan twee meeningen de eene meent4 van niet schuldig. Hoe dit zij, doet thans niet ter zake; zeker is het, dat bedoelde H. te kennen gegeven heeft, dat, als zij een proces-verbaal tehuis kreeg dat haar dood zou zijn. Naar men zegt, moet zijreedsheden bedoelde dagvaarding hebben thuis gekregen, waarna zij zich in de Luthersche kerk heeft begeven (zij was n.l. kosteres en haar man koster) en daar dcor zelfmoord (verhanging) een einde aan haar leven heeft gemaakt. Toen haar man om zes uur thuis kwam en haar niet zag, ging hij in de aangrenzende kerk zoeken en vond haar daar. Men kan zich zijn toestand voorstellen. De twee inbrekers. Wat twee Amersfoorters te Amsterdam is overkomen meldt de N. Araersf. Ct. De gebroeders van P., wonende te Amers foort, gingen de vorige week eens op fa miliebezoek te Amsterdam bij eene tante, die een huis bewoonde in de Jjange Hout straat. Huu gewoonte om op z'n Amster dams uit te gaau, d. w. z. om laat uit en dus vroeg thuis te komen, is hun dit keer opgebroken, 't Was klokke twee uur dat zij weder voor het huis hunner bloedver wante, gelegen naast een broodbakkerij, terug waren. De een raadde den ander aan, om de schoenen uit te trekken, daar dan tante, die hen altijd de huissleutel gaf, niet wakker zou worden. Zoo stonden ze met hun beiden op hun kousen voor de deur. M. draaide de deur open en beide broeders waren weldra op hun slaapkamer. De bakker, bang als hij was voor dieven en moordenaars, had het tweetal gadegesla gen, bij hun (in zijn oog) inbrekerswerk. Nauwelijks was de buitendeur achter hen gesloten, of de bakker alarmeerde de politie. De agent van de wijkdienst blies zijn alarmsignaal en dra was het huis af gezet dooi de dieuaren van Hermandad, verheugd als zij waren een boutje te kunnen vangen. Twee der sterkste» gingen 't huis bin nen, na eerst de zaak wakker geklopt te hebben, en tpoedden zich rechtstreeks naar de inbrekers, die zij niet onzacht aanpakten. v Reeds waren zij de trappen af, toen tante in nachtgewaad verscheen en de agenten van politie op hun vergissing wees. Tableau de bakker rood van verlegen heid af; de politie verliet het huis onder groote hilariteit der menigte, die op de herrie was afgekomen Tante en haar ne ven sliepen als rozen. Gevaarlijke bailoureis. Donderdagnamiddag was' te Berlijn een ballon opgegaan, metende 1150 kub. meter en bevaard door den Belgischen luchtreizi ger E. Goossens en een Duitschen liefhebber graaf C. II. Deze twee luchtreizigers doen sedert maanden proefnemingen te Berlijn, om den prijs der waterstofgas, die nu 1 fr. tot 1 fr. 50 den kub. meter kost te verlagen tot 55 centiemen, Goossens heeft hem reeds verlaagd tot 47. 't Is om de werkelijke waarde van dit gas te beproeven, dat de opstijging van Donderdag plaats had. De ballon bereikte spoedig eene groote hoogte en werd in N.-W". richting meege voerd, tot in den omtrek van 's-Gravenhage daar ontmoeten zij eene nieuwe luchtstroo- ming, die hen zuidwaarts voerde en na over België en 't noorden van Frankrijk te zijn heengevoerd, beieikte de ballon Parijs op eene hoogte van 4000 meters. Toen werden zij Z.-W. gedreven naar de Vendée, boven La Rochelle, het eiland Jer sey, om ten slotte naar Calais gejaagd te worden. Na 16 uren reis, Vrijdagmorgen ten 6 ure bevond de ballon zioli hoven Calais en werd door de orkaan, die toen haar maximum bereikte, met de ongeloofelijke snelheid van 280 kilometers per uur naar de Noordzee gejaagd de minste snelheid gedurende deze luchtreis was geweest 150 kilometers per uur. Ziende dat men naar de Noordzee werd gedreven en eene ramp mogelijk was, zette Goossens de luchtklep geheel open en wel dra daalde de ballon neer. Het landen ging zeer moeilijk en gevaar lijk graaf C. H. werd den schouder gebro ken en Goossens moest uit 't schuitje springen, dat de personen uit den omtrek niet meer konden tegenhouden. De ballon is met ile toestellen eu de valiezen met kleeren der luchtreizigers in de richting der Noordzee verdwenenv Een lijk gevonden. Zondagmiddag begaf de 25—jarige Maria Braspenning, in dienst bij den zoon van den weihouder uit Baarle—Nassau te Castelré, zich naar haar ouders te Meerle in Belgie. Sinddien lijd is zij vermist. Gisteren is zij in de rivier de Mark drijvende gevonden bij een bruggetje, ongeveer 3 h 4 minuten van de grens. Haar hals was met eeu dun touw of koord dichtgewurgd. De marechaussee uit Alphen en de gendarmes uii Hoogstraten hebben 'tvoorloopigonderzoek geleid. Hedenmorgen is van Breda de justitie vertrokken, bestaande uit de heeren mr. baron Speijart van Woerden, mr. Hellegers, een griffier en militaire doktoren, beneveus den kapitein der marechaussee. Nadere bijzonder heden ontbr ken. WAALWIJK. 