Macedonië. BINNENLAND. ontruiming een geweldige agitatie in 't leven geroepen. Reeds voor den 7 October im mers was duidelijk, wat Rusland wilde, of liever niet wilde en de pers in Japan was eenstemmig in haar verklaren, dat de maat nu vol was, dat nu Ruslands brutaliteiten niet langer geduld kouden worden. Morning Post ontving reeds een telegram meldend, dat Japan een ultimatum aan Rus land zou hebben gesteld, een uliimatum, dat reeds Zondag zou afloopeu. En de Köln. Zeitung vernam^ dat een groote Japansche troepenmacht in Foesan zou zijn geland, de paleiswacht is versterkt en in alle kringen een gevoel van groote on zekerheid heerscht. Terwijl eindelijk de correspondent van de New—York Herald te Tsjifoe seint, dat de Russische vloot Donderdag uit Port—Arthur vertrokken is met verzegelde orders. In die haven lageu niet minder dan on geveer 100, zegge honderd, Russische oor logsschepen, waartegenover Japan wel een even groote vloot kan stellen, maar die zal grootendeels noodig zijn om het eigen gebied, dat vau alle kanten door de zee omspoelt! wordt, tegen een inval te beveiligen. De Russische Staathouder, generaal Alexejeff kan bovendien onmiddellijk over zeker meer dan 200.000 man, misschien anderhalf maal zooveel troepen beschikken en langs den spoorweg zooveel versterkingen laten komen als hij noodig heeft. Deze zekerheid deed hem dan ook onlangs in het Russisch orgaan te Port Arthur ver klaren, dat de Japanneezen zich met Formosa moesten bemoeien, niet met Manlchourije en geen sabelgerammel zou in dit laatste land den toestand veranderen. Ook andere Russische uitlatingen bewijzen, dat het Czarenrijk den oorlog liever uitlok ken dan voorkomen wil, en in de Duitsche pers zien wij dan ook de vaste verwachting uitgesproken, dat in zulk een oorlog, Enge land zijn bondgenoot absoluut alleen zal laten vechten. Het Chineesch-Japansche verdrag is ein delijk onderteekend, nadat de laatste bespre kingen den geheelen nacht waren voortgezet. Aan China wordt in beginsel het recht toegekend, een surtaxe te heffen ter schade loosstelling voor de afschaffing van de likin Japan zal op den voet der meest begunstigde naiie behandeld worden. Het verdrag is ook belangrijk om de bepalingen betreffende de openstelling van nieuwe verdragshavens. Tsjanglsjou zal binnen zes maanden geopend worden, Peking na het vertrek van de bui— ter.landsche troepen. Ais de Russen uit Mantchourije weg zijn Dat kan lang doren. Op 6 October is een groote bende bij het Pcnsteri-gebergte bijna geheel vernietigd, zij verloor omstreeks honderd dooden en gewon den en de rest moet zich in Monastir aan de overheid hebben overgegeven. De correspondent van de Köln. Ztg. ie Saloniki bevestigt deze nederlaag van de komitadsji's en meldt nog De keten vau het Peristeri—gebergte en hare uitloopers vormen altijd nog de de schuilhoeken van de over gebleven benden. De komitaksji's komen, als de duisternis valt uit liet woud te voorschijn en ioereu aan straten en wegen op voorbij— tekkende kooplui, op de post en op de enkele patrouilles. Niet ver van Pisoder, waar de landweg van Fiorina naar het Westen door eerr uitgestrekt bosch voert, zijn eenige dagen geleden rier Bulgaarsche kooplui door opstan delingen overvallen en geheel uitgeplunderd De nood moet groot zijn, als de opstande lingen zich zelfs aan hun eigen landgenooten vergrijpen. Den 5den werd iets zuidelijker op denzelfden weg een troep paardendrijvers die op weg was naar Kastoria, in de buurt van het bekende dorp Smerdesj, overvallen. Te komitadsji's betoonden zich toen tamelijk grootmoedig want