Nummer 81. Donderdag 15 Oetober 1903. 26e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Socialistische Heilstaat, TOON TIELE Uitgever: FEUILLETON. BUITENLAND. Italië. China, Wiiiilwijksrhe en Courant, Dit Blad verschijnt "W o e n s d a g— en Zaterdagavond, v k n n n m p ii t. s n r ii s ner 3 maanden f 0.^*5. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0. Franco per post door het geheeie rijk I 0.90. Brieveningezonden stukken gelden enz., franco Uitgever. zenden aan Advkrtentiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel, XIII. Ecu rumoerige zitting der Tweede Kamer. I. Hoewel wegens de treurige toestanden iu mijne familie niet veel lust gevoelende naar het gebouw der Tweede Kamer te gaan, kon ik toch aan de verzoeking, om te hoo- ren, hoe de nieuwe premier den toestand uit een zou vletten geen weerstand bieden en ging er heen, T Zag er nu heel anders uit dan de laatste maal, dat ik et was. Toen immers waren het niets anders dan sociaal-democraten, die op de banken zaten. Nu namen de nieuw gekozen tegenstanders der sociaal-democratie de geheeie linkerzijde der zaal iu, ongeveer een derde der gezamentlijke zetels. Terwijl dus vroeger de sociaal-democraten tot de linkerzijde behoorden, vormden zij i,u de rechterzijde, als zijnde de regeeringspartij. Eén dame was er gekozen en wel de vrouw van den tegenwoordigen eersten minister. Zij zat in de voorste rij en was opgedirkt als eene echte coquette. De regeeringspartij is onder den indruk der berichten oinlreut het te kort van zooveel rnillioeuen niet zeer opgewekt, terwijl daarentegen de oppositie vroolijk en welgemoed is. Onder de oppositie merk ik ook enkele katholieken op, waar onder zelfs priesters. Deze laatsten zijn te kennen aan hun stemmig, zwart costuum. Hun priesterrok moesten zij natuurlijk direct na. de tot stand-komiug der nieuwe orde van zakeu uit trekken. Zij zijn uu evengoed staatsarbeidcr als ieder auder. Willen ze nog iets voor hun godsdienst doen, dan dienen ze dat waar te nemen in hun snipperuurtjes, zooals reeds eerder door ons werd opgemerkt. De lezer kan wel begrijpen, dat deze afgevaardigden uit liet Zuiden van ons land komen, waar nog wel inneilijk alles katholiek is, doch uiterlijk kunnen zij dat niet meer toonen, wijl de kerken staats gebouwen zijn geworden, bestemd voor publieke vermakelijkheden en zij zelt door een uitgebreide militaire- en politie-macht iu toom worden gehouden. Het is er stampvol, voor al veel vrouwen zijn op de publieke tribune. Aan de orde is de regeling der volkshuis houding. Ik zal hier het belangrijkste mededeelen. Het eerst is aan 't woord De premier: Wij staan voor het feit, dat in Nederland, sedert de groote maat schappelijke hervorming, de voortgebrachte waarde slechts het 7s der vroegere bedraagt. Dat feit, men moet trachten het te door gronden, zonder zich aan onmannelijke wee klagen (de vrouw van den premier, wat blief zonder zich aan ontijdig weeklagen over te geven. Allerminst voegt den vijanden onzer heerlijke instellingen blijdschap over de uitkomsten, waarvan zij in de eerste plaats de schuld dragen (de afgevaardigde uit Sïiedrecht links; Hoe uu Ja, zeker, en ik doe den afgevaardigde, die mij daar in de rede viel, opmerken, dat wij, om binnenslands de nieuwe orde te vestigen, de politiemacht op het tienvoudige, om de landverhuizing te verhinderen en landsver dediging te verzekeren, leger