26 September 2 October. GEBORENMaria Cornelia d. v. G. F. Diel- rnan en C. van Kuik. OVERLEDEN Humbertus Joseph Domenie 3 mnd. z. v. P. Domenie en P.M. van Biesen. Antonetta M. Verdonfc echtg. v. A. Papenhoven 23 i. Antonetta C. M. van Eeten 15 mnd. d. v. C. J. van Eeten en J. M. C. van BijneD. GEHUWD: Petrus Ludovicus van Huiten 37 j. en Adriana v. d. Sariden 34 j. CAPELLE. Van 6 30 September. OEBORENHendriks d. v. Marinus Wagema- kers en Hendrika Wagcmakers Dingena Maria d. v. Antonie Smit9 en Neeltje den Hollander Johannes z. v. Jacobus Bogers en Adriana Maria van Rooij. AGrianus Johannes z. v. Johannes Antonie Verheijden en Qeertruida Bernardine Wertlier.Wil helmus z. y. Albert de Haas en Cornelia Klootwijk. OVERLEDEN Adriana Johanna Snijders 1 j. Adriaan Marinus Pruijssers 4 m. Hendrika Wagemakers 2 w. HUW.-AANGIFTEN Gerrit voor dc Poorte 27 j. te Vrijhooven-Cappel en Alida Timmer mans 30 j. Anton Dirk Abraham van Dort, 52 i. te Tiel en Adriana Cornelia Paan s 29 j. HUW.-AFKONDIGINGENCornelis Vos 22 j. en Cornelia Johanna van Gent 23 j. te Zwaluwe. Thans bedraagt de voorraad zoowel in Havre als te Antwerpen reeds de helft meer dau verleden jaar om dezen tijd. Dat de prijzen langzamerhand flauwer worden is dus niet te verwonderen en men gelooft over 't algemeen, dat de verlaging haar laatste woord nog niet gesproken heeft. De looierij treedt nog niet erg actief op, zij schijnt dus ook de rneening tc zijn toegedaan dat door matig voor onmiddelijke behoefte te koopen hare belangen het meest gebaat worden. Jntusscben is het gelukkig ver schijnsel waar te nemen, dat de leerprijzen, hoewel nog slechts langzaam, vooruit gaan cn dat er veel vraag voor bijna alle soorten bestaat. Als dc beide belangrijke handels artikelen huiden en leder dc ingeslagen richtingen nog een tijd volgen dan bestaat er kans, dat de lederfabrikant en vooral de kleine looier, in betere conditie komen daar ook eikenschors iets billijker te verkrijgen is, vreemde looimiddelen zijn echter nog te duur. De schoenenfabrieken werken gestadig door zij schijnen nu reeds voldoende oïjlers op te nemen voor het begin van den Aan staanden winter. DUSSEN, 1 Oct. Boterprij9 per K.G. van f 120. 1.30. Middel markt f 1.26. Aanvoer 63 K.G. Eieren f 1.00 de 26 stuks. WAALWIJK, 1 Oet. 1903. De St. Bavo jaarmarkt beantwoordde ook heden weer aan haren ouden roem en kenmerkte zich door veel verkeer en grooten aanvoer van marktartikelen en hoornvee. De handel was in 't algemeen druk doch in hoornvee ging naar evenredigheid der vorige 4 weken weinig om, zoodat de prijzen zich niet op 't hoogste stand punt konden handhaven. Kalfbeesten f 155 a f 280 Dito vaarzen f 130 a f 195 Jonge varkens aangevoerd 190 stuks, verkocht van f 4.a f 8.50 Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 490 kg van f 1.a f 1.14 per kg. Eieren 4>/j a 6 cent per stuk. Zoowel de vee- en graanmarkt als de looiersbeur3 werden heden bij de invallende St. Bavo-markt druk bezocht. De handel was over 't geheel bevredigend. Zooals het zich reeds sedert het begin der maand September liet aanzien is de stemming voor huiden iu verre na niet zoo geanimeerd als in de 3 voorafgaande maan den. De voorraad blijft op alle Europeesche stapelplaatsen toenemen en bet vooruitzicht bestaat, dat de aanvoeren van winterhuiden nog belangrijke proportiën kunnen aannemen. De hoogste prijzen der 5de klasse. Trekking van 30 September Prijs van f 400 No. 2763 10401 20113 f 200 159 2797 5977 7911 15249 19573 '19991 f 100 165 635 2570 2794 5346 5850 6364 9546 10216 11714 120 4 12515 12580 14879 15120 16936 17800 19527 Trekking vao 2 October.

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 6