zij roofden alleen eenige balen leder en zakkeugoed om er veldschoe— uen en kleedingstukken van te kunnen ma ken. WAALWIJK, 14 Oct. 1903 Concert. Zondagavond had te half acht het reeds meermalen aangekondigde concert plaats, dat door de Liedertafel //Oefening en Vermaak" werd aangeboden aan heeren leden van het comité der Internationale tentoon stelling vau Schoen- en Leder-industrie en aanverwante artikelen, gehouden van 2331 Augustus 1903. Dit concert werd opgeluisterd door de vereereude medewerking van het vocaal kwartet van het Bossche Mannenkoor, di- ncteur de heer P. Kallenbach en bestaande uit ile heeren Van Son, Cooijmans, Keyzer en van Kempen. Zelden hebben wij een concert bijgewoond dat zoo in allen deele geslaagd mag heeten, het publick was zeer goed opgekomen, de zaal was vol; het comité dat met bravo's werd ontvangen, uam plaats aan eeue gereser veerde tafel. Met niet minder applaus werd het kwartet begroet. De heer Frans de Cortie, directeur eu ziel der Liedertafel, was ziek en diens plaats werd ingenomen door den heer Jacques Pullens. De liedertafel opende mot Omhoog van IIeinze, dat zeer goed werd gezongen. Het eerste nummer van 't kwartet //Het Viooltje" was zeer goed, maar toch kon ons „Traum der Liebe" nog beter bevallen. Hoe heerlijk klonken die zuivere mannenstemmen hoe genuanceerd, hoe lief en dan wederom vol, hoe juist zonder een enkel wolkje. Nummer 6 van 't programma gaf de ten toonstellingscantate, alvorens hiermede te beginnen nam de secretaris-commissaris der liedertafel de heer August, van der Heijden 't woord en sprak ongeveer 't volgende Do liedertafel „Oefening en Vermaak" heeft 't zich tot ecu eer gerekend, liet comité der tentoonstelling, alvorens het zal worden ontbonden, een bewijs van hulde, hoogachting en dankbaarheid te geven en dit doet zij in den vorm van het concert van hedenavond. liet zal onnoodig zijn de verdiensten van die mannen nog te schetsen, nog uiteen te zetten wat de tentoonstelling geweest is, ieder Waalwijker en duizenden vreemdelingen zijn daarvan 9 dagen getuigen geweesthet comité heeft ontzaggelijk veel voor Waalwijk, voor de Langstraat, voor de Schoen- en Leder industrie in 't algemeen, gedaan. Het heeft zich niet begeven op den weg der vrijhandel en protectie, op dien weg vol voetaugels en klemmen, dien weg der protectie, die noch ons land, noch onze industrie heil kan aan brengen, neen het heeft door het organiseeren van een vreedzamen wedstrijd, zoowel voor 't binnen-als buitenland getoond wat de industrie vermag, en daarvan zullen de vruchten niet uitblijven. Daarom aan die energieke mannen onze hartelijke dank. Zij hebben met hunne jeugdige krachten veel getoond voor de toekomst van Waalwijk. Ik wijs de mannen van het comité aan als de geschikte opvolger; van hen, wier leven in den dienst der gemeente of van handel en nijverheid is vergrijsd (en daardoor op aller dankbaarheid aanspraak mogen maken) wanneer zij den tijd gekomen achten de teugels aan andere handen toe te vertrouwen of het moede hoofd te rusten te leg^e aarom, M.H. aanvaardt nogmaals uit mijn mond, de hulde en dank van de Liedertafel van Waalwijk, van geheel de schoen-en Leder industrie van Nederland. (Applaus.) Dau een woord van dank aan de heeren van 't Bossche raannenkwartet, wat die ons geven is zoo heerlijk, dat mijn mond het niet vermag te vertolken. Zij toonen, wat talent, ambitie en ijverige studie vermogen, onder de bekwame leiding van den directeur den heer Kallenbach. Ik spreek de hoop en 't vertrouwen uit dat zij a.s. Zondag gelauwerd uit 't strijdperk van mannenkwartetten