en vloot op het dubbele der vroegere sterkten hebben moeten brengen. De rente van het in het buitenland geplaatst Nederlandsch kapitaal is te loor gegaan, de afzet onzer producten in den vreemde, deels omdat ook daar de sociale hervorming heeft plaats gegrepen, deels omdat de nog overgebleven bourgeouis- staten van de socialistische werkwijze alkee- rig zijn, ontzaglijk verminderd. Dat ziju oorzaken, waarin de toekomst weining ver andering zal brengen. Dan weusch ik te wijzen op de vrijstelling van den arbeidsplicht ten behoeve van jongelieden en bejaarden (Hoorthoort inks) en de verkorting van den werktijd Beweging rechts) Ook het verbod van alle stuk- en aangenomen werk heeft blijkbaar tot vermindering der voortbrenging gestrekl Het is daarom ook omdat het bewustzijn van den arbeidsplicht dien onmisbaren grondslag der gesocialiseerde Maatschappij nog niet algemeen is doorgedrongen dat wij aan u voorstellen, den arbeidsdag tot ten hoogste twaalf uren te verlengen (sensatie) Eu, totdat het evenwicht hersteld zal zijn, zullen wij den arbeidsplicht moeten bepalen voor den leeftijd tusschen het 14e en het 75ste levensjaar, in plaats van zooals tot nu, het 21e tot het 65e. Verder zal een vereenvoudigde en minder kostbare voeding aanmerkelijk bijdragen tot inkrimping van ons tekort. De jongste wetenschappelijke onderzoekingen veroorloo- ven ons aan te nemen, dat, bij gepaste KB». Vrij naar het Duitsch bewerkt door J. M. S. TWEEDE GEDEELTE. (74) EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het Huwelijksaanzoek. Wees toegevend voor mijn zwakheden en fou ten 1 Als ik u tot vriendin had, zou ik ook goed en deugdzaam worden. Ik voelde dat er iets in mij was, dat mij zei, dat ik zielsveel van u zou kunnen gaan houden. Maar omdat ik zag, dat het mij nooit gelukken zou u voor mij te winnen, omdat ik voelde dat mijn uiterlijk u terughield, ofschoon u moeite deedt dat te verbergen, omdat ik uit uw geheeie optreden te mijnent opmaakte, dat u mij minach- tet, toen begon ik u te haten, te haten met een haut, zooals nog geen mentch bij mij opgewekt heeft. En daarom is het mij een wellust u iets mede te deelen, dat u pijn zult doen, n. 1. mijn heer Willburg kan nooit de uwe worden, om de eenvoudige reden, dat hij gehuwd is en een scheiding van zijne vrouw een onmogelijkheid is. Slechts de dood kan hier een uitkomst geven en daarop te wachten, zal u waarschijnlijk wel te lang duren 1' De Fran9aise staat op, om zich te verwijde ren. Deze giftige pijl, dien zij tot het laatst be waard heelt, heeft wel doel getroffen. Een onmacht nabij is Ottilia in den divan te ruggevallen. Diewaar dit geheim goed, gravin 1" zegt Blanche nog, terwijl ze zich voorover buigt, „de eer en 't geluk yan uwe familie hangt er van af, dat u zwijgt (7 Het district, laugen tijd door Dr. Kuyper vertegenwoordigd. vermeerdering der groente- en aardappel- porties, voor het middagmaal, als vleesch- verstrekking, in plaats van 150 gr. ook 50 gr. voldoende zal zijn. (Een afgevaardigde links ja in de gevan genis.) De VoorzitterIk verzoek den afgevaar digden, zich van dergelijke uitroepen te onthouden (Goedkeuring rechts.) Bovenal evenwel zullen wij, het groote beginsel der sociale gelijkheid steeds krach tiger toepassen, een einde maken aan het blinde spel van vraag en aanbod om klee ding, huisraad enz. De grillige mode is al te dikwijls van de reeds voorhanden