te Rotterdam zullen treden, dan zal niet alleen den Bosch, maar ook Waalwijk zich verheugen. Nadat luid applaus den begaaldeu re denaar, die met zijn gloed van woorden en sierlijken stijl dezen avond vooral het pu bliek boeide, had begroet, begon de uit voering der tentoonstellingscantate, groot koor met soli en kwartetten met acc. van piano van Coenen, woorden van Dr. Wap, welk kunstwerk op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd werd. Na dit nummer nam de president van 't comité, de heer Klijberg-Pernot 't woord, om de Liedertafel voor hare hulde en den heer v. d. Heijden voor zijne heerlijke woorden hartelijk dank te zeggen. Die woorden hebben het comité ten zeerste getroffen, 't is eene voldoening, zooals het onze grootste voldoening is, dat de tentoon stelling, die alleen is georganiseerd voor 't belang der schoen- en.lederindustrie, uitstekend is geslaagd. De medewerking van velen ondervonden, vooral van den Burgemeester, heeft ons in staat gesteld om deze belangrijke tentoonstel ling in Waalwijk te doen houden, wat noodig was om de kwijnende industrie uit die ver kwijning op te heffen, dat wij met vreugde ons werk hebben verricht in Waalwijks belang en voor Waalwijks eer en hopen dat dit in de toekomst rijke vruchten voor Waalwijk moge opleveren, dat meerdere fabrieken nog in Waalwijk zullen verrijzen en de algemeene welvaart moge toenemen. Ik wensen de liedertafel ten slotte toe dat waar zij reeds zoo langen tijd de trots van Waalwijk was en de naam op het gebied dei- kunst tot zelfs over de grenzen van ons vader land wist hoog te houden dat zij nog immer in bloei moge toenemen, de leden verschaffend een aangename ontspanning na den arbeid en bij voorkomende feesten, als steeds de feestvreugde verhoogend. Na de pauze geelt de Liedertafel /Hulde aan den vrede" e. a. en zingt over 't geheel goed. Met het kwartet schijnt het met het stijgen der nummers steeds crescendo te gaan, in //Die Vesper" van Beethoven en vooral //de Kleinste* van Loser; 't was zoo heerlijk dat wij niet vermogen zulks naar waarde beschrijven,het applaudiseeren hield dan ook niet op totdat „die Vesper" werd gebisseerd, en na „de Kleinste" werd gegeven het kwartet Heimath. De Lieder tafel zong als waardig slot „de Rots in Zee." -De heer van Kempen daukte de heer v. d. Heijden voor de hartelijke woorden en ook het publiek voor de ontvangst en als een bewijs van dankbaarheid werd gezongeii „Uber Nacht" van den directeur en na onop houdelijke bravo's „Elslein vou Caub", Het publiek barstte nog in een oorver- dooveud applaus uit, 't welk niet ophield, voor de zoo gevierde tenor, de heer W. van Son, een nummer gaf nl. „Der Spielmann." 't Was een genot- en succesvolle avond die noch bij 't comité, noch bij 't publiek ooit uit 't geheugen zal gaan. Een woord van dank aan de Bossche heeren, aan den waarne- raenden directeur, den heer Jacques Pullens, den heer Adrs. de Cortie voor zijn uitstekend accompagneeren; zij hier op zijn plaats. Ten slotte laten we volgen een verslag van een deskundige, den heer Th, van Wamel in de „Provinciale" Zondagavond trad het vocaal „Bosch Mannenkwartet" te Waalwijk op en wel ter gelegenheid van hel groot concert, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijken Besoijen aangeboden aan het Comité der onlangs gehouden Internationale Tentoonstelling van Schoen en Lederindustrie. Ondanks hot slechte weder was de zaal van „Musis Sacrum" geheel gevuld, ook met vele belangstellende Bosschenaren. En geen wonder. Want al moesten we, ter bereiking van dit kunstgenot, circa vier uur in een bakje door den regen rijden, toch kunnen wc met een variant op de verzuchting van Hildebrand uitroepen: Hoe ver het was en hoe mooi! De Liedertafel zong met veel verdienste onder de leiding van den onder-directeur, den heer Pulles, en deed ons hooren over welke goede krachten zij beschikt, het klank gehalte is werkelijk niet te versmaden, vooral dat der bassen. Mijn verder oordeel schort ik liever op tot later, wanneer mij de gelegen hele zal worden geboden. „Oefening en vermaak" te hooren onder haar directeur, den heer Frans de Cortie, die nu door ongesteldheid verhinderd was. De gekozen koornuinmers getuigen van smaak, liet liefste blijft me echter toch „De rots in zee" van 11. Hol, waarmede het concert werd gesloten. De groote attractie was echter het Bosch Mannenkwartet, hetwelk o. a. uitvoerde „Het Viooltje" vau F. Van ('er Heijden, „Traum der Liebe«vau Hermes, „Die Vesper" van Beethoven en „de Kleinste" van Loser. Ze hebben mooi gezongen, ze waren goe op dreef. Met liet eerste nummer be haalden zij reeds een beslist succes en dat ging bij elk der volgende nummers al maar door crescendo, zoodat het publiek steed enthousiaster werd en niet op hield met applaudisseeren, alvorens er een bisnummer kwam en toen nog een, totdat er een einde aan werd gemaakt, omdat allen nog naar den Bosch terug moesten. De secretaris, de lieer Van der Heijden dankte namens alle concertbezoekers voor het kunstgenot, bun door het Bosch kwartet aangeboden en sprak de hoop uit dat het kwartet, met dp hedenavond zoo schitterend gezongen com posities van Van Beethoven en Löser, ge lauwerd uit den wedstrijd, a. s. Zondag te Rotterdam te houden, zou terugkeeren een groote vreugde zou dan te Waalwijk heerschen. Natuurlijk werd er dien avond nog druk over gesproken, er werd gewed, dat Maar neen, laat ons den tijd niet vooruit loopen, want een klein ongelukje, kan al onze hoop verijdelen. Maar dit weet ik wel, dat prijs of geen prijs, het Bosch kwartet te Rotteidam zal betuigen van ijverige studie onder leiding van zijn bekwamen directeur, den lieer Kallenbach, en zal toonen, dat de Bossche mannenzang hier nog tot genot van allen met vrucht beoefend wordt. TH. v. WAMEL. 's-Bosch, 12 October 1903. Ds. Scliultz Na een langdurig en smartelijk ziekbed, overleed hedenochtend de WelEerw. heer Ds J. A. Schultz, predikant der Ned. Herv. Gem. alhier. De verscheidene begon in 1866 zijn loopbaan te Brielsch-Nieuwland, en had daarna ah standplaats Uitgeest, Krommenie, Geertruidenberg, Aardenburg en Waalwijk en genoot steeds op alle plaat sen de achting van geloofsgenooten en andersdenkenden, de liefde zijner gemeente naren. Van harte zich wijdende aan zijn taak. was hij overal en altijd krachtig werkzaam ten goede, en verwierf' r.icli de toegenegen heid van arm en rijk, oud en jong. Met raad en daad stond hij bij, die zijn hulp, voorlichting of raad vroegen. Eene. slepende ziekte verhinderde hem de laatste maan den, zijn auibt te vervullen, zooals hij meende te moeten doen en juist dit verhoogde in niet geringe mate 't lijden man met zoo hoog gestemd - werpen ingeleid liet teekeuonderwijs op de lagere school door den lieer Froklage. Het opschuivingssysteem door den lieer Spijkerman. Beide onderwerpen werden zeer verdienste lijk behandeld en gaven aanleiding tot eene vruchtbare discussie. Voor het volgende jaar werden gekozen. Iht onderwijs in plantkunde door den heer v. d. Wiel te Waspik. Het leven op het herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren, door den heer Neuteboom van Capelle (Heijstraat*) Het onderwijs in het