goederen niet gediend, maar wil juist die, welke weinig op niet door den arbeid geleverd worden. De aanwezige voorraden vinden geen aftrek, hoopen zich in de magazijnen op en bederven. Wij mogen geen dwaas individualisme meer laten botvieren. Allen zullen zonder onderscheid gevoed en gekleed worden. Mijne dame en mijne heeren, het is op dien grond, dat de Regeering u in de eerste plaats zal voorstellen de voor het middagmaal reeds aangenomen regeling ook voor het ontbijt en het avondeten in te voeren. Eyen- zoo is het een eisch der sociale gelijkheid, alle onontbeerlijke artikelen van huisraad, als daar zijn bedden en toebehooren, tafels stoelen en kasten tot staats, ik wil zeggen tot maatschappelijk eigendom te maken. Iedere woning is en blijft dus van staats wege van het uoodige voorzien. Het is mij aangenaam u te kuuuen mede deelen, dat de algeraeene woningloterij voortaan om de drie maanden zal gehouden worden. Zoo wordt ieder kwartaal aan ieder de kans geboden eene woning op de le verdieping voor aan straat te betrskken (Gelach links. Enkele teekenenen van goed keuring rechts) Zoo zullen in het vervolg voor iedereen kleeren, naar vastgesteld model voor stof, kleur en vorm vervaardigd en voor nauwkeurig bepaalden tijd verstrekt worden. (De afgevaardigde-eerste-miuisters-vrouw Dat nooit, dat nooitTegenspraak ook van de zijde der op de tribunes aanwezige da mes.) De Voorzitter. Teekeuen van bijval of afkeuring zijn op de tribunes verboden. De premier zet zijne rede voort. Er mag hier geen misverstand plaats viuden. Niet alle verschil zal uit de kleederdracht ver dwijnen. Verre van daar: wij wenschen zelfs voor te stellen de dame: heeren De gouvernante gaat daarna weg en, als een booze geest, die ziju rampzalige zaak volbracht heeft, is ze eensklaps uit het gezelschap verdwe nen. Het helpt nietP, dat de arme gravin handen wringend daarneder zit. Haar verschrikkelijke voorgevoelens berustten dus op waarheid. Wat zij lang gedacht heeft, is dus nu zekerheid. Zoo slecht is Blanche nog niet, trouwens daar was ze ook te trotsoh voor, om zich aan zulk een leugen echuldig te maken. „Ik gevoelde het, ik gevoelde het reeds lang, dat ik zóó iets nog vernemen moest.' Steunt het arme meisje met bleeke lippen. #En bij heeft mij omhelst en in zijn lielde doen geloo- ven O, mijn God, hoe dit ongedaan te ma ken P' „Genadige gravin, wil u dan niet een oogen- blik vriendelijk jegens mij wezen.» Ik smacht naar een vriendelijken blik van u en u trekt u opvallend van mij terug. Moet ik dan alle hoop opgeven Hohenstein neemt naast Ottilia plaats. Deze lacht nerveus. „Ik ben een weinig vermoeid, mijnheer von Hohenstein, ik geloot dat mij het waterpartijtje geen goed heef; gedaan.' „U scheidt u heden opvallend af van het ge zelschop, genadige gravin; ik ben daarvan toch niet de oorzaak Het zou mij zeer onaaugenaam zijn, als mijn tegenwoordigheid hier u lastig was.' vin geen geval.' De gravin staat op en neemt den arm des zangers. En als Hohenstein haar hand neemt en met een zachten druk deze vast houdt, laat ze dit stil toe. Daarua wandelen zij als een verloofd paar tusschen de rijen der gasv ten door, die na tuurlijk niet nalaten hieraan hunne vriendelijke (I) beschouwingen, vast te knoopen. naar de woonplaats, het beroep enz. door zichtbare kenteekenen te onderscheiden. Voor de staatsambtenaren wordt daardoor het toezicht houden in hooge