le en 2e leerjaar volgens De Raaf en concentratie door den beer Keeniink van Sprang. Kollewijiisspelling. Hiervoor zal later een spreker worden aangewezen. Lmiier^rerga dcring. Maandag hield de Bond van Ned. Lederfadrikanlen te Tilburg eene algemeene vergadering betreffende zijne houding in zake invoerrechtendoor den bond van schoen fabrikanten was het adres der looiers ver worpen. Aanwezig waren ongeveer 50 leden. Na breedvoerige discussie werd het voorstel van het bestuur met 19 stemmen tegen (die der overleerlooiers) aangenomen, nl. om met de schoenfabrikanten vrijdom van overleer en belasting van zoolleer te vragen. Het presidium dezer vergadering werd waargenomen door den heer D. C. Lans uit Delft, vice-voorzitter van den Bond. In zake invoerrechten voor de schoen en lederindustrie is men dus een groote stap in de goede richting. Sehoenprijzen Gisteren avond had te Baardwijk ten huize van den lieer L, van Cromvoirt aldaar een vergadering plaats van schoenfabrikanten handwerk )Dezc vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden uit Waalwijk, Besoijen en Drunen. Al spoedig was men liet er algemeen over eens dat een verhooging van 5°/o van alle schoenwerk gebiedend nood zakelijk was en werd eenparig besloten met schoi nfabrikanten (handwerk) uit andere plaatsen samen te werken om de verhooging van 5% zeer spoedig te doen ingaan en de winkeliers hiervan per circulaire kennis te geven. naar J voor hem, den plichtsgevoel. Wij bieden de verzekering neming aan. Hij ruste in vrede zijn gemeente en de familie van onze welgemeende deel- Jhr. Mr. E. Verhcijon. Met volkomen instemming nemen wij lieronder over, hetgeen uit Waalwijk aan de N. R. Ct. wordt geschreven Jhr. mr. E. Verheijen is sedert 22 jaren schoolopziener in 't arrondissemet Waalwijk en geniet de grootst mogelijk populariteit bij de gezamenlijke onderwijzers en onder wijzeressen, zoowel wereldlijke als geestelijke. Dien geliefden schoolopziener zullen zij tot hun innig leedwezen met Februari a. s. moeten verliezen, aangezien zijn ambt van kantonrechter alhier door de regeering ou- vereenigbaar wordt geacht met het school opzienerschap, en dat wel, omdat de kan tonrechter bij overtreding vau de Leerplicht wet rechter zou zijn in eigen zaak n.l. een proces-verbaal, door den schoolopziener op gemaakt tegen de .aansprakelijke personen. Men vraagt zich af, of 't bezwaar der regeering zoo heel ernstig is. Immers zoo lang de Leerplichtwet werkt, zijn alle pro cessen-verbaal behandeld door den plaats- vervangenden kantonrechter, den heer Rant, notaris alhier, en men maakt zich sterk te bewijzen, dat in geen kanton van ons land de Leerplichtwet gunstiger uitkomsten heeft opgeleverd dan hier. Onderwijze rsvergadering. Gisteren namiddag hielden de onderwij zers uit het arrondisseweut Waalwijk hunne derde of laatste vergadering van dit jaar op Musis Sacrum. Ruim een zestigtal onderwijzers, onder welke enkele van liet bijzonder onderwijs, benevens een viertal onderwijzeressen waren ter vergadering ver schenen. De wanden der zaal waren bij deze ge legenheid behangen met kaarten en platen dienstbaar bij hel onderwijs in de Aardrijks kunde, terwijl verscheidene globes, telluriums en planetariums op de tafel geplaatst waren. Een en ander was door het schoolmuseum van het N. O. G. te Amsterdam bereid willig ter bezichtiging afgestaan. Dut deze hulpmiddelen zeer veel bekijks hadden en druk besproken werden, spreekt van zelf, de vergadering zelve was mede zeer geani meerd. Na afdoening van enkele huishou delijke zaken werden de volgende onder