mate vereen voudigd (Hoort, hoortlinks) en zoo zal onze staat er een van weergalooze orde zijn (van georgauiseeiden dwang 1 links. De Voorzitter zwaait zijn schel en verzoekt om stilte. Ziedaar ons program. Kunt u er mee vereenigen, ons ernstig streven zal het zijn door een krachtige tenuitvoerlegging niet alleen het te kort te dekken, maar ook ons volk tot die mate van gelukzaligheid te verheffen, als mogelijk zal blijken, naar gelang het ons gelukken zal den boozen en het volkskarakter nog altoos verpestenden geest der vroegere Maatschappij van wanorde uit tedrijven (Teekenen van bijval rechts. Scherp en herhaald gesis links.) De voorzitter geeft gelegenheid, véor de eigenlijke beraadslaging aanvangt, vrageu tot den premier te richten. Een lid der Regeeringspartij wenscht iets naders te vernemen, wat men dan eigenlijk aan den morgen- en avonddisc'u te eten zal krijgen. De premier Ten einde te overvloedige vulling der magen met spijs tc voorkomen, zal het broodrantsoen van 700 op 500 gr. voor volwassen personen verminderd worden. Voor het ontbijt wordt voor ieder uit 10 gr. ongebrande koffie en een deciliter afge roomde melk een portie van 1/t L. bereid, een samenstelling waarbij geen Yrees behoeft te bestaan voor overprikkeling en verhitting door koffie (Gelach links). Des avonds krijgt ieder s/s L. soep en ook wel eens een haring. Een afgevaardigde der Vrijheidspartij wijst er op, dat de verlenging van den normalen arbeidsdag met vier uren, allicht nog meer dan thans, nalatigheid in het vervullen van den arbeidsplicht tengevolge kan hebben en vraagt, wat de regeering daartegen denkt te doen. De Premier: Wat betreft de vergrijpen tegen den arbeidsplicht, schijnt inderdaad uitbreiding var. het strafstelsel noodzakelijk. Als nieuwe straffen denken we in te voeren ontneming der legerstede, hechtenis in het donker, opsluiting achter tralies, en ingeval van herhaling, stokslagen. (Foei, foei l op de tribunes.) De Voorzitter dreigt deze te lalen ont ruimen als hij vandaar nogmaals iets ver neemt. De Premier. Men versta mij niet verkeerd. wmcêx Meer dan dertig stokslagen zullen er niet gegeven worden. (Onbedaarlijk gelach links sensatie rechts.) Hierop vangt de eigenlijke beraadslaging aan. De Voorzitter verklaart dat om beurt aan sprekers der beide partijen het woord zal gegeven worden. TWEE EN TWINGTIGSTE HOOFDSTUK, Vader en Zoon. De jonge graaf Otto von Mansveld-Hercbes- totf, wiens optredon de lezer zich wellicht nog herinneren zal, toen hij n. 1. m vriend Wilhelm in een extra postkoets smug van den hoofdopzichtor reed, veitoD: eedert eenigen tijd in Kroonstad. Met verbeten woede volgt hij dè voorvallen iu zijns vaders huis, tot dat liij nu besloten heeft in te grijpen. Hij be geeft zich dan ook naar Manefela en betreedt sedert langen tijd wederom het ouderlijk huis. De graaf gelooft zijn ooren niet, als zijn die naar hem zijn zoon aandient. Met het hoofd schuddend ziet hij voor zich uit, de tegenwoordigheid van zijn kamerdienaar schijnt hij al weer vergeten te zijn.„Mijn zoon heeft zich langen tijd niet om ons bekommerd, dit bezoek komt me zeer eigenaardig voor.' „Wat moet ik den jongen heer zeggen, mijn heer de graafP* De oude man schrikt en staart zijn dienaar vragend aan. „O, dat is waar ook ik had niet meer aan je gedacht. Ernst mijr. gedachten waren met ge heel iets anders bezig. Zeg mijn zoun, dat ik hem hier wacht." De bediende gaat en eenige oogenblikken daarna betreedt de jonge graaf zijns vaders ka mer. „Goeden dug, vader Otto maakt hierbij een koele baiging. De graaf voelt een steek in 't hart. „Ga zitten. Ik ben nieuwsgierig te hooren, wat je tot mij voert.' Een smartelijk lachje speelt om lippen van'den jongen man, „Het is treurig, dat het voor een zoon noodig is een bezoek aan zijn vader te motiveeren." Een droeve trek komt op 't gelaat van den ouden man. Helaas, gij draagt alleen de schuld er van, dat mijn hart van je vervreemd is.' De jonge graaf antwoord met een kort, wre- velig lachje. ,llet is nog de vraag, vader, wie de band 't eerst brak. Zou mijn mooie stiefmoeder hiertoe uiet eveneens een rukje hebben bijgedragen. De graaf wordt rood van kwaadheid. „Als gij reeds begint met dergelijke lievig heden, zal ons gesprek spoedig ten einde z,ijn. De dokter heeft mij verboden, mij op te winden. Zijt ge soms bier gekomen, om een onaangename scène te veroorzaken, dan moet ik je verzoeken, je te verwijderen." - Dt onge mau wordt zeer bleek. „Zeer "vriendelijk, vaderer ontbreekt nog maar aan, dat u mij door uw bedienden het huis laat wijzen, om de maat uwer vaderlijke liefde vol te meten." De aderen in de slapen van den ouden man zwellen bedenkelijk op. „Mag ik je verzoeken niet verder te gaan." De graaf staat op en begint kuchend heen en wear te wandelen. „Ik woa u vragen, of het gerucht, dat Ottilia met den verkwister Hoheustein wil gaan trou wen, op waarheid berust. Verder zou ik gaarne willen weten, of u haar inderdaad een huwe lijksgift wil schenken, zooals nauwelijks een vorst zijn dochter meegeven kan." De graaf wordt plotseling ijzig kalm. Hij gaat vlak voor zijn zoon staan met de armen over zijn borst gekruist. Daarnaar te vragen, gaat buiten je boekje het is eenvoudig een brutaliteit vau je, me zulke vragen bij je vader aan te komen. Wil Ottilia trouwen, dat is haar zaak. En deze verkwis ter', zooals u mijnheer von Hohenstein gelieft tc noemen, is zeker zoo rijk, als ik tiet eens was en nu weer hoop te worden, zoo mag zij hem trouwen, ondanks de afkeuring van mijnheer haar broer. Wat nu de huwelijksgift betreft, zoo wilt ge zeker wel eens bedenken, dat zij recht heeft op het erfdeel harer moeder, dat gouw reeds uit betaald werd. Zonder een enkel woord van teleurstelling vernam Ottillia, eenigen tijd ge ledon, dat haar geld verdwenen was iu den on- verzadigbaieu put van verloren speculatief. En nu onze positie wederom zoo glansrijk verbeterd is, is het niet meer dan billijk, dat ik naar vorstelijk voor dit bijzonder blijk van liefde be loon. Trouwens, al wil ik haar twee millioen inedegeven, het gaat je niets aan. Het is mijn eigendom, waarover ik naar welgava.len be schik.' i „Hierover konden onze inzichten wel eens uit elkander loopen.' „Wilt ge dan zoo goed zijn, je inzichten hier omtrent even uit elkaar te zetten vraag de irraaf echerp. .Men is nooit te oud om te eeren; misschien kan een zoon wel zijn vader leeren, hoe te handelen in een zaak, die den vader Het uitstel van de reis van den czaar Nu is twijfel wel niet meer mogelijk het zal den meest officieusen Italiaanschen bladen uiterst bezwaarlijk rallen de struisvogeltactiek vol te houdenczaar Nicolaas heeft, naar luidt van officieclen mededeelingeo uit Darmstadt, om redenen onafhankelijk van zijn wil, zijn bezoek aan Rome en het Italiaansch hof moeten