st. Paulusvcreeuiginf. Zondagavond ten 71/i uur hield de St. Paulusvereeniging alhier eene algemeene vergadering. De president opende de vergadering met een hartelijk woord, sprak eene korte aanmoediging tot de leden die voorgedragen waren en vervolgens werden de nieuwe leden aangenomen. Daarna werden de Paulisten vergast op eene heer ijke lezing van den Weleerw. pater Cyrillus, Capueijn uit het klooster te Tilburg. Zijneerw. sprak over spaar zaamheid, een onderwerp, waarover voor eenige maanden van zijne hand ook eene veel - erspreide brochure in het licht is ver schenen. Wie zijneerwaarde en zijne ge schriften kent, kon reeds te voren opmaken dat zijne lezing in den smaak zou vallen. Onze verwachting werd dan ook niet teleur gesteld. Geestig- vrooi ijk, "rooral door het kunstig gebruik maken van puntige spreek woorden en gezegden, ernstig toch ook, diep-roerend zelfs, wanneer hij ons binnen leidde achtereenvolgens in een huisgezin, waar de spaarzaamheid beoefend wordt, dan waar zij ongekend is, heeft zijne lezing ons gedurende een uurtje aangenaam en nuttig bezig gehouden. Moge zij vele vruchten dragen. En dat bet niet de laatste maal zij, dat wij den eerw. pater Cyrillus voor onze St. Paulusvereeniging zien op treden. De ZeerEerw. Heer Pastoor sloot met eenige welgekozen woorden de bijeenkomst. Gas. Van verschillende zijden komen ingezon den stukken en andere klachten over de gasverlichting in onze gemeente eu terecht. Wij zullen ze alle niet plaatsen, maar resu- ineercn, dat de verlichting gisterendavond ellendig was. Eenige uren heeft Waalwijk vrijwel in 't duister gezeten, straatverlichting bijna nihil, in de winkels nachtpitjes, de fabrieken konden niet doorwerken, 't was zeer slecht, schadelijk en gevaarlijk. Tegen 9 uur werd 't iets beter. Zou 't toch niet mogelijk zijn eene afdoende verbetering te krijgen. Ook over 't leggen der nieuwe buisleiding loopen aardige praatjas. Huzie. Maandag werd alhier door vrouw Van Kuijk uit de Hanestraat bij de politie aangifte gedaan dat zij met hare buurvrouw Vissenberg en haar zoon twist had gekregen over liet doorve- gen van vuilwater. Vrouw Vissenberg en baar zoon daarmede niet tevreden zijnde wilde hun hart ophalen tegen vrouw van Kuijk wat ten gevolge had, dat deze zich met den bezem trachtte te verweren, en dat zij zeer waarschijnlijk met de handen in het mes (aardappelschiller) van vrouw V. sloeg, waardoor zij drie wonden bekw m aan de linker onderarm en wel een in schuine richting, een dwars en een dito over den linkerduim. De wonden zijn volgens ver klaring van Dr. van Gils van oppervlakkigen aard en zullen zeer waarschijnlijk spoedig ge nezen zijn. De zaak is in onderzoek. Ucnoeming. Bij de directe belastingen is benoemd tot commies 4e kl. met ingang van 8 dezer, deu heer F. G. J. Horbach, te Geertruidenberg. Diefstal. Bij de Vrijdag alhier plaats gehad bende lioulverkooping (afbraak der gebooll van de tentoontoonstelliog) schijnen ent} personen hun slag te hebben wille» door eenige koopen mede te nemen, die niet gekocht hadden en dus ten nadeelei de koopers die daarop recht hadden. [)J zaak die ter kennis werd gebracht van o wachtmeester alhier is in onderzoek, waart] het resultaat tot op heden nog niet bekt is. Men vreest echter, dat zekere L. y, uit Veen het kwaad te verantwoorden hebben, om buiten de rekening der Justil te blijven B M a réeha usséc Wijnen De maréchaussee Wijnen, die bij lIet beurde te Waspik aan zijn hand gekw'J werd, en van wien men vreesde dat dei wonde vinger stijf zou blijven, is ona mededeelt genezen. Parochiekerk. De nieuwe banken