uitstellen Reeds was Maandag in den loop van den dag te Rome verklaard, dat de reis vau den czaar ouraogelijk moest worden geoordeeld, ingevolge de voortiarende agitatie van de zijde der sociaal—democraten, waardoor èn de czaar en de Russische natie gekwetst zijn. Maandagmorgen is te Rome aangekomen de Russische geueraal Dolgorouki, met een eigenhandig schrijveu van den czaar aan den koning dezen kennis gevend van het uitstel- besluit en raeu zal wel niet zoo ver bezijden de waarheid zijn, wanneer men meent, dat het uitstel een rechtstreeksch gevolg is van de rapporten van de chef der Russische po litie, die reeds een vijftigtal van zijn man schappen naar Rusland heeft doen terugkeeren 'terwijl dadelijk aan het Russische gezantschap alle toebereidselen zijn gestaakt voor het lunch onder deelneming van den czaar. Men ziet dat de vorm spreekt van een uitstel, doch natuurlijk komt 't tot een defi nitief afstel en alle praatjes, dat nader een nieuwe datum zal worden vastgestel bij ge meen overleg, behooren tot het rijk der fan tasie. Gelijk te verwachten was en reeds gemeld werd, is van Ruslaods toezegging, om de beloften van de ontruiming op 6 Oetober eindelijk te vervullen, niets, absoluut niets gekomen. Het eenige wat geschied is, bestaat daarin dat het eskader te Nioe-tschwang net uog een kauonnerrboot is vermeerderd, erwijl verder, zooais men weet, aan Japan is mede gedeeld dat he; zijn neus niet ju eeus anders zaken te steken heeft. Daar te lande heeft het feit der niet— alleen aangaat." „Ik moet u het recht betwisten, verkwistend met uw geld om te gaan en juist Ottilia op eea opvallende wijze te bevoordeelen, terwijl u toch ook nog een zoon hebt, die mede er even veel aansprak heeft op het vermogeD, dat u eenmaal zult nalaten. Niemand mag zijn vermogen lichtzinnig weg, geven daartegen maakt zelfs de Staat front. Als door dergelijke verkwisting, welke op een verzwakking der geestvermogens wijst, de ot- langen van de erfgenamen des verkwisters gevaar loopen, dan kan op aanvrage der belanghebben den den betreffenden persoon onmondig ver klaard en onder curateele gesteld worden.' De oude man wordt bij deze woorden zijne zoons doodsbleek. Zijn handen omknellen bevend de leuning van den stoel, waarbij hij staat. „Wat wilt ge daarmee zeggen r' vraagt hij '°,Zeer9 veel, vader 1 Wellicht hebt u de goed heid, mij kalm aan te hooren. Uit al uwe handelingen m den laatsten tijd bliift een treurig, maar niet te ontkennen feit, nl. dat u niet moer toerekenbaar is voor helgeen u doet.' „Kwajongen I' schreeuwt de graaf. Op een dergelijke opwinding uwerzijds ben ik niet verdacht geweest vader. U zult goed doen mij rustig aan te hooren. Ilceds, dat a, een man, die eene hooge positie in de wereld inneemt, een arme gouvernante met een duister verleden tot tweede echtgenoote nuamt, was een st.p, dien men minstens voor zonderling moest houden. Doch dit was nog niet genoeg. U siondt toe, dat zij met volle handen uw geld als 't ware wegwerpt, terwijl u zelf voor haar toch niets anders waart «n nog zijt dan haar eerste bediende. Dan, u vervresmdet u van uw zoon en naamt een neef als directeur in uw hutten- en bergwerken, die zoodoende de plaats van uw «oon bekleeddet. En thans liadt u twee verkwisters van uwe bezittingen, die beiden met twee handen dit genotvolle voor recht aangrepen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 1