in de parochiekerki niet tijdig gereed gekomen, daarom zik verpachting die op November gesteld J eerst plaats hebben 1 Mei a. s. Ongeval. Gisteren ia nabij het station Udenb een goederentrein gederailleerd. De m rieele schade is groot persoonlijke on»di keu hadden niet plaats Aanbesteding. Het Provinciaal bestuur te 's Hertog bosch zal op Donderdag 22 October" voormiddags 11V3 uur aanbesteden*: U uitvoeren van vernieuwingen en herstellij aan de provinciale wegen in Noord-Br en de daartoe behoorende kunstwerken benevens het onderhoud daarvan van Januari 1904 tot en met 31 Decemt 1906, als Perceel 16, weg St. Oedenrode-Moergesi Tilburg, lang 30030 M. raming f 7380. Perceel 1/, weg OirscbotHilvarenLej •Tilburg, lang 21881 M. raming f 8867. Perceel 18, 's HertogenbochNieuwl Drunen met 1 zijtak, Jang £1088 M. ram f6859. 19, weg HeusdenDrunen Waspik, lang 17891 M, rami nu: Perceel eu door f 5933. Perceel 20, weg Besoijen—Tilburg zijtak, lang 25796 M, raming f4987. Perceel 22, weg Waspik—Oosterhoiif Made met 3 zijtakken, lang 36698 raming f 12702. Perceel 23, weg Moerdijk—Lage Zwaii lang 43375 M, raming t 732. Prins Hendrik. In marinekringen gaat volgens de 'ij het gerucht, dat Z. K. H. de Prins Nederlanden, schout-bij-nacht der ma voornemens zou zijn, in het volgende met Hr. Ms. pantsericbip Hertog Hen eene groote reis te maken, wellicht weln Oost-Indië. VERSLAG van de Commissie van Adij van den Dioc. Kath. dag betrekktlj haie onderhandelingen inzake deStaka te Bergeijk. Ondergeleekenden, yormende de Commiu van Advies voor liet houden van Kaïij Rekendagen in het Bisdom van VHertogi bosch hebben gemeend, dat het op huni lag op te treden ais bemiddelaar, teueiii den heer G. Aarts, fabrikant te BergeijtJ de werklieden, die tot Juli bij hem werf zaara waren, er toe te brengen, het tusse hen hangend geschil aan het oordeel scheidsrechters te onderwerpen. Bij hun schrijven van 7 September dit denkbeeld aanbevolen aan den Heer A en aan het Bestuur van dan Nederl. R Tabaksbewerkersbond, dat de belangen werklieden ter behartiging in handen In bedoeld schrijven werd voorgesli dat ieder der partijen een scheidsrec zoude benoemen dat de beide aldus gek scheidsrechters zouden aanwijzen een zitter en mochten dezen het over die kei niet eens worden, dat dan de óndergeU kenden den voorzitter zouden aanwijzen, aldus gekozen 3 scheidsrechters zouden feiten onderzoeken, deze toetsen aan Katholieke beginselen en de wettelijke b1 palingen en dan een uitspaak doen, waars beide partijen zich onvoorwaardelijk zout onderwerpen. Het Bestuur van den N. R. K. Tabaj bewerkersbond berichtte aan ondergeteekem bij schrijven van den 16 September, het geheel instemt met het aangegeven d beeld en dat bereid was aan drie scheil rechters, gekozen als boven is otnschrevi op te dragen het instellen van een onderzci van alle feiten, het doen van een uitsprs eu het aangeven eener oplossing naar bill beid. De heer Aarts zijnerzijds berichtte schrijven van 16 September, dat hij bert was de zaak te onderwerpen aan het oorili van drie scheidsrechters, gekozen als bot is aangegevenmaar hij verbond daarai voorwaarden, inhoudende een beperking» het onderzoek der feiten en van het atf geven van een oplossing welke daarom sJ ondergeteekenden onaannemelijk voorkwauis Bij hun schrijven van 19 Septembers de heer Aarts daarop door ondergeteekend gewezen en werd hem dringend verzoc daarin wijziging te brengen. De heer Aarts antwoordde hierop bij z schrijven van 25 September, waarin hij' klaarde wel eenige wijzigiug le will

Echo van het Zuiden | 1903 | | pagina 2